ελληνική μουσική
    1013 online   ·  210.856 μέλη

    Μιλτιάδης Πασχαλίδης

    faltsoo
    30.08.2005, 12:19
    Quote:

    Το μέλος XeniaRodo στις 30-08-2005 στις 09:37 έγραψε:

    μου έκανε εντύπωση χθες, στη συναυλία του Διφώνου, που σηκώθηκαν όρθιοι οι καθιστοί μόλις βγήκε ο Πασχαλίδης και άρχισε τις βυθισμένες άγκυρες. Δε λέω, συμπαθιτικό τραγουδάκι, αλλά τόσος ενθουσιαμός από τα πιτσιρίκια... !!!
    Oι 2 πρώτοι δίσκοι του ήταν κλάσεις ανώτεροι....





    κατ'αρχην ευχαριστω που με λες πιτσιρικι
    αλλα μολις βγηκε ο Μιλτος σηκωθηκαν ολοι γιατι τοτε ξυπνησανε.
    ειναι λιγο δυσκολο να σηκωθουν με καλλιτεχνες '' που οδηγουνε μια γενια στα πιο βαθια χασμουρητα ''


    jorge
    30.08.2005, 12:21
    Από τη χθεσινή του εμφάνιση στο Κατράκειο μου έκανε εντύπωση η καταπληκτική ορχήστρα που είχε πίσω. Οι ΜODE PLAGAL. Το απογείωσαν το συγκεκριμένο κομμάτι, μας παρέσυραν όλους σε αυτό που περιγράφεις Ξένια. Γιατί κι εμείς πιτσιρίκια είμαστε
    faltsoo
    30.08.2005, 12:21
    Quote:

    Το μέλος Hastaroth στις 30-08-2005 στις 01:40 έγραψε:

    Θά είμαι και εγώ εκεί.

    Μήπως προβλέπεται κάποια "προσυγκέντρωση" ώστε νά πάμε όλοι μαζί στον χώρο τής συναυλίας;







    και εγω μεσα μαζι με τον Παυλακο
    κανονισε το για να βρεθουμε.
    και οπως ειπε και ο jorge οι πισω κανουνε την πλακα




    manblaz
    30.08.2005, 13:19
    * manblaz
    * falimento
    * mpizeli
    * Hastaroth
    * faltsoo
    * pavel

    πολλα πιτσιρικια βλεπω στις συμμετοχες, ε ρε γελια που θα ριξουμε...


    steinway
    30.08.2005, 13:40
    Καλά βρε ''παιδιά'' χαλαρώστε λίγο! Δε λέω καλό τραγουδάκι οι Βυθισμένες άγκυρες, αλλά όλο τα ίδια κ τα ίδια δεν κουραστήκατε;
    Όλο για έρωτες τραγουδάει ο κ. Μιλτιάδης Πασχαλίδης. Ενταξει, ο έρωτας είναι η πεμπτουσία της ζωής αλλά όταν δηλώνουμε επαναστάτες πρέπει να πηγαίνουμε κ πιο πέρα απ' αυτό... Το μοναδικό δυνατό κομμάτι του είναι οι ντομάτες που στίχους έχει γράψει ο Αποστολάκης-Χαίνης!!
    Καλά να περάσετε στη συναυλία, που θα ηχογραφηθεί για live. Αφού δεν έχει κάτι ενδιαφέρον να μας δείξει πλέον, είπε δεν τα βγάζω τα ίδια τραγούδια να τα αρπάξω κιόλας. Κι εμείς σαν πρόβατα θα το αγοράσουμε κιόλας!!
    xristos
    30.08.2005, 14:31
    Quote:

    Το μέλος steinway στις 30-08-2005 στις 13:40 έγραψε:

    Καλά βρε ''παιδιά'' χαλαρώστε λίγο! Δε λέω καλό τραγουδάκι οι Βυθισμένες άγκυρες, αλλά όλο τα ίδια κ τα ίδια δεν κουραστήκατε;
    Όλο για έρωτες τραγουδάει ο κ. Μιλτιάδης Πασχαλίδης. Ενταξει, ο έρωτας είναι η πεμπτουσία της ζωής αλλά όταν δηλώνουμε επαναστάτες πρέπει να πηγαίνουμε κ πιο πέρα απ' αυτό... Το μοναδικό δυνατό κομμάτι του είναι οι ντομάτες που στίχους έχει γράψει ο Αποστολάκης-Χαίνης!!
    Καλά να περάσετε στη συναυλία, που θα ηχογραφηθεί για live. Αφού δεν έχει κάτι ενδιαφέρον να μας δείξει πλέον, είπε δεν τα βγάζω τα ίδια τραγούδια να τα αρπάξω κιόλας. Κι εμείς σαν πρόβατα θα το αγοράσουμε κιόλας!!





    Πόσο άδικα είναι όλα αυτά τα γενικόλογα και αφοριστικά. Μιλάς σαν να ξέρεις απ' έξω κι ανακατωτά τη δισκογραφία του Πασχαλίδη και αγνοείς στιγμές του που μόνο ερωτόλογα δεν σερβίρουν:

    "Αφήγηση" με την ποίηση του Σεφέρη
    "Τα μπλουζ της ¶γριας Νιότης"
    "Πεθαμένες καλησπέρες"
    "Κακές Συνήθειες"
    "Παραμύθια της Οκάς"
    "Αγύριστο κεφάλι"
    "Συβαρίτισσα"
    "Η μόνη μου πατρίδα είναι ο χρόνος"

    κι αυτά είναι μερικά παραδείγματα που μου έρχονται με τη μία στο μυαλό. Επίσης ποτέ δεν κατάλαβα τι ακριβώς σημαίνει "δυνατό κομμάτι". "Επανάσταση" κάνεις μόνο με πολλά db; Χαμηλόφωνα δεν μπορείς;
    Δεν είμαι αυτό που θα έλεγες "φανατικός" του Πασχαλίδη. Αλλά δεν θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε...
    XeniaRodo
    30.08.2005, 15:15
    Quote:

    Το μέλος faltsoo στις 30-08-2005 στις 12:19 έγραψε:

    αλλα μολις βγηκε ο Μιλτος σηκωθηκαν ολοι γιατι τοτε ξυπνησανε.
    ειναι λιγο δυσκολο να σηκωθουν με καλλιτεχνες '' που οδηγουνε μια γενια στα πιο βαθια χασμουρητα ''



    [/I]



    Tι εννοείς "με καλλιτεχνες '' που οδηγουνε μια γενια στα πιο βαθια χασμουρητα ''? "
    steinway
    30.08.2005, 15:19
    Συγγνώμη αλλά μάλλον δεν κατάλαβες... Όταν λέω δυνατο κομμάτι δεν εννοώ με πολλά db. Εσύ θα με κάνεις να ξεχάσω αυτά που ξέρω... Αν στα 50 τραγούδια του τα 5 δε μιλάνε για έρωτα, αυτό δεν είναι επανάσταση... Όταν μιλάω για επανάσταση εννοώ κάτι πιο πέρα απ' όλα αυτά. Π.χ. Κώστας Χατζής... Ξέρεις, ακούω το Μίλτο πολλά χρόνια κι έχω βαρεθεί τα ίδια κ τα ίδια. Μια ενορχήστρωση χωρίς ουσία κ μια ορχήστρα να παίζει απλά για να παίζει-με εξαίρεση πάντα τον Ζ. Σπυριδάκη-!!
    Και για να μιλήσω για πιο σύγχρονους, όταν αυτή η χώρα έχει βγάλει έναν Θ.Παπακωνσταντίνου που είναι 10 βήματα μπροστά απ' τους άλλους-με τη Φριντζήλα στη φωνή κ με μια ενορχήστρωση σταλμένη απ' του παραδείσου τα λημέρια-, πως κολλάμε ακόμα στις Κακές συνήθειες. και η μόνη μου πατρίδα έιναι ο χρόνος΄. Ακου εκεί ο χρόνος!.. Και οι άνθρωποι που πάνε;..

    ΥΓ: διάβασε κ το πρώτο μου μήνυμα που μιλάω για πιο συγκεκριμένα πράγματα για τον Μ.Π.
    xristos
    30.08.2005, 16:23
    Γιατί πάντα το προσωπικό γενικεύεται; Αν σ' εσένα αρέσει ο Θανάσης Παπακωνσταντίνου δεν πάει να πει ότι είναι 10 βήματα μπροστά από τους άλλους. Προσωπικά δεν τα βλέπω, ούτε τα ακούω αυτά τα 10 βήματα. Αν οι ενορχηστρώσεις του Παπαδόπουλου είναι για σένα βγαλμένες από του παράδεισου τα λημέρια, για άλλους είναι απλώς ένας αδικαιολόγητος θόρυβος (αν θυμηθείς πως κλείνει ο Πεχλιβάνης) και μανιέρα. Έχει ενδιαφέρον επίσης ότι αναφέρεις την φωνή της Μάρθας και όχι του Παπακωνσταντίνου, που προφανώς φωνητικά δεν είναι 10 βήματα μπροστά. Και επειδή τέλος πάντων όλα αυτά είναι εντελώς υποκειμενικά, ας αποφύγουμε τους αφορισμούς...
    Και όχι δεν μπαίνω στον κόπο να δω τι έχεις γράψει για τον Μ.Π. σε προηγούμενο post, διότι προφανώς οι τοποθετήσεις σου είναι εμπαθείς και δεν με αφορούν.
    kotsa
    30.08.2005, 16:57
    Ρε παιδιά ρίξτε λίγο τους τόνους!Ο Μίλτος πιστεύω ότι έχει αποδείξει τι μπορεί να μας δώσει σαν τραγοδοποιός αλλά και σαν ερμηνεύτης.Η προσωπική μου άποψη είναι ότι έχει γράψει πολλά τραγούδια που είναι εκπληκτικά και έχει τη δυνατότητα να προχωρήσει πολύ πιο μπροστά.Από εκεί και πέρα,η επιλογή του καθενός για το τι είδους ακούσματα του αρέσουν και τι όχι είναι λίγο πολύ υποκειμενική και γι'αυτό δεν γίνεται να αρέσουν σε όλους τα ίδια πράγματα!Όσον αφορά για το τι λέχθηκε από τον/την steinway για το περιέχόμενο των τραγουδιών(ερωτικό;) και την ενορχήστρωση πιστεύω τα τραγούδια δίνουν την απάντηση από μόνα τους.Τέλος,μιλώντας για τον live δίσκο δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι το υποτιμούν τόσο εφόσον για πολλούς(μέσα σ'αυτούς και εγώ) είναι κάτι το ξεχωριστό και ο Πασχαλίδης δεν έχει ξαναβγάλει live.Μιας και το ξέχασα,μετά από μια εγκάρδια συζήτηση με τον Μίλτο ύστερα από την συναυλία που έδωσε στις 11 Αυγούστου στην Κατερίνη o δίσκος θα έχει 1 ή 2 καινούργια τραγούδια.
    steinway
    30.08.2005, 17:32
    Δεν είναι υποκειμενικό καθόλου αν η ενορχήστρωση αξίζει τον κόπο ή όχι. Οι δίσκοι του που την ενορχήστρωση την έχει κάνει ο Μπουσούνης κ ο Γράψας διαφέρουν απ' τις συναυλίες που παίζονται ανώφελα πράγματα... Το live εσύ βρίσκεις αναγκαίο να βγεί; Θα ειπωθούν πάλι τα ίδια πράγματα. Και η τέχνη πρέπει να εξελίσεται και να ανοίγουν οι ορίζοντες των ''τραγουδοποιών''. Επίσης, αν εσύ πιστεύεις πως ο Θ.Π. κάνει θόρυβο, τι να σου πω... Μάθε πρώτα τι είναι μουσική κ μετά να εκφέρεις κ γνώμη. Και για τη φωνή του εχεις δίκιο, γιατί δεν είναι τραγουδιστής αλλά ερμηνευτής. Κάτι ανάμεσα στην ψυχή κ σ' όλα τα γαλάζια που υπάρχουν... Ατέρμονο ταξίδι πιο ψηλά κ πιο βαθιά!!
    Και για να ρίξω τους τόνους: δε χρειάζεται να μαλώνουμε για μουσική. Ίσα ίσα πρέπει να σμίγουμε ;)) Εμείς έτσι κι αλλιώς, δεν έχουμε να κερδίσουμε τίποτα. Όμως, υπάρχουν σοβαρότερα πράγματα να ακούμε, απο μερικά συμπαθητικά τραγουδάκια που τα έχουν ορίσει έντεχνα!!

    manblaz
    30.08.2005, 18:06
    steinway θα μεινω σε μια φραση που ειπες "δε χρειάζεται να μαλώνουμε για μουσική. Ίσα ίσα πρέπει να σμίγουμε "

    παντα θα υπαρχουν διαφωνιες περι καλιτεχνων, ενορχηστρωσεων, εκτελεσεων, φωνητικων κτλ...

    λογικο ειναι ο καθενας απο εμας να συμπαθει καποιον παραπανω αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα πει τα αρνητικα που μπορει να εχει...

    Οσο για το αλλο που ειπες "Μάθε πρώτα τι είναι μουσική κ μετά να εκφέρεις κ γνώμη", ο κυριος στον οποιον απευθυνεσαι πιστεψε με ξερει πολυ καλα τι ειναι μουσικη....

    οσο για τον αν ειμαστε προβατα και αγοραζουμε τραγουδια που εχουν ξαναειπωθει, ο καθενας κανει τις επιλογες του, κανενας δεν μπορει να σε αναγκασει να αγορασεις οτιδηποτε....

    επειδη λοιπον η μουσικη ενωνει τον κοσμο και μας κανει να περναμε καλα ελατε να παμε ολοι μαζι στην συναυλια και να λυσουμε εκει ολες τις διαφωνιες μας...

    * manblaz
    * falimento
    * mpizeli
    * Hastaroth
    * faltsoo
    * pavel
    * astrahan
    * devided


    Dj_kerveros
    31.08.2005, 00:57
    Stenway θεωρώ πως είσαι λίγο απόλυτη! Δεν μπορώ να καταλάβω, τί είναι 'έντεχνο'; Τα τραγούδια του Μ.Π δεν είναι 'έντεχνα'; Γιατί πρέπει να θεωρούμε σαν 'έντεχνα' τραγουδια που αναφέρονται σε ορισμένα άτομα; Αναφέρομαι σε προηγούμενό σου κείμενο που μιλάς για τον Θ. Παπακωνσταντίνου, ο οποίος μ' αρέσει αλλά είναι φορές που δεν τον καταλαβαίνω! Γιατί να μην ψάχνουμε την ουσία με απλούστερα νοήματα, όπως κάνει ο Μ.Π; Αποψη μου. Για το Μ.Π έχω ξαναγράψει και τον θεωρώ από τους σπουδαιότερους σύγχρονους τραγουδοποιούς!
    steinway
    31.08.2005, 01:35
    Η αλήθεια πως είμαι λίγο Κέρβερος!! ;))
    Απόλυτη μόνο με αυτά που έχω ασχοληθεί. Θέλω να πω, το Μίλτο τον ακούω απο κουτσούβελο Νεάρχου Παράπλους μέχρι τώρα που είναι''μόνος''. Αγαπώ τα τραγούδια του όμως θεωρώ πως έχει κι άλλες δυνατότητες που δεν τις βγάζει προς τα έξω.Π.χ. παίζει τόσο καλή κιθάρα που θα έπρεπε να παίζει περισσότερα ταξίμια σαν σολίστας... Αυτό μάλιστα, το χρειάζεται η ελληνική μουσική!! Ενώ το δίσκο που θα βγάλει τώρα δε νομίζω... Διαφωνώ με τους μουσικούς του που δεν βάζουν γεμίσματα, στολίδια κ.α -εξαίρεση τον Ζαχάρη!.. Επίσης το ότι βγάζει στις συναυλίες τραγουδιστές αδιάφορους-με εξάιρεση τον Γ. Χαρούλη κ αυτούς που θα τραγουδήσουν στο Βύρωνα. Να τον Ιούλιο στο Ηράκλειο Κρήτης, έβγαλε μια κοπέλα που ήταν άφωνη. Αυτά τα κάνει συχνά. Το έχεις παρατηρήσει στα live του; Δεν ξέρω τι φταίει. Ή μάλλον γνωρίζω αλλά δεν θα ήθελα να αναφερθώ... Όσο για το Θανάση, είναι λίγο υπερβολικός στις λέξεις του, μα μοιασίδι τόυ κόσμου είναι. Οι ενορχηστρώσεις του είναι απίστευτες-δε νομίζεις;!! Όσο για τη Μάρθα...αέρας αιχμηρός η φωνή της!!

