ελληνική μουσική
    452 online   ·  210.857 μέλη

    Ειστε ρατσιστες ή οχι.

    Tren
    25.06.2007, 23:16
    Ναι ναι !!!!!!!!!!!!Aς αναφωνισουμε ολοι μαζι


    Ζητω το Εθνος χαχαχα μπα σε καλο μας ...
    alexia-vicky
    25.06.2007, 23:19
    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 25-06-2007 στις 23:16 έγραψε...

    Ναι ναι !!!!!!!!!!!!Aς αναφωνισουμε ολοι μαζι


    Ζητω το Εθνος χαχαχα μπα σε καλο μας ...




    θα σου φαινόταν πολύ κακό, γελοίο, τραγικό ή δολοφονικό να το αναφωνούσες????
    επίσης, δεν είδα κάπου να αναφέρομαι σε έθνη!!! χαχαχαχαχαχαχα, να είμαστε καλά!!
    asxetos
    25.06.2007, 23:27
    Παράθεση:

    Το μέλος ruffstuff στις 25-06-2007 στις 22:46 έγραψε...

    Παρατηρώ κάποιους ΑΠΕΓΝΩΣΜΕΝΑ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΥΣ ,κάποτε θα ανοίξουν οι ασκοί του Αιόλου και τα φίδια που έχουμε κάτω απο τα ρούχα μας θα αρχίσουν να δαγκώνουν .....
    Η απόγνωση που θα τους έχει φέρει το Ελληνικό Κράτος (ίσως αυτό μπορεί να θεωρηθεί και ένα απο τα ελαφρυντικά τους) θα μεταβληθεί σε μίσος στον καθεαυτού Ελληνα.
    Το κακό είναι οτι θα την πληρώσουν άν όχι εμείς ,σίγουρα τα παιδιά μας.

    Ελλάς Ελλήνων Χριστιανών - Πείτε το μή ντρέπεστε !!




    Εγω λεω να πουμε ελλας ελληνων ηλιθιων

    absurdus_delirium
    25.06.2007, 23:32
    Ξέρετε γιατί πικραίνομαι και ανησυχώ; Γιατί το σύνθημα της Γαλλικής Επανάστασης ήταν "Ελευθερία, Ισότης, Αδερφότης". Δεν είχε υποσημείωση "...μόνο για αυτούς που δε βρωμάνε". Αν ήταν έτσι, όλους θα τους είχε φάει η γκιλοτίνα γιατί τότε όλοι βρωμούσαν!
    Πέρα απ' την πλάκα, το ότι γίνεται όλο και πιο συνήθης η στάση "έχω δίκιο, κι αν έχω άδικο, καλά κάνω" δείχνει επιστροφή σε ένα σκοταδιστικό μοτίβο. Ο άνθρωπος, ως θηλαστικό ζώο, είναι και λαίμαργος και ηδονιστής και βίαιος και χιλιάδες άλλα πράγματα που δεν είναι αποδεκτά από τις δυτικές κοινωνίες. Α, και μιας και είπα ¨δυτικές κοινωνίες"...
    Πάνε να μας ψήσουν ότι διεξάγεται ένας πόλεμος μεταξύ των πολιτισμών... Στις αυστηρά ισλαμικές, λοιπόν, κοινωνίες -τις "αντίπαλες" των "ελεύθερων δυτικών" υπάρχει ένα πάγιο είδος ρατσισμού. Προς τις γυναίκες. Εκδηλώνεται με χίλιους τρόπους: με τη μπούργκα ή, στη Νιγηρία ας πούμε, με "περιτομή": ακρωτηριασμό της κλειτορίδας. Αυτός είναι ο τρόπος που ζούνε για εκατοντάδες χρόνια και τους φαίνεται απόλυτα φυσικό. Δεν προτείνω σε καμιά περίπτωση να "πάμε να τους δώσουμε τη Δημοκρατιά/και να τους πάρουμε το πετρέλαιο".
    Απλά θα σας ζητήσω να αναρωτηθείτε πως νιώθετε γι' αυτό και να ελέγξετε κατά πόσο έρχεστε σε αντίφαση με τον εαυτό σας, ιδίως οι κυρίες που "είναι ρατσίστριες -τιμή τους και καμάρι τους". Γιατί το ένα είδος ρατσισμού είναι κακό και το άλλο καλό; Μήπως αν είναι μακριά απ' τον κώλο μας, ας είμαστε και αυτουργοί του;
    asxetos
    25.06.2007, 23:35
    Αμερική....
    Σκεφτείτε Έλληνα/ίδα μετανάστη/τρια να διάβαζε μια αλβανική, τουρκική, δυτικοευρωπαϊκή ή υπερπόντια εφημερίδα. Να έβλεπε να αποκαλούσαν τους/τις Έλληνες/ίδες στη χώρα εκείνη "αποβράσματα, που ήρθαν εδώ για να σκοτώσουν, κλέψουν, βιάσουν τη χώρα που τους υποδέχθηκε" και που "δεν είναι άνθρωποι, είναι αναξιόπιστοι, ανερμάτιστοι". Να έβλεπε συνέχεια "όχι Ελληνες" -όπως κάποτε κάπου "όχι νέγροι"- στις επαγγελματικές αγγελίες. Να γενικεύουν επειδή κάποιοι/ες Έλληνες/ίδες εκεί (όπως και εδώ) διέπραξαν κακουργήματα ή αναφώνησαν, για παράδειγμα, "καλά να πάθουν οι Αμερικάνοι!", μετά την επίθεση στους Δίδυμους Πύργους. Δεν θα εξοργιζόταν κανείς και δεν θα επιθυμούσε την τιμωρία των συλλογικά υβριστών; Τιμωρία με στόχο την αποκατάσταση της προσβολής, όσο και την προστασία από τη διακριτική μεταχείριση από την εθνική πλειονότητα της χώρας φιλοξενίας που θα στερούσε από τα περισσότερα μέλη των ελληνικών κοινοτήτων τη δυνατότητα απόλαυσης στην πράξη της ισονομίας και ισοπολιτείας που η πολιτεία εκείνη επαγγέλλεται στη θεωρία.
    Tren
    25.06.2007, 23:50
    Παράθεση:

    Το μέλος alexia-vicky στις 25-06-2007 στις 23:19 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 25-06-2007 στις 23:16 έγραψε...

    Ναι ναι !!!!!!!!!!!!Aς αναφωνισουμε ολοι μαζι


    Ζητω το Εθνος χαχαχα μπα σε καλο μας ...




    θα σου φαινόταν πολύ κακό, γελοίο, τραγικό ή δολοφονικό να το αναφωνούσες????
    επίσης, δεν είδα κάπου να αναφέρομαι σε έθνη!!! χαχαχαχαχαχαχα, να είμαστε καλά!!





    Γελοιο θα μου φαινοταν να πηγαινει ο αλλοδαπος στο γιαπι με πουκαμισο και γραβατα.
    Γελοιο θα μου φαινοταν να μην παρεις αγκαλια ενα μωρο αλβανακι η πακιστανακι η οτιδηποτε επειδη δεν ειναι πλυμενο με μοσχοσαπουνο Καιρου
    Γελοιο θα μου φαινοταν οι ανθρωποι αυτοι οι μεροκαματιαριδες που περνανε την μερα τους με δυο ευρω λακερδα και ενα ευρω κασερι να μοσχοβολανε δυοσμο.
    Και επισης γελοιο θα μου φαινοταν να αναφωναζω "Ζητω το Εθνος"απο την στιγμη που δεν συμφωνω με την πολιτικη του και τα ανοιχτα του συνορα οπως εσυ.

    Αμα τιμας το εθνος σου να υπερασπιζεσαι και την πολιτικη του.



    Οπως επισης και τη θρησκεια σου που θετει ως βασικη εντολη το "τιμα τον πλησιον σου".Οπου πλησιον βλεπε "ο καθενας" ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ.....


    ruffstuff
    25.06.2007, 23:55
    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 25-06-2007 στις 23:35 έγραψε...

    Αμερική....
    Σκεφτείτε Έλληνα/ίδα μετανάστη/τρια να διάβαζε μια αλβανική, τουρκική, δυτικοευρωπαϊκή ή υπερπόντια εφημερίδα. Να έβλεπε να αποκαλούσαν τους/τις Έλληνες/ίδες στη χώρα εκείνη "αποβράσματα, που ήρθαν εδώ για να σκοτώσουν, κλέψουν, βιάσουν τη χώρα που τους υποδέχθηκε" και που "δεν είναι άνθρωποι, είναι αναξιόπιστοι, ανερμάτιστοι". Να έβλεπε συνέχεια "όχι Ελληνες" -όπως κάποτε κάπου "όχι νέγροι"- στις επαγγελματικές αγγελίες. Να γενικεύουν επειδή κάποιοι/ες Έλληνες/ίδες εκεί (όπως και εδώ) διέπραξαν κακουργήματα ή αναφώνησαν, για παράδειγμα, "καλά να πάθουν οι Αμερικάνοι!", μετά την επίθεση στους Δίδυμους Πύργους. Δεν θα εξοργιζόταν κανείς και δεν θα επιθυμούσε την τιμωρία των συλλογικά υβριστών; Τιμωρία με στόχο την αποκατάσταση της προσβολής, όσο και την προστασία από τη διακριτική μεταχείριση από την εθνική πλειονότητα της χώρας φιλοξενίας που θα στερούσε από τα περισσότερα μέλη των ελληνικών κοινοτήτων τη δυνατότητα απόλαυσης στην πράξη της ισονομίας και ισοπολιτείας που η πολιτεία εκείνη επαγγέλλεται στη θεωρία.



