ελληνική μουσική
    527 online   ·  210.884 μέλη

    Ποιά τραγούδια του 2ου Διαγωνισμού ξεχωρίζετε;

    kwstasagas
    08.02.2010, 20:30

    Πριν λίγο έριξα μια ματιά στα στοιχεία του τραγουδιού ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΑ, το οποίο ξεχώρισα από το 3ο γκρουπ. Και ... με χαρά διαπίστωσα ότι το τραγούδι προέρχεται από τον δίσκο MAGIC BUS SESSIONS της εταιρίας ΔΙΚΤΥΟ του έτους 2008 !!! Τον δίσκο αυτόν - στον οποίο συμμετέχουν, αν δεν απατώμαι, 4 μπάντες με έμφαση στο μπλουζ - ροκ ιδίωμα - τον γνωρίζω επειδή το εξώφυλλό του το έφτιαξε ο πεπειραμένος και ταλαντούχος γραφίστας ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΑΠΙΡΗΣ [ο οποίος εδώ και πολλά χρόνια ασχολείται με την τέχνη του εξωφύλλου]. Κι αυτό πώς το ξέρω ??? Μα .... επειδή ο κ. Καπίρης έφτιαξε εξώφυλλο και για τη δική μου πρόσφατη δισκογραφική δουλειά !!! Όταν πήγα στο εργαστήριό του για να κανονίσουμε το πώς θα είναι το εξώφυλλο του δίσκου μου, μού έδειξε από το αρχείο του δείγματα εξωφύλλων που είχε φτιάξει. Μεταξύ άλλων μού έδειξε και αυτό του Magic Bus Sessions, με το οποίο ... στην κυριολεξία "έπαθα πλάκα" !!! Μού άρεσε πάρα πολύ το παλαιό λεωφορείο με ζωγραφισμένα τα μουσικά όργανα στα πλαϊνά του !!!!

    Τέλος, για τη μικρή / ανεξάρτητη δισκογραφική εταιρία ΔΙΚΤΥΟ του Πάρη Μήτσου, που έχει βγάλει τόσες αξιόλογες δουλειές με πραγματικό λόγο ύπαρξης  .... το μόνο που έχω να τής ευχηθώ είναι να μην έχει την τύχη της LIBRA [βλ. πρόσφατα ανοιχθέν τόπικ] ......


    220493
    08.02.2010, 20:54

    Παράθεση:

    Το μέλος giorgosziotas στις 08-02-2010 στις 18:14 έγραψε...

    Θέλω μέρες τώρα να ρωτήσω ένα διαγωνιζόμενο. Αισθάνεσαι όμορφα που έχεις βάλει όλους τους φίλους σου να σε ψηφίσουν; Μ' αυτό τον τρόπο θέλεις να ξέρεις ότι πέρασε το κομμάτι σου στον τελικό;;; Συγχαρητήρια...

     

    Αυτήν την στιγμή ασκείς ψυχολογικό πόλεμο σε όλους τους ψηφοφόρους ενώ προσβάλλεις και τους υποψηφίους του Διαγωνισμού....{#emotions_dlg.confused1}

    Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος.....Smile


    -----------------
    http://blogs.musicheaven.gr/220493 to blog mou......!!!! kai......>>>>"The dreams of music" Μια εκπομπή άκρως διασκεδαστική καθε Σάββατο στις 17.00 - 18.00!!!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : 220493 στις 08-02-2010 20:56 ]


    jorge
    09.02.2010, 00:22

    Παράθεση:

    Το μέλος giorgosziotas στις 08-02-2010 στις 18:14 έγραψε...

    Θέλω μέρες τώρα να ρωτήσω ένα διαγωνιζόμενο. Αισθάνεσαι όμορφα που έχεις βάλει όλους τους φίλους σου να σε ψηφίσουν; Μ' αυτό τον τρόπο θέλεις να ξέρεις ότι πέρασε το κομμάτι σου στον τελικό;;; Συγχαρητήρια...

