ελληνική μουσική
    728 online   ·  210.857 μέλη

    Ποιά τραγούδια του 2ου Διαγωνισμού ξεχωρίζετε;

    giorgosziotas
    15.01.2010, 05:50

    Παράθεση:

    Το μέλος melanok στις 14-01-2010 στις 20:32 έγραψε...

    θου Κύριε φυλακή τω στόματί μου...  Είπα να μη σχολιάσω το "Δεν μου εμεινε λεπτο" , αλλά όταν βλέπω πως πλησιάζει το τέλος της ψηφοφορίας και αρχίζει να έχει από κάποιους και εγκωμιαστικά σχόλια, θα πρέπει να τους πω πως το τραγούδι πλησιάζει τα όρια της αντιγραφής του "Πιο καλή η Μοναξιά" του Γιάννη Πάριου. Ακόμα και οι στίχοι του είναι φανερά επηρεασμένοι από το συγκεκριμένο άσμα.

    Και οι “κακές συνήθειες” φέρνουν στο “φιλαράκι”, αλλά δε βλέπω να γκρινιάζει κανείς. Είναι διαφορετικό τραγούδι. Αυτό σε ενόχλησε; Εδώ σε άλλα τραγούδια του διαγωνισμού βλέπουμε ανοιχτές αντιγραφές και τα βγάζουμε και από τα πρώτα. Έτυχε φίλε μου. Κάνει μπάμ ότι έτυχε.


    melanok
    15.01.2010, 15:18

    Παράθεση:

    Το μέλος giorgosziotas στις 15-01-2010 στις 05:50 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος melanok στις 14-01-2010 στις 20:32 έγραψε...

    θου Κύριε φυλακή τω στόματί μου...  Είπα να μη σχολιάσω το "Δεν μου εμεινε λεπτο" , αλλά όταν βλέπω πως πλησιάζει το τέλος της ψηφοφορίας και αρχίζει να έχει από κάποιους και εγκωμιαστικά σχόλια, θα πρέπει να τους πω πως το τραγούδι πλησιάζει τα όρια της αντιγραφής του "Πιο καλή η Μοναξιά" του Γιάννη Πάριου. Ακόμα και οι στίχοι του είναι φανερά επηρεασμένοι από το συγκεκριμένο άσμα.

    Και οι “κακές συνήθειες” φέρνουν στο “φιλαράκι”, αλλά δε βλέπω να γκρινιάζει κανείς. Είναι διαφορετικό τραγούδι. Αυτό σε ενόχλησε; Εδώ σε άλλα τραγούδια του διαγωνισμού βλέπουμε ανοιχτές αντιγραφές και τα βγάζουμε και από τα πρώτα. Έτυχε φίλε μου. Κάνει μπάμ ότι έτυχε.



    Μάλλον δεν με παρακολουθείς φίλε μου. Ήμουν ο πρώτος που κατηγόρησα ανοιχτά τους κλώνους και τις φανερές επιρροές. Και αν κάποιος επώνυμος (και αυτός που αναφέρεις υπέπεσε και σε άλλα παρόμοια "λάθη"), αντιγράφει, δεν σημαίνει πως πρέπει να δίνουμε συγχωροχάρτι στους υπόλοιπους.


    giorgosziotas
    15.01.2010, 19:46

    Ναι είναι αλήθεια. Δε μπαίνω στο musicheaven για να ψάξω ποιος είπε πρώτος τι. Πάντως επιμένω. Δεν ακούω αυτό που λες στο τραγούδι του παιδιού.

    Επίσης... δεν είναι το ίδιο να αντιγράφεις στεγνα τη φωνή κάποιου ή να βάζεις στη σειρά ακριβώς τα ίδια ακόρντα με την ίδια μελωδία και να βγαίνει το άστα τα μαλλάκια σου και το ίδιο να μοιάζει λιγάκι στο ύφος.


    melanok
    15.01.2010, 20:10

    Έχεις κάθε δικαίωμα να προσπαθείς να δικαιολογήσεις το "παιδί" (Εγώ δεν ξέρω καν αν είναι παιδί ή άνδρας ). Κάθε ένας από εμάς ακούει, κρίνει και ενδεχομένως καταγράφει.

    Δεν διαφωνώ καθόλου με την δεύτερη παράγραφο σου. Απλά σε αυτό τον διαγωνισμό δεν θα πρέπει να να δικαιολογούμε και να ακολουθούμε  "το μη χείρον βέλτιστον" , διότι έτσι μειώνουμε την αξία των δημιουργών με προσωπικότητα και πρωτοτυπία, είτε αυτοί προκρίνονται είτε όχι.


    Patzourikos
    16.01.2010, 17:52

    Τωρα που σιγα σιγα τελειωνει η ψηφοφορια του 2ου γκρουπ, λεω να γραψω κι εγω για τα τραγουδια που ξεχωρησα!Τα περισσοτερα αστερακια τα εδωσα στο ''Δεν μου εμεινε λεπτο'' και στο ''Capture''!!!Θεωρω πως δικαιως το ''Κουτσο στρατιωτακι'' βρισκεται πρωτο!Επισης ξεχωρησα το ''Με το φως της αυγης σου'' το οποιο νομιζω οτι μπορουσε και λιγο ψηλοτερα!Μπραβο για το τραγουδι ''Της αναμνησης ο πονος'' που αυτη την ωρα παλευει για εισοδο στον τελικο!

    Οσο για τα 2 πρωτα γκρουπ θεωρω πως με αγγιξε περισσοτερο το 1ο!Στο οποιο μεχρι τωρα υπαρχει και το αγαπημενο μου.....''Οποιος δεν ξερει να αγαπα''!!!!


    KIT_KAT
    16.01.2010, 19:57

    Ψήφισα κι εγώ χθες.

    Στη συζήτηση περί απομίμησης θα σταθώ... Στις πρώτες θέσεις υπάρχουν αρκετά τραγούδια πράγματι που αφήνουν να φανούν ξεκάθαρα οι επιρροές τους. Προσωπικά τα βαθμολόγησα λίγο πιο αυστηρά από τα υπόλοιπα, αλλά ένα όμορφο τραγούδι είναι πάντα ένα όμορφο τραγούδι. Και κάτι άλλο: Τα περισσότερα κομμάτια έχουν επιρροές (όπως ειπώθηκε, κανείς απ'όσους διαγωνίζονται δεν "εφηύρε" τη μουσική) απλά τυγχάνει σε κάποια - για κακή τους τύχη - αυτές να είναι πιο αναγνωρίσιμες... Wink

    Καλή τύχη λοιπόν σε όσους είναι ένα βήμα πριν ή μετά την οκτάδα και... όσοι δεν ψηφίσατε, μην την πάθετε όπως εγώ με το 1ο γκρουπ (τελειώνει σήμερα η ψηφοφορία!)


    Alexis2007
    16.01.2010, 21:58

    Μπαίνουμε στην τελευταία μέρα του 2ου group αύριο κ αισθανομαι πραγματικά πολύ ευτυχής που το τραγουδάκι μας "Της ανάμνησης ο πόνος" είναι οριακά στον τελικό!! Δεν το περίμενα σε καμία περίπτωση να μαζέψει τόσες ψήφους τη στιγμή που το ανέβαζα. Το αγαπώ πολύ αυτό το τραγούδι που γεννήθηκε μέσα μου και το τραγούδησα, χάρη στη μουσική του Αργύρη, έτσι ακριβώς όπως το ένοιωθα..

    Να στε όλοι καλά και σας ευχαριστούμε εκ βαθέων για την στήριξη :)

    Αλέξης Π.

     

    μπορείτε να ακούσετε κι αλλα τραγουδάκια μας και να μάθετε για μας εδω:

    www.jumpingfish.gr/alexpan

    www.myspace.com/alexispanoutsopoulos

    fb profile: Αλέξης Αργύρης ηΜπάντα

     

    p.s. Πραγματικά πιστεύω ότι αξίζει στο "κουτσό στρατιωτάκι" η πρώτη θέση τουλάχιστον σε αυτό το group. Ας περιμένουμε και τα υπόλοιπα, πριν πούμε μεγαλύτερες κουβέντες!!


    kwstasagas
    18.01.2010, 00:19

    Τέλειωσε, λοιπόν, και η ψηφοφορία στο 2ο γκρουπ .... Ήρθε η στιγμή να πω κι εγώ την άπόψή μου για τα τραγούδια του εν λόγω γκρουπ που ξεχώρισα ....

     

    - Φώτα πορείας .... τι στίχος, τι ερμηνεία [μεταξύ αφήγησης και τραγουδίσματος], τι καταπληκτικό πιάνο .... 5 αστέρια χωρίς δεύτερη σκέψη .... Κατά την προσωπική / ταπεινή μου άποψη, το καλύτερο τραγούδι του διαγωνισμού που άκουσα μέχρι στιγμής ....

    - Βρέχει πάλι : Αυτές οι "α - λα Περού, Βολιβία κλπ πινελιές" από μαντολίνο και φλογέρα (;;;) στην κυριολεξία ... μού κλέψανε την καρδιά και ... με ταξίδεψαν για λίγα λεπτά στις Άνδεις .... 5 αστέρια και ένα ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ από καρδιάς στους δημιουργούς του για το πολύ όμορφο "ταξιδάκι" ....

    - Φεύγει ο δρόμος : "έντεχνο" με ό,τι σημαίνει αυτή η [αρκετά παρεξηγημένη] λέξη : ευγένεια, λεπτότητα, καλαισθησία, μελωδικότητα ..... 5 αστέρια ....

    - Μια αγάπη πλατειά : πολύ όμορφο βαλσάκι ... τα απλά πράγματα είναι, τελικά, και τα πιο όμορφα .... 5 αστέρια κι εκεί ......

     

    Τέλος, από τα τραγούδια, στα οποία έδωσα 4 αστέρια, ξεχώρισα τα εξής :

    - Για τελευταία φορά .... με την ηλεκτρική κιθάρα να μού θυμίζει το παίξιμο του Gilmour .... άλλο ένα πολύ όμορφο ταξιδάκι στα παλιά [ήτοι σε παλιό ροκ των 60ς και των 70ς] ......

    - Ταξίδι στο όνειρο .... Ο μπουζουξής που έπαιξε αυτή τη μελωδία μού θύμισε πολύ τα οργανικά θέματα που έπαιζαν κάποτε ο Μητσάκης, ο Κλουβάτος κλπ κλπ ..... άψογος .....

    - Τι φοβάσαι (στην Κεφαλλονιά) .... Πολύ ευγενικό ποπ / ροκ τραγούδι [μού θύμισε, λιγάκι, τα τραγούδια που έγραφαν κάποτε οι Οlympians .... ] .....

     

    Καλή συνέχεια σε ΟΛΟΥΣ τους συμμετέχοντες και του 2ου γκρουπ, είτε προκρίθηκαν, είτε όχι στον τελικό {#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.rockon} 

     

     


    Xoris-Nickname
    18.01.2010, 04:41

    Με την ευκαιρια της ληξης της ψηφοφοριας του Δευτερου Γκρουπ στο Διαγωνισμο,

    Θα ηθελα να ευχαριστησω οσους θεωρησαν πως το μουσικο θεμα που εστειλα στο διαγωνισμο

    ειχε κατι να τους πει κ το δωσαν καποιο βαθμο ...!

    Πηρε τελικα 104 βαθμους κ ειναι στην 21η θεση! (και καλη επιτυχια στους επομενους )

    Ξερω οτι ειναι περιεργη κατασταση να συμετεχεις σε διαγωνισμο τραγουδιου με Ορχηστρικο θεμα !

    Ομως οταν γραφεις μουσικη ...αποφασιζεις αν τελικα θελεις να επικοινωνησεις με τους ακροατες με λογο η μονο με μουσικη.

    Εγω διαλεξα στη συγκεκριμενη στιγμη ...μονο τη Μουσικη !

    Ισως ηταν ενα πειραμα να δω αν μπορω να το κανω χωρις στιχο, αλλα μιλωντας μονο με τα οργανα που τα επαιξα ολα εγω !

    Δεν περιμενα φυσικα να παει σε τελικο κ τετοια.... δε ζω σε αλλο πλανητη...

    ξερω τι μουσικη ακουει ο κοσμος κ τι καθεται πιο  ευκολα στο αυτι.

    Και το συγκεκριμενο εκτος του οτι ειναι ορχηστρικο ....εχει τελειως δυτικα ακουσματα ...

