ελληνική μουσική
    739 online   ·  210.866 μέλη
    montechristos-ole
    05.01.2009, 21:11

    Είναι άραγε το στυλ και η μουσική της δεκαετίας του 80 διαχρονική?Ειναι τα στενα τζιν,τα περφεκτο και η φράτζα στο μαλλί κατι βγαλμένο απο μια άλλη εποχή γεματη ενέργεια και πάθος?Ή είμαι ο μονος που το πιστεύει?Ή ειμαι ο μόνος που ακούει Motley και γίνομαι πύραυλος??Ακούω απόψεις...


    kwstasagas
    05.01.2009, 21:24

    Α, το θέμα με ενδιαφέρει {#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.beer}..... Βλέπετε, την εφηβεία μου την πέρασα στα 80ς .... Παρόλο που έχουν περάσει τόσα χρόνια, νομίζω ότι εκείνη την εποχή την θυμάμαι αρκετά καλά ....

    "κατι βγαλμένο απο μια άλλη εποχή γεματη ενέργεια και πάθος?"

    Χμμμμ ..... δεν νομίζω ότι το χαρακτηριστικό εκείνης της εποχής ήταν η "ενέργεια" και το "πάθος", τουλάχιστον εδώ στην Ελλάδα της "Αλλαγής" .... Άλλα ήταν τα όμορφα χαρακτηριστικά εκείνης της 10ετίας, τα οποία, όσο περνάνε τα χρόνια, διαπιστώνω ότι ... τείνουν να εξαφανισθούν δια παντός ....

    Θα επανέλθω με περισσότερες απόψεις για τα 80ς, αναλόγως και με την τροπή που θα πάρει η συζήτηση στο εν λόγω τόπικ .... Οπωσδήποτε, επρόκειτο για μια δεκαετία "πολυσχιδή" και με "πολλαπλές εκφάνσεις", για την οποία δεν μπορείς να πεις με βεβαιότητα "τα 80ς ήταν εκείνο" ή "τα 80ς ήταν το άλλο" .... Τα 80ς ήταν ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ......

     


    deathminor88
    05.01.2009, 21:43

    Όχι. Είμαι της άποψης έχουμε 2009 ας ζούμε σε αυτή τη δεκαετία.

     

    ΥΓ Συγκεκριμένα για την μουσική...εκτός από μερικά συγκροτήματα και καλλιτέχνες μετρημένους στα δάχτυλα, δεν μπορώ να ακούσω τίποτα άλλο. Η μουσική σήμερα είναι πολύ καλύτερη.


    kostas-5150
    05.01.2009, 22:36

    Λοιπον ειμαι παιδι των late 80's,αρχες '90.

    Απο το 1988 κ οταν αγορασα το Dr Feelgood εκτος απο ορισμενες περιεργες περιοδους της ζωης μου,ακουγα παντα μπαντες οι οποιες ειχαν γεννηθει στην εν λογω δεκαετια.

    Θα πω κ εγω περισσοτερα στην συνεχεια του θρεντ αλλα νομιζω πως τουλαχιστον μουσικα η εποχη που διανυουμε ειναι πολυ καλυτερη.

    Θυμαμαι οταν πρωτακουσα Helloween Keeper 1 νομιζω το '89,σχεδον κατουρηθηκα επανω μου..Ηταν απιστευτοι!Δεν υπηρχε μουσικα κατι παρομοιο. Λοιπον τωρα υπαρχουν ισα με 15 μπαντες,γνωστες,αν οχι καλυτερες,τουλαχιστον ισαξιες με τις κολοκυθες.

    Θελω να πω πως υπαρχει τεραστια πληθωρα εξαιρετικων συγκροτηματων μεταλ,κυριως με ριζες βορειοευρωπαικες.

    Θα πουμε κ αλλα.

