ελληνική μουσική
    871 online   ·  210.853 μέλη

    Τα τραγούδια του Τελικού

    Silverstrike
    09.05.2013, 16:32

    Σου έχω απαντήσει και προσωπικά σ'αυτά τα ερωτήματα.

    Μπορείς να δεις τις απαντήσεις μου στο inbox σου απ'τις προηγουμενες μερες.

    Δεν είναι οτι δε μιλούσα επειδή ήξερα και περίμενα.

    Δε γνώριζα καν για το άρθρο αυτό,μου το έστειλαν κάποια μέλη που 

    επίσης τους φάνηκε παράξενο.Και όπως ήταν φυσικό σου έστειλα μνμ απευθείας.

    Δε με απασχολεί τι θέση θα πάρουμε στο τελικό(το ότι συμμετέχουμε στο είπα και σε μνμ)

    και γενικότερα στείλαμε τη συμμετοχή μας για να δούμε τις δυνάμεις μας.

    Αλλά φιλε μου όπου βλέπεις αδικία πρέπει να μιλάς,αλλιώς οταν σε βρει,δε θα μιλησει κανεις για σενα.

    Ολοι μας χαρισαν κατι απ'τη ψυχη τους,κι οφειλουμε να το σεβαστουμε και να μαστε ακριβοδικαιοι.

    Αυτά έχω να πω και τιποτε αλλο.


    KRISTHESS
    09.05.2013, 16:32
    όντως δημιουργούνται άσχημες εντυπώσεις με 2 τραγούδια της χορηγού εταιρίας του διαγωνισμού στην κορυφή,έστω κι αν αυτό θεωρηθεί σύμπτωση.Αυτό βέβαια δεν αναιρεί την αξία των ίδιων των τραγουδιών!!Έτερον εκάτερον.Ίσως όμως στον επόμενο διαγωνισμό να ήταν πιο φρόνιμο να μη συμμετέχουν δισκογραφημένα τραγούδια..αυτή είναι η πρότασή μου..και τα πρώτα τραγούδια..να είχαν ως βραβείο ένα συμβόλαιο με τη χορηγό εταιρία!!! Δε θά'ταν καλή πρόταση?? :)
    jorge
    09.05.2013, 17:00

    Παράθεση:

    Το μέλος Silverstrike στις 09.05.2013, 16:32 έγραψε...

    Αλλά φιλε μου όπου βλέπεις αδικία πρέπει να μιλάς

    Να φανταστώ πως αν το τραγούδι σου βγει 4ο ή 5ο, θα αρνηθείς να παραλάβεις το δώρο της δισκογραφικής, σωστά;

    Κι εξηγώ: Εφόσον οι 2 πρώτοι έχουν ήδη συνεργασία με την δισκογραφική, έχουν ήδη - φαντάζομαι - το promo που συμπεριλαμβάνεται στα βραβεία. Άρα το μέρος του βραβείου τους που αφορά το promo, θα πάει στους επόμενους.

    Το παραπάνω είναι απάντηση σε αυτά περι αδικίας.


    Silverstrike
    09.05.2013, 17:06
    Ειναι το λιγοτερο που θα πρεπε να κανει η εταιρεια αυτο!Και φυσικα δεν θα δεχομουν. Αυτο εσυ ποτε περιμενες να το πεις σ'αυτους που συμμετεχουν?
    Silverstrike
    09.05.2013, 17:10
    Λαθος οχι η εταιρεια,το σαιτ ειναι το λιγοτερο που θα πρεπε να κανει.
    nvluc
    09.05.2013, 17:23

    Το γεγονός ότι δύο δημιουργίες που έχουν άμεση σχέση με την εταιρεία-χορηγό του διαγωνισμού, έλαβαν μέρος στον διαγωνισμό, είναι απαράδεκτο.

    Ασχέτως με το εάν αποτελούν αξιόλογες προτάσεις.

    Θεωρώ πως αυτό αποτελεί προσβολή σε όλους τους υπόλοιπους συμμετέχοντες.

