ελληνική μουσική
    815 online   ·  210.851 μέλη

    Τα τραγούδια του Τελικού

    Post αρνητικής αξιολόγησης
    fysiolatris
    06.05.2013, 17:26

    Θα πω δυο κουβέντες σχετικά με το τραγούδι "Λόγια λέω", για το οποίο βλέπω να γίνεται πολύς ντόρος, μεθοδευμένα -νομίζω- πλην όμως εντελώς αδικαιολόγητα... 

    ................ 

    Η συμπαθέστατη και πολύ-πολύ σωστή φωνή της κοπέλας που τραγουδάει, καλή για ρεπερτόριο Βίκης Λέανδρος, με ..Τζιτζικολέτες κ.λ 

    Σαν εισαγωγή όμως του ό,τι θα ήθελε ο δημιουργός να νομίζει πως έπεται,αν ευδοκιμούσε η προσπάθειά του, μοιάζει με λαρυγγισμό του "όλα τα σφάζω-όλα τα μαχαιρώνω" Κερκυραίου καλογυμνασμένου μοδάτου τενόρου, σε τραγούδι του Άκη Πάνου. 

    (Αν ευδοκιμούσε, λέω, η προσπάθεια στο σύνολο.Τώρα, μια χαρά δένει η φωνή της κοπέλας με το ..υπόλοιπο.) 

    .............. 

    Ας "απλώνεται" κανείς ως εκεί που του επιτρέπει το αίμα του, τα βιώματα κι οι καταβολές του. Ούτε πόντο παραπέρα. 

    Διότι, μπορεί ποτέ ένας αστός , έχει το δώρο και το χάρισμα, ν' αγγίξει το ραϊσμένο φεγγάρι της πεντατονίας, χωρίς να καταλήξει να καεί και να τρέξει τσίτσιδος και αρνητικά λωλαμένος να εξαφανιστεί πίσω απ' την πανάκριβη κονσόλα με τα εφέ και τα τζάτζαλα ; Ποτέ.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την fysiolatris, 06-05-2013 17:28 ]


    KRISTHESS
    06.05.2013, 18:32
    τώρα το παραπάνω να εκληφτεί ως θετικό ή ως αρνητικό σχόλιο??ούτε ο ζουράρις νά'σουν..
    sillia
    06.05.2013, 19:51

    Παράθεση:

    Το μέλος fysiolatris στις 06.05.2013, 17:26 έγραψε...

    Θα πω δυο κουβέντες σχετικά με το τραγούδι "Λόγια λέω", για το οποίο βλέπω να γίνεται πολύς ντόρος, μεθοδευμένα -νομίζω- πλην όμως εντελώς αδικαιολόγητα... 

    ................ 



    Σώπα καλέ ντόρος..... μεθοδευμένα..... το "νομίζω" σου πολύ προχω.....

    Τελικά ...... νικητής είναι αυτός που ξέρει να χάνει με αξιοπρέπεια ! 

    Νομίζω?


    mary_omikron
    06.05.2013, 20:02

    Επειδή είμαι από τα άτομα που μ΄αρέσει το "Λέω λόγια" χάρηκα απίστευτα με την κριτική του fysiolatris. 

    Oτιδήποτε άλλο από τον συγκεκριμένο κύριο θα με ανησυχούσε και θα το θεωρούσα γκαντεμιά για τους δημιουργούς, όσο βαδίζει στην γνωστή του πεπατημένη όλα βαίνουν καλώς...

    Μια αναζήτηση σε όλες τις μέχρι τώρα τοποθετήσεις του επί πάσης μουσικής δημιουργίας που έχει παρουσιαστεί στο Musicheaven θα σας πείσει.