    Δε καταλαβαίνω το συσχετισμό που κάνεις ,για το λόγο του οτι ποτε δε σημειώθηκαν τετοια φαινόμενα εναντίον των Ελλήνων του εξωτερικού.
    Όσο για το (Ε.Ε. ηλιθίων) που λές , μάλλον έχεις κάποιο δίκιο - χωρίς υπαινιγμό.
    alexia-vicky
    26.06.2007, 00:02
    Μίλησα για επιλεκτικό ρατσισμό, επειδή ακριβώς με βρίσκω να τον νιώθω προς συγκεκριμένες καταστάσεις και πρόσωπα!! Δεν καταλαβαίνω που σχετίζονται τα λεγόμενα σου delirium με τον ρατσισμό που αισθάνομαι, οπότε δεν απαντάω καν!!! Δεν είμαι ρατσίστρια προς τι μουσουλμάνα γυναίκα!! Νιώθω ρατσίστρια προς την μουσουλμάνα γενικα που έχει στο Κοράνι της ειδικό κεφάλαιο κατά των Χριστιανών και πιστεύει στην Τζιχάντ!!

    Επίσης, δεν ειμαι ρατσίστρια ούτε για μυρωδιά ούτε για εμφάνιση, οπότε τα λεγόμενα για δυόσμους και γραβάτες μόνο να γελάω με κάνουν, συγγνώμη κιόλας!!! Τό τί εισόδημα έχει κάποιος δεν έχει σχέση με την υγιεινή του σώματος του, οι αγρότες δε μένουν βρωμιάρηδες και πραγματικά δεν πιστεύω πως κάποιος θα μπορούσε να είναι ρατσιστής για αυτό!!
    Τέλος, το Εθνος δεν έχει σχέση με καμία πολιτική!! Γιατί άλλο Έθνος και άλλο Κράτος!! άλλο αγαπώ την πατρίδα μου και το έθνος μου και άλλο δέχομαι το Κράτος μου και συμφωνώ και συμπράττω!! Και τελικά ποιος ορίζει το σωστό και το λάθος σε κάποιον??? Άποψη σου να είσαι αντιρατσιστής, άποψη μου να μην είμαι!! όσο για τη θρησκεία μου, πριν την ειρωνευτείς περισσότερο να σου πω, πως προς το παρόν όλοι προσπαθούμε να γίνουμε καλύτεροι!! ίσως και εγώ στο μέλλον να μπορέσω να αλλάξω και αυτό!! Αλλα προτιμώ να αρχίσω από αλλα

    "Η ανωτερότητα απαιτεί, πάντα, την εξαίρεση! "

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alexia-vicky στις 26-06-2007 00:05 ]


    Tren
    26.06.2007, 00:12
    Παράθεση:

    Το μέλος absurdus_delirium στις 25-06-2007 στις 23:32 έγραψε...

    Ξέρετε γιατί πικραίνομαι και ανησυχώ; Γιατί το σύνθημα της Γαλλικής Επανάστασης ήταν "Ελευθερία, Ισότης, Αδερφότης". Δεν είχε υποσημείωση "...μόνο για αυτούς που δε βρωμάνε". Αν ήταν έτσι, όλους θα τους είχε φάει η γκιλοτίνα γιατί τότε όλοι βρωμούσαν!
    ;




    Εχεις απολυτο δικιο.Αυτος ο σνομπισμος πιαααααααα τι να πω...
    Απο τη μια τους βρωμανε κι απο την αλλη περνουνε αλλοδαπες γυναικες εσωτερικες μεσα στα σπιτια τους.Τις βαζουν να τους μεγαλωνουν τα παιδια για εχουν ελευθερο χρονο να κανουν καριερα,τρωνε την σαλατα που τους καθαριζουν τα υποτιθεμενα "βρωμοχερα" και την ρευονται μια χαρα.
    Ηδονιζονται οταν τις βλεπουν να καθαριζουν την λεκανη και μερικες τις π....νε κιολας ασυστολως .
    Τις βρισκουν υπεροχες και πολυ εμπιστοσυνης να βγαζουν τα μωρα τους βολτα στο ζαπειο αλλα πολυ κατωτερες για να αναλαβουν μια εγκεφαλικη εργασια..
    Πολυ καθαρες για να στρωνουν κρεβατια και να ανοιγουν ποδια αλλα βρωμερες και τρισαθλιες για να κατσουν μαζι τους στο τραπεζι.
    Προσλαμβανουν αλβανους και τους κοιτουν στα δοντια οπως αγοραζανε παλια τα αλογα.Τους βρισκουν σκυλια στην εργασια για πασης φυσεως μαστορεμα αλλα κοπροσκυλα οταν πρεπει να πληρωσουν.
    Διοτι ετσι ειναι αγαπη μου...ο δουλος ειναι δουλος και πρεπει να αντιλαμβανεται την θεση του και να λεει κι ευχαριστω....

