ελληνική μουσική
    838 online   ·  210.851 μέλη

    Εμπορικο και Έντεχνο. Μουσική δεν είναι όλα;

    INTHEFOREST
    20.01.2009, 02:33

    Παράθεση:

    Το μέλος basill στις 20-01-2009 στις 01:50 έγραψε...

    ουπς!!να και η γνωμη μου!! ουτε εμπορικο ουτε εντεχνο!! να ακουτε τη σοφια και την αληθεια!! μπορειτε?? αν μπορειτε εχει καλος. και λεω οχι διοτι οι λεξεις ειναι ξεκαθαρες εμπορικο = εμποριο = αρα οχι τεχνη = μαζες και ερμεα..      εντεχνο = εν+τεχνη = οχι καθαρη τεχνη = πενιχρη,και για συγκεκριμενη κουλτουρα ανθρωπου!! ουπς Ελλαδα... και επειδη ειμαι πολη ενειμερωμενος λεω οτι το επομενο επιπεδο ειναι η εμπορικοποιηση του εντεχνου!! ΟΥΑΟΥ!! πιος ειμαι?? δεν ξερω πιος ειμαι κλασσικη μουσικη ακουω και οτι εχει σχεση με τον μουσικο πλουτο και την ποιοτητα που εστερνιζωμαι βαθια μεσα μου και που θελω να τρωει η ψυχη μου και τα σχετικα....  

     



    ΧΑΧΑΧΑΧΑ.Εσεις οι κλασικοι.Εχετε πλακα και ειστε ακακοι.Για αυτο και σας φερομαστε μα αγαπη παντα.Συν,ισον,δια επι τοσο στην διεση...αρα...τοσο.Σχεδον παντα δακρυζω απο συμπαθεια με το τι θελει να τρωει η ψυχουλα σας.Η συζητηση εχει φτασει εδω γιατι εχουν προηγηθει πολλααααααααααααααα γραφτα πιο πανω.Διαβασε τα καλε μου μικρε και ακακε φιλε και ολο και κατι συλλεκτικο θα σου χαρισω.

    Δεν καταπιεζεται κανενος η γνωμη εδω.Δεν ειναι ωδειο κλασσικων σπουδων.Απλα φορουμ ιδεων.

    αααααααααα!!!!!!!!ξεχασα!!!!Εξακολουθω να ειμαι το προτυπο μου!!!χαχαχα{#emotions_dlg.clap}


    -StrangeLittleGirl-
    20.01.2009, 13:57

    Εμπορικό και έντεχνο.. Δηλαδή δεν μπορεί κάτι να είναι εμπορικό και να είναι τέχνη? Και απο την άλλη είναι καταναγκαστικό το έντεχνο να είναι τέχνη?... Μπορεί να βγει κάτι με την ταμπέλα 'έντεχνο' και να είναι μάπα, και αντίστροφα μπορεί να βγει κάτι με την ταμπέλα 'εμπορικό' και να είναι ΕΠΟΣ.. Δεν νομίζω οτι πρέπει να υπάρχει τέτοιος διαχωρισμός. Οι άνθρωποι με αισθητική μπορούν να καταλάβουν  αν κάτι είναι μουσική ή όχι, χωρίς κανείς να τους υποδείξει τις ταμπέλες πάνω απο την τέχνη.. 


    basill
    20.01.2009, 18:20

    και παλι δεν καταλαβα τι ενοεις!!! εγω σου ξεκαθαρισα αυτα που ακους!! εσυ τι ξεκαθαρισες για εμενα?? μαλον τιποτα !! τι να κανουμε η αποδοχη στον ανθρωπο ειναι δυσκολο πραγμα {μπορεις να το μαθεις και αυτο πριν παιθανεις} και αυτη επισης ειναι και η πνευματικη μας υποσταση!! οτι πρωτον δεν ειρωνευωμαι και δευτερον μιλαω ευθεως παντα!! αυτο μου το εμαθε η κλασσικη μουσικη να ειμαι αληθινος παντα!!! 


    basill
    20.01.2009, 18:31

    Παράθεση:

    Το μέλος basill στις 20-01-2009 στις 18:20 έγραψε...

    και παλι δεν καταλαβα τι ενοεις!!! εγω σου ξεκαθαρισα αυτα που ακους!! εσυ τι ξεκαθαρισες για εμενα?? μαλον τιποτα !! τι να κανουμε η αποδοχη στον ανθρωπο ειναι δυσκολο πραγμα {μπορεις να το μαθεις και αυτο πριν παιθανεις} και αυτη επισης ειναι και η πνευματικη μας υποσταση!! οτι πρωτον δεν ειρωνευωμαι και δευτερον μιλαω ευθεως παντα!! αυτο μου το εμαθε η κλασσικη μουσικη να ειμαι αληθινος παντα!!! και παλι αυτη που εγραψα ειναι η ιδεα μου!! σε αποδεχωμαι και σε αυτο!! εχεις μια ειρωνικη ιδεα και εχω μια ακακη!!!!




    basill
    20.01.2009, 21:10

    Παράθεση:

    Το μέλος -StrangeLittleGirl- στις 20-01-2009 στις 13:57 έγραψε...

