ελληνική μουσική
    562 online   ·  210.914 μέλη

    Σατανισμός στη μουσική ροκ

    heartbreak-kid
    06.01.2007, 18:13
    Παράθεση:

    Το μέλος Enas_alla_lewn στις 06-01-2007 στις 17:20 έγραψε...

    Ο σωστός σατανισμός είναι αυτός που διαχωρίζει τη θέση του από τη χριστιανογενή δαιμονολατρία, άμα πιστεύεις στην κυριολεκτική ύπαρξη του Σατανά πιστεύεις και στο θεό, άρα χριστιανός αιρετικός είσαι και όχι σατανιστής. Σατανισμός είναι μια φιλοσοφία και στάση ζωής και όχι μια θρησκεία-μαντρί με θεούς-τιμωρούς, αντιθέτως στέκεται απέναντι στον χριστιανισμό και στη ψευτοηθική του υπαγορεύοντας την ελευθερία του ατόμου. Μπορεί να το παρακάνει σε κάποια ζητήματα αλλά αυτός δεν είναι λογός να τον μηδενίζουμε.



    πηγές? λογικές αποδείξεις επ' αυτού?
    αλλιώς είναι απλώς σκόρπια λόγια.
    Enas_alla_lewn
    06.01.2007, 18:18
    Πηγή είναι η Σατανική Βίβλος, δεν αυτοσχεδίασα ξέρεις, διάβασα.
    heartbreak-kid
    06.01.2007, 18:19
    α δηλαδή αν κατάλαβα καλά, έβαλες δύο βίβλους απέναντι, με την μία να κατηγορή την άλλην και έβγαλες συμπέρασμα?
    Enas_alla_lewn
    06.01.2007, 18:32
    Είναι απλό: όταν θέλω να μάθω για τον χριστιανισμό διαβάζω τη χριστιανική βίβλο και όταν θέλω να μάθω για τον σατανισμό διαβάζω τη σατανική, περίεργο ε;
    heartbreak-kid
    06.01.2007, 18:35
    ναι. περίεργο. αν περιορίζεσαι σαυτα τα δύο και δεν κάνεις συγκριτική μελέτη άλλων πηγών, πιο ιστορικών για παράδειγμα, τότε δεν νομίζω ότι βγάζεις ασφαλές συμπέρασμα. σαν ο δικαστής να εξετάζη μόνο 2 αντιδίκους χωρίς να έχη μάρτυρες. τεσπά. ξέφυγα από το τόπικ, οπότε δεν έχει νόημα
    Enas_alla_lewn
    06.01.2007, 18:40
    Δεν περιορίζομαι σε αυτά τα βιβλία, απλά είναι μια καλή αρχή.
    Spotlight_Dancer
    06.01.2007, 18:44
    Παράθεση:

    Το μέλος vero στις 06-01-2007 στις 17:17 έγραψε...

    παιδια εγω τον γνωριζω καπως διαφορετικα το σανατισμο απο οτι εχω διδαχτει στο σχολειο δηλαδη ο σατανισμος ειναι εναντιαν του Θεου. Αυτοι που ασχολουνται με το σανατισμο ειναι πολυ αντιθετα απο τη ζωη που εχει ο θεος και οπου ζουμε!!!

    οσα ειπε ο καδμιλοσ δεν τα επαισα

    Φανταζομαι οτι Εννοει οτι μεσα σε αυτο που εννοουμε σατανισμο μπορει να βρει κανεις φιλοσοφικες αποψεις που δεν ειναι κακες.Καλος-κακος,σωστος-λαθος.Ολα ειναι σχετικα.

    εννοεις οτι ο σανατισμος εν μερει εχει και καλα?

    και οσο για τον ενας_αλλα_λεων

    Ο Σατανισμός όμως - ο σωστός, όχι ο... κουλός - είναι απλά η απάντηση στο θεοκρατικό "πολιτισμό" που κάποιοι θέλουν για αυτό και συκοφαντείται τόσο άγρια. Το μόνο που ζητάει είναι ελευθερία για το άτομο, μια ζωή χωρίς τα πρέπει της κοινωνίας, έναν ροκ τρόπο ζωής δηλαδή.


    δηλαδη εγω που σκεφτομαι ετσι στο σατανισμο θα καταληξω?






    Οχι βεβαια,αλλα απ'οτι φαινεται ο "σανατισμος"εχει επιδρασει δραστικα στην ορθογραφια σου...
    Hastaroth
    06.01.2007, 18:56
    Ο σανατισμός έχει καμμιά σχέση μέ το σανό που ταϊζουμε τά άλογα;
    Lansetris
    06.01.2007, 23:21
    Ας καταθέσω και εγώ τις απόψεις μου κυρίως για τη μάσπα που δείχνει έντονο προβληματισμό, είναι κάτι που το έχω ξαναδεί και σε άλλα παιδιά στο παρελθόν.
    Το ζήτημα είναι παλιό και με μπόλικη παραφιλολογία. Αφορμή η σχέση κάποιων συγκροτημάτων και καλλιτεχνών με αυτό που λέγεται αποκρυφισμός. Λεντ Ζέπελιν, Μπλακ Σάμπαθ, Άλις Κούπερ είναι χαρακτηριστικά ονόματα από τους παλιούς. Αλλά και γενικά στο χέβι μέταλ θα βρει κανείς τέτοιες αναφορές. Πολλές φορές λειτουργούσε ως πρόκληση – διαφημιστικό κόλπο, όπως έχει αναφέρει και ο Όζι Όσμπουρν, νομίζω, πρόσφατα. (Μάλιστα λέγεται ότι οι Λέντ Ζέπελιν, χωμένοι στο μυστικισμό από ένα σημείο και πέρα, γνώρισαν την «εκδίκηση» του Θεού με τα απανωτά χτυπήματα της μοίρας που οδήγησαν σε παρακμή και διάλυση το συγκρότημα. Αλλά αυτό είναι παραφιλολογία). Τα παραπάνω είναι όμως η αφορμή. Η αιτία του ζητήματος είναι το γεγονός ότι η ροκ μουσική ήταν πάντα μουσική – και τρόπος ζωής – της αμφισβήτησης, της πρόκλησης απέναντι στα καθωσπρέπει και καθιερωμένα, της αμείλικτης κριτικής του νέου απέναντι σε καθετί κατεστημένο και φθαρμένο. (Άρα και απέναντι στον εαυτό της – άλλο ζήτημα). Ήταν φυσικό λοιπόν να υπάρξει έντονη αμφισβήτηση και στα ζητήματα της θρησκείας και μάλιστα της κυρίαρχης στις, υποκριτικές συν τοις άλλοις, κοινωνίες της Δύσης.
    Κάποιοι τα έβαλαν στα ίσα με το θρησκευτικό κατεστημένο όπως οι Τζέθρο Ταλλ κάποιοι άλλοι βασανίστηκαν από μια μακροχρόνια σχέση αγάπης – αντίθεσης με το Θεό όπως η Πάτι Σμιθ. Γνωστές είναι και οι επιρροές του Νικ Κέιβ από τη Βίβλο. Ε, κάποιοι άλλοι ακολούθησαν μέχρι και τη σατανολατρεία είτε γιατί το πίστευαν (οπότε και κατά τη δική μου γνώμη στερούνται σοβαρότητας), είτε για πρόκληση και διαφημιστικούς λόγους που ανέφερα παραπάνω. Πάντως, οι πιο σπουδαίοι ρόκερς δεν καταδέχτηκαν να πέσουν σε τέτοιες σατανιστικές αφέλειες, χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν υπήρξαν ακόμη και βλάσφημοι απέναντι όχι τόσο στο Χριστό όσο στο εκκλησιαστικό τυπικό. Υπάρχουν βέβαια στον αντίποδα και γκρουπ που δεν έκρυψαν ποτέ τις χριστιανικές τους καταβολές όπως οι U2 από την εποχή του Γουόρ ακόμη, όταν έγραψαν μουσική πάνω στον 40ό ψαλμό.
    Και αν κάποιοι πάνε και περνούν ανάποδα μηνύματα σε δίσκους, δεν ευθύνεται το ροκ γι’ αυτό. Κάπως έτσι έχουν τα πράγματα και προσεγγίζοντας αυτά που είχε πει ο Ορφέας στη αρχή του τόπικ, το ροκ είναι ένα μεγάλο λιβάδι που ανθίζουν λογής λογής λουλούδια. Διαλέγει κανείς και παίρνει. Ούτε το χαρντ ροκ ή το γκραντζ, στο σύνολό του, έχει σχέση με τέτοιους μυστικισμούς, κάποιοι φορείς του λεγόμενου κλάσικ ροκ ή αρτ ροκ φλέρταραν περιστασιακά με τις ανατολικές θρησκείες ενώ το πανκ χτύπησε αλύπητα τον κάθε λογής αποκρυφισμό ως μεγάλη βλακεία, χωρίς να διακατέχεται από καμιά θρησκευτικότητα βέβαια.
    Το ροκ πρόσφερε και προσφέρει πολλά, ας αφήσουμε στην άκρη τις σατανιστικές γραφικότητες και τα ανάποδα μηνύματα.

    rompa
    06.01.2007, 23:23
    Λίγο διάβασα και πανικοβλήθηκααααα!!
    vero
    06.01.2007, 23:48
    Οχι βεβαια,αλλα απ'οτι φαινεται ο "σανατισμος"εχει επιδρασει δραστικα στην ορθογραφια σου...


    ναι σποτ τι να κανουμε???????





    mpatzinick
    07.01.2007, 12:03
    Παράθεση:

    Το μέλος vero στις 06-01-2007 στις 17:17 έγραψε...

    Αυτοι που ασχολουνται με το σανατισμο ειναι πολυ αντιθετα απο τη ζωη που εχει ο θεος και οπου ζουμε!!!





    επετρεψε μου να διαφωνησω...η ζωη που ζουμε δεν εχει καμια σχεση με αυτη που προτεινει ο χριστιανικος θεος. παλι καλα..!


    υ.γ. για αποφυγη παρεξηγησεων , δεν εχει καμια σχεση οσον αφορα τις μηδενιστικες τασεις της συγκεκριμενης θρησκειας! η τουλαχιστον των περισσοτερων απο μας η ζωη ξεφευγει απο αυτες τις τασεις(σε συντριπτικη πλειοψηφια ομως)!και λογικο , γιατι ειναι απανθρωπες!
    odis13
    07.01.2007, 12:49
    Καλά αυτό το Topic έχει ξεφύγει εντελώς.Εστω ότι υπάρχουν σατανιστικά μυνήματα σε πολλά γνωστά Rock τραγούδια.Ε, και? Χ....καμε και η βάρκα γέρνει.

    Επίσης καλό θα ήταν για μερικούς να βλέπουν όλο το δάσος και όχι τα δέντρα.Βοηθάει ξέρετε.

    Α, και ο σατανισμός, με τις διάφορες μορφές του, προυπήρχε του χριστιανισμού, οπότε ότι είναι κατά του χριστιανισμού δεν είναι και σατανιστικό.Και επειδή έγιναν αναφορές στη Βίβλο, θα αναφέρω κάτι σχετικό για να προβληματιστούμε λίγο.
    Τώρα τελευταία οι παπάδες έχουν κάνει μόδα το εξής "Ο Χριστός υπήρξε αποδεδειγμένα ιστορικό πρόσωπο, άσχετα με το αν ήταν Θεός,Θνητός προφητης κλπ".Μάλιστα και τα βιβλία θρησκευτικών του δημοτικού και γυμνασίου λένε ότι ο Χριστός ήταν αποδεδειγμένα ιστορικό πρόσωπο.Και ποιές είναι αυτές οι αποδείξεις?....Πουθενά δεν υπάρχουν.

    Οι ΜΟΝΕΣ ιστορικές αναφορές στο χριστό από τουσ σύγχρονούσ του ιστορικούς είναι 2.Ο Ιόσιπος και ο Τάκιτος είναι οι μόνοι που αναφέρονται στο Χριστό και ιδού το τι λενε "την εποχή εκείνη(0-50 μχ για εμάς) υπήρξαν πολλές αναταραχές στην Γαλιλαία λόγω κάποιου επαναστέτη ονόματι Christus....."
    Αυ΄το είναι ότι έχει η ιστορικη επιστήμη για το χριστό.

    Το ανέφερα αυτό για να προβληματιστούν μερικοί με αυτά που τους λένε.

    Βεβαια τι σημασία έχει αν ο Χριστός υπήρξε,έχει αλλάξει τον κόσμο τρομερά.

    Και κάτι τελευταίο...τα ράσα δεν κάνουν τον παπά.Υάρχουν ιερείς που είναι πράγματι μορφωμένοι και που η γνώμη τους είναι σεβαστή και επιθυμητή.Κια υπάρχουν και όλοι οι υπόλοιποι που το μόνο που κάνουν σωστά είναι η πλύση εγκεφάλου.Την εποχή που έγινε ο σάλος με το σκήνωμα του Βησαρίωνα είπε (στο Mega νομίζω) κάποιος επιστήμονας(γιατρός) ότι είναι αδύνατο να καταριφθούν οι φυσικοί νόμοι.Κια ο ιερέας από το διπλανό παράθυρο Γύρισε και του είπε"Τι λες ρε, αφου το καλαμπόκι όταν μεγαλώνει πάει προς τα πάνω, αντίθετα με τους νόμους της βαρύτητας, επιστήμονα της δεκάρας"


    Τα συμπεράσματα δικά σας...................................
    babisdr
    07.01.2007, 12:57
    Jesus Christ Superstar...
    chorrer
    07.01.2007, 13:59
    Πω πω.....μου βγηκαν τα ματια μεχρι να τελιωσω το τοπικ!!!

    ......Μετα λοιπον απο 13 σελιδες παραθεσεων κι αντιπαραθεσεων, εγω εχω να κανω μονο την εξης ερωτηση:

    ......Μηπως ξερει καποιος που κλεινουν συμβολαια με το διαβολο για να γινουν γνωστοι , διασημοι και πλουσιοι??
    .....Σατανα με ακουουουουουουους? Θελω συμβολαιο τωρααααααααα!!!!!!!!


    maspa
    07.01.2007, 14:06
    Παράθεση:

    Το μέλος odis13 στις 07-01-2007 στις 12:49 έγραψε...

    Καλά αυτό το Topic έχει ξεφύγει εντελώς.Εστω ότι υπάρχουν σατανιστικά μυνήματα σε πολλά γνωστά Rock τραγούδια.Ε, και? Χ....καμε και η βάρκα γέρνει.

    Επίσης καλό θα ήταν για μερικούς να βλέπουν όλο το δάσος και όχι τα δέντρα.Βοηθάει ξέρετε.


    Ξέρεις κι ο καρκίνος κάπως έτσι ξεκινά. Από ένα μέρος του σώματος και μετά εξαπλώνεται....

    Παράθεση:


    Α, και ο σατανισμός, με τις διάφορες μορφές του, προυπήρχε του χριστιανισμού, οπότε ότι είναι κατά του χριστιανισμού δεν είναι και σατανιστικό.

    Οι θρησκείες εξελίσσονται.... (όπως κι ο σατανισμός, είχε άλλες μορφές, μαζί με τον χριστιανισμό εξελίχθηκε κι αυτός).. Άρα, δεν ισχύει αυτό που λες...

    Παράθεση:

    Και επειδή έγιναν αναφορές στη Βίβλο, θα αναφέρω κάτι σχετικό για να προβληματιστούμε λίγο.
    Τώρα τελευταία οι παπάδες έχουν κάνει μόδα το εξής "Ο Χριστός υπήρξε αποδεδειγμένα ιστορικό πρόσωπο, άσχετα με το αν ήταν Θεός,Θνητός προφητης κλπ".Μάλιστα και τα βιβλία θρησκευτικών του δημοτικού και γυμνασίου λένε ότι ο Χριστός ήταν αποδεδειγμένα ιστορικό πρόσωπο.Και ποιές είναι αυτές οι αποδείξεις?....Πουθενά δεν υπάρχουν.

    Οι ΜΟΝΕΣ ιστορικές αναφορές στο χριστό από τουσ σύγχρονούσ του ιστορικούς είναι 2.Ο Ιόσιπος και ο Τάκιτος είναι οι μόνοι που αναφέρονται στο Χριστό και ιδού το τι λενε "την εποχή εκείνη(0-50 μχ για εμάς) υπήρξαν πολλές αναταραχές στην Γαλιλαία λόγω κάποιου επαναστέτη ονόματι Christus....."
    Αυ΄το είναι ότι έχει η ιστορικη επιστήμη για το χριστό.


    Υπάρχουν πολλές εκδοχές..Γι άλλους ο Χριστός δεν υπήρξε, γι άλλους ήταν ένα ιστορικό πρόσωπο, γι άλλους προφήτης, γι άλλους ο Μεσσίας.
    Το θέμα του topic δεν είναι αν και τι ήταν ο Χριστός, αλλά καθαρά ο σατανισμός στη μουσική.

    Παράθεση:

    Και κάτι τελευταίο...τα ράσα δεν κάνουν τον παπά.Υάρχουν ιερείς που είναι πράγματι μορφωμένοι και που η γνώμη τους είναι σεβαστή και επιθυμητή.Κια υπάρχουν και όλοι οι υπόλοιποι που το μόνο που κάνουν σωστά είναι η πλύση εγκεφάλου.

    Κανείς δε μπορεί να σε επηρεάσει αν δεν επιτρέψεις ο ίδιος να επηρεαστείς. Σχετικά με το θέμα μας τώρα, έχει ειπωθεί ότι υπάρχει σατανισμός στη ροκ μουσική από ανθρώπους που έχουν σχέση με τη θρησκεία(δεν είναι μόνο οι ιερείς, είναι και οι θεολόγοί). Από κει κι έπειτα δε πρόσεξα να γίνεται επανειλημένως θέμα..


    Παράθεση:

    Την εποχή που έγινε ο σάλος με το σκήνωμα του Βησαρίωνα είπε (στο Mega νομίζω) κάποιος επιστήμονας(γιατρός) ότι είναι αδύνατο να καταριφθούν οι φυσικοί νόμοι.Κια ο ιερέας από το διπλανό παράθυρο Γύρισε και του είπε"Τι λες ρε, αφου το καλαμπόκι όταν μεγαλώνει πάει προς τα πάνω, αντίθετα με τους νόμους της βαρύτητας, επιστήμονα της δεκάρας"




    Ποιός παπάς ήταν αυτός; Ο παπα-Τσάκαλος;
    kadmilos
    07.01.2007, 14:29
    Παράθεση:

    Το μέλος odis13 στις 07-01-2007 στις 12:49 έγραψε...

    Καλά αυτό το Topic έχει ξεφύγει εντελώς.Εστω ότι υπάρχουν σατανιστικά μυνήματα σε πολλά γνωστά Rock τραγούδια.Ε, και? Χ....καμε και η βάρκα γέρνει.

    Επίσης καλό θα ήταν για μερικούς να βλέπουν όλο το δάσος και όχι τα δέντρα.Βοηθάει ξέρετε.

    Α, και ο σατανισμός, με τις διάφορες μορφές του, προυπήρχε του χριστιανισμού, οπότε ότι είναι κατά του χριστιανισμού δεν είναι και σατανιστικό.Και επειδή έγιναν αναφορές στη Βίβλο, θα αναφέρω κάτι σχετικό για να προβληματιστούμε λίγο.
    Τώρα τελευταία οι παπάδες έχουν κάνει μόδα το εξής "Ο Χριστός υπήρξε αποδεδειγμένα ιστορικό πρόσωπο, άσχετα με το αν ήταν Θεός,Θνητός προφητης κλπ".Μάλιστα και τα βιβλία θρησκευτικών του δημοτικού και γυμνασίου λένε ότι ο Χριστός ήταν αποδεδειγμένα ιστορικό πρόσωπο.Και ποιές είναι αυτές οι αποδείξεις?....Πουθενά δεν υπάρχουν.

