ελληνική μουσική
    580 online   ·  210.885 μέλη

    Ποιό είναι το τελευταίο βιβλίο που έχετε διαβάσει;

    alexia-vicky
    05.03.2006, 20:39
    "Με γευση πυκραμιγδαλου" απο τον Μανο Κοντολεων.
    Ενα πολυ γλυκο, συγχρονο και οδυνηρο μυθιστορημα για 2 νεους.
    monkeyface
    14.03.2006, 17:51
    Τελευταίο διάβασα "Τα παιδιά του μεσονυχτίου" του Σαλμάν Ρουσντι
    το οποίο είναι φανταστικό!!!!
    τώρα διαβάζω το "Η βιογραφία της πιο διάσημης εξίσωσης στον κόσμο" του David Bodanis ... καλό φαίνεται αν γνωρίζεις το αντικείμενο και σου αρέσει η φυσική και τα μαθηματικά!
    rozaki
    14.03.2006, 21:51
    "Ο Χρυσός Λόγος"...Λίβιο Μάριο

    Μιλάει για τον αριθμό "Φ"..και στην ουσία "αποκαλύπτει" ότι τα πάντα γύρω μας έχουν σχέση και είναι βασισμένα σε αυτόν τον αριθμό..τα μαθηματικά, η φυσική, η βιολογία, η αρχιτεκτονική και φυσικά η μουσική..!!
    Όπως λέει και στο βιβλίο ένας αριθμός που εμφανίζεται παντού και θεωρείται "θείος"
    Νομίζω οτί για τους λάτρεις των μαθηματικών και των εφευρέσεων είναι ένα πολύ καλό βιβλίο..!!!



    thanasena
    15.03.2006, 01:09
    Διάβασα το ''Γυναίκες'' της Μιρέλλας Παπαοικονόμου,είχε βγει και σε σειρά με την Πέμη Ζούνη και Θέμις Μπαζάκα αλλά δεν την είχα δει.Πολύ ζωντανό βιβλίο,με πολλούς διαλόγους ,ήταν σαν να έβλεπα την σειρά!
    eneni
    15.03.2006, 01:15
    Διαβασα το "ανεμος κουβάρι" του χαριτόπουλου.
    υ π ε ρ ο χ ο!
    αφησα πολλές μερες να περάσουν μέχρι ν αρχισω το επόμενο, για να το "κρατήσω" λίγο ακόμα.

    ...εμείς οι δυο θα κάνουμε τον ανεμο κουβάρι...



    dijo
    15.03.2006, 04:26
    Τελευταία διάβασα το βιβλίο του Γιάννη Τεκίδη, "Το όνειρο αργεί".
    Τώρα είμαι στη μέση του βιβλίου "Βίος και πολιτεία του Νικόλα Άσιμου - Δίχως καβάντζα καμιά", του Γιώργου Ι. Αλλαμανή.
    nefos
    15.03.2006, 05:48
    Quote:


    Το μέλος alexia-vicky στις 05-03-2006 στις 20:39 έγραψε:

    "Με γευση πυκραμιγδαλου" απο τον Μανο Κοντολεων.
    Ενα πολυ γλυκο, συγχρονο και οδυνηρο μυθιστορημα για 2 νεους.





    @ Μου θύμισες κάποιες εφηβικές μου βραδιές που "ρουφούσα" αυτό το βιβλίο.

    Άσε που από τότε δεν έχω ξεκολλήσει από τα σαμπουάν/αφρόλουτρα ...

    ... με μυρωδιά πικραμύγδαλου.


    Emaki
    15.03.2006, 10:47
    Το τελευταίο που διάβασα είναι το "Στο Ντιβάνι " του Irvin Yalom

    Τώρα διαβάζω το "Οταν έκλαψε ο Νίτσε" του ιδίου το οποίο είναι πολύ ωραίο αλλά δεν έχω καταφέρει να βρω χρόνο να το τελειώσω και εκνευρίζομαι γιατι το έχω αφήσει σε καλό σημείο εδω και αρκετες μέρες πράγμα που δεν το συνηθίζω με τα βιβλία που μου αρέσουν!


    Πάντως είναι πολύ καλά βιβλία και τα δυο.

    EffieKakaflika
    15.03.2006, 11:00
    Διάβασα τη "Μάνα" της Περλ Μπακ, γιατί ήθελα κάτι light. Είμαι λίγο σκοτισμένη. Μου φάνηκε αρκετά καλό αλλά δεν πέφτω και ξερή.
    Τωρα διαβάζω το .Μικρό Νικόλα σε νέες περιπέτειες
    Φοβερό, με γυρίζει στην ηλικία των 10!
    dimi589
    15.03.2006, 16:49
    Εγώ το τελευταίο βιβλίο που διάβασα είναι "Ο Αλχημιστής"του Paulo Coelho..
    Kαι τώρα αρχίζω "Το άρωμα του ονείρου"του Τομ Ρομπινς..
    Kotsiraki
    16.03.2006, 00:55
    "Εξ αδιαιρέτου" της Γιοβάννας.

    Αρκετά καλό...
    purplethorn
    17.05.2006, 18:46
    τελευταια διαβασα Νταν Μπραουν"οι πεφωτισμενοι" το οποιο προτιμω σε σχεση με τον κωδικα ντα βιντσι.Πιο πριν "ρεκβιεμ για ενα ονειρο". δεν μου αρεσε ο τροπος γραφης(ολο περιγραφη, καθολου διαλογος) αλλα κατα τα αλλα πολυ καλο βιβλιο και το εργο επισησ καλο.Εχει διαβασει κανεις Λαβκραφτ;αν ναι τι εντυπωσεισ εχετε;
    yokor
    17.05.2006, 21:51
    Κρασί από πικραλίδα του ΜΠΡΑΝΤΜΠΕΡΥ ΡΕΥ. Αν εξαιρέσω πολύ μικρά αποσπάσματα που μου άρεσαν, η αλήθεια είναι ότι με απογοήτευσε...
    atrixospi8ikos
    17.05.2006, 23:16
    ama sou pw oti den 8imame....
    STR
    18.05.2006, 13:16
    Μιχαήλ Η' Παλαιολόγος "Ο Ελευθερωτής"- Γιώργος Λεονάρδος
    Πολύ καλό!!

    altamira
    18.05.2006, 13:19
    "το παιχνίδι με τις χάντρες"......
    kalouka
    18.05.2006, 14:12
    τα καπάκια
    του Κωστή Παπαγιώργη το συνιστώ σε όλους

    Τα καπάκια, οι μυστικές συμφωνίες των οπλαρχηγών της Ρούμελης με τους Τούρκους, θεωρούνταν γενικά εθνοφελή στρατηγήματα. Όποιος έβαζε καπάκι ή ψευτο-κάπακο επέβαλλε ανακωχή, έσωζε τους πληθυσμούς από τη σφαγή και τη λεηλασία και συνάμα κέρδιζε πολύτιμο χρόνο. Σε παρόμοιες συμφωνίες κατέφυγαν ο Βαρνακιώτης, ο Ίσκος, ο Γώγος Μπακόλας, ο Ράγκος, ο Βαλτινός, ο Στορνάρης, ο Σαφάκας, ο Καραϊσκάκης και βέβαια ο Ανδρούτσος. Ήταν δηλαδή μια χερσοελλαδίτικη τακτική - γνωστή σε όλους και αποδεκτή. Ωστόσο η έλευση του Αλέξανδρου Μαυροκορδάτου και η δυναμική εμπλοκή του στον ξεσηκωμό της Δυτικής Ελλάδας κατέστησε τα καπάκια πέτρα σκανδάλου και πανίσχυρο πολιτικό επιχείρημα― με πρόσχημα τις επαφές με τον εχθρό, ο ετερόχθων φαναριώτης είχε την ευχέρεια να διαχωρίζει τους καπετάνιους σε «πατριώτες» και «προδότες» ανάλογα με την τροπή των πραγμάτων και τις ατομικές του επιδιώξεις. Οι αληπασαλήδες ήρθαν σε δεινή ρήξη με τον ποστέλνικο. Έτσι ο Βαρνακιώτης εξοβελίστηκε, ο Μπακόλας πέρασε στο στρατόπεδο των Τούρκων, ο Καραϊσκάκης δικάστηκε ως προδότης, ενώ ο Ανδρούτσος είχε το οικτρό τέλος που ξέρουμε.



    MOMO
    18.05.2006, 14:17
    'Yλη Δάσους (διηγήματα)
    του αγαπημένου μου Παύλου Μάτεσι
    Giorgos_arazei
    18.05.2006, 14:29
    "Ο λυκος της στεπας" Ερμαν Έσσε
    alexia-vicky
    19.05.2006, 00:55
    "Περηφάνια και Προκαταληψη" της Τζέϊν Όστιν

    Μου αρεσε παρα πολυ,αν και με κουρασαν καποιες στιγμες οι μακροσκελεις περιγραφες. Όμως, εκφραζει δυνατα και ζωντανα τα συναισθηματα, δημιουργει υπεροχες εικονες και σατυριζει και ψεγει χαρακτηριστικα της τοτε κοινωνιας, με τον καταλληλο τροπο.