    Οπου κι αν πηγαινα αν δεν ειχα πατριδα και δεχομουν ΕΓΩ τετοιες συμπεριφορες και ενεργειες ειλικρινα δεν ξερω που θα μπορουσα να φτασω.
    Και εγω σκεφτομαι υποθετικα και κανω τετοια δηλωση.Δεν εχω βιασθει,δεν εχω αναγκασθει σε πορνεια προκειμενου να επιβιωσω,δεν μου παρακρατουν τα δεδουλευμενα,δεν με φτυνουν στο δρομο επειδη μυριζει η μασχαλη μου,δεν μου ζητανε το γεννεαλογικο μου δεντρο οταν θελω να νοικιασω ενα δωματιο να βαλλω μεσα το κεφαλι μου,δεν με ξυλοκοπουν επειδη γεννηθηκα στην Αλβανια και δεν αναγκαζομαι να καθομαι σε απομερα πεζοδρομια με μια μπυρα στο χερι μαζι με τον φιλο μου γιατι απ'ολα τα μαγαζια με εχουν αποκλεισει οι καθως πρεπει ντοπιοι.

    φαντασου να τα βιωνα κιολας πως θα μουν...
    Tren
    26.06.2007, 00:21
    Παράθεση:

    Το μέλος alexia-vicky στις 26-06-2007 στις 00:02 έγραψε...

    Επίσης, δεν ειμαι ρατσίστρια ούτε για μυρωδιά ούτε για εμφάνιση, οπότε τα λεγόμενα για δυόσμους και γραβάτες μόνο να γελάω με κάνουν, συγγνώμη κιόλας!!!



    Παρακαλω δεν κανει τιποτα
    StavmanR
    26.06.2007, 13:12
    Συγνώμη για την παρέμβαση, αλλά διάβασα 9 σελίδες και έχω λίγο αποπροσανατολιστεί. Το θέμα είναι ρατσισμός ή εθνικισμός....ή μήπως σωβινισμός;Μήπως παγκοσμιοποίηση; Ή έστω κοινωνική εργασία; Είναι όλα το ίδιο; Χμμμ, κάτσε να πάρω το Μπαμπινιώτη να μας το λύσει...
    Μου φαίνεται ότι ο καθείς κάνει αχ εκεί που τον βαράνε. Καθένας με τον πόνο του που λένε. Ας αναπτύξω κι εγώ λοιπόν τον προβληματισμό μου για τις σχέσεις των δύο φύλων...

    CountessEfi
    26.06.2007, 13:55
    Παράθεση:

    Το μέλος alexia-vicky στις 26-06-2007 στις 00:02 έγραψε...
    Επίσης, δεν ειμαι ρατσίστρια ούτε για μυρωδιά ούτε για εμφάνιση, οπότε τα λεγόμενα για δυόσμους και γραβάτες μόνο να γελάω με κάνουν, συγγνώμη κιόλας!!! Τό τί εισόδημα έχει κάποιος δεν έχει σχέση με την υγιεινή του σώματος του, οι αγρότες δε μένουν βρωμιάρηδες και πραγματικά δεν πιστεύω πως κάποιος θα μπορούσε να είναι ρατσιστής για αυτό!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alexia-vicky στις 26-06-2007 00:05 ]




    εγώ πάλι την απλησιά τους την κοιτάω. δεν το ξέρετε ότι η καθαριότητα είναι η μισή αρχοντιά?. οι συγκεκριμένοι έτσι κυκλοφορούν , έτσι φαίνοντε άρα έτσι είναι. βρώμικοι κ γλυώδεις. για μένα είναι σημαντικός λόγος όπως κ νάχει.κ η αττακα ''άλλο το φαίνεσθαι κ άλλο το είναι'' δν κολάει σε αυτή την περίπτωση. κ μαρέσει που πρώτη εγώ μίλησα για βρώμα κ συνεχίζετε κ το αναπτύσετε κ κράζετε. πλάκα έχει

    βασικά, πέρα από οοοοοοόλα αυτά που έχετε γράψει ως τώρα αναρωτιέμαι... (έτσι για να δω πόσο είστε της ισότητας) αν η κόρη σας , έφερνε στον σπίτι έναν πακιστανό ο οποίος ήταν όπως ακριβώς κ οι άλλοι που κυκλοφορούν εκεί έξω. με τα 20 ευρά μεροκάματο, με την χαρακτηριστική του μυρωδιά κ εννοείται με την θρησκεία του κ τις πεποιθήσεις του (νομίζω ότι ξέρετε ότι όλοι τους είναι μισογύνιδες του κερατά). θα το εγκρίνατε? θέλω να ακούσω απόψεις ρε παιδί μου.
    (δν μιλάω για νέγρους ή κινέζους γιατί με αυτούς δν έχω κανένα πρόβλημα κ ούτε δημιουργούν πρόβλημα.)
    αν κ μάλλον οι περισσότεροι μπορεί να απαντήσετε 'ανοιχτόμυαλα'. αν έρθει όμως ποτέ μια τέτοια κακιά ώρα είμαι 230942094% σίγουρη ότι δεν θα το αντιμετωπίσετε έτσι.
    περιμένω απαντήσεις λοιπόν
    movflower
    26.06.2007, 14:15
    Αν εσύ δεν μπορείς να ερωτευτείς Πακιστανό, λόγω όλων όσων είπες, που κι αυτά προκαταλήψεις είναι, δεν σημαίνει ότι ένας άλλος άνθρωπος δεν μπορεί να δεκτεί αυτόν τον άνθρωπο για μέλος της οικογένειάς του.