    Οι ΜΟΝΕΣ ιστορικές αναφορές στο χριστό από τουσ σύγχρονούσ του ιστορικούς είναι 2.Ο Ιόσιπος και ο Τάκιτος είναι οι μόνοι που αναφέρονται στο Χριστό και ιδού το τι λενε "την εποχή εκείνη(0-50 μχ για εμάς) υπήρξαν πολλές αναταραχές στην Γαλιλαία λόγω κάποιου επαναστέτη ονόματι Christus....."
    Αυ΄το είναι ότι έχει η ιστορικη επιστήμη για το χριστό.

    Το ανέφερα αυτό για να προβληματιστούν μερικοί με αυτά που τους λένε.

    Βεβαια τι σημασία έχει αν ο Χριστός υπήρξε,έχει αλλάξει τον κόσμο τρομερά.



    Ο σατανισμος προυπηρχε του χριστιανισμου??Μια θρησκεια-αν μπορει κανεις να την πει θρησκεια- που ιδρυθηκε κανονικα το 1968, προυπηρχε?? Ξερω οτι υπηρχαν θεοτητες που μπορει να θυμιζουν το σατανα, αλλα οτι ο σατανισμος σαν θρησκεια προυπηρχε θελω να μου το στηριξεις καπου.Πρωτη φορα το ακουω.

    Επισης αναφερεσαι στον ιστορικο Ιησου. Απλα τα πραγματα δεν μπορεις να περιμενεις πολλες πληροφοριες για εναν μαραγκο που εζησε στη ρωμαικη αυτοκρατορια η οποια ηταν τεραστια. Επισης μην ξεχνας οτι και για αλλα ιστορικα προσωπα οι πηγες ειναι λιγες. Παρολα αυτα οι πηγες δεν ειναι μονο αυτες που αναφερεις ειναι και αλλοι. Διαβασε το παρακατω αρθρο. Μπορει η βικιπαιδεια να μην θεωρειται ακαδημαικα αξιοπιστη πηγη, ομως το συγκεκριμενο ειναι πολυ καλο και αντικειμενικο.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Historicity_of_Jesus

    Το αλλο που ειπες για το καλαμποκι το αφηνω ασχολιαστο. Το εχω ξαναπει οτι πολλοι παπαδες ειναι ασχετοι. Μπορει ομως να ηθελε να πει κατι αλλο και να μην μπορεσε να δωσει επιχειρηματα αφου στην τηλεοραση Δεν υπαρχει η εννοια διαλογος. Εχουνε παντα περιορισμενο τηλεοπτικο χρονο και ολοι παρεμβαινουν να πουν τα δικα τους.
    maspa
    07.01.2007, 14:46
    Παράθεση:

    Το μέλος kadmilos στις 07-01-2007 στις 14:29 έγραψε...
    Ο σατανισμος προυπηρχε του χριστιανισμου??Μια θρησκεια-αν μπορει κανεις να την πει θρησκεια- που ιδρυθηκε κανονικα το 1968, προυπηρχε?? Ξερω οτι υπηρχαν θεοτητες που μπορει να θυμιζουν το σατανα, αλλα οτι ο σατανισμος σαν θρησκεια προυπηρχε θελω να μου το στηριξεις καπου.Πρωτη φορα το ακουω.


    Πιο πάνω ανέφερα για τον αποκρυφισμό κάτι....
    ίσως σε βοηθήσει στο παραπάνω για το οποίο απορείς.
    (Δεν είναι δική μου η ερμηνεία, από λεξικό)


    maspa
    07.01.2007, 14:51
    Να και κάτι που μόλις βρήκα κι ίσως είναι ενδιαφέρον για τη συζήτηση.
    εδώ


    kadmilos
    07.01.2007, 15:03
    Αλλο αποκρυφισμος, αλλο μαγεια ,αλλο σατανισμος. Μην τα μπερδεψουμε παλι ολα μαζι.