ελληνική μουσική
    402 online   ·  210.857 μέλη

    Ειστε ρατσιστες ή οχι.

    Tren
    26.06.2007, 17:10
    Και συγνωμη ...αλλα δεν προλαβαινω να κανω αφρολουτρο...



    επισυναπτόμενα: 9365_small.jpg 
    margo
    26.06.2007, 17:34
    Μια μουσική παρέμβαση στην κουβέντα μας από Κατσιμιχαίους.



    Στίχοι: Πάνος Κατσιμίχας
    Μουσική: Πάνος Κατσιμίχας
    Πρώτη εκτέλεση: Πάνος Κατσιμίχας

    Στ' αμπάρια δουλεμπόρων του Μεσαίωνα
    Κομμάτια από τις νάρκες στα σύνορα
    Χωρίς χαρτιά κι ονόματα, μωρά στην αγκαλιά,
    Έρχονται ερήμην απ' το πουθενά.

    Σκορπάνε όπου τύχει, σε κρύα γυμναστήρια,
    Της άδειας επαρχίας.
    Σε υπόγεια τριγύρω απ' την Κοτζιά.

    Τάγματα ξυπόλυτα, παιδιά του πανικού,
    Οι ξένοι με τα μάτια τ' ανεξήγητα
    Κανένας δεν τους ρώτησε και πάνε όπου τους πάνε
    Και δε διαλέγουν τίποτα και κάνουν ότι να 'ναι.

    Πουτάνες στα μπουρδέλα, στα μπαρ της επαρχίας,
    Δούλοι στα χωράφια μας, παντού και πουθενά
    Πλένουνε τις σκάλες μας, ζούνε με τα ψιλά μας
    Με μάτια ανεξήγητα, ζούνε ανάμεσά μας.

    Άλλοι θα φύγουν ξαφνικά, άλλοι θα μείνουνε κοντά μας,
    Μαζί θα μεγαλώσουν τα παιδιά μας
    Θέλουμε δε θέλουμε, θα ζήσουνε κοντά μας
    Θα ζήσουνε κοντά μας, θα ζήσουνε κοντά μας...



    StavmanR
    26.06.2007, 19:39
    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 26-06-2007 στις 16:34 έγραψε...


    Τζαμπα συζητηση,δεν μιλαω στο χρυσοψαρο μου καλυτερα?

    Αλλα ειναι πορτοκαλι χρωμα.Πειραζει?





    Παράθεση:

    χμμμμμ....Μήπως αποφεύγεις το μαύρο χρώμα ακόμα και στα ψάρια;;;
    Μόλις μπήκες στη φιλική λίστα μου...
    Για να επικοινωνήσουν δύο ή και περισσότεροι άνθρωποι πρέπει να έχουν έναν κοινό κώδικα επικοινωνίας. Αυτό βέβαια, σε πολλούς μεταφράζεται ως :"εγώ θα μιλάω ουγκα μουγκα κι εσύ είσαι υποχρεωμένος να με παρακολουθήσεις, αλλιώς ανήκεις σε άλλη συνομοταξία..."
    Και θέλουμε να είμαστε και σημαιοφόροι του αρχαίου Ελληνικού πνεύματος... '
    Ελλάς Ελλήνων Άχρηστων (κατά παράφραση του γνωστού αντι-απεγνωσμένου αντι-προοδευτικού συνθήματος)
    Υ.Γ. όσοι έχετε μαύρα μάτια, μαλλιά ή φρύδια να προσέχετε τι λετε, σας έχουμε σταμπάρει...εμείς της Αρείας φυλής.
    Αρειανά περαστικά μας... (γείτσες)
    Υ.Γ.2 χμμμ...το μήνυμα ετούτο δεν είναι ειρωνικό, είναι σαρκαστικό και σατυρικό ως προς την εξέλιξη του νεοέλληνα. Παραθέτω ακόμα ένα παραφρασμένο απόσπασμα παλιού ελληνικού τραγουδιού: "το ρημάδι το μυαλό έμοιαζε να στέκει, σαν αμάξι γέρικο στην ανηφοριά" (από το επικό λαικό αριστούργημα "Στην Καισαριανή")

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 26-06-2007 19:44 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 26-06-2007 22:35 ]