    Η διαφορά θρησκείας, ίσως είναι για μένα προσωπικά το μόνο πρόβλημα.Όχι γιατί έχω κάτι με τον οποιοδήποτε αλλόθρησκο αλλά γιατί στο μέλλον, συνήθως έπονται πολλά προβλήματα μεταξύ του ζευγαριού. Εκτός αν υπάρχει υποχώρηση και δεκτικότητα. Που είναι τα πιο βασικά στοιχεία για την συνύπαρξη οποιουδήποτε ζευγαριού. Ακόμα και αν είναι μέλη του ίδιου έθνους, της ίδιας θρησκείας. Ακόμα και αν μεγάλωσαν μαζί στην ίδια γειτονιά.

    -Για τη σκλαβιά πρέπει να ντρέπονται οι αφέντες και όχι οι σκλάβοι.
    margo
    26.06.2007, 14:23
    Προσωπικά δεν θεωρώ ότι θα τον έφερνε για να τον εγκρίνωαλλά για να τον γνωρίσω.
    Από κει και πέρα.όταν γνωρίσω το άτομο θα μπορέσω να εκτιμήσω αν μου αρέσει ή όχι σαν άνθρωπος.Και αν δεν μου αρέσει θα 'ναι δικό μου πρόβλημα.Το ίδιο ακριβώς θα ίσχυε και αν μου έφερνε έναν έλληνα,τούρκο,αλβανό ή κογκολέζο.
    Πάντως θα μου άρεσε το παιδί μου και όλα τα παιδιά του κόσμου ,να μπορούν να εκτιμήσουν έναν άνθρωπο ως είναι,δηλαδή ως ένα μοναδικό πλάσμα όπως όλοι μας και να μην δεσμεύει τη σκέψη και την ψυχή του με απάνθρωπες κατηγοριοποιήσεις και σνομπισμούς.

    Ξέρω,λέω μεγάλα λόγια,και τα γράφω κιόλας ώστε να μπορώ να θυμάμαι.
    Πολλές φορές αναδύονται κάποια κατώτερα συναισθήματα(όπως να σιχαινόμαστε τον συνάνθρωπό μας ή να νιώθουμε ανώτεροί του),ενώ εύκολα θα μπορούσαμε να ήμασταν στη θέση του.



    Αν σκέφτεσαι ένα χρόνο μπροστά-σπείρε ένα σπόρο.

    Αν σκέφτεσαι δέκα χρόνια μπροστά-φύτεψε ένα δέντρο.

    Αν σκέφτεσαι εκατό χρόνια μπροστά-μόρφωσε το λαό.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : margo στις 26-06-2007 14:25 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : margo στις 26-06-2007 17:15 ]


    alex3
    26.06.2007, 15:53
    Με αφορμή το σχόλιο του StavmanR, που αφορά το ξεστράτισμα της κουβέντας, να υποθέσω πως αυτό προέκυψε επειδή συνήθως- αν και κακώς- λέγοντας ρατσισμό εννοούμε τον φυλετικό/εθνικ(ιστικ)ό...Συμφωνώ, όμως με την ουσία της παρατήρησης...Επίσης συμφωνώ και με το αμέσως προηγούμενο σχόλιο της margo

    Θέλω μόνο να εκφράσω την πραγματική μου απαγοήτευση για το ότι στις μέρες μας εξακολουθούν να υπάρχουν υποστηρικτές ρατσιστικών ή "ρατσιστιζουσών"απόψεων...Τραγικό...
    absurdus_delirium
    26.06.2007, 15:54
    Παράθεση:

    Το μέλος alexia-vicky στις 26-06-2007 στις 00:02 έγραψε...

    Μίλησα για επιλεκτικό ρατσισμό, επειδή ακριβώς με βρίσκω να τον νιώθω προς συγκεκριμένες καταστάσεις και πρόσωπα!! Δεν καταλαβαίνω που σχετίζονται τα λεγόμενα σου delirium με τον ρατσισμό που αισθάνομαι, οπότε δεν απαντάω καν!!!


