ελληνική μουσική
    591 online   ·  210.900 μέλη
    Corny-Movie-Scene
    24.12.2008, 23:16
    Disasterpiece
    25.12.2008, 00:14

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 24-12-2008 στις 22:13 έγραψε...

    Disasterpiece έγραψε:

    Παράθεση:

    Πωπωω νευρακιααα!!!{#emotions_dlg.laugh}

    Μα και βεβαια μ'αρεσει το "οχι αντιδραση για την αντιδραση,αλλά αντιδραση γνωρίζοντας τα αιτηματα μου".Εχω γραψει ενα καρο αιτηματα,τα λενε παντου,δεν ασχοληθηκε κανεις!Απλα σας ενδιαφερει το θεμα της "περιουσιας".Το πατε 100 φορες,ε πειτε το αλλες 1000 να δουμε τι θα καταλαβετε.Ρε Αλβερτο ειλικρινα αισθανομαι πως εχει κολλησει η βελονα!Ο γκεμπελισμος σε ολο του το μεγαλειο.Η πλακα ειναι πως δεν εχετε καταλαβει οτι πολλοι εδω μεσα προσπαθουμε να σας πουμε τι πρεπει να αλλαξει ωστε να ΜΗΝ εχουμε εξεγερσεις και να ΜΗΝ καιγονται περιουσιες,ενω εσεις με τη συμπεριφορα σας-που ειναι δειγμα και της αναισθητης συμπεριφορας των κρατουντων-και με το να υποβιβαζετε το θεμα με σκοπο να καταλαγιασει,απλα πετατε τα απλυτα κατω απο το κρεβατι.Αυτο δεν ειναι λυση.Ειναι ωχαδελφισμος.Συνεχιστε,μην αφησετε κανεναν να να μιλησει και κουνηστε τους αυστηρα το δακτυλο!Εσεις ξερετε!

    Ηλία μου,νομίζω οτι αλλού έχει κολλήσει η βελόνα και όχι από μένα.

    Τό τί πρέπει νά αλλάξη το ξέρουμε.

    Τό πώς θά αλλάξη δέν μάς λέτε.

    Η μάλλον,τό πώς σκέφτεστε εσείς να το αλλάξετε αφού,όπως λέτε,εμείς αποτύχαμε.

    Οσο γιά τον γκαιμπελισμό,έχω την εντύπωση οτι δέν ξέρεις τί σημαίνει.

    Τά υπόλοιπα θά τά πούμε από κοντά (πήρες το e-mail τού Πέτρου;)

    Καλά Χριστούγεννα Smile



     

    Καλα Χριστουγεννα Αλβερτο(και σε ολους τους "κακους υλιστες"-lol)!Αφου το ξερεις πως υπερβαλλω λιγαααακιιι καμμια φορα!Ναι το πηρα απο Πετρο και αναμενω ακομα το δικο σου με...τους μορονδιανους(πως τους λενε,τεσπα!).Με πριζωσες και με εγραψες κανονικα!

     

    Υ.Γ:Περιμενω πως και πως να "πλακωθουμε" πολιτικα κι απο κοντα ειτε θεατρικα ειτε στην πραγματικοτητα,i f*ckin' miss you!!!{#emotions_dlg.happycrazy}


    theo182
    25.12.2008, 04:57

    Παράθεση:

    Το μέλος ins2anity στις 24-12-2008 στις 17:58 έγραψε...

    γεια σας παιδια... ενα τελευταιο ποστ θελω να κανω σε αυτο το θεμα...

     

    Επιτέλους,πάλι καλά...


    ins2anity
    25.12.2008, 16:19

    Παράθεση:

    Επιτέλους,πάλι καλά...



    πραγματικα ηθελα να παψω να ασχολουμε με κατι ανθρωπους σαν εσενα αλλα κατι τετοιες μαλακιες που ποσταρεις με τρελενουν... σου εχω κανει τοσες ερωτησεις σε προηγουμενα ποστ σου εχω πει τοσα πραγματα και εσυ το μονο που κανεις ειναι να ειρωνευεσαι..αλλα δεν μου κανει καθολου εντυπωση... οταν τα επιχειρηματα τελειωνουν αρχιζει η ειρωνεια... ετσι παλικαρι μου δειχνεις ποσο μικρομυαλος εισαι και αντικατοπτριζεται ολοκληρη η ιδεολογια σου... μας εχεις πει του κοσμου τις π@@@ιες και δεν απαντας σε αυτα που σε ρωτανε....αλλα τι να περιμενεις απο ανθρωπους που βγαζουν τις μασκες τους μονο μπροστα στην καλυψη που τους προσφερει η ανωνυμια του διαδυκτιου.τι να πω...γνωριζουμε ομως ολοι οτι για να μιλησεις σοβαρα εκτος απο σοβαρος που πρεπει να εισαι, πρεπει να εχεις και επιχειρηματα πανω στο θεμα...

