ελληνική μουσική
    317 online   ·  210.881 μέλη
    Hastaroth
    23.05.2005, 14:30
    Quote:

    Το μέλος KIT_KAT στις 23-05-2005 στις 14:09 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος Hastaroth στις 23-05-2005 στις 14:02 έγραψε:
    [i]

    ...καί η στιχουργός κυρία Ναταλία (που δέν ξέρω το επίθετότης…)






    Το πιο ένδοξο κομμάτι της σου διαφεύγει..;

    [/I]



    Καί ποιό είναι αυτό τό τόσο ένδοξο επώνυμό της;
    Konnie
    23.05.2005, 14:51
    Αλβερτο,η Ναταλια Γερμανου ειναι κορη του Φρεντυ Γερμανου
    vivip
    23.05.2005, 15:40
    Quote:

    Γιατί δίνουν τροφή στους διαφημιστές και τους μάνατζερς, ενώ ταυτόχρονα "σκοτώνουν" αξιόλογους δημιουργούς και τη μουσική που πραγματικά αγαπάνε.




    ...και αφού συμφωνήσω με όλα τα παραπάνω, να προσθέσω και όλη την κατάντια που μας έρχεται σε επεισόδια:

    -Η Έλενα, επίτιμος δημότης
    -Η Έλενα και το χρυσό κλειδί της πόλης
    -Η Έλενα υποψήφια δήμαρχος/βουλευτής
    -"Παπαρίζειο" ίδρυμα μουσικών τεχνών
    -Γκρεμίζουν τα τείχη για την Έλενα
    -Η Έλενα και ο Πρωθυπουργός, Πρόεδρος της Δημοκρατίας, Αρχιεπίσκοπος κ.λπ.
    -Η Έλενα πρέσβειρα καλής θελήσεως

    Kαι άλλα πολλά
    (to be continued...διότι μόλις τώρα άρχισε!!)


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 23-05-2005 16:06 ]
    iris-the-black
    23.05.2005, 16:38
    ε τι να πω κι εγω...μπραβο Ελενα...ηταν το πιο καταλληλο τραγουδι για eurovision
    divided
    23.05.2005, 16:39
    Καλά και άγια όλα αυτά αλλά εγώ θα παραθέσω τη δική μου εμπειρία από τη "γιουροβραδιά". Εκτώς από την εθνική "Ελενάρα" τυχαίνει να είναι ελένη και η αδερφή μου , γύρω στο 30 και το βράδυ του σαββάτου μαζεύτικαν πολλοί φίλοι από 25 έως και 45 χρονών,φίλοι που είχαν να τα πουν αρκετό καιρό, σε μία υπέροχη βεράντα, κάτω από έναν ξάστερο ουρανο...και όλοι μαζί καθήσαμε χωρίς να πολυμιλάμε για 3 ώρες βλέποντας Eurovision. Ασχέτως με το αν αξίζει ή όχι η επιτυχία μας ή όχι (προσωπικά πιστεύω ότι δεν αξίζει τάλιρο) το πιο καταθληπτικό ήταν να βλέπεις ότι 30 φίλοι προτίμησαν να πέρασουν ένα ολόκληρο βράδυ γύρω από μία οθόνη από το να μιλήσουν, να τραγουδήσουν , να χορέψουν, να γελάσουν κτλ.

    Δυστυχώς the show must go on ....
    tetraktis
    23.05.2005, 19:31
    Quote:

    Το μέλος vivip στις 23-05-2005 στις 15:40 έγραψε:

    Quote:

    Γιατί δίνουν τροφή στους διαφημιστές και τους μάνατζερς, ενώ ταυτόχρονα "σκοτώνουν" αξιόλογους δημιουργούς και τη μουσική που πραγματικά αγαπάνε.




    ...και αφού συμφωνήσω με όλα τα παραπάνω, να προσθέσω και όλη την κατάντια που μας έρχεται σε επεισόδια:

    -Η Έλενα, επίτιμος δημότης
    -Η Έλενα και το χρυσό κλειδί της πόλης
    -Η Έλενα υποψήφια δήμαρχος/βουλευτής
    -"Παπαρίζειο" ίδρυμα μουσικών τεχνών
    -Γκρεμίζουν τα τείχη για την Έλενα
    -Η Έλενα και ο Πρωθυπουργός, Πρόεδρος της Δημοκρατίας, Αρχιεπίσκοπος κ.λπ.
    -Η Έλενα πρέσβειρα καλής θελήσεως

    Kαι άλλα πολλά
    (to be continued...διότι μόλις τώρα άρχισε!!)
    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 23-05-2005 16:06 ]





    Κι εγώ...

    ...ως "ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟ" νεοέλλην (το)...

    Οραματίζομαι...

    ...Την Έλενα να μεσολαβεί για την απελευθέρωση ομήρων στο Ισλαμαμπάντ...

    ...Να βρίσκει λύση για το Κυπριακό...

    ...Νέο όνομα για τα Σκόπια...

    ...Να βάζει τέλος στο σχήσμα μεταξύ των δύο Εκκλησιών...

    ...Να καταργεί τα πυρηνικά...





    (κοινώς γέλιο μέχρι δακρύων...)
    Spilman44
    23.05.2005, 19:51
    Το φαΐ μας . παιδιά ! Δος μας αιτία για γκρίνια και τι στον κόσμο ! Και αιτία, για μας, θα αποτελεί ΠΑΝΤΑ η διάκριση του όποιου διπλανού μας !
    Κυρίες, κύριοι :Ουδείς προφήτης στον τόπο του !!! Γκρρρρρρ...
    faltsoo
    23.05.2005, 20:16
    μιζερια και γκρινια

    γι'αυτο τη επομενη φορα θα στειλουμε στη eurovision την Φαραντουρη η τον Μαλαμα
    απο την τουρτα του Σαββοπουλου θα βγει,οπως ειπε,ο Θεοδωρακης,
    για συνομιλιες με την Ε.Ε. θα παει η Παπαρηγα,
    ταινιες θα βλεπουμε μονο προικισμενων σκηνοθετων,που οδηγησαν μια γενια, και οχι μονο, στα πιο βαθια χασμουρητα

    και μην ακουσω για κατι τυχαρπαστους που γραφουν κατι τραγουδακια της πλακας με ενα ακορντο...'working class hero''....κ.α.
    εμεις θα τρωμε ποιοτητα συνοδεια garlic sause

    ''πισω τυρια θα μας φανε οι βλαχοι'' Γ.Π.



    jorge
    23.05.2005, 20:56
    Quote:

    Το μέλος tetraktis στις 23-05-2005 στις 19:31 έγραψε:

    Κι εγώ...

    ...ως "ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟ" νεοέλλην (το)...

    Οραματίζομαι...

    ...Την Έλενα να μεσολαβεί για την απελευθέρωση ομήρων στο Ισλαμαμπάντ...

    ...Να βρίσκει λύση για το Κυπριακό...

    ...Νέο όνομα για τα Σκόπια...

    ...Να βάζει τέλος στο σχήσμα μεταξύ των δύο Εκκλησιών...

    ...Να καταργεί τα πυρηνικά...


    (κοινώς γέλιο μέχρι δακρύων...)






    Τα παραπάνω μου φαίνονται τραβηγμένα. Νομίζω πως κανένας νεοέλληνας δε σκέπτεται έτσι. Ή ίσως δεν έπιασα το πνεύμα σου Σταύρο. Τι ακριβώς εννοείς;
    Hastaroth
    23.05.2005, 23:01
    Quote:

    Το μέλος Konnie στις 23-05-2005 στις 14:51 έγραψε:

    Αλβερτο,η Ναταλια Γερμανου ειναι κορη του Φρεντυ Γερμανου





    Α,αυτή η Ναταλία είναι...


    Hastaroth
    23.05.2005, 23:08
    Quote:

    Το μέλος Spilman44 στις 23-05-2005 στις 19:51 έγραψε:

    Το φαΐ μας . παιδιά ! Δος μας αιτία για γκρίνια και τι στον κόσμο ! Και αιτία, για μας, θα αποτελεί ΠΑΝΤΑ η διάκριση του όποιου διπλανού μας !
    Κυρίες, κύριοι :Ουδείς προφήτης στον τόπο του !!! Γκρρρρρρ...





    Η διάκριση; Ποιά διάκριση;
    revekka
    23.05.2005, 23:32
    Ναί, είναι διάκριση. Το να στέλνει η Ελλάδα τραγούδια (οποιαδήποτε τραγούδια, είτε μου αρέσουν εμένα προσωπικά είτε όχι) σε ένα διαγωνισμό που λαμβάνουν μέρος τόσες ευρωπαϊκές (και μη) χώρες (ασχέτως αν εμένα δεν μου αρέσουν κάποια πράγματα που γίνονται στο διαγωνισμό), για τόσα χρόνια και να καταφέρνει φέτος να τον κερδίζει είναι διάκριση. Η ομάδα της Ελλάδας πήγε, διαγωνίστηκε για κάτι που ήθελε και το πέτυχε. Ασχέτως αν αυτό το κάτι για κάποιους δεν αξίζει.