    Δεν υποβιβάζει την αξία των συγκεκριμένων τραγουδιών ούτε την προσπάθεια των συντελεστών τους που αξίζει επιβράβευση, όπως επιβράβευση αξίζουν όλες οι συμμετοχές.

    Υποβιβάζει όμως την διαδικασία του διαγωνισμού.

    Ακόμα περισσότερο δε, μειώνει την αξία αυτής της μουσικής γιορτής.

    Τα συγκεκριμένα τραγούδια, έτυχαν προβολής και προώθησης μέσω του MusicHeaven και μέσω της εταιρείας τους. Η περαιτέρω συμμετοχή τους στον διαγωνισμό θεωρώ πως δεν άρμοζε διόλου. 


    thiswas
    09.05.2013, 17:24

    Δυστυχώς αρκετοί εξακολουθούν να γεννούν τραβηγμένα από τα μαλλιά σενάρια συνωμοσίας - αλήθεια δεν έχουν να ασχοληθούν με κάτι πιο χρήσιμο? Βράζουν στο ζουμί τους, γκρινιάζουν αλλά για ποιό λόγο? Δεν καταλαβαίνουν πόσο ασήμαντες είναι οι ενστάσεις τους? Αυτοί που πραγματικά επιθυμούν να διακριθούν στον πραγματικό κόσμο ας κλείσουν αύριο κιόλας ένα λαιβ σε ένα λαιβάδικο - εκεί είναι που χτυπάει η καρδιά της μουσικής. Όλα εκεί θα κριθούν, εκεί θα δίνεται πάντα η αληθινή μάχη.

    Τον διαγωνισμό του ΜΗ τον εκλαμβάνω ως ένα καλοφτιαγμένο μουσικό φεστιβάλ. Υποκλίνομαι με σεβασμό στους διοργανωτές και τους ευχαριστώ.

    Το ''Σε μια Φαντασία'' είναι το δικό μου αγαπημένο τραγούδι του τελικού. 

    Να προσθέσω ότι η δική μου συμμετοχή στο διαγωνισμό πήγε άκλαυτη. Νοιώθω όμως υπέροχα που τη μοιράστηκα μαζί σας.

          


    jorge
    09.05.2013, 17:39
    Δεν μπορούμε από τώρα να γνωρίζουμε τι θα γίνει, ώστε να το ανακοινώσουμε. Πρώτα θα δούμε την τελική κατάταξη, μετά θα επικοινωνήσουμε με τους νικητές, θα τους ρωτήσουμε αν έχουν ήδη promo από τη συγκεκριμένη ή από άλλη εταιρία και αν έχουν, τα δώρα θα πάνε στους επόμενους.