    asxetos
    26.06.2007, 20:24
    Λυπάμαι πολύ για τις τάσεις που έχουν κάποιοι/ες εδώ. Για μένα το θέμα ρατσισμός είναι και ταξικό, και έχει να κάνει με την εν γένει καπιταλιστική, μικροαστική νοοτροπία των μικροαστών ελλήνων και μή, στο θέμα των εθνικών φυλών. Οπότε η συζήτηση θα πάει αλλού τουλάχιστον, για εμένα......
    Θα συμφωνήσω με την tren ότι δεν έχει κανένα νόημα ένας διάλογος στον οποίο επικρατεί η τάση του στύλ "τι θα γινόταν αν σας έφερνε η κόρη σας εναν πακιστανό για γαμπρό"......κτλπ. Είναι τραγικό στην εποχή μας εν έτει 2007, να σκέπτονται κάποιοι άνθρωπο έτσι.
    Για εμένα οι διαφορές φυλής και εθνικότητας είναι ταυτόχρονα διαφορές έντασης της εκμετάλλευσης." Το κεφάλαιο έχει επιβάλλει την ρατσιστική και σεξιστική διαίρεση της εργασίας."Ρατσισμοί, τα αιμομικτικά παιδιά της πατριαρχίας και του κεφαλαίου".(P.Parmar)
    Οι φυλές αποτελούν κατασκευάσματα όπου κοινωνικές και πολιτιστικές διαφορές ανάγονται σε βιολογικά καθορισμένα χαρακτηριστικά. Υπάρχει μ ί α μόνο φυλή, η ανθρώπινη. Μέσω δύο βασικών διαδικασιών θεμελιώνεται η διατήρηση των ρ α τ σ ι σ μ ώ ν : Φυσικά χαρακτηριστικά τοποθετούνται σε σχέση αιτιότητας με κοινωνικές και πολιτισμικές διαφορές (εκλαμβάνονται έτσι σαν "φυσικές"). Κατά δεύτερον, αποτελούν "αυθεντική μορφή αντίδρασης στην ατομική κατώτερη θέση σε μια δομή εξουσίας και εκμετάλλευσης. Ανατροφοδοτούνται διαρκώς, τόσο σε ιδεολογικό όσο και σε υλικό επίπεδο και αποτελούν κάτι πολύ περισσότερο από "ψευδή συνείδηση"(...) Οι ρατσισμοί συνιστούν σχέσεις μή αναγώγιμες σε άλλου είδους κοινωνικές σχέσεις". Η αυτονομία τους όμως από την πατριαρχία και τον καπιταλισμό είναι μόνο σχετική. Διαβρώνουν το ίδιο το μυαλό, αναδύονται μέσα από ιδέες, συμπεριφορές, συναισθήματα ' αποτελούν εσωτερίκευση των σχέσεων εξουσίας. Νομιμοποιείται έτσι η κυριαρχία μέσω της ιεράρχησης των λεγόμενων βιολογικών-φυσικών χαρακτηριστικών.
    Ο εθνικοσοσιαλισμός - φασισμός, αποτελεί ιστορικό παράδειγμα ενός ιδιαίτερου γερμανικού συνδυασμού. Η παραδοσιακή αριστερή ανάλυση τον οριοθετεί σαν δικτατορία της πιο αντιδραστικής μερίδας του χρηματιστικού κεφαλαίου.
    Η κινητήρια δύναμη των Ναζιστικών ιδεολογιών συνδέθηκε με ήδη υπάρχουσες ρατσιστικές : την ιδέα της γερμανικής (φυλετικής) ανωτερότητας ' την απαίτηση για την εξάλειψη της "ζωής που δεν αξίζει να υπάρχει" (μέσα στο γενικότερο θεωρητικό πλαίσιο του κοινωνικού δαρβινισμού) ' τα ιδεώδη της "αρσενικής αδελφότητας" ' ιδεολογίες για την αναγκαιότητα του "ζωτικού χώρου" και την ανάκτηση αποικιών ' ιδεολογίες που κατευθύνονταν ενάντια στους ταξικούς αγώνες στο όνομα της "λαικής ενότητας". (Ο ίδιος ο καταμερισμός της εργασίας ακολουθούσε αυστηρά τη φυλετική ιεραρχία των Ναζί).
    Η οδύνη του ανταγωνισμού, οι ελάχιστες ευκαιρίες λύσης του επιβιωτικού προβλήματος οδηγούν την εντεινόμενη περιθωριοποίηση να εκφραστεί με μίσος ενάντια σε γυναίκες και ξένους. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει ατομική ευθύνη στην επιλογή μεταξύ εξέγερσης ενάντια στην καταπίεση ή εκτόνωσης ενάντια στους κοινωνικά ασθενέστερους.
    Για αυτό το λόγο δεν υπάρχει κανένα νόημα διαλόγου.....δεν θέλω να πείσω κανένα ότι έχει άδικο, αλλά δεν θέλω και να πειστώ.


    ΥΓ. Και κάτι ακόμα....

    Το ξέρατε οτι ο Χριστός ήταν μαύρος? Ορίστε λοιπόν ο "μυστικός δείπνος".
    Λυπάμαι αν δυσαρεστώ κάποιους, που πίστευαν ότι ο Χριστός είχα γαλανά μάτια και ήταν ξανθός υπόδείγμα της Αρείας φυλής. (Καινή διαθήκη...κτλπ. απο τα ωραιότερα παραμύθια για παιδάκια.).



    επισυναπτόμενα: lastsupper.jpg 
    okanenas
    27.06.2007, 00:27
    Λυπάμαι αν δυσαρεστώ κάποιους, που πίστευαν ότι ο Χριστός είχα γαλανά μάτια και ήταν ξανθός υπόδείγμα της Αρείας φυλής. (Καινή διαθήκη...κτλπ. απο τα ωραιότερα παραμύθια για παιδάκια.).


    Με αυτό δικαιολόγησες το όνομα σου
    asxetos
    27.06.2007, 00:33
    Παράθεση:

    Το μέλος okanenas στις 27-06-2007 στις 00:27 έγραψε...

    Λυπάμαι αν δυσαρεστώ κάποιους, που πίστευαν ότι ο Χριστός είχα γαλανά μάτια και ήταν ξανθός υπόδείγμα της Αρείας φυλής. (Καινή διαθήκη...κτλπ. απο τα ωραιότερα παραμύθια για παιδάκια.).


    Με αυτό δικαιολόγησες το όνομα σου



    Το ιδιο και εσυ με την υπογραφη σου.........
    okanenas
    27.06.2007, 00:36
    Καλό Καλό...


    deathminor88
    27.06.2007, 01:06
    Ναι, νομιζω οτι ειμαι δυστυχως, αλλα δεν ξερω αν ευθυνομαι 100% εγω. Δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιος που να μην ειναι ρατσιστης σε καποιο η καποια θεματα και οσοι το αρνουνται κοροιδευουν τον εαυτο τους...
    CountessEfi
    27.06.2007, 03:14
    να σας πω... θα συνεχίσετε για πολύ ακόμα να παίζετε με τους ορισμούς για το τι στο κέρατο είναι ο ρατσισμός? αν είναι έτσι να κάνω κ εγώ copy-paste ορισμούς για κάθε αττάκα που λέτε.
    προσωπικές εμπειρίες κακές-καλές γιατί δν παραθέτετε? όλα στο πολύ γενικό τα γράφετε.
    τουλάχιστον εγώ, μπορεί να'μαι λάθος σε ότι λέω αλλά παραθέτω κ τους λόγους που τα πιστέυω αυτά όσο ηλίθιοι κ να σας φαίνοντε.
    κ εννοείται ότι περίμενα πολύ ανοιχτόμυαλες απαντήσεις στην ερώτηση περί κόρης κ πακιστανού που έκανα κ εννοείται ότι θα έτρωγα κ κράξιμο. κ όλοι μα όλοι έτσι απαντάνε. όταν τα παθαίνουν όμως έχει τρελό χαβαλέ αφού αναθεωρούν.
    κάποιος είπε πως γίνεται στις μέρες μας να υπάρχει ακόμα ρατσισμός. μα τώρα , αυτή η εποχή που ζούμε, είναι που υπάρχουν παντού ρατσιστικές συμπεριφορές προς τους πάντες. εγώ κολάω στον φυλλετικό . άλλος στον ταξικό κλπ.
    πάρτο αυγό κ κούρευτο

    LadyLuck
    27.06.2007, 03:24
    Δε θα αρχίσω να αραδιάζω το ποιος είναι ανώτερός μου και ποιος όχι, ωστόσο καλό θα ήταν να μη χρησιμοποιείς τις θρησκείες για να υποστηρίξεις τις ιδέες σου γιατί είναι θέματα υποκειμενικά και πλέον για τους περισσότερους ψεύτικα.
    CountessEfi
    27.06.2007, 03:25
    indeed αγαπητή LadyLuck
    asxetos
    27.06.2007, 03:59
    Παράθεση:

    Το μέλος CountessEfi στις 27-06-2007 στις 03:14 έγραψε...

