ελληνική μουσική
    935 online   ·  210.853 μέλη

    Πραγματική φιλία.....

    aktarika
    21.12.2005, 02:40
    Δυστυχώς δεν υπάρχει πια!Σπάνιο στης μέρες μας..Ο ένας θέλει να φάει τον άλλον!
    melanie1325
    21.12.2005, 10:04
    ρε παιδιά ... ΥΠΑΡΧΕΙ! Ζήτω που καήκαμε αν δεν υπάρχει!!
    δε λέω, σίγουρα υπάρχουν περιπτώσεις που σε κάνουν να χάσεις κάθε εμπιστοσύνη, αλλά δε θέλω με τίποτα να γενικεύσω τέτοιες περιπτώσεις και να πιστέψω πως η πραγματική φιλία έχει χαθεί!!
    ας είμαστε λίγο πιο αισιόδοξοι!
    mariaaa
    21.12.2005, 13:13
    Απλα πρεπει να προσεχουμε σε ποιον στηριζομαστε.
    Το να κλεινομαστε στον εαυτο μας δεν βοηθαει.
    Πρεπει να ειμαστε ανοιχτοι σε ολα αλλα ταυτοχρονα ναχουμε
    και τα ματια μας ανοιχτα για να παρατηρουμε το τι συμβαινει γυρω μας.
    Κι αυτο που λεω παντα ειναι να κραταμε πισινη.
    Σε ολα τα θεματα και για τη δικη μας ασφαλεια!
    Αισιοδοξια παιδια!
    doritsa78
    21.12.2005, 18:41
    Δυσκολο πραγμα.Νομιζα οτι υπαρχει αλλα τελικα καταλαβα πως με ξεχασανε.Εγω τους εμπιστευτικα και εκεινοι με προδωσανε.Ειχα χρονια φιλια με δυο ατομα αλλα λάκησε.
    kinia
    27.12.2005, 14:56
    Αν αρχίσουμε να λέμε ότι η φιλία είναι ανύπαρκτη, δεν θα τη βρούμε ποτέ. Το θέμα είναι να δίνεις ευκαιρίες στους άλλους και με τον καιρό να χτίζεται μια σχέση. πρέπει να προσέχουμε αλλά να μην είμαστε καχύποπτοι γιατί έτσι είναι έυκολο να χάσουμε το νόημα της όλης προσπάθειας... Να βρούμε δηλαδή ανθρώπους να μας καταλαβαίνουν, και να τους καταλαβαίνουμε!
    Kerato
    28.12.2005, 15:11
    Υπάρχει...αλλά πρέπει να ξέρεις να κατανοείς και να συγχωρείς...
    doritsa78
    28.12.2005, 21:24
    Quote:

    Το μέλος Kerato στις 28-12-2005 στις 15:11 έγραψε:

    Υπάρχει...αλλά πρέπει να ξέρεις να κατανοείς και να συγχωρείς...



    Πες τα.
    analogion
    03.01.2006, 07:17
    "ει κτάσαι φίλον, εν πειρασμώ κτήσαι αυτόν, και μη ταχύ εμπιστεύσης αυτώ"

    Δηλ. τους φίλους τους διαλέγουμε όταν βρισκόμαστε σε στενοχώρια και όχι σε γλέντι, και φυσικά δεν τους εμπιστευόμαστε αμέσως.

    "έλεγξον φίλον, πολλάκις γαρ γίνεται διαβολή, και μη παντί λόγω πίστευε"

    Δηλ. τους φίλους πρέπει να τους δοκιμάζουμε γιατί πολλές φορές γίνονται σκέτοι διάβολοι για μας, και δεν πρέπει να τους πιστεύουμε σε όλα τα λόγια τους.

    "φίλος πιστός σκέπη κραταιά, ο δε ευρών αυτόν εύρε θησαυρόν"

    Όσο δύσκολο είναι να βρεις θησαυρό, άλλο τόσο δύσκολο είναι να βρεις καλό φίλο...

    Τους φίλους σου, τους γνωρίζεις καλύτερα όταν από τρίτους ξεφεύγουν μερικές φορές... λόγια των φίλων σου για σένα...

    Παναγιώτης.

    Υ.Γ. Τα αρχαία αποφθέγματα είναι από την Σοφία Σειράχ, μεταφρασμένο φυσικά από τους Ο' στην Αλεξάνδρεια περί το 300 π.Χ..


    Kerato
    03.01.2006, 18:57
    Παναγιώτη, πολύ στραβά δεν πήρες τα αποφθέγματα?
    Μια χαρά τα λένε αλλά εσύ τα ερμήνευσες όλα από την κακή τους πλευρα...
    Δεν είναι ακριβώς έτσι...
    xifomaxos
    03.01.2006, 21:21
    Το πρόβλημα δεν είναι αν υπάρχει ή όχι αληθινή φιλία, αλλά πόσο έχουμε κατανοήσει τι σημαίνει "φιλία".
    Για τους περισσότερους φίλος είναι όποιος έρχεται μαζί μας στα μαγαζιά και ακούει ολόκληρη ανάλυση για την εκάστοτε σχέση μας
    Προσωπικά πιστεύω ότι φίλος είναι αυτός που επιλέγει να μοιραστεί μαζί σου τις φάσεις της ζωής του, σε δέχεται όπως είσαι έστω και αν δεν συμφωνεί σε ορισμενα θέματα μαζί σου, και το κυριότερο σε στηρίζει ειλικρινά όχι μόνο στις λύπες αλλά και στις χαρές.
    Αν βρείτε τέτοιον φίλο να τον βάλετε στο μουσείο ως έκθεμα καθώς το είδος τελεί υπο εξαφάνιση...
    the_mist
    04.01.2006, 13:11
    Εγώ πάλι πάντα έκανα παρέα με τα αγόρια.
    Δεν μου άρεσε ποτέ να κάνω παρέα με κορίτσια γιατί ήταν βαρετά και το μόνο που έκαναν ήταν να τσιρίζουν όταν έβλεπαν βάτραχο. Ώσπου στην Τετάρτη δημοτικού μας ήρθε στην τάξη μας μια καινούργια μαθήτρια που την λέγανε Λίλια.
    Κανένας δεν έκανε παρέα μαζί της και έτσι προθυμοποιήθηκα εγώ το χαζό να την καλέσω στην παρέα μου. Όσο τα χρόνια περνούσαν εγώ και η Λίλια γίναμε αχώριστες φίλες.
    Πέρυσι λοιπόν άρχισε να φέρεται περίεργα και να μου λέει ψέματα για ασήμαντους λόγους. Και μια μέρα, λοιπόν, μου λέει πως δεν θέλει να κάνει πια παρέα μαζί μου.
    Και όταν την ρώτησα ποιος ήταν λόγος. Και ξέρεται τη μου απάντησε;
    Μου είπε με όλοι την ευγένεια που διέθετε, πως δεν μπορεί να κάνει άλλο παρέα μαζί μου γιατί είμαι το κακό παράδειγμα για εκείνη και πως κάνω παρέα με αλήτες (εννοώντας μερικούς από τους φίλους μου που είναι hackers). Μου είπε ότι ανήκω στον υπόκοσμο και επίσης μου είπε πως είμαστε ένα μάτσο φρικιά που αργά ή γρήγορα θα καταλήξουμε στην φυλακή.
    Μόλις άκουσα την απάντηση μου έπεσαν τα αυτιά!! Δεν μπορούσα να καταλάβω τι της έπιασε. Ποτέ δεν είχε πρόβλημα με τους φίλους μου.

