ελληνική μουσική
    701 online   ·  210.861 μέλη

    Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε στο radio musicheaven.

    220493
    06.12.2009, 14:08
    mozila 3.5
    alkyoni
    06.12.2009, 14:39

    Σ' εμενα εμφανιστηκε η μπιλιτσα τωρα jorge! Wink

    Πολυ σωστες οι παρατηρησεις της ilio και χρησιμες!
    Να προσθεσω  κατι στα προηγουμενα που εχουν αναφερθει, οτι περιβαλλον χωρις το νεο player (για τους παραγωγους περισσοτερο) παραμενει το λινκ της ραδιοσελιδας οπως την ξεραμε:
    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Nuke-Cast απλα εχει φυγει το "ΟΝ AIR" απο πανω δεξια...

    Επισης κατι σχετικα με το λινκ για το νεο player....
    Oταν παιζει το player και εχουμε ηδη μπει στο chat,  και μετα θελησουμε να κλεισουμε το player, τοτε  θα μας πεταξει και απο το chat!Μας παει στην αρχικη σελιδα δηλαδη.
    Οποτε θελει προσοχη, οταν  ειμαστε ηδη στο chat και εχουμε ανοιξει τον player και ετοιμαζομαστε να μπουμε για εκπομπη, καλυτερα να πατησουμε το "stop" στον player, και οχι το  Χ   για να μην μας πεταξει απο το chat και ψαχνομαστε...

    Προσωπικα εχω μια σελιδα μονιμως ανοιχτη για την ραδιοσελιδα-chat   και για οτι αλλο θελω να κοιταξω, ανοιγω αλλη καρτελα στον browser μου. WinkΕννοιετε τα refresh γινοντε στην αλλη σελιδα και οχι εκει που ειμαστε στο chat.

    Καλη συνεχεια σε ολους!!!{#emotions_dlg.beer}


    ilio
    06.12.2009, 14:41

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 06-12-2009 στις 13:54 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος ilio στις 06-12-2009 στις 12:34 έγραψε...

    Επίσης!!!Κάτι άλλο που παρατήρησα με τις νέες αλλαγές και τις ανανεώσεις είναι, πως όταν κάποιος θέλει

    να κάνει ανανέωση σελίδας, καλό είναι να έχει ανοίξει νέο παράθυρο musicheaven και να τις κάνει εκεί

    για να μην διακόπτεται η σύνδεση με το ράδιο.Εννοείται πως δεν θα πρέπει να χρησιμοποιεί τη σελίδα

    του radio για τις ανανεώσεις του.

    Μπορεί να τις κανει και στο ίδιο παράθυρο που είναι η μπάρα του ραδιοφώνου. Απλά επιλέγει μια άλλη κατηγορία. Εννοείται οτι ΔΕΝ πατάει refresh.

    Πάντως ναι, αν είσαι παραγωγός βοηθάει να έχεις κ ένα άλλο παράθυρο. Στο μέλλον κατι θα σκεφτούμε ώστε να υπάρχει στη μπάρα του προφίλ, μια επιλογή "ΕΙΣΟΔΟΣ παραγωγού" ώστε να μπαίνει σε ένα περιβάλλον χωρίς player και να γίνονται και ανανεώσεις.



    Τι εννοείς επιλέγει μια άλλη κατηγορία;Εννοείς να μπει π.χ αγγελίες ,blogs κλπ;

    Και πάλι διακόπτεται το ράδιο αν κάνεις ανανέωση σελίδας.

     

     


    alkyoni
    06.12.2009, 14:58

    Ilio, εννοειτε οταν εχουμε ανοιχτο το player, οτι δεν μπορουμε να κανουμε refresh (ανανεωση σελιδας) γιατι θα ξαναξεκινησει ο player!

    Αυτο που λεει ο jorge γινεται οντως, μπορεις να πας σε αλλη κατηγορια και να μενει ο player μονιμως επανω χωρις να διακοπτεται.
    Η περιηγηση σε προηγουμενη ή επομενη σελιδα γινεται και  με τα βελακια του browser σου χωρις να επιρρεαζει τον player. Αυτο νομιζω μας βοηθαει πολυ!Wink


    ilio
    06.12.2009, 15:13

    Παράθεση:

    Το μέλος alkyoni στις 06-12-2009 στις 14:58 έγραψε...

    Ilio, εννοειτε οταν εχουμε ανοιχτο το player, οτι δεν μπορουμε να κανουμε refresh (ανανεωση σελιδας) γιατι θα ξαναξεκινησει ο player!