    Κ αυτο στο λεει καποιος που ειναι 80's addicted. Smile

     


    -----------------
    80's rulez

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kostas-5150 στις 05-01-2009 22:38 ]


    kwstasagas
    06.01.2009, 00:29

    "Θυμαμαι οταν πρωτακουσα Helloween Keeper 1 νομιζω το '89,σχεδον κατουρηθηκα επανω μου.."

    Βρε τι μού θύμισες .... Αν εκείνη την εποχή ήσουν, π.χ., λάτρης της χέβι μέταλ μουσικής [στα 80ς το μέταλ ήταν ακόμη είδος "περιθωριακό", τις επόμενες δεκαετίες γνώρισε ευρεία αποδοχή και πλέον το ακούνε ... οι πάντες, ακόμη και "σκυλάδες" {#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.happycrazy}] ήταν αδύνατον να έχεις μεγάλη δισκοθήκη από μέταλ συγκροτήματα [εν αντιθέσει με τη σημερινή εποχή, όπου μέσω ίντερνετ μπορείς ανά πάσα στιγμή να έχεις .... ό,τι ποθεί η ψυχή σου από δισκογραφία]. Και ποια η λύση σε αυτό το "πρόβλημα" ??? Μα φυσικά .... οι ΚΑΣΕΤΕΣ !!! Αν κάποιος συμμαθητής μας αποκτούσε σε ΒΙΝΥΛΙΟ ή σε ΚΑΣΕΤΑ [το cd ήταν ακόμη ... άγνωστο είδος] π.χ. από το δισκάδικο Happening τον καινούριο δίσκο των Metallica, των Maiden των Motorhead κλπ, τον έγραφε σε κασέτα σε όποιον συμμαθητή μας ενδιαφερόταν. Όπως λέει ένας στίχος του Φοίβου Δεληβοριά "γράφοντας ο ένας στον άλλον κασέτες" ....

    Κάπως έτσι έφθασαν εκεί, στα μέσα των 80ς, τα πρώτα τραγούδια των HELLOWEEN. Ο κολλητός μου στο σχολείο είχε ... εντυπωσιασθεί από τη διθυραμβική κριτική που έκανε το τόοοοτε ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΑΤΟ περιοδικό HEAVY METAL [μεγάλη αγάπη μας από τα 80ς{#emotions_dlg.inlove}{#emotions_dlg.inlove}.... δεν αποκλείεται σε άλλα ποστς μιλήσω περισσότερο γι' αυτό] για τους πρώτους δίσκους των HELLOWEEN και ... πήγε και αγόρασε από το Happening κασέτες με ό,τι είχαν βγάλει μέχρι τότε, δηλαδή το WALLS OF JERICHO κ.ά. Και αυτές τις κασέτες τις έγραψε και σε μένα [οι άγραφες κασέτες TDK ... περάσαμε την εφηβεία μας γεμίζοντάς τις], τις οποίες μού προσέφερε επισημαίνοντας : "να δεις μια συγκροτηματάρα που ανακάλυψα" ....

    Και πράγματι, με το που άκουσα το ομώνυμο HELLOWEEN εντυπωσιάστηκα .... Αλλά το τραγούδι που μού έμεινε από αυτούς ήταν το STARLIGHT [το οποίο άρχιζε με κάτι παιδικές φωνές να τραγουδούν "happy happy helloween" .... ] .....

    Από το τέλος των 80ς κι εφεξής σταμάτησα, πλέον, να ακούω χέβι μέταλ και να παρακολουθώ αυτό το είδος .... Κι όμως, όλα αυτά τα πράγματα τα θυμάμαι με πολλή αγάπη ... Επιπλέον, θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό που ένα σωρό δίσκους, που σήμερα έχουν πάρει ... "μυθικές διαστάσεις", τους πρόλαβα "εν τη γενέσει τους" : Peace Of Mind από Maiden, Crusader από Saxon, Master of Puppets από Metallica, Orgasmatron από Motorhead .... Αλλά ... μη νομίζετε, εκείνη την εποχή - και σε εκείνη την ηλικία - δεν μπορούσαμε να καταλάβουμε την αξία αυτών των δίσκων .....