    Είσαι εκτός θέματος.


    djmetronomos
    09.02.2010, 00:45

    Hey... και οι υποψήφιοι πρωθυπουργοί ζητούν την ψήφο μας...
    Δεν σημαίνει ότι θα βγουν σκάρτοι...


    giorgosziotas
    09.02.2010, 02:42

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 09-02-2010 στις 00:22 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος giorgosziotas στις 08-02-2010 στις 18:14 έγραψε...

    Θέλω μέρες τώρα να ρωτήσω ένα διαγωνιζόμενο. Αισθάνεσαι όμορφα που έχεις βάλει όλους τους φίλους σου να σε ψηφίσουν; Μ' αυτό τον τρόπο θέλεις να ξέρεις ότι πέρασε το κομμάτι σου στον τελικό;;; Συγχαρητήρια...

    Είσαι εκτός θέματος.



     

    Έχεις δίκιο.


    giorgosziotas
    09.02.2010, 02:55

    Παράθεση:

    Το μέλος 220493 στις 08-02-2010 στις 20:54 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος giorgosziotas στις 08-02-2010 στις 18:14 έγραψε...

    Θέλω μέρες τώρα να ρωτήσω ένα διαγωνιζόμενο. Αισθάνεσαι όμορφα που έχεις βάλει όλους τους φίλους σου να σε ψηφίσουν; Μ' αυτό τον τρόπο θέλεις να ξέρεις ότι πέρασε το κομμάτι σου στον τελικό;;; Συγχαρητήρια...

     

    Αυτήν την στιγμή ασκείς ψυχολογικό πόλεμο σε όλους τους ψηφοφόρους ενώ προσβάλλεις και τους υποψηφίους του Διαγωνισμού....{#emotions_dlg.confused1}

    Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος.....Smile

     

    1. Αν οι ψηφοφόροι επηρεάζονται τόσο εύκολα, να το κοιτάξουν. 2. Οι υποψήφιοι που είναι σωστοί δεν προσβάλλονται. 3. Όχι βέβαια. 4. Έχει δίκιο ο Jorge οπότε ας το κλείσουμε εδώ. :)

     


    gusfunn
    09.02.2010, 09:15

    Το τραγουδι που ξεχώρισα ειναι το της ζωης το μυστικο .

     

    Γενικα , για αυτο μπηκα στην διαδικασια να ψηφισω, και Μπραβο στον δημιουργο του.{#emotions_dlg.rockon}

     

    Παντως στο γκρουπ του υπηρχαν πολλα καλα κομματια.

     

    Το τεταρτο δεν το εχω ακουσει ολο ακομα .

     


    vasilis23
    09.02.2010, 19:07

    η Στιγμη....ειναι κορυφαιο τραγουδι........!!!!!!!Μπραβο!!!!!!!!!!!!


    cineboy
    09.02.2010, 21:12

    Αυτη την φορά στο 4ο γκρούπ δεν δυσκολεύτηκα σχεδόν καθόλου να επιλέξω τι μου άρεσε περισσότερο.

    Αυτό γιατί ξεχώρισα ελάχιστα τραγούδια, αν και τα άκουσα ξανά και ξανά όλα.

    Προσωπικά θεωρώ αυτό το γκρούπ στο συνολό του ,ως το περισσότερο αδύναμο σε σχέση με αυτά που έχουν προηγηθεί.

    Στην πρώτη θέση γιά τα δικά μου γούστα η "αμαρτωλή βαρκούλα" και στην δεύτερη το "φώς μου"

    Απο εκεί και πέρα μόνο 3-4 τραγούδια με μέγιστα αστεράκια τα δύο!!!


    marylin
    10.02.2010, 05:33

    Ένα μεγάλο μπράβο κι από μένα σε όλα τα παιδιά που συμμετέχουν! {#emotions_dlg.clap}

    Εννοείται ότι τα ακούω προσεκτικά (απουσία παραγωγών πάντα και ελπίζω να μη παρεξηγηθεί ο Κουκουβάγγος που δεν τον ακούω) και τα βαθμολογώ όλα, αξίζει και μόνο η προσπάθεια!!!! {#emotions_dlg.thumbup}


    Στο 4ο γκρουπ έδωσα 5 αστέρια σε πέντε τραγούδια που με άγγιξαν περισσότερο.

