ελληνική μουσική
    1013 online   ·  210.856 μέλη

    Η Μάρθα και η Ρόζα

    rouli726
    06.12.2011, 13:27

    Γιατί ακριβώς είναι φασισμός να θεωρούν κάποιοι άτεχνο αυτό που είδαν?

    Μπορεί να αντέδρασαν και υπερβολικά, βάζω και τον εαυτό μου, αλλά αν αυτό που είδαμε μας προκαλεί αηδία, αυτό σημαίνει ότι είμαστε φασίστες?

    Κάποιος αντίστοιχα που θεωρεί αηδία το θέαμα της Βίσση δεν αντιδρά με τον ίδιο τρόπο..?

    Αλλά ξέχασα..μόνο όταν αντιδράς στο έντεχνο είσαι φασίστας..όταν κοροιδεύεις την Πέγκυ Ζήνα και τη Βανδή είσαι κουλτουριάρης κι έχεις άποψη..{#emotions_dlg.confused1}

    Δικαίωμα του καθενός είναι το γούστο του, όπως και δικαίωμα του καθενός, ειδικά όταν έχει γνώση, είναι να έχει και γνώμη. Και δόξα τω Θεώ, είδα αρκετά άτομα με γνώσεις πάνω στη μουσική και την τέχνη να απαντούν στο θέμα, χωρίς να έχουν φασιστικές τάσεις.


    Antigone-Ko
    06.12.2011, 13:34

    Έχετε ξεφύγει λίγο, οτι η Φριντζήλα με τον Δεληβοριά έκαναν κάτι πιο πρωτοποριακό αυτό, δε σημαίνει και έγκλημα.

    ΣΑΣ ΕΘΗΞΕ ΤΟΟΟΟΟΟΣΟ πολύ πια που η Ρόζα έγινε πρόζα? Δηλαδή σας είναι πιο ευχάριστο να ακούτε τον Ζαζόπουλο να το ερμηνευει?

    Και στην τελική δεν σας βάζουν το πιστόλι στον κρόταφο, ούτε σας υποχρεώνουν να πάτε να τους δείτε.

    Δυστυχώς αυτοί που πήγαν στην πρεμιέρα και δεν έμειναν ευχαριστιμένοι, δεν μπορούν να πάρουν τα λεφτάκια τους πίσω....{#emotions_dlg.sad}{#emotions_dlg.crying}

    Υ.Γ  Και ευτυχώς  σ'αυτή τη ζωή δεν είμαστε όλοι ίδιοι. Π.Χ και εμένα με νευριάζει οταν η Νατάσσα η Μποφίλιου αυτή η περιβόητη μορφή και ΜΕΓΑΑΑΛΗ τραγουδίστρια που βγαίνει στη σκηνή με το υφάκι ...γ.και δέρνω και ΕΚΤΕΛΕΙ "το πλήθος" αλλά δεν το κάνω και θέμα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Antigone-Ko στις 06-12-2011 13:37 ]


    Antigone-Ko
    06.12.2011, 13:35

    Ορίστε και αυτο σας ενδιαφέρει, πουλάει πολύ το καινούργιο αυτό θεματάκι

    http://www.musicpaper.gr/index.pHP?option=com_content&view=article&id=1259&catid=2&Itemid=36

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Antigone-Ko στις 06-12-2011 13:40 ]


    Despinis
    06.12.2011, 13:39

    Παράθεση:

    Το μέλος rouli726 στις 06-12-2011 στις 13:27 έγραψε...

    Γιατί ακριβώς είναι φασισμός να θεωρούν κάποιοι άτεχνο αυτό που είδαν?

    Μπορεί να αντέδρασαν και υπερβολικά, βάζω και τον εαυτό μου, αλλά αν αυτό που είδαμε μας προκαλεί αηδία, αυτό σημαίνει ότι είμαστε φασίστες?

    Κάποιος αντίστοιχα που θεωρεί αηδία το θέαμα της Βίσση δεν αντιδρά με τον ίδιο τρόπο..?

    Αλλά ξέχασα..μόνο όταν αντιδράς στο έντεχνο είσαι φασίστας..όταν κοροιδεύεις την Πέγκυ Ζήνα και τη Βανδή είσαι κουλτουριάρης κι έχεις άποψη..{#emotions_dlg.confused1}

    Δικαίωμα του καθενός είναι το γούστο του, όπως και δικαίωμα του καθενός, ειδικά όταν έχει γνώση, είναι να έχει και γνώμη. Και δόξα τω Θεώ, είδα αρκετά άτομα με γνώσεις πάνω στη μουσική και την τέχνη να απαντούν στο θέμα, χωρίς να έχουν φασιστικές τάσεις.

    Είστε εκτός θέματος αγαπητή! Είπαμε ότι φασισμός είναι να μην ακούμε και την άλλη όψη του νομίσματος κ να μη δεχόμαστε τη σάτυρα ή την καλοπροαίρετη κριτική....όχι όταν αντιδράμε σε κάτι που δε μας αρέσει η αισθητική του...και εδώ υπάρχει εμπάθεια καθαρή, επειδή τους θίξανε τον ΥΜΝΟ τον περιβόητο


    -----------------
    τζογάρησε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα, ο χαμένος τα παίρνει όλα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Despinis στις 06-12-2011 13:40 ]


    Sparky-G
    06.12.2011, 13:42
    Προς Hastaroth : για να καταλαβω,για τη ''Ροζα'' γινεται ο λογος τοση ωρα ? Γι αυτο κατηγορειτε(στο συνολο του chat) Τη Μ.Φριτζηλα ? Προς mary_omikron : για τον Μητροπανο γινεται ο λογος εδω ή για τον Αλκαιο ???? Πολυ φοβαμαι οτι ελλείψει επιχειρημάτων κανετε την κουβεντα καγκουρω,πηδωντας σε γειτονικα θεματα,παρεμφερη,οπου το κρινετε σκοπιμο δηλαδη. Σχετικα με τις συνεργασιες του κ.Μητροπανου ευχομαι του χρονου και με την Εφη Θωδη.
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Despinis
    06.12.2011, 13:51

    Παράθεση:

    Το μέλος NantiaP στις 06-12-2011 στις 13:45 έγραψε...

    Τι σημαίνει μελοποιημένη ποιηση Despinis ??ΚΑΙ πότε την χλευάζουμε? Για πες μου

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NantiaP στις 06-12-2011 13:46 ]



    η σάτυρα χωράει τα πάντα και δη τη σοβαροφάνεια ξαναλέω! οκ, μις Νάντια? στην Ελλάδα τη χώρα του Αριστοφάνη είμαστε ή στη Γερμανία του Χίτλερ?


    -----------------
    τζογάρησε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα, ο χαμένος τα παίρνει όλα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Despinis στις 06-12-2011 18:10 ]


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    o-Zone
    06.12.2011, 14:06

    Όσα δε φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια...

     

    ΥΓ. Αν δε κάνω λάθος, ο Δεληβοριάς δε ξέπεσε σ΄αυτό το επίπεδο... "σάτυρας".

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : o-Zone στις 06-12-2011 14:10 ]


    mary_omikron
    06.12.2011, 14:10

    @ Despinis και @ Antigone-ko

    Το θέμα δεν είναι ο δημοσιογράφος άλλου site...

    Ας συνεχίσουμε στο θέμα.


    rouli726
    06.12.2011, 14:35

    Παράθεση:

    Το μέλος Antigone-Ko στις 06-12-2011 στις 13:34 έγραψε...

    Έχετε ξεφύγει λίγο, οτι η Φριντζήλα με τον Δεληβοριά έκαναν κάτι πιο πρωτοποριακό αυτό, δε σημαίνει και έγκλημα.

    ΣΑΣ ΕΘΗΞΕ ΤΟΟΟΟΟΟΣΟ πολύ πια που η Ρόζα έγινε πρόζα? Δηλαδή σας είναι πιο ευχάριστο να ακούτε τον Ζαζόπουλο να το ερμηνευει?

    Και στην τελική δεν σας βάζουν το πιστόλι στον κρόταφο, ούτε σας υποχρεώνουν να πάτε να τους δείτε.

    Δυστυχώς αυτοί που πήγαν στην πρεμιέρα και δεν έμειναν ευχαριστιμένοι, δεν μπορούν να πάρουν τα λεφτάκια τους πίσω....{#emotions_dlg.sad}{#emotions_dlg.crying}

    Υ.Γ  Και ευτυχώς  σ'αυτή τη ζωή δεν είμαστε όλοι ίδιοι. Π.Χ και εμένα με νευριάζει οταν η Νατάσσα η Μποφίλιου αυτή η περιβόητη μορφή και ΜΕΓΑΑΑΛΗ τραγουδίστρια που βγαίνει στη σκηνή με το υφάκι ...γ.και δέρνω και ΕΚΤΕΛΕΙ "το πλήθος" αλλά δεν το κάνω και θέμα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Antigone-Ko στις 06-12-2011 13:37 ]



    Προφανώς και δεν είναι έγκλημα, ό,τι κρίνει ο καθένας καλύτερο κάνει.

    Αλλά είναι τόσο παράλογο που κάποιος το είδε και δε του άρεσε και σχολιάσαμε κι εμείς ότι δε μας άρεσε?

    Αυτό δεν καταλαβαίνω.

    Επειδή είναι η Φριντζήλα και δεν είναι ο Ζαζόπουλος, αυτό σημαίνει ότι είναι στο απυρόβλητο?

    Προσωπικά το θεώρησα άτεχνο και αυτό εξέφρασα.

    Αυτό είναι όλο.

    Ο καθένας γράφει την άποψή του, δεν είμαστε δικαστήριο ούτε κρεμάσαμε κανέναν. Απλά ειπώθηκε κάτι βαρύ παραπάνω, όπως είναι ο φασισμός και για αυτό αντέδρασα. Τίποτε λιγότερο και τίποτε περισσότερο.


    rouli726
    06.12.2011, 14:43

    @Despinis

    Έγραψες ακριβώς αυτό:
    "Ντροπή και αίσχος δεν ειναι η ΣΑΤΥΡΑ που κάνει η Μάρθα Φριτζήλα στα υπερτιμημένα λαικά και δήθεν κουλτουριάρικα λαικοέντεχνα άσματα, τα οποία μας τα έχουν κάνει κλίσμα...και που αν δεν ήταν η φωνάρα του Μητροπάνου, θα είχαν πάει άπατο...μπορεί να μην φτάνει τον Πανούση, αλλά δεν νομίζω ότι ήταν αυτή η πρόθεσή της! Είναι ελεύθερη καλλιτέχνης και ηθοποιός και είχε το δικαίωμα να κάνει σάτυρα!

    Ντροπή και αίσχος και ΦΑΣΙΣΜΟΣ, είναι να καταδικάζουμε κ να λέμε λέμε ότι δεν επιτρέπεται η σάτυρα από μία αξιόλογη παρουσία στον χώρο τον καλλιτεχνικό χώρο όπως η Φριντζήλα, στο οποιοδήποτε τραγούδι ή στίχο ή και καλλιτεχνη!".

     

    Η δεύτερή σου παράγραφος ανειρεί την πρώτη. Στην δεύτερη λες ότι είναι φασισμός να καταδικάζουμε και στην πρώτη χαρακτηρίζεις το τραγούδι κλίσμα και δήθεν κουλτουριάρικο κλπ κλπ..
    Μετά έρχομαι εγώ και αντιδρώ γιατί λες φασίστες όποιους δε τους άρεσε αυτό που έκανε η Φριντζήλα και το είπαμε, σαν να μην είχαμε δικαίωμα να το κάνουμε.
    Τελικά έχουμε ή όχι δικαίωμα να μη μας αρέσει αυτό που έκανε η Φριντζήλα? Τι είναι τελικά φασισμός από όλα?
    Με μπέρδεψες λίγο.
    Υ.Γ.Συνεχίζεις να μιλάς λίγο απαξιωτικά για όσους απλά δε τους άρεσε αυτό που είδαν στο βίντεο.Αν κάνω λάθος ζητώ συγγνώμη, όμως την άποψή μας καταθέτουμε όλοι εδώ,τίποτε παραπάνω.

     




    Despinis
    06.12.2011, 14:51

    Παράθεση:

    Το μέλος rouli726 στις 06-12-2011 στις 14:43 έγραψε...

     

    Ντροπή και αίσχος και ΦΑΣΙΣΜΟΣ, είναι να καταδικάζουμε κ να λέμε λέμε ότι δεν επιτρέπεται η σάτυρα από μία αξιόλογη παρουσία στον χώρο τον καλλιτεχνικό χώρο όπως η Φριντζήλα, στο οποιοδήποτε τραγούδι ή στίχο ή και καλλιτεχνη!".

     

    Η δεύτερή σου παράγραφος ανειρεί την πρώτη. .


    ντροπή επίσης είναι να παραποιείς και να καπελώνεις τα λόγια μου...διάβασε σε παρακαλώ λιγο πιο προσεχτικά τη δεύτερη φράση μου και θα καταλάβεις πλήρως τι εννοώ....πολύ προσεχτικά όμως! ο φασισμός έχει πολλά πρόσωπα


    Despinis
    06.12.2011, 15:00

    Παράθεση:

    Το μέλος NantiaP στις 06-12-2011 στις 14:02 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Despinis στις 06-12-2011 στις 13:51 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος NantiaP στις 06-12-2011 στις 13:45 έγραψε...

    Τι σημαίνει μελοποιημένη ποιηση Despinis ??ΚΑΙ πότε την χλευάζουμε? Για πες μου

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NantiaP στις 06-12-2011 13:46 ]



    η σάτυρα χωράει τους πάντες και τα πάντα! οκ, μις Νάντια? στην Ελλάδα τη χώρα του Αριστοφάνη είμαστε ή στη Γερμανία του Χίτλερ?



    Άλλο σάτιρα προσώπων και άλλο σάτιρα ποίησης Δεσποινίς που ούτε καν σάτιρα μπορείς να θεωρήσεις το στυλακι ποιος άπλωσε τα ρούχα στην ταράτσα ε? ε? που και αυτό το έχει κάνει καλυτέρα άλλη ηθοποιός από την συγκεκριμένη που δηλώνει καθηγήτρια υποκριτικής και όποιος δεν καταλαβαίνει από ποίηση να ρωτήσει κάποιον άλλον πρώτα που σκαμπάζει πριν σατιρίσει το οτιδήποτε... Δεσποινίς...



    ...ξαναλέω ότι αυτό που με ενόχλησε στο ποστ είναι που κάποιοι θεωρούν ότι απαγορεύεται η σάτυρα σε πράγματα που τα θεωρούμε οπωσδήποτε δεδομένα κουλτούρα! διαβάστε πιο προσεχτικά τι είπα! τα πάντα χωράνε στη σάτυρα! και δεν μου αρέσει το υφάκι! αν δε σου άρεσε ο τρόπος που έκανε σάτυρα οκ! άλλο αυτό και άλλο να λέμε ότι δεν επιτρέπεται η ΄σάτυρα σε κάποιο τραγούδι! αυτό είπα πως είναι ακραίο...τέλος λοιπόν, το ξεκαθαρίσαμε πιστεύω...δουλειά ενός καλλιτέχνη είναι και να ταράζει τα νερά και να ενοχλεί! άλλοι το κάνουν πιο πετυχημένα, αλλά κανείς δεν μπορεί να τους καταδικάζει κι όλας που το τολμούν!


    o-Zone
    06.12.2011, 15:02

    Φασισμός θα ήταν, αν τη λογοκρίναμε προληπτικά ή τη "φιμώναμε" διακόπτοντας τη παράσταση της.

    Από τη στιγμή που η "σάτυρα" της ολοκληρώθηκε, φασισμός θα ήταν να της απαγορεύαμε να μας εξηγήσει τους λόγους και το σκεπτικό της πράξης της ή το ηθικοπλαστικό χαρακτήρα της "σάτυρας' της.

    Προσωπικά πιστεύω ότι αν ερωτηθεί σχετικά, θα παραδεχτεί ότι η απόπειρα της να "σατυρίσει" κατ' αυτόν το τρόπο το συγκεκριμένο καλλιτεχνικό έργο (εννοώ τη Ρόζα) ή κάποιο συνάδελφό της, ήταν ατυχής και άδικη.


    Despinis
    06.12.2011, 15:07

    Παράθεση:

    Το μέλος NantiaP στις 06-12-2011 στις 14:54 έγραψε...

    Λοιπόν έψαξα λίγο το διαδίκτυο να βρω τον λόγο για τον οποίο έγινε αυτός ο χλευασμός του Άλκη Αλκαίου και ιδιαίτερα τι ήθελαν να παρουσιάσουν οι ….καλλιτέχνες… δηλαδή τι θέλει να πει ο… καλλιτέχνης … στο ανυποψίαστο κοινό του και έπεσα σε αυτό…

    ....Σε αυτό το πρόγραμμα αποφασίσαμε καθαρά να βάλουμε τραγούδια που λένε καθαρά αυτό που θέλουν να πουν αλλά και κάποια που δεν καταλαβαίνουμε τι θέλουν να πουν….

    Μάλιστα… Δηλαδή θέλει να μας πει η κυρία Φριντζήλα ότι έχει τελειώσει την Εθνική σχολή Θεάτρου είναι καθηγήτρια και διδάσκει κιόλας είναι και τραγουδίστρια τώρα…. μάλιστα… και δεν καταλαβαίνει τι θέλει να πει με τους στίχους του ο Άλκης Αλκαίος..

    Μα καλά κανένας δεν την δίδαξε πως πολλές φορές στην ποίηση γιατί ποιητής είναι ο Αλκης Αλκαίος στην ουσία, χρησιμοποιούνται αμφισημίες ή αλληγορίες ? Στο χορό στην παντομίμα αλλά και στο θέατρο ακόμα?? Τι στα κομμάτια διδάσκει τότε? Αλλά δεν είναι μόνο αυτό όχι…

    Την έχω ακούσει και πως τραγουδάει….. Ασχολίαστο

    Δεν θα γράψω περισσότερα δεν χρειάζεται όποιος θέλει να την ακούει ας την ακούει ακόμα και όταν χλευάζει απαίδευτα ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ….. με τον ίδιο τρόπο που τραγουδάει…

    Όμως ας αφήσει ήσυχους στιχουργούς ποιητές σαν τον Αλκαίου και τους άλλους που δεν μπορεί να καταλάβει και έχει τόση μεγάλη γνώση στην ποίηση για να μην ρωτάει… για τον Μάλαμα ή την Μελίνα Κανά που καταλαβαίνουν από στίχους και ποίηση… και έχουν βρει άλλο ΠΕΡΑΣΜΑ στην Τέχνη και ας αφήσουν την Ρόζα στον Μητροπάνο και στα Υπόγεια Ρεύματα που τους έχουν βαρεθεί όλους… όποιος γνωρίζει από τίτλους δισκογραφίας μόλις τους έγραψα….

    Για το τέλος αφιερώνω μερικούς στίχους σε όλους του υποστηρικτές της καλλιτεχνικής επαναστατικής καρικατούρας  από τον ίδιο τον στιχουργό ποιητή Αλκη Αλκαίο.. Το κακόηθες μελάνωμα για να καταλάβουν την ποίηση που δεν καταλαβαίνουν…

    Στο μέτωπο τριγύρω στις ραβδώσεις
    μια μύγα παίζει ως κορασίδα άπορη.
    Οι φίλοι σ' επισκέπτονται με δόσεις
    παράφοροι, ανυπόφοροι κι αδιάφοροι.

    Μέχρι να αρχίσεις, μέχρι να τελειώσεις
    το πρόσωπό τους αποστρέψανε άφωνοι
    οι φίλοι και γελούν στις συγκεντρώσεις
    μεγάφωνοι, μικρόφωνοι, παράφωνοι.

    ΥΓ1. και όσο θα υπάρχουν τραγουδίστριες σαν την Μάρθα Φριντζήλα θα ακούω μόνο Κανά, Καλημέρη, Σαβίνα Γιαννάτου και άλλες πολλές αξιόλογες τραγουδίστριες που ερμηνεύουν ποίηση που κατανοούν .

    ΥΓ2 Ήταν ανάγκη αείμνηστε Χατζιδάκι να μην ζεις για να δεις τα χάλια μας? Ήταν ανάγκη?? 

     


    -----------------
    http://www.musicheaven.gr/html/modules.pHP?name=Blog&file=page&blogger=nantiap

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NantiaP στις 06-12-2011 14:55 ]



    κι εγώ η ανίδεη από ποίηση θα αφιερώσω...

    Δε θέλω τιποτ’ άλλο παρά να μιλήσω απλά
    Να μου δοθεί τούτη η χάρη
    Γιατί και τη γλώσσα τη φορτώσαμε τόσο πολύ
    Που φαγώθηκε απ’ τα μαλάματα το πρόσωπό της…
    Ξκι είναι καιρός να πούμε τα λιγοστά μας λόγια
    Γιατί η ψυχή μας αύριο κάνει πανιά
    Γ. Σεφέρης

     


     Καληνύχτα ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ


    -----------------
    τζογάρησε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα, ο χαμένος τα παίρνει όλα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Despinis στις 06-12-2011 15:09 ]


    Despinis
    06.12.2011, 15:11

    Παράθεση:

    Το μέλος Spoiler στις 06-12-2011 στις 15:02 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Despinis στις 06-12-2011 στις 14:51 έγραψε...

    ντροπή επίσης είναι να παραποιείς και να καπελώνεις τα λόγια μου...διάβασε σε παρακαλώ λιγο πιο προσεχτικά τη δεύτερη φράση μου και θα καταλάβεις πλήρως τι εννοώ....πολύ προσεχτικά όμως! ο φασισμός έχει πολλά πρόσωπα

     


    Εγώ βλέπω ότι έγραψε ακριβώς αυτά που είπες και βλέπω κωλοτούμπα τώρα. Θα μας πεις τι εννοείς με το "Φασισμός"; Θα μας πεις τι εννοείς με το "ντροπή και αίσχος";

    Τα διάβασα πολύ προσεκτικά τα λόγια σου κι εγώ και δεν βλέπω κάτι άλλο από το να μας αποκαλείς φασίστες. Εννοούσες κάτι άλλο;



    σε σένα απευθύνθηκα άνθρωπέ μου? γιατί το πήρες προσωπικά άραγε? εξηγώ παραπάνω τι εννοώ! ο νοών νοείτω!


    o-Zone
    06.12.2011, 15:14

    Παράθεση:

    Το μέλος NantiaP στις 06-12-2011 στις 15:03 έγραψε...

    Η Σάτιρα γράφεται με γιώτα ...

    Νάντια, γράφετε και με "υ" εννίοτε (ή μήπως "ενίοτε" ;;;Smile) και προσωπικά το θεωρώ σωστότερο...

     

    http://misha.pblogs.gr/2009/03/satyra-h-satira-satirizw-h-satyrizw.html


    -----------------
    "During times of universal deceit, telling the truth becomes a revolutionary act” --George Orwell

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : o-Zone στις 06-12-2011 15:18 ]


    rouli726
    06.12.2011, 15:16

    Παράθεση:

    Το μέλος Despinis στις 06-12-2011 στις 14:51 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος rouli726 στις 06-12-2011 στις 14:43 έγραψε...

     

    Ντροπή και αίσχος και ΦΑΣΙΣΜΟΣ, είναι να καταδικάζουμε κ να λέμε λέμε ότι δεν επιτρέπεται η σάτυρα από μία αξιόλογη παρουσία στον χώρο τον καλλιτεχνικό χώρο όπως η Φριντζήλα, στο οποιοδήποτε τραγούδι ή στίχο ή και καλλιτεχνη!".

     

     

     

    Η δεύτερή σου παράγραφος ανειρεί την πρώτη. .

     


    ντροπή επίσης είναι να παραποιείς και να καπελώνεις τα λόγια μου...διάβασε σε παρακαλώ λιγο πιο προσεχτικά τη δεύτερη φράση μου και θα καταλάβεις πλήρως τι εννοώ....πολύ προσεχτικά όμως! ο φασισμός έχει πολλά πρόσωπα

     



    Tα λόγια σου ούτε τα παραποήσα(τα αντέγραψα αυτούσια από το ποστ σου), ούτε τα καπέλωσα(από τη στιγμή που τα ξαναδείχνω,πώς τα καπελώνω?), απλά σχολίασα τί ακριβώς με έκανε να αντιδράσω, από αυτά που έγραψες πιο πριν.

    Τέλος πάντων και για να μη κουράζω και τους συμφορουμίτες, έγραψα τί με ενόχλησε κι όπως είδα παραπάνω έγραψες κι εσύ τί σε ενόχλησε, οπότε είμαστε καλυμμένες και οι δύο, φαντάζομαι. Δε χρειάζεται να είσαι ειρωνική, δε γνωριζόμαστε και δεν έχουμε να χωρίσουμε κάτι, κουβέντα κάνουμε.