    Εμπορικό και έντεχνο.. Δηλαδή δεν μπορεί κάτι να είναι εμπορικό και να είναι τέχνη? Και απο την άλλη είναι καταναγκαστικό το έντεχνο να είναι τέχνη?... Μπορεί να βγει κάτι με την ταμπέλα 'έντεχνο' και να είναι μάπα, και αντίστροφα μπορεί να βγει κάτι με την ταμπέλα 'εμπορικό' και να είναι ΕΠΟΣ.. Δεν νομίζω οτι πρέπει να υπάρχει τέτοιος διαχωρισμός. Οι άνθρωποι με αισθητική μπορούν να καταλάβουν  αν κάτι είναι μουσική ή όχι, χωρίς κανείς να τους υποδείξει τις ταμπέλες πάνω απο την τέχνη.. 



     συμφωνα με τη δικη μου αισθιτικη πιστευω οτι το επος το κανουν οι σημερινες κουλτουρες που επικρατουν και επηδει!!ειναι αυτο που λεμε αποκωριφωσει για τη δικια τους κουλτουρα!! αλλα τι ειναι αυτο που σε αναγκαζει να το κανεις επος απο τι στιγμει που εχει κλασσικη ριζα?? διοτι τοτε η αισθιτικη πρεπει να σου λεει εχω το διαμαντι γιατι να παω στο καλυτερο κοσμημα του χαλκου?? δεν ειναι οι ταμπελες αλλλα η παιδεια του κρατους που τις φτιαχνει!! ταμπελα επισεις ειναι και η κλασσικη μουσικη αλλα κλασσικο = διαχρονικο = υπενθυμισει για την αγνοτητα και την ομορφια του ερωτα και ολα τα υπολιπα αγνα συναισθιματα που πρεπει να βγαζουν τα παιδια της μουσας!!!  


    -StrangeLittleGirl-
    20.01.2009, 21:55

    Παράθεση:

    Το μέλος basill στις 20-01-2009 στις 21:10 έγραψε...

     συμφωνα με τη δικη μου αισθιτικη πιστευω οτι το επος το κανουν οι σημερινες κουλτουρες που επικρατουν και επηδει!!ειναι αυτο που λεμε αποκωριφωσει για τη δικια τους κουλτουρα!! αλλα τι ειναι αυτο που σε αναγκαζει να το κανεις επος απο τι στιγμει που εχει κλασσικη ριζα?? διοτι τοτε η αισθιτικη πρεπει να σου λεει εχω το διαμαντι γιατι να παω στο καλυτερο κοσμημα του χαλκου?? δεν ειναι οι ταμπελες αλλλα η παιδεια του κρατους που τις φτιαχνει!! ταμπελα επισεις ειναι και η κλασσικη μουσικη αλλα κλασσικο = διαχρονικο = υπενθυμισει για την αγνοτητα και την ομορφια του ερωτα και ολα τα υπολιπα αγνα συναισθιματα που πρεπει να βγαζουν τα παιδια της μουσας!!!  



     

    Λοιπόν, δεν διαφωνώ στο οτι το κλασσικό = διαχρονικό = κλπ κλπ... Και όντως τα περισσότερα έχουν κλασσική ρίζα, και απο εκεί ξεκίνησαν πολλά δεν το αμφισβητεί κανείς.. Αλλά υπάρχουν κι άλλα 'διαμάντια' πέρα του κλασσικού. Ας πούμε οι Pink Floyd, είχαν μουσικές κλασσικές, και πιο παλιές, διαχρονικές σαν βάση πριν απο αυτούς, αλλά έγραψαν την δική τους ιστορία, και πλέον αποτελούν ένα απο τα σημαντικότερα συγκροτήματα στην ιστορία της ροκ... Και δεν νομίζω οτι μιλάμε μόνο αποκλειστικά για την ελληνική σκηνή, είναι πιο ευρύ το θέμα...


    basill
    21.01.2009, 00:50

    Παράθεση:

    Το μέλος -StrangeLittleGirl- στις 20-01-2009 στις 21:55 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος basill στις 20-01-2009 στις 21:10 έγραψε...