     

     

     


    inkve
    07.01.2009, 13:57

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 05-01-2009 στις 21:43 έγραψε...

    Όχι. Είμαι της άποψης έχουμε 2009 ας ζούμε σε αυτή τη δεκαετία.

     

    ΥΓ Συγκεκριμένα για την μουσική...εκτός από μερικά συγκροτήματα και καλλιτέχνες μετρημένους στα δάχτυλα, δεν μπορώ να ακούσω τίποτα άλλο. Η μουσική σήμερα είναι πολύ καλύτερη.



    συγκεκριμενα για την μουσικη να σε πληροφορησω οτι την δεκαετια του 80 γιγαντωθηκανε τα ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ μουσικα στυλ....

    θελεις ροκ η χεβυ μεταλ?στα 80

    θελεις ποπ(και μαλιστα σοβαρη)?στα 80

    θελεις new wave?στα 80

    θελεις gothic?στα 80

    dark wave??θες?και αυτο στα 80

    θελεις trash?στα 80

    και μπλουζ υπηρχε αμα λαχει και γουσταρεις....

    και ραπ ακομα..

    soul μηπως??υπηρχε ΚΑΙ απο αυτο!!!

    η disco μπορει να εγινε ευρεως γνωστη στα 80ies αλλα ειχε ξεκινησει στα 70ies...

    δεν νομιζεις οτι η ποικιλια και η ταυτοχρονη συνηπαρξη ολων αυτων κρινει μια <μουσικη> δεκαετια απολυτα επιτυχημενη??

    τα 80ies δεν ειναι περμαναντ μαλλι μποτα καουμποικη και σταριλικι....ολα αυτα ειναι μερος του σοου...λες και ολα τα αλλα δεν υπηρχαν και οι πιο πολλοι εχουνε κολλησει στην ομολογουμενη απιστευτη <<κιτσαρια>>που επαιζε τοτε!!αχαχαχαχχα

    τες πα...θα σου προτεινα να ψαχτεις περισσοτερο απο τους μετρημενους στα δαχτυλα καλλιτεχνες...οπως και στο οτι η μουσικη ειναι καλυτερη σημερα....Wink


    montechristos-ole
    07.01.2009, 14:09

    inkve....αψογος!!!


    Darkan
    07.01.2009, 21:16

    ιταν ι καλιτερη εποχη...ουτε τρελα λεφτα απο ενα δισκο ουτε ονοματα απλα αγνη,πραγματικη μουσικη...αθτι μαλιστα ιταν εποχη...οχι τα σημερινα σκουπιδια...


    deathminor88
    08.01.2009, 00:01

    Παράθεση:

    Το μέλος inkve στις 07-01-2009 στις 13:57 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 05-01-2009 στις 21:43 έγραψε...

    Όχι. Είμαι της άποψης έχουμε 2009 ας ζούμε σε αυτή τη δεκαετία.

     

    ΥΓ Συγκεκριμένα για την μουσική...εκτός από μερικά συγκροτήματα και καλλιτέχνες μετρημένους στα δάχτυλα, δεν μπορώ να ακούσω τίποτα άλλο. Η μουσική σήμερα είναι πολύ καλύτερη.



    συγκεκριμενα για την μουσικη να σε πληροφορησω οτι την δεκαετια του 80 γιγαντωθηκανε τα ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ μουσικα στυλ....

    θελεις ροκ η χεβυ μεταλ?στα 80

    θελεις ποπ(και μαλιστα σοβαρη)?στα 80

    θελεις new wave?στα 80

    θελεις gothic?στα 80

    dark wave??θες?και αυτο στα 80

    θελεις trash?στα 80

    και μπλουζ υπηρχε αμα λαχει και γουσταρεις....

    και ραπ ακομα..

    soul μηπως??υπηρχε ΚΑΙ απο αυτο!!!