     

    καποια στιγμη πρεπει να βγαλουμε τα {#emotions_dlg.ohmy} απο το κεφαλι μας και να αρχισουμε να σκεφτομαστε λιγακι με το μυαλο... αυτο δεν αναφερετε σε εσενα παλικαρι μου γτ δεν σε εχω ικανο για τιποτα παραπανω απο αυτο που κανεις... καλη συνεχεια{#emotions_dlg.thumbdown}

     

    εγω συνεχιζω να ονειρευομαι πως θα ηταν η χωρα μας χωρις τους ανεγκφαλους ψευτοιδεολογους που μας κατακλιζουν αλλα γνωριζω πως κατι τετοιο ανηκει μονο στην σφαιρα της προσωπικης μου φαντασιας γιατι κατι μικρανθρωπακια σαν {#emotions_dlg.whistling} ...μερικους... δεν αλλαζουν οτι και να γινει....


    -----------------
    μα καπως αδοξα τελειωνει και το ξερω το καλοκαιρι που'ρχεται ξανα μεσ'την ψυχη μου ξερω! δεν θα το φερει παλι πισω η κραυγη μου κι αν το χειμωνα εσυνηθησα...ξανα θα υποφερω

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ins2anity στις 29-12-2008 14:48 ]


    montechristos-ole
    29.12.2008, 14:34

    Η λεξη "εξουσια"-οπως αυτη εχει διαμορφωθει στις μερες μας- ειναι εξ'ορισμου βιαιη...Εγω αυτο ξερω...Και σαν νεος δεν θα επιτρεψω σε κανεναν να μου παρει τα ονειρα.Και θελω να ζησω σε μια κοινωνια που εγω θα διαμορφωσω,απαλλαγμενη απο αναξιοκρατια και περιορισμους.Κανεις δεν θα μου παρει πισω τα ονειρα...


    montechristos-ole
    29.12.2008, 14:39

    Η λεξη "εξουσια"-οπως αυτη εχει διαμορφωθει στις μερες μας- ειναι εξ'ορισμου βιαιη...Εγω αυτο ξερω...Και σαν νεος δεν θα επιτρεψω σε κανεναν να μου παρει τα ονειρα.Και θελω να ζησω σε μια κοινωνια που εγω θα διαμορφωσω,απαλλαγμενη απο αναξιοκρατια και περιορισμους.Κανεις δεν θα μου παρει πισω τα ονειρα...

     


    ins2anity
    29.12.2008, 17:23

    Παράθεση:

    Το μέλος montechristos-ole στις 29-12-2008 στις 14:39 έγραψε...

    Η λεξη "εξουσια"-οπως αυτη εχει διαμορφωθει στις μερες μας- ειναι εξ'ορισμου βιαιη...Εγω αυτο ξερω...Και σαν νεος δεν θα επιτρεψω σε κανεναν να μου παρει τα ονειρα.Και θελω να ζησω σε μια κοινωνια που εγω θα διαμορφωσω,απαλλαγμενη απο αναξιοκρατια και περιορισμους.Κανεις δεν θα μου παρει πισω τα ονειρα...

    καλα ολα αυτα αλλα ας συμπληρωσω κι εγω κατι ...

    η λεξη διαδηλωση εχει ταυτιστει με την βια

    η λεξη αγανακτηση με την υποκινηση

    η δικαιοσυνη με το συμφερον...

    απαιτουμε την δικαιοσυνη και αγανακτησμενοι καθως ειμαστε διαδηλωνουμε....αυτα απο μενα...αν διαβασεις προηγουμενα ποστ μου θα καταλαβεις ακριβως τι εννοω...