    να σας πω... θα συνεχίσετε για πολύ ακόμα να παίζετε με τους ορισμούς για το τι στο κέρατο είναι ο ρατσισμός? αν είναι έτσι να κάνω κ εγώ copy-paste ορισμούς για κάθε αττάκα που λέτε.
    προσωπικές εμπειρίες κακές-καλές γιατί δν παραθέτετε? όλα στο πολύ γενικό τα γράφετε.
    τουλάχιστον εγώ, μπορεί να'μαι λάθος σε ότι λέω αλλά παραθέτω κ τους λόγους που τα πιστέυω αυτά όσο ηλίθιοι κ να σας φαίνοντε.
    κ εννοείται ότι περίμενα πολύ ανοιχτόμυαλες απαντήσεις στην ερώτηση περί κόρης κ πακιστανού που έκανα κ εννοείται ότι θα έτρωγα κ κράξιμο. κ όλοι μα όλοι έτσι απαντάνε. όταν τα παθαίνουν όμως έχει τρελό χαβαλέ αφού αναθεωρούν.
    κάποιος είπε πως γίνεται στις μέρες μας να υπάρχει ακόμα ρατσισμός. μα τώρα , αυτή η εποχή που ζούμε, είναι που υπάρχουν παντού ρατσιστικές συμπεριφορές προς τους πάντες. εγώ κολάω στον φυλλετικό . άλλος στον ταξικό κλπ.
    πάρτο αυγό κ κούρευτο





    εφη μου, δεν θελω να νιωσεις απο τη δικη μου πλευρα τουλαχιστον οτι σε απαξιωνω, η οτι απαξιωνω τις θεσεις σου.....
    Απλα το θεμα ειναι οτι διαφωνουμε ....και αυτο ειναι σιγουρο...
    δεν εχω κανενα προβλημα μαζι σου και παντα για οποιοδηποτε αλλο θεμα, μπορω να διαλογι-στω μαζι σου
    Για το συγκεκριμενο ομως δεν θελω.....γιατι ειμαστε διαμετρικα αντιθετοι στις αποψεις μας....απο εκει και περα σε σεβομαι, και σεβομαι και την ελευθερια εκφρασης της αποψης σου....


    CountessEfi
    27.06.2007, 12:30
    οκ δεκτόν απλά δν μίλαγα μόνο για σένα.
    absurdus_delirium
    27.06.2007, 12:32
    Παράθεση:

    Το μέλος absurdus_delirium στις 26-06-2007 στις 16:20 έγραψε...

    ούτε εγώ διατείνομαι ότι είμαι η φιλελευθεράρα του Εωσφόρου (από κάθε άποψη καλός (ήτοι: σηκώνω Αλβανίδες γιαγιάδες κενυατικής καταγωγής που σκοντάψαν στο πεζοδρόμιο και πέσανε)) ούτε κανέναν κατηγορώ για καραρατσισταρά του Σατανά (γενικώς κακός (ήτοι: κλέβει γλυφιτζούρια από (αλλοεθνή, γκέη) μωρά για να τα ακούσει να κλαίνε και να γελάει σατανικά))


    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 26-06-2007 στις 16:20 έγραψε...

    Ναι, νομιζω οτι ειμαι δυστυχως, αλλα δεν ξερω αν ευθυνομαι 100% εγω. Δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιος που να μην ειναι ρατσιστης σε καποιο η καποια θεματα και οσοι το αρνουνται κοροιδευουν τον εαυτο τους...


    @CountessEfi: Η παράθεση όσων είπα εξηγεί νομίζω την παράθεση που έκανα από το μπλογκ. Παρουσιάζοντας προσωπικές εμπειρίες που μπορεί να δικαιολογούν το ρατσισμό είναι το ίδιο με αυτό που αναφέρθηκε ως "ακραία περίπτωση ρατσισμού" απ' την ανάποδη.
    @deathminor88: Κι αν δεν ευθυνόμαστε εμείς για τον εαυτό μας, τότε ποιος;
    alex3
    27.06.2007, 13:04
    Παράθεση:

    Το μέλος absurdus_delirium στις 27-06-2007 στις 12:32 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος absurdus_delirium στις 26-06-2007 στις 16:20 έγραψε...

    ούτε εγώ διατείνομαι ότι είμαι η φιλελευθεράρα του Εωσφόρου (από κάθε άποψη καλός (ήτοι: σηκώνω Αλβανίδες γιαγιάδες κενυατικής καταγωγής που σκοντάψαν στο πεζοδρόμιο και πέσανε)) ούτε κανέναν κατηγορώ για καραρατσισταρά του Σατανά (γενικώς κακός (ήτοι: κλέβει γλυφιτζούρια από (αλλοεθνή, γκέη) μωρά για να τα ακούσει να κλαίνε και να γελάει σατανικά))


    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 26-06-2007 στις 16:20 έγραψε...

    Ναι, νομιζω οτι ειμαι δυστυχως, αλλα δεν ξερω αν ευθυνομαι 100% εγω. Δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιος που να μην ειναι ρατσιστης σε καποιο η καποια θεματα και οσοι το αρνουνται κοροιδευουν τον εαυτο τους...


    @CountessEfi: Η παράθεση όσων είπα εξηγεί νομίζω την παράθεση που έκανα από το μπλογκ. Παρουσιάζοντας προσωπικές εμπειρίες που μπορεί να δικαιολογούν το ρατσισμό είναι το ίδιο με αυτό που αναφέρθηκε ως "ακραία περίπτωση ρατσισμού" απ' την ανάποδη.
    @deathminor88: Κι αν δεν ευθυνόμαστε εμείς για τον εαυτό μας, τότε ποιος;


    ΑΑΑΑΑΑΑΑ....! τι ερώτηση...μα οι άλλοι φυσικά...αυτοί που μας έκαναν αυτό που είμαστε...η άτιμη η κοινωνία επίσης, που τους φελλούς πάει στην κορυφή κι εμας που αξίζαμε, μας χαντάκωσε...α! και όπωσδήποτε όλοι αυτοί οι ξένοι που μας παίρνουν τις δουλειές κι όλες αυτές οι αδερφές που δεν μας επιτρέπουν καριέρα στη μουσική και στο θέατρο αν δεν τους κάτσουμε, κι όλες οι γκόμενες που πάνε μόνο με κάτι χοντρούς, καραφλούς με πούρα και φράγκα και θέλουν και καριέρα οι κουφάλες...δε μπά να πλύνουν κάνα πιάτο λέω 'γω...κι είναι και κάτι σπασικλάκια που κάνουν απλά τη δουλίτσα τους, και χαλάν την πιάτσα...οι μαλάκες...