    Η έννοια επιλεκτικός ρατσισμός είναι από μόνη της πλεονασμός, καθώς ο ρατσισμός είναι το μίσος ενάντια σε μια ομάδα ανθρώπων που έχουν ένα κοινό χαρακτηριστικό. Αν είσαι μη επιλεκτικά ρατσιστής, είσαι απλά μισάνθρωπος (το οποίο είναι πολύ πιο απλό σα σύλληψη. Θα έπρεπε να το αναλογιστείτε ορισμένοι ).
    Η ερώτηση μου alexia-vicky δεν ήταν "πες μου, ποιους άλλους μισείς;" ούτε και σε κατηγόρησα για αυτή την κατάσταση των γυναικών εκεί. Σε ρωτώ ευθέως αν καταδικάζεις αυτού του είδους το ρατσισμό. Αν ναι, και είσαι σε θέση, παρακαλώ εξήγησε μου γιατί. Κι αφού μου εξηγήσεις, πες μου πως ακριβώς δικαιολογείς το δικό σου ρατσισμό. Ποια είναι η διαφορά τους και ο δικός σου ρατσισμός απέναντι σε μια ομάδα με κοινό χαρακτηριστικό την εθνικότητα είναι δίκαιος, ενώ ο δικός τους ρατσισμός απέναντι σε μια ομάδα με κοινό χαρακτηριστικό το φύλο είναι άδικος. Έχε υπόψη σου, παρακαλώ, ότι και οι ισλαμιστές μπορούν να σου δώσουν λόγους που είναι τόσο βάσιμοι όσο και το "βρωμάνε".
    Δεν απαντάς, αγαπητή μου, διότι αν "καταλάβεις" τη σχέση των λεγομένων μου και του ρατσισμού σου, δε θα έχεις κάποιο λογικό επιχείρημα να μου αντιπαραβάλλεις. Οπότε θα αναγκαστείς να αναθεωρήσεις τη στάση σου. Πράγμα που είναι μπελάς. Καταλαβαίνω. "Έχω δίκιο. Κι αν έχω άδικο, καλά κάνω."

    Υ.Γ. Οι υπόλοιπες κυρίες έχουν κάτι να πουν;
    absurdus_delirium
    26.06.2007, 16:20
    Και επειδή δημιουργείται μια γελοία πόλωση...

    και γιατί λέω "γελοία": γιατί ούτε εγώ διατείνομαι ότι είμαι η φιλελευθεράρα του Εωσφόρου (από κάθε άποψη καλός (ήτοι: σηκώνω Αλβανίδες γιαγιάδες κενυατικής καταγωγής που σκοντάψαν στο πεζοδρόμιο και πέσανε)) ούτε κανέναν κατηγορώ για καραρατσισταρά του Σατανά (γενικώς κακός (ήτοι: κλέβει γλυφιτζούρια από (αλλοεθνή, γκέη) μωρά για να τα ακούσει να κλαίνε και να γελάει σατανικά))

    ...παραθέτω από ένα μπλογκ δύο ενδιαφέρουσες απόψεις για να δούμε αν μας δίνουν κάτι γόνιμο στη συζήτηση:

    Λέει, λοιπόν ο ένας:
    Παράθεση:

    Ρατσισμός: μορφή διάκρισης βασισμένη σε ομάδα, στην οποία το αντικείμενο της διάκρισης ανήκει.
    (δικός μου ορισμός)

    Ωραία...
    Ερωτώ: Είμαι λοιπόν ρατσιστής;
    Απαντώ: αναμφισβήτητα ναι.

    Αλλά, μισό λεπτό. Τι σημαίνει - για μένα - ο όρος; Πέρα από τον ορισμό που ήδη έδωσα, αυτό που έχει σημασία, δεν είναι αν είμαι ή όχι ρατσιστής, αλλά αν επιτρέπω στον ρατσισμό μου να με χειραγωγεί.

    Που πάμε τότε; Μόνο για μένα μπορώ να μιλήσω, για τον δικό μου ρατσισμό. Σε μένα, τον Heinz, ο ρατσισμός εκδηλώνεται ως εξής:

    Όταν γνωρίσω κάποιον, που ανήκει σε συγκεκριμένη ομάδα, ανάλογα με την ομάδα αυτή, διατίθεμαι θετικά ή αρνητικά απέναντί του. Το να μην επιτρέπω στον ρατσισμό μου να με χειραγωγεί, για μένα σημαίνει να μην εκδηλώνω την (από ρατσιστική προκατάληψη προερχόμενη) διάθεσή μου. Κι αυτό το κάνω όσο καλύτερα μπορώ.
    Αν βέβαια στην συναλλαγή μας, ο άλλος αποδείξει ότι έχω άδικο, δεν απορρίπτω τον ρατσισμό μου (μη λέμε και παραμύθια), απλώς στο κεφάλι μου μέσα τον ...αποκόπτω από την ομάδα. Αν βέβαια είναι πολλοί αυτοί που διαψεύδουν πρακτικά τον ρατσισμό μου, τον αναθεωρώ.
    Θα μπορούσε να πει κανείς ότι, σαν καλός ρατσιστής, προσπαθώ συνεχώς να επιβεβαιώσω την προκατάληψή μου. Ε, είπα ότι είμαι ρατσιστής, δεν είμαι ότι είμαι ηλίθιος (όχι εντελώς δηλαδή)!!!