     

    θα διεκδικισω ενα καλυτερο αυριο οχι για μενα αλλα για τα παιδια μας

    θελω αυτα εστω να μπορουν να ονειρευτουν αυτα που εγω αποριπτω...

    να μπορεσουν να εγκλιματιστουν στο συστημα και οχι διαρκως να το υποβαθμιζουν

    το συτημα ομως που εγω με τους αγωνες μου θα εχω αλλαξει...

    θα διεκδικισω για τα παιδια μας αυτα που με τις πραξεις μου προβαλω...

    δημοκρατια...

    ελευθερια...(λογου και πραξεων)

    δικαιοσυνη...

    αλλα αυτα θα τα διεκδικισω με πραξεις οι οποιες συμφωνουν με τις αξιες αυτες....

    δεν θα παλεψω για την δημοκρατια στο πλαι των φασιστων, των κουμουνιστων  η των αναρχικων...

    δεν θα διεκδισω ελευθερια με πραξεις που υπονομευουν αυτη των αλλων

    και πανω απ'ολα δεν θα δικασω εγω αθωους και δεν θα αθωωσω επιλεκτικα

    βασει δικων μου κριτηριων ενοχους...

    (ελπιζω να καταλαβαινουν ολοι τι ακριβως εννοω)

     


    Zefuros
    30.12.2008, 11:46

    Παράθεση:

    Το μέλος Corny-Movie-Scene στις 24-12-2008 στις 23:16 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος pepe-le-pew στις 24-12-2008 στις 20:48 έγραψε...

    http://makelio.blogspot.com/2008/12/den-sas-aksizei-h-ellada-SAS-A3IZEI-H-MOGGOLIA-PATRIWTES-VAREMENOI-KOIMISMENOI-TAKH-S'AGAPAW-TOULA-PWLHTE-PUNTO-98-ATRAKARISTO-ME-SERVIS-TOUMPANIASMENO-6000e-MA-AKOU-TI-PROVALEI-SAN-APOPSH-PLEON-O-KOSMOS-NA-SE-KANOUN-NA-SKEYTESAI-"-GMAW-THN-TYXH-MOU-POU-EIMAI-ELLHNAS-.-.-!-"-KRETINISMOS.html



     

    {#emotions_dlg.whistling}

     Off topic.

    Οταν κανεις παραθεση σε ενα ποστ, ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΓΡΑΨΕΙ Ο ΑΛΛΟΣ, αλλά γράφεις απο κατω τα δικά σου


    fotis70
    30.12.2008, 23:05

    Oι αγώνες για το καλύτερο μέλλον και τους κακούς αστυνομικούς τι έγιναν ρε παιδιά; πήγαν διακοπές για τα χριστούγεννα;

    άντε να πιστέψει κάποιος - με καλή διάθεση - ότι ή όλη ιστορία δεν έγινε μόνο για να χάσουμε μαθήματα!  

    Μόλις ξανά αρχίσουν τα μαθήματα αρχίζουν και οι κινητοποιήσεις!

    Καλή Πρωτοχρονιά!


    okanenas
    31.12.2008, 00:58

    Βρε Φώτη να ξεκουραστούνε και λίγο  {#emotions_dlg.sleep1}


    ins2anity
    31.12.2008, 17:30

    λιγο ασχετο με το θεμα αλλα εχω καταληξει σε ενα συμπερασμα... ότι νομοι ψηφιζονται ή οποια παρανομια γινεται πρεπει να γινεται καλοκαιρι...με τα σχολεια κλειστα με τον χωρο εξω απο τα μαγαζια ''φουρνο'' και με δροσια μεσα σε αυτα...με πανεπηστημια κλειστα αλλα και με τους  οραματιστες του καλυτερου αυριο στις παραλιες οτι θελουν μπορουν να κανουν η να περασουν...μονο εργασιμες μην ειναι...φιλε φωτη εισαι σωστος!!!!!!!!!!!!!


    montechristos-ole
    08.01.2009, 12:21

    Αδερφε insa2anity με νεους σαν κι εσενα δε θα παμε ποτε μπροστα...Λυπαμαι...


    ins2anity
    08.01.2009, 14:11

    αν ειναι ετσι οπως τα λες εγω δεν λυπαμαι καθολου...γτ απλα δεν ειναι κανενας ετσι.... αρα λογικα θα παμε μπροστα..μακαρι..να δικαιωθει η γενια μου για τους ''αγωνες της΄΄.

    αλλα αν πιστευεις οτι η βια μπορει να μας παει μπροστα

    αν πιστευεις πως η δημοκρατια ειναι μονο το δικαιωμα του λογου και οχι η δραση μας στα πλαισια καποιων κανονων

    αν θεωρεις τον αγωνα εκ του αφαλους πραγματικο αγωνα

    αν θεωρεις την υποκινηση σαν κατι που μας βοηθαει να δουμε τα πραγματα σφαιρικα και οχι μονοπλευρα

    αν πιστευεις πως ο αγωνας εναντια σε κατι δεν ειναι αναγκαιο να διεπεται απο τις αξιες που χρακτηριζουν τον σκοπο του κινηματος

    τοτε φιλε μου εχεις απολυτο δικαιο! ο τοπος αυτος δεν θα παει μπροστα αν ολοι οι νεοι ηταν σαν εμενα...γιατι εγω με αυτα αντιδρω...γιατι εγω δεν θεωρησα ποτε καλο να κανω ζημιες η να παω σε πορειες που αλλοι υποκινουν,ποτε δεν συμφωνησα με τις καταληψεις σαν μαθητης αλλα ηθελα αποχη για να μεινω την ιδια ταξη και εκτος της ανωτατης εκπαιδευσης...θελω να αγωνιστω αλλα οπως λενε ενας κουκος δεν φερνει την ανοιξη....και σε οσους εχω πει να με ακολουθησουν σε αυτους τους τροπους διαμαρτηριας κανεις δεν ακολουθει γτ απλα δεν τους συμφερει...συμφερει ομως τα παιδια μας(αργοτερα)..ποιος νοιαζεται ομως για τους αλλους ε?..........γτ ετσι γινοντε οι αλλαγες ..με αγωνες...

    επεισης δεν θα διαδηλωνα ποτε μονο οταν ειχα ωφελος να διαδηλωσω αλλα θα στερουμουν την ευημερια μου...

    δεν γουσταρω να στο πω απλα να φοραω το προσωπειο του αγωνιστη αλλα προτιμω να αγωνιζομαι...

    αλλα με πραγματικους αγωνες μενουν ολα στασιμα... δεν προχωραμε....ετσι δεν ειναι? ετσι δεν θες να πιστευεις? για να φορεσεις κι εσυ το προσωπειο του ψευτοιδεολογου αγωνιστη με την σειρα σου(η επειδη το εχεις ειδη φορεσει) και να σου χαιδευουν οι γυρω σου τα αυτια οτι η γενια σου εχει ορμη και παθος και θα φερει πολλες αλλαγες.....

     

    τελευταιο αγωνα που εκαναν οι ελληνες ηταν κατα της δικτατοριας(γτ εκει ειχαμε θυματα και δεν γυρνουσαν ολοι μετα στο σπιτι τους βολεμενοι...αλλα κοιτονταν νεκροι και τους στιγματιζαν ως αλητες...μετα τους εκαναν -δικαιως- ηρωες)...η γενια μου δυστυχως με τον τροπο της δειχνει οτι γουσταρει τετοια καθεστωτα γτ τις μερες που περασαν δν μπορω να πω πως μπορουσε ο καθενας να βγει οταν εβγαιναν στον δρομο οι ''αγωνιστες'' η οτι οι αγωνιστες ειχαν μεγαλη ευαισθησια για τις περιουσιες και τα δικαιωματα των αλλων....ο μονος αγωνας πραγματικος που εγινε σε αυτην την χωρα το τελευταιο διαστημα παρολιγο να θυσιαστει στο ονομα του!!!!!!!!(στο ονομα της δημοκρατιας)

     


    montechristos-ole
    08.01.2009, 15:28

    Εχεις ενα αλφα σκεπτικο,αλλα παλι δεν εχεις καταλαβει τι εννοω...Ποτε δεν ειπα οτι το να σπαμε και να ρημαζουμε ειναι λυση.Αλλα δεν ειναι ουτε λυση να κανουμε σαν να ειναι ολα καλα.Και κανεις ενα μεγαλο λαθος!Δεν παλευεις μονο για τα παιδια σου.Παλευεις και για σενα.Εσυ εισαι το παιδι τωρα...αν καταλαβαινεις τι εννοω...Και μαλλον μιλας χωρις να ξερεις.Εγω ποτε δεν πηγα σε υποκινουμενη πορεια....Ισα ισα μια απο αυτες την οργανωσα εγω με κατι παιδια,και εγω δεν υποκινουμε απο κανεναν.Ιδεολογος φιλε δε γεννιεσαι.Γινεσαι.Και επειδη δεν ξερω τι εχεις περασει μεχρι τωρα στη ζωη σου,αλλα αντιστοιχα ουτε και συ ξερεις τι εχω περασει εγω,εγω μιλαω βασει βιωματων και γαλουχισμου απο το σπιτι.Γιατι εγω ενιωσα τη βια και το ξυλο και τον ρατσισμο και ποτε δεν γνωρισα τους παππουδες μου γιατι τους σκοτωσαν και ειδα πως ζουνε οι ανθρωποι μεσα στη μιζερια και δουλευα απο μωρο παιδι και χιλια δυο αλλα που δεν ξερω αν θα εισαι ποτε σε θεση να καταλαβεις.Αλλα θελω να σου πω ενα πραγμα.Αν εσυ νομιζεις-λεγοντας πως εισαι αγωνιστης και δε φορας το προσωπιο του- πως ακολουθεις σωστη αγωνιστικη τακτικη τοτε δε θα καταλαβω ποτε πως σκεφτεσαι.Και αν υπαρχει κατι για το οποιο ειμαι περηφανος ειναι οτι ποτε δεν κολωσα,ουτε εκατσα να φαω στη μουρη μασημενη τροφη και να δεχτω ο,τι μου πασαρουν ως σωστο χωρις εγω να το κρινω αυτο.Και ετσι φιλε μου γινεσαι ανθρωπος!Μονο ετσι...Αλλα μεσα απο το σπιτι και μεσω της τηλεορασης,στη ζεστασια και την καλοπεραση μπορω και γω να ειμαι τοσο ανετος οσο εσυ...Αλλα δυστυχως δεν ειμαστε ολοι σαν εσενα...Καποιοι παλευουν καθημερινα και διεκδικουν...Γιατι εγω δε θα πω "μπαμπα σκασε μου λεφτα".Θα δουλεψω,θα νιωσω την πιεση και την καταπιεση,θα σπουδαζω ταυτοχρονα και στην τελικη δε θα εχει αξια το πτυχιο μου,δε θα εχω να πληρωσω το νοικι γιατι θα παιρνω δυο δεκαρες,θα χρεωθω μεχρι το λαιμο,και,και,και.Δε νομιζω να θες και αλλα παραδειγματα για να καταλαβεις οτι δεν εχουμε μελλον.Και αν δε παλεψεις εσυ τωρα δραστικα και αποφασιστικα και οχι γραφοντας σε ενα πληκτρολογιο αραδιαζοντας μερικα λογακια τιποτα δε θα αλλαξει.Καταλαβες?Δε θελω να στο παιξω αλανθαστος,αλλα νομιζω πως καταλαβαινεις τι εννοω...


    ins2anity
    08.01.2009, 16:19

    εχεις απολυτο δικαιο αλλα...ουτε εσυ καταλαβες τι εννοω...πρωτα απ'ολα δεν πρεπει να καταλαβες αυτο που σου ειπα περι αγωνες εκ του ασφαλους...βγαινουν τσουρμο τα παιδια στον δρομο και διαδηλωνουν...πρωτα απ'ολα δεν ξερουν γιατι.δευτερον αν τους ρωτησεις να σου πουν την αποψη τους για το θεμα ολοι λεν τα ιδια...πληρης ταυτιση επιχειρηματων η πλυση εγκεφαλου??θα ειμαι ο πρωτος που θα βγει στον δρομο σε πορεια κατα της βιας..αλλα οχι μονο κατα της βιας που ασκουν οι αστυνομικοι... θα φωναξω οτι πολλοι μπατσοι δεν ειναι ικανοι να κουβαλαν οπλο αλλα δεν θα τους ισωπεδωνω ολους λεγοντας τα γνωστα συνθηματα(σου λεω για την αστυνομια ως ενα προσφατο παραδειγμα)...ειμαι υπερ του αγωνα...αλλα δυστυχως κανενας νεος δεν ξερει πως να αγωνιζεται...σου ξαναλεω...ημουν ο μονος στο 15μελες στο σχολειο που προτεινε αποχη μεχρι να δικαιωθουμε...μονο ενας δυστακτικα συμφωνησε ξερωντας οτι δεν θα γινει αποχη...ενας αλλος ειπε ενταξει αλλα μονο αν τις δικαιολογησει μετα(ασχολιαστο)...δεν ξερουμε να αντιδρασουμε....οσο για την ευημερια φιλε μου δεν μπορεις να γνωριζεις..πιστεψε με δεν εισαι ο μονος απο τους δυο μας που ειχε και ατυχες στιγμες στην ζωη του...και γιαυτο που λες για την καλοπεραση και την ζεστασια θα σου πω κατι που εχω ξαναγραψει...ηταν πεμπτη νομιζω και πριν απο δυο μερες η πολη μου ειχε γεμισει αγανακτησμενους πολιτες...εκατονταδες ηταν...την πεμπτη ειχε ξανα πορεια...δεν ξερω αν ηταν 50 ατομα.... λιγοτερα πρεπει να ηταν και ξερεις τον λογο?.. εβρεχε...βλεπεις ποιος προτιμαει την ζεστασια του σπιτιου του και βολευεται με οσα του προσφερει το συστημα για το οποιο θα βγει την επομενη και θα διαδηλωσει?στο πληκτρολογια μου δεν προσπαθω να αντιδρασω..προσπαθω να συζητησω με ατομα που δεν μου δινεται η ευκαιρια γτ η συζητηση μας ανεβαζει σαν ανθρωπους και μας καλλιεργει πνευματικα...μονο γιαυτο...δεν την εχω δει επαναστατης του καναπε..δεν την εχω δει καν επαναστατης...προσπαθω ομως με τον τροπο μου για ενα καλυτερο αυριο... γιατι τουλαχιστον εγω προσπαθω να ειμαι ενταξει απεναντι στους αλλους, στο περιβαλλον στο κρατος...και γενικα να ειμαι οσο πιο σωστος πολιτης μπορω...γτ δεν εχω καν το δικαιωμα να διαμαρτηρηθω για κατι στο οποιο εγω μπορω αλλα δεν θελω να ειμαι ενταξει...


    montechristos-ole
    08.01.2009, 16:25

    Τωρα μιλας σωστα...Σε αυτο που θελω να επεμβω ομως ειναι στο εξης: οσο πιο πιεστικοι γινουμε τοσο πιο πολυ θα μας νιωσουν.Και ξερεις πως η δραση φερνει αντιδραση(νευτωνας χαχαχα) και οσο μας φερονται ετσι θα εχουν αναλογη αντιμετωπιση.Απλα πρεπει ολοι μας να καταλαβουμε πως εμεις πρεπει να οριζουμε την δραση και οχι να ειμαστε μονιμως η αντιδραση...Αυτα και χαιρομαι που συζητησαμε για κατι τοσο σημαντικο...


    ins2anity
    08.01.2009, 18:02

    ''εμεις πρεπει να οριζουμε την δραση και οχι να ειμαστε μονιμως η αντιδραση.....''

    πολυ σωστος φιλε μου...

    μιας και το θεσαμε ετσι πιστευεις πως οι νεοι πλεον χαρακτηριζονται απο την δραση η την αντιδραση τους?

    γτ εγω πιστευω το δευτερο...στο αρχικο ποστ σου φαινετε σαν να εναντιωνεσαι στην πρωτη σταση,αυτη δηλ που προσπαθω, εστω, να ακολουθησω εγω...

    γτ να σου πω ενα παραδειγμα...οταν πηγαινουν οι πολιτες σε συλαλλητηρια για την ρυπανση του περιβαλοντος διαδηλωνουν (δεν εχω καταλαβει ακομα εναντια σε ποιους...) αλλα ολοι οταν επιστρεφουν σπιτι τους πηγαινουν με τα ποδια? με τα αμαξια τους δεν πανε? αν οχι ολοι οι περισσοτεροι...τεσπα..το προσφατο παραδειγμα ειναι ο ''αγωνας'' κατα της βιας...στην πραξη η διαδηλωτες προβαλουν την βια και δεν την αποριπτουν...αντιδρουν σε αυτην αλλα ταυτοχρονα οι πραξεις τους την επικροτουν... αυτοι οι νεοι ειναι που οραματιζεσαι οτι θα αλλαξουν την κοινωνια μας?

    δυστυχως ποτε δεν πιστεψα οτι η νεα γενια ειναι γενια των αλλαγων......

    δυστυχως ομως ειμαι μελος της

    τεσπα...


    montechristos-ole
    08.01.2009, 21:18

    Κοιταξε να δεις.Τους νεους στη σημερινη εποχη τους χαρακτηριζει η αντιδραση,αλλα αυτο συμβαινει γιατι δεν μας αφηνουν να εκφραστουμε...Δεν ειμαστε αντιδραστικοι γιατι πρεπει να το κανουμε αλλα εξ'αναγκης.Ειναι αναγκη να επιζητουμε κατι καλυτερο απο αυτο που μας δινουν(που δε μας δινουν και τιποτα ειναι η αληθεια).Και οσο αναφορα το αρχικο μου ποστ ισως ημουν λιγο απολυτος λογω φορτισης ,αλλα και παλι το υποστηριζω...


    ins2anity
    08.01.2009, 22:09

    δικαιωμα σου ..το σεβομαι

    αυτο που λες περι εκφρασης οπως το καταλαβαινω εγω τουλαχιστον το θεωρω λαθος...δεν μας αφηνει να δρασουμε η να εκφραστουμε μεσα απο τις πραξεις μας ποιος? ποιος με εμποδιζει να προστατευσω το περιβαλλον? κανενας.. ουτε με εμποδιζουν να κατεβω στους δρομους σε φιλισυχες πορειες...επισεις κανενας δεν με εμποδιζει να επιλεξω να μην σπουδασω ως ενδειξη δυαμαρτυριας στο εκπαιδευτικο συστημα.. απλα δεν το κανουμε... ειναι θεμα επιλογης...γτ ο ελληνας ΕΠΙΛΕΓΕΙ να μην αγωνιστει


    edelweiss
    16.01.2009, 14:54
    Παράθεση:

    Το μέλος montechristos-ole στις 08-12-2008 στις 09:16 έγραψε...

    Τη νύχτα του Σαββάτου ΔΟΛΟΦΟΝΗΘΗΚΕ ΕΝ ΨΥΧΡΩ ένας 15χγρονος μαθητής από τις σφαίρες ειδικού φρουρού. Η αιτία? Αστεία…Αιτία ήταν ο λεκτικός διαπληκτισμός του μικρού μαθητή και της παρέας του με τον εν λόγω δολοφόνο… Ο τραμπούκος αυτός θεώρησε τον μαθητή απειλή και τον πυροβόλησε… Λογικό δεν ακούγεται? Εδώ τίθεται έναν ευρύτερο κοινωνικό ζήτημα… Ποια ελευθερία και ποια δημοκρατία μπορεί να οπλίσει ένα τέτοιο χέρι? Η απάντηση είναι καμία… Με ποιο δικαίωμα αφαιρείς τη ζωή ενός ανθρώπου-και δη ενός μικρού παιδιού? Κάποιοι είπαν πως το φαινόμενο αυτό είναι μεμονωμένο… Μαλακίες… Ήταν τόσο μεμονωμένο όσο και  τα προηγούμενα παρόμοια περιστατικά. Θυμίζω… Ζαρντινιέρα, πράσινα all star, ξυλοδαρμοί φοιτητών, δολοφονία λαχειοπώλη και άλλα τόσα που εμείς ποτέ δε θα μάθουμε γιατί μας τα κρύβουν καλά… Στους δρόμους ξεχύθηκαν πληθώρα νέων για να διαμαρτυρηθούν… Αλλά το κωλοσύστημα σε συνεργασία με το παρακράτος, σκόπιμα αφήσαν τους βανδαλισμούς να πραγματοποιούνται. Ήταν βούτυρο στο ψωμί της κυβέρνησης. Έτσι το φταίξιμο πέφτει σε μας. Τους νέους που παλεύουμε για κάτι ανώτερο, για κάτι ιδανικό. Από πότε η αντίδραση στο σύστημα είναι κατακριτέα? Ίσα-ίσα, είναι υγιές παράδειγμα μιας σκεπτόμενης νεολαίας. Και γεννιέται το εύλογο ερώτημα: σε τι φταίνε οι καταστηματάρχες που έχασαν τις επιχειρήσεις του? Σε τίποτα, μα δουλειά των μπάτσων είναι να τους προστατέψει και όχι να απομακρύνεται σκόπιμα από τα γεγονότα. Και αν κάποιοι θέλουν να ρίξουν και πάλι το φταίξιμο στους αναρχικούς δεν θα το πετύχουν. Πόσους αναρχικούς μπορεί να έχουμε στη κάθε πόλη? Όλοι αυτοί που βγήκαν και τα «έσπασαν» είναι νέοι όπως εγώ και εσείς που αγανάκτησαν και εκδήλωσαν -ανορθόδοξα μεν, ειλικρινά δε την οργή τους. Δε θα ανεχτούμε άλλες συγκαλύψεις. Θα βγαίνουμε στους δρόμους, θα φωνάζουμε και θα διεκδικούμε ότι μας ανήκει. Και κανείς δε θα μας το πάρει πίσω… Κλείνοντας θέλω να πω πως οι μπάτσοι θα μείνουν πάντα μπάτσοι και δεν θα ανεβούν ποτέ στην υπόληψη του λαού. Είναι το πιο απαξιωτικό και βρώμικο επάγγελμα ή τουλάχιστον έτσι το έχουν καταντήσει… Παλαιότερα οι μπατσοι ήταν απλά φασιστές, τώρα είναι και διεφθαρμένοι. Και σας ρωτώ τι θα κάνατε αν αυτό το παιδί ήταν δικό σας, ή φίλος σας, ή αδερφός σας? Δε θα σπάγατε ότι βρίσκατε μπροστά σας? Στα μάτια αυτού του αθώου  παιδιού βρίσκεται η απάντηση. Και όλοι αυτοί που βρήκαν να διαμαρτυρηθούν βρήκαν αφορμή με το περιστατικό αυτό, μα η αιτία είναι πιο βαθιά. Είναι στο σάπιο μας σύστημα και στην γενικευμένη κρίση που επικρατεί. Και ας πάψουν να συμπεριφέρονται στους νέους σαν σκουπίδια, γιατί αυτοί οι νέοι θα είναι το αύριο του κόσμου. Αντίδραση λοιπόν στο σύστημα και ρήξη… Ήταν μόνο 15… Καλό ταξίδι φιλε…   