    Α ρε, γέλια...

    LIFE IS WHAT'S HAPPENING TO US, WHILE WE'RE HAVIN' OTHER PLANS...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 27-06-2007 16:00 ]


    StavmanR
    27.06.2007, 13:40
    Η ερώτηση του φόρουμ είναι ευθύτατη: "είστε ρατσιστές ή όχι" και δεν είναι "υπάρχουν ρατσιστές ή όχι". Πρόκειται για μία ευθύτατη ερώτηση στον καθένα και χρήσιμο είναι να μιλούμε εκφράζοντας εμάς και όχι άλλους. Η δικαιολόγηση ή έστω προσθήκη ελαφρυντικού στοιχείου "δεν υπάρχει κανείς που να μην είναι ρατσιστής" στην ήδη αυτοενοχοποιημένη θέση μας, δεν μπορεί να μειώσει το βάρος του να είναι κάποιος ρατσιστής.
    Ρατσισμός δεν είναι η αισθητική προσέγγιση του στυλ δε μου αρέσει το σπανάκι, δεν το τρώω, αλλά δε μου αρέσει το σπανάκι άρα δεν έχει λόγο ύπαρξης. Είναι ακριβώς η ίδια αίσθηση εγωισμού και αυτοϊκανοποίησης πώς οτιδήποτε διαφέρει από εμένα είναι σαφώς κατώτερό μου. Ίδια είναι και η αντιμετώπιση των απόψεων σε διάφορα θέματα. Οτιδήποτε διαφέρει από την άποψή μου πρέπει να εξαφανιστεί, να ταπεινωθεί, να υποβιβαστεί, να υποτιμηθεί, ώστε να μεσουρανήσει η μία και μοναδική αλήθεια, η δική μου. Και μέσα σε όλο αυτό το πνεύμα υπεισέρχεται και η ψυχολογία της μάζας, κατά την οποία το δικό μου εγώ δένει με κάποιων παρόμοιας ψυχολογικής υστέρησης και παράγουμε το υπέρτατο εμείς.
    Σε κάποιους συμφέρει να βλέπουμε τους μαύρους της Αφρικής ως τετράποδα, και δυστυχώς το έχουν περάσει σε μεγάλο βαθμό. Δημιουργούν μία κατάσταση "ωχαδερφισμού" στις συνειδήσεις των ανθρώπων, ώστε να ξεπεραστεί η πραγματική ουσία των πραγμάτων. Πού παράγονται διαμάντια, μεγάλες ποσότητες πετρελαίου, χρυσός; Στην Αφρική. Σκέψου να ήταν ισάξιοι με μας...Σκέψου να είχαν το δικαίωμα να εκμεταλλευτούν τις πλουτοπαραγωγικές πηγές τους. Απαράδεκτον... Πώς μπορούμε να εκμεταλλευτούμε τις αυξημένες μυοσκελετικές τους ικανότητες; Τους αφήνουμε στη φτώχεια ώστε να θεωρούν όνειρο ζωής να παίξουν μπάσκετ για μία ομάδα του ΝΒΑ ή ποδόσφαιρο σε κάποια ομάδα της Ευρώπης, προσφέροντας άρτον και θεάματα στο παγκόσμιο "προηγμένο" κοινό ή το πολύ πολύ να δουλεύουν για κάποια βίλλα του 1.000.000 ευρώ για 5 ευρώ τη μέρα...
    Η ίδια "ρατσιστική" παγίδα διά μεσω της προπαγάνδας ισχύει σε κάθε περίπτωση προσπάθειας εκμετάλλευσης των φυσικών πόρων και όχι μόνο. Πριν γίνει η εισβολή στο Ιράκ και το Αφγανιστάν, προβλήθηκαν σωρός ταινιών με θέμα τους μανιασμένους μουσουλμάνους που θέλουν το κακό της ανθρωπότητας (πχ. Ράμπο 3). Ακόμα, όταν οι ισπανοί -και όχι μόνο- θαλασσοπόροι όργωναν τις θάλασσες δήθεν για εξερεύνηση επιστημονικού ενδιαφέροντος, γυρνούσαν με πλοία φορτωμένα με ιθαγενείς, ώστε να ανεβάσουν το "βιοτικό επίπεδο" και την παραγωγή της χώρας τους. Για να μη σας κουράζω ο ρατσισμός είναι μία έκφραση μαζικής εκμετάλλευσης ανθρώπων με κοινό παρονομαστή τον πλουτισμό και την καλοπέραση.
    Υ.Γ. μην μπερδεύουμε το ρατσισμό με τον εθνικισμό και το σωβινισμό. Στο δημοτικό ακόμα οι δάσκαλοι διδάσκουν το απαράδεκτο της προσθέσεως εσπεριδοειδών με κηπευτικά.
    Υ.Γ.2. Η απάντησή μου στην ερώτηση είναι "δεν είμαι" και δεν χρειάζεται να το αποδείξω σε κανέναν (ματαιότητα του αυταπόδεικτου "δεν είμαι ελέφαντας").

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 27-06-2007 13:43 ]


    Kerato
    27.06.2007, 15:52
    Μια διαφορετική προσέγγιση μήπως και κρατήσω την Tren στην κουβέντα:
    Όλα ξεκινάν από την έννοια της ιδιοκτησίας. Φανταστείτε, αν μπορείτε, τον εαυτό σας απαλλαγμένο από κάθε κτητική αντωνυμία. Φανταστείτε ότι δεν υπάρχει χώρα ΜΟΥ, έθνος ΜΟΥ, σπίτι ΜΟΥ, χωράφι ΜΟΥ, λεφτά ΜΟΥ, τυπόπιτά ΜΟΥ, αμάξι ΜΟΥ, ρούχα ΜΟΥ, δέντρο ΜΟΥ κι οτιδήποτε άλλο σας έρχεται στο νου (πέρα από το σώμα σας), για κανέναν άνθρωπο.
    Σε μια τέτοιου είδους φανταστική κατάσταση, όπου κανείς δε θα είχε κάτι δικό του κι όλα θα ήταν ελεύθερα να τα απολαύσει ο καθένας, θα υπήρχε χώρος για ρατσισμό; Μάλλον όχι.
    Ας αναρωτηθεί ο καθένας μας τί φοβάται ότι θα χάσει από τα κεκτημένα του εξ αιτίας κάποιου άλλου ανθρώπου, πόσο σημαντικό ρόλο παίζει σ' αυτήν την πιθανότητα η ράτσα του επίδοξου "κλέφτη" και κατά πόσο η πιθανότητα του να αποκτήσει ο άλλος αυτό που δεν έχω εγώ οφείλεται στο ότι αυτός ο άλλος είναι μαύρος, κίτρινος, κόκκινος, Αλβανός, Ρώσος, Γερμανός, Αμερικανός ή απλά ικανότερος από μένα...

