ελληνική μουσική
    854 online   ·  210.853 μέλη

    Αγγλικές λέξεις που έχουν ελληνική προέλευση

    Japan88gr
    17.09.2010, 00:44

    θα το σημειωσω.. {#emotions_dlg.yes}

     


    ORFEASMIRSINIS
    17.09.2010, 00:53

    ok,  (παρεπιπτώντος αρχικά των λέξεων ο-λα k-αλά--->ok)


    Hastaroth
    17.09.2010, 09:39

    Τώρα άν σε διορθώσω εσένα φίλτατε οδοντίατρε,θα μού πής πάλι ότι ήξερες πώς γράφεται,αλλά έκανες λάθος "εκ παραδρομής";

    [b]Παρεμπιπτόντως[/b] είναι η ορθή λέξη και όχι "παρεπιπτώντος"

    Αλλά όταν δέν ξέρουμε καλά τά ελληνικά,προσπαθούμε ν'αποδείξουμε ότι τά αγγλικά είναι ελληνικά....

    ΥΓ.Τό OK προέρχεται από την λέξη okay.Δέν είναι σίγουρο ότι όταν ένας Σάξονας ρώταγε έναν άλλο "how are things out there?" ο άλλος τού απαντούσε "ola kala".....

     


    ORFEASMIRSINIS
    17.09.2010, 10:00

      Βγάζει μάτι η ανορθογραφία αυτή,αλλά να είσαι σίγουρος οτι 12 και 30 μεσα  στην νύστα μου τέτοιο λάθος μόνο εκ παραδρομής γίνεται.Και επι της ουσίας το Okay απο πού προέρχεται,τί σημαίνει?Μήπως είναι η ανάπτυξη του ok εκ του όλα καλά?

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ORFEASMIRSINIS στις 17-09-2010 11:09 ]


    punkster
    17.09.2010, 11:12

    Υπαρχουν πολλες εκδοχες απο που προερχεται το οκ..... Αλλα φυσικα επιλεγουμε την ελληνικη! {#emotions_dlg.clap}


    ORFEASMIRSINIS
    17.09.2010, 11:16

    Ποίες άλλες υπάρχουν?


    punkster
    17.09.2010, 11:26

    Κανει googling.... Εχει και την ελληνικη, αλλα εχει και πολλες αλλες! Wink


    ORFEASMIRSINIS
    17.09.2010, 11:39

     Ποιά αρμηνεία θεωρείς εσύ ως την πλέον αξιόπιστη?


    caterina08
    17.09.2010, 14:10

    Ενα σαιτ.... (εκανα γκουγκλινγκ) υποστηριζει την αφρικανικη.... Εγω παλι δεν μπορω να γνωριζω ποια γλωσσα δικαιως διεκδικει την καταγωγη της εκφρασης αλλα το μονο σιγουρο (η μαλλον πιθανον) ειναι οτι δεν ειναι αγγλικη....

    Οποτε Punkster.... SUPPORT GREECE ELLINARES!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : caterina08 στις 17-09-2010 14:11 ]


    Hastaroth
    17.09.2010, 15:54

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 17-09-2010 στις 10:00 έγραψε...

      Βγάζει μάτι η ανορθογραφία αυτή,αλλά να είσαι σίγουρος οτι 12 και 30 μεσα  στην νύστα μου τέτοιο λάθος μόνο εκ παραδρομής γίνεται.Και επι της ουσίας το Okay απο πού προέρχεται,τί σημαίνει?Μήπως είναι η ανάπτυξη του ok εκ του όλα καλά?

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ORFEASMIRSINIS στις 17-09-2010 11:09 ]



    Καλά τό είπα εγώ πως είμαι τυχερός που δέν μένω στην Ηγουμενίτσα.Αν σ'είχα γιά οδοντίατρο,πολύ πιθανόν να μού'βγαζες "εκ παραδρομής" κανέναν τραπεζίτη αντί γιά τόν χαλασμένο μου γομφίο.....

    Επί τής ουσίας,σού απήντησε ο πεντατονικός,την ίδια εκδοχή υποστηρίζω κι'εγώ.Πιό πιθανό -μάλλον βέβαιο- είναι να πήραν την έκφραση αυτή οι Αγγλοι από τους Σκωτσέζους (με τούς οποίους γειτονεύουν μάλιστα) παρά από τούς Ελληνες.


    punkster
    17.09.2010, 16:09

    Pentatonike, χαχα! {#emotions_dlg.biggrin}

    Και εμενα μου αρεσει η σκοτσεζικη εκδοχη, οπως και η αμερικανικη περι "orl korrect"! Πιο πιθανο μου φαινεται να ειναι δημιουργημα της σλανγκ της εποχης, παρα να το πηραν απ τα ελληνικα! Απο που και ως που να ξερει ο καθε αμερικαναρας το ελληνικο "ολα καλα" ωστε να το βαλει στο λεξιλογιο του? Και το οκ ειναι σχετικα καινουρια λεξη!