    Ποιούς, καταρχήν, δεν εμπιστεύομαι:

    * Στρατιωτικούς (τον Guererro π.χ. δεν τον θεωρώ στρατιωτικό - κι ας είναι).
    * Αστυνομικούς
    * Άγγλους
    * Γάλλους
    * Προτεστάντες
    * Τους Σάξωνες γενικά
    * Πολιτικούς
    * Μέλη μη κυβερνητικών οργανώσεων
    * Νορβηγούς
    * Δανούς
    * Ρώσους
    * Σέρβους
    * Ρουμάνους
    * Τους μάστορες (υδραυλικούς, ηλεκτρολόγους, μπογιατζήδες κλπ.)
    * Τους ενήλικες
    * Τους ανθρώπους που θέλουν εξουσία
    * Τους ανθρώπους που συστηματικά δεν έχουν ερωτική σχέση
    * Τους ομοφυλόφιλους που το κρύβουν
    * Τους Έλληνες μετανάστες σε Ν. Αφρική (κυρίως)


    Ποιούς, καταρχήν, εμπιστεύομαι:

    * Καναδούς
    * Αμερικάνους
    * Σουηδούς
    * Φινλανδούς
    * Ισπανούς
    * Ιταλούς
    * Βούλγαρους
    * Ιρλανδούς
    * Σκώτους
    * Ουαλούς
    * Τους Κέλτες γενικά
    * Ούγγρους
    * Τσέχους/Σλοβάκους
    * Τούρκους
    * Άραβες
    * Τους κηπουρούς
    * Τα παιδιά
    * Τους ανθρώπους που αποστρέφονται τη εξουσία
    * Τους ανθρώπους που ζουν συνεχώς σε ένα ερωτικό παραλήρημα
    * Τους ομοφυλόφιλους που δεν το κρύβουν
    * Τους ξένους μετανάστες που σε κοιτάνε και σου λένε καλημέρα (όπως κι αν την εκφέρουν)

    Η περίπτωση των Εβραίων δεν πέφτει σε καμμιά κατηγορία. Εγώ το αντιλαμβάνομαι σαν θρησκευτική πίστη κι όχι σαν εθνοτικό προσδιορισμό, οπότε κρίνω κατά περίπτωση. Αλλά βέβαια, στην περίπτωση των προτεσταντών, κάνω εξαίρεση και τους χαρακτηρίζω. Αφού, δεν έχει λογική ο ρατσισμός, τι να κάνω;;

    Το να πω ότι δεν είμαι ρατσιστής, θα ήταν γελοίο. Αφού, μόλις δω μπάτσο, κάτι με πιάνει!!! Να κάνω ότι δεν συμβαίνει; Να κάνω ...ψυχοθεραπεία;;

    Κατά τη γνώμη μου, η ουσία δεν είναι εκεί.

    Είναι σ' αυτό: να σεβαστώ τον μπάτσο, κι ας είναι μπάτσος (και πάει λέγοντας, Άγγλος, μπογιατζής,... κλπ.)


    Λέει, μετά, κι ο άλλος:
    Παράθεση:

    Δεν μπορεί να γίνει αντιπαράθεση σε ένα τέτοιο κείμενο. Και τούτο, διότι ο συντάκτης - εκ πρώτης όψεως - έχει μεριμνήσει ώστε κάθε αντεπιχείρημα να έχει προβλεφθεί και απορριφθεί ήδη.

    Έστω.

    Όμως, ο Heinz κάνει το εξής τρυκ: ορίζει το αξιωματικό του σύμπαν αυστηρά (τι ακριβώς ονομάζει ρατσισμό), και στη συνέχεια, έχοντας μια σειρά από θεωρήματα που είναι αληθή (αφού στηρίζονται στα αξιώματα που καταρχήν όρισε), αποφεύγει τα λογικά άλματα, και πυροβολεί εκ του ασφαλούς.

    Παρόλ' αυτά, δεν μπορεί να αποφύγει κάποιες θεμελιώδεις αντιφάσεις.

    Η πρώτη, αποκαλύπτεται εδώ:

    (πρώτη ενότητα του κειμένου): Σύμφωνα με τον ορισμό ο ρατσισμός ισοδυναμεί με εν γένει διάκριση. Η εν γένει διάκριση όμως μπορεί να είναι είτε θετική είτε αρνητική. Συνεπώς ο ρατσισμός μπορεί να είναι είτε θετικός είτε αρνητικός αφού μπορεί να τον κάνει να εμπιστεύεται (καταρχήν) κάποιους και να δυσπιστεί (καταρχήν) σε κάποιους άλλους (ας μείνουμε στο καταρχήν γιατί η συνέχεια είναι αδιάφορη).