    Το  "Γύρνα πίσω"  βγάζει τέτοιο πόνο και σχεδόν λυγμό που με έκανε να λιώσω, συγκινήθηκα απίστευτα με την ερμηνεία του παιδιού...{#emotions_dlg.inlove}





    Peace18
    10.02.2010, 13:24
    Όχι άλλο έντεχνο! (Δεν περίμενα να το πω ποτέ αυτο!) Και το κακό είναι ότι όχι μόνο το 90% των τραγουδιών αυτοαποκαλούνται έντεχνα... Αλλά και όσα ψηφίζονται για τον "τελικό" είναι από αυτά!!! Ενώ υπάρχουν φοβερά άλλα τραγουδια! Απίστευτες μελωδίες! Και κατ' αρχήν πρωτότυπες! Μήπως από κάθε κατηγορία να περνούσαν ποσοστιαία τα είδη?
    vasilis23
    10.02.2010, 18:05

    Παιδια μιλαμε εχω φαει κολλημα με το τραγουδι ¨Στιγμή¨ .... μιλαμε βγηκα απο το στρατοπεδο για να ερθω να το ακουσω στο ιντερνετ...για να μην παρεξηγηθω ειμαι και εγω διαγωνιζομενος με αλλο κομματι σε αυτο το  γκρουπ απλα εχω παθει την πλακα μου με το τραγουδι αυτο!Ξανα Μπραβο!Αν θελει ο δημιουργος του ας μου στειλει ενα προσωπικο μηνυμα να τα πουμε!


    jilan
    11.02.2010, 00:25

    ΒΑΡΚΟΥΛΑ ΑΡΜΑΤΩΛΗ   θεωρώ το καλύτερο τραγούδι του GROUP

    ΣΤΟ ΝΑΔΙΡ ΤΗΣ ΦΩΤΑΣ  ακολοθεί

    και και 4-5 αρκετά αξιόλογα τραγούδια


    Patzourikos
    11.02.2010, 00:30

    Σ' εφτιαξε για παρτυ μου ο Θεος.........πολυ καλο!!!

    Της ζωης σου θεατης.........μπραβο ρε μαγκα!!!


    Disasterpiece
    12.02.2010, 01:09
    Σ'αυτο το γκρουπ μου αρεσε πολυ το "Του λαθρομεταναστη(βαρκουλα αμαρτωλη)"!
    woodykost
    12.02.2010, 18:07
    το μυστικο το μυστικο καλοοοο
    kwstasagas
    15.02.2010, 10:55

    Στο 4ο γκρουπ τα "πεντάστερα" μου τα έδωσα σε 3 ορχηστρικά θέματα .....

    Καταρχήν, ένα "ευχαριστώ" από καρδιάς στον δημιουργό που έγραψε το Melancholy για τις όμορφες στιγμές που μού χάρισε κατά την ακρόασή του ... θα έλεγε κανείς ότι ανοίγει το μουσικό κουτί και από μέσα ... ξεπηδούνε ένα σωρό όμοφρα συναισθήματα, συγκινήσεις κλπ κλπ .... ένα μουσικό κουτί που στο βάθος του ... θα έλεγες ότι "υποφώσκει" ο Χατζιδάκις .... 5 αστέρια χωρίς δεύερη σκέψη [και ... ψιλοστεναχωρέθηκα που το εν λόγω ορχηστρικό "στο τσακ" έμεινε έξω από τον τελικό, όπου, με χαρά μου, θα τού έδινα άλλα 5 αστέρια .... ] ......

    Αλλά και οι "Αυγουστιάτικες Νύχτες" ... απλά πανέμορφο .... ό,τι πρέπει για ακρόαση τα βράδυα του Αυγούστου .... οι επιρροές από το Golden Brown των Stranglers αναδείχθηκαν και αξιοποιήθηκαν με τον καλύτερο τρόπο ... επίσης, πολύ μού άρεσε η ενορχήστρωση .... Πεντάστερον μετά πολλών επαίνων ....

    Το τρίτο "πεντάστερον" το έδωσα στη "Μελωδία του Χειμώνα" .... ένα πρωτόλειο ορχηστρικό πολύ γλυκό και αληθινό  .....

    Από κει και πέρα ξεχώρισα : Την Αμαρτωλή Βαρκούλα του Λαθρομετανάστη, ιδίως για τους ευρηματικούς στίχους του / Το Ναδίρ της Φωτιάς για την πολύ καλή μελωδία του / Τα παγωμένα δάκρυα με τους στίχους γεμάτους "οικολογικές ανησυχίες" ... 4 αστέρια σε αυτά ....

    Τέλος, θα ήθελα να κάνω ειδική μνεία για το "Κακιά Γυναίκα Μάγισσα" .... Πολύ όμορφο λαϊκό τραγούδι, σαν κι αυτά που έγραφαν ο Γιάννης Παπαϊωάννου, ο Μητσάκης και άλλοι παλιοί καλοί μάστορες [μάλλον το καλύτερο λαϊκό τραγούδι του διαγωνισμού] ... πολλά συγχαρητήρια στους δημιουργούς του .... Θα τού ταίριαζε τέλεια η φωνή της Σωτηρίας Μπέλλου ή του Αγγελόπουλου .... 4 αστέρια κι εδώ ....  

     

     


    paketas
    15.02.2010, 11:51

    απο το 5ο γκρουπ ακουσα μονο ενα  και εκει σταματησα.

    ισως το καλυτερο τραγουδι του διαγωνισμου

    ΑΓΕΝΝΗΤΗ ΧΑΡΑ....................

    ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    cineboy
    15.02.2010, 13:45
    Παιδιά, αυτη την ώρα και όχι μόνο το site κολάει απίστευτα.Είναι αδύνατον να μπορέσει κάποιος να ακούσει τα τραγούδια....
    IVIKOS
    15.02.2010, 14:01
    Συμμετείχα στο 4ο γκρουπ σαν στιχουργός(ivikos), με μουσική ερμηνεία του Κλέαρχου με το τραγούδι μας : ΤΟ ΝΑΔΙΡ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ Η θέση που πήρε είναι η 20η με 62 ψήφους Θεωρώ ότι υπήρχαν όμορφα τραγούδια και σε αυτό το γκρουπ : (του λαθρομετανάστη…δεν θέλω να σε ξαναδώ….όλα κανονισμένα… η στιγμή…) Ως προς τις ψήφους του δικού μας τραγουδιού είμαι πολύ ικανοποιημένος, με δεδομένο ότι και οι δύο δημιουργοί δεν είχαμε δικαίωμα ψήφου σαν μέλη μεταγενέστερα της προκήρυξης. Μόνο και μόνο όμως η συμμετοχή για μένα αποτελεί βράβευση…. Ευχαριστώ όλους όσους τίμησαν το τραγούδι μας με την ψήφο τους… Αλλά και όλα τα παιδιά που συμμετείχαν σαν διαγωνιζόμενοι και σαν ψηφοφόροι Στο τέλος θα ήταν παράλειψή μου να μην ευχαριστήσω το ΜΗ για την δυνατότητα που δίνει να ακουστούν και παιδιά που είναι «εκτός των τειχών» Καλή επιτυχία σε όλους μέχρι το τέλος του διαγωνισμού!!!!!!!!!!