     συμφωνα με τη δικη μου αισθιτικη πιστευω οτι το επος το κανουν οι σημερινες κουλτουρες που επικρατουν και επηδει!!ειναι αυτο που λεμε αποκωριφωσει για τη δικια τους κουλτουρα!! αλλα τι ειναι αυτο που σε αναγκαζει να το κανεις επος απο τι στιγμει που εχει κλασσικη ριζα?? διοτι τοτε η αισθιτικη πρεπει να σου λεει εχω το διαμαντι γιατι να παω στο καλυτερο κοσμημα του χαλκου?? δεν ειναι οι ταμπελες αλλλα η παιδεια του κρατους που τις φτιαχνει!! ταμπελα επισεις ειναι και η κλασσικη μουσικη αλλα κλασσικο = διαχρονικο = υπενθυμισει για την αγνοτητα και την ομορφια του ερωτα και ολα τα υπολιπα αγνα συναισθιματα που πρεπει να βγαζουν τα παιδια της μουσας!!!  



     

    Λοιπόν, δεν διαφωνώ στο οτι το κλασσικό = διαχρονικό = κλπ κλπ... Και όντως τα περισσότερα έχουν κλασσική ρίζα, και απο εκεί ξεκίνησαν πολλά δεν το αμφισβητεί κανείς.. Αλλά υπάρχουν κι άλλα 'διαμάντια' πέρα του κλασσικού. Ας πούμε οι Pink Floyd, είχαν μουσικές κλασσικές, και πιο παλιές, διαχρονικές σαν βάση πριν απο αυτούς, αλλά έγραψαν την δική τους ιστορία, και πλέον αποτελούν ένα απο τα σημαντικότερα συγκροτήματα στην ιστορία της ροκ... Και δεν νομίζω οτι μιλάμε μόνο αποκλειστικά για την ελληνική σκηνή, είναι πιο ευρύ το θέμα...

     

    σαφως ειναι πιο ευρες!! το θεμα  αλλα η πραγματηκοτυτα οπως και η αληθεια ειναι εντελως υπωκειμενικα πραγματα διοτι μια Α πραγματοκοτητα ειναι οτι υπαρχη η ροκ πχ που ειναι αναποσπαστο κοματι της κοινωνιας και οτι εχει μαγαλωσει γενιες οι οποιες δεχτηκαν αυτη την κουλτουρα και εχουμε και μια Β πραγματικοτητα που η πιο συγκλονιστικη απο ολες οτι η ροκ το ωφειλη στον μπετοβεν!! και εδω ερχεται το χασμα ολοκρηρου του κοσμου που θελει να υπαρχη κατι ανταξιο με αυτο γι αυτο και το επιδιωκει!! και τελικα ειναι πιο ευκολο απ οτι νομιζεις περνεις απλα την ενατη και την ακους μεχρι να ενγκολποθησεις την ουσια φυλτραροντας την απο το δικος σου συναισθημα!!! και ανακαλιπτης την δικια σου υποκειμενικη αληθεια  που ειναι ξεχωριστη για τον καθε ανθρωπο του κοσμου και τοτε ξαναγεννιεσε ανακαλυπτοντας το πραγματικο προορισμο σου που τοσα χρονια δεν ηθελες να τον δεις χωρεις να φτες εσυ βεβαια... εγω οποτε νιωθω αυτη την αναγκη συνγκινουμε απιστευτα οσο τιποτα αλο στον κοσμο ειναι σαν να μπενει το ολο το φως στα ματια μου σαν να κοιτω τον ηλιο καταματα και νιοθω τοσο μηδαμινος απεναντι στη τεχνη!!λυπαμαι πολη που καπιοι ανθρωπει δεν το εχουν ανακλυπσει και καθε φορα κλαιω γι αυτο!! ειναι σαν να τους εχεις σε ενα τεραστο παλατι και αυτοι να θελουν να καθωνται σε ενα μονο δωματιο!! ελπιζω να μπορεσα να μπο μεσα σου για να σε παρο απο το χερι για να περπατησουμε μαζι το μονοπατι του φωτος!!! και σορι αν εγινα κουραστικος.


    INTHEFOREST
    21.01.2009, 10:49

    Παράθεση:

    Το μέλος -StrangeLittleGirl- στις 20-01-2009 στις 13:57 έγραψε...

    Εμπορικό και έντεχνο.. Δηλαδή δεν μπορεί κάτι να είναι εμπορικό και να είναι τέχνη? Και απο την άλλη είναι καταναγκαστικό το έντεχνο να είναι τέχνη?... Μπορεί να βγει κάτι με την ταμπέλα 'έντεχνο' και να είναι μάπα, και αντίστροφα μπορεί να βγει κάτι με την ταμπέλα 'εμπορικό' και να είναι ΕΠΟΣ.. Δεν νομίζω οτι πρέπει να υπάρχει τέτοιος διαχωρισμός. Οι άνθρωποι με αισθητική μπορούν να καταλάβουν  αν κάτι είναι μουσική ή όχι, χωρίς κανείς να τους υποδείξει τις ταμπέλες πάνω απο την τέχνη.. 