    η disco μπορει να εγινε ευρεως γνωστη στα 80ies αλλα ειχε ξεκινησει στα 70ies...

    δεν νομιζεις οτι η ποικιλια και η ταυτοχρονη συνηπαρξη ολων αυτων κρινει μια <μουσικη> δεκαετια απολυτα επιτυχημενη??

    τα 80ies δεν ειναι περμαναντ μαλλι μποτα καουμποικη και σταριλικι....ολα αυτα ειναι μερος του σοου...λες και ολα τα αλλα δεν υπηρχαν και οι πιο πολλοι εχουνε κολλησει στην ομολογουμενη απιστευτη <<κιτσαρια>>που επαιζε τοτε!!αχαχαχαχχα

    τες πα...θα σου προτεινα να ψαχτεις περισσοτερο απο τους μετρημενους στα δαχτυλα καλλιτεχνες...οπως και στο οτι η μουσικη ειναι καλυτερη σημερα....Wink



     

    Μπα...Θα μείνω στην άποψη μου. Άκουσα αρκετά, μου αρέσανε κάποια μπυ την δίνουνε στα νεύρα τα περισσότερα. Σε σχεδόν όλα τα είδη μουσικής θεωρώ καλύτερη την σημερινή εποχή. Ροκ, ποπ, μεταλ, funk, hip hop, techno, electro, indie...και σαν βλάκας κάθομαι και αναφέρω όλα τα είδη μουσικής.

    Όπως και να έχει φτάνει πια αυτή η παρελθοντομανία. Ειδικά από τους σημερινους 15-20αρηδες...


    kostas-5150
    08.01.2009, 02:33

    Ο καθενας γνωριζει ποτε γεννηθηκε,εξελιχθηκε,η μουσικη που τον εκφραζει.

    Δεν χρειαζετε να επαναλαμβανομαστε,το ροκ γεννηθηκε τοτε,η μεταλ τοτε κτλ..

    Ειναι θεμα γουστου period.

    Βαζω ενα λινκ

    http://rapidshare.com/files/92581254/Avantasia_-_The_Scarecrow__2008_.rar
    Pass: kaktus

    Κατεβαστε,ακουστε,ψαχτειτε. Ειναι του '08


    -----------------
    Back 2 the future

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kostas-5150 στις 08-01-2009 02:35 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kostas-5150 στις 08-01-2009 02:38 ]


    montechristos-ole
    08.01.2009, 11:26

    Κατα την αποψη μου αυτη η δεκαετια ηταν η πιο ολοκληρωμενη απο αποψη μουσικης.Και συν ολα τα αλλα ηταν και δημιουργικη.Εθεσε τις βασεις για αυτο που ακουμε σημερα....Αν δεν σας αρεσει τουλαχιστον μην την σπηλωνετε και απλα σεβαστητε την...Και θα θεσω εναν προβληματισμο...Δε λεω,υπηρξαν και ατυχεις μουσικες στιγμες,αλλα θελω καποιος να μου πει ποια σημερινη μουσικη δεν εμφανιζει καταλειπα απο εκεινη τη δεκαετια...?!?!Οποιος μου πει εστω και μια θα παω πασσο...


    kalouka
    08.01.2009, 12:26

    ανάλογα σε ποια φάση(και σε ποια ηλικία) βρήκε τον καθένα μας  αυτή η δεκαετία.Αν λάβουμε υπόψη μας στατιστικά (πωλήσεις,συναυλίες)έχουμε διάφορα ονόματα-δίσκους επιτυχημένους REM,U2 κ.λ.π. οι βάτες και τα φουντωμένα κουρέματα, οι δίσκοι με φιλανθρωπικό χαρακτήρα (αν και δεν ήταν οι πρώτοι) και άλλα πολλά σημάδεψαν αυτή τη δεκαετία.Θα επαναλάβω όμως ότι έχω άποψη γιατί την έζησα αυτή τη δεκαετία περισσότερο από τις επόμενες όσο για τα συγκροτήματα και τα μουσικά ρεύματα των επόμενων δεκαετιών τα κρίνει η αντοχήτους στον χρόνο. 


    inkve
    08.01.2009, 13:19

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 08-01-2009 στις 00:01 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος inkve στις 07-01-2009 στις 13:57 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 05-01-2009 στις 21:43 έγραψε...