    Το έχουμε ξανακάνει άλλωστε σε προηγούμενους διαγωνισμούς, σε νικητές που είχαν κερδίσει υποτροφία σε ωδείο ή ηχογράφηση στην Αθήνα, αλλά βρίσκονταν αλλού.
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    fysiolatris
    09.05.2013, 18:14
    Είναι ποτέ δυνατόν να μπει εδώ ένας καλλιτέχνης -τραγουδοποιός στην περίπτωσή μας- να δει τους φαιδρούς διαλόγους που διαμείβονται εδώ κι εκεί, και να αποφασίσει να καταντήσει να στείλει ένα τραγούδι του να μαγαριστεί μες στην παντελώς ..αστεία τούτη συνάφεια ; Εδώ, άνοιξε στόμα κάποιος κι είπε το αντικειμενικά διαπιστωμένο, ότι δηλαδή το "τραγούδι" για το οποίο γίνεται ντόρος, το "Λέω λόγια" ( "Λέω λόγια του αέρα" θα 'πρεπε να τιτλοφορείται) ΔΕ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΕ, είναι "πάτος" από θέμα στίχου, κι ουδείς ασχολήθηκε μ' αυτή την ουσιώδη διαπίστωση. Τουτέστιν, σ' ετούτον τον αστείο διαγωνισμό, δεν ενεπλάκη ούτε ένας που να σκαμπάζει από τραγουδοποιία. Ούτε ένας που να γνωρίζει τους βασικούς κανόνες της τραγουδοποιίας. Κι αυτό είναι λογικό κι αναμενόμενο, γιατί αλλίμονο αν καταντούσε ένας τέτοιος τραγουδοποιός να ξεπέσει έτσι. Ό,τι αξίζει κι έχει πλάκα εδώ μέσα, είναι αυτά τα χεράκια πάνω (λάικς) και κάτω (ντισλάικς) που μοιάζουν ν' αρμέγουν τ' αόρατο βυζί της γελάδας!!!!Κάνουν ατμόσφαιρα βουκολική κι ωραία....
    olgapatra
    09.05.2013, 18:21
    ΠΑΝΤΑ ΠΙΣΤΕΥΑ ΠΩΣ Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΕΚΦΡΑΣΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΜΕΣΟΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΙΚΡΗ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΜΑΘΑΝ........ Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΝΩΝΕΙ!!!!!! ΑΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΑΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΣΤΗΜΕΝΑ ΚΑΙ ΞΕΠΟΥΛΗΜΕΝΑ ΝΤΕΡΜΠΙ ΓΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΟΦΕΛΟΣ ΝΑ ΠΛΟΥΤΙΣΟΥΝ ...... ΑΔΙΑΦΟΡΩΝΤΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΤΡΑΓΟΥΔΙΩΝ!!!!!!!!!!!!!! ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΛΟΙΠΟΝ ΤΑ ΝΤΕΡΜΠΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΜΕΝΑ ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΜΗΝ ΔΑΓΚΩΣΕΤΕ ΤΙΣ ΓΛΩΣΣΙΤΣΕΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΗΛΗΤΗΡΙΟ ΠΟΥ ΣΤΑΞΕΙ ΦΑΡΜΑΚΩΣΕΙ ΤΙΣ ΨΥΧΟΥΛΕΣ ΣΑΣ .....
    blogarismenos-enge-falos
    09.05.2013, 23:28

    fysiolatris μετά τα τζάτζαλα και τον λωλαμένο γυμνό που άγγιξε το ραγισμένο φεγγάρι της πεντατονίας η δήλωση οτι το Musicheaven σου αρέσει λόγω βουκολικής ατμόσφαιρας που σου θυμίζουν οι αντίχειρες like/dislike κάποια αόρατα βυζιά αγελάδας αρχίζει και με κάνει φάν σου ασχέτως στο οτι δεν συμφωνώ με τις απόψεις σου. (Βουκολική σύμπτωσις! ο
    Link

    " target="_blank">Πολύδωρας ερειφιοτρόφος δήλωσε οτι
    Link
    " target="_blank">ήταν στα νειάτα του...)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την blogarismenos-enge-falos, 09-05-2013 23:29 ]


    Karadimitriou
    10.05.2013, 00:11

    fysiolatris ζήτα σύγνωμη από τον εαυτό σου,που φιλοξενεις στο σαρκίο σου τετοιο άθλιο εγκέφαλο.

    Η αποτύχια σου δεν μετριάζεται με το να μειωνεις τους αλλους, αντιθετα γινεται χειροτερη γιατι εχασες απο μετριους

    Εισαι ενα ανθρωπάκι που κρυβεται πισω απο ένα user name

    Κρυψου πισω απο τις συνωμοσιες που φαντασιωνεσαι ή πες μας το ονομα σου να σε παρουμε στα σοβαρά.

