ελληνική μουσική
    854 online   ·  210.853 μέλη
    blackrose-19
    09.10.2013, 15:54
    επισης καταπληκτικα κομματια απο αυτον τον δισκο ειναι και τα children of the sea και neon kights ...οσο για το αν ειναι υπερεκτιμημενος ο dio με ποια εννοια το λες???
    blacktrouble
    09.10.2013, 23:11

    Θέλω να παω ότι η γενικότερη παρουσία του στο Metal είναι υπερεκτιμημένη! Αν εξαιρέσεις την περίοδο στους Rainbow, στους Sabbath δε πιστεύω ότι πρόσφερε κάτι ενδιαφέρον και η μετέπειτα πορεία του, πέρα από τα δύο πρώτα του σόλο άλμπουμ (τα οποία θα μπορούσαν να είναι ένα). Πρόσεξε, δεν μιλάω γούστου...Για σένα κομμάτια όπως τα Children of The Sea, Holy Diver και Mob Rules μπορεί να είναι κομματάρες (κι εμένα δεν κρύβω ότι μου αρέσουν!) αλλά δεν συγκρίνονται με αυτά που είχαν γράψει οι Sabbath που δημιουργούσαν το Metal.

    Σαν φωνή τώρα, θεωρώ τον Ian Gillan πολύ καλύτερο απο τον Dio κι όμως οι μεταλλάδες δεν τον έχουν σε τόση εκτίμηση όσο έχουν τον Ronnie. Ίσως ευθύνεται στο ότι ο Dio "μπήκε " στο κόλπο του μέταλ (με τη στιχουργική του και την γενικότερη εμφάνιση του στη σκηνή, devil horns κλπ), ενώ ο Gillan δεν ασχολούνταν με τόσο dark θέματα!

    Θεωρώ πάντως πως είναι πιο αγαπητός εξαιτίας της γενικότερης στάσης του, αυτού που έβγαζε στο κοινό που τον έχει τόσο ψηλα στην εκτίμηση των μεταλλάδων αλλά σαν τραγουδοποιός είναι υπερεκτιμημένος...(όχι βέβαια πως δεν ήταν σπουδαίος αλλά το απέδειξε για πολύ λίγο!)


    blackrose-19
    09.10.2013, 23:24
    ok..εννοειται οτι οι sabbath ειναι απο τα καλυτερα Metal συγκροτηματα και οι περισσοτεροι δισκοι τους μην πω ολοι εμενα προσωπικα μ αρεσουν..οσο για τον gillan θα συμφωνησω οτι εχει φωναρα ..δεν μπορω να τους συγκρινω βεβαια αλλο στιλ ο ενας αλλο ο αλλος..
    blacktrouble
    09.10.2013, 23:38

    Σίγουρα είναι διαφορετικό στυλ ο ένας και διαφορετικό ο άλλος και δεν θέλω να κάνω αυτή τη σύγκριση, απλά θέλω να πω πως υπάρχουν τραγουδιστές πολύ πιο σημαντικοί και καινοτόμοι για το μέταλ που δεν παίρνουν την καταξίωση που τους πρέπει...Γι αυτό τον θεωρώ υπερεκτιμημένο...

    Πάντως όσα και να λέω ο Dio έχει κάνει μια από τις αγαπημένες μου ερμηνείες στο παρακάτω κομμάτι, πριν ακόμα γίνει Metal god...


    blackrose-19
    09.10.2013, 23:38

    επισης πολυ ωραιος με τους sabbath ηταν και ο tony Martin:


    blackrose-19
    09.10.2013, 23:40
    οντως το rainbow eyes και μενα μ αρεσει πολυ οπως επισης μ αρεσει και το catch the rainbow
    blacktrouble
    09.10.2013, 23:46

    Όντως και το Catch the Rainbow είναι από τα αγαπημένα μου!!!

    Για τον Tony Martin δεν μπορω να εκφρασω γνώμη καθως από το Mob Rules και μετα δεν έχω ακούσει καθόλου Sabbath εκτός από Zero The Hero με Gillan. Να σου πω την αλήθεια δεν εχω ακούσει καλά πράγματα για τα άλμπουμ από εκεί και ύστερα και έτσι δεν ασχολήθηκα...


    blackrose-19
    09.10.2013, 23:52

    επισης αγαπημενος μου τραγουδιστης αλλα οχι και τοσο γνωστος εδω ειναι ο geoff tate των queensryche oι οποιοι εχουν συνεργαστει με τον dio !και εχουν επισης πει και το neon knights των sabbath ..σε δικο τους στιλ..

