ελληνική μουσική
    154 online   ·  210.888 μέλη

    Ειστε ρατσιστες ή οχι.

    PashalinaMakia
    28.01.2008, 17:14
    Λοιπόν,υπήρξε περίδος στη ζωή μου οπού ήμουν ρατσίστρια ειδικά με άτομα που είχαν προέλευση απο τις χώρες της Λατινικής Αμερικής.
    Με τον καιρό,μεγαλώνοντας κατάλαβα πως αν είσαι ρατσιστής και δείχνεις την αντιπάθειά σου στους λαούς αυτούς πρέπει να δεχτείς κι εσύ την αντιπάθεια των άλλων εξαιτίας της εθνικότητάς σου.
    Η όψη του πολέμου όμως φαίνεται ίδια στα μάτια των παιδιών της κάθε χώρας.Η αίσθηση της πείνας για όλους είναι ίδια..Τέλος,όλους μας βρίσκει ο θάνατος.Άσχετα απο την εθνικότητά μας.

    Ποιός ο λόγος να είμαι λοιπόν ρατσιστής?

    Δεν είμαι ρατσίστρια.Το λέω και νιώθω καλά που ξεπέρασα αυτό το συναίσθημα.

    Μπορεί να σας φανεί άσχετο το εμοτικόν αλλά έχω φάει κόλλημα.
    Stroumfita456
    28.01.2008, 19:47
    Παράθεση:

    Το μέλος xanthoulak στις 28-01-2008 στις 10:24 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Stroumfita456 στις 27-01-2008 στις 19:35 έγραψε...

    όλοι πιστεύω είμαστε ρατσιστές και όποιος το αρνειται ειναι σίγουρα υποκριτής..μην κρυβόμαστε πίσω απο το δαχτυλο μας ελεος...βαρεθηκα να λένε μερικοι οτι ολοι είμαστε ίσοι και αδέλφια....εγω δεν θα το αρνηθω,ειμαι ρατσιστρια (όσο κακό κι ας φαίνεται σε μερικους)



    Όχι στρουμφίτα, ΕΣΥ είσαι ρατσίστρια κι αυτό δεν κάνει τους υπόλοιπους υποκριτές αν δεν είναι ο,τι είσαι! Είναι φοβερό να καμαρώνει κάποια ή κάποιος για τον ρατσισμό του! Και επειδή υποσεινύδητα δεν μπορεί να το δικαιολογήει πιστεύει ότι όλος ο κόσμος είναι το ίδιο αλλιώς...είναι υποκριτές! Όχι καλή μου, ζήσε με τον εαυτό σου και τα κόμπλεξ σου, τις διακρίσεις και τον ρατσισμό σου κι άσε εμάς απ΄έξω. Κάποιοι/ες από μας κάνουμε αγώνα όλα μας τα χρόνια ενάντια σε οποιοδήποτε ρατσισμό και είμαστε και θα είμαστε απέναντί σας!!!



    Πραγματικά με εκανες και γέλασα...δεν ήξερα οτι σε αυτο το τόπικ λέμε και ανεκδοτα.....
    xanthoulak
    28.01.2008, 19:53
    Υπό λανθάνων χιούμορ στρουμφίτα! Δε πειράζει όμως, αφού χαίρεσαι.... πάλο καλά!!!
    xanthoulak
    28.01.2008, 19:59
    Παράθεση:

    Το μέλος vag_lp στις 28-01-2008 στις 15:36 έγραψε...

    ΚΑΙ αριστερουλα και Ρατσιστρια? Πως γινεται αυτο ?
    Μαλλον δεν ξερεις τι θελεις..... Αλλα γυναικα δεν εισαι? Τι περιμενεις! Πες μου ΜΙΑ που ξερει τι θελει και εγω θα την παντρευτω!!! Το λεω ΔΗΜΟΣΙΟΣ! ΜΙΑ πες μου!!!...