    Και μαθε οταν κανεις επιθεσεις σε ενα προσωπο να το κανεις επωνυμα,αν φορας παντελονια και οχι φουστα


    eliasmavroskoufis
    10.05.2013, 00:43

    Φυσιολάτρη όλα ωραία και καλά, έχεις την γνώμη σου και είναι απόλυτα σεβαστή μέχρι ένα σημείο,

    Παρεκτρέπεσαι και προσβάλλεις τους πάντες όταν λες ότι κανένας δεν ενεπλάκη που να σκαμπάζει από τραγουδοποιία κλπ ,

    και ποιος είσαι εσύ δλδ για να μιλάς έτσι;;

    μου θυμίζεις όλους αυτούς τους κομπλεξικούς ειδήμονες μουσικούς-ποιητές-ζωγράφους-καλλιτέχνες (φαίνεται κι απ'τις λέξεις που χρησιμοποιείς άλλωστε) που πιστεύουν ότι αυτό που κάνουν οι ίδιοι είναι τέχνη και τίποτα άλλο, ή ακόμα ακόμα όλους αυτούς τους ψαγμένους ακροατές που πιστεύουν πως ξέρουν να ξεχωρίζουν την καλή ή ποιοτική μουσική-στίχο απ'την σάπια.

    Αλλά ξέρεις κάτι;; δεν σε αδικώ στο κάτω κάτω, όταν η φύση μιλά όλα τ'άλλα περισσεύουν... ;) Κι αφού ο άνθρωπος είναι το μόνο ζώο που μπορεί να πει όχι στην φύση του(σε αντίθεση με όλα τα άλλα ζώα) τότε σε συγχαίρω γιατί είσαι απ'τους λίγους που ακολουθούν τη φύση τους...

    Στον επόμενο διαγωνισμό θα ήταν φρόνιμο να είσαι εσύ αυτός που θα κρίνει ποιο τραγούδι θα συμμετέχει στον διαγωνισμό και ποιο όχι, ή καλύτερα να φωνάξεις όλους τους "φτασμένους" μουσικούς-καλλιτέχνες-τραγουδοποιούς-ποιητές ώστε να διαγωνιστούν μεταξύ τους μπας και αποκτήσει λίγη ποιότητα αυτός ο αστείος διαγωνισμός, γιατί δεν το ήξερα...και χαίρομαι που το έμαθα σήμερα από εσένα,δάσκαλε, ότι η μουσική είναι για λίγους,ή ότι η μουσική και το τραγούδι πρέπει σώνει και καλά να είναι όπως το θες εσύ κι εγώ που νόμιζα πως η μουσική είναι τα πάντα και για όλους.Τι χαζούλης που είμαι.

    Εύγε

    [ τροποποιήθηκε από τον/την eliasmavroskoufis, 10-05-2013 00:45 ]


    alpatman
    10.05.2013, 07:52

    εστω οτι 2-3-5 κομματια προωθουνταν πιο πριν και αντε καποιοι να τα ηξεραν (γιατι αν καταλαβα καλα αυτο ειναι το προβλημα ) . Και τι εγινε με αυτο ? υπαρχει περιπτωση ,εμεις που ψηφιζουμε , να ακουσουμε καλυτερα κομματια και να ψηφισουμε κατι που δεν μας αρεσει αλλα ειναι πιο γνωστο? Οι περισσοτεροι θελω να πιστευω συνειδητοι 'ψηφοφοροι' μπηκαμε ,ακουσαμε ολα τα κομματια το ιδιο ,τους δωσαμε καποιο χρονο και επιλεξαμε αυτα που μας αρεσαν , αν ενα κομματι δεν μας αρεσε ,δεν παει να ειχε κανει 15 promo πριν , ψηφο δεν θα επαιρνε . 

    Εχω την εντυπωση οτι παλι υποτιματε τους ανθρωπους που ψηφιζουν . 

    Οπως καποιοι δεν ελεγαν την γνωμη τους μην 'επηρεασουν ',δικαιωμα τους  φυσικα (υποτιμωντας ομως εμμεσως τους υπολοιπους ) ετσι και εδω . 

    Δηλαδη , εστω και αν κατι ειναι παρατυπο στην συγκεκριμενη περιπτωση , η ουσια δεν αλλαζει , δεν νομιζω οτι κανεις ψηφιζει κομματι επειδη αυτο εχει 'προωθηθει' πιο πριν .  