    που ειναι κ αυτο αρνητικος παραγοντας σε θεμα απηχησης ! (Για Ελλαδα Μιλαμε)

    Ομως απο τη στιγμη που καποια ατομα ψηφισαν κ το δικο μου, το θεωρησα αναγκαιο να τους ευχαριστησω δημοσια !  {#emotions_dlg.yes}

     

    Το θεματακι μου ειναι ενα  ορχηστρικο κ λεγεται "NARA".

     

     

     


    Aldiver
    18.01.2010, 11:07
    Μπράβο σε όλα τα παιδιά για την προσπάθεια,και την MUSICHEAVEN για τον αξιοκρατικότατο διαγωνισμό!
    kamelia8
    18.01.2010, 13:57

    Φτάσαμε λοιπόν και στο 3ο γκρουπ! Κατέθεσα τις ψήφους μου.

    Πρέπει να σημειώσω ότι μέχρι τώρα είχε τα περισσότερα καλύτερα κομμάτια από τα 3 γκρουπ.

    Ψήφισα περισσότερα κομμάτια από ότι στα άλλα γκρουπ. Η αλήθεια είναι ότι αν μπορούσα να δώσω αρνητική βαθμολογία σε κάποια κομμάτια (λίγα είναι αυτά), θα το έκανα! Έδωσα όμως και τα περισσότερα πεντάρια που έχω δώσει ως τώρα.

     

    Ψήφισα τα εξής:

    Αδιέξοδος ονείρων --> Μπορώ να πω ότι δεν είναι η μουσική που με συνεπήρε, αλλά οι πραγματικά ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΙ στίχοι! Και πόσο ταιριάζουν με τη χροιά τού τραγουδιστή... Respect! *5 αστέρια*

    Κοίτα με στα μάτια --> Σ' αυτό το κομμάτι, επίσης, μου άρεσε η χροιά του τραγουδιστή. (Παρ' όλο που η ποιότητα της ηχογράφησης δεν ήταν η βέλτιστη)

    Τα δύο σχολεία --> Μ' άρεσε πάαρα πολύ! Περιγράφει όσα λίγοι τολμούν να πουν για το σχολείο... *5 αστέρια*

    Σιωπή --> Πολύ ωραίο!

    Αγάπης φως --> Είναι ακριβώς στο κλίμα των τραγουδιών που ακούγονται σήμερα. *5 αστέρια*

    Ελένη --> Οκ, το παραδέχομαι, τα ορχηστρικά με αγγίζουν περισσότερα απ' τα τραγούδια με στίχο! Μου θύμισε εξάλλου μια "Ελένη" και μου έφερε πολλές σκέψεις. *5 αστέρια*

    Rememebr remember --> Πραγματικά, λες και είδα μια ολόκληρη ταινία στο μυαλό μου.

    Θα παρηγορηθώ --> Μ' άρεσε πολύ κυρίως η μουσική.

    Ναυαγός --> Άρτιο κομμάτι. Πολύ ωραία μουσική, πολύ ωραίοι στίχοι. *5 αστέρια*

    Αληθινή καρδιά --> Απλώς τέλειο! *5 αστέρια*

    Για το κορίτσι --> Ορχηστρικό και λαλίστατο... *5 αστέρια*

    Για σένα --> Πω πω! Υπέροχο! *5 αστέρια*

    Χαλασμένοι αναπτήρες --> Όσες φορές και αν το ακούσω δε θα το βαρεθώ... *5 αστέρια*

    Ως την άκρη του ουρανού --> Ένα από τα πιο ιδιαίτερα κομμάτια που άκουσα τελευταία.

    Όνειρα --> Yeah... Μ' άρεσε πολύ!

     

    Γίνεται να περάσουν όοολα αυτά στον τελικό; Κατά τη γνώμη μου, όλα αυτά το αξίζουν.

     

    Τα έντεχνα δε με ενθουσίασαν... Βλέπω όμως ότι αρέσουν γενικά στο κοινό που ψηφίζει.

     

    Τα ειλικρινά μου συγχαρητήρια στους συντελεστές αυτών των κομματιών! {#emotions_dlg.clap}

     

     


    KRISTHESS
    18.01.2010, 15:55

    Άκουσα τα τραγουδια και γω του Γ γκρουπ...ομολογώ ότι εχει πολλα καλα κομμάτια..Έχω ωστόσο ξεχωρίσει 2 που αν ειχα δυνατότητα θα τα ψήφιζα! ΤΙ ΜΟΥ ΧΡΩΣΤΑΣ..πολύ ομορφα δομημένο κομμάτι και ωραία φωνη.. ΚΑΙ ΣΕ ΖΗΤΩ ..πολύ ομορφοι στίχοι..εκπληκτικά τα φωνητικά της κοπελιάς που ακούγεται..αν και στο τέλος το κομμάτι κόβεται λίγο απότομα...δίνοντας την αίσθηση πως είχε κι άλλο...παντως πραγματικά το κομμάτι αυτό δείχνει προσεγμένο!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 18-01-2010 17:52 ]


    gkravar
    18.01.2010, 16:10

     

    Κατά την γνώμη μου το πιο ενδιαφέρων τραγούδι -άσχετα μα το αν το θεωρεί κάποιος το καλύτερο-και από τα δύο πρώτα γκρουπ είναι το ΒΟΜΒΑ ΝΟΥΚΛΕΑΡΕ για το οποίο ελάχιστες αναφορές έγιναν. Δεν γνωρίζω τους συντελεστές του τραγουδιού ούτε άλλες δουλειές τους αλλά το ότι προσπαθούν να βρουν καινούργιους ήχους και μουσικές φόρμες και ακόμα και ο σουρεαλισμός των στίχων δείχνει μια προσπάθεια έξω από την πεπατημένη. Δεν λέω ότι το τραγούδι είναι αριστούργημα αλλά σίγουρα οι δημιουργοί του αρμενίζουν σε πολύ βαθιά νερά. Εύχομαι καλή συνέχεια και καλή επιτυχία.


    cineboy
    18.01.2010, 17:47

    Παράθεση:

    Το μέλος gkravar στις 18-01-2010 στις 16:10 έγραψε...

     

    Κατά την γνώμη μου το πιο ενδιαφέρων τραγούδι -άσχετα μα το αν το θεωρεί κάποιος το καλύτερο-και από τα δύο πρώτα γκρουπ είναι το ΒΟΜΒΑ ΝΟΥΚΛΕΑΡΕ για το οποίο ελάχιστες αναφορές έγιναν. Δεν γνωρίζω τους συντελεστές του τραγουδιού ούτε άλλες δουλειές τους αλλά το ότι προσπαθούν να βρουν καινούργιους ήχους και μουσικές φόρμες και ακόμα και ο σουρεαλισμός των στίχων δείχνει μια προσπάθεια έξω από την πεπατημένη. Δεν λέω ότι το τραγούδι είναι αριστούργημα αλλά σίγουρα οι δημιουργοί του αρμενίζουν σε πολύ βαθιά νερά. Εύχομαι καλή συνέχεια και καλή επιτυχία.



    Συμφωνώ απόλυτα και γιά αυτούς ακριβώς τους λόγους όπως άλλωστε έχω γράψει ήδη, 4 αστεράκια απο εμένα πήγαν σε αυτό το τργούδι που πολύ χάρηκα και διέκρινα εντελώς ξεχωριστούς μουσικούς κόσμους και δρόμους.Εχουμε ανάγκη απο τέτοια μονοοπάτια....


    cineboy
    18.01.2010, 17:53
    Εδω και αρκετές ώρες μιά και έχω τον χρόνο σήμερα, τελείωσα σχολαστικά την ακρόαση των τραγουδιών του 3ου γκρούπ. Θεωρώ πως μέχρι τώρα με έφερε σε πιό δύσκολη κατάσταση επιλογής , απο ότι τα προηγούμενα δύο, κυρίως επειδή βρήκα περισσότερα τραγούδια πλέον γιά να δώσω αστεράκια. Υπενθυμίζω ότι επιλέγω που θα δώσω προτιμήσεις μόνο στα τραγούδια που έχουν κάτι να μου πούν είτε ερμηνευτικά, είτε στιχουργικά, είτε συνθετικά, είτε ενορχηστρωτικά, και συνήθως 5 αστεράκια δίνω μόνο σε αυτό που θεωρώ ως το καλύτερο απο κάθε γκρούπ. Πάω λοιπόν κάπως ενάντια στα μέχρι τώρα αποτελέσματα και τα 5 αστέρια τα έδωσα στο τραγούδι....''Δώς μου δυό φιλιά''....είναι απο τις μουσικές που μου αρέσουν πολύ και γενικά προτιμώ στις ακροάσεις μου. 4 αστεράκια απο εμένα στον "Μικρό πρίγκηπα" και στο "Γιά εσένα"...κυρίως λόγω ερμηνείας της κοπελιάς.
    music4everyone
    18.01.2010, 21:14

    απο αυτο το γκρουπ το ονειρα,αδιεξοδος ονειρων και της ζωης το μυστικο!και στα τρια μ'αρεσαν πολυ οι στιχοι!


    melanok
    18.01.2010, 21:50

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 18-01-2010 στις 00:19 έγραψε...

    Τέλειωσε, λοιπόν, και η ψηφοφορία στο 2ο γκρουπ .... Ήρθε η στιγμή να πω κι εγώ την άπόψή μου για τα τραγούδια του εν λόγω γκρουπ που ξεχώρισα ....

    Τι να την κάνω την άκαιρη άποψη σου αγαπητέ μου Κώστα; Τα τραγούδια που ξεχώρισες στην συντριπτική τους πλειοψηφία  είναι πια σκοτωμένα. Όπως νεκρό κείτεται και το δικό σου άσμα στο 1ο group. Δεν έχω καν τη δυνατότητα να τα ακούσω. Τα λεγόμενα σου δεν αποτελούν παρά τους επικήδειους τους. Όσο έχουμε αυτή την εσφαλμένη υπερευαισθησία σχετικά με την έννοια του όρου επιρροή, μοιραία θα αφήνουμε το 100% του βήματος στους κάθε λογής ψινάκηδες να διαμορφώνουν το μουσικό αισθητήριο μας. Έτσι αν καταφέρουν και έρθουν ξανά οι Caravan, θα παίξουν μπροστά σε 3 άτομα.

    Όσον αφορά στο 3ο group, με το πρώτο άκουσμα έμεινα έκπληκτος από το πολύ χαμηλό επίπεδο των τραγουδιών. Μετά βίας κέρδισαν την προσοχή μου 2-3 από τα οποία κανένα τους δεν είναι όπως αυτοαποκαλούνται έντεχνα, αλλά μπαλάντες. Αυτά είναι τα Ξάγρυπνοι Εραστές και Μόνο φως για τη νεανική τους φρεσκάδα και το Της ζωής το μυστικό που βγαίνει κατευθείαν από την εποχή των Γάλλων μοναχικών τροβαδούρων του ’60, κυρίως για τον αυθεντικό στίχο του. Δεν πειράζει που η φωνή είναι άτεχνη και το παίξιμο αδέξιο. Το τραγούδι λειτουργεί. Στον αντίποδα θα αναφέρω το 'Ενας μίκρος (αλλά και παράτονος) Πρίγκηπας που ενώ έχει την ίδια θεματική με το Της ζωής το μυστικό, και παρά το αβανταδόρικα καλό ενορχηστρωτικό περιτύλιγμα από γνωστές ξαναπαιγμένες μελωδίες, εντούτοις στιχουργικά είναι κενό και σε κάποιες στιγμές κακότεχνο. Ας μη με κακοκαρδίσει ο στιχουργός του, και φυσικά υπάρχουν πολύ χειρότερα τραγούδια στο group, (άλλωστε πιθανότατα να βγει και πρώτο) αλλά...

    με αυτόν τον τρόπο καταφέρομαι κυρίως στην πλειάδα των ηλιθίως ονομαζόμενων εντέχνων, που με μια επίφαση κουλτούρας, χρησιμοποιώντας παραμυθένια συνηθισμένες εκφράσεις λένε, λένε, λένε … τίποτα.

     


    kwstasagas
    19.01.2010, 00:47

    "Τι να την κάνω την άκαιρη άποψη σου αγαπητέ μου Κώστα; Τα τραγούδια που ξεχώρισες στην συντριπτική τους πλειοψηφία  είναι πια σκοτωμένα. Όπως νεκρό κείτεται και το δικό σου άσμα στο 1ο group. Δεν έχω καν τη δυνατότητα να τα ακούσω"

     

    Όχι, αγαπητέ μου συμφορουμίτη, μην το λες αυτό ... Προσωπικά, όσα τραγούδια του διαγωνισμού μού άρεσαν, έχουν μείνει μέσα μου .... Ίσως να μην τα θυμάμαι ακριβώς όπως είναι, αλλά ... μου 'χει μείνει η "γενική αίσθήσή" τους, το "περίγραμμά" τους ως μία πολύ όμορφη ανάμνηση .... Για παράδειγμα, μπορεί το "Βρέχει Πάλι" [το πιο αγαπημένο μου τραγούδι του 2ου ομίλου] να μην έχω τη δυνατότητα να το ξανακούσω, αλλά .... όποτε φέρνω στο μυαλό μου τα "α λα μουσική των Άνδεων" μαντολίνα και φλογέρες,  με τα οποία είναι ενορχηστρωμένο, αισθάνομαι πολύ όμορφα ....

    Και κάτι ακόμη : Ένα τραγούδι που έχει πραγματικό λόγο ύπαρξης, νόημα, βάθος και ουσία, ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΠΟΤΕ, ακόμη και αν ο δημιουργός του αποφασίσει να το κλείσει για πάντα στο συρτάρι .... Ακόμη και εκεί, κλεισμένο, θα εξακολουθήσει να παραμένει ζωντανό και, κυρίως, να ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΚΑΛΥΤΕΡΗ, ακόμη κι αν δεν φτάσει ποτέ στα αυτιά μου !!! Εύλογα θα με ρωτήσεις "πώς είναι δυνατόν να συμβεί τούτο, αφού το τραγούδι θα είναι κλεισμένο στο συρτάρι;" Μα ... επειδή ο ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ του τραγουδιού, από τη στιγμή που θα το έχει γράψει [έστω, και για να το κλείσει στο συρτάρι] θα έχει γίνει ο ίδιος καλύτερος άνθρωπος. Και αυτόν τον άνθρωπο, πάντα υπάρχει το ενδεχόμενο να τον συναντήσω μπροστά μου : είτε στο δρόμο, είτε στο λεωφορείο, είτε στην καφετέρια της γειτονιάς μου κλπ κλπ. Ε, μόνο μια απλή κουβέντα, μια απλή "καλημέρα" γεμάτη ευγένεια να ανταλλάξουμε, θα αρκεί για να 'χει γίνει η ζωή μου, έστω και κατ' ελάχιστον, καλύτερη .....

     

      


    -----------------
    Ανακηρύσσω σε "καλύτερη συναυλία που έγινε στην Αθήνα τη δεκαετία που μας πέρασε" αυτή των Caravan στο "Ρόδον" στις 16 - 4 - 2005. Οι βετεράνοι ψυχεδελοροκάδες απ' το Καντέρμπουρι έπαιξαν απίστευτα μπροστά σε 30 άτομα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 19-01-2010 00:50 ]


    cineboy
    19.01.2010, 02:56

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 19-01-2010 στις 00:47 έγραψε...

    "Τι να την κάνω την άκαιρη άποψη σου αγαπητέ μου Κώστα; Τα τραγούδια που ξεχώρισες στην συντριπτική τους πλειοψηφία  είναι πια σκοτωμένα. Όπως νεκρό κείτεται και το δικό σου άσμα στο 1ο group. Δεν έχω καν τη δυνατότητα να τα ακούσω"

     

    Όχι, αγαπητέ μου συμφορουμίτη, μην το λες αυτό ... Προσωπικά, όσα τραγούδια του διαγωνισμού μού άρεσαν, έχουν μείνει μέσα μου .... Ίσως να μην τα θυμάμαι ακριβώς όπως είναι, αλλά ... μου 'χει μείνει η "γενική αίσθήσή" τους, το "περίγραμμά" τους ως μία πολύ όμορφη ανάμνηση .... Για παράδειγμα, μπορεί το "Βρέχει Πάλι" [το πιο αγαπημένο μου τραγούδι του 2ου ομίλου] να μην έχω τη δυνατότητα να το ξανακούσω, αλλά .... όποτε φέρνω στο μυαλό μου τα "α λα μουσική των Άνδεων" μαντολίνα και φλογέρες,  με τα οποία είναι ενορχηστρωμένο, αισθάνομαι πολύ όμορφα ....

    Και κάτι ακόμη : Ένα τραγούδι που έχει πραγματικό λόγο ύπαρξης, νόημα, βάθος και ουσία, ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΠΟΤΕ, ακόμη και αν ο δημιουργός του αποφασίσει να το κλείσει για πάντα στο συρτάρι .... Ακόμη και εκεί, κλεισμένο, θα εξακολουθήσει να παραμένει ζωντανό και, κυρίως, να ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΚΑΛΥΤΕΡΗ, ακόμη κι αν δεν φτάσει ποτέ στα αυτιά μου !!! Εύλογα θα με ρωτήσεις "πώς είναι δυνατόν να συμβεί τούτο, αφού το τραγούδι θα είναι κλεισμένο στο συρτάρι;" Μα ... επειδή ο ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ του τραγουδιού, από τη στιγμή που θα το έχει γράψει [έστω, και για να το κλείσει στο συρτάρι] θα έχει γίνει ο ίδιος καλύτερος άνθρωπος. Και αυτόν τον άνθρωπο, πάντα υπάρχει το ενδεχόμενο να τον συναντήσω μπροστά μου : είτε στο δρόμο, είτε στο λεωφορείο, είτε στην καφετέρια της γειτονιάς μου κλπ κλπ. Ε, μόνο μια απλή κουβέντα, μια απλή "καλημέρα" γεμάτη ευγένεια να ανταλλάξουμε, θα αρκεί για να 'χει γίνει η ζωή μου, έστω και κατ' ελάχιστον, καλύτερη .....

     

     


    -----------------
    Ανακηρύσσω σε "καλύτερη συναυλία που έγινε στην Αθήνα τη δεκαετία που μας πέρασε" αυτή των Caravan στο "Ρόδον" στις 16 - 4 - 2005. Οι βετεράνοι ψυχεδελοροκάδες απ' το Καντέρμπουρι έπαιξαν απίστευτα μπροστά σε 30 άτομα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 19-01-2010 00:50 ]



    Πολλές φορές φίλε μου είναι καλύτερο το να λές και να ξαναλές κάτι απο το να μην λές τίποτα!!!


    kwstasagas
    19.01.2010, 14:49

    Ψήφισα και για 3η φορά στο διαγωνισμό του ΜΗ ....

    Σε 2 τραγούδια έδωσα από 5 αστέρια, ενώ σε κάμποσα άλλα έδωσα 4 αστέρια .... Όταν τελειώσει η ψηφοφορία και του παρόντος γκρουπ, θα γράψω τις εντυπώσεις μου γι' αυτά που άκουσα

     Που λες melanok, ίσως να έχεις δίκιο όταν γράφεις για "εσφαλμένη υπερευαισθησία σχετικά με την έννοια του όρου επιρροή". Όμως .... προσωπικά, δεν μού "βγαίνει" κατά τη διάρκεια της ψηφοφορίας σε κάποιο γκρουπ να εκφράσω οποιαδήποτε άποψη για κάποιο τραγούδι που βρίσκεται ήδη υπό την κρίση των ψηφοφόρων ....  Έτσι, επιτρέψατέ μου να αρκεστώ σε ... γενικές κρίσεις για το 3ο γκρουπ : Κατά την προσωπική / ταπεινή μου άποψη, δεν είναι τόσο "δυνατό" γκρουπ όσο τα 2 προηγούμενα που ακούσαμε και ψηφίσαμε .... Πλην, όμως, ξεχώρισα σε κάποια τραγούδια ιδέες με φρεσκάδα και πρωτοτυπία. Αυτό το  διαπίστωσα, μάλιστα, και σε τραγούδια που οι επιρροές τους προέρχονται από "παλιά ακούσματα" [ναι, μπορεί να συμβεί αυτό, να επηρεάζεσαι μεν από "το χθες", αλλά το τραγούδι σου να είναι "πρωτότυπο" και "απολύτως σημερινό"] ......