    Εγώ πάντως χάρηκα. Γιατί να πρέπει να χαρακτηρίσω τα χαρά μου κάτι? Ας πούμε εθνική, ή εμπορική, ή κοινή, ή νεοελληνική, κτλ κτλ. Χάρηκα, πειράζει??

    Εκτός αυτού, ναι μεν υπάρχει διαγωνισμός ομορφιάς ή ‘γκλαμουριάς’ ή όπως θέλετε πέστε το, αλλα το τραγούδι της Μάλτας ήρθε 3ο και μή μου πείτε πως είναι λόγω της ομορφιάς της ερμηνεύτριας.

    Υπάρχουν και καλά, υπάρχουν και κακά. Είναι κρίμα να τα βάζουμε όλα στο ίδιο καζάνι.


    Σαν πουλί πως ζητάει η ψυχή /
    να πετάξει ως εκεί που ο ορίζοντας σβήνει /
    και καμιά φυλακή δεν μπορεί να την κλείσει /
    δε χωράει η ψυχή σε καμιά φυλακή



    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: revekka on 23-05-2005 23:40 ]
    nikosaster
    23.05.2005, 23:33

    Μπράβο Ελένα.
    Επιτελους μετά από τόσα χρόνια καταφέραμε και εμείς να αποκτήσουμε ενα λιθαράκι από αυτον τον διαγωνισμό.Τόσα χρόνια φαγούρας και επιτέλους μια καταξιωση.Μπράβο σε ολους τους συντελεστές της επιτυχίας αυτής ,αλλά και σε ολους οσους κουραστηκαν για αυτό τον στόχο.
    Booster
    24.05.2005, 00:22
    Το 1901 ο Πολύβιος Δημητρακόπουλος στη Σιδηρά Διαθήκη του έγραφε: "Αν θες να κρίνεις καλύτερα το κατόρθωμα κάποιου, σκέψου πρώτα αν θα μπορούσες να το κάνεις κι εσύ και μετά γιατί δεν το έκανες"

    Δυστυχώς ή ευτυχώς η δημοκρατία είναι πολύ κακό πράγμα γιατί μπορεί να υποχρεώσει το 49,9% ενός συνόλου να κάνει ή να υφίσταται πράγματα που δε θέλει, αλλά είναι το καλύτερο που υπάρχει. Εγώ πιστεύω πως τα ΜΜΕ κινούνται με γνώμονα τη τηλεθέαση και τις προτιμήαεις του "κοινού" και το γεγονός του 95% τηλεθέασης της Παπαρίζου κάτι λέει. Δεν είναι λοιπόν οι ολίγοι ατάλαντοι και σαχλοσυνθέτες που επιβάλουν τα γούστα τους αλλά η πλειοψηφία του κόσμου που τους καθοδηγεί. Τώρα γιατί αρεσκόμαστε στις φιέστες και τους εθνικούς ανταγωνισμούς, είναι μεγάλο θέμα και σηκώνει πολύ συζήτηση.

    Όποιος ενοχλείται με τη πρωτιά της Ελλάδας στη Eurovision λογικά θα πρέπει να ενοχλείται και με το euro. Κι αν η Παπαρίζου δεν είναι βεριτάμπλ Ελληνίδα, ούτε και ο Ρεχάγκελ είναι, ούτε και όλοι οι -οβιτς και -ιβιτς των "Ελληνικών" ομάδων. Αν θεωρηθεί ότι οι πρωτιές της Ελλάδας σε διεθνείς φιέστες κάτι προσφέρουν, σίγουρα η νίκη της Έλενας κινήθηκε προς αυτή την κατεύθυνση. Και όντας σίγουρο ότι το επεδίωκε με κάθε τρόπο, το ότι το πέτυχε είναι γεγονός και γι αυτό και μόνο της αξίζουν συγχαρητήρια. Τουλάχιστον δεν είχε το χάλι του S'agapo ες έϊ τζι έϊ πι ο ή του Λίγου κρασιού, λίγης θάλασσας και του αγοριού μιας πολύ πιο καταξιωμένης τραγουδίστριας.

    Κατανοώ απόλυτα τη θέση όλων των μουσικόφιλων που θεωρούν πολύ χαμηλή τη ποιότητα του τραγουδιού (και συμφωνώ μαζί τους) και το θεσμό κατάπτυστο, αλλά το να βάζει κάποιος ένα στόχο διάκρισης και να τον πετυχαίνει, πάντα ήταν, είναι και θα είναι άξιο συγχαρητηρίων.

    Ε και εμείς οι λάτρεις του ωρταίου φύλου αν μη τι άλλο είδαμε και μερικές κουκλάρες ντόπιες και ξένες (αυτή του Ισραήλ ήτανε όλα τα λεφτά !!!)