    Όχι. Είμαι της άποψης έχουμε 2009 ας ζούμε σε αυτή τη δεκαετία.

     

    ΥΓ Συγκεκριμένα για την μουσική...εκτός από μερικά συγκροτήματα και καλλιτέχνες μετρημένους στα δάχτυλα, δεν μπορώ να ακούσω τίποτα άλλο. Η μουσική σήμερα είναι πολύ καλύτερη.



    συγκεκριμενα για την μουσικη να σε πληροφορησω οτι την δεκαετια του 80 γιγαντωθηκανε τα ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ μουσικα στυλ....

    θελεις ροκ η χεβυ μεταλ?στα 80

    θελεις ποπ(και μαλιστα σοβαρη)?στα 80

    θελεις new wave?στα 80

    θελεις gothic?στα 80

    dark wave??θες?και αυτο στα 80

    θελεις trash?στα 80

    και μπλουζ υπηρχε αμα λαχει και γουσταρεις....

    και ραπ ακομα..

    soul μηπως??υπηρχε ΚΑΙ απο αυτο!!!

    η disco μπορει να εγινε ευρεως γνωστη στα 80ies αλλα ειχε ξεκινησει στα 70ies...

    δεν νομιζεις οτι η ποικιλια και η ταυτοχρονη συνηπαρξη ολων αυτων κρινει μια <μουσικη> δεκαετια απολυτα επιτυχημενη??

    τα 80ies δεν ειναι περμαναντ μαλλι μποτα καουμποικη και σταριλικι....ολα αυτα ειναι μερος του σοου...λες και ολα τα αλλα δεν υπηρχαν και οι πιο πολλοι εχουνε κολλησει στην ομολογουμενη απιστευτη <<κιτσαρια>>που επαιζε τοτε!!αχαχαχαχχα

    τες πα...θα σου προτεινα να ψαχτεις περισσοτερο απο τους μετρημενους στα δαχτυλα καλλιτεχνες...οπως και στο οτι η μουσικη ειναι καλυτερη σημερα....Wink



     

    Μπα...Θα μείνω στην άποψη μου. Άκουσα αρκετά, μου αρέσανε κάποια μπυ την δίνουνε στα νεύρα τα περισσότερα. Σε σχεδόν όλα τα είδη μουσικής θεωρώ καλύτερη την σημερινή εποχή. Ροκ, ποπ, μεταλ, funk, hip hop, techno, electro, indie...και σαν βλάκας κάθομαι και αναφέρω όλα τα είδη μουσικής.

    Όπως και να έχει φτάνει πια αυτή η παρελθοντομανία. Ειδικά από τους σημερινους 15-20αρηδες...



    το θεμα ειναι οτι εγω δεν ειμαι ουτε 15...αλλα ουτε και 20...αν και πολυ θα το γουσταρα να σου πω την αληθεια....

    ουτε καμια παραλθοντομανια εχω...

    η ελλειψη μελωδικοτητας στο σημερινο ροκ ειναι αυτο που με απομακρυνει...και αλλων πραγματων δηλαδη αλλα κυριως αυτο...

    και επειδη βλεπω οτι ασχολεισαι με μουσικη...και λογικα θα παιζεις κιολας....κρατα μικρο καλαθι φιλε μου...καποια στιγμη θα αρχισεις να κοιτας πισω στη μουσικη και τοτε θα καταλαβεις γιατι ολοι γυρω σου αναφερουν καποια ονοματα που εσενα απολυτως δικαιολογημενα σου φαινονται <<δεινοσαυροι>>...