    Αυτο που λεει ο jorge γινεται οντως, μπορεις να πας σε αλλη κατηγορια και να μενει ο player μονιμως επανω χωρις να διακοπτεται.
    Η περιηγηση σε προηγουμενη ή επομενη σελιδα γινεται και  με τα βελακια του browser σου χωρις να επιρρεαζει τον player. Αυτο νομιζω μας βοηθαει πολυ!Wink



    Καλά δεν εννοείται γιατί εγώ την πάτησα {#emotions_dlg.biggrin}αλλά αυτό που λες για την περιήγηση ναι το ξέρω .


    dimitris1965
    06.12.2009, 19:52

    ego simera den iksera pos na kleiso ton player,prin mpo gia programa,then exei stop,i kati allo,etsi otan anoiga tin selida toy radio epaize dtin karta ixou,kai to sam apomena ,kai akougotan sto vathos o player toy site,me apotelesma na anagkasto na eimai stin arxiki selida xoris na ksero an akouei kapios kai poios....ti den ekana kala;;;

     


    alkyoni
    06.12.2009, 23:20

    Παράθεση:

    Το μέλος dimitris1965 στις 06-12-2009 στις 19:52 έγραψε...

    ego simera den iksera pos na kleiso ton player,prin mpo gia programa,then exei stop,i kati allo,etsi otan anoiga tin selida toy radio epaize dtin karta ixou,kai to sam apomena ,kai akougotan sto vathos o player toy site,me apotelesma na anagkasto na eimai stin arxiki selida xoris na ksero an akouei kapios kai poios....ti den ekana kala;;;


    Δεν εχει stop? ουτε  mute? {#emotions_dlg.confused1} (photo)  ισως να παιζει ρολο ποιον browser εχεις...



    Οπως εγραψα σε προηγουμενο ποστ, αν πατησεις το  Χ  που ειναι τερμα δεξια του player, κλεινει ο player,   σε πεταει απο εκει που ησουν, και σε παει στην αρχικη σελιδα...
    Το λινκ της ραδιοσελιδας-chat  (χωρις να ανοιξει ο  player),  παραμενει αυτο που ειχαμε τοσο καιρο:
    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Nuke-Cast
    *το οποιο εμφανιζεται ως λινκ "ο σταθμος μας", τερμα αριστερα στην μπαρα του player.
    Wink


    -----------------
    Ακούστε ♫♪ ΑΛΚΥΟΝΙΔΕΣ ΝΟΤΕΣ ♫♪ Τρίτη βράδι 01:00-02:00 :)^_^(: "ΚΑΙ ΜΕ ΒΑΡΔΑΡΗ... ΚΑΙ ΜΕ ΝΟΤΙΑ" Πέμπτη βράδι 00:00-02:00 Radio MusicHeaven Tune in!www.listen.musicheaven.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alkyoni στις 06-12-2009 23:26 ]


    επισυναπτόμενα: radio player_stop_mute.JPG 
    DJ-JK
    16.12.2009, 21:40

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ,

    Σε εμένα παρουσιάζεται το εξής πρόβλημα:

    Όταν συνδέομαι στον Server για να κάνω εκπομπή, η σύνδεση γίνεται κανονικά αλλά αργεί πααααρα πολυ να βγάλει το όνομα μου η σελίδα στο ON-AIR και για πάνω από 20΄ λεπτά λέει άγνωστος παραγωγός....Όταν επιτέλους βγάλει το όνομά μου....μετά την δευτερη ώρα γράφει πάλι άγνωστος παραγωγος.....Που μπορεί να οφείλεται αυτό το γεγονός...; Μπορεί με κάποιο τρόπο να διορθωθεί.

     

    Ευχαριστώ.....!!!!


    alkyoni
    16.12.2009, 23:41

    Παράθεση:

    Το μέλος DJ-JK στις 16-12-2009 στις 21:40 έγραψε...

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ,

    Σε εμένα παρουσιάζεται το εξής πρόβλημα:

    Όταν συνδέομαι στον Server για να κάνω εκπομπή, η σύνδεση γίνεται κανονικά αλλά αργεί πααααρα πολυ να βγάλει το όνομα μου η σελίδα στο ON-AIR και για πάνω από 20΄ λεπτά λέει άγνωστος παραγωγός....Όταν επιτέλους βγάλει το όνομά μου....μετά την δευτερη ώρα γράφει πάλι άγνωστος παραγωγος.....Που μπορεί να οφείλεται αυτό το γεγονός...; Μπορεί με κάποιο τρόπο να διορθωθεί.

    Ευχαριστώ.....!!!!



    Γεια σου DJ-JK!

    Το προβλημα με την εμφανιση του παραγωγου στο πανω μερος της ραδιοσελιδας οταν γινεται η αλλαγη του παραγωγου, εχει επισημανθει πολλες φορες, κι απ' οτι εχω καταλαβει, πρεπει να το συνηθησουμε....{#emotions_dlg.rolleyes}Συνηθως αργει λιγα λεπτακια, αλλα καμια φορα....ξεχνιεται....
    Για να δεις αν συνδεθηκες, θα βλεπεις στο shoutcast, στο connect αν τρεχουν τα νουμερα, εισαι οκ.

    Επισης ενα βοηθητικο λινκ ειναι του server: http://webradio.musicheaven.gr:9850/ που μπορεις να το εχεις ανοιχτο και να βλεπεις αν εισαι στον αερα, καθως και τις ρυθμισεις σου. (Ριξε μια ματια στο τοπικ αυτο, εχω αναφερθει σε προηγουμενα ποστ μου)

    Το 2ο που αναφερεις, οτι σε δειχνει ως "αγνωστο παραγωγο", αυτο γινεται σε ολους μας, οταν δεν "κινουμαστε" μεσα στο site για πανω απο 30 λεπτα περιπου. Το αντιστοιχο συμβαινει και με τους ακροατες  που συνδεθηκαν, αλλα μενουν "ακινητοι" πανω απο 30 λεπτα , και τους εμφανιζει επισκεπτες. Καθως επισης και στο chat, αν δε μιλας, σε πεταει μετα απο 30 λεπτα.

    Για να εμφανιστεις λοιπον στο πανω μερος , καλο ειναι να εχεις παντα μια δευτερη καρτελα (tab) με την αρχικη σελιδα του site , και να πηγαινεις εκει να κανεις refresh (ανανεωση σελιδας) απο το κουμπακι του browser σου πανω αριστερα.Wink

    Καλη συνεχεια!!!!!!{#emotions_dlg.beer}


    DJ-JK
    19.12.2009, 22:00

    Παράθεση:

    Το μέλος alkyoni στις 16-12-2009 στις 23:41 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος DJ-JK στις 16-12-2009 στις 21:40 έγραψε...

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ,

    Σε εμένα παρουσιάζεται το εξής πρόβλημα:

    Όταν συνδέομαι στον Server για να κάνω εκπομπή, η σύνδεση γίνεται κανονικά αλλά αργεί πααααρα πολυ να βγάλει το όνομα μου η σελίδα στο ON-AIR και για πάνω από 20΄ λεπτά λέει άγνωστος παραγωγός....Όταν επιτέλους βγάλει το όνομά μου....μετά την δευτερη ώρα γράφει πάλι άγνωστος παραγωγος.....Που μπορεί να οφείλεται αυτό το γεγονός...; Μπορεί με κάποιο τρόπο να διορθωθεί.

    Ευχαριστώ.....!!!!



    Γεια σου DJ-JK!

    Το προβλημα με την εμφανιση του παραγωγου στο πανω μερος της ραδιοσελιδας οταν γινεται η αλλαγη του παραγωγου, εχει επισημανθει πολλες φορες, κι απ' οτι εχω καταλαβει, πρεπει να το συνηθησουμε....{#emotions_dlg.rolleyes}Συνηθως αργει λιγα λεπτακια, αλλα καμια φορα....ξεχνιεται....
    Για να δεις αν συνδεθηκες, θα βλεπεις στο shoutcast, στο connect αν τρεχουν τα νουμερα, εισαι οκ.

    Επισης ενα βοηθητικο λινκ ειναι του server: http://webradio.musicheaven.gr:9850/ που μπορεις να το εχεις ανοιχτο και να βλεπεις αν εισαι στον αερα, καθως και τις ρυθμισεις σου. (Ριξε μια ματια στο τοπικ αυτο, εχω αναφερθει σε προηγουμενα ποστ μου)

    Το 2ο που αναφερεις, οτι σε δειχνει ως "αγνωστο παραγωγο", αυτο γινεται σε ολους μας, οταν δεν "κινουμαστε" μεσα στο site για πανω απο 30 λεπτα περιπου. Το αντιστοιχο συμβαινει και με τους ακροατες  που συνδεθηκαν, αλλα μενουν "ακινητοι" πανω απο 30 λεπτα , και τους εμφανιζει επισκεπτες. Καθως επισης και στο chat, αν δε μιλας, σε πεταει μετα απο 30 λεπτα.