    Τι πίνεις και δε μας δίνεις; Τον ρατσισμό μου πού τον είδες; Στην αηδία μου στον χίτλερ; Πάντως όσο γράφεις τόσο εκτείθεσαι κι άλλο! Ρατσιστής και με τις γυναίκες; Είσαι πράγματι καθαρή φυλή, γνήσιος φασιστόφιλος (για να μην το πω αλλιώς...).
    Astron
    28.01.2008, 22:13
    Παράθεση:

    Το μέλος vag_lp στις 28-01-2008 στις 21:24 έγραψε...
    αντε καλη ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ. ΖΩΑ.


    Στο καλό...
    thank
    28.01.2008, 23:59
    εγω προσβλήθηκα γιατι με είπε ζώον και είπε γύφτισα και τη γυναίκα μου που είναι σκοπιανή και τον πεθερό μου τον είπε γύφτο που είναι από τα σκόπια και εγώ δεν είμαι ρατσιστής αλλά δεν θέλω να λένε το σόι μου γύφτους ούτε και εμένα ζώο και αριστερό όπως αυτήν την παραπάνω την είπε αριστερή και εγώ τον βλέπω εκεί που έχει τα ονοματα στο δεξί μέρος της οθόνης και φοβάμαι γιατί είπε πως θα με διώξει από δώ και τον βλέπω ακόμα εδώ.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : thank στις 29-01-2008 00:01 ]


    StavmanR
    29.01.2008, 04:01
    ΟΦ ΤΟΠΙΚ:
    Κατ' εμένα, είναι σημαντικό να συμμετέχουν τέτοιας ποιότητας συζητητές σε δημόσιες συζητήσεις, ακόμα και αν είναι αρνητικοί προς το όλο κλίμα. Όταν συνηθίσεις την πέτρα, έχεις μάτια μόνο για τα διαμάντια. Αν όμως βουτήξεις σε βούρκο, τότε και η πέτρα σου φαίνεται διαμάντι. Σημαντική υπενθύμιση για όλους μας, να εκτιμούμε το συνομιλητή μας.
    Socrates-Pantelis
    29.01.2008, 10:46
    Aν το καλοσκεφτείς το θέμα απο μόνο του είναι αρκετά ρατσιστικό

    Δεν ξέρω...όσα χρόνια έμενα Αθήνα δεν είχα στιγμή πρόβλημα με έναν ξένο...και αυτοί τώρα που ζουν δίπλα μας στην επαρχία έχουν τα ίδια ΧΝΩΤΑ με μας...
    Τώρα όσον αφορά το σκοπιανό και τις ελληνοτουρκικές σχέσεις...ε..αυτό είναι άλλου παπά βαγγέλιο...που θέλει άλλου είδους συζήτηση και προπάντων ψυχραιμία...
    sigur
    29.01.2008, 11:19
    Παράθεση:

    Το μέλος Stroumfita456 στις 28-01-2008 στις 19:47 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος xanthoulak στις 28-01-2008 στις 10:24 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Stroumfita456 στις 27-01-2008 στις 19:35 έγραψε...

    όλοι πιστεύω είμαστε ρατσιστές και όποιος το αρνειται ειναι σίγουρα υποκριτής..μην κρυβόμαστε πίσω απο το δαχτυλο μας ελεος...βαρεθηκα να λένε μερικοι οτι ολοι είμαστε ίσοι και αδέλφια....εγω δεν θα το αρνηθω,ειμαι ρατσιστρια (όσο κακό κι ας φαίνεται σε μερικους)



    Όχι στρουμφίτα, ΕΣΥ είσαι ρατσίστρια κι αυτό δεν κάνει τους υπόλοιπους υποκριτές αν δεν είναι ο,τι είσαι! Είναι φοβερό να καμαρώνει κάποια ή κάποιος για τον ρατσισμό του! Και επειδή υποσεινύδητα δεν μπορεί να το δικαιολογήει πιστεύει ότι όλος ο κόσμος είναι το ίδιο αλλιώς...είναι υποκριτές! Όχι καλή μου, ζήσε με τον εαυτό σου και τα κόμπλεξ σου, τις διακρίσεις και τον ρατσισμό σου κι άσε εμάς απ΄έξω. Κάποιοι/ες από μας κάνουμε αγώνα όλα μας τα χρόνια ενάντια σε οποιοδήποτε ρατσισμό και είμαστε και θα είμαστε απέναντί σας!!!



    Πραγματικά με εκανες και γέλασα...δεν ήξερα οτι σε αυτο το τόπικ λέμε και ανεκδοτα.....



    o/η xanthoulak τα έγραψε πολύ ωραία απορώ πως η στρουμφίτα νέο κορίτσι έχει τέτοιες αντιλήψεις.Κρίμα πραγματικά κρίμα.
    Πάντως εάν και οι γυναίκες, κατά γενική ομολογία vag_lp είναι αυτές που ξέρουν τι θέλουν και ζητάνε , πολύ περισσότερο από τους άντρες (φαντάζομαι πόσο ελάχιστα έχεις ψυχολογήσει το αντίθετο φύλο..), η συγκεκριμένη μάλλον λόγο το νεαρό της ηλικίας της και της ανωρημότητας της αποτελεί εξαίρεση.Καλά μυαλά
    Socrates-Pantelis
    29.01.2008, 11:49
    Παιδιά βρίσκεται κανεις σας να δώσει έναν αξιόπιστο και επιστημονικά δοσμένο ορισμό του ρατσισμού;Έτσι για να ξέρουμε που πατάμε.Εγώ καταχρηστικά θεωρώ πως ρατσισμός είναι η ιδέα που θεωρεί μία φυλή ή μια ομάδα ανώτερη απο τις άλλες και ως εκεί. Χμ...μετα όμως απο την τόσο χαριτωμένη και μοδάτη αντιρατσιστική λαίλαπα έχω χάσει τα αυγά και τα πασχάλια.Χμμμ...συναναστρέφομαι με πολύ κόσμο,ειδικά με μέλη της αριστεράς και ωρες ώρες με τρομάζουν και ας έχουμε τις ίδιες καταβολές και ιδέες.Θέτουν τα πάντα στην κονίστρα του ρατσιστικού ή μη πράγμα που πολλές φορές με κάνει και σκέφτομαι πως είναι αρκετά fake η όλη τους διάθεση και επιχειρηματολογία-ιδεολογία.Λχ και αυτή η σημαία ή ο εθνικός ύμνος αποτελούν κατ'αυτούς σημάδια παρακμιακού εθνικισμού και προσβολή των μειονοτήτων.
    Μήπως λοιπόν το αντιρατσιστικό μένος είναι μία μορφή ρατσισμού; Χαχα...θα σας πω κάτι που μπορεί να σας φανεί αστείο αλλά πιστέψτε με δεν έιναι διόλου αστείο.Ξέρω καθηγήτρια πανεπιστημίου που προτρέπει τους φοιτητές της να διδάξουν αύριο στα παιδιά πως το νόημα των χριστουγέννων βρίσκεται στο θάρρος της Μαρίας να επιβιώσει ως άγαμη μητέρα στην Ιουδαία του 1μΧ και στα έθνικ στοιχεία της προσκύνησης των μάγων. Καμία άλλη αναφορά θρησκευτικού ή πνευματικού περιεχομένου δεν επιτρέπεται γιατί αποτελει προσβολη για τη δημοκρατία και την πολυσυλλεκτική μας κοινωνία.Ας μην σας φανεί ακραίο και άσχετο το συγκεκριμμένο παράδειγμα . Η ρατσιστική και αντιρατσιστική πλάνη δεν αφορά πλεόν μόνο το πεζοδρόμιο αλλά και τα έδρανα του πανεπιστημίου.
    Από την άλλη βέβαια ας θυμηθούμε πως βασικότερη αιτία του αντιρατσιστικού αγώνα είναι αυτός ο ίδιος ο ρατσισμός. Και τέλος πως για την απαξίωση των εθνικών συμβόλων δεν φταίνε κυρίως αυτοί που απαξιούν αλλα αυτοί που τα ειδωλοποιούν.Όταν υπάρχουν εθνικιστικά κόμματα στην Ελλάδα του 2008 που έχουν ως έμβλημα την Ελλάδα(λες και οι υπόλοιποι είμαστε απο το Τουμπουκτού) και τη σημαία της...ε..τότε ο κοινός και μέσος νους εύκολα κάνει ταυτίσεις και παρεξηγήσεις.Εντελώς άκριτα όμως θα λεγα.
    Και κάτι τελευταιο για την φίλη που έθεσε το θέμα.¨Ολοι είμαστε αδέρφια και ίσοι.Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το αμφισβητείς.Δεν έιναι πλέον θέμα πολιτικής θέσης αλλά ανθρωπιάς ή απανθρωπιάς.Τώρα αν η πραγματικότητα είναι πιο σκληρη και διάφορη του ρομαντισμού μας...ε..τότε ας καθήσει ο καθένας μας να δει ποιος φταιεί και τί φταιει και ας προσπαθήσει να αλλάξει τα πράγματα ξεκινώντας απο τον εαυτό του.

    Astron
    29.01.2008, 13:32
    Παράθεση:

    Το μέλος Stroumfita456 στις 27-01-2008 στις 19:35 έγραψε...
    όλοι πιστεύω είμαστε ρατσιστές και όποιος το αρνειται ειναι σίγουρα υποκριτής..μην κρυβόμαστε πίσω απο το δαχτυλο μας ελεος...βαρεθηκα να λένε μερικοι οτι ολοι είμαστε ίσοι και αδέλφια....εγω δεν θα το αρνηθω,ειμαι ρατσιστρια


    Ας πάμε μαζί ένα ταξιδάκι έναν αιώνα πίσω. 1900
    Τότε που η γυναίκα ήταν ...κατώτερη απ' τον άνδρα. Ο άνδρας την είχε κτήμα του, και φυσικά για να την πάρει έπρεπε να υπάρχει και μια καλή προίκα.
    Η γυναίκα δεν είχε δικαίωμα ψήφου, γιατί όπως γνωρίζεις -κι όποιος το αρνείται είναι σίγουρα υποκριτής- η γυναίκα έχει πολύ κατώτερο μυαλό απ' τον άνδρα.Πώς να το κάνουμε... Δεν είμαστε όλοι ίσοι κι όμοιοι κι αδέρφια και τέτοιες σαχλαμάρες. Άλλο πράγμα ο ΑΝΔΡΑΣ και άλλο πράγμα η γυναικούλα. Για να μαγειρεύει, καλή είναι. Αλλά όχι για να παίρνει σοβαρές αποφάσεις...


    ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Εννοείται πώς τα παραπάνω εξωφρενικά που γράφω είναι εντελώς αντίθετα με αυτά που πιστεύω. Αλλά είναι ειρωνεία να βλέπεις κοινωνικές ομάδες που κάποτε οι ίδιες καταπιέζονταν τόσο σκληρά, (όπως οι γυναίκες τον περασμένο αιώνα ή οι έλληνες μετανάστες) να φέρονται με τον ίδιο ακριβώς τρόπο στην πρώτη ευκαιρία. Και ίσως αυτός είναι ο μόνος τρόπος να τους το δείξεις...
    sigur
    29.01.2008, 13:37
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 29-01-2008 στις 13:32 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Stroumfita456 στις 27-01-2008 στις 19:35 έγραψε...
    όλοι πιστεύω είμαστε ρατσιστές και όποιος το αρνειται ειναι σίγουρα υποκριτής..μην κρυβόμαστε πίσω απο το δαχτυλο μας ελεος...βαρεθηκα να λένε μερικοι οτι ολοι είμαστε ίσοι και αδέλφια....εγω δεν θα το αρνηθω,ειμαι ρατσιστρια


    Ας πάμε μαζί ένα ταξιδάκι έναν αιώνα πίσω. 1900
    Τότε που η γυναίκα ήταν ...κατώτερη απ' τον άνδρα. Ο άνδρας την είχε κτήμα του, και φυσικά για να την πάρει έπρεπε να υπάρχει και μια καλή προίκα.
    Η γυναίκα δεν είχε δικαίωμα ψήφου, γιατί όπως γνωρίζεις -κι όποιος το αρνείται είναι σίγουρα υποκριτής- η γυναίκα έχει πολύ κατώτερο μυαλό απ' τον άνδρα.Πώς να το κάνουμε... Δεν είμαστε όλοι ίσοι κι όμοιοι κι αδέρφια και τέτοιες σαχλαμάρες. Άλλο πράγμα ο ΑΝΔΡΑΣ και άλλο πράγμα η γυναικούλα. Για να μαγειρεύει, καλή είναι. Αλλά όχι για να παίρνει σοβαρές αποφάσεις...


    ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Εννοείται πώς τα παραπάνω εξωφρενικά που γράφω είναι εντελώς αντίθετα με αυτά που πιστεύω. Αλλά είναι ειρωνεία να βλέπεις κοινωνικές ομάδες που κάποτε οι ίδιες καταπιέζονταν τόσο σκληρά, (όπως οι γυναίκες τον περασμένο αιώνα ή οι έλληνες μετανάστες) να φέρονται με τον ίδιο ακριβώς τρόπο στην πρώτη ευκαιρία. Και ίσως αυτός είναι ο μόνος τρόπος να τους το δείξεις...



    μπράβο Astron, πολύ ευφυή επιχείρημα, εύγε
    StavmanR
    29.01.2008, 16:55
    Υπάρχει ετυμολογική και εννοιολογική ερμηνεία της κάθε λέξης. Η ετυμολογική έχει σχέση με την αρχική προέλευσή και τη λεξιπλαστική δημιουργία του όρου. Η εννοιολογική έχει σχέση με το πώς αυτή χρησιμοποιείται σήμερα, καθ' υπέρβασιν του αρχικού νοήματος και επέκταση αυτού στα σύγχρονα δεδομένα.

    Λεξικό Τριανταφυλλίδη:
    ρατσισμός ο [ratsizmσs] O17 : η αντίληψη εκείνων που πιστεύουν ότι η δική τους φυλή είναι ανώτερη από τις άλλες που η φύση τις έχει καταδικάσει σε κληρονομική κατωτερότητα· (πρβ. φυλετικές διακρίσεις) : O ~, παρόλο που είναι επιστημονικά αστήρικτος, αποτελεί σημαντικό παράγοντα πολιτικού ανταγωνισμού. H ιδεολογία του ρατσισμού μόνο μίσος και φανατισμό εμπνέει. || Kοινωνικός ~, για ανάλογη αντίληψη και συμπεριφορά σε βάρος κοινωνικών ομάδων που μειονεκτούν ή διαφέρουν. [λόγ. < ιταλ. razz(ismo) -ισμός]

    Η πρώτη ερμηνεία είναι η ετυμολογική, ενώ η δεύτερη η εννοιολογική. Μέσα στο γενικότερο πνεύμα αφορισμού των εννοιών και αναρχίας γλώσσας και σκέψης, μπορεί κανείς να κάνει άπειρα λεξιπλαστικά λογοπαίγνια στις μέρες μας.
    vaninoui
    29.01.2008, 18:52
    Nomizw mia poio swsth erwthsi panw se auto to 8ema einai h eksis:


    MIPOS H KOINONIA MAS EINAI RATSISTIKH?

    dioti kanena atomo den einai ek gennetis ratsistis.
    einai oi epiroes pou dexomaste
    einai ta gamimena ta mesa mazikis enimerwsis
    pou se ypnotizoun kai se kanoun ermaio-
    mazi me pollous allous paragontes...

    ys1:...den simainei pos eipeidi eimaste meloi mias ratsistikis koikonias eu8inomaste giauto ...h istoria arxise apo polli palia kai 8elei 8rassos kai 8aros gia na allaksei

    ys2:prosopika den pisteuw pos auto 8a simvei sintoma ,an pote ginei telospanton ... eite pio koimismenoi 8a maste eite...

    "Face Your Fears,Live Your Dreams"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vaninoui στις 29-01-2008 18:54 ]


    agnes-5
    29.01.2008, 20:10
    Εγώ πιστεύω πως όλοι μας είμαστε ρατσιτσές είτε λίγο είτε πολύ. Και εγώ είμαι ρατσίστρια.
    etsiaplakelly
    29.01.2008, 20:22
    Παράθεση:

    Το μέλος agnes-5 στις 29-01-2008 στις 20:10 έγραψε...

    Εγώ πιστεύω πως όλοι μας είμαστε ρατσιτσές είτε λίγο είτε πολύ. Και εγώ είμαι ρατσίστρια.





    και εγω μαλλον....αλλα δεν το ξαναλεω!
    StavmanR
    29.01.2008, 21:20
    ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ



    Ρατσισμός είναι η θεωρία που υποστηρίζει την ανωτερότητα μιας φυλής και αποβλέπει στην διατήρηση της «καθαρότητάς» της και στην κυριαρχία της επί των άλλων.



    Μορφές ρατσισμού

    · Φυλετικός

    · Κοινωνικός σε άτομα ή ομάδες( πολιτική ιδεολογία, πνευματικό επίπεδο, οικονομική κατάσταση) , απέναντι στις γυναίκες, στα άτομα με ειδικές ανάγκες, στις μειονότητες.

    · Θρησκευτικός ( δόγματα)



    Φαινόμενα κατά το παρελθόν:



    Έλληνες – Βάρβαροι, Ευρωπαίοι άποικοι - Έγχρωμοι, Εβραίοι – Χριστιανοί, Αρμένιοι – Τούρκοι, Απαρτχάιντ, Αντισημιτισμός( Γ ΄Ράιχ – Εβραίοι).



    Αίτια

    · Οικονομικοί λόγοι ( π.χ Εκμετάλλευση μαύρων, σήμερα Αλβανών, που αποτελούν φθηνά εργατικά χέρια)

    · Έλλειψη παιδείας( οι απαίδευτοι γίνονται εύκολα θύματα προπαγάνδας. Δεν μπορούν να κρίνουν. Οι επιτήδειοι μπορούν να καλλιεργήσουν στους ανθρώπους αισθήματα κατωτερότητας ή να τους φανατίσουν εναντίον άλλων ομάδων.

    · Οικονομικά και πολιτικά προβλήματα μιας κοινωνίας.(Η βία , η εγκληματικότητα, η ανεργία δημιουργούν ένταση η οποία εκτονώνεται πάνω στους ξένους που γίνονται τα εξιλαστήρια θύματα).

    · Επιθυμία ατόμων και λαών για απόκτηση δύναμης και εξουσίας. Συμφέροντα οικονομικά, εδαφικά, κοινωνικά, πολιτικά)

    · Βαθμός επιρροής των θρησκευτικών δοξασιών.

    · Ηθική εξαχρείωση. Οι άνθρωποι υιοθετούν ρατσιστικές αντιλήψεις προκειμένου να εκμεταλλευτούν τον συνάνθρωπό τους.

    · Κοινωνική διαστρωμάτωση. Ανισότητα στην παροχή ευκαιριών. Η κοινωνική ισότητα είναι περισσότερο θεωρία παρά πρακτική.

    · Προκαταλήψεις που δημιουργούνται από την οικογένεια, την παράδοση, από το περιεχόμενο των σπουδών του εκπαιδευτικού μας συστήματος.

    · Εθνικιστικά αίτια ( Οι μικροί λαοί φοβούνται την αφομοίωσή τους από τους μεγάλους και ισχυρούς και χρησιμοποιούν τον εθνικισμό ως ασπίδα διασφάλισης της ταυτότητάς τους).



    Φαινόμενα Ρατσισμού στις μέρες μας.:



    · Μεροληπτική αντιμετώπιση έγχρωμων από τους λευκούς.

    · Εθνικιστικές αντιλήψεις

    · Αντιμετώπιση μειονοτήτων ή παρεπιδημούντων ( που μένουν προσωρινά σε ένα τόπο) ατόμων. ( Τσιγγάνοι, Αλβανοί, Άτομα από τριτοκοσμικές χώρες)

    · Αναβίωση ναζιστικών θεωριών

    · Αντιμετώπιση γυναίκας

    · Κοινωνικές ομάδες με ιδιαίτερα χαρακτηριστικά ( ομοφυλόφιλοι, ναρκομανείς, άτομα με AIDS, άτομα με ειδικές ανάγκες)

    · Ρατσισμός που πηγάζει από την επαγγελματική θέση , την οικονομική κατάσταση, την θρησκευτική πίστη, την καταγωγή κ.λ των ατόμων.



    Συνέπειες:



    · Οικονομική εκμετάλλευση ατόμων και λαών.

    · Το άτομο αποδέχεται σκοταδιστικές αντιλήψεις με αποτέλεσμα την παρακώλυση της κριτικής σκέψης. Πνευματική ανελευθερία.

    · Υπονομεύεται η δημοκρατική λειτουργία των θεσμών από την κυριαρχία της αδικίας, αναξιοκρατίας, την περιφρόνηση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων

    · Περιθωριοποιούνται άτομα κα ομάδες. Παρεμποδίζεται η δημιουργική τους συμμετοχή στην κοινωνία και η εξέλιξή τόσο των ίδιων όσο και της κοινωνίας.

    · Στερεί από τους λαούς θύματα του ρατσισμού την ευκαιρία να αναπτύξουν πολιτισμό.

    · Κυριαρχεί ο φόβος ανάμεσα στους ανθρώπους, δημιουργείται κοινωνική δυσλειτουργία. Τα άτομα δε συνεργάζονται αρμονικά.

    · Συχνό είναι το φαινόμενο των εκδηλώσεων βίας από τους ρατσιστές.

    · Ο εθνικισμός μπορεί να οδηγήσει σε πολεμικές συγκρούσεις.



    Τρόποι Αντιμετώπισης – Λύσεις:



    · Παιδεία του λαού .Να κρίνει , να μην πέφτει θύμα προπαγάνδας. Η παιδεία πρέπει να είναι ανθρωπιστική.

    · Πολιτική ηγεσία. Να μην ενθαρρύνει ρατσιστικές εκδηλώσεις. Παράλληλα πρέπει να ασκεί υπεύθυνη πολιτική για τα άτομα με ειδικές ανάγκες, για τους αλλοεθνείς, για τις μειονότητες.

    · Η διαμόρφωση της εθνικής συνείδησης πρέπει να γίνεται στη σωστή της διάσταση. Πρέπει να γίνει κατανοητό ότι οι πολιτισμοί αλληλοσυμπληρώνονται κα δεν υπάρχουν στεγανά ανάμεσα τους.

    · Τα Μ.Μ.Ε. πρέπει να μην καλλιεργούν ρατσιστικές αντιλήψεις. Να προβάλλουν τα μηνύματα και των πνευματικών ανθρώπων.

    · Οι πολιτιστικές ανταλλαγές μεταξύ των λαών κα η επαφή με τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά τους είναι ένα μέσον καταπολέμησης του ρατσισμού.

    · Ο κάθε πολίτης πρέπει να διαθέτει κοινωνική συνείδηση. Να μπορεί ν θέτει το συλλογικό καλό πάνω από το ατομικό.

    · Η οικογένεια πρέπει να μην περνάει απαρχαιωμένες ιδέες και προκαταλήψεις στα νεαρά μέλη της.

    · Οι Διεθνείς Οργανισμοί από τη μεριά τους μπορούν να επιβάλλουν κυρώσεις , οικονομικές ή διπλωματικές, σε όλους όσους καταπατούν τα ανθρώπινα δικαιώματα και δεν σέβονται την ανθρώπινη υπόσταση του κάθε ατόμου.



    Νέοι της εποχής μας και ρατσισμός:





    Είναι γεγονός ότι οι νέοι της εποχής μας δεν διακατέχονται από προκαταλήψεις και ρατσισμό τόσο όσο σε παλαιότερες εποχές. Αυτό οφείλεται σε:

    · Πιο ολοκληρωμένη και σφαιρική παιδεία.

    · Ελεύθερη και άμεση επικοινωνία μεταξύ των λαών. ( π.χ τουρισμός)

    · Ιδιαίτερος χαρακτήρας των νέων. Από τη φύση τους οι νέοι είναι ανιδιοτελείς, ιδεολόγοι, ευαίσθητοι και δημοκρατικοί.

    · Πολιτιστικές ανταλλαγές, Αθλητικές συναντήσεις.

    · Καλλιέργεια πνεύματος ειρήνης, ανθρωπισμού, διεθνισμού τα τελευταία χρόνια. Διεθνείς οργανισμοί ( Ο.Η.Ε , UNICEF, GREENPEACE) συμβάλλουν στην άμβλυνση των διαφορών, την απόρριψη των ρατσιστικών αντιλήψεων και στην προσέγγιση των λαών.



    ----

    Υ.Γ.
    Το παραπάνω κείμενο αποτελεί σκελετό έκθεσης της Β' Λυκείου. Προσωπικά, θεωρώ ότι πολλές φορές οι επιστροφές στις ρίζες τις εκπαιδεύσεως είναι χρήσιμες. Το πιο χρήσιμο κομμάτι του σκελετού, θεωρώ ότι είναι ΤΑ ΑΙΤΙΑ και συγκεκριμένα το ψυχολογικό μέρος των κοινωνικών ανισοτήτων. Δηλαδή, ο τρόπος με τον οποίο ανακαλύπτουμε εξωτερικούς εχθρούς για να δικαιολογήσουμε την εσωτερική ανισορροπία.

    Το τελευταίο κομμάτι απαντά στη θέση πολλών συνομιλητών για τη συχνότητα των ρατσιστικών τάσεων και συγκεκριμένα στη νεολαία. Επίσης, υπενθυμίζει στους νέους την ελπίδα που εναποθέτει η γερασμένη κοινωνία στα μάτια τους για ένα καλύτερο και αισιόδοξο αύριο. Μη βιάζεστε να γεράσετε υιοθετώντας κουσούρια των μεγαλύτερων, παιδιά...


    Πηγή κειμένου 'ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ'.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 29-01-2008 21:25 ]


    Paraskevikefalonia
    31.01.2008, 11:01
    πιστεύω οτι όλοι είμαστε ίσοι !
    xanthoulak
    31.01.2008, 16:04
    Έτσι! Όλοι κι όλες είμαστε ίσοι, ευτυχώς όχι ίδιοι! Αυτό προφανώς δεν το αντέχουν οι παραπάνω που δηλώνουν ότι είναι ρατσίστριες! Απορώ πώς μπορεί ένα άτομο να μην ντρέπεται (έστω κι αν είναι προς τιμήν του που το παραδέχεται) να είναι ρατσιστής που σημαίνει ότι αποκλείει ομάδες ανθρώπων που θεωρούνται γιάυτόν υποδιέστερες-κατώτερες;-διαφορετικές από αυτόν άρα όχι καλές!!!
    ΝΑΙ ΣΤΗ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ!!!
    ΟΛΟΙ-ΟΛΕΣ ΙΣΟΙ!
    Conspiratus
    02.02.2008, 20:02
    Φυσικα και ειμαι ρατσιστρια...θα ελεγα ψεματα αν ελεγα πως δεν ειμαι...
    Δυστυχως γινομαστε αυτο στο οποιο μεγαλωνουμε...και ζουμε σε ρατσιστικη κοινωνια οπως προαναφερθηκε...

    Παντως προσωπικα δεν νομιζω οτι εχω συγκεκριμενο κολλημα ρατσισμου...εννοω οχι επειδη ο αλλος σονι και καλα ειναι απο αλλη χωρα θα τον αντιπαθησω ή επειδη εχει αλλη θρησκει ή επειδη ειναι μαυρος ή κιτρινος...

    Στην πορεια της ζωης μου ειχα φιλους οι οποιοι ηταν απο αλλη χωρα,ηταν μαυροι,και ειχαν και διαφορετικη θρησκεια απο αυτην της χωρας μου!!!

    Μαλλον εγω αλλου κολλαω...αλλα δεν ξερω ακομα που!!!!!