    -----------------
    Όπου και αν βρίσκεσαι, σκάβε βαθιά! Εκεί κάτω είναι η πηγή! Άσε τους σκοταδιστές να ωρύονται: "Κάτω υπάρχει μοναχά η Κόλαση!"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : punkster στις 17-09-2010 16:11 ]


    ORFEASMIRSINIS
    17.09.2010, 18:28

    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 17-09-2010 στις 16:09 έγραψε...

    Απο που και ως που να ξερει ο καθε αμερικαναρας το ελληνικο "ολα καλα" ωστε να το βαλει στο λεξιλογιο του? Και το οκ ειναι σχετικα καινουρια λεξη!


    -----------------
    Όπου και αν βρίσκεσαι, σκάβε βαθιά! Εκεί κάτω είναι η πηγή! Άσε τους σκοταδιστές να ωρύονται: "Κάτω υπάρχει μοναχά η Κόλαση!"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : punkster στις 17-09-2010 16:11 ]



      Punkter σε βρίσκω λίγο ανιστόρητη.Δεν εξηγείται αλλιώς το οτι δε γνωρίζεις πως η Ελληνική γλώσσα για μία ψήφο δεν έγινε επίσημη γλώσσα της Αμερικής

      Διάσημε ντατζικολόγε Hastaroth,πρόσεχε,γιατί σε λίγο,θα πέσεις θύμα αυτού που ανέφερες στο post για τον Αυνανισμό:πάνω απο τρία τινάγματα θεωρείται μαλακία...Κοινώς ,μην αυνανίζεσαι.Κατα τ άλλα, στην ηλικία που είσαι, το τελευταίο που  έχεις να φοβάσαι,είναι μία λάθος εξαγωγή, φυσικά,λόγω πιθανής νωδότητος!

      


    punkster
    17.09.2010, 18:55

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 17-09-2010 στις 18:28 έγραψε...
    Punkter σε βρίσκω λίγο ανιστόρητη.Δεν εξηγείται αλλιώς το οτι δε γνωρίζεις πως η Ελληνική γλώσσα για μία ψήφο δεν έγινε επίσημη γλώσσα της Αμερικής

    Οντως ειμαι ανιστοριτη, και δεν το λεω ειρωνικα!

    Γι αυτο εκανα μια γρηγορη αναζητηση να δω τι παιζει.... http://el.wikipedia.org/wiki/Πώς_η_ελληνική_δεν_έγινε_επίσημη_γλώσσα_των_ΗΠΑ

    Ουτως η αλλως ακουγοταν λιγο περιεργη αυτη η θεωρια.....

    Καταρχας, ποτε ειχε ελληνικες αποικιες η αμερικη????   .......Εκτος και αν ο Κολομβος ηταν και αυτος ελληνας? {#emotions_dlg.biggrin}

    Ας μην ειμαστε τοσο ευκολοπιστοι σε αυτα που μας αρεσουν, Ορφεα!


    ORFEASMIRSINIS
    17.09.2010, 19:59

     Άθλια απομίμηση της αρχαίας ελληνικής??? Τέτοιες μπούρδες ούτε οι πιο φανατικοί φοινικιστές δεν τολμούν να τις εκστομίσουν. ... ...Όταν προφέρεις για παράδειγμα τη λέξη λωποδύτης,προφανώς και δεν γνωρίζεις οτι μιλάς,τη γλώσσα του Ομήρου.Καλή η μπύρα,ωστόσο, να ανοίγουμε και κανά βιβλίο,πριν εκθέσουμε δημοσίως,τις απόψεις μας!


    Disasterpiece
    17.09.2010, 20:08

    Αν δεν κανω λαθος αντιστοιχους αστικους μυθους εχουν κι αλλοι λαοι,οι αλβανοι ας πουμε εχουν τον αντιστοιχο πως τα αρβανιτικα για μια ψηφο δεν εγιναν επισημη γλωσσα τους νεου ελληνικου κρατους μετα την επανασταση 1821{#emotions_dlg.laugh}

    Οι  "αγαπημενοι" μου παντως ειναι:

    1.Οι Εβραιοι τρωνε μωρα/Οι Εβραιοι ειναι ολοι πλουσιοι/Οι εβραιοι σταυρωσαν τον Χριστο

    2.Στο αιμα των Ελληνων κυλαει ο ΙΧΩΡ/Θεμα χρονου η επανακτηση της Πολης/Ο Χριστος ηταν Ελληνας

    3.Οι Κουβανοι ειναι σκελετωμενοι απο την πεινα και την ανεχεια που τους εχει επιβαλλει ο κακος Φιντελ

    4.Ολοι οι μουσουλμανοι ειναι τρομοκρατες/Ολοι οι μουσουλμανοι ειναι επιθετικοι

    5.Και το ΛΑΤΡΕΜΕΝΟ που μας ελεγαν οι γονεις μας ωστε να γινουμε ανεραστοι και αντι να διασκεδαζουμε στα μπαρ να μας λουζει κρυος ιδρωτας οταν μιλαγαμε με γυναικα-λολ:

    "Ο μύθος της μπανιέρας με τα παγάκια. Σύμφωνα με αυτό τον μύθο, κάποιος άντρας γνωρίζει σε ένα μπαρ μία πολύ όμορφη κοπέλα η οποία τον προσκαλεί για μία νύχτα αχαλίνητου σεξ στο σπίτι της. Ο άντρας πάει, λυποθυμάει από κάτι (υπνωτικό ή χτύπημα) και ξυπνάει το πρωί σε μία μπανιέρα γεμάτη παγάκια με ένα σημείωμα: «Πάρε το 166 και μη βγεις από τη μπανιέρα γιατί σου έχουμε πάρει τα νεφρά». Υποτίθεται πως οι ...φιλευσπλαχνοι κακοποιοί τον έβαλαν στα παγάκια για να μην πεθάνει από αιμορραγία"

     

     

    Υ.Γ:Εκτος θεματος!{#emotions_dlg.oops}


    caterina08
    17.09.2010, 21:48

    Ως μουσικος θα συμφωνησω Πεντατονικε.... Δεν ηταν τυχαια ουτε τα "μακροχρονα" ουτε και τα "βραχυχρονα". Η αρχαια ελληνικη ηταν οντως 1 μουσικη γλωσσα και αυτο δεν το αμφισβητει κανεις!!!! Η μουσικοτητα χαθηκε με την παροδο των χρονων... δεν τασσομαι ουτε υπερ ουτε κατα της εξελιξης.... αλλα η γλωσσα μας ειναι οντως κουτσουρεμενη. Αυτο γινεται ευκολα αντιληπτο οποια στιγμη διαβασεις οποιοδηποτε αρχαιο κειμενο. Η συνοχη, η συνεχεια στο κειμενο οσο και η σαφηνεια με ελαχιστες λεξεις ειναι φανερη και οταν γινεται προσπαθεια αποδοσης της στη νεα ελληνικη και.... μας τρωει σελιδες!!!!!


    ORFEASMIRSINIS
    17.09.2010, 22:50

     Κουτσουρεμένη ναί (οι Αλεξανδρινοί χρειάσθηκαν τρείς αιώνες για να ολοκληρώσουν το πολυτονικό ώστε η γλώσσα να διατηρήσει την συνέχειά της και τη μουσικότητά της και το άθλιο ανθελληνικό κράτος μιάν ημέρα για το καταργήσει,με την επίσημη δικαιολογία οτι θα κατανάλωναν λιγότερο μελάνι στα κρατικά έγγραφα και κατα συνέπεια θα κάνανε οικονομία),άθλια απομίμηση όχι.


    caterina08
    17.09.2010, 23:34

    Ωχχχχ!!!!!!!!!! αυτο δεν το ξερα!!!! δηλαδη το μονοτονικο υιοθετηθηκε με επισημη δικιολογια το μελανι???? ουτε δντ...!!!!!


    ORFEASMIRSINIS
    17.09.2010, 23:38

    ... Και για να χαλαρώσουμε,ας μιλήσουμε για λίγο sex!

         Έχω--->έξω(θα έχω).Το ε δασύ ,οπότε με την πυκνότητα προφοράς του γράμματος γίνεται σέξω--->έξις---->σέξις (όπου έξις αυτό που έχει κανείς μέσα του ή η διάθεση του σώματος,γενικά η κατάσταση,η διάθεση της ψυχής και στη συνέχεια η εξωτερική εμφάνιση)--->sexis--->λατ. sexus---->sex

    Ακόμα κι εκεί λοιπόν,χρειάσθηκε η συνδρομή,η δική μας και της γλώσσας μας!


    punkster
    17.09.2010, 23:48

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 17-09-2010 στις 23:38 έγραψε...

    ... Και για να χαλαρώσουμε,ας μιλήσουμε για λίγο sex!

    Έχω--->έξω(θα έχω).Το ε δασύ ,οπότε με την πυκνότητα προφοράς του γράμματος γίνεται σέξω--->έξις---->σέξις (όπου έξις αυτό που έχει κανείς μέσα του ή η διάθεση του σώματος,γενικά η κατάσταση,η διάθεση της ψυχής και στη συνέχεια η εξωτερική εμφάνιση)--->sexis--->λατ. sexus---->sex

    Ακόμα κι εκεί λοιπόν,χρειάσθηκε η συνδρομή,η δική μας και της γλώσσας μας!



    "sexus" απο το "seco" (οπως λεμε "section" ενα πραγμα) που υποδηλωνει ενα μερος απο ενα ευρυτερο συνολο.

    Η λεξη sex πρωτα απ ολα σημαινει φυλο (αρσενικο/θηλυκο) και οχι συνουσια. Απεκτησε την εννοια της συνουσια σχετικα προσφατα.

    Επισης, οσον αφορα το πολυτονικο συστημα..... Οταν καταργηθηκε δεν ειχε καμια ηχητικη χρησιμοτητα καθως ΚΑΝΕΙΣ πλεον δεν μιλουσε χρησιμοποιωντας τους τονους για να αλλαξει την προφορα των λεξεων. Στην ουσια καταργηθηκε ενα αχρηστο κομματι της γλωσσας, απομειναρι παλαιοτερων χρονων, οπου ηταν πραγματι χρησιμο.