ελληνική μουσική
    852 online   ·  210.853 μέλη

    Μιλτιάδης Πασχαλίδης

    hurricane
    27.07.2005, 00:25
    Και εγώ ελπίζω να καταφέρω να πάω αν και δίνω μάθημα στις 3. Μέγιστος πραγματικά. Όπως είπε και κάποιος τρομερή η ερμηνεία του στο Τσε αλλά για εμένα το κομμάτι που τον ακούω και ανατριχιάζω πάντα είναι στα Μπλουζ της άγριας νιότης όταν μπαίνει στο τέλος μετά τον Ξυδούς και λέει ένα ρεφρέν!
    falimento
    27.07.2005, 10:30
    Χαίρομαι πραγματικά που ο συγκεκριμένος καλλιτέχνης χαίρει τέτοιας εκτίμησης από το νεανικό κοινό. Ο Μίλτος πραγματικά "μιλάει" στο κόσμο, με την ερμηνεία, τους μοναδικούς στίχους και τη μουσική που γράφει. Παλαιότερα όταν με ρωτάγαν ποιος είναι ο αγαπημένος μου καλλιτέχνης και τους απαντούσα ο Πασχαλίδης, ενθυμούμαι καλά, ότι σχεδόν κανένας δεν τον ήξερε... Τώρα οι παλαιότεροι αλλά και οι νεότεροι τον γνωρίζουν και τον αγαπούν...

    Η συναυλία του όντως ισχύει με τον τρόπο που σας εξήγησε το paramithi. Την πληροφόρηση μου την έδωσε ο ίδιος ο Μίλτος τη βραδιά στο Έμμετρον, που ήταν αφιερωμένη στον τραγουδοποιό Θοδωρή Παυλάκο (Pavel).

    Δεν γίνεται να λείπουμε
    agyristokefali
    04.08.2005, 14:39
    ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΞΕΡΕΙΣ ΚΙ ΗΘΕΛΑ ΤΟΣΟ ΝΑ ΣΤΑ ΠΩ
    ΟΜΩΣ ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΥΠΟΦΕΡΕΙΣ,ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΜΑ Σ'ΑΓΑΠΩ
    ΟΜΩΣ ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΥΠΟΦΕΡΕΙΣ,ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΜΑ Σ'ΑΓΑΠΩ...

    ΜΟΝΑΧΗ ΜΕΣ ΤΟΥΣ ΞΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΝΗ
    ΝΑ'ΞΕΡΑ ΤΙ ΣΕ ΣΩΝΕΙ,ΣΤΟΝ ΠΟΝΟ ΣΤΗ ΧΑΡΑ
    ΓΥΑΛΙ ΠΟΥ ΔΕ ΡΑΓΙΖΕΙ,ΘΑ'ΒΡΙΣΚΑ ΝΑ ΣΟΥ ΤΑΞΩ
    ΠΕΣ ΜΟΥ ΠΩΣ ΝΑ ΠΕΤΑΞΩ,ΜΕ ΔΑΝΕΙΚΑ ΦΤΕΡΑ...

    Hastaroth
    04.08.2005, 17:00
    Προτείνω όσοι εκ τού MH ένδιαφερόμαστε,νά πάμε όλοι μαζί στην συναυλία αυτή.




    tetraktis
    04.08.2005, 17:11
    Quote:

    Το μέλος Hastaroth στις 04-08-2005 στις 17:00 έγραψε:

    Προτείνω όσοι εκ τού MH ένδιαφερόμαστε,νά πάμε όλοι μαζί στην συναυλία αυτή.









    Αλβέρτο μας φαντάζεσαι με τη "στολή" του ΜΗ σε πορεία, με πανώ στα χέρια με τη φώτο του Μίλτου, αστυνομία εις αμφότερες τις πλευρές της τεράστιας πορείας μας (15000 μέλη γάρ) προς αποφυγή συγκρούσεων με άλλα μουσικά sites και να τραγουδάμε όλοι ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΥΠΟΦΕΡΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΜΗ Σ'ΑΓΑΠΩ...

    ΜΟΥΣΙΚΟΛΑΣΗ ΣΟΥ ΛΕΩ!!!



    katerina
    04.08.2005, 18:32
    Ego re paidia an kai exo ola tou ta CD plin tou teleutaiou pou den ksero kai giati den to pira akoma, (mallon giati mexri na ftaso sto P exo idi 5 CD sta xeria mou kai an paro kai allo den tha xo na fao ton ipoloipo mina...) alla den etuxe na ton do pote live! Nomizo pos prepei na ton do alla re Miltako giati olo to xeimona fetos den ksekolises apo to cafe Americain? Einai athlios o xoros kai exei 25 euro eisodo. Eimaste kai foititai!
    agyristokefali
    05.08.2005, 13:30
    ΑΓΑΠΗΤΗ ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΔΕΙΣ ΖΩΝΤΑΝΑ!!ΘΕΛΩ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗ ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΣΤΗ1 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ,ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ

    hurricane
    05.08.2005, 16:26
    Παιδιά ήμουνα σε διακοπές στην Σκιάθο. Την πρώτη μερα λοιπόν που κατεβαίνουμε για φαί ακούω από το βάθος του δρόμου το "Κακές συνήθειες". Λέω θα είναι καμιά συναυλία με τοπικά συγκροτήματα αν και η φωνή έμοιαζε με του Μίλτου. Φτάνωντας κοντά ακούω καθαρά την φωνή. Είχε συναυλία στο λιμάνι!!!!!! Μιλάμε για απίστευτη κωλοφαρδία. Μετά έφαγε και στο εστιατόριο που έτρωγα αλλά έφυγα και δεν τον πρόλαβα. Η συναυλία καλή είπε πολύ καλά κομμάτια αλλά ο κόσμος δεν μου φάνηκε τόσο πολύς και χωρίς παλμό. Αλλά και μόνο που πήγε στο νησί και μάλιστα τον άκουσα συγχαρητήρια. Ραντεβού το Σεπτέμβρη!
    divided
    05.08.2005, 20:36
    1 Σεπτέμβρη... θα συντραγουδήσουμε;;; Η ομάδα του Παράδεισου να αρχίσει τα ...φιλικά προετοιμασίας ( παρτάκια με κιθάρες στις παραλίες) παρακαλώ!!! και να ειδοποιηθούν άπαντες οι φίλοι του Μίλτου ( που τελικά δεν είμαστε και λίγοι ε;)
    manblaz
    05.08.2005, 20:56
    Quote:

    Το μέλος divided στις 05-08-2005 στις 20:36 έγραψε:

    1 Σεπτέμβρη... θα συντραγουδήσουμε;;; Η ομάδα του Παράδεισου να αρχίσει τα ...φιλικά προετοιμασίας ( παρτάκια με κιθάρες στις παραλίες) παρακαλώ!!! και να ειδοποιηθούν άπαντες οι φίλοι του Μίλτου ( που τελικά δεν είμαστε και λίγοι ε;)





    εχεις απολυτο δικιο φιλε Γιάννη...σαν να εχουμε σκουριασει λιγο....για να βλεπω κινηση....

    δεν γινετε να παμε στην συναυλια χωρις να εχουμε τραγουδησει πρωτα εμεις σε καποια παραλια τα τραγουδακια του Μίλτου
    Astrahan
    06.08.2005, 16:02

    Μήπως υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να διοργανώσει ένα τέτοιο φιλικό προετοιμασίας;; Σε κανένα σπίτι στην Λούτσα π.χ;;;

    έφτιαξα μια κούκλα από χαρτί... τα΄χω μισήσει τα ολόχρυσα κλουβιά σας... να με ρωτάς σταμάτα τι ψάχνω για να βρω... σε δωμάτιο με καθρέφτες έχουμε παγιδευτεί... ακόμα σ'αγαπώ...

    για να το οργανώνουμε λοιπόν!!!!

    Πάψε να κλαις για ότι πέρασε σωστά...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Astrahan on 06-08-2005 16:04 ]
    dim_ts_greek
    12.08.2005, 13:56
    Μπράβο Μίλτο για τη χθεσινή συναυλία που μας χάρισες στην Κατερίνη.Να 'σαι πάντα καλά!
    Καλή αντάμωση!
    υ.γ.Ευχαριστούμε για την παρέα


    Κι όταν σχολούσε η πελατεία
    βουβός κοιτούσα το φεγγάρι
    σαν άγαλμα μες στην πλατεία
    εγώ το πέμπτο της λιοντάρι...

    zoip
    23.08.2005, 10:52
    Ό,τι αγαπάς δεν τελειώνει! Αυτό νομίζω λέει πολλά. Ας είναι πάντα καλά να γράφει τραγούδια σαν όλα αυτά που αγαπάμε!
    χρονια του πολλά κιόλας! μεσα στον αύγουστο έχει γενέθλια.
    tranzistoraki
    25.08.2005, 03:18
    Οχτώ μέρες μετά την μεγάλη συναυλία... στο φεστιβάλ Βύρωνα...
    και αφού δεν θα έχουμε την ευκαιρία να τον δούμε...
    (θα ακούσουμε το cd πια όταν με το καλό βγει...)

    9 Σεπτεμβρίου...
    στο χωριό "Απόλλωνα" της Ρόδου... (είσοδος ελεύθερη)!


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: tranzistoraki on 25-08-2005 03:19 ]
    steinway
    30.08.2005, 00:39
    Σκέψεις σε σχήμα αλήθειας...



    Πριν μερικές μέρες, διάβασα στο site μας μια συζήτηση για τον Μιλτιάδη Πασχαλίδη. Έχω μερικές ενστάσεις όσον αφορά αυτόν τον τραγουδοποιό.
    Θεωρώ πως πράγματι γράφει συμπαθητική μουσική και παίζει εκπληκτική κιθάρα, μα δεν πρέπει να επιχειρήσει ξανά να κάνει ενορχηστρώση. Ο Μπουσούνης κ ο Γράψας αξίζει τον κόπο να τον βοηθούν.
    Κατα τη γνώμη μου, ο τελευταίος δίσκος είχε καλύτερους στίχους-αφού οι περισσότεροι ήταν του Οδυσσέα,Θοδωρή κ Αλκη-ενώ οι μελωδίες αδιάφορες, με εξαίρεση το πεύκο που η λύρα του ταίριαζε εκπληκτικά!! Μουσική, σταλμένη απ' το Θεό!!
    Όσο για τον κ. Παυλάκο, δε χρειάζεται να ψεύδεται. Θέλω να πω, είναι φανερό πως ο κ. Πασχαλίδης έχει καβαλίσει ολόκληρη μια καλαμιά... Εμείς απο κάτω, αντιλαμβανόμαστε το κλίμα που υπάρχει μεταξύ της ''φίρμας'' κ των μουσικών.
    Ωστόσο, πρέπει να δει τι θα κάνει με την ορχήστρα του ο Μ.Π. Βγαίνει ένα φτωχό αποτέλεσμα, επιφανειακό. Μονάχα ο Ζαχαρίας Σπυριδάκης -λύρα με συμπαθητικές χορδες- έχει φαντασία κ τεχνική σαν μουσικός. Γεμίζει πολλά κενά στα τραγούδια, παίζοντας ταξίμια. Οι υπόλοιποι μπουρδολογούν. Αυτές ήταν οι σκέψεις μου, περιμένω και τις δικές σας!!

    manblaz
    30.08.2005, 01:13
    Τρεις μερες μεινανε ακομα εως την Πεμπτη και την συναυλια του Μιλτιαδη Πασχαλίδη στο Θεατρο Βράχων.

    Ξερω οτι πολλα απο τα μελη του musicheaven θα δωσουν το παρων, οποτε λεω να ξεκινησω λιστα συμμετοχων ωστε να βρεθουμε και να περασουμε μια υπεροχη βραδια....

    * manblaz
    * falimento
    * mpizeli

    Υ.Γ φαλι και αστραχαν θα ειναι και ο Χαρουλης στην συναυλια αλλα μην περιμενετε να ξαναχορεψω μαζι του...

    Κι όταν τελειώνει η συναυλία
    το μάτι κλείνω στο φεγγάρι
    Σαν άγαλμα μες στην πλατεία
    εγώ, το πέμπτο της λιοντάρι

    Εννοειτε οτι οσα μελη εχουν μπλουζακια Μ/Η θα τα φορανε...


    Συνέχισε να προσπαθείς, χάνει μόνο όποιος σταματάει...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: manblaz on 30-08-2005 01:22 ]
    Hastaroth
    30.08.2005, 01:40
    Θά είμαι και εγώ εκεί.

    Μήπως προβλέπεται κάποια "προσυγκέντρωση" ώστε νά πάμε όλοι μαζί στον χώρο τής συναυλίας;


    manblaz
    30.08.2005, 01:58
    * manblaz
    * falimento
    * mpizeli
    * Hastaroth

    οσο για την προσυγκεντρωση Αλμπερτο, δεν μπορω να σου πω τιποτα ακομα
    hurricane
    30.08.2005, 08:20
    Γενέθλια πρέπει να είχε όταν έκανε την συναυλία στη Σκιάθο.

    Εγώ θα πάω αν έχει βρει εισητήρια ο DJ_Kerveros.(μα τι νικ έχει βάλει;;)


    XeniaRodo
    30.08.2005, 09:37
    μου έκανε εντύπωση χθες, στη συναυλία του Διφώνου, που σηκώθηκαν όρθιοι οι καθιστοί μόλις βγήκε ο Πασχαλίδης και άρχισε τις βυθισμένες άγκυρες. Δε λέω, συμπαθιτικό τραγουδάκι, αλλά τόσος ενθουσιαμός από τα πιτσιρίκια... !!!
    Oι 2 πρώτοι δίσκοι του ήταν κλάσεις ανώτεροι....