ελληνική μουσική
    759 online   ·  210.861 μέλη

    Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε στο radio musicheaven.

    PHILIPPOSSM
    22.01.2010, 16:58

    Και το winamp έχει πρόβλημα με τα windows 7...δεν κατάφερα να κάνω broadcast με το winamp και τώρα προσπαθώ να κάνω με το SAM.

     


    PHILIPPOSSM
    22.01.2010, 18:04
    Έβαλε ο Θε(ι)ος SAM το χέρι του και κατά 'πως φαίνεται λύθηκαν τα προβλήματα....
    pluton
    25.01.2010, 23:01

    Επειδή ζήλεψα και εγώ με το θέμα ραδιόφωνο, είπα μετά το τέλος της εξεταστικής να ασχοληθώ. Εν' τούτοις αντιμετωπίζω ένα μικρό προβληματάκι...

    Το λειτουργικό μου σύστημα είναι linux mint 8. Αυτό σημαίνει ότι το winamp δεν "τρέχει". Όποιος ξέρει κάποιο συμβατό πρόγραμμα, ας δώσει τα φώτα του!!!!


    dimitris1965
    26.01.2010, 00:33

    Peercast2Html For Linux des ligo ayto...


    pluton
    26.01.2010, 01:01
    Από μια ματιά που του έριξα για το πως να το κάνω εγκατάσταση και να αρχίσω να εκπέμπω, βρήκα αυτό Your Pubblishing page will be located at: http://www.mysite.com/live/PeercastLiveStreams.html ουσιαστικά(αν κατάλαβα καλά) θα εκπέμπω μέσω της σελίδας τους και όχι του ΜΗ
    dimitris1965
    26.01.2010, 09:16

    ayto to programa ,,Internet DJ Console ,,to xrisimopoioyn poly anti tou sam brodcaster se linux ....

    http://linux.softpedia.com/get/multimedia/audio/internet-dj-console-4252.smtml apo oti diavasa einai ayto pou xreiazesai...


    pluton
    26.01.2010, 10:40

    Αυτό βρήκα και εγώ(από τύχη). Ευχαριστώ πολύ. Θα το δοκιμάσω και θα δούμε...


    dimitris1965
    26.01.2010, 12:19
    ok kali epitixia :) :)
    220493
    30.01.2010, 17:14
    Είμαι συνδεδεμένος εδώ και 15 λεπτά και ακόμα δείχνει πως παίζει ο "Κουκουβάγγος"
    220493
    30.01.2010, 17:23

    Παράθεση:

    Το μέλος 220493 στις 30-01-2010 στις 17:14 έγραψε...

    Είμαι συνδεδεμένος εδώ και 15 λεπτά και ακόμα δείχνει πως παίζει ο "Κουκουβάγγος"

     

    Το πρόβλημα λύθηκε απο το server καθώς τστο 20ό λεπτό με εμφάνισε..........


    alkyoni
    18.03.2010, 01:08

    Εχθες το βραδι προς ξημερωματα Τεταρτης 17/3 υπηρχε μεγαλο προβλημα με την μεταδωση του radio , απο τις 00.40 περιπου ως και τις 03.00 υπηρχαν μικροδιακοπες και αλλοι ακουγαν κι αλλοι οχι.
    Στον radio-server εδειχνε κανονικα μεσα τον παραγωγο, αλλα στην σελιδα του ραδιοφωνου οχι παντα, και απο το winamp καποιοι ακουγαν και καποιοι οχι... {#emotions_dlg.confused1}


    leonidasm
    07.04.2010, 21:02

    Καλησπέρα παιδιά..είπα να ρωτήσω εσάς που θα ξέρετε..Λοιπον..θέλω να γίνω κι εγω εωεργό με΄λος της ομάδας εδώ και θέλω να κάνω μία εκπομπή.Έκανα download το winamp και το shoutcast ακολούθησα τις οδηγίες λέξη προς λέξη..και όχι μόνο δεν λειτούργησε αλλά κάτι έγινε και το winamp παίζει τα τραγούδια αλλά δεν ακούγεται τίποτα..Να σας ρωτήσω..Κάνει κανείς απο σας εκπομπή με windows vista?Μήπως το shoutcast δεν λειτουργεί με τα vista?Μήπως πρέπει να αλλάξω windows?Δεν καταλαβαίνω τι γίνεται..Αν νομίζει κανείς οτι μπορεί να με βοηθήσει ή να μπει στον κόπο να μου πει τα βήματα με δικά του λόγια απο την αρχή να τα ξανακάνω..Μήπως κάνω κάτι λάθος..Ευχαριστώ


    alkyoni
    07.04.2010, 21:40

    Γεια σου leonidasm!Smile

    Κατ' αρχας δε καταλαβα τι εννοεις με τα παρακατω :
    " ..και όχι μόνο δεν λειτούργησε αλλά κάτι έγινε και το winamp παίζει τα τραγούδια αλλά δεν ακούγεται τίποτα.."
    Απο που δεν ακουστηκε τιποτα? Στο pc σου εννοεις, ή στο radio? {#emotions_dlg.confused1}
    Για να ακουστει στο radio, θα πρεπει να κανεις αιτηση σε κενη ωρα του προγραμματος και εφ' οσον εγκριθει, θα παρεις ενα κωδικο ωστε να μπορεσεις να κανεις και δοκιμη "on air!" σαν παραγωγος.

    Τα vista ειναι γωνστο οτι εχουν καποιο προβλημα με τις καρτες ηχου μεσω του shoutcast  συγκεκριμενα, αλλα παλι μπορει να γινει προγραμμα , απλα με αλλο χειρισμο του shoutcast.
    Σχετικα με αυτο το θεμα, (vista-shoutcast, χρηση mic κλπ) μπορεις να ανατρεξεις στην σελιδα 6  αυτου του τοπικ, οπου εχω αναλυτικο ποστ (19.08.2009, 19:22):  http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=17060&start=100
    Ελπιζω να βοηθησα λιγακι...αν οχι, εδω γυρω ειμαστε παλι!Καλη συνεχεια!{#emotions_dlg.beer}


    SouLRocK
    10.04.2010, 16:42

    Ακούστε ένα περίεργο. ενω οι ρυθμισεις ήταν κανονικές στο winamp στον encoder (64kb,44100,mono) στο server εμφάνιζε 24kb το upload και δεν ακουγόταν σωστά ο ήχος.ενώ τις επανέφερα στα 64kb μόλις έβαζα το stereo input για ομιλία μικροφωνο, ο server ξαναέδειχνε 24kb και το winamp 64kb)... anyway ισως να φταίει το shoutcast και τα windows 7 ή το (winamp v.5.56) γιατί υπήρχαν και αρκετά crashes... συγνωμη για τα παιδιά που άκουγαν την εκπομπή!


    -----------------
    "Her Deuce was wild... But my Ace was high!! She play'd 'em fast... And she play'd 'em hard! ...She's got the Jack, And who knows what else?"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SouLRocK στις 11-04-2010 01:41 ]


    leonidasm
    10.04.2010, 19:02

    Αλκυόνη,παιδιά..έχω ερώτηση...Προσπαθώ να κάνω τα βήματα,έχω βιστα οπότε ακολουθώ τις οδηγίες σου Αλκυόνη..Όταν για παράδειγμα βάζω τη ρύθμιση που μου ζητάει στο encoder ,αν μετά επιστρέψω στο winamp για να αλλάξω τραγούδι,όταν ξαναγυρίσω στο encoder η ρύθμιση έχει γυρίσει στην αρχική.Η αλλαγή δηλαδή δεν έχει αποθηκευτεί ! Επίσης θέλω να ρωτήσω..Όταν κάνεις εκπομπή με΄βίστα..πρέπει όποτε θες να μιλήσεις να γυρίζεις  στο shoutcast και μετά στο winamp για να βάλεις το τραγούδι...Αυτό όσο γρήγορα και να το κάνεις δεν δημιουργεί κενό ;;;


    PHILIPPOSSM
    10.04.2010, 20:04

    Leonidasm για να σε βοηθήσουμε πρέπει καταρχάς να μας πεις ποια βήματα ακολουθείς.

    Αν μπορείς να βάλεις print screen για να δούμε τις ρυθμίσεις....στο shoutcast.


    leonidasm
    11.04.2010, 00:15
    Philippe...sorry alla ti einai to print screen?lol...ennoeis kati san copy paste na vlepeis ti selida?den xero pos na to kano ..sto shoutcast..ta vimata pu akolutho einai ta vimata pu dinei to music heaven ekei pu leei Theleis na gineis paragogos?..
    PHILIPPOSSM
    11.04.2010, 10:32

    ok φίλε μου κατάλαβα......
    Πριν από όλα αυτά, που  προσπαθείς να κανεις,  πρέπει να φτιάξεις ένα demo με την φωνή σου και μουσική και να την στείλεις στον υπεύθυνο του σταθμού (deos). Όλα αυτά θα τα βρεις  ΕΔΩ

     


    alkyoni
    11.04.2010, 19:06

    Παράθεση:

    Το μέλος leonidasm στις 10-04-2010 στις 19:02 έγραψε...

    Αλκυόνη,παιδιά..έχω ερώτηση...Προσπαθώ να κάνω τα βήματα,έχω βιστα οπότε ακολουθώ τις οδηγίες σου Αλκυόνη..Όταν για παράδειγμα βάζω τη ρύθμιση που μου ζητάει στο encoder ,αν μετά επιστρέψω στο winamp για να αλλάξω τραγούδι,όταν ξαναγυρίσω στο encoder η ρύθμιση έχει γυρίσει στην αρχική.Η αλλαγή δηλαδή δεν έχει αποθηκευτεί ! Επίσης θέλω να ρωτήσω..Όταν κάνεις εκπομπή με΄βίστα..πρέπει όποτε θες να μιλήσεις να γυρίζεις  στο shoutcast και μετά στο winamp για να βάλεις το τραγούδι...Αυτό όσο γρήγορα και να το κάνεις δεν δημιουργεί κενό ;;;



    Αυτο που δε σου κραταει τις ρυθμισεις, δεν γνωριζω που ακριβως οφειλεται, παντως ειχε παρουσιαστει και σε καποιους αλλους παραγωγους παλιοτερα, που εκαναν εκπομπη μεσω laptop... ισως ειναι θεμα λειτουργικου συστηματος, ή καποιας αλλης ρυθμισης στο pc σου.... ας γραψει καποιος που γνωριζει καλυτερα, ή ειχε αντιμετωπισει  παρομοιο προβλημα.

    Οσο για το 2ο που ρωτας, το παραθυρακι του shoutcast, θα πρεπει να ειναι μονιμως ανοικτο σε μια ακρη της οθονης σου ενω εκπεμπεις, και οταν χρειαστει να κανεις την   εναλλαγη   απο winamp recommended (για την μουσικη) στο soundcard input (για το μικροφωνο) , αν γινει σωστα,  δεν γινεται αντιληπτο το κενο που δημιουργειται.
    Wink


    leonidasm
    12.04.2010, 00:37
    efxaristo poly Philippe ! s efxaristo ALkyoni!:) ta leme syntoma paidia