    Για να εμφανιστεις λοιπον στο πανω μερος , καλο ειναι να εχεις παντα μια δευτερη καρτελα (tab) με την αρχικη σελιδα του site , και να πηγαινεις εκει να κανεις refresh (ανανεωση σελιδας) απο το κουμπακι του browser σου πανω αριστερα.Wink

    Καλη συνεχεια!!!!!!{#emotions_dlg.beer}



     

     

    Να σαι καλα....Ευχαριστώ πολύ για την διαφώτιση.....Δεν έχω πρόβλημα να δω αν είμαι στον αέρα βέπω από το Shoutcast όπως είπες και εσύ...!!!!


    sarizos4
    22.12.2009, 00:36
    PAIDIA ME PETAEI SUNEXWS EKSW TO WINAMP KANEI DISCONECTION KAI METRAEI DEUTEROLEPTA.VOH8ATE!!!!
    jorge
    22.12.2009, 00:52
    Μήπως δοκιμάζεις την ώρα που είναι συνδεδεμένος άλλος παραγωγός;
    sarizos4
    22.12.2009, 14:51
    oxi htan thn wra pou mou eipe o morfeas na bw.sthn arxh sunde8hke gia ligo kai meta aposunde8hke.to idio egine kai to apogeuma tou savvatou kata tis 4 pou htan o koukovaggos.sunde8hka gia ligo kai meta aposunde8hka
    PHILIPPOSSM
    30.12.2009, 14:24

    Έχω και εγώ ένα προβληματάκι.... Από προχθές που πέρασα τα windows 7 δεν μπορώ να ακούσω R/MH. πέρασα ξανά όλους τους drivers και τα codecs αλλά πάλι τίποτα....έχει κανείς καμιά λύση;

     

    Υ.Γ

    Με winamp ακούω μια χαρά, αλλά κάθε φορά πρέπει να κατεβάζω ένα listen.pls.....

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PHILIPPOSSM στις 30-12-2009 14:50 ]


    jorge
    30.12.2009, 14:28
    Έχει ακούσει κανείς από Windows 7 ;
    orionnas
    30.12.2009, 16:03

    Παράθεση:

    Το μέλος PHILIPPOSSM στις 30-12-2009 στις 14:24 έγραψε...

    Έχω και εγώ ένα προβληματάκι.... Από προχθές που πέρασα τα windows 7 δεν μπορώ να ακούσω R/MH. πέρασα ξανά όλους τους drivers και τα codecs αλλά πάλι τίποτα....έχει κανείς καμιά λύση;

     

    Υ.Γ

    Με winamp ακούω μια χαρά, αλλά κάθε φορά πρέπει να κατεβάζω ένα listen.pls.....

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PHILIPPOSSM στις 30-12-2009 14:50 ]



    Με όλο το θάρρος...Τι τα θες τα 7? Καλά δεν είμαστε με αυτά που έχουμε? Εγώ να φανταστείς το μηχάνημα το πήρα Ιούλιο και είχε μέσα Vista....Οπως είσαι σβήστα του kάνω και πέρνα μου xp. Καμιά φορά και η νεότερη τεχνολογία μας ψιλομπερδεύει....Καλή χρονιά αγορίνα μου! {#emotions_dlg.beer}


    PHILIPPOSSM
    30.12.2009, 18:14

    Οι μόνες διαφορές με τα xp που έχω δει  μέχρι στιγμής είναι ¨οπτικές¨ αλλά αξίζει τον κόπο, αν λύσω και αυτό το μικρο προβληματάκι.

    Καλή χρονιά με υγεία και σε εσένα φιλαράκι.


    sympetheros
    31.12.2009, 19:45

    Η προγραμματισμένη εκπομπή την Παραμονής της πρωτοχρονιάς δεν έγινε.....Η επαννεκίνηση του radioserver ήταν αδύνατη παρά τις προσπάθειες και της alkyonis kai tou orionna.....δεν ξέρω τι να πω....καλή μας χρονιά με λιγότερα προβλήματα ελπίζω γιατί έτσι χάνονται θεματικές εκπομπές που δεν μπορούν να επαναληφθούν-όπως αυτή της πρωτοχρονιάς-άλλη Πέμπτη....


    PHILIPPOSSM
    22.01.2010, 15:58

    Κάνει κανείς εκπομπή με windows 7;

     

     


    StavmanR
    22.01.2010, 16:40

    Ο media player των Win 7 έχει ένα θεματάκι με το streaming radio...

    Έχει κάποιες ειδικές ρυθμίσεις ασφαλείας για streaming media, οι οποίες μάλλον ευθύνονται για το κόλλημα.

     

    Το winamp λύνει το πρόβλημα.

     

    Αυτή η έκδοση των Windows είναι σαφώς η καλύτερη που έχει κυκλοφορήσει, αλλά το θέμα μας δεν είναι αυτό.