    Life is what happens to you while
    you’re busy making other plans




    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Booster on 24-05-2005 00:28 ]
    vouliakis
    24.05.2005, 01:01
    Από τις δηλώσεις διάφορων "επωνύμων" στα ΜΜΕ, ξεχώρισα αυτήν της Μαρίας Φαραντούρη στην Ελευθεροτυπία (23/5/05):
    «Ας μην είμαστε μεμψίμοιροι.
    Σίγουρα κανείς δεν πρέπει να ξεχνάει ότι η Eurovision είναι ένα έξυπνο προϊόν και ότι εντάσσεται στα πλαίσια της αγοράς.
    Ομως το τραγούδι το ερμήνευσε πολύ καλά η επαγγελματίας Ελενα Παπαρίζου.
    Και χάρηκα πάρα πολύ και για την πρωτιά.
    Είναι ωραίο να κερδίζει κι αυτές τις μάχες η Ελλάδα, γιατί όχι!
    Αλλά να μη μεγαλοποιούμε και τα πράγματα θεωρώντας ότι αυτό είναι τέχνη και πολιτισμός.
    Είναι ένα ψυχαγωγικό προϊόν και κρίνοντάς το ως τέτοιο, ήταν όντως το καλύτερο.
    Είχε και κάποια σχέση με την παράδοση, ως προς τον ρυθμό.
    Ηταν και η εκτέλεση άψογη, η κοπέλα όμορφη και το τραγούδι ένα ωραίο, εμπορικό τραγούδι.
    Να συγχαρώ όμως και την ΕΡΤ, που δούλεψε τόσο συντονισμένα, και τους υπόλοιπους συντελεστές».

    pastella
    24.05.2005, 01:46
    Θα συμφωνήσω με την κυρία Φαραντούρη!

    Πείτε ένα μπράβο, δεν είναι κακό!
    Άλλωστε δεν νομίζω να είπαν κάποιοι βασικοί συντελεστές ότι είναι δείγμα πολιτισμού αυτό το πανυγήρι....

    Amelie
    24.05.2005, 11:51
    Εμείς να'μαστε καλά παιδιά, να βρίσκουμε πότε πότε αφορμές να πανηγυρίζουμε! Ε, δε μας ήρθε κι άσχημα...
    KIT_KAT
    24.05.2005, 12:13
    Αρκετά δεν κράτησε η υποκουλτούρα των οπαδών της κουλτούρας (στα ΜΜΕ και παντού);;
    Γιατί, πόσο καλλιεργημένος μπορεί να υποστηρίξει ότι είναι κάποιος που πολύ απλά δεν μπορεί να δεχθεί τη χαρά του διπλανού με κάτι που ο ίδιος θεωρεί ανούσιο;; Κάποιος που θέλει να επιδεικνύει την -κατά τον ίδιο πάντα θεωρούμενη- ανωτερότητά του;;
    Ο σνομπισμός δυστυχώς δεν υποδηλώνει καλλιέργεια, αλλά κόμπλεξ.
    Προσωπικά χάρηκα 5 λεπτά κι αυτό ήταν όλο, αλλά μακαρίζω αυτούς που κατάφεραν να γίνουν "ευτυχισμένοι" με τη νίκη στη Eurovision. Μπράβο τους. Λίγη απλότητα δε βλάπτει. Άλλωστε η ευτυχία στα μικρά, καθημερινά πράγματα δεν είναι κρυμμένη;;
    Amelie
    24.05.2005, 12:51
    Συμφωνώ απόλυτα,μες στο μυαλό μου είσαι ΚΙΤ ΚΑΤ! Το να ψάχνεις συνεχώς αιτίες να κατακρίνεις κάτι που εναντιώνεται στην ''έντεχνή'' σου υπόσταση είναι χάσιμο χρόνου και ενέργειας και δείγμα μικροπρέπειας! Εξάλλου υπάρχουν πολύ πιο σημαντικά θέματα και προβλήματα που αφορούν την Ελλάδα και τον κόσμο από το αν η Eurovision και η χαρά του κόσμου είναι συνυφασμένες με ένα χαμηλό επίπεδο! Ας πάψουν λοιπόν μερικοί να κάνουν τους έξυπνους και να ασκούν κριτική αφού δεν έχουν ακόμα κάνει την αυτοκριτική τους!
    KIT_KAT
    24.05.2005, 13:00
    Quote:

    Το μέλος statha στις 24-05-2005 στις 12:51 έγραψε:

    Ας πάψουν λοιπόν μερικοί να κάνουν τους έξυπνους και να ασκούν κριτική αφού δεν έχουν ακόμα κάνει την αυτοκριτική τους!