     ξαφνικα θα ακουσεις κατι πολυ παλιο....και θα πεις...ωχ!!μα αυτα παιζουν τα γκρουπ του σημερα!!!και ομως...Wink

     

     


    kostas-5150
    09.01.2009, 11:47

    Ινγκβε εβαλα ενα λινκ εαν εχεις rapid share κατεβασε το να τ'ακουσεις. Θα εκπλαγεις.

    Φιλικα ο ομοιδεατης σου Κωστας 8-1-1979

    Ριξε μια ματια κ σ'αυτον το net radio http://www.epicrockradio.com/


    -----------------
    2009 rulez

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kostas-5150 στις 09-01-2009 11:51 ]


    deathminor88
    09.01.2009, 13:07

    Έχω ακούσει παλιά κομμάτια φίλε μου. Απο αυτά ξεκίνησα. Ειδικά στο ροκ και μεταλ είναι (και είναι πολύ λογικό)..πίσω. Φυσικά υπάρχουν μπαντάρες και κομματάρες αλλά σήμερα υπάρχουν πολλές περισσότερες και έχουν περισσότερα καλά κομμάτια, με καλύτερους ήχους, και καλύτερους και  μουσικούς πολύ πιο εφευρετικούς. Δεν βρίσκεις μελωδίες? Έχεις ακούσει Muse? A perfect Circle? Tool? Opeth? Depeche Mode? LP? και πολλά άλλα...?

    Σε παρακαλώ μην λες πράγματα για μένα που δεν ξέρεις. Να ακούω παλιά κομμάτια ναι παίζει και θα το κάνω σίγουρα. Ότι και να κάνω όμως η μουσική πάει στο καλύτερο και μπροστά. Η μουσική για εμένα είναι καλύτερη από το 70 και 80.


    inkve
    09.01.2009, 16:49

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 09-01-2009 στις 13:07 έγραψε...

    Έχω ακούσει παλιά κομμάτια φίλε μου. Απο αυτά ξεκίνησα. Ειδικά στο ροκ και μεταλ είναι (και είναι πολύ λογικό)..πίσω. Φυσικά υπάρχουν μπαντάρες και κομματάρες αλλά σήμερα υπάρχουν πολλές περισσότερες και έχουν περισσότερα καλά κομμάτια, με καλύτερους ήχους, και καλύτερους και  μουσικούς πολύ πιο εφευρετικούς. Δεν βρίσκεις μελωδίες? Έχεις ακούσει Muse? A perfect Circle? Tool? Opeth? Depeche Mode? LP? και πολλά άλλα...?

    Σε παρακαλώ μην λες πράγματα για μένα που δεν ξέρεις. Να ακούω παλιά κομμάτια ναι παίζει και θα το κάνω σίγουρα. Ότι και να κάνω όμως η μουσική πάει στο καλύτερο και μπροστά. Η μουσική για εμένα είναι καλύτερη από το 70 και 80.



    την εφευρετικοτητα την αναγνωριζω,,,ειναι εμφανες στοιχειο αλλωστε στον καθενα...η μελωδιες ομως ειναι ελλειπης σε μεγαλο βαθμο,,,και αυτο ειναι εμφανες πιστευω....

    ο ηχος ειναι μια συζητηση ατελειωτη...ειναι ανωφελο δηλαδη να το θιξουμε

    το μονο συγκροτημα απο αυτα που ανεφερες που συνεχιζει να με αγγιζει ειναι οι depeche mode που παρεπιπτοντως ειναι 80ies συγκροτημα...

