ελληνική μουσική
    563 online   ·  210.874 μέλη

    Σατανισμός στη μουσική ροκ

    jacamar
    18.04.2007, 16:47
    το ροκ δεν είναι θρησκεία.... οτι και να γράφουν οι στίχοι στα τραγούδια οσες νεκροκεφαλές πενταλφες και ανάποδους σταυρούς και αν φοράμε ΔΕΝ πιστεύουμε σε κανέναν ούτε χριστό ούτε διάολο.
    vero ο αληθεινός θεός που θα σου δώσει δύναμη είναι ο εαυτός σου αν τον αγαπήσεις και τον ακούσεις έχεις κερδίσει τα πάντα.
    Δεν είναι η μουσική προσηλητιστικό μέσο!
    ΔΕν φοράμε μαύρα γιατί είμαστε παιδιά του εοσφόρου
    ΔΕν προσπαθούμε να πίσουμε κανέναν για την ύπαρξη κανενός
    Δεν προσβάλουμε καμία θρησκεία εφόσον αυτοί που πιστεύουν σε αυτή έχω πραγματική ακλόνητη πίστη.

    ¨Ελεος πια ! και αν είμαι ροκ μην με φοβάσε.....!

    όσο για αυτές τις γιαγιάδες που στην θέα μου σταυροκοπιούνται τις κάνω χάζι! έχουν την πλάκα τους!
    tsibitos
    18.04.2007, 16:51
    Παράθεση:

    Το μέλος moufidis στις 23-03-2007 στις 17:50 έγραψε...

    ΣΑΤΑΝΙΣΜΟΣ ΣΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΡΟΚ







    Επρεπε να την Βαλεις ολοκληρη την φωτογραφια!!
    marydlf
    18.04.2007, 17:37


    Ηθελα να'ξερα τι θα λεγανε ολοι αυτοι αν ξερανε τους RC..
    marydlf
    18.04.2007, 17:51
    " TARGET="_blank">Λουκά


    THEOG
    18.04.2007, 20:15
    Παράθεση:

    Το μέλος marydlf στις 18-04-2007 στις 17:51 έγραψε...


    Link" TARGET="_blank">Λουκά





    Δεν το πιστεύω!!!
    Τόσο καιρό που πίστευα στη κα Λουκά και μισούσα Ρουβα-Ψινάκη-Πανούση ήταν όλα ένα λάθος??
    Othersidegirl
    18.04.2007, 22:35
    Eιναι ΣΙΓΟΥΡΑ θεμα marketing...δεν ταυτιζω μουσικη με θρησκεια...αλλωστε ειναι δυο διαφορετικα θεματα... Μου σπανε τα νευρα κατι "μεταλλα" που λενε μαλ...ες του τυπου:"ακουω μεταλ αρα ειμαι αθεος..."ή ακουω καποιους αλλους να λενε για εμας που ακουμε rock/metal:"δες τι φοραει!μπλιαχ!σατανιστης θα ειναι μωρε..."ή ακομα:"ειναι αθεος μαλλον θα ακουει metal..." Μα δεν μπορω να καταλαβω τελος παντων!Τι μυαλο μπορει να εχουν αυτοι οι ανθρωποι και μας κρινουν κιολας?????? Εκτος απο αυτο μου τη σπανε και κατι αλλοι "παπαδες" που μιλανε για τη rock χωρις να εχουν πληρης εντυπωση... Πριν 2 χρονια η εκκλησια της Ελλαδας(τρομαρα μας)κατηγορησε τους SlipKnoT για σατανισμο με σκοπο την ακυρωση της συναυλιας στην Αθηνα...ΕΛΕΟΣ!!!Τα παιδια δεν εχουν καμια σχεση με τον σατανισμο!Αλλα ετσι ειναι οταν εισαι παπας...κατηγορας οποιον θελεις χωρις να γνωριζεις τπτ γι'αυτον!Εχουν διαβασει?Εχουν ψαξει τους στιχους τους?Το νοημα των τραγουδιων βρε αδερφε???ΟΧΙ!!!Α!και κατι τελευταιο!Αλλωστε δεν διαφερουμε και σε τπτ με τους παπαδες...μαυρα φοραμε οπως φορανε και αυτοι,μακρια μαλλια και μουσι εχουν οι μεταλλαδες οπως και αυτοι,σταυρους φοραμε...οπως και αυτοι...
    sea_like_eyes
    18.04.2007, 23:42
    tattoo των Ιmmolation οπως αυτο που εχει ο drummer των SlipKnoT..εχουν?μπα...χλωμο το κοβω!

    οι Immolation ειναι...χμμμ...ακουστε και θα καταλαβετε!
    tatsis
    19.04.2007, 11:10
    Παράθεση:

    Το μέλος absurdus_delirium στις 18-04-2007 στις 15:19 έγραψε...

    Δεν μπορείς φιλαράκο μου να προσβάλλεις κατ' αυτόν τον τρόπο ανθρώπους οι οποίοι πιστεύουν σε κάτι άλλο από εσένα γιατί με αυτά τα μέσα που μεταχειρίζεσαι δεν είσαι καλύτερος από τους Χριστιανούς (εσύ το'γραψες με κεφαλαίο) που διατείνεσαι πως σιχαίνεσαι (ιεραπόστολους/σταυροφόρους, καθημερινούς υποκριτές που με το σταυρό στο χέρι είναι έτοιμοι να σε "κάψουν" αν δεν τον φιλήσεις, ε;). Εσύ απλά έχεις έναν άλλο σταυρό, μια άλλη υπέρτατη αλήθεια στο χέρι και πας. Παρακαλώ, σεβασμός προς όλους.



    Βασικά φίλε μου αυτό είναι τραγούδι των deicide δεν το έβγαλα εγώ!!!!
    tatsis
    19.04.2007, 11:14
    Παράθεση:

    Το μέλος Othersidegirl στις 18-04-2007 στις 22:35 έγραψε...

    Eιναι ΣΙΓΟΥΡΑ θεμα marketing...δεν ταυτιζω μουσικη με θρησκεια...αλλωστε ειναι δυο διαφορετικα θεματα... Μου σπανε τα νευρα κατι "μεταλλα" που λενε μαλ...ες του τυπου:"ακουω μεταλ αρα ειμαι αθεος..."ή ακουω καποιους αλλους να λενε για εμας που ακουμε rock/metal:"δες τι φοραει!μπλιαχ!σατανιστης θα ειναι μωρε..."ή ακομα:"ειναι αθεος μαλλον θα ακουει metal..." Μα δεν μπορω να καταλαβω τελος παντων!Τι μυαλο μπορει να εχουν αυτοι οι ανθρωποι και μας κρινουν κιολας?????? Εκτος απο αυτο μου τη σπανε και κατι αλλοι "παπαδες" που μιλανε για τη rock χωρις να εχουν πληρης εντυπωση... Πριν 2 χρονια η εκκλησια της Ελλαδας(τρομαρα μας)κατηγορησε τους SlipKnoT για σατανισμο με σκοπο την ακυρωση της συναυλιας στην Αθηνα...ΕΛΕΟΣ!!!Τα παιδια δεν εχουν καμια σχεση με τον σατανισμο!Αλλα ετσι ειναι οταν εισαι παπας...κατηγορας οποιον θελεις χωρις να γνωριζεις τπτ γι'αυτον!Εχουν διαβασει?Εχουν ψαξει τους στιχους τους?Το νοημα των τραγουδιων βρε αδερφε???ΟΧΙ!!!Α!και κατι τελευταιο!Αλλωστε δεν διαφερουμε και σε τπτ με τους παπαδες...μαυρα φοραμε οπως φορανε και αυτοι,μακρια μαλλια και μουσι εχουν οι μεταλλαδες οπως και αυτοι,σταυρους φοραμε...οπως και αυτοι...



    Συμφωνώ απόλυτα!!!!!!!!!!!!!!!! Η απάντηση σου πιστέυω οτι κάλυψε πολλούς!!!!
    absurdus_delirium
    19.04.2007, 12:12
    Παράθεση:

    Το μέλος tatsis στις 19-04-2007 στις 11:10 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος absurdus_delirium στις 18-04-2007 στις 15:19 έγραψε...

    Δεν μπορείς φιλαράκο μου να προσβάλλεις κατ' αυτόν τον τρόπο ανθρώπους οι οποίοι πιστεύουν σε κάτι άλλο από εσένα γιατί με αυτά τα μέσα που μεταχειρίζεσαι δεν είσαι καλύτερος από τους Χριστιανούς (εσύ το'γραψες με κεφαλαίο) που διατείνεσαι πως σιχαίνεσαι (ιεραπόστολους/σταυροφόρους, καθημερινούς υποκριτές που με το σταυρό στο χέρι είναι έτοιμοι να σε "κάψουν" αν δεν τον φιλήσεις, ε;). Εσύ απλά έχεις έναν άλλο σταυρό, μια άλλη υπέρτατη αλήθεια στο χέρι και πας. Παρακαλώ, σεβασμός προς όλους.



    Βασικά φίλε μου αυτό είναι τραγούδι των deicide δεν το έβγαλα εγώ!!!!



    Κάτι τέτοιο το φαντάστηκα! Ωστόσο σ' αυτή την περίπτωση που θες να παραθέσεις το τραγούδι, γράψε κι ένα "Deicide", γράψε κι έναν τίτλο..
    tatsis
    20.04.2007, 12:38
    Καλά πάρτε και λίγο slayer απλά έτσι για να γουστάρουμε!!!!


    Screams and nightmares
    Of a life I want
    Can't see living this lie no
    A world I haunt
    You've lost all control of my
    Heart and soul
    Satan holds my future
    Watch it unfold

    I am the Antichrist
    It's what I was meant to be
    Your God left me behind
    And set my soul to be free

    Watching disciples
    Of the satanic rule
    Pentagram of blood
    Holds the jackal's truth
    Searching for the answer
    Christ hasn't come
    Awaiting the final moment
    The birth of Satan's son

    Screams,
    From a life I live
    Torment,
    Is what I give
    Torture,
    Is what I love
    The down fall,
    Of the heavens above

    I am the Antichrist
    All love is lost
    Insanity is what I am
    Eternally my soul will rot (rot... rot)


    Astron
    20.04.2007, 13:46
    Παράθεση:

    Το μέλος tatsis στις 20-04-2007 στις 12:38 έγραψε...

    Καλά πάρτε και λίγο slayer απλά έτσι για να γουστάρουμε!!!!


    Torture,
    Is what I love
    The down fall,
    Of the heavens above

    I am the Antichrist
    All love is lost
    Insanity is what I am
    Eternally my soul will rot (rot... rot)





    Ατέλειωτος πεσιμισμός. Όχι μόνο απορρίπτει το χριστιανισμό αλλά πιστεύει ότι θα τιμωρηθεί γι' αυτό. Το παρατηρώ αυτό γενικά στα συγκροτήματα που ασχολούνται με τέτοια στιχουργική. Ένα ύφος "απορρίπτω τη θρησκεία σας, κι ας τιμωρηθώ, κι ας καώ κλπ". Στην πραγματικότητα είναι μάλλον μια βαθιά απογοήτευση απ' τα πάντα που φτάνει μέχρι και στην θρησκεία.

    Αυτός ο ακραίος πεσιμισμός βέβαια δεν έχει τίποτα να κάνει με την φιλοσοφία της ροκ μουσικής.

    tatsis
    21.04.2007, 11:57
    Απλά οι slayer φίλε μου δείχνουν την αντιπάθεια τους προς τις οργανωμένες θρησκείες γιατι........ έτσι γουστάρουν!!!! Αυτότο κάνουν απο το 82 - 83 που ξεκίνησαν μέχρι τωρα!!!! Και η φιλοσοφια του ροκ τι είναι ε???? SEX DRUGS AND ROCK'N ROLL???? Προτιμώ να βρίζω χριστούς και παναγίες!!!!
    Astron
    21.04.2007, 12:55
    Παράθεση:

    Το μέλος tatsis στις 21-04-2007 στις 11:57 έγραψε...
    Και η φιλοσοφια του ροκ τι είναι ε???? SEX DRUGS AND ROCK'N ROLL???? Προτιμώ να βρίζω χριστούς και παναγίες!!!!



    Εποικοδομητικότατο, τί να σου πω...
    Άσε που αυτό μπορείς να το κάνεις και στο γήπεδο θαυμάσια, η μουσική τί σχέση έχει μ' όλα αυτά;

    Όσο για το "sex drugs and rock'n roll" αν νομίζεις ότι η ροκ μουσική αρχίζει και τελειώνει με αυτή την φράση θα σε παραπέμψω στα πολύ αξιόλογα άρθρα περί ροκ μουσικής που έχουν δημοσιευτεί κατά καιρούς στο musicheaven. Το Ροκ είναι πάνω απ' όλα ανατροπή και εμπεριέχει προβληματισμούς αλλά και αντιπροτάσεις στα ζητήματα με τα οποία ασχολείταιι.
    Το να βρίζεις τα πιστεύω του άλλου δεν βοηθάει σε τίποτα εκτός απ' το να δημιουργεί φανατισμούς και έχθρες. Και φυσικά δεν έχει καμία σχέση με την τέχνη.
    tatsis
    21.04.2007, 13:31
    Απο το να μου λέει η μουσική να πέρνω ναρκωτικά προτιμώ να βρίζω χριστοπαναγίες. Και αυτοί που χρησιμοποιούν τετοιος στοίχους απλα δίχνουν τα πιστέυω τους δεν κάνουν και τίποτα κακό!!
    Είναι σαν μια μπάντα να εκφράζει τα πολιτικά του πιστέυω ε ετσι και αυτοί εκφράζουν τα θρησκευτικά τους πιστέυω μεσα απο την μουσική.... απλο είναι δεν είναι και δύσκολο....
    Bruce_Dicki13
    21.04.2007, 14:22
    tatsis μηπως ακους slipknot???
    Othersidegirl
    21.04.2007, 14:49
    Γιατι ρε Βruce_Dicki13?Aν ακουει SlipKnoT τι σε πειραζει?Τραβας κανα ζορι?Τι θελεις να πεις οτι οι SlipKnoT βριζουν Χριστους και Παναγιες??? Καμια σχεση...Δεν εχουν καμια σχεση με θρησκειες τα κομματια τους...Μονο το"Τhe Heretic Anthem"(κομματαρα!!!)μιλαει γι'αυτο το θεμα:if you're 555 then i'm 666...!!! Παει κοντρα στους δηθεν αιρετικους που τους λενε σατανιστες και μαλακιες...Με λιγα λογια Ειρωνια...
    RoCkLiViN2
    21.04.2007, 15:46
    Παιδια να μη γελιομαστε... Τα περισσοτερα συγκροτηματα που γραφουν τετοιους στοιχους, βαζουν περιεργα εξωφυλλα κτλ το κανουν για να πουλησουν. Δυστυχως αυτο πουλαει και ειναι επιλογη του καθενως το αν θα το αγορασει ή αν θα το ακουσει. Τωρα αν ο καθε μαλ...κας (Δρουζα, Λουκα κ.α) το βλεπουν οτι ολοι οι μεταλλαδες ειναι σατανιστες, τοτε τι να πω..... Προσωπικα εγω δεν ακουω τετοια συγροτηματα...ειμαι του πιο μελωδικου μεταλ, αλλα μου τη δινει ολο αυτο το σκηνικο το οτι ειμαστε ολοι σατανιστες.... Πολλοι δεν ξερουν καν τι ειναι ο σατανισμος και απλα το παιζουν και καλα κακια κι ετσι..... Και για να κλεισω, δεν ξερω αν καποιος απο σας που πηγε στους Maiden, αν του δωσανε ενα σιντακι που συνεδεε μεχρι και τον Bon Jovi με το σατανισμο Τι να πω... Ε Λ Ε Ο Σ
    sea_like_eyes
    21.04.2007, 16:01
    Πολλοι δεν ξερουν καν τι ειναι ο σατανισμος και απλα το παιζουν και καλα κακια κι ετσι...

    ο king diamond...μεγας υποκριτης!ακομα γελαω οταν θυμαμαι μια συνεντευξη του οπου ενας δημοσιογραφος (ενεργος σατανιστης) τον εκανε ρεζιλι κανονικοτατα(οι γνωσεις του king πανω στο θεμα''μαγεια κτλ'' ηταν...ενα τιποτα)!marketing παιδια...καλως κακως υπαρχει...
    tatsis
    21.04.2007, 17:26
    Παράθεση:

    Το μέλος RoCkLiViN2 στις 21-04-2007 στις 15:46 έγραψε...

    Παιδια να μη γελιομαστε... Τα περισσοτερα συγκροτηματα που γραφουν τετοιους στοιχους, βαζουν περιεργα εξωφυλλα κτλ το κανουν για να πουλησουν. Δυστυχως αυτο πουλαει και ειναι επιλογη του καθενως το αν θα το αγορασει ή αν θα το ακουσει. Τωρα αν ο καθε μαλ...κας (Δρουζα, Λουκα κ.α) το βλεπουν οτι ολοι οι μεταλλαδες ειναι σατανιστες, τοτε τι να πω..... Προσωπικα εγω δεν ακουω τετοια συγροτηματα...ειμαι του πιο μελωδικου μεταλ, αλλα μου τη δινει ολο αυτο το σκηνικο το οτι ειμαστε ολοι σατανιστες.... Πολλοι δεν ξερουν καν τι ειναι ο σατανισμος και απλα το παιζουν και καλα κακια κι ετσι..... Και για να κλεισω, δεν ξερω αν καποιος απο σας που πηγε στους Maiden, αν του δωσανε ενα σιντακι που συνεδεε μεχρι και τον Bon Jovi με το σατανισμο Τι να πω... Ε Λ Ε Ο Σ



    Nαι ναι εχεις δίκιο.... Είμαι σίγουρος οτι οι satanic warmaster + oi horna που τους ξέρετε όλοι πιστέυω βάζουν πετάλφες έξω απο τα άλμπουμ τους για να πουλήσουν!!!! Σε λίγο θα μας πείς οτι οι darkthrone πάνε να φτάσουν την maddona se δίσκους!!!! Έλεος ρε φίλε!!!