    Διάβασα και τις 10 σελίδες του θέματος σήμερα και μου άρεσαν αρκετές παρεμβάσεις. Από την άλλη μεριά, φυσικά, είδα πως πολλοί ΝΕΟΙ κι αυτό είναι το χειρότερο, υποστήριξαν τα ρατσιστικά τους αισθήματα με πάθος. Ξεκίνησα να γράψω κάποιες ευχές προς αυτά τα άτομα, αλλά μάλλον κακό στον εαυτό μου θα κάνω με το να ασχοληθώ. Η ζωή είναι ρόδα και γυρίζει, κι αλλάζει τα πράγματα. "...γίνονται πρώτοι οι τελευταίοι..." και το αντίστροφο.
    Κι ό,τι βρίζεις, ό,τι κοροϊδεύεις, ό,τι αδικείς το λούζεσαι κάποια στιγμή. Εκ πείρας αυτό.
    Κι ένα-δυο ακόμα "τσιτάτα" για να έχουν να με κατηγορούν οι εχθροί μου:

    "Είστε σαν τους τάφους, που απ' έξω είναι καθαροί με λευκά μάρμαρα και λουλούδια κι από μέσα βρωμάνε από τη σαπίλα, τα σκουλήκια και τη σήψη"

    "Οι χειρότεροι κλέφτες είναι οι μωροί. Αυτοί σου κλέβουν κέφι και χρόνο"

    Και μια πρόταση για να σας αφήσω. Γιατί δε μαζεύεστε όλοι οι ρατσιστές σ' ένα μέρος να είστε όλοι μαζί χωρίς "εισβολείς-αλλοδαπούς", να φτιάξετε το δικό σας κρατίδιο και να μη σας ενοχλεί κανείς και να μη σας έχουμε κι εμείς ανάμεσά μας;
    Άντε γιατί τα πόδια σας βρωμάνε λιγότερο απ'την ψυχή σας κι αυτό δεν αντέχεται με τίποτα.

    xanthoulak
    27.06.2007, 16:24
    10ο Αντιρατσιστικό Φεστιβάλ

    29, 30 Ιούνη και 1 Ιούλη
    4ο Πάρκο Παραλίας, Στάση Σχολής Τυφλών

    …μια γιορτή που χωρά πολλούς κόσμους

    10 χρόνια Αντιρατσιστικού Φεστιβάλ. 10 χρόνια συλλογικής προσπάθειας να εκφραστεί η άλλη Θεσσαλονίκη, των μεταναστών και μεταναστριών, των μειονοτήτων, των κινημάτων. Η Θεσσαλονίκη που αγωνίζεται ενάντια στη βαρβαρότητα του ρατσισμού, θεσμικού και κοινωνικού, που δεν τρώει τη ντόπα του εθνικισμού, που διεκδικεί δικαιώματα για όλους και όχι προνόμια για λίγους. Η Θεσσαλονίκη των προσφύγων και των εργαζομένων, που ξέρει να κάνει τους αγώνες της τραγούδι και γιορτή, μια γιορτή που χωρά πολλούς κόσμους.

    10 χρόνια Αντιρατσιστικό Φεστιβάλ, με τη συμμετοχή πάνω από 100 συλλογικοτήτων της πόλης: σύλλογοι μεταναστών και αντιρατσιστικές κινήσεις, συνδικάτα και μη κυβερνητικές οργανώσεις, κινήσεις πολιτών και πολιτικές οργανώσεις. Με δεκάδες συζητήσεις, με θεματικούς χώρους για τη μετανάστευση, τα σύνορα, την εκπαίδευση και τον κοινωνικό αποκλεισμό, με θεατρικές παραστάσεις, συναυλίες, παιδότοπο, εικαστικές εκθέσεις και άλλες δράσεις, όλες οργανωμένες από συλλογικότητες και ανθρώπους που θέλουν να συμμετάσχουν ενεργά, χωρίς κανένα όφελος ή αμοιβή, πέρα και ενάντια σε κάθε εμπορική σχέση και κέρδος.

    10 χρόνια Αντιρατσιστικό Φεστιβάλ που μας έδωσαν και μας δίνουν την ευκαιρία να ακουστούν δυνατά τα αιτήματά μας: αληθινή και οριστική νομιμοποίηση όλων των μεταναστών χωρίς εξοντωτική γραφειοκρατία και ληστρικές εισφορές, με πολιτικά και κοινωνικά δικαιώματα σε όλους, με πλήρη πρόσβαση σε δημόσια εκπαίδευση και υγεία, με πιστοποιητικά και ιθαγένεια για όλα τα παιδιά που γεννιούνται στην Ελλάδα, με αξιοπρεπείς αμοιβές και καθολική δημόσια ασφάλιση στην εργασία. Ακόμα, άσυλο και ανοιχτά σύνορα για τους νέους πρόσφυγες, με ανοιχτά κέντρα υποδοχής αντί για τα σημερινά στρατόπεδα συγκέντρωσης, τα παραστρατιωτικά σώματα της «συνοριοφυλακής» τα ναρκοπέδια και τις απελάσεις. Και τέλος πραγματική ισότητα και αλληλεγγύη για τις κοινωνικές μειονότητες, ενάντια στη βαρβαρότητα του κοινωνικού αποκλεισμού.

    10 χρόνια Αντιρατσιστικό Φεστιβάλ που χρόνο το χρόνο δείχνει πια να πετυχαίνει το βασικό του στόχο: τη συμμετοχή. Έτσι, δεν θέλουμε να καλέσουμε θεατές στις εκδηλώσεις μας: θέλουμε να έρθουν όλοι και όλες που βρίσκονται από τη δική μας πλευρά, να δουλέψουμε, να συζητήσουμε και να τραγουδήσουμε μαζί, να οργανώσουμε νέες δράσεις, να σπάσουμε τα σύνορα που μας διασχίζουν.
    Συνολικό Πρόγραμμα



    Εναρκτήρια Μουσική Πορεία, Πέμπτη 28 Ιούνη 20.00, Πάρκο Φεστιβάλ


    Θεατρικές παραστάσεις

    «Το Πιστοποιητικό»
    Θεατρική Ομάδα Μεταναστών
    Σάββατο 21.00

    «Εκκλησιάζουσες – Οι Γυναίκες στη Βουλή των Ελλήνων»
    Θεατρική Ομάδα Ενήλικων ΧΑΝΘ
    Κυριακή 21.00

    «Εκείνος κι εκείνος»
    Θεατρική Ομάδα «Έρμα Λωτού»
    Κυριακή 23.00


    Εικαστικές εκθέσεις

    Έκθεση φωτογραφίας
    Φωτογραφική ομάδα «Φωτοφράξια»

    Έκθεση φωτογραφίας
    «Αστικός χώρος και μετανάστες»

    Έκθεση φωτογραφίας
    Φωτογραφικό Κέντρο Θεσσαλονίκης

    Έκθεση κόμικς
    Ομάδα Inkorrect

    Έκθεση χειροποίητου κοσμήματος
    Στέκι Αυτοσχεδία

    Έκθεση σκίτσου
    Περιοδικό Γαλέρα

    Έκθεση φωτογραφίας για τη ζωή των τσιγγάνων, φωτογραφίες από την Αγία Σοφία και Δενδροπόταμο
    PRAKSIS

    Δημιουργία κολλάζ για τη διαφορετικότητα, ΕΚΑΨΥ –ΚΚΥΓ



    Προβολές / παρουσιάσεις

    Ντοκιμαντέρ «Ο Κόσμος που ταξιδεύει»
    Οικοκοινωνία
    Παρασκευή 22.00

    «Ο Άλλος» της Λουκίας Ρικάκη
    Κοινωνικό Εργαστήρι (ακολουθεί συζήτηση)
    Σάββατο 21.30

    Προβολή σπουδαστικών ταινιών από φοιτητές του Τμήματος Κινηματογράφου ΑΠΘ
    Παρασκευή, Σάββατο 23.00

    Σειρά ντοκυμαντέρ «Αλληλεγγύη σε Λίβανο και Παλαιστίνη» της ομάδας Cinesoumoud,
    Σύλλογος Ιντιφάντα, Δίκτυο για τα Κοινωνικά και Πολιτικά Δικαιώματα, Κυριακή 22.00

    Εικόνες από τις δράσεις του ευρωπαϊκού μεταναστευτικού / αντιρατσιστικού κινήματος
    Αντιρατσιστική Πρωτοβουλία Θεσσαλονίκης

    «Μέρες Ελληνικής Δημοκρατίας», ντοκουμέντα για το φοιτητικό κίνημα και την κρατική καταστολή
    φοιτητικά σχήματα

    - Διάφορα
    Βιωματικό Παιχνίδι Γνωριμίας μεταξύ των οργανώσεων, ομάδων και συλλογικοτήτων του Φεστιβάλ «Πες μου ποιος/α είμαι;»,
    Παρασκευή 20.30
    Αυτοσχέδιο εργαστήρι πολυπολιτισμικής μουσικής

    Κυριακή 19.00

    Συναυλίες


    Παρασκευή

    Κεντρική Εξέδρα
    BUBASBABE
    TABACCO TRIO
    SUNDAY
    PARAFERNELIA
    ΠΡΑΣΣΕΙΝ ΑΛΟΓΑ
    SUPER STEREO

    Ταβέρνα
    - ΓΕΩΡΓΙΑΝΟ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑ
    - ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ
    - IELPIZO
    - ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΙ ΚΟΛΥΜΒΗΤΕΣ
    - Μεταμεσονύχτια μουσική περιφρούρηση – 10 χρόνια! Μαύρος Σκύλος Στολ και Φιλαράκια

    Σάββατο

    Κεντρική Εξέδρα
    ΨΥΧΟΚΡΑΧ
    RIDDLE
    RETURN TO LITANY
    ROCKMANDICS
    GROVER E.E.
    DEUS EX MACHINA

    Ταβέρνα
    - Παλαιστίνοι Φοιτητές
    - Omid Tahmasebpur
    - Αλβανικό Συγκρότημα
    - Καλλιόπη Βέττα, Γιάννης Ιωάννου και η μουσική παρέα τους
    - Μεταμεσονύχτια μουσική περιφρούρηση – 10 χρόνια! Μαύρος Σκύλος, Στολ και Φιλαράκια


    Κυριακή

    Κεντρική Εξέδρα
    - ΝΑΝΟΙ
    - ΚΑΚΟ ΣΥΝΑΠΑΝΤΗΜΑ
    - ΛΟΥΔΙΑΣ
    - ΒΙΔΑ
    - SKARIBAS

    Ταβέρνα
    - Γιάννης Μήτσης, Ευγένιος Δερμιτάσογλου, Φωτεινή Δελεσιώτου
    - Χρήστος Μητρέντζης


    Κάθε μέρα:

    Μεταναστευτικές Κουζίνες με Γεύσεις του Κόσμου, Κυλικεία με είδη Δίκαιου Εμπορίου, Βιβλιοπωλείο, Έκθεση Βιβλίων από Αλβανούς Συγγραφείς

    Θεματικοί Χώροι:

    Μετανάστευση
    Σύνορα
    Εκπαίδευση
    Κοινωνικός Αποκλεισμός


    Παιδότοπος

    ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

    Αφήγηση αντιρατσιστικών παραμυθιών από φοιτήτριες της Παιδαγωγικής Σχολής ΑΠΘ.
    Παράσταση κουκλοθέατρου από την ομάδα ΚΟΥΚΛΟΘΥΜΙΚΟΙ

    ΣΑΒΒΑΤΟ

    Παρουσίαση-πραγματοποίηση μη ανταγωνιστικών παιχνιδιών
    Εργαστήριο μουσικού αυτοσχεδιασμού από τη Δέσποινα Καραπάνου, τον Αλέξη Πορφυριάδη και φοιτητές του τμήματος Μουσικών Σπουδών Πα.Μακ.
    Παραμύθι με κούκλες: «Εμείς θα κάνουμε τον γύρο του κόσμου» από τη θεατρική ομάδα Angelus Novus

    ΚΥΡΙΑΚΗ

    Κατασκηνωτικά παιχνίδια και κυνήγι του χαμένου θησαυρού
    Παράσταση κουκλοθέατρου : «Βατραχοδρομίες» από την ομάδα κουκλοθέατρου του Προγράμματος Προαγωγής Αυτοβοήθειας
    Αποσπάσματα από το Μικρό Πρίγκιπα από τη θεατρική ομάδα του Κέντρου Υποστήριξης Νέων της ΑΡΣΙΣ


    ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ: μπαλονοκατασκευές, ζωγραφική προσώπου, εργαστήρι ζωγραφικής
    Εργαστήρια - Συζητήσεις

    Παρασκευή (19.00)

    1.Βιβλιοπαρουσίαση της Λέσχης Μεταναστών Συγγραφέων από Αλβανία «Ντρίτα»

    2.Διδασκαλία της μητρικής γλώσσας των παιδιών των μεταναστών. Το παράδειγμα της Γκράβας, Σύλλογος Μεταπτυχιακών Φοιτητών ΠΤΔΕ, Παιδαγωγικός Όμιλος, ΟΔΥΣΣΕΑΣ, Πίσω Θρανία, Σύλλογος Αλβανών «Μητέρα Τερέζα»

    3.Ενημέρωση από το Ροστόκ, Ελληνικό Κοινωνικό Φόρουμ

    4.Θεσσαλονίκη: Εθνικισμός και πολυπολιτισμικότητα, Οικολογική Κίνηση Θεσσαλονίκης, Νομ. Κιν. «Οικολογία Αλληλεγγύη»

    5.Εκπαίδευση και ρατσισμός, Αριστερή Ενότητα (φοιτητικά σχήματα)


    Σάββατο (19.00)


    6.Όχι στο Ρατσισμό Από Κούνια. Καμπάνια για τα πιστοποιητικά γέννησης των παιδιών των μεταναστών. Φόρουμ Μεταναστών Θεσσαλονίκης

    7.Ελληνοτουρκικά σύνορα και μεταναστευτική πολιτική: Συζήτηση με ελληνικές και τουρκικές αντιρατσιστικές οργανώσεις (συνεχ. την Κυριακή). Πανελλαδική Δικτύωση Αντιρατσιστικών Οργανώσεων

    8. Καταστολή και Δικαιώματα, Νεολαία ΣΥΝ

    9.Άτομα με αναπηρίες και κοινωνικός αποκλεισμός. Νομ. Κιν. Αριστερά!

    10.Εργαστήρι της Επιτροπής για τα Δικαιώματα των Φυλακισμένων

    11.Απαγωγές, Πόλεμος, Ρατσισμός: η πάλη για την απελευθέρωση του Τ. Ασλάμ. Συμμαχία Σταματήστε τον Πόλεμο

    12.Χειραφέτηση των εθνικών μειονοτήτων και η εμπειρία της Οχτωβριανής Επανάστασης στη Ρωσία. Εργατική Εξουσία



    Κυριακή (19.00)


    13.Απασχόληση και Κοινωνική Ζωή των Μεταναστριών. Δίκτυο Γυναικών Μεταναστριών Β. Ελλάδας

    14.Ομοφυλοφοβία στην Πολιτική (προηγείται δρώμενο). Σύμπραξη κατά της Ομοφυλοφοβίας, Πρωτοβουλία Ομοφυλόφιλων Ενάντια στην Καταπίεση

    15.Εναλλακτικές μορφές ενήλικων μεταναστών/τριών. Σύλλογος Μεταπτυχιακών Φοιτητών ΠΤΔΕ, Παιδαγωγικός Όμιλος, ΟΔΥΣΣΕΑΣ, Πίσω Θρανία

    16.Μετανάστες και δημόσιο σύστημα υγείας. Ένωση Νοσοκομειακών Ιατρών Θεσσαλονίκης, Αυτόνομη Παρέμβαση, Αριστερή Κίνηση Υγειονομικών, Νομ. Κίν. Αριστερά!

    17.Από τις διαχειριστικές λογικές αντιμετώπισης των ψυχοκοινωνικών προβλημάτων στο αίτημα για κοινωνική δικαιοσύνη. Πρόγραμμα Προαγωγής Αυτοβοήθειας

    18. Μέση Ανατολή: Ισλάμ, Πολιτισμοί, Κινήματα, Αντιστάσεις. Εισήγηση από λιβανέζο διανοούμενο Iskandar Habache. Ακολουθεί προβολή ντοκυμαντέρ «Αλληλεγγύη σε Λίβανο και Παλαιστίνη» από τη Cinesoumoud. Σύλλογος Αλληλεγγύης στον Παλαιστινιακό Λαό «Ιντιφάντα», Δίκτυο για τα Κοινωνικά και Πολιτικά Δικαιώματα

    19.Το καθεστώς «νομιμοποίησης» των μεταναστών καταργεί τα εργασιακά και ασφαλιστικά δικαιώματα. Η απάντηση των εργαζομένων. ΟΔΥΣΣΕΑΣ, Αντεπίθεση των Εργαζομένων, Σωματείο Αποκλειστικών Νοσηλευτών-τριών Μακεδονίας

    20.Τα ανθρώπινα δικαιώματα στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Διεθνής Αμνηστία


    alex3
    27.06.2007, 16:57
    Παράθεση:

    Το μέλος Kerato στις 27-06-2007 στις 15:52 έγραψε...

    Μια διαφορετική προσέγγιση μήπως και κρατήσω την Tren στην κουβέντα:
    Όλα ξεκινάν από την έννοια της ιδιοκτησίας. Φανταστείτε, αν μπορείτε, τον εαυτό σας απαλλαγμένο από κάθε κτητική αντωνυμία. Φανταστείτε ότι δεν υπάρχει χώρα ΜΟΥ, έθνος ΜΟΥ, σπίτι ΜΟΥ, χωράφι ΜΟΥ, λεφτά ΜΟΥ, τυπόπιτά ΜΟΥ, αμάξι ΜΟΥ, ρούχα ΜΟΥ, δέντρο ΜΟΥ κι οτιδήποτε άλλο σας έρχεται στο νου (πέρα από το σώμα σας), για κανέναν άνθρωπο.
    Σε μια τέτοιου είδους φανταστική κατάσταση, όπου κανείς δε θα είχε κάτι δικό του κι όλα θα ήταν ελεύθερα να τα απολαύσει ο καθένας, θα υπήρχε χώρος για ρατσισμό; Μάλλον όχι.
    Ας αναρωτηθεί ο καθένας μας τί φοβάται ότι θα χάσει από τα κεκτημένα του εξ αιτίας κάποιου άλλου ανθρώπου, πόσο σημαντικό ρόλο παίζει σ' αυτήν την πιθανότητα η ράτσα του επίδοξου "κλέφτη" και κατά πόσο η πιθανότητα του να αποκτήσει ο άλλος αυτό που δεν έχω εγώ οφείλεται στο ότι αυτός ο άλλος είναι μαύρος, κίτρινος, κόκκινος, Αλβανός, Ρώσος, Γερμανός, Αμερικανός ή απλά ικανότερος από μένα...