    οχι ταμπελες ,γιατι περιοριζουν.Συμφωνος.


    INTHEFOREST
    21.01.2009, 12:16

    Παράθεση:

    Το μέλος basill στις 20-01-2009 στις 18:20 έγραψε...

    και παλι δεν καταλαβα τι ενοεις!!! εγω σου ξεκαθαρισα αυτα που ακους!! εσυ τι ξεκαθαρισες για εμενα?? μαλον τιποτα !! τι να κανουμε η αποδοχη στον ανθρωπο ειναι δυσκολο πραγμα {μπορεις να το μαθεις και αυτο πριν παιθανεις} και αυτη επισης ειναι και η πνευματικη μας υποσταση!! οτι πρωτον δεν ειρωνευωμαι και δευτερον μιλαω ευθεως παντα!! αυτο μου το εμαθε η κλασσικη μουσικη να ειμαι αληθινος παντα!!! 



    Δεν χρειαζεται να μιλας (αυτο απαιτει δυο η περισοτερα ατομα με την φυσικη τους παρουσια).Εδω ειναι το μεγαλειο της ελληνικης γραφης.Εδω ολοι  γραφουμε...αρα εφοσον δεν βλεπουμε ο ενας το προσωπο του αλλουνου,μπορουμε να γραφουμε οτι θελουμε(και εγω μαζι).Αν σε οοοοοοοοοολα που εχω γραψει,συμφωνουν η διαφωνουν ΟΛΟΙ ειναι προβλημα.Θελω την διαφωνια με την συμφωνια για με παει ενα βημα πιο μπροστα νοητικα. Βεβαια εσεις οι κλασικοι το εχετε λυσει αυτο γιατι ισως πιστευετε στην ανωτεροτητα της μουσικης σας παιδειας ,του εαυτου σας και οτι ρατσιστικο φερνουν αυτα μαζι.Αρα λοιποοοοοοον....εννοω να διαβασεις ολα τα γραπτα σε αυτο το φορουμ να συμφωνησεις(αν το δεχεται ο εγωκεντρισμος σου) η να διαφωνησεις(σχεδον σιγουρο).Κανεις κριτικη σε αυτα που γραφω και μενεις εκει.Πες και κατι παραπανω να μαθω.Εκτος εαν εχεις καταλαβει οτι δεν μου τρεχουν τα σαλια,οταν ενας κλασσικος γραφει κατι στο φορουμ.Αν δεν θες και απαξιεις ριχνω στον Καιαδα την κλασσικη σου παιδεια και εσενα μαζι.Η μεγαλοσυνη των κλασσικων δεν σου αξιζει γιατι αυτοι εγιναν θρυλοι σε εποχες οπου η διαφωνια και η κριτικη ηταν ο κανονας της δημιουργιας τους και οχι η εξαιρεση οπως ισως νομιζεις για το σημερα.Διαφωνουσαν η συμφωνουσαν με τα κατεστημενα,αντιμετωπιζαν ιντριγκες,δολοφονικες αποπειρες,παθη,λαθη κλπ,κλπ.Αυτο το μαθημα ομως μαλλον δεν το περασες και μαλλον τωρα πια ουτε μπορεις να το δεχθεις απο κανεναν(και ποσο απο εμενα).

    Μην μου γραφεις λοιπον εμενα για ανθρωπινη αποδοχη,πνευματικη υποσταση και ευθειες ομιλιες γιατι πισω απο ολα τα μεγαλα λογια κρυβονται μικρα ανθρωπακια.Ξερεις πως το γνωριζω?Γιατι ολα αυτα μου τα εμαθε το ροκ!!!!


