ελληνική μουσική
    464 online   ·  210.893 μέλη

    Σατανισμός στη μουσική ροκ

    maspa
    06.01.2007, 14:37
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 06-01-2007 στις 14:28 έγραψε...

    Maspa οι πηγές σου πρέπει να προέρχονται από αντικειμενικά αποδεκτούς φορείς, που να σχετίζονται με το αντικείμενο.Πχ δε μπορείς να γράφεις για θέματα ψυχολογίας (υποσυνείδητο) και βιολογίας (ακουστική-υπέρηχοι) και να στηρίζεσαι στα γραπτά ενός ιερέα που ποτέ δε διδάχθηκε σε βάθος τις παραπάνω επιστήμες.


    Με το αντικείμενο του σατανισμού ασχολείται η θρησκεία, σωστά? Εξάλλου, πρόκειται για τα δικά της "χωράφια".
    Υπάρχουν ιερείς που έχουν κάνει σπουδές ψυχολογίας και΄όχι μόνο, κι άλλων επιστημών.Βέβαια για το συγκεκριμένο θα το ψάξω, διότι δε γνωρίζω.(υπόψιν έχω παραθέσει κι αποσπάσματα θεολόγου)
    Νομίζω πως ο καθένας έχει δικαίωμα να πάρει στοιχεία από πηγές, όπως λεξικό, επιστημονικές έρευνες, όταν πρόκειται για αλληλένδετα πράγματα.
    Εσύ τι ακριβώς εννοείς όταν λες αντικειμενικά αποδεκτούς φορείς;
    vero
    06.01.2007, 14:43
    maspa δεν δεχομαι τις αποψεις τςν ιερων γιατι
    1. αυτοι τα λενε με βαση την θρησκεια μας
    2. μπορει να εχουν σπουδασει ψυχολογια αλλα παλι την γνωμη τους θα λενε

    san kapoios poy mporei na einai fanatismenos me ton sanatismo tha elege, ti tha legane oi iereis!!!!

    καλητερη πηγη ειναι να μου πεις τα λογια του Michael Jasckon που ειχε τραγουδησει και rock μουσικη
    jorge
    06.01.2007, 14:44
    Maspa αν μου έλεγες οτι ο βιολόγος Τάδε και ο ψυχολόγος Δείνα έγραψαν μια δημοσίευση η οποία έγινε αποδεκτή από τον επιστημονικό κόσμο, περί εισόδου στον εγκέφαλο ήχων πέρα των 20000Hz που τον επηρεάζουν αρνητικά στη συμπεριφορά, τότε θα σου έλεγα "Χμμμμ... ίσως τελικά οι υπέρηχοι παίζουν ρόλο στο υποσυνείδητο".

    Και μετά θα μπορούσα να δεχθώ ίσως αυτό που λες για την είσοδο των σατανιστικών μηνύματων στο υποσυνείδητο.

    Πρόσεξε οτι από το παράδειγμά μου, μπορείς να βασιστείς σε επιστημονικές έρευνες που δεν έχουν να κάνουν με τη θρησκεία (ο βιολόγος Τάδε δεν πραγματεύτηκε με θέματα θρησκειών, παρά μόνο με την επιστήμη του).

    Είναι πολύ σκληρό να θάβεις τα ξύλινα σπαθιά σου
    και ξαφνικά να μεγαλώνεις με χίλια δυο γιατί

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 06-01-2007 14:44 ]


    maspa
    06.01.2007, 14:48
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 06-01-2007 στις 14:44 έγραψε...

    Maspa αν μου έλεγες οτι ο βιολόγος Τάδε και ο ψυχολόγος Δείνα έγραψαν μια δημοσίευση η οποία έγινε αποδεκτή από τον επιστημονικό κόσμο, περί εισόδου στον εγκέφαλο ήχων πέρα των 20000Hz που τον επηρεάζουν αρνητικά στη συμπεριφορά, τότε θα σου έλεγα "Χμμμμ... ίσως τελικά οι υπέρηχοι παίζουν ρόλο στο υποσυνείδητο".

    Και μετά θα μπορούσα να δεχθώ ίσως αυτό που λες για την είσοδο των σατανιστικών μηνύματων στο υποσυνείδητο.

    Πρόσεξε οτι από το παράδειγμά μου, μπορείς να βασιστείς σε επιστημονικές έρευνες που δεν έχουν να κάνουν με τη θρησκεία (ο βιολόγος Τάδε δεν πραγματεύτηκε με θέματα θρησκειών, παρά μόνο με την επιστήμη του).

    Είναι πολύ σκληρό να θάβεις τα ξύλινα σπαθιά σου
    και ξαφνικά να μεγαλώνεις με χίλια δυο γιατί

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 06-01-2007 14:44 ]






    Ok, σωστό!
    Θα το λάβω υπόψιν.
    Enas_alla_lewn
    06.01.2007, 14:54
    Θα απαντήσω με κάτι που έγραψα παλιότερα σε άλλα φόρα.

    Από τις πρώτες μέρες του rock’n’roll αυτή η μουσική πήρε από τους συντηρητικούς τον τίτλο της «μουσικής του Σατανά». Αυτή η κατηγορία εξακολούθησε να βαραίνει το ροκ και στη συνεχεία το μέταλ και φυσικά συνεχίζει να υπάρχει και στις μέρες μας. Η αντίδραση σε αυτό από κάποιους μουσικούς ήταν κάποιοι στίχοι με αναφορές στον έκπτωτο άγγελο, ειδικά στη μέταλ σκηνή αυτές οι αναφορές έγιναν πολύ πυκνότερες. Συγκροτήματα όπως οι Black Sabbath, οι Venom, ακόμα και οι AC/DC προκάλεσαν τον συντηρητισμό με την εικόνα του Σατανά.

    Είναι τελικά το ροκ σατανική μουσική;

    Η αλήθεια είναι πως τεχνικά είναι! Σύμφωνα με την εκκλησία όποιος αντιτίθεται στους κανόνες της δεν είναι χριστιανός και όποιος δεν είναι χριστιανός είναι λάτρης του Σατανά smile

    Σοβαρά τώρα, η ροκ μουσική ήταν πάντοτε ενάντια στο κοινωνικό κατεστημένο, είτε μιλάμε για τα σεξουαλικά ήθη, είτε για την πολιτική. Πρότεινε έναν τρόπο ζωής και σκέψης ελεύθερο, πέρα από τα όσα επιβάλλονταν στους νέους από γονείς, εκκλησία και κοινωνία. Κάτι τέτοιο φυσικά θορύβησε τους συντηρητικούς που έβλεπαν πια τα κηρύγματα τους περί ηθικής να βρίσκουν… στου κουφού την πόρτα. Η αντίδραση τους ήταν να δαιμονοποιήσουν τη ροκ μουσική βρίσκοντας τα ποιο απίθανα επιχειρήματα. Δεν είναι τυχαίο ότι το ροκ σε πολλές χώρες κατά καιρούς – κυρίως σε περιόδους δικτατορίας - απαγορεύτηκε ενώ ακόμα είναι παράνομο σε αρκετές χώρες – κυρίως μουσουλμανικές.

    Η ρίζα όμως της σύνδεσης Σατανά-ροκ πηγαίνουν πολύ βαθύτερα, στις ρίζες αυτής της μουσικής, στα μπλουζ. Τα μπλουζ, ως γνωστόν, προέρχονται από τη μουσική των σκλάβων που ήρθαν από την δυτική Αφρική, την γη του Έσου και του Ασάντι. Αν και ασπάστηκαν τον χριστιανισμό διατήρησαν στοιχεία των παραδόσεων τους, στοιχεία που οδήγησαν στη γέννηση των μπλουζ. Σε κάποια μπλουζ τραγούδια ο Σατανάς κάνει την εμφάνιση του όχι ως κακός αλλά ως κατεργάρης, πλακατζής, που «συναλλάσσεται» με τους ανθρώπους και τους βοηθά σε κάποιες περιπτώσεις. Τον παρουσιάζουν δηλαδή πολύ κοντά στη εικόνα των κατεργάρικων θεών της δυτικής Αφρικής. Αυτή η φιλοσοφία πέρασε στο ροκ και επηρέασε βαθύτατα την πορεία του.
    kadmilos
    06.01.2007, 15:19
    o.k ας τα παρουμε παλι ενα-ενα

    (ζηταω συγνωμη προκαταβολικα για τα αγγλικα αλλα πιστευω οτι ολοι γνωριζουν αγγλικα και βαριεμαι να καθομαι να μεταφραζω)

    στο θεμα alice cooper και απο που πηρε το ονομα του

    He subsequently chose the band's name to be "Alice Cooper" and adopted this stage name as his own. Early press releases claimed that the name was agreed upon after one of Cooper's Ouija sessions, and learning that he was a reincarnation of a 17th century witch of the same name. However, Cooper in later interviews has said the name actually came out of thin air conjuring an image of "a cute, sweet, little girl with a hatchet behind her back." It was once said to be an inside joke associated with a Mayberry RFD character. Nonetheless, at the time Cooper and the band figured that the concept of a male playing the role of an androgynous witch, wearing tattered womens' clothing and make-up would definitely have the potential to cause quite a social controversy.

    retrieved at 06/01/2007 from http://en.wikipedia.org/wiki/Alice_Cooper


    Στο κειμενακι του ελευθερου τυπου δεν θα πω κατι.
    Το μονο που θα πω ειναι το εξης.Εχει αναγκη ενας τραγουδιστης απο το Σατανισμο για να γινει διασημος?Τοτε τι κανει το Fame story?DreamShow?Να η ευκαιρια κτλ.
    Και κατι αλλο που ξερει ο δημοσιογραφος του ελευθερου τυπου οτι γινονται σατανιστικες τελετες?πηγε? και που ξερει οτι αυτοι πουλησαν την ψυχη τους στο διαβολο? Ηταν μαρτυρας στη συνταξη του συμβολαιου?
    Και εγω δεν εχω ακουσει ποτε αναποδο μηνυμα απο παπακωνσταντινου και μαρινελα,εχει ακουσει κανενας αλλος?αν ναι τοτε ρε παιδια ηχογραφηστε το και καντε το ενα upload.

    Στα αλλα κειμενα τωρα που ξεκινουν με ο γαλλος ιερεας ειπε,η ο ιταλος ιερεας ειπε.δεν μπορω να ειμαι αντικειμενικος.Φοβαμαι οτι οτι το λενε το λενε για να προστατεψουν το κερδος της επιχειρησης τους.Και αν αφορα την καθολικη εκκλησια προκειται για διευθηντικα στελεχη της πρωτης πολυεθνικης ποσο αξιοπιστοι μπορει να ειναι? Πολεμουν τους κινδυνους.

    Εδω εχουμε ενα ωραιο

    ''Από γερμανική έρευνα πληροφορούμαστε, πως χρησιμοποιούνται ηχητικά σήματα πάνω από την ακουστική ικανότητα, δηλαδή αρμονίες της τάξεως των 30.000 παλμών το δευτερόλεπτο. Ο ακροατής δεν τις ακούει επειδή βρίσκονται στην περιοχή των υπερήχων. Αυτός όμως ο υπέρηχος έχει επίδραση ναρκωτικού. Σκοπός είναι να δημιουργήσουν την προδιάθεση και την ανάγκη στον οργανισμό για ναρκωτικά. ''

    Μαλιστα.Βρηκαμε δηλαδη τι ωθει τη νεολαια στα ναρκωτικα. Δεν φταινε οι κοινωνικες ανισοτητες, δεν φταινε οι προκαταληψεις και η ελλειψη παιδειας.Φταινε οι υπερηχοι. Αληθεια ποσοι εδω μεσα ακουν ροκ,μεταλ και ειναι και τοξικομανεις? Εγω παντως δεν ειμαι.

    Παμε παρακατω..

    ''Τα κείμενα αυτών των τραγουδιών γράφονται μέσα στα ίδια πλαίσια που είναι: αντίσταση κατά των γονέων, κατά της κοινωνίας, ενάντια σε καθετί, η αποχαλίνωση των σεξουαλικών παθών, η δημιουργία καταστάσεως αναρχίας. Σκοπός η προετοιμασία της κυριαρχίας του σατανά.''

    Χμμμ.δηλαδη οτιδηποτε καινουριο,οτιδηποτε διαφορετικο,αντιδραση σε εναν ασχημο κοσμο ειναι προδρομος του σατανα? Δηλαδη εμεις οι Ελληνες ιστορικα που ειμασταν εναντι στους τουρκους,τους γερμανους, ειμαστε κατα της παγκοσμιοποιησης στη μορφη της ισοπεδωσης του πολιτισμου θελουμε την αλλαγη αρα το σατανα..Δεν ξερω αλλα πιστευω οτι το να αμφισβητει ο νεος κανει καλο στον ανθρωπο.Ισως Κανει κακο στις υπαρχουσες εξουσιες ομως.

    Επομενο κειμενο

    Οι τραγουδιστές ροκ “Led Zeppelin” είχαν οδηγηθεί στο δικαστήριο της Καλιφορνίας, γιατί σε δίσκο τους τραγουδούσαν μηνύματα, όπως: «Εγώ πρέπει να ζω για το διάβολο», «Ναι, στο διάβολο, μην είσαι ανόητος με το διάβολο δεν έχεις κανένα φόβο», «θέλω ο Χριστός να γονατίσει μπροστά στο σατανά».

    Τι εγινε στη δικη(??!!!) αυτη.Ποιος αθωωθηκε? δεν ξερουμε. Λεει πουθενα τιποτα το βιβλιο?


    Ιατροδικαστικές έρευνες απέδειξαν, ότι το 18% των αυτοκτονιών των νέων και πράξεις βίας οφείλονται στη ροκ μουσική και στα ναρκωτικά που αυτή οδηγεί.

    O.k αυτο μου θυμιζει τη δικη των judas priest..ξερεις οτι δεν αποδειχτηκε ποτε οτι φταιει η μουσικη για την πραξη καποιου?


    και φτανουμε στον Anton Szandor Lavey....

    Μετριοπαθής σατανισμός. Ο σατανισμός αυτός έχει την εκκλησία του. Ιδρύθηκε το 1968 από τον Anton Lavey, που έπαιξε τον ρόλο του σατανά στην ταινία του Πολάνσκυ «Το μωρό της Ροζμαρυ”. Το φιλμ αυτό έκανε μια αντιστροφή της χριστιανικής ηθικής και συνετέλεσε στη παγκόσμια διαφήμιση του σατανισμού.
    Το περίεργο είναι πως ο τύπος αυτός του σατανισμού δεν πιστεύει ούτε στο Θεό ούτε στο διάβολο. Ο σατανάς δεν είναι παρά η προσωποποίηση των κοσμικών δυνάμεων, της κατωτέρας φύσεως και του υποκόσμου. Διδάσκει πως υπάρχει ένας δαίμονας στον καθένα μας και αντί να τον εξορκίζουμε το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να τον υπηρετούμε, για να έρχεται σε βοήθειά μας!
    Ο μετριοπαθής σατανισμός είναι μια αντίστροφη και διάστροφη θρησκεία. Υπόσχεται την απελευθέρωση της σάρκας, την ελεύθερη διάπραξη κάθε σαρκικής επιθυμίας, την υπηρέτηση του υπερτροφικού εγώ. Ό,τι ονομάζει η Αγία Γραφή ως: «επιθυμία της σαρκός, επιθυμία των οφθαλμών και αλαζονεία του βίου» (Α’ Ίωάν. Β’ 16). Ο σατανισμός αυτός ως αντίστροφη θρησκεία προχωρεί στην αντιστροφή και διαστροφή των αξιών. Παρουσιάζει το αφύσικο ως φυσικό. Το διάστροφο ως κανονικό. Το παράνομο ως νόμιμο. Δικαιώνει τον αισθησιασμό, τον πανσεξουαλισμό, την μοιχεία, την ομοφυλοφιλία, τις εκτρώσεις, όλες τις διαστροφές.
    Εξυμνεί την αναίδεια, την αδιαντροπιά, την ασυδοσία, την πρόκληση. Χλευάζει την αρετή, την τιμιότητα, την εντιμότητα, τη σεμνότητα, την ειλικρίνεια, την αλήθεια. Έτσι προκαλεί άμβλυνση του ηθικού αισθητηρίου.»
    «Βρισκόμαστε πιο μπροστά, όπως είπαν, στον «μυστικισμό του χάους».


    Κοιταξε να δεις τι γινεται. Ενας ανθρωπος εκατσε και χρησιμοποιησε φιλοσοφικες πεποιθησεις για τουν υλισμο και τον ατομικισμο και εφτιαξε κατι καινουριο αναγνωριζοντας το Σατανα οχι σαν ιστορικο φυσικο προσωπο αλλα σαν αλληγορια για τις κακες πραξεις και αρνητικα συναισθηματα. Μιλαμε επισης για εναν μουσικο που αφησε το σχολειο και δουλευε σε τσιρκο.Μιλαμε για ανθρωπο με διαφορετικη αντιληψη δλδ απο το συνολο της κοινωνιας. Ολα οσα λεει ειναι αποτελεσμα της κοινωνιας μας. Μεγαλωνοντας θα δουμε οτι ακομα και στην χριστιανικη μας Ελλαδα οι περισοτεροι ελληνες ζουν και λειτουργουν συμφωνα με αυτα που ειπε ο τυπας αυτος. Οχι γιατι τον πιστευουν αλλα γιατι εκει οδηγει η κοινωνια μας οπως ειναι δομημενη σημερα. Μονο και μονο το γεγονος οτι η εκκλησια του σατανα ιδρυθηκε το 1968 δειχνει αυτο που ελεγα οτι δεν υπαρχει αντιπαλο δεος. Απλα η λεξη σατανας που χρησιμοποιηθηκε για να χαρακτηρισει καποια χαρακτηριστικα του ανθρωπου οδηγει σε συγχυσει Αν λεγοταβε στρουμφιτα δε νομιζω να συζητουσαμε σημερα.

    Α και τωρα που το ειπα.τι εχουν πει για τα στρουμφακια και το σατανισμο? Ξερω για τα στρουμφακια και τον κομμουνισμο, αλλα για σατανισμο πρωτη φορα ακουω.

    Τα αλλα περι αποκρυφισμου δεν τα σχολιαζω. Λιγο πολυ ολοι ξερουμε τι ειναι. Και ειναι στην κριτικη ικανοτητα του καθενος να δουμε τι ειναι καλο και τι οχι.

    Κατι αλλο τωρα ισως αγνοουμε κατι πολυ σημαντικο. Η ουσια της συζητησης ισως ειναι αλλη και τη χασαμε.Προκειται περι τεχνης και συγκεκριμενα περι μουσικης. Εξυπηρετει η μουσικη μυστικους σκοπους? Το κερδος οδηγει καλλιτεχνες σε περιεργες πρακτικες? Εχει αναγκη η τεχνη ολα αυτα? Μπορει να λογοκριθει? Μπορει να κατηγορηθει και να απαξιωθει? Και αν ναι,γιατι?
    Enas_alla_lewn
    06.01.2007, 15:31
    Θα'γραφα εγώ για τον Lavey αλλά με πρόλαβες, καλά τα'πες κι εσύ όμως. Έχουμε λοιπόν τον Σατανά ως σύμβολο αντίδρασης και αντίστασης στο κατεστημένο, ιδανική εικόνα για μια μουσική επαναστική.
    maspa
    06.01.2007, 15:44
    Από τη στιγμή που δε πιστεύετε πως υπάρχει σατανισμός, Θεός κ.λπ. (αυτή την εντύπωση μου δώσατε, αν κάνω λάθος διορθώστε με) δεν έχει νόημα να συνεχίσετε να συζητάτε γι αυτό! Πόσο μάλλον να αντικρούετε επιχειρήματα και θέσεις με βάση την ύπαρξη του σατανισμού γενικά κι όχι ειδικά στη μουσική!
    Enas_alla_lewn
    06.01.2007, 15:56
    Είπα ότι δεν υπάρχει σατανισμός; Φυσικά και υπάρχει, απλά δεν είναι αυτός που οι... τρομοκράτες ψάχνουν. Δεν είναι μια συνωμοσία του "κακού" που θέλει να καταστρέψει τους ανθρώπους, μάλλον να τους βελτιώσει θέλει. Τώρα αν βελτίωση θεωρείς τον φόβο του θεου, δικαίωμα σου.
    maspa
    06.01.2007, 16:01
    Παράθεση:

    Το μέλος Enas_alla_lewn στις 06-01-2007 στις 15:56 έγραψε...

    Είπα ότι δεν υπάρχει σατανισμός; Φυσικά και υπάρχει, απλά δεν είναι αυτός που οι... τρομοκράτες ψάχνουν. Δεν είναι μια συνωμοσία του "κακού" που θέλει να καταστρέψει τους ανθρώπους, μάλλον να τους βελτιώσει θέλει. Τώρα αν βελτίωση θεωρείς τον φόβο του θεου, δικαίωμα σου.



    Μπορείς να γίνεις πιο σαφής;
    Enas_alla_lewn
    06.01.2007, 16:19
    Απλά οι ρασοφόροι ψάχνουν για ενδείξεις ότι το "κακό" βασιλεύει στον κόσμο, ότι ο Σατανάς μηχανεύεται τρόπους να διαφθείρει τους ανθρώπους και να τους απομακρύνει από το θεό. Ο Σατανισμός όμως - ο σωστός, όχι ο... κουλός - είναι απλά η απάντηση στο θεοκρατικό "πολιτισμό" που κάποιοι θέλουν για αυτό και συκοφαντείται τόσο άγρια. Το μόνο που ζητάει είναι ελευθερία για το άτομο, μια ζωή χωρίς τα πρέπει της κοινωνίας, έναν ροκ τρόπο ζωής δηλαδή.
    maspa
    06.01.2007, 16:42
    Παράθεση:

    Το μέλος Enas_alla_lewn στις 06-01-2007 στις 16:19 έγραψε...

    Απλά οι ρασοφόροι ψάχνουν για ενδείξεις ότι το "κακό" βασιλεύει στον κόσμο, ότι ο Σατανάς μηχανεύεται τρόπους να διαφθείρει τους ανθρώπους και να τους απομακρύνει από το θεό. Ο Σατανισμός όμως - ο σωστός, όχι ο... κουλός - είναι απλά η απάντηση στο θεοκρατικό "πολιτισμό" που κάποιοι θέλουν για αυτό και συκοφαντείται τόσο άγρια. Το μόνο που ζητάει είναι ελευθερία για το άτομο, μια ζωή χωρίς τα πρέπει της κοινωνίας, έναν ροκ τρόπο ζωής δηλαδή.



    Σωστός σατανισμός?
    Καλό κι αυτό!! Ξέρεις τι μου θύμισες? Επακριβώς το είδος του σατανισμόύ που ανέφερα παραπάνω:

    Μετριοπαθής σατανισμός. Ο σατανισμός αυτός έχει την εκκλησία του. Ιδρύθηκε το 1968 από τον Anton Lavey, που έπαιξε τον ρόλο του σατανά στην ταινία του Πολάνσκυ «Το μωρό της Ροζμαρυ”.Το περίεργο είναι πως ο τύπος αυτός του σατανισμού δεν πιστεύει ούτε στο Θεό ούτε στο διάβολο. Ο σατανάς δεν είναι παρά η προσωποποίηση των κοσμικών δυνάμεων, της κατωτέρας φύσεως και του υποκόσμου. Διδάσκει πως υπάρχει ένας δαίμονας στον καθένα μας και αντί να τον εξορκίζουμε το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να τον υπηρετούμε, για να έρχεται σε βοήθειά μας!Ο μετριοπαθής σατανισμός είναι μια αντίστροφη και διάστροφη θρησκεία. Υπόσχεται την απελευθέρωση της σάρκας, την ελεύθερη διάπραξη κάθε σαρκικής επιθυμίας, την υπηρέτηση του υπερτροφικού εγώ. Ό,τι ονομάζει η Αγία Γραφή ως: «επιθυμία της σαρκός, επιθυμία των οφθαλμών και αλαζονεία του βίου» (Α’ Ίωάν. Β’ 16).