     

     

    Το δίκιο μας εμπρός να βγάλουμε στους δρόμους

    Μπουρλότο και φωτιά σε κράτος κι αστυνόμους

    Τον ξέρουμε καλά της γης μας τον αφέντη

    Μας έμαθε πολλά το αίμα του Νοέμβρη

     



    (zhtaw syggnwmh apo tous diaxeiristes gia ta greeklish alla den eimai apo ton ypologisth moy... otan paw sto spiti tha erthw na to ksanagrapsw... eidalws diagrapste to) An kai arga... kalytero apo to katholou... gia mia akoma fora ekneyristhka me tous mpatsous... den einai tyxaio pou vgike to synthima "mpatsoi gourounia dolofonoi"... Apla auto pou me ekneyrizei me tous anthrwpous... Ekmetaleyontai kathe eykairia gia na kanoun apergia.. na kanoun oi mathites katalhpseis... gia.. gia .. gia ... Mhpws exei synhdeitopoihsei kaneis pws oti einai olo to ethnos tetoia kyvernhsh tha ekleksei? Mhpws exei skeftei kaneis pws o tropos pou skeftetai kai o tropos pou vlepei ta pragmata, einai kai o tropos pou leitourgei kai h kyvernhsh??? Ksypnhste reeee ! ! ! H kyvernhsh einai o antikatoptrismos tou laou ! ! ! Ama parete xampari ti dynamh kryvoume mporoume na riksoume kathe kyvernhsh kai na valoume myalo stous mpatsous ! ! ! Nomizete pws o mpatsos exei thn eksousia? Kanete megalo lathos ! ! ! O laos exei thn eksousia ! ! ! Oyte kan h kyvernhsh ! ! ! Ayta eixa na pw... Megalh mou h lyph gia ton mikro aleksh, ma megalh h aganakthsh mou gia thn kyvernhsh kai tous mpatsous! Oti egine egine dystyxws den mporei na epistrepsei o mikros alekshs... Alla as prospathisoume na glytwsoume ta mellontika gegonota pou mporei na symvoun...