    panosbousalis
    22.01.2009, 07:30

    Νίκο παρακολουθώ τις σκέψεις σου και ενώ υποστηρίζεις την ιδέα του διαλόγου και της γόνιμης διαφωνίας ή συμφωνίας, εκφράζεσαι σχεδόν απόλυτα και δεν αφήνεις ιδιαίτερα περιθώρια λάθους στον εαυτό σου. Το να είναι κάποιος ισοπεδωτικός εμπεριέχει την ίδια πιθανότητα λάθους με το να είναι κάποιος συγκαταβατικός. Βλέπω να χρησιμοποιείς την φράση ' εσύ έχεις τελειώσει με αυτό το θέμα' θέλοντας να αποδόσεις μια στείρα ή και κατεψυγμένη κατ εσέ στάση του συνομιλητή σου. Όμως βλέπω πως κι εσύ πολύ συχνά δεν μιλάς καθόλου ανοιχτά αλλά πολύ απόλυτα και αφ υψηλού. Άν θέλεις να δώσεις περισσότερη δυναμική στο διάλογο και να επιτρέψεις την ουσιαστική ανταλλαγή ιδεών, ίσως θα βοηθούσε να μην είσαι τόσο επιθετικός και απαξιωτικός κάποιες φορές απέναντι στους άλλους. Γιατι αυτό δημιουργεί την εικόνα που ο ίδιος κατηγορείς, μιας πνευματικής ανωτερότητας και υπεροχής της δικής σου παιδείας, είτες είναι ροκ είτε κάτι άλλο.  Παρακαλώ όλους -βάζω και τον εαυτό μου μέσα- να είμαστε πραγματικά ανοιχτοί στον διάλογο μπας και πάμε ένα βήμα παραπέρα. Ευχαριστώ που με άκουσες

     


    -----------------
    Πως να σωπάσω μέσα μου, την ομορφιά του κόσμου

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : panosbousalis στις 22-01-2009 07:33 ]


    INTHEFOREST
    22.01.2009, 13:58

    Παράθεση:

    Το μέλος panosbousalis στις 22-01-2009 στις 07:30 έγραψε...

    Νίκο παρακολουθώ τις σκέψεις σου και ενώ υποστηρίζεις την ιδέα του διαλόγου και της γόνιμης διαφωνίας ή συμφωνίας, εκφράζεσαι σχεδόν απόλυτα και δεν αφήνεις ιδιαίτερα περιθώρια λάθους στον εαυτό σου. Το να είναι κάποιος ισοπεδωτικός εμπεριέχει την ίδια πιθανότητα λάθους με το να είναι κάποιος συγκαταβατικός. Βλέπω να χρησιμοποιείς την φράση ' εσύ έχεις τελειώσει με αυτό το θέμα' θέλοντας να αποδόσεις μια στείρα ή και κατεψυγμένη κατ εσέ στάση του συνομιλητή σου. Όμως βλέπω πως κι εσύ πολύ συχνά δεν μιλάς καθόλου ανοιχτά αλλά πολύ απόλυτα και αφ υψηλού. Άν θέλεις να δώσεις περισσότερη δυναμική στο διάλογο και να επιτρέψεις την ουσιαστική ανταλλαγή ιδεών, ίσως θα βοηθούσε να μην είσαι τόσο επιθετικός και απαξιωτικός κάποιες φορές απέναντι στους άλλους. Γιατι αυτό δημιουργεί την εικόνα που ο ίδιος κατηγορείς, μιας πνευματικής ανωτερότητας και υπεροχής της δικής σου παιδείας, είτες είναι ροκ είτε κάτι άλλο.  Παρακαλώ όλους -βάζω και τον εαυτό μου μέσα- να είμαστε πραγματικά ανοιχτοί στον διάλογο μπας και πάμε ένα βήμα παραπέρα. Ευχαριστώ που με άκουσες

     


    -----------------
    Πως να σωπάσω μέσα μου, την ομορφιά του κόσμου

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : panosbousalis στις 22-01-2009 07:33 ]



    οκ φιλε.βαζω οτι εγραψες υπο σκεψη!!


    Bosey
    22.01.2009, 16:34

    {#emotions_dlg.confused1}

     

     


    -----------------
    “To pass through life and miss the music is to miss out on one of the best things about living.” —Art Blakey

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Bosey στις 23-01-2009 09:41 ]


    basill
    23.01.2009, 03:59

    Παράθεση:

    Το μέλος panosbousalis στις 22-01-2009 στις 07:30 έγραψε...

    Νίκο παρακολουθώ τις σκέψεις σου και ενώ υποστηρίζεις την ιδέα του διαλόγου και της γόνιμης διαφωνίας ή συμφωνίας, εκφράζεσαι σχεδόν απόλυτα και δεν αφήνεις ιδιαίτερα περιθώρια λάθους στον εαυτό σου. Το να είναι κάποιος ισοπεδωτικός εμπεριέχει την ίδια πιθανότητα λάθους με το να είναι κάποιος συγκαταβατικός. Βλέπω να χρησιμοποιείς την φράση ' εσύ έχεις τελειώσει με αυτό το θέμα' θέλοντας να αποδόσεις μια στείρα ή και κατεψυγμένη κατ εσέ στάση του συνομιλητή σου. Όμως βλέπω πως κι εσύ πολύ συχνά δεν μιλάς καθόλου ανοιχτά αλλά πολύ απόλυτα και αφ υψηλού. Άν θέλεις να δώσεις περισσότερη δυναμική στο διάλογο και να επιτρέψεις την ουσιαστική ανταλλαγή ιδεών, ίσως θα βοηθούσε να μην είσαι τόσο επιθετικός και απαξιωτικός κάποιες φορές απέναντι στους άλλους. Γιατι αυτό δημιουργεί την εικόνα που ο ίδιος κατηγορείς, μιας πνευματικής ανωτερότητας και υπεροχής της δικής σου παιδείας, είτες είναι ροκ είτε κάτι άλλο.  Παρακαλώ όλους -βάζω και τον εαυτό μου μέσα- να είμαστε πραγματικά ανοιχτοί στον διάλογο μπας και πάμε ένα βήμα παραπέρα. Ευχαριστώ που με άκουσες