    Αλλο ενα σχολιο για  τον στιχο που ειπε καποιος φιλος πιο πανω .Σχολιασε οτι το κομματι 'λεω λογια ' ( το οποιο δεν ειναι στα γουστα μου καθολου ,ουτε θα το ψηφιζω )  , ειναι μουσικα καλο αλλα δεν λεει τιποτα απο στιχο και απορουσε πως παει τοσο καλα . 

    Θεωρω, οπως εχω πει παλι, οτι  μια καλη μουσικη ανεβαζει ενα απλοικο στιχο ,ενω ο πιο βαθυστοχαστος στιχος με μια ανιαρη μουσικη καταντα 'βαρος στο στομαχι ' . Πιο σημαντικο ειναι πως αυτα τα 2 δενουν μεταξυ τους αισθητικα και μελωδικα . 

    Επισης υπαρχουν παρα πολλοι , που δεν αναζητουν μεσα απο ενα μουσικο κομματι ,ενα δοκιμιο ιδεων η μια φιλοσοφικη διαλεξη , προσωπικα εμενα κατι τετοιο εν μεσω μουσικης μου φαινεται μαλλον ανιαρο .    

    Δεν εχουμε ολοι τα ιδια κριτηρια δεν σημαινει οτι καποιος ειναι σωστος και καποιος λαθος . 

     


    STERGIO56
    10.05.2013, 08:45
    Εντάξει να στηρίξουμε το διαγωνισμό , κανείς δεν είπε το αντίθετο.Φυσικά και πρέπει να στηρίζονται τέτοιες προσπάθειες, κανείς δεν είπε το αντίθετο.Αλλά η γυναίκα του Καίσαρα δε φτάνει να είναι αλλά πρέπει και να φαίνεται τίμια.Κι όταν όπως επισημάνθηκε εδώ από κάποια μέλη και από ότι βλέπω ισχύει,τα 2 πρώτα τραγούδια έχουν άμεση σχέση με το χορηγό τότε αν μη τι άλλο σύννεφα μπαίνουν και εγείρονται ερωτήματα-τι να κάνουμε τώρα-να μην το πούμε και να λέμε ότι όλα είναι ωραία και καλά??τα κακώς κείμενα ή οι "παρατυπίες"θα πρέπει να αναφέρονται τη στιγμή που έχω δει τραγούδια για τα οποία έχει Θιχτεί θέμα και σε παλιότερα post (εκτός τελικού)περί αθέμιτου ανταγωνισμού.Εγώ ήμουν ο πρώτος που είχα "κατακεραυνώσει" το κομμάτι του μέλους DELOOP για "έξυπνη διαφήμιση".Και σε εκείνη την περίπτωση..αυτό το έκαναν "φίλοι"του..διαφορετικό όμως από αυτό που συμβαίνει τώρα..που είναι πολύ πιο σοβαρό.Ε λοιπόν αθέμιτος ανταγωνισμός υπάρχει και για τα 2 πρώτα.Και βλέποντας όλα αυτά ..δε νομίζω ότι κανείς μπορεί να με πείσει για το αντίθετο, όσο και να το δω το θέμα με καλή διάθεση.Κατά τα άλλα αναγνωρίζω την τεράστια προσπάθεια των διοργανωτών για τον πολύ μεγάλο αυτό διαγωνισμό.Αλλά όπως το λέει και η λέξη, πρόκειται για διαγωνισμό και όχι για απλή έκθεση ή ακρόαση τραγουδιών.Αλλιώς ας μετονομαστεί.Μακάρι λοιπόν αυτές οι σκιές να εξαφανίζονταν γιατί δεν αδικώ καθόλου τα μέλη που ένιωσαν θιγμένα.Η κοινή λογική το λέει και κανείς δεν όφειλε εφόσον διαπιστωμένα ισχύουν κάποια πράγματα να κάνει τα στραβά μάτια και να μην τα αναφέρει τουλάχιστον.Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την STERGIO56, 10-05-2013 08:51 ]


    eliasmavroskoufis
    10.05.2013, 11:40

    Για το συγκεκριμένο θέμα.. εννοείται πως όποιος νιώθει ότι θέλει να πει κάτι το οποίο έρχεται σε σύγκρουση με τον διαγωνισμό τότε οφείλει να το πει για να γνωρίζουμε όλοι.