    Kerato
    04.01.2006, 21:45
    Quote:

    Το μέλος the_mist στις 04-01-2006 στις 13:11 έγραψε:

    Εγώ πάλι πάντα έκανα παρέα με τα αγόρια.
    Δεν μου άρεσε ποτέ να κάνω παρέα με κορίτσια γιατί ήταν βαρετά και το μόνο που έκαναν ήταν να τσιρίζουν όταν έβλεπαν βάτραχο. Ώσπου στην Τετάρτη δημοτικού μας ήρθε στην τάξη μας μια καινούργια μαθήτρια που την λέγανε Λίλια.
    Κανένας δεν έκανε παρέα μαζί της και έτσι προθυμοποιήθηκα εγώ το χαζό να την καλέσω στην παρέα μου. Όσο τα χρόνια περνούσαν εγώ και η Λίλια γίναμε αχώριστες φίλες.
    Πέρυσι λοιπόν άρχισε να φέρεται περίεργα και να μου λέει ψέματα για ασήμαντους λόγους. Και μια μέρα, λοιπόν, μου λέει πως δεν θέλει να κάνει πια παρέα μαζί μου.
    Και όταν την ρώτησα ποιος ήταν λόγος. Και ξέρεται τη μου απάντησε;
    Μου είπε με όλοι την ευγένεια που διέθετε, πως δεν μπορεί να κάνει άλλο παρέα μαζί μου γιατί είμαι το κακό παράδειγμα για εκείνη και πως κάνω παρέα με αλήτες (εννοώντας μερικούς από τους φίλους μου που είναι hackers). Μου είπε ότι ανήκω στον υπόκοσμο και επίσης μου είπε πως είμαστε ένα μάτσο φρικιά που αργά ή γρήγορα θα καταλήξουμε στην φυλακή.
    Μόλις άκουσα την απάντηση μου έπεσαν τα αυτιά!! Δεν μπορούσα να καταλάβω τι της έπιασε. Ποτέ δεν είχε πρόβλημα με τους φίλους μου.






    Μου φαίνεται πως αυτά δεν είναι δικά της λόγια, αλλά κάποιων άλλων (ίσως γονιών)....
    Άλλωστε η ηλικία σας αν είναι όντως 16, είναι αρκετά περίεργη. Μη βιαστείς να την κρίνεις. Ο χρόνος είναι μεγάλος ρουφιάνος και κάποια στιγμή πιστεύω ότι θα σου αποκαλυφτεί η αιτία της συμπεριφοράς της. Μην απογοητεύεσαι και συνέχισε να είσαι ανοιχτή στους ανθρώπους. Δε θα σου βγει σε μεγαλύτερο κακό από το καλό που μπορεί να σου προσφέρει μια τέτοια αντιμετώπιση..
    the_mist
    06.01.2006, 11:59
    Ευχαριστώ για την συμβουλή!
    xifomaxos
    06.01.2006, 13:16
    Οι hackers αλήτες; Όσοι τους αποκαλούν έτσι πολύ θα ήθελαν να είχαν την εφυία τους .... Μην στενοχωριέσαι γι αυτήν, ίσως κάποια στιγμή να ξεφύγει από τον στενόμυαλο τρόπο σκέψης των γονιών της... , ίσως όχι. Όπως και να έχει το κυριότερο είναι να είσαι ο εαυτός σου, οι πραγματικοί φίλοι σε δέχονται όπως είσαι και δεν επιθυμούν να σε αλλάξουν
    NRG
    06.01.2006, 14:06
    eisai fanatiki/os me tous hackers??
    xifomaxos
    06.01.2006, 17:43
    Ας πούμε ότι τους θαυμάζω και ζηλεύω λίγο που δεν μπορώ να το κάνω και εγώ
    NRG
    06.01.2006, 19:20
    και εσυ σαν την ξαδερφη μου!
    τρομάρα της!!!


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : the_firey στις 06-01-2006 19:35 ]
    MyriaStavrou
    17.01.2006, 12:04
    Quote:

    Το μέλος dosakos στις 26-06-2005 στις 04:27 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος avantage στις 25-06-2005 στις 21:34 έγραψε:
    [i]
    Είχα 5 ολόκληρα χρόνια φιλία με την κολλητή μου...






    Δυστυχώς όπως αποδείχθηκε δεν ήταν φιλία...συμβαίνουν αυτά όμως. Έτσι είναι η ζωή, έχει και λάθος επιλογές...Η φιλία υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει πάντα, οπότε μην απογοητεύεσαι...


    [/I]

    null
    tsatsampape
    17.01.2006, 12:32
    Πιστεύω πως υπάρχει.

    Έγω έχω συναντήσει στη ζωή μου 2 πραγματικές φίλες.
    Την πρώτη ,την Ιωάννα, στο γυμνάσιο.Αν & μικρές (που υποτίθεται δεν καταλαβαίνουμε & πολλά) είχαμε μια ξεχωριστή σχέση,είμασταν ΦΙΛΕΣ. Ημουν δίπλα της & ήταν δίπλαμου,τα περνούσαμε όλα μαζί.Ακόμα & τώρα που βλέπω τα πράγματα πιο ρεαλιστικά δεν μετανοιώνω γι'αυτή μου τη γνώμη.Δυστυχώς ,άλλαξα σχολείο & χαθήκαμε.Θα την πάρω τηλέφωνο,αφού μου τη θύμισες! Σ'ευχαριστω!

    Μετά την Ιωάννα,είχα απογοητευτεί από όλες τις κοπέλες που έκανα παρέα.
    Κάναμε καλή παρέα,μα όσο θυμάμαι τον εαυτό μου να έχει πρόβλημα,ποτά δεν θυμάμαι να με άκουγαν.....Πολύ κακό αυτό!! Μα καθόλου προσοχή!!

    Την δεύτερη,χρειάστηκε να περάσει πολύ καιρός για να τη γνωρίσω. Στα 21.
    Σπουδάζαμε μαζί. Έχεις νιώσει ποτέ πως υπάρχει δίπλα σου κάποιος άνθρωπος που σε νοιάζεται,σε στηρίζει,ότι & αν κάνεις,γελάτε & κλαίτε μαζι,του λείπεις όποτε έχει καιρό να σε δει,μιλάει για σένα & λάμπει,δεν σου βάζει όρους & όταν "πέφτεις" δεν σου λέει "στο λεγα", παρά μόνο σου δίνει το χέρι να "σηκωθείς".....Εσύ έχεις νιώσει έτσι για κάποιον; ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΙΑ!!

    Αν δεν το ζεις,φύγε από εκεί που είσαι. Δεν είσαι πραγματικά ευτυχισμέμη....
    null
    pastella
    17.01.2006, 14:00
    Μετά τα άσχημα χρόνια στο Λύκειο όπου περιορίστηκα σε 1-2 παρέες, τωρα έχω μια ικανοποιητική ζωή για μένα.

    Στην εφηβεία έκανα πολλή παρεά με 2 κοπέλες, μετά περάσαμε στο Παν/μιο αλλα άρχισε να φαίνεται η διαφορετικότητα των απόψεων και η απροθυμία (συγκαταλεγω και μένα μέσα) να κάνουμε άκρη τις εγωιστικές νοοτροπίες και συμπεριφορές. Βέβαια είχα στενοχωρεθεί τότε που μια φιλία (γιατί είμασταν φίλες για τα δεδομένα 1 εφηβης) χάλασε, και τώρα αν δω τυχαία τα κορίτσια θα μιλήσουμε για μας άνετα και πολλές φορες θα περάσουμε και καλα. Αλλά δεν επιδιώκουμε να βρεθουμε εδω κ χρονια.

    Τωρα στο παν/μιο γνωρισα διαφορα ατομα.Απο ολους αυτους εχω ξεχωρισει 3-4 με τους οποιους νιωθω πως επικοινωνω. Δεν δισταζουμε να πουμε τπτ η μια στην αλλη, το στραβο, το δικιο, το καλο, το ασχημο. Στα δυσκολα καθονται να σε ακουσουν. Στα ωραια χαιρονται πραγματικα. Οταν φευγουν για καποιο διαστημα και δεν βλεπομαστε, λειπει η μια στην αλλη.

    Δυστυχως 1 απο αυτες θα φυγει σε λιγους μηνες για σπουδες σε Γερμανια. Και ξερω οτι θα λειψει ενα κομματι απο τη ζωη μου. Ειναι τα μονα ατομα που ξερω οτι και αν χαθουμε για λογους αποστασης η δεν ξερω και εγω τι αλλο, θα καυχιεμαι οτι υπηρξαν καλες φιλες στη ζωη μου....