    σιγουρα η μουσικη ειναι καλυτερη...οχι ομως στο ροκ...δυστηχως...και αυτο το δυστηχως το εννοω γιατι πιστεψε με πολυ θα ηθελα να μου αρεσε...εξακολουθει να υπαρχει εννοειται....η μορφη που εχει παρει δεν με καλυπτει

    σε πολλα αλλα δεν ειναι απλα καλυτερη....ειναι πολυ καλυτερη θα ελεγα!!!{#emotions_dlg.yes}


    kostas-5150
    09.01.2009, 18:06

    Δειτε ακουστε αυτα το βιντεακια του '08.  {#emotions_dlg.rockon}

    Αvantasia


    https://www.youtube.com/watch?v=tEpInJSqsr8&feature=relatedLink

    >


    https://www.youtube.com/watch?v=POUXUMVs_vw&feature=related

    Link
    >
    deathminor88
    09.01.2009, 22:34

    Όχι...Για εμένα πάντα, και στο ροκ είναι καλύτερη. Πολύ καλύτερη ροκ μουσικη. Και όπως ξαναείπα πολύ καλύτερη μουσική γενικότερα. Και σε αυτό περί μελωδιών πάλι διαφωνώ.


    deathminor88
    09.01.2009, 22:39

     

    >
    kwstasagas
    10.03.2009, 00:08

    Ας υποθέσουμε ότι το MUSIC HEAVEN υπήρχε στα 80ς και ... το προλάβαινα στην εφηβεία μου .... Άραγε τι θα γράφαμε σε αυτό [όχι μόνο εγώ, αλλά και συμφορουμίτες] ??? Λοιπόν ....

    - Σίγουρα θα γινόντουσαν "ομηρικοί καυγάδες" μεταξύ "χεβιμεταλλάδων" και "οπαδών της ποπ - χορευτικής" μουσικής [είμαι σίγουρος ότι θα έπεφτε πολύ "μπινελίκι" και "μπηχτή", οι δε μεταλλάδες θα χρησιμοποιούσαν κατά κόρον τη λέξη "φλώρος" {#emotions_dlg.tt2}{#emotions_dlg.tt2}{#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.scared}{#emotions_dlg.scared}{#emotions_dlg.helpsmilie}] .... Οι μεν πρώτοι θα έγραφαν συνέχεια για το "τι τεράστιες συγκροτηματάρες" είναι οι Maiden, οι Saxon, οι Dio κλπ, ενώ οι δέυτεροι θα εξυμνούσαν τους Duran Duran, τη Madonna, τη Belinda Carlisle κλπ. Όσο για μένα .... το '83 - '85 θα ήμουν ενταγμένος με τους "ντουρανόβιους" και θα έγραφα ποστς εξυμνώντας το "πόσο τέλεια τραγούδια είναι το Reflex, το Wild Boys" κλπ. Όμως, από το '85 κι εφεξής ... θα "άλλαζα στρατόπεδο" και θα έγραφα ποστς για να εκφράσω το πόσο εντυπωσιασμένος είμαι από το Sacred Heart του Dio, από το πόσο "θεϊκοί δίσκοι" είναι το Peace Of Mind και το Number Of The Beast των Maiden κλπ ....

    - Θα ανοίγαμε τόπικς για να σχολιάζουμε τα βίντεο που προέβαλλε το ΜΟΥΣΙΚΟΡΑΜΑ [κάθε Παρασκευή απόγευμα]. Κι εγώ θα έγραφα ύμνους για το βίντεο του Pride των U2, του Killin' Moon των Echo & The Bannymen, του Slave to Love του Brian Ferry κλπ, θα δήλωνα "φουλ ερωτευμένος" [{#emotions_dlg.inlove}{#emotions_dlg.inlove}{#emotions_dlg.inlove}] με τη χορεύτρια στο βίντεο του "Rosanna" των Toto κλπ

    - Θα σάς "έπρηζα" κανονικά όποτε έβγαζα ένα καινούριο τραγούδι στο μπουζούκι. Επιπλέον, θα ζητούσα παρτιτούρες για τραγούδια του Τσιτσάνη [εκείνη την εποχή ήξερα να ψιλο - διαβάζω νότες] ....