    Διάβασα και τις 10 σελίδες του θέματος σήμερα και μου άρεσαν αρκετές παρεμβάσεις. Από την άλλη μεριά, φυσικά, είδα πως πολλοί ΝΕΟΙ κι αυτό είναι το χειρότερο, υποστήριξαν τα ρατσιστικά τους αισθήματα με πάθος. Ξεκίνησα να γράψω κάποιες ευχές προς αυτά τα άτομα, αλλά μάλλον κακό στον εαυτό μου θα κάνω με το να ασχοληθώ. Η ζωή είναι ρόδα και γυρίζει, κι αλλάζει τα πράγματα. "...γίνονται πρώτοι οι τελευταίοι..." και το αντίστροφο.
    Κι ό,τι βρίζεις, ό,τι κοροϊδεύεις, ό,τι αδικείς το λούζεσαι κάποια στιγμή. Εκ πείρας αυτό.
    Κι ένα-δυο ακόμα "τσιτάτα" για να έχουν να με κατηγορούν οι εχθροί μου:

    "Είστε σαν τους τάφους, που απ' έξω είναι καθαροί με λευκά μάρμαρα και λουλούδια κι από μέσα βρωμάνε από τη σαπίλα, τα σκουλήκια και τη σήψη"

    "Οι χειρότεροι κλέφτες είναι οι μωροί. Αυτοί σου κλέβουν κέφι και χρόνο"

    Και μια πρόταση για να σας αφήσω. Γιατί δε μαζεύεστε όλοι οι ρατσιστές σ' ένα μέρος να είστε όλοι μαζί χωρίς "εισβολείς-αλλοδαπούς", να φτιάξετε το δικό σας κρατίδιο και να μη σας ενοχλεί κανείς και να μη σας έχουμε κι εμείς ανάμεσά μας;
    Άντε γιατί τα πόδια σας βρωμάνε λιγότερο απ'την ψυχή σας κι αυτό δεν αντέχεται με τίποτα.


    [quote] I hope, someday, you'll join me...And the world...will live as One...[/quote]
    Tren
    27.06.2007, 18:17
    Παράθεση:

    Το μέλος Kerato στις 27-06-2007 στις 15:52 έγραψε...

    Μια διαφορετική προσέγγιση μήπως και κρατήσω την Tren στην κουβέντα:
    Όλα ξεκινάν από την έννοια της ιδιοκτησίας. Φανταστείτε, αν μπορείτε, τον εαυτό σας απαλλαγμένο από κάθε κτητική αντωνυμία. Φανταστείτε ότι δεν υπάρχει χώρα ΜΟΥ, έθνος ΜΟΥ, σπίτι ΜΟΥ, χωράφι ΜΟΥ, λεφτά ΜΟΥ, τυπόπιτά ΜΟΥ, αμάξι ΜΟΥ, ρούχα ΜΟΥ, δέντρο ΜΟΥ κι οτιδήποτε άλλο σας έρχεται στο νου (πέρα από το σώμα σας), για κανέναν άνθρωπο.
    Σε μια τέτοιου είδους φανταστική κατάσταση, όπου κανείς δε θα είχε κάτι δικό του κι όλα θα ήταν ελεύθερα να τα απολαύσει ο καθένας, θα υπήρχε χώρος για ρατσισμό; Μάλλον όχι.
    Ας αναρωτηθεί ο καθένας μας τί φοβάται ότι θα χάσει από τα κεκτημένα του εξ αιτίας κάποιου άλλου ανθρώπου, πόσο σημαντικό ρόλο παίζει σ' αυτήν την πιθανότητα η ράτσα του επίδοξου "κλέφτη" και κατά πόσο η πιθανότητα του να αποκτήσει ο άλλος αυτό που δεν έχω εγώ οφείλεται στο ότι αυτός ο άλλος είναι μαύρος, κίτρινος, κόκκινος, Αλβανός, Ρώσος, Γερμανός, Αμερικανός ή απλά ικανότερος από μένα...

    Διάβασα και τις 10 σελίδες του θέματος σήμερα και μου άρεσαν αρκετές παρεμβάσεις. Από την άλλη μεριά, φυσικά, είδα πως πολλοί ΝΕΟΙ κι αυτό είναι το χειρότερο, υποστήριξαν τα ρατσιστικά τους αισθήματα με πάθος. Ξεκίνησα να γράψω κάποιες ευχές προς αυτά τα άτομα, αλλά μάλλον κακό στον εαυτό μου θα κάνω με το να ασχοληθώ. Η ζωή είναι ρόδα και γυρίζει, κι αλλάζει τα πράγματα. "...γίνονται πρώτοι οι τελευταίοι..." και το αντίστροφο.
    Κι ό,τι βρίζεις, ό,τι κοροϊδεύεις, ό,τι αδικείς το λούζεσαι κάποια στιγμή. Εκ πείρας αυτό.
    Κι ένα-δυο ακόμα "τσιτάτα" για να έχουν να με κατηγορούν οι εχθροί μου:

    "Είστε σαν τους τάφους, που απ' έξω είναι καθαροί με λευκά μάρμαρα και λουλούδια κι από μέσα βρωμάνε από τη σαπίλα, τα σκουλήκια και τη σήψη"

    "Οι χειρότεροι κλέφτες είναι οι μωροί. Αυτοί σου κλέβουν κέφι και χρόνο"

    Και μια πρόταση για να σας αφήσω. Γιατί δε μαζεύεστε όλοι οι ρατσιστές σ' ένα μέρος να είστε όλοι μαζί χωρίς "εισβολείς-αλλοδαπούς", να φτιάξετε το δικό σας κρατίδιο και να μη σας ενοχλεί κανείς και να μη σας έχουμε κι εμείς ανάμεσά μας;
    Άντε γιατί τα πόδια σας βρωμάνε λιγότερο απ'την ψυχή σας κι αυτό δεν αντέχεται με τίποτα.





    Παρακολουθω την κουβεντα!Kαι με πολυ μεγαλο ενδιαφερον μαλιστα!!!!

    Απλως θεωρω οτι την αποψη μου την ειπα.
    Και χαιρομαι πολυ που διαβασα και την δικη σου