    Δεν υπάρχει σωστός σατανισμός!
    jorge
    06.01.2007, 16:49
    Παράθεση:

    Το μέλος Enas_alla_lewn στις 06-01-2007 στις 16:19 έγραψε...

    Ο Σατανισμός όμως - ο σωστός, όχι ο... κουλός - είναι απλά η απάντηση στο θεοκρατικό "πολιτισμό" που κάποιοι θέλουν για αυτό και συκοφαντείται τόσο άγρια. Το μόνο που ζητάει είναι ελευθερία για το άτομο, μια ζωή χωρίς τα πρέπει της κοινωνίας, έναν ροκ τρόπο ζωής δηλαδή.



    Προφανώς αυτό είναι δική σου ερμηνεία έτσι;
    kadmilos
    06.01.2007, 16:54
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 06-01-2007 στις 15:44 έγραψε...

    Από τη στιγμή που δε πιστεύετε πως υπάρχει σατανισμός, Θεός κ.λπ. (αυτή την εντύπωση μου δώσατε, αν κάνω λάθος διορθώστε με) δεν έχει νόημα να συνεχίσετε να συζητάτε γι αυτό! Πόσο μάλλον να αντικρούετε επιχειρήματα και θέσεις με βάση την ύπαρξη του σατανισμού γενικά κι όχι ειδικά στη μουσική!



    Εσυ μιλας για τον Σατανισμο γενικα.Ποιος σου ειπε οτι πιστευουμε οτι δεν υπαρχει Θεος? Απλα εγω λεω οτι σατανισμος δεν ειναι θρησκεια.Δεν ειναι ισχυρος και ουτε μπορει να γινει ποτε. Απλα: Ο Σατανας δεν ειναι μια αρχη οπως και ο Θεος. Το οτι αντιμετωπιζεται ετσι ειναι αλλο θεμα.Εγω αυτο πιστευω.
    kadmilos
    06.01.2007, 16:57
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 06-01-2007 στις 16:49 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Enas_alla_lewn στις 06-01-2007 στις 16:19 έγραψε...

    Ο Σατανισμός όμως - ο σωστός, όχι ο... κουλός - είναι απλά η απάντηση στο θεοκρατικό "πολιτισμό" που κάποιοι θέλουν για αυτό και συκοφαντείται τόσο άγρια. Το μόνο που ζητάει είναι ελευθερία για το άτομο, μια ζωή χωρίς τα πρέπει της κοινωνίας, έναν ροκ τρόπο ζωής δηλαδή.



    Προφανώς αυτό είναι δική σου ερμηνεία έτσι;



    Φανταζομαι οτι Εννοει οτι μεσα σε αυτο που εννοουμε σατανισμο μπορει να βρει κανεις φιλοσοφικες αποψεις που δεν ειναι κακες.Καλος-κακος,σωστος-λαθος.Ολα ειναι σχετικα.
    vero
    06.01.2007, 17:17
    παιδια εγω τον γνωριζω καπως διαφορετικα το σανατισμο απο οτι εχω διδαχτει στο σχολειο δηλαδη ο σατανισμος ειναι εναντιαν του Θεου. Αυτοι που ασχολουνται με το σανατισμο ειναι πολυ αντιθετα απο τη ζωη που εχει ο θεος και οπου ζουμε!!!

    οσα ειπε ο καδμιλοσ δεν τα επαισα

    Φανταζομαι οτι Εννοει οτι μεσα σε αυτο που εννοουμε σατανισμο μπορει να βρει κανεις φιλοσοφικες αποψεις που δεν ειναι κακες.Καλος-κακος,σωστος-λαθος.Ολα ειναι σχετικα.

    εννοεις οτι ο σανατισμος εν μερει εχει και καλα?

    και οσο για τον ενας_αλλα_λεων

    Ο Σατανισμός όμως - ο σωστός, όχι ο... κουλός - είναι απλά η απάντηση στο θεοκρατικό "πολιτισμό" που κάποιοι θέλουν για αυτό και συκοφαντείται τόσο άγρια. Το μόνο που ζητάει είναι ελευθερία για το άτομο, μια ζωή χωρίς τα πρέπει της κοινωνίας, έναν ροκ τρόπο ζωής δηλαδή.


    δηλαδη εγω που σκεφτομαι ετσι στο σατανισμο θα καταληξω?




    Enas_alla_lewn
    06.01.2007, 17:20
    Ο σωστός σατανισμός είναι αυτός που διαχωρίζει τη θέση του από τη χριστιανογενή δαιμονολατρία, άμα πιστεύεις στην κυριολεκτική ύπαρξη του Σατανά πιστεύεις και στο θεό, άρα χριστιανός αιρετικός είσαι και όχι σατανιστής. Σατανισμός είναι μια φιλοσοφία και στάση ζωής και όχι μια θρησκεία-μαντρί με θεούς-τιμωρούς, αντιθέτως στέκεται απέναντι στον χριστιανισμό και στη ψευτοηθική του υπαγορεύοντας την ελευθερία του ατόμου. Μπορεί να το παρακάνει σε κάποια ζητήματα αλλά αυτός δεν είναι λογός να τον μηδενίζουμε.
    maspa
    06.01.2007, 17:23
    Παράθεση:

    Το μέλος Enas_alla_lewn στις 06-01-2007 στις 17:20 έγραψε...

    Ο σωστός σατανισμός είναι αυτός που διαχωρίζει τη θέση του από τη χριστιανογενή δαιμονολατρία, άμα πιστεύεις στην κυριολεκτική ύπαρξη του Σατανά πιστεύεις και στο θεό, άρα χριστιανός αιρετικός είσαι και όχι σατανιστής. Σατανισμός είναι μια φιλοσοφία και στάση ζωής και όχι μια θρησκεία-μαντρί με θεούς-τιμωρούς, αντιθέτως στέκεται απέναντι στον χριστιανισμό και στη ψευτοηθική του υπαγορεύοντας την ελευθερία του ατόμου. Μπορεί να το παρακάνει σε κάποια ζητήματα αλλά αυτός δεν είναι λογός να τον μηδενίζουμε.



    Ο Χριστός κι η Παναγία!
    vero
    06.01.2007, 17:34
    Σωστος!!!! ετσι ειναι αμα γνωριζεις οτι υπαρχει ο Στανας τοτε εισαι σωστος χριστιανος!!!!
    kadmilos
    06.01.2007, 18:07
    Παράθεση:

    Το μέλος vero στις 06-01-2007 στις 17:17 έγραψε...

    παιδια εγω τον γνωριζω καπως διαφορετικα το σανατισμο απο οτι εχω διδαχτει στο σχολειο δηλαδη ο σατανισμος ειναι εναντιαν του Θεου. Αυτοι που ασχολουνται με το σανατισμο ειναι πολυ αντιθετα απο τη ζωη που εχει ο θεος και οπου ζουμε!!!

    οσα ειπε ο καδμιλοσ δεν τα επαισα

    Φανταζομαι οτι Εννοει οτι μεσα σε αυτο που εννοουμε σατανισμο μπορει να βρει κανεις φιλοσοφικες αποψεις που δεν ειναι κακες.Καλος-κακος,σωστος-λαθος.Ολα ειναι σχετικα.

    εννοεις οτι ο σανατισμος εν μερει εχει και καλα?

    και οσο για τον ενας_αλλα_λεων

    Ο Σατανισμός όμως - ο σωστός, όχι ο... κουλός - είναι απλά η απάντηση στο θεοκρατικό "πολιτισμό" που κάποιοι θέλουν για αυτό και συκοφαντείται τόσο άγρια. Το μόνο που ζητάει είναι ελευθερία για το άτομο, μια ζωή χωρίς τα πρέπει της κοινωνίας, έναν ροκ τρόπο ζωής δηλαδή.


    δηλαδη εγω που σκεφτομαι ετσι στο σατανισμο θα καταληξω?







    Εγω ειπα οτι ο σατανισμος οπως εκφραστηκε τα τελευταια χρονια μπορει να εχει φιλοσοφικες αποψεις που ακομα και ενας χριστιανος να θεωρει λογικες.Αποδεκτες. Αυτο ακριβως που αναρωτηθηκες και εσυ.Σκεφτεσαι ετσι δεν θα καταληξεις στο σατανισμο.Και ο χριστιανισμος ενιοτε συμφωνει