    ΥΓ: να είδες, δεν είμαι απόλυτη βάζω και εξαιρέσεις ;))
    steinway
    31.08.2005, 02:19
    Επίσης, ήθελα να πω πως αν δεν τον αγαπούσα χρόνια τώρα-με ιδιόρυθμο τρόπο βέβαια- δεν θα έμπαινα στον κόπο να εκφράσω τα παράπονα που του'χω ως τραγουδοποιό... Απογοητεύτηκα με το Live που θα βγάλει που ίσως δεν παίζει μεγάλη σημασία μπροστά σε μελωδίες όπως είναι ''της λήθης το πηγάδι'', ''το πεύκο'', ''η συβαρίτισσα'', ''φωτιά μου'' και το ''αγύριστο κεφάλι'' που έχει υπέροχες μετατροπίες μέσα!! Θα μου πείς τώρα πισωγυρίζω κ λέω άλλα;
    Όχι, απλά δεν θα λέω μόνο κακίες, να πω και τα πολλά καλά του!!
    Εξάλλου, ό,τι αγαπάς δεν τελειώνει...
    Dj_kerveros
    31.08.2005, 12:18
    Για τα live του δε μπορω να σου απαντήσω τώρα! Θα τον δω πρώτη φόρα αύριο στο Βύρωνα και θα σου πω τις εντυπώσεις μου! Οσο για τον Θ. Παπακωνσταντίνου τον ανακάλυψα πρόσφατα και απο τα 5-6 κομμάτια που έχω ακουσει μπορώ να πω πως οι μελωδίες του με εχουν συναρπάσει!!
    Σ'είχα παρεξηγήσει, σε θεωρούσα τελείως αρνητική με τον Μίλτο αλλά τελικά δεν είσαι!
    ...είμαι ένα πεύκο στην ακρογιαλιά...
    steinway
    31.08.2005, 13:17
    Καλημέρα!! Ελπίζω πως τώρα θα έχει κάνει καλή δουλειά αφού είναι μια απ' τις πιο λαμπρές στιγμές της καριέρας του!! Μπα, άρνητική δεν είμαι, απαιτητική είμαι μ' έναν μουσικό που έχει να δώσει πράγματα στις ελληνικές νότες. Εγώ δυστυχώς είμαι Κρήτη κ δεν θα μπορέσω να πάω... Αντε, καλή ακρόαση και είθε να φτάσετε πιο ψηλά κ πιο βαθιά!! Περιμένω σχόλια...
    hurricane
    31.08.2005, 13:48
    Το έχω στα χέρια μου το εισητήριο. Γιατί γράφει πάνω 15 και εγώ πλήρωσα 20;;;;
    xristos
    31.08.2005, 14:36
    Quote:

    Το μέλος hurricane στις 31-08-2005 στις 13:48 έγραψε:

    Το έχω στα χέρια μου το εισητήριο. Γιατί γράφει πάνω 15 και εγώ πλήρωσα 20;;;;





    Διότι προφανώς έκαναν λάθος και σου έδωσαν φοιτητικό και έτσι θα τσεπώσουν 5 €, αυτοί που κάνουν την προπώληση....
    Ωραίο κι αυτό!

    jorge
    31.08.2005, 14:59
    Ρε παιδιά γίνεται το εισιτήριο να έχει 20 ευρώ; Υπερβολικό δεν είναι για τη συγκεκριμένη συναυλία; Έχουνε ξεφύγει εντελώς...