    ΥΓ. Αγαπητέ Μπάτμαν δώσε μας ένα νούμερο του δικού σου αξιακού μεγέθους για να ξέρουμε τι θαύματα κρύβονται στη μπέρτα σου.... please Smile

    (δεύτερη φορά που το λέω αυτό σήμερα... {#emotions_dlg.lol})


    TRAVELOGUE
    06.05.2013, 20:03

    Kristhess, αν δεν είναι ο Ζουράρης, τότε σίγουρα μου θύμισε τον κριτικό κινηματογράφου στο mad, κατά κόσμο Ηλία Φραγκούλη!!Smile Κι επειδή για μερικούς ανθρώπους η χάρη ξεπερνάει το όνομα, ιδού.. ποιον εννοώ.. Αν όλα αυτά που γράφεις fysiolatris μας τα έλεγες προφορικώς, με ανάλογο ύφος θα τα έλεγες... το οποίο θα χαρακτήριζα...γκρινιάρικο πασπαλισμένο με εσάνς ξινίλας!Πάντως, με τον Ηλία γελάω όταν τον βλέπω, με εσένα;;; Δεν ξέρω αν μπορώ να γελάσω...

    Την καλησπέρα μου!


    blogarismenos-enge-falos
    06.05.2013, 23:48

    Ευχαριστώ τον fysiolatris για το γέλιο που μου προσέφερε. Το τελευταίο ρητορικό ερώτημα το διαβάζω και το ξαναδιαβάζω και δεν μπορώ να σταματάω να γελάω. Έχω να γελάσω έτσι απο την
    Link

    " target="_blank"> Γράνα του Πολύδωρα.


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    EVAGGELIASAKELLARIOU
    08.05.2013, 01:04

    Καλησπέρα. Ο τελικός  του τρίτου διαγωνισμού τραγουδιού του Music heaven πλησιάζει στο τέλος του και πέρασε ήδη μια εβδομάδα από τότε που ψήφισα.  Το διάστημα από τη 3η Ιανουαρίου 2012, που ξεκίνησε ο διαγωνισμός  έως και την 24η Απριλίου 2013, που ήταν η καταληκτική ημερομηνία  ψηφοφορίας για το όγδοο group,  ήταν μια ενδιαφέρουσα περίοδος για μένα. Για πρώτη φορά στη ζωή μου προσκλήθηκα να ψηφίσω τραγούδια, που μετείχαν σε διαγωνισμό, χωρίς  να υπάρχει επιτροπή καλλιτεχνών. Αυτό μου δημιούργησε ένα αυξημένο αίσθημα ευθύνης και μια αγωνία για να μην αδικήσω κάποιον από τους συμμετέχοντες δημιουργούς. Έχοντας στο ενεργητικό μου πολλές ώρες ακρόασης μουσικής είτε στο ραδιόφωνο είτε σε βινύλιο, μπομπίνες μαγνητοφώνου, cd κ.λπ.,  αποφάσισα να συμμετάσχω ως ψηφοφόρος. Προσπάθησα να βάλω τον εαυτό μου στη θέση των διαγωνιζομένων και  παρακολούθησα τις πρώτες συζητήσεις για το διαγωνισμό. Όμως  αυτά τα δύο δεδομένα δεν ήταν αντικειμενικά κριτήρια για να δώσω τη ψήφο μου και αποφάσισα να αφιερώνω αρκετές  ώρες  για να ακούω  τη δουλειά των διαγωνιζομένων μέσα από τα ακουστικά μου, χωρίς να λαμβάνω υπόψη μου τη γνώμη των άλλων. Το αρχείο excel του Χάρη Αρώνη (AR-ON) με βοήθησε αρκετά στη βαθμολογία μου, αλλά στα τελευταία τρία group δεν το χρησιμοποίησα καθόλου (ΣΥΓΝΩΜΗ ΧΑΡΗ!).  Η συμμετοχή μου στις συζητήσεις  για το 3ο διαγωνισμό ήταν ελάχιστες και αυτό έγινε γιατί είχα απορία για ορισμένα κομμάτια, τα οποία απέσυραν οι δημιουργοί από τη διαδικασία.  Έτσι λοιπόν το βασικό κριτήριο της βαθμολογίας μου είναι το ίδιο με το κριτήριο που αναφέρει το μέλος eliasmavroskoufis: «Βαθμολόγησα τη πρώτη "γεύση" που μου άφησε το καθένα ξεχωριστά, χωρίς πολλές πολλές.. πως να το πω, σαν απλός ακροατής , άλλωστε ποτέ δεν ήμουνα της άποψης ότι το καλύτερο τραγούδι είναι το πιο τεχνικό ή η πιο τέλεια παραγωγή. Βαθμολόγησα για να μην το κουράζω άλλο(!) το χαρακτηριστικό που μου προξένησε την μεγαλύτερη εντύπωση….». Πέρα από αυτό, στη βαθμολογία μου, έπαιξε ρόλο ο στίχος , η φωνή του/της ερμηνευτή (-τριας) και τα μουσικά όργανα που χρησιμοποιήθηκαν. Μερικές παρατηρήσεις τώρα:

    • Θα διαφωνήσω με τους δημιουργούς, οι οποίοι απέσυραν τη συμμετοχή τους και αυτό γιατί όταν μετέχεις ως μέλος-δημιουργός σε μια δημόσια εκδήλωση-διαγωνισμό, εκθέτεις τον εαυτό σου στην οποιαδήποτε κριτική. Κατά τη γνώμη μου, πρέπει να ακολουθήσεις το μονοπάτι μέχρι το τέλος και με οποιοδήποτε κόστος.
    • Θέλω να ζητήσω την επιείκεια των δημιουργών του δεύτερου group, γιατί η περίοδος από 17-1-2013 έως και 30-1-2013 ήταν ένα δύσκολο χρονικό διάστημα για την προσωπική μου ζωή και δεν άκουσα τα τραγούδια αυτού του group για τρίτη φορά , αλλά για να διορθώσω την «αδικία» τα πέντε τραγούδια, που προκρίθηκαν, τα άκουσα με περισσότερη προσοχή, χωρίς να αδιαφορήσω για τα υπόλοιπα. 
    • Στο έκτο group έκανα το ολίσθημα να κοιτάξω τα υπάρχοντα αποτελέσματα, πριν αποφασίσω για τη βαθμολογία μου. Αυτό με επηρέασε αρνητικά με συνέπεια να είμαι πιο αυστηρή ακροάτρια.
    • Στο όγδοο group αποφάσισα να μη ψηφίσω γιατί δεν είχα το χρόνο να τα ακούσω τρίτη φορά (είχε φτάσει δέκα η ώρα το βράδυ της 24ηςΑπριλίου 2013 και δεν προλάβαινα με τίποτε).
    • Με το τέλος της ψηφοφορίας για το όγδοο group, διάβασα τις σχετικές συζητήσεις για το τρίτο διαγωνισμό τραγουδιού του Music Heaven. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι το επίπεδο πολιτισμού και παιδείας ανεβοκατέβαινε ανάλογα με την προσωπικότητα του καθένα.
    • Τα τραγούδια, που προκρίθηκαν στο τελικό, καλύπτουν όλα σχεδόν τα είδη της μουσικής, αν και δεν είναι δόκιμο, κατά τη γνώμη μου, να χωρίζουμε την μουσική σε είδη ή κατηγορίες.

    Κλείνοντας το post αυτό, θέλω να ευχηθώ σε όλους τους δημιουργούς καλή επιτυχία σε ότι κάνουν και να κυνηγήσουν το όνειρό τους. Για όσους δε,  δεν ψήφισαν ακόμη να αποφασίσουν κατά συνείδηση, σύμφωνα με τα δικά τους κριτήρια και ανεπηρέαστοι από τη γνώμη των υπολοίπων. Ε.Σ.


    -----------------

    Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο  το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την EVAGGELIASAKELLARIOU, 08-05-2013 01:05 ]


    grigorismitropoylos
    08.05.2013, 16:09

    Γεια σας !!! Εμένα μου άρεσαν τα : "Αύριο θ απαρνιέσαι" για την μουσική, τον στίχο και την ερμηνεία του, το μπουζούκι και ο μπαγλαμας ακούγονται πολύ αρμονικά, και ο στίχος δενει με την μουσική πολύ. Στο "φεγγάρι του Γενάρη' μου αρεσε ο συνδυασμός μπουζουκιου και ακκορντεόν αν και η εισαγωγη πλατυάζει λίγο. Το "τερμα οι άνθρωποι " για τον στιχο και την ερμηνεία αλλά κατά την ταπεινή μου γνώμη η μουσική παρότι είναι ωραία είναι λίγο κοινότυπη. Καλή επιτυχία σε όλους!!


    giorgosDavlos
    08.05.2013, 20:32

    Δεν ξερω τι να πω για το 'λεω λογια'

    ασχολουμαι με την μουσικη αρκετα χρονια και δεν εχω εντυπωσιαστει ετσι αλλη φορα

    ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ

    Αν κερδισαμε κατι ολοι μας σε αυτο το διαγωνισμο, ειναι η συμμετοχη αυτου του τραγουδιου.

    ελπιζω να μην κανω κακο στο τραγουδι που τα λεω ετσι χυμα, και φανει οτι ειμαι βαλτος

    αν και δεν χρειαζετε να τα πω εγω μιλαει το τραγουδι μονο του

    1000 μπραβο στους συντελεστες


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    KRISTHESS
    08.05.2013, 22:31

    Το τραγούδι που επίσης έχω ξεχωρίσει και το επαναλαμβάνω για ευνόητους λόγους και πάλι , είναι το "Ωραία Κοιμωμένη"!Εξαιρετική ερμηνεία, Ύμνος προς τη Θεσσαλονίκη και μία πολύ όμορφη ενορχήστρωση!Μπράβο στα παιδιά που το έχουν κάνει!Δείχνουν πως έχουν ένα εξαιρετικό ταλέντο! Τα συγχαρητήριά μου!!!{#emotions_dlg.clap}Θεωρώ ότι η θέση στην οποία βρίσκεται για την ώρα..το αδικεί!!Εύχομαι να ανέβη ακόμα ψηλότερα!το αξίζει αν μη τι άλλο!{#emotions_dlg.clap}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 08-05-2013 22:35 ]


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    AR-ON
    09.05.2013, 00:31

    Παράθεση:

    Το μέλος EVAGGELIASAKELLARIOU στις 08.05.2013, 01:04 έγραψε...

    ... Το αρχείο excel του Χάρη Αρώνη (AR-ON) με βοήθησε αρκετά στη βαθμολογία μου, αλλά στα τελευταία τρία group δεν το χρησιμοποίησα καθόλου (ΣΥΓΝΩΜΗ ΧΑΡΗ!)  ...


    Ποιο …excel βρε Ευαγγελία! Αποδείχθηκε ότι ακόμα κι όταν υπάρχουν οι αγνότερες των προθέσεων, μερικά πράγματα στην πράξη δεν δουλεύουν. Ούτε εγώ ο ίδιος που το έφτιαξα δεν κατάφερα να το συμπληρώσω μέχρι τέλους, κάπου στον 5ο ή 6ο όμιλο έμεινα πίσω και το εγκατέλειψα το ρημάδι! Γιατί η αλήθεια είναι, ότι ενώ η επιμέρους βαθμολόγηση ανά κατηγορία (μελωδία, στίχος, ενορχήστρωση, ερμηνεία) σε ξεχωριστές στήλες ενισχύει τη δικαιοσύνη στην αξιολόγηση, όμως απαιτεί τεράστιο χρόνο, μιλάμε για πάνω από 300 τραγούδια! Άσε που δεν μπορείς να το συμπληρώσεις σωστά αν δεν ακούσεις τουλάχιστον 3 φορές κάθε μια από τις 8 + 1 40άδες, αν θες τουλάχιστον να απαντάς τίμια στον εαυτό σου "εκείνο γιατί 3 και όχι 2 σε μελωδία; κι αυτό γιατί 3 και όχι 4 στο στίχο; κ.ο.κ.". Αν ήμουν μέλος κριτικής επιτροπής, θα το έκανα γιατί θα είχα και την απόλυτη ευθύνη. Η ζωή όμως και η καθημερινότητα, ειδικά αυτή τη δύσκολη εποχή, είναι πολύ ζόρικη για να κάτσεις να κάνεις τέτοια ιεροτελεστία, ως απλά ένας από τους τόσο πολλούς ψηφοφόρους.

    Από ένα σημείο λοιπόν και μετά, έκανα αυτό που κάνουν οι περισσότεροι: στο πρώτο πέρασμα, άκουγα τα πρώτα δευτερόλεπτα, χτύπαγα και το ποντίκι να πάει δεξιότερα ο player και σημείωνα όσα θεωρούσα ότι αξίζει να τα ξανακούσω ολόκληρα. Άκουγα κάποια άλλη μέρα ολοκληρωμένα όσα είχαν περάσει το πρώτο κόσκινο και αν προλάβαινα την προθεσμία, βαθμολογούσα τη γενική ιδέα, κυρίως με βάση την ποιότητα της μελωδικής γραμμής. Δυστυχώς έτσι, σίγουρα θα αδίκησα πολλά, π.χ. θα υπήρξαν σίγουρα αξιόλογα τραγούδια που είτε η μέτρια ενορχήστρωση/παραγωγή είτε η ερμηνεία μ' έκαναν να τα προσπεράσω γρήγορα. Όμως, λόγω της μαζικής συμμετοχής, θα τα πρόσεξαν κάποιοι άλλοι ψηφοφόροι, άρα μάλλον τίποτα δεν πάει χαμένο.

    Όταν συμμετέχει τόσο πολύς κόσμος, ο οποίος είναι και ο μοναδικός κριτής, όταν επίσης υπάρχουν οι ασφαλιστικές δικλείδες των όρων συμμετοχής και ψηφοφορίας και παράλληλα μια πρωτοποριακή τεχνική διοργάνωση (προς τιμήν του Musicheaven και ειδικά του admin του), είναι δεδομένο ότι τα τραγούδια που διακρίνονται, είναι αδύνατον να μην είναι αξιόλογα. Όσοι ψηφοφόροι στεναχωρήθηκαν επειδή τα τραγούδια που τους άρεσαν δεν πήγαν καλά, όπως κι όσοι  έστειλαν τραγούδι και περίμεναν καλύτερη τύχη, να είναι απολύτως σίγουροι ότι οι όποιες γνωριμίες, φιλίες και "κλίκες" μεταξύ μελών, επηρεάζουν πολύ λίγο τις τελικές κατατάξεις είτε των ομίλων, είτε του τελικού. Καμιά κλίκα δεν είναι τόσο ισχυρή ώστε να κάνει ένα μέτριο τραγούδι να πάει ψηλά επειδή κάποιος έχει πολλούς φίλους και γνωστούς στο Musicheaven. Αν κάτσετε και το ψάξετε όταν τελειώσει ο διαγωνισμός βλέποντας ονόματα συντελεστών και τη δημοφιλία τους στα μέλη του site (φιλίες, χεράκια, χρόνια συμμετοχής στο site), θα εξάγετε και μόνοι σας ασφαλές συμπέρασμα ότι έχω δίκιο στον ισχυρισμό μου.

    Ειδικά οι συμμετέχοντες που δεν πήγαμε καλά μην στεναχωριέστε και απλά ας σκεφτούμε τι αν βελτιώναμε θα οδηγούσε σε καλύτερη θέση το τραγούδι μας. Για παράδειγμα, εγώ από τη βαθμολογία και κάποια σχόλια, έβγαλα το συμπέρασμα ότι η δική μου συμμετοχή ήταν τελείως αταίριαστη ερμηνευτικά - ενορχηστρωτικά (γιατί ως ανάπτυξη μελωδίας και ποιότητας στίχων, εκτιμώ πολύ το τραγούδι με το οποίο συμμετείχα). Όμως είτε έπρεπε να το τραγουδήσει κάποιος άλλος/άλλη, ώστε να ταιριάζει στο ύφος της ενορχήστρωσης, είτε να είχε ενορχηστρωθεί τελείως διαφορετικά. Τέλος πάντων, θα έβγαζα οποιοδήποτε συμπέρασμα αν είχα ενημερώσει φίλους και γνωστούς για τη συμμετοχή μου και τους ζητούσα την ψήφο τους; Άσε που όσοι το έκαναν, είμαι σίγουρος ότι μάλλον μπούμερανγκ  θα τους γύρισε. Γι αυτό, μην ψάχνετε κλίκες και πονηρές συνομωσίες και χαρείτε που τη δουλειά σας την άκουσαν τόσοι πολλοί άνθρωποι και μάλιστα άρεσε σε αρκετούς που την τίμησαν με τα αστεράκια τους, χωρίς να σας γνωρίζουν.

    Κι επειδή αυτά είχα την ανάγκη να τα γράψω, αλλά ήταν off-topic, αναφέρω τα κομμάτια του τελικού, όχι που θεωρώ καλύτερα, γιατί τα ακούσματα και τα κριτήρια του καθενός είναι διαφορετικά, αλλά που με άγγιξαν και τα ζήλεψα.

    Η πρώτη τριάδα μου, είναι το Λέω Λόγια, το Σ' Αυτόν τον Πλανήτη Αυτή τη Στιγμή και το Τέρμα οι Άνθρωποι. Δε χρειάζεται να γράψω κουβέντα γι αυτά, σίγουρα θα τα ακούω για πολλά χρόνια στο μέλλον και εύχομαι το ίδιο να γίνει κι από το ευρύ κοινό, πέρα από το διαγωνισμό μας.

    Πολύ κοντά θα έβαζα λόγω της υπέροχης μουσικής τους (χωρίς να υποβαθμίζω την ποιότητα των στίχων τους ή τις ερμηνείες) το Χρόνια Αθωότητας, το Χωρίς Πυξίδα, το Χίλια Αστέρια Αγκαλιά, το Συνάντηση και το Σε Μια Φαντασία (υπέροχη ροκ μπαλάντα, θα 'θελα να γύριζα στα χρόνια της εφηβείας και να το χόρευα μπλουζ με την αγαπημένη μου). Μάλιστα, τα Χρόνια Αθωότητας, αν ενορχηστρωτικά μετά το πρώτο μέρος (στο 1:12 για την ακρίβεια) υποστηριζόταν δυναμικά και σταθερά ο ρυθμός (με τύμπανα και κρουστά), δεν υπήρχε περίπτωση να μην το συμπεριελάμβανα στην πρώτη τριάδα μου. Πραγματικά, όλα τα παραπάνω τα ζηλεύω, θα ήθελα να έχω γράψει εγώ αυτές τις πανέμορφες μελωδίες! Συγχαρητήρια στους συνθέτες τους, αλλά και στους στιχουργούς και τους ερμηνευτές που τα υποστήριξαν θαυμάσια.

    Μέσα στην πρώτη δεκάδα θα έβαζα οπωσδήποτε και το Τίποτα Όρθιο, ένα πραγματικά ξεχωριστό τραγούδι! Για τη δεκάδα μου μένει άλλη μια θέση και θα την καταλάμβανε ένα από τα Λευκή Ισοπαλία (το ρυθμικό ροκ που έκατσε πιο καλά απ' όλα στα δικά μου αυτιά, υπέροχο και το δίστιχο "Καλοί μου φίλοι κι αδερφοί, αφήστε με στον πάτο, γιατί θ' ανέβω στην κορφή και θα βουτήξω κάτω"), το Παραμύθια (από τα πιο ισορροπημένα τραγούδια σε κάθε του στοιχείο και αρκετά "ξεσηκωτικό") και το Ωραία Κοιμωμένη (θέλει ενορχηστρωτικές και ερμηνευτικές μικροβελτιώσεις, αλλά πρόκειται για μαγευτικό στην ατμόσφαιρά του κομμάτι).

    Υπάρχουν πολλά ακόμη κομμάτια που τα θεωρώ πολύ καλά, το ότι δεν τα ανέφερα (επειδή τα παραπάνω έκαναν ένα παραπάνω κλικ στα δικά μου υποκειμενικά γούστα) δε σημαίνει ότι είναι λιγότερο αξιόλογα. Ειδικά το Μαύρο μου είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ κομμάτι, αλλά κομμάτι "για λίγους", γι' αυτό και είναι κάπως πίσω.

    Τέλος, να αναφερθώ και σε κάποιους ερμηνευτές που με κέρδισαν: πρώτον απ' όλους το παλικάρι που τραγουδάει το Τέρμα οι Άνθρωποι, νομίζω ότι πρόκειται για πραγματικά μεγάλο λαϊκό τραγουδιστή και απορώ που δεν είναι γνωστός στο πανελλήνιο (αν και πιστεύω ότι σύντομα θα γίνει). Άλλες αντρικές φωνές που με άγγιξαν, κυρίως με τις χροιές της φωνής τους, είναι οι ερμηνευτές των τραγουδιών Χίλια Αστέρια Αγκαλιά και Συνάντηση. Γυναικεία φωνή με απίστευτη χροιά φωνής είναι η κοπέλα που τραγουδά το Φτάνει Να Είσαι, ενώ και η ερμηνεύτρια του Σε Μια Φαντασία (αν και ως ένταση την έχουν αρκετά "πίσω") έχει τεράστιες εκφραστικές και φωνητικές δυνατότητες.

    Καλή επιτυχία σε όλους (και όχι μόνο όσους ανέφερα, γιατί το γεγονός ότι έφτασαν μέχρι εδώ σημαίνει πολλά για την αξία και τις δυνατότητές τους). Τέλος, εύχομαι επιμονή και δύναμη σε πολλούς καλλιτέχνες που δεν έφτασαν στον τελικό, ενώ κατά τη γνώμη μου οι συμμετοχές τους θα άξιζαν μια θέση ακόμη και στην πρώτη τελική δεκάδα (έχω αναφέρει μερικά τέτοια κομμάτια σε άλλα μου post). 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την AR-ON, 09-05-2013 00:39 ]


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    AR-ON
    09.05.2013, 01:03

    Παράθεση:

    Το μέλος Natalia-Nefeli στις 09.05.2013, 00:46 έγραψε...

    Ρε παιδιά έλεος!!!Το σ' αυτόν τον πλανήτη αυτή τη στιγμή , ειναι ένα αριστούργημα!! Η θέση του με πείθει για άλλη μια φορά για το λόγο που στήθηκε όλο αυτό το θέατρο!! Τι να πω;;; λυπάμαι για την κατάντια κάποιΩν εδώ μέσα!!!

    Είναι αυτή τη στιγμή 5ο μεταξύ 310 περίπου συμμετοχών! Κι έχει ακόμα 2 βδομάδες μέχρι τη λήξη να ανέβει κι άλλο. Θέατρο και κατάντιες εγώ βλέπω αλλού, στο να χάνεται αδικαιολόγητα η ψυχραιμία, όχι στο διαγωνισμό.

    ΥΓ: επίσης, διαφωνώ κι εγώ με τις αρνητικές αξιολογήσεις. Τουλάχιστον χωρίς αιτιολόγηση (γιατί δεν ήταν off topic, νομίζω ότι αφορούσαν το θέμα "τραγούδια του τελικού"). Όμως κάνετε λάθος ότι διαγράφονται: όποιος θέλει κάνει κλικ και τα διαβάζει.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την AR-ON, 09-05-2013 01:06 ]