    - Θα έγραφα ύμνους για το "πόσο τέλεια παίζει τα παλιά ρεμπέτικα η Αθηναϊκή Κομπανία" ή "πόσο τέλεια παίζουν τα παλιά λαϊκά τα "Παιδιά Από την Πάτρα"". Και ... είμαι σίγουρος ότι κάποιοι μεγαλύτεροι - και πιο "ψαγμένοι" - του φόρουμ θα μού απαντούσαν "μικρέ, δεν πας καλύτερα να ψάξεις για τις παλιές / αυθεντικές εκτελέσεις" ????

    - Θα ανοίγαμε τόπικς "ποιο είναι το αγαπημένο σου στρουμφάκι" ή "ποιο στρουμφάκι θα ήθελες να είσαι" ....

    - Θα διοργανώναμε πρωτάθλημα Subbuteo [και μετά ... δώστου ποστς με "μπηχτές" για τους ηττημένους {#emotions_dlg.tt2}{#emotions_dlg.tt2}] ...

    - Θα ανοίγαμε τόπικς για .... γιο - γιο {{#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.eek}.... ω ναι, ένα διάστημα ήταν πολύ της μόδας, όλα τα πιτσιρίκια με ένα γιο - γιο κυκλοφορούσαμε}, ανταλλάσσοντας ιδέες για "καινούρια κόλπα" με το εν λόγω μαραφέτι ....

    - Εγώ, ως μικρούλης του φόρουμ, θα ζητούσα πληροφορίες από τους μεγαλύτερους για συναυλίες που εκείνη την εποχή είχαν λάβει - στα παιδικά / εφηβικά μου μάτια - μυθικές διαστάσεις : "Παιδιά, πήγε κανείς στη συναυλία του Σαββόπουλου στο Ολυμπιακό Στάδιο ??? Πώς ήταν ??? Πέταξε το αερόστατο στο τέλος ???" ή "Παιδιά, πήγε κανείς στις συναυλίες του "Αθήνα - Πολιτιστική Πρωτεύουσα" στο Καλλιμάρμαρο ??? Πώς παίξανε οι Cure ??? Oι Clash ??? Oι Τalk - Talk ???" Και θα διάβαζα "εκστασιασμένος" τις περιγραφές των μεγαλύτερων συμφορουμιτών με το παράπονο "αχ, γιατί να μην είμαι κι εγώ μεγαλύτερος να πάω σε όλα αυτά ??" [εκείνη την εποχή εμείς τα παιδάκια ήμασταν κάως περιορισμένα ... ] ....   

    - Θα άνοιγα σίγουρα τόπικς για τον CHRIS DE BURGH, τους DIRE STRAITS, τον BRYAN ADAMS, τον ΜΠΡΟΥΣ ΣΠΡΙΝΓΣΤΙΝ και για άλλες μεγάλες αγάπες από τα χρόνια εκείνα [αν δεν με είχαν προλάβει άλλοι συμφορουμίτες] ....

    - Οι μεγαλύτεροι συμφορουμίτες θα διοργάνωναν τις συναντήσεις του ΜΗ στην ΑΥΤΟΚΙΝΗΣΗ ή στη BARBARELLA. Και μετά από κάθε συνάντηση ... θα ανοιγόντουσαν ποστς τύπου "ποιος χόρεψε με ποια", "όταν ο dj έπαιξε τα σλόου των Scorpions ποια ζευγάρια σχηματίσθηκαν για να χορέψουνε αγκαλιαστά ???" ή "ποια αρνήθηκε να χορέψει με τον τάδε και προτίμησε να χορέψει με τον δείνα" κλπ κλπ [το έχω ξαναγράψει ότι στα 80ς τα ζευγάρια ακόμη χόρευαν "αγκαλιαστούς χορούς" ... ] ....

    Αυτά κι άλλα πολλά ....

     

       

     

        


    -----------------
    Goin' through pages and lookin' down lines and lines ... [UFO - Space Child]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 10-03-2009 00:10 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 11-08-2009 03:11 ]




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία