ελληνική μουσική
    588 online   ·  210.885 μέλη

    Θα πάει κανείς φαντάρος το 2008/2009?

    musichell
    24.09.2008, 16:54

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 24-09-2008 στις 15:19 έγραψε...

    Παντως, συμφωνα με το omhroi.gr, μπορειςν α εισαι ανυποτακτος και να δουλευεις κανονικα, μιας κι εχουν χαλαρωσει οι θεσμοι ελεγχου! Κινδυνευεις μονο εαν ταξιδεψεις σε χωρα εκτος συνθηκης Σενγκεν!

     

    Επισης, υπαρχει και η κοινωνικη θητεια για αυτους που δεν θελουν να κρατησουν οπλο ( για τους δικους τους λογους ). {#emotions_dlg.rolleyes}



    μπορεις να διοριστεις στο δημοσιο εαν δεν εχεις ''εκπληρωσει τις στρατιωτικες σου υποχρεωσεις''?επισης,εχεις ριξει καθολου καμια ματια στις αγγελιες?οι περισσοτερες περιλαμβανουν το''εκπληρωμενες στρατιωτικες υποχρεωσεις''....οσον αφορα την κοινωνικη θητεια ισχυει για τις ΄΄πολιτισμενες'' χωρες τις ευρωπης οπου η κοινωνικη υπηρεσια διαρκει οσο η κανονικη θητεια κι οχι τριπλασσιο χρονο οπως στο ελλαδισταν και μαλιστα πληρωνεσαι κανονικα σαν εργαζομενος εκει ενω το να κανεις τετοιου ειδους θητεια ειναι πολυ απλο μιας και η στρατιωτικη θητεια ειναι εθελοντικη ενω εδω πρεπει να περασεις απο διαφορες επιτροπες κτλ για να το καταφερεις...με αλλα λογια ειναι τιμωρητικη εκ μερους του κρατους μια τετοια κοινωνικη θητεια ασχετα με το τι λενε οι νομοι που αναγκαστικα θεσπισαν...


    noizreduction
    24.09.2008, 17:04

    1) Δεν εχει αναγκη αλλους υπαλληλους το δημοσιο. Αρκετους πληρωνουμε ηδη!

    2) Ναι εχω δει αγγελιες...Εαν παραμεινει κανεις στον εικονικο κοσμο των αγγελιων, θα πιστεψει πως και οι εργοδοτες κοβουν ασφαλιση, σε πληρωνουν υπερωριες και σεβονται το 8ωρο

    3) Συμφωνω για το παρατεταμενο της κοινωνικης θητειας, το οποιο υστερει παρα πολυ σε νοοτροπια και σεκψη. Ισως 2 μηνες παραπανω να ηταν πιο σωστο ( δηλαδη 14 μηνες για τους κανονικους στρατευομενους ) με τη λογικη της σωστης επιτελεσης κοινωνικου εργου.

    4) Μια επιτροπη εγω ξερω...τωρα ποιος σου ειπε για πολλες επιτροπες, δεν ξερω...


    musichell
    24.09.2008, 17:20

    1.δηλαδη καποιος που εχει τελειωσει παιδαγωγικα,ιατρικη κτλ να μην γινει δημοσιος υπαλληλος?τι θελεις,να γινουν ολοι οι δασκαλοι ,οι καθηγητες,οι γιατροι και αλλοι πολλοι ιδιωτικοι υπαλληλοι?το οτι υπαρχουν πολλοι αργοσχολοι στο δημοσιο δεν σημαινει δεν δεν χρειαζομαστε δημοσιους υπαλληλους γενικα...και ολοι αυτοι πρεπει να πανε φανταροι για να διοριστουν...

    2.αν δεν εχεις μπει στην διαδικασια να ψαξεις για δουλεια σε  αγγελιες τοτε πρεπει να εισαι τυχερος και να σου εχουν παει ολα καλα στον τομεα αυτο....υπαρχουν παρα πολλοι συνομιλικοι σου ομως που καθε μερα ψαχνουν στις αγγελιες και οχι μονο εκειο βεβαια για να βρουν μια δουλεια...στις περισσοτερες δουλειες οι εργοδοτες ζητανε να εχεις τελειωσει με το στρατιωτικο..

    3.κανενας μηνας παραπανω στην κοινωνικη θητεια δεν ειναι σωστο...ειδη 12 μηνες της θητειας ειναι παραλογο...κανονικα πρεπει να μειωθει κι αλλο η θητεια και η κοινωνικη εργασια να εξομοιωθει σε διαρκεια και να εχει πληρες μισθο και εργασιακα δικαιωματα οποιος την επιλεξει..

    4.σ αυτο μπορει να εχεις και δικιο,δεν ειμαι σιγουρος,,,δεν ειναι και το σημαντικοτερο απ ολα τα παραπανω...

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cat66 στις 24-09-2008 17:21 ]


    tsibitos
    24.09.2008, 17:47

    θα βγώ λίγο εκτός θέματός, κάντε κλικ εδώ και δείτε την νοοτροπία που επικρατεί μέσα.. Λιγο τραβηγμένα βέβαια ή μήπως όχι;;

    Κατά τα άλλα θα συμφωνήσω, ότι τέλικα είχαν δίκιο όσοι μου έλεγαν ,περισυ τέτοια εποχή (λίγο πριν μπω εγώ), ότι ο στρατός περνάει πολύ γρήγορα...

     


    noizreduction
    25.09.2008, 00:55

    Cat66

    1. Προφανως πηρες μια περιπτωση που αφορα κυριως τη δημοσια εκπαιδευση. Εξαλλου, ακομα και στο ολοημερο να πας, παλι θα πρεπει να εχεις εκπληρωσει τις στρατιωτικες σου υποχρεωσεις. Εγω απλως σου απαντησα στο ερωτημα σου "κι αν θελεις να δουλεψεις στο δημοσιο". Και σου εξηγησα πως δεν ειναι σωστο να εχουμε παντα αυτοσκοπο το Δημοσιο τομεα, εφοσον οι σπουδες μας ειναι πιο γενικες!

    2. Λυπαμαι που θα σε απογοητευσω, αλλα δουλευω απο τα 18 μου σε εναν τομεα που ουτε ασφαλιση εχεις, ουτε ωραριο, ουτε καν αξιοπρεπες συνθηκες εργασιας ( ας με διαψευσουν οι ηχοληπτες που δουλευουν χρονια στο χωρο ). Παραλληλα με τις σπουδες μου, αναζητησα κι αλλες εργασιες, στις οποιες ουδεποτε ανεφεραν χαρτι στρατου..ποσο μαλιστα ασφαλιση και καταχωρηση στο μητρωο εργασιας. Κι απ'ολη τη διαδικασια, μονο ενα πραγμα εμαθα: Ο εργοδοτης που δεν ειναι νομιμος απεναντι στον υπαλληλο και στο κρατος, δεν εχει καμια μα καμια αναγκη να ειναι και απολυτος στο τι ζηταει.

    Επισης, συμφωνα με την ισχυουσα νομοθεσια, εργαζομενος που αναγκαζεται να παει στρατο προστατευται απο τον εργοδοτη με εξασφαλιση της εργασιας και μετα την επιστροφη του. Ομως πολυ καλα ξερουμε πως δεν γινεται! Και ξερετε γιατι; Γιατι κανεις εργοδοτης δεν ειναι νομιμος! Μονο οι μεγαλες πολυεθνικες εχουν τη νομοθεσια ( γι'αυτο και οντως δεν προσλαμβανουν υπαλληλους που δεν εχουν τελειωσει το στρατο ).

    3. Συγνωμη και παλι, αλλα αντι να επιλεξεις στρατο, επιλεγεις κοινωνικη θητεια! Θες ομως και να σε πληρωνει γι'αυτο; Δεν ξερω πως ακουγεται, αλλα μαλλον ειναι κατι που δεν συνηθιζεται! Επισης, να σημειωσω πως η υπολοιπη Ευρωπη δεν εχει υποχρεωτικη στρατευση ( χωρες της Ε.Ε. πριν την προσθηκη  νεων μελων ), αρα και η "κοινωνικη" εργασια ειναι κατι που επιλεγει ο καθενας καθαρα για εργασιακο λογο!

    4. Εχει σημασια, διοτι ανεφερες:

    Παράθεση:
    ενω εδω πρεπει να περασεις απο διαφορες επιτροπες κτλ

    Οποτε μιλησες χωρις να εχεις επιγνωση του πως ακριβως κινειται η διαδικασια!

     

    Θα παρακαλουσα, εαν ειναι να συνεχισουμε σοβαρα τη κουβεντα του στρατου, να μιλαμε με απτα στοιχεια κι οχι ο,τι ακουσαμε απο το "ραδιο αρβυλα" που κυκλοφορει! Μεχρι στιγμης και για το θεμα της Κυπρου, αλλα και για την κοινωνικη θητεια εχεις ψιλοπεσει εξω...Προσεχε σε παρακαλω, γιατι τα λογια που λεμε, μας κανουν να εκτιθεμεθα σαν ανθρωποι {#emotions_dlg.rolleyes}


    -----------------
    F.M.P. DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 25-09-2008 00:56 ]


    music-fan
    25.09.2008, 03:02

    Παράθεση:

    Το μέλος Peace18 στις 24-09-2008 στις 15:01 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος music-fan στις 24-09-2008 στις 01:41 έγραψε...

    εγω δε μπαινω{#emotions_dlg.tt2}



    Δεν μπαίνεις αλλά καταλάβαλεις μεγάλη προσπάθεια για να βρεις τι θα γράψεις κάθε φορά ε;

     

    Τεσπα!

     

    Όσο για το θέμα του topic... Συμφωνώ με τον noizreduction! Ακριβώς! Και στην τελική... γιατί είστε και γνωστές γκρίνιες... ΜΗΝ ΠΑΤΕ! Υπάρχει και το Ι5!



    καμια προσπαθεια,επισης σε οποιον δεν αρεσει κατι που γραφει ο αλλος ειναι προτιμοτερο να μην σχολιαζει


    musichell
    25.09.2008, 10:53

    φιλε,noizeruction,,κοψε τους ναυτικους φραπεδες γιατι σου καινε τα εγκεφαλικα κυτταρα απο οτι φαινεται....οτι ειχα να πω το εγραψα,δεν ασχολουμαι αλλο,πιστευε οτι θες εσυ..δεν προκειται να απαντησω στα νεα επιχειρηματα σου γιατι πολυ απλα ειναι ακυρα....αλλα λεω εγω κι αλλα εσυ...


    noizreduction
    25.09.2008, 11:45

    Παράθεση:

    Το μέλος cat66 στις 25-09-2008 στις 10:53 έγραψε...

    φιλε,noizeruction,,κοψε τους ναυτικους φραπεδες γιατι σου καινε τα εγκεφαλικα κυτταρα απο οτι φαινεται....οτι ειχα να πω το εγραψα,δεν ασχολουμαι αλλο,πιστευε οτι θες εσυ..δεν προκειται να απαντησω στα νεα επιχειρηματα σου γιατι πολυ απλα ειναι ακυρα....αλλα λεω εγω κι αλλα εσυ...



    Λυπαμαι παρα πολυ που η συζητηση εγινε αρκετα σοβαρη για τα δικα σου προτυπα. Δεν γινεται ομως ολες οι συζητησεις να εχουν "χαβαλε", ιδιαιτερα οταν μας μεταφερεις ολοκληρο κειμενο περι στρατου με αρκετες πληροφοριες. Εαν δεν μπορεις να υποστηριξεις αυτη τη μεταφορα, τοτε μη το κανεις.

     

    Και θα σε παρακαλουσα να εισαι πιο ευγενικος απεναντι μου, οπως ειμαι κι εγω απεναντι σου. Εαν δεν εχεις καποιο αντι-επιχειρημα σε προφανη πραγματα ( οπως η νομοθεσια των στρατευμενων ή η επιτροπη καθορισμου κοινωνικης θητειας ), καλο ειναι να ζητας συγνωμη και να αποσυρεσαι απο τη συζητηση. Δεν με ξερεις, δε σε ξερω, αρα τουλαχιστον διατηρησε την ευγενεια σε ανεκτο επιπεδο. Ευχαριστω.


    BAGRATION
    25.09.2008, 11:59

    noizreduction Πρέπει να συνηθίσεις τους χαβαλεδιάρηδες και παραπονιάρηδες μέσους Ελληνες....είμαστε αναρίθμητοι{#emotions_dlg.happycrazy}

    Αλλιως κάντην για καμμία χώρα της προκοπής γιατι δεν το βλέπω να την παλεύεις  {#emotions_dlg.blink}{#emotions_dlg.helpsmilie}


    noizreduction
    25.09.2008, 12:05

    Bagration, αυτη ηταν η καλυτερη δυνατη απαντηση που θα μπορουσες να μου δωσεις; Περι καταδρομεων και μυοκαρδιου δεν βλεπω καποια συμφωνια ή διαφωνια ( με επιχειρηματολογια )

     

    Συγνωμη, αλλα επειδη ποναω γι'αυτη τη χωρα και θελω το καλυτερο δυνατον γι'αυτη, δεν εχω σκοπο να κανω τη χαρη σε κανεναν "ωχαδερφιστη" και "παραπονιαρη" Ελληνα να φυγω. Οσο μπορω να μιλαω και να πρατω υπερ των αποψεων μου, θα το κανω. Οποιον τον ενοχλει, μπορει ή να αντιεπιχειρηματολογησει μαζι μου σε ενα ανοικτο δημοκρατικο διαλογο ( οπως εκαναν πριν κατι αιωνες οι προγονοι μας ) ή να μην ασχολειται με συζητησεις που βαραινουν τη σκεψη και την ευθυνη του απεναντι στην πατριδα μας!

     

    Απο εκει και περα, λιγο σεβασμος στους συνομιλητες σας δεν βλαπτει, γιατι πραγματικα ουτε με ξερετε, αλλα ουτε με εχετε δει. Ειναι πασιφανες πως οι προσβολες σας απεναντι στα λεγομενα μου ( χωρις να επιχειρηματολογειτε ή να συμμετεχετε σε διαλογο ) ειναι αδυναμια συζητησης ή στηριξης των λεγομενων σας. Αυτο δε σημαινει πως ειμαι ο "κακος" που θα σας ξεβολεψει απο τον καναπε σας. Αρα, λιγος σεβασμος δεν βλαπτει κανεναν!


    -----------------
    F.M.P. DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 25-09-2008 12:06 ]


    musichell
    25.09.2008, 12:07

    noize,μην μου το παιζεις πολιτισμενος τωρα....οταν  μου λες ''Προσεχε σε παρακαλω, γιατι τα λογια που λεμε, μας κανουν να εκτιθεμεθα σαν ανθρωποι '' το λιγοτερο που μπορουσα να σου που ηταν αυτο που σου ειπα...αν καποιος εκτιθεται σαν ανθρωπος με αυτα που λεει εισαι εσυ που δεν καταλαβαινεις οτι το δημοσιο δεν ειναι μονο οι δασκαλοι και δεν ειναι και ολοι αργοσχολοι και ενω σου λεω οτι αν δεν εχεις παει φανταρος δεν μπορεις να διοριστεις στο δημοσιο μου λες οτι ΄΄δεν χρειαζεται αλλους το δημοσιο'',,,ειναι λογικη απαντηση?και η εξηγηση σου κι αυτη ακυρη..''Και σου εξηγησα πως δεν ειναι σωστο να εχουμε παντα αυτοσκοπο το Δημοσιο τομεα, εφοσον οι σπουδες μας ειναι πιο γενικες!'' εσυ μπορει να εχεις τελειωσει ηχοληψια και να μην σε νοιαζει το  δημοσιο,εγω που εχω τελειωσει πολιτικες επιστημες ή ο δασκαλος,ο καθηγητης,ο γιατρος,κτλ...θελουν ομως...μετα,,,τι εργασιες αναζητησες οπως λες που δεν σου ζητησαν χαρτι απο στρατο?εγω μονο για να μοιραζω φυλλαδια,πιτσες,να σηκωνω τηλεφωνα και τετοιες δουλειες του ποδαριου βρηκα ,,,σε ολες τις αλλες τις πιο σοβαρες δεν γινεται....επισης,,,δεν με νοιαζει ''αν δεν συνηθιζεται η κοινωνικη θητεια''δεν με νοιαζει καθολου το τι συνηθιζεται,,,εγω λεω τι ειναι λογικο να γινει και μαλιστα γινεται στις ευρωπαικες χωρες ενω εμεις εδω ειμαστε ευρωπη μονο στο να εφαρμοζουμε την οικονομικη πολιτικη της,και τελος για το διαδικαστικο ζητημα περι επιτροπων σου ειπα δεν ειμαι σιγουρος,,αν ειναι μια ή πολλες,,,αν εσυ τωρα στεκεσαι σε αυτη την αβεβαιοτητα μου νομιζοντας οτι θα  υποβαθμισεις τα επιχειρηματα μου κοροιδευεις τον εαυτο σου,,,το σιγουρο ειναι ειτε περασεις απο μια ειτε απο περισσοτερες επιτροπες ο χαρακτηρας ολου αυτου ειναι ξεκαθαρα τιμωρητικος για οποιον καταφερει να κανει κοινωνικη θητεια στο ελλαδισταν,,,,,,


    noizreduction
    25.09.2008, 12:20

    Καταρχας, μου φανηκε αρκετα δυσκολο να καταλαβω τη δομη του λογου σου cat66, ομως νομιζω πως καταλαβα καποια βασικα πραγματα.

     

    1) Δεν στο παιζω πολιτισμενος. Οι βασικες αρχες σεβασμου ειναι αυτες που φωναζουν, οχι εγω. Οπως δεν σε προσεβαλα με εκφρασεις του τυπου "εκαψες τα εγκεφαλικα σου κυτταρα", ετσι αναμενω κι απο σενα να μην προσβαλεις το πρσωπο μου. Οι αποψεις μου ειναι αυτες που μπορουν να δεχτουν επιθεση με μια καλη συνομιλια.

    2) Ναι, ειναι λογικη απαντηση αυτη, διοτι οπως ξερεις ( κι εαν παρακολουθεις ειδησεις ) ζουμε σε μια χωρα με υδροκεφαλο δημοσιο τομεα, που καθημερινα αποζυμει τεραστια ποσα συντηρησης απο τον κρατικο προυπολογισμο. Ξερω πως η λογικη του Ελληνα ειναι "αντε να πουμε στο δημοσιο", ομως πολλοι κλαδοι δεν αντεχουν πλεον τη συσσωρευση προσωπικου. Κι αυτο δεν χρειαζεται να στο πω εγω, αλλα το κρατικο ελλειμα σε συνδυασμο με τη μειωση που επιχειρει η κυβερνηση για μειωση των κρατικων εξοδων!

    3) Δεν τελειωσα ηχοληπτης. Οι σπουδες μου ειναι στο Φυσικο Αθηνων. Αρα, ειμαι ενας απο τους κλαδους που κατα πασα πιθανοτητα ενδιαφερεται για το δημοσιο τομεα ( συμφωνα με τη δικη σου λογικη ). Παρολαυτα, οι προσωπικες μου επιλογες δεν εχουν κανενα λογο να δημοσιουποιουνται πιστευω.

    Αντ'αυτου, ορισμενοι κλαδοι που ανεφερες βρισκουν δουλεια και στον ιδιωτικο τομεα ( βλεπε γιατρους, πολιτικους επιστημονες, κλπ ). Μην τα ισοπεδωνουμε ολα, επειδη βγηκαμε απο μια σχολη με τη λογικη να κατακτησουμε το δημοσιο τομεα! Δεν θα σου πω πως ειναι λαθος, απλα δεν ειναι η μονη επαγγλματικη ενασχοληση.

    4) Δεν διαφωνησα πως υπαρχουν πολυεθνικες εταιριες που αναζητουν υπαλληλους με εκπληρωμενες τις στρατιωτικες υποχρεωσεις. Παντως, εαν ψαξεις προσεκτικα μια εφημεριδα αγγελιων ( ή και site ), θα βρεις αρκετα περισσοτερες δουλειες απο το μοιρασμα διαφημιστικων φυλλαδιων και τηλεφωνων. Αρκει να μιλησεις με τον εργοδοτη, ακομα κι εαν οι προδιαγραφες του ειναι περισσοτερες απο αυτα που του παρεχεις. Ειναι ολα θεμα ζητησης και θελησης ( αναφερομαι σε εργασιες που δεν εχουν την πολυεθνικη νομοθεσια ).

    5) Οταν μου ειπες για την κοινωνικη θητεια αναφερθηκες στις χωρες της Ευρωπης που πληρωνονται οσοι την επιλεγουν! Οταν ομως σου λεω πως στην Ευρωπη δεν ειναι υποχρεωτικη η θητεια, αμεσως μου λες "δε με νοιαζει τι γινεται". Λυπαμαι, αλλα εαν ειναι να ισχυροποιεις το επιχειρημα σου με τη χρηση του ευρωπαϊκου πρωτυπου, τοτε πρεπει να δεκτεις και το δικο μου επιχειρημα που χρησιμοποιει ακριβως αυτο το πρωτυπο! Εαν δεν το κανεις, τοτε αναιρεις το επιχειρημα σου και παει "στραφι" ολη η προσπαθεια σου.

    Προσεξε, γιατι φασκεις και αντιφασκεις σε αυτο το θεμα! Θελεις μεν να ειμαστε σαν την Ευρωπη, αλλα οταν εγω αναφερω τι γινεται στην Ευρωπη, απαντας πως δεν σε ενδιαφερει!

    6) Δεν υποβαθμισα κανενα επιχειρημα που δεν ηταν ηδη υποβαθμισμενο cat66. Η επιτροπη ειναι μια κεντρικη, διοτι εχω φιλο αριστερο που επελεξε με θαρρος και χωρις κανενα φοβο την κοινωνικη θητεια. Υπερασπιστηκε τα πιστευω του, πολεμησε γι'αυτα και στο τελος βγηκε νικητης στην ιδεολογια του. Και παρολο που διαφωνουμε σε πολλα πραγματα, τον συγχαιρω γιατι δεν "κλαφτηκε" για ολα αυτα που κλαιγονται αλλοι!

    7) Ειναι η νομοθεσια του κρατους cat66 αυτο το "ατιμωτικο" που αναφερεις! Και πιστεψε με, μεσα στο στρατο θα υποφερεις ακομα πιο ατιμωτικα πραγματα, εαν επιλεξεις τη θητεια! Ατιμωση προσωπικοτητας, ψυχολογιας και υπαρξης, απο ανθρωπους που δεν εχουν ουτε το 1% των γνωσεων και των αποψεων σου! Οποτε, μην κρινεις εαν δεν βρεθεις.

     

    Και λεγεται Ελλαδα κι οχι Ελλαδισταν!


    BAGRATION
    25.09.2008, 12:28

    Αμα μεσα στα πόστ σου πουλας και λίγο δασκαλίκι είναι λογικό κάποιοι να μην σε σέβονται και να σε προσβάλλουν

     


    noizreduction
    25.09.2008, 12:31

    Δεν ευθυνομαι εαν εχεις τραυματα απο τη παιδικη σου σχολικη ηλικια Bagration.

     

    Λιγο σεβασμο κι ευγενεια ζητησα. Οπως τον διατηρω απεναντι σε ολους τους συνομιλητες μου σε αυτη τη συζητηση! Επισης, αναζητησα μια πιο ορθη συζητηση. Πραγματικα, εαν εχεις καποιο αντεπιχειρημα σε αυτα που ειπα, εχω ολη τη καλη διαθεση να το διαβασω.

    Εαν δεν εχεις, τοτε τα σχολια που κανεις ειναι ανωφελα και ηδη πληττουν περισσοτερο τη δικη σου εικονα, παρα τη δικη μου.

     

    Οσο για το υφος μου, νομιζω πως ειναι ετσι σε οποιοδηποτε μερος του forum. Δεν ξερω γιατι σε ενοχλησε τωρα, αλλα μπορεις ( εαν σε ενοχλω ) να κανεις αναφορα στους admin/mod και να με αναλαβουν εκεινοι ( συμφωνα με τη δικη τους κριση ).

    Παντως καποιο ορο του forum δεν εχω παρεβει.


    musichell
    25.09.2008, 12:35

    Οταν μου ειπες για την κοινωνικη θητεια αναφερθηκες στις χωρες της Ευρωπης που πληρωνονται οσοι την επιλεγουν! Οταν ομως σου λεω πως στην Ευρωπη δεν ειναι υποχρεωτικη η θητεια, αμεσως μου λες "δε με νοιαζει τι γινεται". Λυπαμαι, αλλα εαν ειναι να ισχυροποιεις το επιχειρημα σου με τη χρηση του ευρωπαϊκου πρωτυπου, τοτε πρεπει να δεκτεις και το δικο μου επιχειρημα που χρησιμοποιει ακριβως αυτο το πρωτυπο! Εαν δεν το κανεις, τοτε αναιρεις το επιχειρημα σου και παει "στραφι" ολη η προσπαθεια σου.

    Προσεξε, γιατι φασκεις και αντιφασκεις σε αυτο το θεμα! Θελεις μεν να ειμαστε σαν την Ευρωπη, αλλα οταν εγω αναφερω τι γινεται στην Ευρωπη, απαντας πως δεν σε ενδιαφερει!

    φιλαρακο,γιατι με νευριαζεις πρωινιατικα?βαριεμαι να γραφω τα ιδια και τα ιδια,,λυπησου με...γιατι δεν καταλαβαινεις τι γραφω?σου λεω οτι πρεπει να γινει και εδω οτι γινεται στην ευρωπη σε αυτον τον τομεα,,,τοσο δυσκολο ειναι να το καταλαβεις?

    επισης,,,δεν βλεπω ειδησεις....εσυ ενημερωνεσαι καλα οπως βλεπω απο αυτες και γενικα συμφωνεις με την κυριαρχη ιδεολογια,,,τωρα που το σκεφτομαι πιο ευτυχισμενος εισαι εσυ απο εμενα,,ζεις αρμονικα μεσα στα παραμυθια τους,,,δεν εχεις κανενα σοβαρο προβλημα απεναντι στο στρατο,την αστυνομια,την θρησκεια,τον εθνικισμο,και αλλα πολλα,,,ξερεις φιλε,ουτε εγω ειχα προβλημα με ολα αυτα μεχρι τα 12 -13 χρονια μου περιπου,γιατι ετσι μας τα μαθαινει το συστημα,,,εσυ απο οτι φαινεται εχεις μεινει ακομα εκει....


    noizreduction
    25.09.2008, 12:42

    Εαν με κατηγορεις για εθνικιστη και ακροδεξιο ( ή πραγματικο δεξιο ), σφαλεις, διοτι τα πιστευω μου απεχουν παρα πολυ απο αυτη τη λογικη.

    Δεν αισθανομαι Ελληνας, επειδη ετσι μου εμαθαν. Ουτε θα σταθω μπροστα στη σημαια "σουζα" γιατι αυτο θελουν οι ακροδεξιοι.

    Ειναι κατι πολυ παραπανω απ'ολα αυτα και ποτε δεν εδωσα εναυσμα σε κανεναν να με κατηγορει για την πιστη μου σε καποια θεματα. Δεν προσεβαλλα κανεναν γι'αυτα, ουτε ομως θα ηθελα να με προσβαλλουν.

     

    Απο εκει και περα, δεν ειμαι ουτε "φιλαρακος", ουτε εχω σκοπο να σε νευριασω. Ολα ειναι μια συζητηση κι εαν μπορεις να ελεγξεις τη συζητηση, τοτε μπορεις να αναπτυξεις και τα επιχειρηματα σου.

     

    Συμφωνα με τη λογικη σου, θελεις να διατηρησεις ενα συγκεκριμενο μερος απο τη πολιτικη ευρωπαϊκων κρατων, απαλλαγμενο ομως απο τα στοιχεια που σε ενοχλουν!

    Λυπαμαι, αλλα μαλλον δεν μπορεις να αντιληφθεις πως αυτο που λες δεν ειναι ειναι δυνατον να υφισταται! Μην κοιταμε παντα την καλοβολεψη μας, γιατι στην ουσια αυτο ειναι το προβλημα μας ( και δικο μου και δικο σου και ολων γενικα ).

     

    Απο εκει και περα, ειμαι διατεθειμενος να συνεχισω τη συζητηση μαζι σου, εφοσον κατανοησεις πως σου ζητησα 3 φορες να εισαι πιο ευγενικος απεναντι μου. Μεχρι να το καταφερεις αυτο, δεν νομιζω πως υπαρχει λογος να συνεχισω να υποβιβαζω την προσωπικοτητα μου ανεχομενος το υφος των απαντησεων σου.


    -----------------
    F.M.P. DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 25-09-2008 12:43 ]


    musichell
    25.09.2008, 12:45

    Συμφωνα με τη λογικη σου, θελεις να διατηρησεις ενα συγκεκριμενο μερος απο τη πολιτικη ευρωπαϊκων κρατων, απαλλαγμενο ομως απο τα στοιχεια που σε ενοχλουν

    τι εννοεις?τους τουρκους και τους σκοπιανους?


    noizreduction
    25.09.2008, 12:53

    Απο την απαντηση σου δειχνεις ξεκαθαρα πως δεν καταλαβες τιποτα απ'ο,τι εχω πει!

     

    Αναφερομαι στην κοινωνικη θητεια αλλων χωρων, οπως Αγγλια, Ολλανδια, Σουηδια, κλπ. Χωρες που ειναι στην ευρωπαϊκη ενωση ( μα ποτε μπηκαν τα Σκοπια και η Τουρκια και δεν το καταλαβα εγω cat66? ) και εχουν μια νομοθεσια περι θητειας και κοινωνικης θητειας!

    Ποια Σκοπια και ποια Τουρκια; Που "κολλανε" ολα αυτα; Αντιλαμβανεσαι ποσο λαθος πηρες τα γραφομενα μου;


    Orfeus
    25.09.2008, 12:54

    @ cat66 & BAGRATION: Ας είστε ευγενικοί με τον συνομιλητή σας. Το ότι διαφωνείτε με  τις απόψεις του noizreduction δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να είστε ευγενικοί μαζί του. Τι σημαίνει "είναι λογικό να μην τον σέβεστε και να τον προσβάλετε"; Τι εκφράσεις είναι αυτές; Γιατί υποβιβάζετε τη συζήτηση σε επίπεδο γηπέδου και καφενείου;

    Σας παρακαλώ να προσέξετε πολύ τα επόμενα post σας. 


    musichell
    25.09.2008, 13:23

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 25-09-2008 στις 12:53 έγραψε...

    Απο την απαντηση σου δειχνεις ξεκαθαρα πως δεν καταλαβες τιποτα απ'ο,τι εχω πει!

     

    Αναφερομαι στην κοινωνικη θητεια αλλων χωρων, οπως Αγγλια, Ολλανδια, Σουηδια, κλπ. Χωρες που ειναι στην ευρωπαϊκη ενωση ( μα ποτε μπηκαν τα Σκοπια και η Τουρκια και δεν το καταλαβα εγω cat66? ) και εχουν μια νομοθεσια περι θητειας και κοινωνικης θητειας!

    Ποια Σκοπια και ποια Τουρκια; Που "κολλανε" ολα αυτα; Αντιλαμβανεσαι ποσο λαθος πηρες τα γραφομενα μου;



    αβυσσος τα γραφομενα σου...εγω τι σου λεω δηλαδη τοσο καιρο?εχω βαρεθει να το γραφω...