    ενα απο τα κομματια τους ..δεν φαινονται εδω πολυ οι ικανοτητες του tate αλλα ειναι ωραιο...


    blacktrouble
    09.10.2013, 23:58

    Πως δεν φαίνονται??? Φαίνονται και με το παραπάνω!!! Αλλά γιατί δεν ανοίγεις ένα τόπικ με Metal vocalists?? 


    blackrose-19
    10.10.2013, 00:01
    xaxa..απλα εχει και κομματια οπου αναδυκνυεται καλυτερα η εκταση της φωνης του...δεν ξερω αν εχεις ακουσει καθολου..οσο για το topic ναι ισως κανω ενα τετοιο θεμα γτ το σκεφτομουν..thanks παντως για την ιδεα
    blacktrouble
    10.10.2013, 00:07

    Τίποτα...αν και παίζει να υπάρχει σχετικό τόπικ, ψάχτο...Queensryche έχω ακούσει το Operation Mindcrime και κάποια κλασσικά τους...Είχα κολλήσει μια περίοδο με το I Don't Believe In Love!

    Αλλά για να επιστρέψουμε στον Dio αγαπημένο μου κομμάτι είναι και αυτό!


    blackrose-19
    10.10.2013, 00:14

    το εχω ακουσει !!πολυ ωραιο !!μου ειχε κολλησει για μια βδομαδα περυσι ..το τραγουδουσα συνεχεια..

    εμενα μ αρεσει επισης και το


    blacktrouble
    10.10.2013, 00:23

    Καλά άμα ξεκινήσουμε αγαπημένα από Rainbow δεν θατελειώσουμε!!! Πιστεύω γνωρίζεις τους Elf, την μπάντα του Dio πριν τους Rainbow, που έπαιζαν πολύ καλό Blues-Hard Rock...


    blackrose-19
    10.10.2013, 00:29

    ναι αμε ..εχω ακουσει elf ...
    τι λες γ αυτο?


    blacktrouble
    10.10.2013, 00:46

    Καλό! Wink Επίσης μ' αρέσει πολύ το Mistreated των Deep Purple με τη φωνή του Ronnie!


    freak
    10.10.2013, 00:56

    Γυρω στο 1970-1 ισως και παλαιοτερα να εχει τραβηχτει η φωτο. Η μπαντα που προηγηθηκε των Elf.


    alpatman
    10.10.2013, 07:49

    Πολυ μεγαλη και χαρακτηριστικη φωνη  

    θυμαμαι σε μια συναυλια που τον ειχα δει καπου στον Ταυρο ? σε ενα μεγαλο χωραφι (ηταν να γινει αρχικα σε κλειστο χωρο και τελικα εγινε σε ανοιχτο) .Ο γενικος ηχος δεν ηταν τοσο καλος αλλα εκεινο που ξεχωριζε ηταν η φωνη του την οποια εβγαζε χωρις να δειχνει οτι ζοριζεται σαν καποιους αλλους .Ουτε τσιριδες ,ουτε υπερβολες .Τραγουδουσε ανετα . 

    αγαπημενο μου τραγουδι το rainbow in the dark το ριφ του οποιου συμπτωματικα η οχι βρεθηκε και σε τραγουδι ελληνικου(ροκ? ) γκρουπ .... 

    δεν μου αρεσε τοσο η 'εμπορευματοποιηση ' της κηδειας του ,και η ιστορια που εγινε τοτε . 

    οπως και να εχει ,τα κομματια που εχει αφησει πισω του μιλανε μονα τους και δεν χρειαζεται κανενα tribute προς τιμη του ( γιατι πολλα tribute γινονται για να παρουν δημοσιοτητα οι μετεχοντες πανω στο τεραστιο ονομα του τιμομενου προσωπου ) . Ο οποιοσδηποτε ανωνυμος Rock η Metal ακροατης ξερει οτι η ιστορια της μουσικης αυτης χτιστηκε απο ανθρωπους σαν τον Dio . 

     


    tallos
    10.10.2013, 10:35
    προσφατα ο πρωην κιθαριστας των DIO Vivian campel κατεθεσε αγωγη για να του αναγνωριστουν τραγουδια που ειχε γραψει ο ιδιος και τα εκλεψε ο Ronie
    freak
    10.10.2013, 13:37

    Παράθεση:

    Το μέλος alpatman στις 10.10.2013, 07:49 έγραψε...

    ....καπου στον Ταυρο ?

    ...δεν μου αρεσε τοσο η εμπορευματοποιηση 'της κηδειας του...


    Ναι στον Ταυρο ηταν γιατι πολλοι ειχαν παει με τον ηλεκτρικο. Και παρολο που ειχα δωσει και προσκλησεις δεν μπορεσα να παω ο ιδιος. Εχω βρεθει στον χωρο αυτο παντως και σε διαβεβαιω πως υπαρχουν και χειροτερα! Θυμηθηκα ενα live με τους Cure στην ιδια περιοχη σε κανονικο χωραφι !!! (πισω απο την καλων τεχνων...εκει να δεις τραγελαφικες καταστασεις! Αν το εκαναν μεσα στην καλων τεχνων θα ηταν πολυ καλυτερα μα τι ψαχνω τωρα...