    Άρα: Ο ρατσισμός μπορεί να είναι και καλός και κακός. Ο Heinz είναι πότε καλός και πότε κακός ρατσιστής.

    (τρίτη ενότητα του κειμένου – το άλμα απαιτείται για την ορθή αξιολόγηση της δεύτερης ενότητας που διεκδικεί θέση επάλληλου αξιώματος): Σύμφωνα με την ανάλυση ο ρατσισμός αναπτύσσεται έναντι ομάδων που διακρίνονται με βάση μια τεράστια ποικιλία χαρακτηριστικών και ως εκ τούτου συγκροτούν υποσύνολα πολλαπλώς τεμνόμενα. Υπό τις συνθήκες αυτές δεν είναι σαφές, από τα ενδεικτικά στοιχεία που παρατίθενται, πως θα αισθανόταν ο Heinz (όχι πως θα αντιμετώπιζε) έναν: προτεστάντη (-89) καναδό (+48) αστυνομικό (-34) σαξωνικής καταγωγής (-22) που είναι ομοφυλόφιλος και το κρύβει (-39) αλλά ζει με τον γκόμενο του σε ένα διαρκές ερωτικό παραλήρημα (+79) ενώ τις ελεύθερες του ώρες υποστηρίζει τις δραστηριότητες της Green Peace (-26). Αν υποθέσουμε ότι πιάνουν και λίγο τα χέρια του και ξεβουλώνει μόνος τις αποχετεύσεις του στο σπίτι (-12) και ότι αν βρει χρόνο σκαλίζει και λίγο τους πανσέδες του (+41) πάει τα χάσαμε τελείως. Να τον αγκαλιάσουμε ή να τον αρχίσουμε στα μπινελίκια. (σημ. Οι αριθμοί αντιστοιχούν σε πόντους προδιάθεσης, θετικής ή αρνητικής, κατά το πρόσημο)

    Άρα1: Ο ρατσισμός είναι ένα κάτι τις που εξαρτάται από το αν κοιμηθήκαμε το βράδυ σε καλό πλευρό. Άντε να ψάχνεις τώρα.
    Άρα2: Μακρυά από τον Heinz γιατί μπορεί να σας βρει και καμιά αδέσποτη στα καλά του καθουμένου.

    (δεύτερη ενότητα του κειμένου): Σύμφωνα με τον στοχασμό και εν όψει του αξιωματικού ορισμού αυτό που έχει σημασία δεν είναι αν κάποιος είναι ρατσιστής αλλά εάν επιτρέπει στον ρατσισμό του να τον χειραγωγεί. Για να βρούμε τον βαθμό της χειραγώγησης πρέπει να επιλύσουμε τον αλγόριθμο που προκύπτει από την δεύτερη ενότητα και διαφοροποιείται από υποκείμενο σε υποκείμενο μεταβαλλομένων των μεταβλητών (mutatis mutandis που θα έλεγε και η Λιάνα Κανέλλη).

    Άρα1: Ο κόσμος είναι πολύπλοκος και μέχρι να βρούμε την άκρη νύχτωσε.
    Άρα2: Δεν υπάρχει ρατσισμός. Όλα αυτά που αναφέρονται στην βιβλιογραφία είναι singularities των οποίων η αιτίες θα πρέπει, για αμιγώς ακαδημαϊκούς λόγους, να αναζητώνται στην ετερότητα που χαρακτηρίζει το είδος.

    Εν όψει των παραπάνω και για να ευθυγραμμισθεί ο ορισμός με το υπόλοιπο κείμενο προτείνω να αλλάξει ως εξής:

    Θετική ή αρνητική προδιάθεση του Heinz: μορφή θετικής ή αρνητικής διάκρισης βασισμένη σε ομάδα, στην οποία το υποκείμενο της διάκρισης ανήκει.
    (ειδικότατος ορισμός).


    το μπλογκ βρίσκεται εδώ
    Tren
    26.06.2007, 16:34
    Εγω εχω να πω το εξης.Επειδη εξ'αρχης δηλωσα "ρατσιστρια" με τα ρατσιστικοειδη αρνουμαι να παρευρισκομαι στο ιδιο θεμα με "αυτα" γιατι η ατμοσφαιρα βρωμαει "δενεχωιδεατισμο" και "δενξερωπουπαντατεσσεριτιδα"....

    Τζαμπα συζητηση,δεν μιλαω στο χρυσοψαρο μου καλυτερα?

    Αλλα ειναι πορτοκαλι χρωμα.Πειραζει?


    Tren
    26.06.2007, 17:01




    επισυναπτόμενα: ratsismos.jpg 
    Tren
    26.06.2007, 17:06
    Φιλακια πολλα κι εγω σας αγαπω πολυ........



    επισυναπτόμενα: f017_s.jpg