     


    -----------------
    Πως να σωπάσω μέσα μου, την ομορφιά του κόσμου

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : panosbousalis στις 22-01-2009 07:33 ]



    χερωμε απιστευτα με ανθρωπους που εχουν το ταλεντο να βλεπουν κι παραπερα!!! αυτο σημενει καλητεχνικη φυση, καλη παιδεια κι αυθεντια χαρακτηρα!! αποκει και περα τη αλλο μπορο να πω!! ακομα κι ο χρηστος ειρθε στη γη και ολοι δεν τον ακολουθεισαν!! μαλον φιλε νικο τελεικα θα εχουμε φαινετε τον ιδιο σκοπο  στη ζωη!! ο καλιτεχνης ειναι δυσκολη υποθεσει τη συμερον ημερα σε καταλαβαινω...


    INTHEFOREST
    23.01.2009, 07:55

    Παράθεση:

    Το μέλος basill στις 23-01-2009 στις 03:59 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος panosbousalis στις 22-01-2009 στις 07:30 έγραψε...

    Νίκο παρακολουθώ τις σκέψεις σου και ενώ υποστηρίζεις την ιδέα του διαλόγου και της γόνιμης διαφωνίας ή συμφωνίας, εκφράζεσαι σχεδόν απόλυτα και δεν αφήνεις ιδιαίτερα περιθώρια λάθους στον εαυτό σου. Το να είναι κάποιος ισοπεδωτικός εμπεριέχει την ίδια πιθανότητα λάθους με το να είναι κάποιος συγκαταβατικός. Βλέπω να χρησιμοποιείς την φράση ' εσύ έχεις τελειώσει με αυτό το θέμα' θέλοντας να αποδόσεις μια στείρα ή και κατεψυγμένη κατ εσέ στάση του συνομιλητή σου. Όμως βλέπω πως κι εσύ πολύ συχνά δεν μιλάς καθόλου ανοιχτά αλλά πολύ απόλυτα και αφ υψηλού. Άν θέλεις να δώσεις περισσότερη δυναμική στο διάλογο και να επιτρέψεις την ουσιαστική ανταλλαγή ιδεών, ίσως θα βοηθούσε να μην είσαι τόσο επιθετικός και απαξιωτικός κάποιες φορές απέναντι στους άλλους. Γιατι αυτό δημιουργεί την εικόνα που ο ίδιος κατηγορείς, μιας πνευματικής ανωτερότητας και υπεροχής της δικής σου παιδείας, είτες είναι ροκ είτε κάτι άλλο.  Παρακαλώ όλους -βάζω και τον εαυτό μου μέσα- να είμαστε πραγματικά ανοιχτοί στον διάλογο μπας και πάμε ένα βήμα παραπέρα. Ευχαριστώ που με άκουσες

     


    -----------------
    Πως να σωπάσω μέσα μου, την ομορφιά του κόσμου

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : panosbousalis στις 22-01-2009 07:33 ]



    χερωμε απιστευτα με ανθρωπους που εχουν το ταλεντο να βλεπουν κι παραπερα!!! αυτο σημενει καλητεχνικη φυση, καλη παιδεια κι αυθεντια χαρακτηρα!! αποκει και περα τη αλλο μπορο να πω!! ακομα κι ο χρηστος ειρθε στη γη και ολοι δεν τον ακολουθεισαν!! μαλον φιλε νικο τελεικα θα εχουμε φαινετε τον ιδιο σκοπο  στη ζωη!! ο καλιτεχνης ειναι δυσκολη υποθεσει τη συμερον ημερα σε καταλαβαινω...



    Τελικα Βασιλ μαλλον ολα εκει καταληγουν.Αλλωστε για μουσικη προκειτε.Ειμαστε συμμαχοι στα ιδια χαρακωματα.


    basill
    23.01.2009, 08:36

    Παράθεση:

    Το μέλος INTHEFOREST στις 21-01-2009 στις 12:16 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος basill στις 20-01-2009 στις 18:20 έγραψε...

