ελληνική μουσική
    665 online   ·  210.857 μέλη

    Ποιά τραγούδια του 2ου Διαγωνισμού ξεχωρίζετε;

    kwstasagas
    01.01.2010, 20:53

    Χρόνια πολλά και καλή χρονιά !!! Ευτυχισμένο & δημιουργικό το 2010, και, φυσικά, γεμάτο όμορφες μουσικές ............

    Τώρα που τέλειωσε η ψηφοφορία του πρώτου ομίλου τραγουδιών .... μπορώ κι εγώ να εκφραστώ ελεύθερα, χωρίς να έχω το "άγχος" ότι, ενδεχομένως, επηρεάζω την κρίση κάποιων ψηφοφόρων ....

    - Καταρχήν .... πολλά - πολλά συγχαρητήρια από μέρους μου στα παιδιά που έγραψαν και έπαιξαν το "Μ' ΑΚΟΥΣ" !!!! Άρτιο / ολοκληρωμένο τραγούδι και με έξυπνες εναλλαγές .... Και ... είμαι σίγουρος ότι τα παιδιά της μπάντας, που εμπλέκονται με το εν λόγω άσμα, είναι "προσγειωμένα" και, συνεπώς, δεν θα πάρουν τα μυαλά τους αέρα από τις επαινετικές κρίσεις ... 5 αστέρια από μένα ....

    - Πολύ - πολύ ευχάριστη έκπληξη υπήρξε το ΧΡΩΜΑΤΑ !!! Πρόκειται για ένα είδος [απαγγελία ποίησης με μουσική υπόκρουση] το οποίο .... μάλλον δεν το συναντάμε συχνά στην Ελλάδα !!!! Και πρόκειται για ένα είδος απαιτητικό, καθόσον "ελλοχεύει" ο κίνδυνος να .... σε οδηγήσει σε "χασμουρητά" !!! Κι όμως ... το συγκεκριμένο άσμα όχι μόνο δεν το βαρέθηκα αλλά .... με ταξίδεψε στις πολύ όμορφες εικόνες του, στους ήχους από βροχή κλπ κλπ .... Επίσης, μού θύμισε, πολύ - πολύ αμυδρά, κάτι από τους αγαπημένους μου Tindersticks [π.χ. το Sister] ... 5 αστέρια κι εκεί ....

    - Επίσης, όμορφες εικόνες ξεδιπλώθηκαν μπροστά μου ακούγοντας το ορχηστρικό ΜΕ ΤΟ ΒΛΕΜΜΑ ΣΤΗΝ ΠΡΥΜΝΗ, με αυτές τις "νεοκυματικές" πινελιές, με αυτήν την καθαρή "αύρα" που φυσάει από παλιές εποχές .... Πραγματικά ... την ώρα που το άκουγα είχα την εντύπωση ότι ... κάθομαι στην πρύμνη ενός καϊκιού και ... βλέπω το λιμάνι να απομακρύνεται και να μικραίνει ... ήχος γεμάτος Αιγαίο, αρμύρα, ελληνικότητα .... άλλα 5 αστέρια ....

    - Κι αν με το "Βλέμμα στην πρύμνη" ταξίδεψα με καϊκι .... με το ΠΑΛΙΑ ΛΕΩΦΟΡΕΙΑ ταξίδεμα με - τι άλλο -  παλιά ΚΤΕΛ από Αθήνα για Σαλονίκη και για επαρχία ... έξοχο ζεϊμπέκικο με δυνατό στίχο ... Το μόνο που έχω να παρατηρήσω είναι ότι το ρεφρέν μπαίνει απότομα μετά το κουπλέ ... θα ήταν καλύτερα αν εκεί ανάμεσα υπήρχε ένα γυρισματάκι στο μπουζούκι, προκειμένου να πάρει το τραγούδι τις απαραίτητες "ανάσες". Επειδή, όμως, αυτό δεν είναι παρά "λεπτομέρεια" ........ 5 αστέρια χωρίς δεύτερη σκέψη [και ... πραγματική έκπληξη που αυτό το τραγούδι τερμάτισε τόσο χαμηλά ... ]......

    - 5 αστέρια έδωσα και στο ΛΑΘΟΣ ΠΡΟΣΕΥΧΗ, μια δυνατή μπαλάντα με ενδιαφέρουσες εναλλαγές ...... Αυτός που το έγραψε έκανε μια έντιμη κατάθεση ψυχής και απέδειξε ότι μόλις με μία κιθάρα και με μία φωνή ... μπορείς να πεις πολλά πράγματα ....  

    - Συγκινητική και έντιμη κατάθεση ψυχής εισέπραξα ακούγοντας και το ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ .... Επίσης, μού άρεσε ο τρόπος ηχογράφησης του τραγουδιού : Πραγματικά, σού δίνει την εντύπωση ότι ο δημιουργός του παίζει "μόνος του" πιάνο στο άδειο δωμάτιο ενός παλιού κάστρου, μιλώντας μας για τη μοναξιά του .... Επίσης, μού άρεσαν τα ανεβοκατεβάσματα της φωνής σε διαφορετικούς τόνους, τα οποία πολύ σωστά επισημάνθηκαν και παραπάνω !!! Σε τέτοιες περιπτώσεις ελλοχεύει ο κίνδυνος το τραγούδι αντί να σε συγκινήσει να σε κάνει να ... γελάσεις ειρωνικά !!! Ο δημιουργός του, όμως ... καταφέρνει και αποφεύγει δεξιοτεχνικά αυτόν το "σκόπελο" και ... καθοδηγεί το τραγούδι εκεί που πρέπει : στο να αγγίξει τις ευαίσθητες χορδές μας .... 5 αστέρια !!!! 

     

    Από κει και πέρα μού κίνησαν έντονα το ενδιαφέρον :

    - Το ΜΥΣΤΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ, ένα δροσερό /φωτεινό έντεχνο τσιφτετέλι .... 4 αστέρια από μένα ...

    - Στο FLAMENCO μού άρεσε πολύ η μελωδία, αλλά και η δροσερή ερμηνεία της κοπέλας. Επίσης έξοχο και το "παιχνίδισμα" που κάνουν οι ήχοι από πιάνο και σύνθια ... Πόσο, μάλλον, που με παρέπεμψαν στον Γιώργο Χατζηνάσιο .... Όμως ... τους στίχους του τραγουδιού τους βρήκα πολύ αδύναμους, χωρίς να ανταποκρίνονται στη "σπιρτάδα" της μουσικής [συγγνώμη παιδιά {#emotions_dlg.oops}{#emotions_dlg.oops}.... ] ..... Έτσι .... δεν μπόρεσα να "ξεκολλήσω" από τα 4 αστέρια και να δώσω ένα αστέρι παραπάνω ....

    - 4 αστέρια έδωσα και στο ΔΩΜΑΤΙΟ ....  Αν το τραγούδι δεν μού θύμιζε τόσο πολύ Βασίλη Παπακωνσταντίνου, θα τού έδινα ένα ακόμη αστέρι .... Πάντως, ο στίχος "από τα λουλούδια πεθαίνει η όσφρησή μου" μου άρεσε πολύ ... αποκαλύπτει στιχουργό που σέβεται κι αγαπά την ελληνική γλώσσα  .....

    - Παρόλο που δεν είμαι ακροατής του συγκεκριμένου είδους, το τραγούδι "ΤΙΠΟΤΑ ΠΙΑ", που επιγράφεται hip hop/fusion, μού άρεσε πολύ !!! Διέκρινα πολύ καλό στίχο και "ψαγμένη" δουλειά στο στούντιο κατά την ηχογράφηση !!! 4 αστέρια .... [από την υπόλοιπη γκάμα χιπ χοπ τραγουδιών του πρώτου γκρουπ δεν άκουσα κάτι που να μού κινήσει το ενδιαφέρον ... συγγνώμη παιδιά .... Πάντως, κάνατε πολύ καλά και στείλατε τα τραγούδια σας στον διαγωνισμό, για να πάρουμε εμείς οι μεγαλύτεροι μια γεύση τού πώς εκφράζονται οι νέοι άνθρωποι που καταπιάνονται με αυτό το είδος .... ] .....

    - Πολύ ενδιαφέρον βρήκα το "Η φάση είναι rags to rags" ... Και μάλιστα "indie με ελληνικό στίχο" είναι κάτι που μάλλον δεν έχει υπάρξει μέχρις στιγμής στο ελληνικό τραγούδι ... Θα πρότεινα στα παιδιά που έγραψαν αυτό το τραγούδι να συνεχίσουν την προσπάθειά τους, μιας και το είδος τους έχει πρωτοτυπία ... Όμως ... στο δεύτερο κουπλέ οι στίχοι μού φάνηκαν πολύ αδύναμοι [σε αντίθεση με το πρώτο κουπλέ, όπου οι στίχοι λένε κάτι !!!] .... 3 αστέρια από μένα ..... 

    - Τέλος .... το τραγούδι Suuuuper !!! μπορώ να πω ότι ... ακούγοντάς το μού έφτιαξε τη διάθεση !!! Πρόκειται για ένα ποπ τραγούδι που .... μπορεί άνετα να γίνει σουξεδάκι στις μικρές ηλικίες [αυτό δεν το γράφω καθόλου υποτιμητικά]. Επίσης, είναι μέσα στο "πνεύμα της σημερινής εποχής", όπου η λέξη "Σούπερ" χρησιμοποιείται ... κατά κόρον !!!! {"πώς πέρασες χθες ??? Σούπερ" !!! "πώς ήταν η ταινία που είδες ??? Σούπερ" !!! κλπ κλπ } ..... 2 αστεράκια από μένα .....  

     

     

     


    Patzourikos
    04.01.2010, 03:38

    Καλη χρονια σε ολους!!!Νομιζω οτι ειμαι ο πρωτος που γραφω σχετικα με το 2ο γκρουπ!Πριν λιγο ακουσα τα τραγουδια για να εχω μια πρωτη εντυπωση πριν τελικα δωσω τις ψηφους μου!Ειμαι ερασιτεχνης μουσικος και συμμετεχω και εγω στον διαγωνισμο και εχω να πω πως πολλα τραγουδια και στα 2 γκρουπ, μεχρι τωρα, αξιζει να ακουστουν και περα απο δω!Ποσο μαλλον και απο τα 6 γκρουπ!Το λεω αυτο γιατι εχουμε πηξει σε στιχους που εχουμε βαρεθει να ακουμε, σε μουσικη χωρις ιδιαιτερες εναλλαγες και σε χιτς που κανα-δυο μηνες μετα την κυκλοφορια τους τα ακους στην αυθεντικη τους εκτελεση, που σημαινει οτι κονομανε με διασκευες!Τα λεω αυτα γιατι με τοσο ταλεντο και τετοιους στιχους ειναι ΑΝ-Ε-ΠΙ-ΤΡΕΠ-ΤΟ να μενουν εδω!Ευχομαι να δικαιωθουν οσοι το αξιζουν!Λοιπον για να συνοψισω.....2ο γκρουπ.....πολλα ενδιαφεροντα κομματια....θα εχουμε μαχη!Ευτυχισμενο το 2010!!!


    xristina-pascal
    04.01.2010, 13:15

    αχ παιδια!! εγω απο ολα τα τραγουδια του 2ου group ξεχωρισα το ''Ονειρα Πλαστα'' (εντεχνη-ροκ μπαλαντα)

    ειναι τελειοοοο!!! η μουσικη μου θυμιζει λιγο μαχαιριτσα!! τρελενομαιιιι!!! μπραβο στα ''Ονειρα Πλαστα''!!!! ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!{#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.walkman}


    bilimili
    04.01.2010, 16:10

    Καταρχάς καλή χρονιά σε όλους,με υγεία και ευτυχία που έχουμε ανάγκη ίσως περισσότερο από άλλους καιρούς.

    Θα δώσω τα συγχαρητήρια μου σε όλους τους συμμετέχοντες μέχρι τώρα και θα συμφωνήσω με ένα post που υπογραμμίζει ότι υπάρχουν πολύ καλά κομμάτια σε αυτόν τον διαγωνισμό μέχρι τώρα.Ειδικά στον τομέα των στίχων που δισκογραφικά χωλαίνει,αποδεικνύουν οι συμμετέχοντες ότι είναι σε πολύ υψηλό επίπεδο, διατηρώντας τον αυθορμητισμό και την πηγαία έκφραση τους.Συνδυασμός σπανιότατος.

    Επίσης θα συμφωνήσω ότι τα κομμάτια από το δεύτερο group είναι λίγο καλύτερα,χωρίς να θέλω να μειώσω την προσπάθεια των συμμετοχών του 1ου. Εξάλλου, το τί είναι καλό και τί όχι όπως ίσως συμφωνήσετε μαζί μου δεν ισχύει. Το τί μας αγγίζει υπάρχει μόνο.Ας πω λοιπόν πως με άγγιξαν περισσότερα τραγούδια από το 2ο group.

    Είχα γράψει σε προηγούμενο μου post ότι θα αναφέρω ένα περιστατικό που συνέβη την τελευταία μέρα της ψηφοφορίας για το 1ο group. Δεν θα το αναλύσω γιατί τελικά δεν επηρέασε.Απλά καταγράφω ότι υπήρχε μια συμμετοχή μερικές ψήφους πριν το όριο συμμετοχής στον τελικό, αλλά αρκετές ώστε να πιάσει όσα μέλη ήταν online και να προτρέπει να την ψηφίσουν.Έβλεπα να ανεβαίνει τις θέσεις και να χαμηλώνει στην αξιοπρέπεια.

    Και μοιράζομαι την σκέψη μου μαζί σας. Μήπως, ενώ ο διαγωνισμός είναι άρτια στημένος, είμαστε εμείς( αναφέρομαι σε εξαιρέσεις φυσικά) που καταστρέφουμε την αξιοπιστία του; Προφανώς ορισμένα από τα παιδιά που ήταν online εκείνη την ώρα δεν είχαν ξαναψηφίσει και ίσως δεν τους ενδιέφερε και η αξιοκρατία που συζητάω εδώ. Δεν ρίχνω το φταίξιμο σε αυτούς βέβαια.

    Μήπως λοιπόν ενώ ως concept είναι πολύ καλό να βλέπεις live την εξέλιξη των αποτελεσμάτων, είμαστε εμείς που αυτοαναιρούμαστε; Υπογραμμίζω και πάλι ότι πρόκειται για εξαιρέσεις.

    Συγχαρητήρια και πάλι σε όλους τους συμμετέχοντες και συγγνώμη αν κούρασα.

    ΥΓ. αν και δεν ακούω έντεχνο ιδιαίτερα,ξεχώρισα τα "φώτα πορείας".Ήθελα μια καλύτερη ενορχήστρωση όμως...

    ΥΓ2. Τί σημαίνει έντεχνο διαστημικό;


    music4everyone
    04.01.2010, 18:03

    Απ'αυτό το groupaki μ'αρεσαν πολλά τραγούδια!2 όμως θεωρώ τα καλύτερα σύμφωνα με τα υποκειμενικά μου κριτήρια!το ''Φώτα πορείας'' και το ''Μες στις σκιές''!Και κάτι ακόμα... Ένα τραγούδι που έχει μόνο μουσική,πρέπει να είναι πραγματικά πολύ καλό για να συγκινήσει τον ακροατή...Βλέπω αρκετούς να το έχουν επιχειρήσει!Μπράβο για την προσπάθεια!


    Tsalapeteinos
    04.01.2010, 19:22

    Paidia egw afta pu akousa me apogohtefsan,sorry kiolas!!..

    Elleipsh prwtotypias kai polla ta varethika apthn arxh kiolas!!

    To mono pu xehwrisa apto 2o group pu akousa htan to mes stis skies aptous Pera Vrexei!!

     

    PeAcE!!

    H mousikh einai mia!!

    Mono Agaph!


    djmetronomos
    04.01.2010, 19:49

    Παράθεση:

    Το μέλος music4everyone στις 04-01-2010 στις 18:03 έγραψε...

    Ένα τραγούδι που έχει μόνο μουσική,πρέπει να είναι πραγματικά πολύ καλό για να συγκινήσει τον ακροατή..


    Είμαι κάπως τελειομανής, το παραδέχομαι, αλλά αφού είμαστε σε μουσικό site, ας τα λέμε σωστά.

    Δεν υπάρχει τραγούδι που έχει μόνο μουσική... Το τραγούδι περιλαμβάνει τραγουδιστή... Υπάρχει οργανική σύνθεση ή ινστρουμένταλ...  


    MITSOUD
    05.01.2010, 15:23

    Θα συμφωνούσα με τον tsalapeteinos αλλά υπάρχει το "ΜΕ ΤΟ ΦΩΣ ΤΗΣ ΑΥΓΗΣ ΣΟΥ" που ξαφνιάζει με την μεγαλοφυή απλότητά του


    takispag
    05.01.2010, 15:50

    Μόλις τελείωσα με την πρώτη ακρόαση των τραγουδιών. Όπως συνηθίζω δεν θα αναφερθώ σε τίτλους. Απλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι με κάποιες ερμηνείες έχω πάθει την πλάκα μου. Είναι 3-4 τραγούδια τα οποία και θεωρώ πραγματικά υπέροχα!!

     


    kamelia8
    06.01.2010, 12:36

    Να πω αρχικά ότι χάρηκα πολύ που το αγαπημένο μου τραγούδι "Οι σταγόνες της βροχής" πέρασε στον τελικό! Τι κομμάτι!

     

    Από το 2ο γκρουπ έχω ακούσει πολύ λίγα προς στιγμήν, αλλά μου άρεσε το Nara.

    Θα επανέλθω με τα αγαπημένα μου αφού τα ακούσω όλα.


    djmetronomos
    06.01.2010, 12:37

    ok, ψήφισα κι εγώ... σε γενικές γραμμές, αισθάνομαι ότι τα "καλά" τραγούδια του δεύτερου group δεν ήταν τόσο καλά όσο τα "καλά" του πρώτου. Ή τουλάχιστον, έλειπε το στοιχείο της έκπληξης... Τραγούδι σαν το "Rags To Rags" περιείχε ευχάριστες εκπλήξεις, πρωτοτυπία...
    Προς επίδοξους τραγουδοποιούς. Άκουσα ωραίες εισαγωγές, μετά μπαίνει ο στίχος, μου τραβάει την προσοχή, και περιμένω, και περιμένω, και δεν έρχεται ποτέ η λύτρωση... ένα ρεφραίν, μια γέφυρα... αλλά ξανά από την αρχή η ίδια μελωδία και στον δεύτερο κύκλο... και στον τρίτο... κι εκεί που είχα ενθουσιαστεί, άρχισα να κουράζομαι από την επανάληψη... Αυτά.


    SakisKouroupos
    06.01.2010, 17:14

    Καλή Χρονιά σε όλους με υγεία και πολλές δημιουργίες !!!

    Κατ αρχάς ένεκα της ιδιότητας μου  και λόγω ότι  συμμετείχα σε πολλές επιτροπές διαγωνισμών μουσικής και όχι μόνο, θα ήθελα να συγχαρώ όλους αυτούς που διοργάνωσαν τον διαγωνισμό και μακάρι να τους εγνώριζα πιο πριν για να τους βουθούσα με τις γνώσεις μου.

    Οσο αφορά για τους δημιουργούς, συνθέτες και στιχουργούς δεν θα εκφέρω γνώμη για να μην επιρεάσω αλλά όλοι έδωσαν κάτι το διαφορετικό ανάλογα με τις γνώσεις και δυνατότητες που έχει ο καθένας τους. Σε όλους αξίζουν συγχαρητήρια χωρίς να κρίνω γιατί η δημιουργία του καθενός είναι και πρέπει να είναι γι αυτόν το αριστούργημά του. Ετσι λοιπόν έμαθα να σέβομαι την δημιουργία του άλλου. Ψήφισα λοιπόν και εγώ ανάλογα  με τις γνώσεις και την εμπειρία των τόσων χρόνων που έχω σαν συνθέτης, ενορχηστρωτής,στιχουργός, διευθ.ορχήστρας, παραγωγός εκπομπών, αντιπρόεδρος επί πενταετία στο Σύνδεσμο Ελλήνων Μουσουργών και μέλος της Ενωσης Μουσικοσυνθετών Στιχουργών Ελλάδος.

    Εκείνο όμως που έχω επισυμάνει είναι ότι αρκετές αξιόλογες συνθέσεις ίσως δεν πάρουν την θέση που τους αρμόζει λόγω του/της εκτελεστή/στριας. Αλλά όπως προανέφερα είναι ανάλογα της δυνατότητας του καθενός.

    Εύχομαι σε όλους Καλή Επιτυχία !!!

     

    SAKIS KOUROUPOS


    jilan
    07.01.2010, 00:24

    Ψήφισα απόψε  και εγώ....νομίζω οτι στο πρώτο γκρούπ ήτανε πιό ανεβασμένο από ποιότητα τραγουδιών χωρίς να σημαίνει οτι στο δεύτερο γκρούπ δεν υπάρχουνε πολύ αξιόλογα τραγούδια

    Λοιπόν   ψήφισα...τα παρακάτω

    Πέντε παιδιά

    Το κουτσό στρατιωτάκι

    Γράμμα στον ουρανό

    (ξεχώρισα περισσότερο αυτά τα τρία)

    και τίς υπόλοπες ψήφους

    Κοιτώντας Μια Αγάπη

    Ένα τραγούδι για τα φτερά από φτηνό κερί

     

     


    jorge
    07.01.2010, 01:14
    Δε με ενθουσίασε το 2ο group. Βρήκα αξιόλογα μόνο 2-3 τραγούδια.
    ChristosMG
    07.01.2010, 02:01
    tha simfwnisw kai egw mazi sas... to prwto group omologoumenos mou arese parpanw
    jilan
    08.01.2010, 00:20

    Χωρίς να είμαι δημιοργός σε αυτό το Groyp επεμβαίνω πάλι #ΠΕΝΤΕ ΠΑΙΔΙΑ@ το καλύτερο....

    άλλα #ΚΟΥΤΣΟ ΣΤΡΑΤΙΩΤΑΚΙ με συγχωρείς αν σε βάζω ένα πόντο κάτω......Μπράβο σας

    Με αρέσει όλο αυτό που γίνεται εδω μέσα.......μέσα απο την σαπίλα που υπάρχει στην σημερινή ελληνκή μουσική δισκογραφία , είναι ένας τρόπος να πούμε εδώ είμαστε και εμείς

     

     


    jorge
    08.01.2010, 01:38

    Παράθεση:

    Το μέλος jilan στις 08-01-2010 στις 00:20 έγραψε...

    Χωρίς να είμαι δημιοργός σε αυτό το Groyp επεμβαίνω πάλι #ΠΕΝΤΕ ΠΑΙΔΙΑ@ το καλύτερο....

    Θα συμφωνήσω...


    Patzourikos
    08.01.2010, 01:49

    Παράθεση:

    Το μέλος jilan στις 08-01-2010 στις 00:20 έγραψε...

    Χωρίς να είμαι δημιοργός σε αυτό το Groyp επεμβαίνω πάλι #ΠΕΝΤΕ ΠΑΙΔΙΑ@ το καλύτερο....

    άλλα #ΚΟΥΤΣΟ ΣΤΡΑΤΙΩΤΑΚΙ με συγχωρείς αν σε βάζω ένα πόντο κάτω......Μπράβο σας

    Με αρέσει όλο αυτό που γίνεται εδω μέσα.......μέσα απο την σαπίλα που υπάρχει στην σημερινή ελληνκή μουσική δισκογραφία , είναι ένας τρόπος να πούμε εδώ είμαστε και εμείς

     

     



    Συμφωνω απολυτα jilan σχετικα με την σημερινη δισκογραφια και το εχω εκφρασει ξανα σε προηγουμενα μηνυματα!Αυτος αλλοστε ειναι και ο λογος που εκανα εκεινη την τρελη προταση που υποστηριζω ακομα κι ας μην την εχω αποσαφηνισει ακομα!Φιλε jorge που μου ζητησες κατι πιο συγκεκριμενο σχετικα με την προταση μου, δεν το εχω ξεχασει, απλα αυτες τις μερες περναω δυσκολιες με νοσοκομεια με στενα συγγενικα προσωπα!Anyway δεν εχω ψηφισει ακομα αλλα καποια τραγουδια τα εχω ηδη ξεχωρισει!Δυστυχως βλεπω πως ενα απο αυτα βρισκεται πολυ-πολυ χαμηλα!Ομως εχει σημασια η συμμετοχη και χαιρομαι που ειμαι συμμετεχοντας σε ΑΥΤΟΝ τον διαγωνισμο, που ακομα και τα τραγουδια που ειναι χαμηλα εχουν αξια για τους ανθρωπους που τους ψηφισαν!Τα γουστα ποικιλουν!


    stavrakis1999
    08.01.2010, 02:20
    Σαφως και το εν λωγω ασμα (ΠΕΝΤΕ ΠΑΙΔΙΑ) ειναι απο τα καλυτερα που εχουν ακουστει στα δυο group μεχρι τωρα.Ελπιζω να ειναι στην ακταδα.Σαφως και ειναι δισκογραφημενο.Φωναζει απο μονο του.Εκεινο που θα ηθελα να μαθω καποια στιγμη ειναι αν προκειται για προσφατη παραγωγη η για παραγωγη περασμενης δεκαετειας(εμενα μου κανει πιο πολυ το δευτερο).Αν ειναι προσφατη παραγωγη παντως ανεβαινει ακομα πιο πολυ στα ματια μου και στα αυτια μου.Τις πεθυμισα αυτες τις παραγωγες.Μου θυμιζουν τοσα πολλα.Οσο για τον στιχο....ουδεν σχολιο.Οαση......
    melanok
    08.01.2010, 09:56

    Το ποιοτικότερο τραγούδι από το 2ο group θεωρώ πως είναι  Κοιτώντας Μια Αγάπη

    Φοβάμαι μόνο μην έχει την ίδια τύχη που είχε και το αγαπημένο μου από το 1ο group Αρχαίο άγαλμα στο βυθό

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : melanok στις 02-03-2010 14:26 ]