    Αν υποθέσουμε πως όλα αυτά τα γνωρίζανε τότε πρόκειται πραγματικά για γκάφα την οποία όμως ΔΕΝ θα τους πάρω τα κεφάλια, αν είναι ποτέ δυνατόν, ή παίρνει το τραγουδάκι του ο άλλος και φεύγει ή δεν ξανα συμμετέχει στον διαγωνισμό είτε σαν δημιουργός είτε σαν ακροατής. Δεν χάθηκε κι ο κόσμος. Εννοείται πάντα εκφράζοντας την αντίθεση του.

    Δηλαδή έστω ότι έγινε συνωμοσία κι άλλα τέτοια, κι αυτή τη φορά τους "πιάσαμε", άρα την επόμενη φορά θα γίνει το ίδιο χωρίς να τους πιάσουμε γιατί τότε κι εκείνοι θα ξέρουν να καλύπτονται..

    Αν σκεφτόμαστε έτσι τότε διαγωνισμός δεν θα ξανα γίνει, σαφώς ο διαγωνισμός δίνει κάποια βραβεία τα οποία είναι σημαντικά για κάποιους ή και για όλους αλλά μέχρι εκεί. Αν η ζωή κάποιου κρεμιέται από αυτόν τον διαγωνισμό, και μιλάω απ'το πρώτο τραγούδι μέχρι το τελευταίο, τότε τι να πω, καλή τύχη στη μουσική τους σταδιοδρομία,

    Το σύστημα δεν είναι μόνο σάπιο απ'τη μία πλευρά, αλλά απ'όλες, σκυλάδες έντεχνοι χιπχοπαδες κλπ Αλλά σημασία δεν έχει τι κάνουν οι άλλοι αλλά τι αντιπροσωπεύει τελικά ο καθένας για τον εαυτό του.

    Υπάρχει κι ένα πολύ ωραίο γνωμικό (για να το παίξω και λίγο έξυπνος!) που δεν θυμάμαι που το διάβασα αλλά πάει κάπως έτσι....

    Βρίσκεται στον όχλο αυτός που κατηγορεί πάντα τους άλλους

    στον δρόμο της αλήθειας αυτός που κατηγορεί μονάχα τον εαυτό του

    στον δρόμο της σοφίας αυτός που δεν κατηγορεί ούτε τους άλλους αλλά ούτε και τον εαυτό του...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την eliasmavroskoufis, 10-05-2013 11:46 ]


    kwstasagas
    10.05.2013, 11:50

    Παράθεση:

    Το μέλος fysiolatris στις 09.05.2013, 18:14 έγραψε...

     Τουτέστιν, σ' ετούτον τον αστείο διαγωνισμό, δεν ενεπλάκη ούτε ένας που να σκαμπάζει από τραγουδοποιία. Ούτε ένας που να γνωρίζει τους βασικούς κανόνες της τραγουδοποιίας. Κι αυτό είναι λογικό κι αναμενόμενο, γιατί αλλίμονο αν καταντούσε ένας τέτοιος τραγουδοποιός να ξεπέσει έτσι.

    Αυτα, αγαπητέ συμφορουμίτη, τα είδες εσύ "με τη δική σου ματιά και τη δική σου αντίληψη"!

    Ας μού επιτρέψεις, όμως, να παραθέσω και τη "δική μου ματιά και δική ου αντίληψη" στα τεκταινόμενα του διαγωνισμού: Εγώ, λοιπόν, αντελήφθην ότι στον παρόντα διαγωνισμό ενεπλάκησαν πολλοί, πάρα πολλοί, που έχουν και το ταλέντο και το χάρισμα να γράφουν όμορφα τραγούδια, πρωτότυπα και "μερακλίδικα"! Άκουσα αρκετά τραγούδια τα οποία - όπως έγραψε παραπάνω ο φίλος μου ο Χάρης AR - ON - κι εγώ ως "ασχολούμενος με την τραγουδοποιία" τα ζήλεψα και ... πολύ θα ήθελα να τα έχω "φτιάξει εγώ"! Άκουσα κι άλλα τραγούδια ακατέργαστα, πρωτόλεια, ημιτελή κλπ, στα οποία, όμως, διέκρινα "ψυχούλα" και συναίσθημα! Σε κάποια, δε, από αυτά διέκρινα, π.χ. πίσω απ' τα ακόρντα μιας ξεκούρδιστης κιθάρας ή πίσω από μια "σπιτική / ερασιτεχνική" ηχογράφηση, ταλέντο των δημιουργών που, σαν μπουμπούκι, περιμένει την άνοιξη για να γίνει λουλούδι! Φυσικά ακουσα και πολλά τραγούδια τα οποία είτε δεν μου άρεσαν, είτε με άφησαν αδιάφορο! Κι όμως ... καθόλου δεν με ενόχλησε αυτό! Απεναντίας, χάρηκα πολύ που οι δημιουργοί τους τα έβγαλαν απ' το συρτάρι και μού "συστήθυκαν" με αυτά!

    ... Διότι, μετά από τις τόσες γκαντεμιές και αναποδιές που μού έτυχαν στη ζωή μου έμαθα ό,τι μού τυχαίνει "στο διάβα μου" - συμπεριλαμβανομένων και των τραγουδιών - να το αγαπώ και να είμαι χαρούμενος που το γνώρισα! Προσπαθώ να ισχύει στην προσωπική μου ζωή αυτό που λένε οι Genesis σε εκίνον τον πολύ ωραίο στίχο τους [από τη φοβερη ΔΙΣΚΑΡΑ Sellin' England By The Pound] : Ι know what I like and I like what I know!!!

    .... διότι, fysiolatris, η ζωή είναι ΄πολύ - πολύ μικρή για να μάς ξινίζει και να μάς βρωμάει ό,τι συναντάμε κατά τη διάρκειά της ...... Αυτά !!!!   


    mary_omikron
    10.05.2013, 12:03

    Παράθεση:

    Το μέλος mingrelia στις 10.05.2013, 10:59 έγραψε...

    [....]  σημαντική και τόσο αξιέπαινη προσπάθεια του Jorge και των συνεργατών του Ας γίνει παράδειγμά τους, και πρότυπο ο Αλέκος Πατσιφάς, ιδρυτής της "LYRA".Έβγαλε πολλά λεφτά, με τον σωστό τρόπο, αφήνοντάς μας μιά πολύ αξιόλογη μουσική κληρονομιά, με το πλήθος των εντελώς άγνωστων τότε, καλλιτεχνώ, που αυτός ανακάλυψε(Σπανός,Σαββόπουλος, Αρλέτα, Χωματά, Βιολάρης,και τόσοι άλλοι).

    Αναρωτιέμαι ως προς τον συσχετισμό του "αντμιν και των συνεργατών" ενός ανοικτού free σε όλα site με τον Πατσιφά και τα πολλά λεφτά με τον σωστό τρόπο.



    jorge
    10.05.2013, 12:17
    Όσοι βλέπετε φαντάσματα ή ψάχνετε θεωρίες συνομωσίας, προσπαθήστε να κάνετε ολοκληρωμένες σκέψεις. Ρωτήστε τον εαυτό σας λοιπόν:

    α) γιατί το MusicHeaven να κάνει έναν τόσο "σφιχτό" διαγωνισμό, όπου μπορούν να ψηφίσουν λίγοι και με τόσες δικλίδες ασφαλείας, όταν θα μπορούσε να "ανοίξει" το διαγωνισμό, να έχει δεκάδες χιλιάδες ψηφοφόρους, πολλαπλάσια κίνηση, χιλιάδες νέες εγγραφές προκειμένου να ψηφίζουν ακόμα και τα νέα μέλη; Γιατί το έκανε αυτό; Μήπως κάτι δηλώνει για τον τρόπο που αντιμετωπίζει κάποια πράγματα;