    και παλι δεν καταλαβα τι ενοεις!!! εγω σου ξεκαθαρισα αυτα που ακους!! εσυ τι ξεκαθαρισες για εμενα?? μαλον τιποτα !! τι να κανουμε η αποδοχη στον ανθρωπο ειναι δυσκολο πραγμα {μπορεις να το μαθεις και αυτο πριν παιθανεις} και αυτη επισης ειναι και η πνευματικη μας υποσταση!! οτι πρωτον δεν ειρωνευωμαι και δευτερον μιλαω ευθεως παντα!! αυτο μου το εμαθε η κλασσικη μουσικη να ειμαι αληθινος παντα!!! 



    Δεν χρειαζεται να μιλας (αυτο απαιτει δυο η περισοτερα ατομα με την φυσικη τους παρουσια).Εδω ειναι το μεγαλειο της ελληνικης γραφης.Εδω ολοι  γραφουμε...αρα εφοσον δεν βλεπουμε ο ενας το προσωπο του αλλουνου,μπορουμε να γραφουμε οτι θελουμε(και εγω μαζι).Αν σε οοοοοοοοοολα που εχω γραψει,συμφωνουν η διαφωνουν ΟΛΟΙ ειναι προβλημα.Θελω την διαφωνια με την συμφωνια για με παει ενα βημα πιο μπροστα νοητικα. Βεβαια εσεις οι κλασικοι το εχετε λυσει αυτο γιατι ισως πιστευετε στην ανωτεροτητα της μουσικης σας παιδειας ,του εαυτου σας και οτι ρατσιστικο φερνουν αυτα μαζι.Αρα λοιποοοοοοον....εννοω να διαβασεις ολα τα γραπτα σε αυτο το φορουμ να συμφωνησεις(αν το δεχεται ο εγωκεντρισμος σου) η να διαφωνησεις(σχεδον σιγουρο).Κανεις κριτικη σε αυτα που γραφω και μενεις εκει.Πες και κατι παραπανω να μαθω.Εκτος εαν εχεις καταλαβει οτι δεν μου τρεχουν τα σαλια,οταν ενας κλασσικος γραφει κατι στο φορουμ.Αν δεν θες και απαξιεις ριχνω στον Καιαδα την κλασσικη σου παιδεια και εσενα μαζι.Η μεγαλοσυνη των κλασσικων δεν σου αξιζει γιατι αυτοι εγιναν θρυλοι σε εποχες οπου η διαφωνια και η κριτικη ηταν ο κανονας της δημιουργιας τους και οχι η εξαιρεση οπως ισως νομιζεις για το σημερα.Διαφωνουσαν η συμφωνουσαν με τα κατεστημενα,αντιμετωπιζαν ιντριγκες,δολοφονικες αποπειρες,παθη,λαθη κλπ,κλπ.Αυτο το μαθημα ομως μαλλον δεν το περασες και μαλλον τωρα πια ουτε μπορεις να το δεχθεις απο κανεναν(και ποσο απο εμενα).

    Μην μου γραφεις λοιπον εμενα για ανθρωπινη αποδοχη,πνευματικη υποσταση και ευθειες ομιλιες γιατι πισω απο ολα τα μεγαλα λογια κρυβονται μικρα ανθρωπακια.Ξερεις πως το γνωριζω?Γιατι ολα αυτα μου τα εμαθε το ροκ!!!!



    α μπα!! κι απο ποτε ο εγωκεντρισμος παυει να ειναι ιδιετερωτητα?? ο πραγματικος καλλητεχνης δεν ειναι ποτε ρατσιστης διοτι η μουσικη του μπορει και μιλαει σε ολες τις γλωσσες !!    ρατσιστης ειναι αυτος που δεν αποδεχεται μαλον! μαλον το ιδιο θα ειναι κι η μουσικη του... εχει καλος . καλη τυχη με τη μουσικη σου!!!


    INTHEFOREST
    23.01.2009, 10:05

    Και μετα μου λεει ο φιλος μου ο Πανος οτι ειμαι απολυτος και ειρωνας και ολα τα αλλα.Φιλε μου Πανο σε σεβομαι και σταματαω να απανταω στον Basill γιατι απλα μπορω να γινω και πιο αιχμηρος και δεν θελω.Την αρρωστια της "Ξερολιασης" την περασα μικρος.Τωρα απλα μαθαινω.Προφανως εαν εβαζα μεσα στο προφιλ μου τα διπλωματα μου ισως να ηταν αλλιως αλλα δεν θελω και ουτε θα το κανω για να μην πληγωσω αυτους που βλεπουν τιτλους και οχι ουσια!


    basill
    24.01.2009, 00:57

    Παράθεση:

    Το μέλος INTHEFOREST στις 23-01-2009 στις 10:05 έγραψε...

    Και μετα μου λεει ο φιλος μου ο Πανος οτι ειμαι απολυτος και ειρωνας και ολα τα αλλα.Φιλε μου Πανο σε σεβομαι και σταματαω να απανταω στον Basill γιατι απλα μπορω να γινω και πιο αιχμηρος και δεν θελω.Την αρρωστια της "Ξερολιασης" την περασα μικρος.Τωρα απλα μαθαινω.Προφανως εαν εβαζα μεσα στο προφιλ μου τα διπλωματα μου ισως να ηταν αλλιως αλλα δεν θελω και ουτε θα το κανω για να μην πληγωσω αυτους που βλεπουν τιτλους και οχι ουσια!



    λοιπον !! φιλε ΙΝΤΗΕΦΟΡΕΣΤ θα ηθελα να μοιραστω μαζι σου μια συμβουλη!! φυσικα αν θες την αποδεχεσαι! {αλιμονο σε οπιον περπατει στο κοσμο της τεχνης με σημαια τα διπλωματα. να ξερεις ενα πραγμα θα σου ζητησουν!! κατσε κι πεξε μας.... εκει φαινεται η πραγματικη αληθεια για το τι εισαι... απο ταλεντο μεχρι οτι αλο θες}  οστοσω οτι μου εχεις πει τα προσπερνω!! εξαλου οπως δηλωσες θες να μαθενεις ακομα τον εαυτο σου!! αυτα ειχα να πω... τωρα πραγματικα σου εφχωμαι καλη τυχη!!! ααα κ ελπιζω να μην βγαλεις κι τωρα κατι ειρωνικο για αυτα που εγραψα.. γιατι τωρα κι αν ειμαι αληθεινος !!


    NikosRoman
    30.01.2009, 00:10

    Ωραιες κοντρες γινονται εδω μεσα με πιο ενδιαφερουσα του φιλου ινδεφορεστ και του φιλου βασιλ.Ωστοσο πριν γραψω οτιδηποτε εκατσα και ειδα τα προφιλ τους.Ροκ ο ενας κλασσικη παιδεια ο αλλος.Μεση ηλικια ο ενας πιτσιρικας ο αλλος.Και οι δυο εχουν δικιο και αδικο.Ο φορεστ σαν πιο μεγαλος και εμπειρος σιγουρα ειναι ωμος και απολυτος σε πολλα εχει δικιο ομως σε οτι αφορα την λειτουργεια της δισκογραφιας.Ο βασιλ ειναι πιο μικρος αλλα και αυτος απολυτος.Η κλασσικη μουσικη μητερα ολων και αντε να χαθειτε οι υπολοιποι γιατι ετσι λεω εγω.Αν ηταν ετσι οσοι καναμε σπουδες θα αρχιζαμε και θα τελειωναμε στην κλασσικη και τιποτε παραπανω.Υπαρχει ομως δρομος για παρα πολυ παραπανω.Η κλασσικη παιδεια ειναι απλα η βαση της τουρτας.Η νοστιμια ειναι πιο πανω.Οσον αφορα το ερωτημα του φορουμ απλα συμφωνω.Στην βαση τους ειναι ολα μουσικη και ολοι αγαπανε αυτο που τους εκφραζει.Απλα εμεις δεν αντεχουμε αυτη την αγαπη τους.


    basill
    31.01.2009, 03:06

    φιλε ρομαν!!! εκτιμο ην ανακριβει προσπαθεια της κριση σου απεναντι μας!! αλλα αυτο δεν σε καθιστα ανωτερο απο κανενα!!! διοτι κι εσυ δεν εισαι στη βαση αλλα εισαι πανο μερος της τουρτας που δεν σε νιαζουν τα υποστηλωματατης !!! λεγοντας οτι το πανο μερος ειναι πιο νοστιμο απ το κατω!! συμφονω!!! μαθε λοιπον κατι! οτι ειναι πικρο στο στομα ειναι γλυκο στο σωμα!! ενταξει... και μετα μου λενε κλασσικη και ολα τα αλλα να πανε να πνιγουν!!! αληθεια!!! για πες μου που ειναι να παω να τους σοσο!! φιλε το εχω πει και θα το λεω παντα!! ΤΟΝ ΤΣΙΓΚΟ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΝΑΤΟΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΜΟΡΦΟ ΘΑ ΓΙΝΕΙ,ΚΑΙ ΝΟΣΤΗΜΟΣ!! ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΤΣΙΓΚΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΧΡΥΣΑΦΙ!!!


    jorge
    31.01.2009, 03:13

    Ας επανέλθουμε στο αρχικό ερώτημα-τίτλο της συζήτησης παρακαλώ.