    Οσο για το δευτερο που γραφεις, γιατι σου φαινεται παραξενο? Στο Λος Αντζελες εμενε τοσα χρονια, εκει δηλαδη που μενουν απειροι τετοιοι μουσικοι (απο τον Lemmy μεχρι τον Morrissey και ο καταλογος ειναι ατελειωτος...)
    Εξαλλου το Metal γενικοτερα ειναι εμπορικη μουσικη αλλα αυτη η κουβεντα ανηκει αλλου...

    Παράθεση:

    Το μέλος tallos στις 10.10.2013, 10:35 έγραψε...

    προσφατα ο πρωην κιθαριστας των DIO Vivian campel κατεθεσε αγωγη για να του αναγνωριστουν τραγουδια που ειχε γραψει ο ιδιος και τα εκλεψε ο Ronie

    Αμα ειναι να πιασουμε κουβεντα για ολα αυτα, την γυναικα του, τα περι ρατσισμου και ενα σωρο αλλα...θα μιλαμε μεχρι του αγιου π.. ανημερα. Ο ανθρωπος εχει αναπαυθει. Ας τον θυμομαστε για την σημαντικη κληρονομια που μας αφησε.


    PetrosTser
    10.10.2013, 14:02

    Παράθεση:

    Το μέλος blacktrouble στις 09.10.2013, 23:11 έγραψε...

    Θέλω να παω ότι η γενικότερη παρουσία του στο Metal είναι υπερεκτιμημένη! Αν εξαιρέσεις την περίοδο στους Rainbow, στους Sabbath δε πιστεύω ότι πρόσφερε κάτι ενδιαφέρον και η μετέπειτα πορεία του, πέρα από τα δύο πρώτα του σόλο άλμπουμ (τα οποία θα μπορούσαν να είναι ένα). Πρόσεξε, δεν μιλάω γούστου...Για σένα κομμάτια όπως τα Children of The Sea, Holy Diver και Mob Rules μπορεί να είναι κομματάρες (κι εμένα δεν κρύβω ότι μου αρέσουν!) αλλά δεν συγκρίνονται με αυτά που είχαν γράψει οι Sabbath που δημιουργούσαν το Metal.



    Είναι θέμα γούστου. Το "Dream Evil" για μένα δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από το "Holy Diver" ενώ το "Dehumanizer" κάνει σκόνη "Heaven And Hell" και "Mob Rules". Αν θες όμως να μιλήσουμε πιο γενικά/ αντικειμενικά, είναι πασίγνωστη η αντίληψη ότι ο Dio έχει συνεισφέρει όχι σε ένα, όχι σε δύο, αλλά σε τρία από τα δέκα καλύτερα hard Rock/ Metal albums ("Rising", "Heaven And Hell", "Holy Diver").

    Παράθεση:

    Το μέλος blacktrouble στις 09.10.2013, 23:11 έγραψε...

    Σαν φωνή τώρα, θεωρώ τον Ian Gillan πολύ καλύτερο απο τον Dio κι όμως οι μεταλλάδες δεν τον έχουν σε τόση εκτίμηση όσο έχουν τον Ronnie. Ίσως ευθύνεται στο ότι ο Dio "μπήκε " στο κόλπο του μέταλ (με τη στιχουργική του και την γενικότερη εμφάνιση του στη σκηνή, devil horns κλπ), ενώ ο Gillan δεν ασχολούνταν με τόσο dark θέματα!

    Θεωρώ πάντως πως είναι πιο αγαπητός εξαιτίας της γενικότερης στάσης του, αυτού που έβγαζε στο κοινό που τον έχει τόσο ψηλα στην εκτίμηση των μεταλλάδων αλλά σαν τραγουδοποιός είναι υπερεκτιμημένος...(όχι βέβαια πως δεν ήταν σπουδαίος αλλά το απέδειξε για πολύ λίγο!)



    Να επισημάνω εδώ ότι ο Dio επηρεάστηκε πολύ από τον Gillan και πως οι δυο τους είχαν πολύ καλή σχέση. Με την σειρά του όμως ο Dio λειτούργησε σαν επιρροή για πάμπολλους μεταγενέστερους καλλιτέχνες από τον Geoff Tate μέχρι τον Jack Black. Δεν νομίζω ότι απέδειξε για λίγο την σπουδαιότητά του. Μιλάμε για έναν άνθρωπο με 50 χρόνια καριέρας. Είναι το λιγότερο επιπόλαιο να πούμε ότι άξιζαν μόνο οι Rainbow από όλα όσα δημιούργησε.