    β) Τι ακριβώς θα έπρεπε να κάνει το MusicHeaven, όταν έχει λάβει συμμετοχές που ΠΛΗΡΟΥΝ όλους τους όρους ενός διαγωνισμού, αλλά τυχαίνει να βγάλουν δίσκο ΜΕΤΑ την έναρξη του Διαγωνισμού; Να τους ακυρώσει; Να απαγορεύσει στην εταιρία να εκδώσει το δίσκο; Τι ακριβώς θα έπρεπε να κάνουμε;

    γ) Γιατί είναι "έγκλημα" η δημοσίευση ενός Δελτίου Τύπου ενός CD (στο οποίο δεν αναφέρεται ΚΑΝ η συμμετοχή ενός τραγουδιού στο Διαγωνισμού) και δεν είναι "έγκλημα" το άνοιγμα νέων posts και η αποστολή Προσωπικών Μηνυμάτων του τύπου "ορίστε το τραγούδι μου, ακούστε το και ψηφίστε το";

    δ) Αν θεωρούνται και τα 2 "εγκλήματα", τότε εμείς οκ, να μην δημοσιεύουμε Δελτία Τύπου. Πως όμως θα διαφυλλάξουμε οτι δεν θα γίνεται το άλλο; Εμείς να αυτολογοκριθούμε, αλλά οι άλλοι να γράφουν οτι θέλουν και να στέλνουν οτι θέλουν; Αυτό θέλετε; Εμείς ΔΕΝ το θέλουμε αυτό. Ελευθερία σε όλους, πάντα στα πλαίσια που μας επιβάλλει η ηθική μας. Είστε ελεύθεροι να δημοσιεύετε οτι θέλετε, είστε ελεύθεροι να στελνετε άρθρα στο Περιοδικό, στο Forum, καθημερινά, όποτε θέλετε. Το ίδιο όμως είμαστε κι εμείς. Βγήκε ένας καλός δίσκος; Θα το πούμε. Κάποιο τραγούδι συμμετέχει στο διαγωνισμό; Αυτό δεν θα το πούμε και ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΠΑΜΕ.

    ε) Αν το ντέρμπι είναι στημένο, για ποιό λόγο τα εν λόγω τραγούδια να τα αφήσαμε να πάνε τόσο μπροστά εξ' αρχής και να μην τα κρατούσαμε λίγο πιο πίσω, μέχρι λίγο πριν την τελική ευθεία;

    στ) Τι μπορεί να κερδίσει το MusicHeaven αν βγει πρώτο ή δεύτερο το τραγούδι ενός δωροθέτη; Τι; Χρήματα; Απο που; Πόσα χρήματα βγάζει μια δισκογραφική από τις πωλήσεις ενός CD; Πόσα μπορεί να βγάλει όταν "κόβει" 300-500 CD για τον τάδε καλλιτέχνη; Πόσα CD πουλάει αυτός ο καλλιτέχνης; Πόσοι έχετε πάρει CD τα τελευταία χρόνια καλλιτεχνών που βλέπετε και ακούτε πρώτη φορά; Εδώ δεν έχετε πάρει πάνω από 1-2 γνωστών καλλιτεχνών. Και πόσα χρήματα λοιπόν να βγάζει η εταιρία από το CD κάποιου που τον ξέρουν 5 άνθρωποι, ώστε να μπορεί να "λαδώσει" το MusicHeaven για να βγάλει πρώτα τα τραγούδια της;

    Απαντήστε στον εαυτό σας τα παραπάνω με βάση τη ΣΗΜΕΡΙΝΗ κατάσταση στο ελληνικό μουσικό γίγνεσθαι και θα βρείτε όλες τις απαντήσεις.


    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία