ελληνική μουσική
    805 online   ·  210.851 μέλη

    Ο περίφημος κώδικας Da Vinci..!

    santourman
    20.05.2006, 09:35
    Quote:

    Το μέλος uNick στις 19-05-2006 στις 21:02 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος sintorin στις 19-05-2006 στις 17:10 έγραψε:
    [i]...Kai pios sto leei esena, oti ta euaggelia tis ekklisias den dinoun mia pseutiki idiotita sto xristo? Kai i ekklisia xreisimopiei auta pou tin sumferoun, gia na krataei tin eksousia, pou vlepei na xanei me ton kairo, kai pou kerdise me toso kopo kai aima...


    Πολύ σωστά George. Και για να το κάνουμε και πιο λιανά, ο καθένας προβάλλει ως αλήθεια τα κομμάτια που τον βολεύουν, είτε αυτό αφορά ιστορικά δεδομένα, είτε θεωρίες, είτε εκτιμήσεις, είτε... είτε... είτε...! Στην συγκεκριμένη περίπτωση, τα "γνωστά" ή "αληθινά" ή "σωστά" ή "γνήσια" Ευαγγέλια προβάλλονται ως η μοναδική αλήθεια επί της γης, και οτιδήποτε πέραν αυτών
    είναι "αιρετικό", "κακόβουλο", "παραμύθι" κλπ...

    Ας είναι όμως... Αφού υπάρχουν εκατομύρια άνθρωποι που έχουν την ανάγκη να πιστεύουν σε κάτι, όλο και κάποιος θα βρισκόταν να τους το πασάρει-επιβάλλει... Προσωπικά προτιμώ να σκέφτομαι ΕΓΩ για εμένα, και όχι κάποιοι άλλοι...

    [/I]



    Η Εκκλησία δεν έχει ανάγκη τσαρλατανισμούς και αποκρύψεις διαφόρων στοιχείων που -υποτίθεται- δεν τη συμφέρουν. Τουλάχιστον όχι η Ορθόδοξη. Για τις άλλες δεν ξέρω (μιας και είπε κάποιος πιο πάνω για σταυροφορίες και για κρυμμένους παπύρους στο Βατικανό). Τα τόσα θαύματα που γίνονται, οι μεγάλες αγιορείτικες (και όχι μόνο αγιορείτικες) μορφές του αιώνα μας (και όποιος δεν τα πιστεύει αυτά, με γεια του με χαρά του), δηλώνουν πως η Εκκλησία είναι εδώ, παρόλους τους εσωτερικούς κλυδωνισμούς που περνάει κατά καιρούς, παρόλες τις ακραίες φανατικές οργανώσεις (π.χ. παλαιοημερολογίτες), τα οποία, ναι δυστυχώς, έχουν να κάνουν με εξουσίες κλπ...
    sintorin
    20.05.2006, 16:32
    Quote:

    Το μέλος uNick στις 19-05-2006 στις 21:02 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος sintorin στις 19-05-2006 στις 17:10 έγραψε:
    [i]...Kai pios sto leei esena, oti ta euaggelia tis ekklisias den dinoun mia pseutiki idiotita sto xristo? Kai i ekklisia xreisimopiei auta pou tin sumferoun, gia na krataei tin eksousia, pou vlepei na xanei me ton kairo, kai pou kerdise me toso kopo kai aima...


    Ας είναι όμως... Αφού υπάρχουν εκατομύρια άνθρωποι που έχουν την ανάγκη να πιστεύουν σε κάτι, όλο και κάποιος θα βρισκόταν να τους το πασάρει-επιβάλλει... Προσωπικά προτιμώ να σκέφτομαι ΕΓΩ για εμένα, και όχι κάποιοι άλλοι...

    [/I]


    Ti na kanoume Nick...sumfono kai ego me esena....
    St_Anger
    20.05.2006, 22:03
    ρε συ santouroman μου μιλάς κι εσύ λες και ο βισαρίονας ήταν Άγιος τελικά! Και τι πάει να πει ορθόδοξη? ότι είναι η πιο σωστή? θαέλεγα τώρα τι είναι! Και να η μεγάλη μου απορία! γιατί μόνο η δικιά μας θρησκεία έχει τόσα πολλά δόγματα (ορθόδοξη, καθολική, ιεχωβάδες, προτεστάντες, πετνικοστιανή,....) ? η Εκκλισία είναι μία καλή κερδοφόρα επιχείρηση! πάρτε το χαμπάρι! έχετε δει ποτ΄παπά να πεινάει? Τόσα γίνοντε και ακούγοντε! δεν ξέρετε τίποτα εσείς? Έλεος! Εδώ μέχρι και σταυρουδάκια που έχουν το Τίμιο Ξύλο πουλάνε και σε τιμή που θες δάνειο να αποκτήσεις ένα! που είναι λοιπόν η εκκλισία τι κάνει και τι λέει?
    uNick
    21.05.2006, 18:29
    Quote:

    Το μέλος santourman στις 20-05-2006 στις 09:35 έγραψε:
    Η Εκκλησία δεν έχει ανάγκη τσαρλατανισμούς και αποκρύψεις διαφόρων στοιχείων που -υποτίθεται- δεν τη συμφέρουν. Τουλάχιστον όχι η Ορθόδοξη.


    Έστω ότι είναι έτσι... Τότε, γιατί λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο με την Καθολική? Γιατί "προτρέπει" τους πιστούς να μην αγοράσουν το βιβλίο και να μην δουν την ταινία? Τί έχει να φοβηθεί? Τί έχει να χάσει?
    Τα ερωτήματά μου δεν είναι ρητορικά... Υπάρχουν απαντήσεις και αν σκεφτείς για λίγο όχι ως πιστός αλλά ως άνθρωπος μεταξύ ανθρώπων θα τις βρεις... Και για να μην παρεξηγηθώ πάλι, σου λέω πως το ίδιο κάνει και το ιερατείο του Ισλάμ, και των Ινδουιστών, κλπ....
    santourman
    21.05.2006, 21:14
    Quote:

    Το μέλος uNick στις 21-05-2006 στις 18:29 έγραψε:

    Έστω ότι είναι έτσι... Τότε, γιατί λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο με την Καθολική? Γιατί "προτρέπει" τους πιστούς να μην αγοράσουν το βιβλίο και να μην δουν την ταινία? Τί έχει να φοβηθεί? Τί έχει να χάσει?




    Επαναλαμβάνω πάλι.......
    Quote:


    Το μέλος santourman στις 18-05-2006 στις 16:46 έγραψε:


    ...η όλη αντίδραση (από ό,τι έχω καταλάβει) γίνεται γιατί προσκολλούν στο Χριστό μια ψεύτικη ιδιότητα. Οτι δηλαδή ήταν παντρεμένος. Γιατί ο συγγραφέας κάνει κάτι τέτοιο; Προφανώς για να πουλήσει, γιατί πάντα πουλάνε τέτοιες περιπτώσεις. Και γιατί χρησιμοποίησε το πρόσωπο του Χριστού και όχι κάποιο άλλο ιστορικό πρόσωπο για ένα τέτοιο μυθιστόρημα (με ψεύτικα στοιχεία); Γιατί τον ενοχλεί (γνώμη μου είναι αυτή) που ο Χριστός για εμάς τους χριστιανούς είναι η αλήθεια, η αγάπη και πολλά άλλα. Δε θα μπορούσε π.χ. να βάλει τον Βούδα ή τον Μωάμεθ; Εγώ αναρωτιέμαι, αν γραφόταν ένα τέτοιο μυθιστόρημα για κάποιον πολιτικό ηγέτη της εποχής μας, δε θα γινόταν 'το σώσε' από αντιδράσεις; Αρα γιατί να μας προβληματίζει που με αυτόν τον τρόπο θίγεται η προσωπικότητα του θρησκευτικού ηγέτη εκατομμυρίων ανθρώπων;




    Μπάμπης ο Σαντουρίστας


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : santourman στις 21-05-2006 21:24 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : santourman στις 21-05-2006 21:25 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 21-05-2006 21:34 ]
    santourman
    21.05.2006, 21:21
    Quote:

    Το μέλος St_Anger στις 20-05-2006 στις 22:03 έγραψε:

    ρε συ santouroman μου μιλάς κι εσύ λες και ο βισαρίονας ήταν Άγιος τελικά! Και τι πάει να πει ορθόδοξη? ότι είναι η πιο σωστή? θαέλεγα τώρα τι είναι! Και να η μεγάλη μου απορία! γιατί μόνο η δικιά μας θρησκεία έχει τόσα πολλά δόγματα (ορθόδοξη, καθολική, ιεχωβάδες, προτεστάντες, πετνικοστιανή,....) ? η Εκκλισία είναι μία καλή κερδοφόρα επιχείρηση! πάρτε το χαμπάρι! έχετε δει ποτ΄παπά να πεινάει? Τόσα γίνοντε και ακούγοντε! δεν ξέρετε τίποτα εσείς? Έλεος! Εδώ μέχρι και σταυρουδάκια που έχουν το Τίμιο Ξύλο πουλάνε και σε τιμή που θες δάνειο να αποκτήσεις ένα! που είναι λοιπόν η εκκλισία τι κάνει και τι λέει?





    Επαναλαμβάνω....
    Quote:

    Το μέλος santourman στις 20-05-2006 στις 09:35 έγραψε:

    Τα τόσα θαύματα που γίνονται, οι μεγάλες αγιορείτικες (και όχι μόνο αγιορείτικες) μορφές του αιώνα μας (και όποιος δεν τα πιστεύει αυτά, με γεια του με χαρά του)




    Μπάμπης ο Σαντουρίστας
    ΥΓ Φίλοι διαχειριστές, τι λάθος έκανα με τα quotes...?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : santourman στις 21-05-2006 21:27 ]
    Orfeus
    21.05.2006, 21:43
    Τίποτα δεν έκανες.
    Το έφτιαξες και είναι οκ!!!!


    uNick
    21.05.2006, 21:43
    Για να σε ξαναρωτάω τόσο επίμονα, καταλαβαίνεις (?) ότι δεν έχω σαφή εικόνα της θέσης σου... Επιπλέον, μην ξεχνάς πως αυτή η επιλογή στο πρόσωπο του Ιησού δεν έγινε τυχαία. Δεν ξύπνησε ένα πρωί ο συγγραφέας γεμάτος έμπνευση για μια φανταστική ιστορία και επέλεξε τον Ιησού... Το βιβλίο βασίζεται σε γραπτά. Είτε μας αρέσει είτε όχι, υπάρχουν κείμενα από την εποχή του Ιησού που αμφισβητούν την ανάσταση και την αγαμία του, δεν είναι επιννόηση δική μας. Και πάνω σε αυτά τα κείμενα φτιάχνεται μια ιστορία, ίσως φανταστική αλλά όχι απίθανη. Και ναι, ο συγγραφέας το κάνει για να πουλήσει. Και η επιλογή ως προς το πρόσωπο του Ιησού είναι αυτή, γιατί δεν υπάρχουν αντίστοιχα κείμενα πχ για τον Βούδα. Αν η θεϊκή υπόσταση του Βούδα τελούσε υπό αμφισβήτιση από κάποια κείμενα, ίσως ο Μπράουν να επέλεγε τον Βούδα... Βρήκε "πάτημα" στην περίπτωση του Ιησού, και έγραψε ένα βιβλίο. Ένα μυθιστόρημα, όπως έχει από την πρώτη στιγμή πει ο ίδιος...
    Astron
    21.05.2006, 21:49
    Quote:

    Το μέλος uNick στις 21-05-2006 στις 21:43 έγραψε:

    Αν η θεϊκή υπόσταση του Βούδα τελούσε υπό αμφισβήτιση από κάποια κείμενα, ίσως ο Μπράουν να επέλεγε τον Βούδα... Βρήκε "πάτημα" στην περίπτωση του Ιησού, και έγραψε ένα βιβλίο. Ένα μυθιστόρημα, όπως έχει από την πρώτη στιγμή πει ο ίδιος...





    Συμφωνώ με τα υπόλοιπα, αλλά ο Βούδας δεν ήταν θεός. (Ούτε ισχυριζόταν ότι ήταν θεός, ούτε καν απεσταλμένος του θεού.)
    Orfeus
    21.05.2006, 22:03
    Αυτό συμβαίνει επειδή ακριβώς τα κείμενα που αφορούν τη ζωή του Ιησού, είναι αντιγραμμένα και παραποιημένα μάλιστα σε τέτοιο σημείο, ώστε να υπάρχουν διαφορές του ενός ευαγγελίου με το άλλο.

    Οι ερευνητές και οι μελετητές τα σκαλίζουν και πολύ καλά κάνουν.
    Γιατί όχι άλλωστε; Δεν έχει σημασία εάν δεχόμαστε ή όχι τα συμπεράσματά τους. Κατά τη γνώμη μου όμως, είναι σημαντικό και θα έπρεπε –αν μη τι άλλο- αφού πρόκειται για τη ζωή του …..Θεού, να υπάρχει σύμπνοια και σαφήνεια στα κείμενα των αντιγραφέων του 4ου μ.Χ. αιώνα.


    Everybody must give something back, for something they get.....


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 22-05-2006 04:17 ]
    santourman
    22.05.2006, 09:20
    Quote:

    Το μέλος uNick στις 21-05-2006 στις 21:43 έγραψε:

    Για να σε ξαναρωτάω τόσο επίμονα, καταλαβαίνεις (?) ότι δεν έχω σαφή εικόνα της θέσης σου... Επιπλέον, μην ξεχνάς πως αυτή η επιλογή στο πρόσωπο του Ιησού δεν έγινε τυχαία. Δεν ξύπνησε ένα πρωί ο συγγραφέας γεμάτος έμπνευση για μια φανταστική ιστορία και επέλεξε τον Ιησού... Το βιβλίο βασίζεται σε γραπτά. Είτε μας αρέσει είτε όχι, υπάρχουν κείμενα από την εποχή του Ιησού που αμφισβητούν την ανάσταση και την αγαμία του, δεν είναι επιννόηση δική μας. Και πάνω σε αυτά τα κείμενα φτιάχνεται μια ιστορία, ίσως φανταστική αλλά όχι απίθανη. Και ναι, ο συγγραφέας το κάνει για να πουλήσει. Και η επιλογή ως προς το πρόσωπο του Ιησού είναι αυτή, γιατί δεν υπάρχουν αντίστοιχα κείμενα πχ για τον Βούδα. Αν η θεϊκή υπόσταση του Βούδα τελούσε υπό αμφισβήτιση από κάποια κείμενα, ίσως ο Μπράουν να επέλεγε τον Βούδα... Βρήκε "πάτημα" στην περίπτωση του Ιησού, και έγραψε ένα βιβλίο. Ένα μυθιστόρημα, όπως έχει από την πρώτη στιγμή πει ο ίδιος...





    Φίλε μου δεν καταλαβαίνω γιατί δε με καταλαβαίνεις! Είπα ότι η αντίδραση προέρχεται από ένα ψευδές (με βάση τα κείμενα της Αγ.Γραφής - τι στο καλό, ολόκληρος Θεός και δε θα γινόταν η παραμικρή αναφορά;;;) στοιχείο για το πρόσωπο του Χριστού. Είπα και παραδείγματα! Εγώ δεν ξέρω για άλλα κείμενα που αμφισβητούν την αγαμία του Ιησού, όπως λες. Εχεις κάτι να μας το αποδείξεις;
    Η δική μου θέση δεν έχει να κάνει τόσο με τα κείμενα (μιας και δεν υπάρχουν για τον Βούδα - και είτε αναφέρουν κάτι για τον Χριστό ή όχι) αλλά για το πρόσωπο στο οποίο πιστεύει ο κόσμος. Τόσο στον Χριστό, όσο και στον Βούδα, πιστεύουν σε αυτούς εκατομμύρια άνθρωποι! Γι'αυτό δικαιολογώ την αντίδραση της Εκκλησίας, όχι όμως με τον τρόπο που έγινε.....
    gazakas
    22.05.2006, 15:09
    Μπάμπη, το ψευδές κείμενο (το οποίο αν δεν κοπάσει ο θόρυβος από την ταινία αλλά και το βιβλίο δε σκοπεύω να το διαβάσω) είναι ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑ! Δηλαδή μια φανταστική ιστορία! Εκεί πρέπει να τελειώνει κάθε άλλη συζήτηση! Τόσο για τους αφελείς που πιστεύουν για αληθινά τα όσα γράφονται εκεί όσα και για τους πιστούς που θίγονται. Αν είχαν διαβάσει κάποιοι περισσότερο λογοτεχνία, ίσως να μην υπήρχαν τέτοιες συμπεριφορές από τις δυο πλευρές.
    Είναι γνωστό σε όσους ασχολούνται με τη λογοτεχνία, και ιδιαίτερα με το μυθιστόρημα, ότι κάθε συγγραφέας κάνει μια σιωπηρή συμφωνία με τους αναγνώστες του: " Ό,τι σου λέω εδώ μέσα, σε αυτό το βιβλίο, είναι αληθινό μόνο μέσα σε αυτές τις σελίδες. Η μόνη υποχρέωσή μου απέναντι στην αλήθεια και την πραγματικότητα, είναι απέναντι στην αλήθεια και την πραγματικότητα έτσι όπως περιγράφεται εντός των σελίδων του βιβλίου. Σου λέω π.χ. ότι ο Χριστός ήταν παντρεμένος; Πίστεψέ το -επειδή στο λέω εγώ- αλλά όσο διαβάζεις το βιβλίο. Μόλις τελειώσεις, ξέχασέ το. Αυτή η γνώση δεν έχει καμία αξία στον πραγματικό κόσμο. Ο πραγματικός κόσμος είναι αυτός που επαληθεύει την αλήθεια ή όχι όσων γράφονται στο βιβλίο μου και όχι το αντίστροφο. Δε σου αρέσει ο τεχνητός κόσμος που έχω φτιάξει; Δεν πειράζει, μη με διαβάζεις -δικαίωμά σου!", κάπως έτσι.
    Μα καλά δεν έχετε δει που γράφει σε μια από τις πρώτες σελίδες κάθε μυθιστορήματος ή στην αρχή ή στο τέλος των ταινιών ότι "κάθε ομοιότητα με πραγματικά πρόσωπα ή καταστάσεις είναι συμπτωματική";
    Στα αγγλικά το έχουν λύσει το πρόβλημα αυτό με τα μυθιστορήματα, και γενικότερα με την πεζογραφία, είτε είναι διήγημα είτε νουβέλα: όλα ονομάζονται "fiction", δηλαδή "αποκύημα, πλάσμα της φαντασίας", και έχουν καθαρίσει!
    Αυτά τα ολίγα...

    uNick
    22.05.2006, 16:34
    @ astron
    Πολύ σωστά... στη βιασύνη έδωσα λάθος παράδειγμα... Thanks για τη διόρθωση.

    @ santourman
    Ίσως σου έχω δώσει λάθος εντύπωση... Δεν θεωρώ ακριβές το κείμενο στο οποίο στήριξε (βασικά) το μυθιστόρημά του ο Brown. Από την άλλη όμως, δεν θεωρώ και ακριβή τα Ευαγγέλια που μας διδάσκει η Εκκλησία - και τους λόγους μπορούμε να τους συζητήσουμε ανά πάσα στιγμή (ενδεικτικά ανέφερε κάτι ο Ορφέας που δεν νομίζω ότι το αμφισβητείς). Όσο για την αντίδραση της εκκλησίας, θα θεωρούσα ορθότερη ως στάση να έλεγε "Εγώ δεν θα ήθελα να διαβάσω ένα ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑ σχετικά με τον Ιησού, αλλά εσείς, πιστοί, κάντε ό,τι σας φωτίσει ο Πανάγαθος". Η καθοδήγηση είναι αυτή που με προβληματίζει, όχι η πίστη τους ή τα συμφέροντά τους - αν υπάρχουν πραγματικά και όποια κι αν είναι αυτά.

    @ gazakas
    Αντώνη, ευχαριστώ για την βοήθειά σου. Το είπες καλύτερα από ότι το είχα πει, και ίσως έτσι γίνει κατανοητή ευκολότερα η θέση μου πάνω στο topic.

    Only the best is good enough...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : uNick στις 22-05-2006 16:36 ]
    sintorin
    22.05.2006, 17:12
    Quote:

    Το μέλος gazakas στις 22-05-2006 στις 15:09 έγραψε:

    Μπάμπη, το ψευδές κείμενο (το οποίο αν δεν κοπάσει ο θόρυβος από την ταινία αλλά και το βιβλίο δε σκοπεύω να το διαβάσω) είναι ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑ! Δηλαδή μια φανταστική ιστορία! Εκεί πρέπει να τελειώνει κάθε άλλη συζήτηση! Τόσο για τους αφελείς που πιστεύουν για αληθινά τα όσα γράφονται εκεί όσα και για τους πιστούς που θίγονται. Αν είχαν διαβάσει κάποιοι περισσότερο λογοτεχνία, ίσως να μην υπήρχαν τέτοιες συμπεριφορές από τις δυο πλευρές.
    Είναι γνωστό σε όσους ασχολούνται με τη λογοτεχνία, και ιδιαίτερα με το μυθιστόρημα, ότι κάθε συγγραφέας κάνει μια σιωπηρή συμφωνία με τους αναγνώστες του: " Ό,τι σου λέω εδώ μέσα, σε αυτό το βιβλίο, είναι αληθινό μόνο μέσα σε αυτές τις σελίδες. Η μόνη υποχρέωσή μου απέναντι στην αλήθεια και την πραγματικότητα, είναι απέναντι στην αλήθεια και την πραγματικότητα έτσι όπως περιγράφεται εντός των σελίδων του βιβλίου. Σου λέω π.χ. ότι ο Χριστός ήταν παντρεμένος; Πίστεψέ το -επειδή στο λέω εγώ- αλλά όσο διαβάζεις το βιβλίο. Μόλις τελειώσεις, ξέχασέ το. Αυτή η γνώση δεν έχει καμία αξία στον πραγματικό κόσμο. Ο πραγματικός κόσμος είναι αυτός που επαληθεύει την αλήθεια ή όχι όσων γράφονται στο βιβλίο μου και όχι το αντίστροφο. Δε σου αρέσει ο τεχνητός κόσμος που έχω φτιάξει; Δεν πειράζει, μη με διαβάζεις -δικαίωμά σου!", κάπως έτσι.
    Μα καλά δεν έχετε δει που γράφει σε μια από τις πρώτες σελίδες κάθε μυθιστορήματος ή στην αρχή ή στο τέλος των ταινιών ότι "κάθε ομοιότητα με πραγματικά πρόσωπα ή καταστάσεις είναι συμπτωματική";
    Στα αγγλικά το έχουν λύσει το πρόβλημα αυτό με τα μυθιστορήματα, και γενικότερα με την πεζογραφία, είτε είναι διήγημα είτε νουβέλα: όλα ονομάζονται "fiction", δηλαδή "αποκύημα, πλάσμα της φαντασίας", και έχουν καθαρίσει!
    Αυτά τα ολίγα...





    Loipon file, kala einai na diavaseis to vivlio, giati den periexei tipota apo auta pou les peri 'fiction'. Isa, Isa. Ego to diavasa sta gallika, ala kai i aggliki metaphrasi leei:
    GEGONOS-
    Oi sionistes einai mia krufi organosi i opia idruthike to 1099. To 1975 stin Bibliotheque Nationale de Paris, anakalufthikan keimena apo papuro, grafontas gia eponumous pou anoikan se auto ton organismo, o opios exei upostei pola apo tin ekklisia gia osa prospathei na vgalei ekso. Sumberilanvontai o Isaac Newton, Sandro Boticcelli, Victor Hugo kai asfalos o Leonardo Da Vinci. Dustuxos poloi anthropoi exoun upostei plusi egkefalou apo tin ekklisia, sto ti einai ta pragmatika gegonota guro apo tin xristianiki thriskia. Kuriksan ton Xristo theo, o Xristos pote den kurikse ton eauto tou theo. I ekklisia (katholiki kai orthodoxi) exei programatistei ton fovo mesa stous anthropous gia ta dika tis sumfornta, kai den afinei tous anthropous na vgaloun ta dika tous sumperasmata. Dustuxos otan kapios leei oti auto ksero, kai den thelo na matho tipota alo, auto sumainei fovos pou proerxetai apo plusi egkefalou.
    gazakas
    22.05.2006, 17:49
    @sintorin
    Μια που μου προτείνεις να διαβάσω το βιβλίο, να σου προτείνω κι εγώ κάτι; Διάβασε προσεκτικά το post μου! Το λέω ξεκάθαρα: "Ο πραγματικός κόσμος είναι αυτός που επαληθεύει την αλήθεια ή όχι όσων γράφονται στο βιβλίο [μου] και όχι το αντίστροφο". Δεν είπα πως ό,τι γράφεται σε ένα μυθιστόρημα είναι ψευδές, αλλά ότι όσα αληθινά/πραγματικά στοιχεία/γεγονότα υπάρχουν σε ένα μυθιστόρημα είναι τέτοια επειδή μπορούν να επαληθευθούν από τη γνώση μας για τον πραγματικό κόσμο και όχι το αντίστροφο.
    Παράδειγμα, για να μη μπερδεύεσαι: το βιβλίο, φαντάζομαι, λέει ότι ο Χριστός ήταν Εβραίος ή ότι ο Λεονάρντο ήταν Ιταλός, οκ; Ε, αυτή την πληροφορία την επαληθεύουν οι γνώσεις μας! Το ξέρουμε ήδη πριν διαβάσουμε το βιβλίο ότι αυτές είναι οι εθνικότητές τους, δεν το μαθαίνουμε από το βιβλίο. Το ίδιο συμβαίνει και με τις υπόλοιπες πληροφορίες που μας δίνει αυτό ή οποιοδήποτε άλλο μυθιστόρημα και τυχαίνει να συμπίπτουν με τις γνώσεις μας για τον πραγματικό κόσμο.
    Ο συγγραφέας φτιάχνει έναν "δυνατό/πιθανό" κόσμο, αλλά για να το κάνει αυτό και για να επικοινωνήσει το έργο του με τους αναγνώστες πρέπει να "πατήσει" στο δικό μας κόσμο. Όποιος δεν το εννοεί αυτό και διαβάζει ένα μυθιστόρημα όπως ένα ιστορικό ή επιστημονικό βιβλίο, κάηκε!
    Επίσης, δε μπορώ να καταλάβω πώς το παράδειγμα που παραθέτεις αναιρεί τα όσα έγραψα περί "fiction": επειδή στο κείμενο του βιβλίου λέει τη λέξη "ΓΕΓΟΝΟΣ";


    sintorin
    22.05.2006, 18:18
    Quote:

    Το μέλος gazakas στις 22-05-2006 στις 17:49 έγραψε:

    @sintorin
    Μια που μου προτείνεις να διαβάσω το βιβλίο, να σου προτείνω κι εγώ κάτι; Διάβασε προσεκτικά το post μου! Το λέω ξεκάθαρα: "Ο πραγματικός κόσμος είναι αυτός που επαληθεύει την αλήθεια ή όχι όσων γράφονται στο βιβλίο [μου] και όχι το αντίστροφο". Δεν είπα πως ό,τι γράφεται σε ένα μυθιστόρημα είναι ψευδές, αλλά ότι όσα αληθινά/πραγματικά στοιχεία/γεγονότα υπάρχουν σε ένα μυθιστόρημα είναι τέτοια επειδή μπορούν να επαληθευθούν από τη γνώση μας για τον πραγματικό κόσμο και όχι το αντίστροφο.
    Παράδειγμα, για να μη μπερδεύεσαι: το βιβλίο, φαντάζομαι, λέει ότι ο Χριστός ήταν Εβραίος ή ότι ο Λεονάρντο ήταν Ιταλός, οκ; Ε, αυτή την πληροφορία την επαληθεύουν οι γνώσεις μας! Το ξέρουμε ήδη πριν διαβάσουμε το βιβλίο ότι αυτές είναι οι εθνικότητές τους, δεν το μαθαίνουμε από το βιβλίο. Το ίδιο συμβαίνει και με τις υπόλοιπες πληροφορίες που μας δίνει αυτό ή οποιοδήποτε άλλο μυθιστόρημα και τυχαίνει να συμπίπτουν με τις γνώσεις μας για τον πραγματικό κόσμο.
    Ο συγγραφέας φτιάχνει έναν "δυνατό/πιθανό" κόσμο, αλλά για να το κάνει αυτό και για να επικοινωνήσει το έργο του με τους αναγνώστες πρέπει να "πατήσει" στο δικό μας κόσμο. Όποιος δεν το εννοεί αυτό και διαβάζει ένα μυθιστόρημα όπως ένα ιστορικό ή επιστημονικό βιβλίο, κάηκε!
    Επίσης, δε μπορώ να καταλάβω πώς το παράδειγμα που παραθέτεις αναιρεί τα όσα έγραψα περί "fiction": επειδή στο κείμενο του βιβλίου λέει τη λέξη "ΓΕΓΟΝΟΣ";






    Ma gia auto to logo sou leo na diavaseis to vivlio, kai episis ala pragmata pou exoun graftei guro apo auto to thema. O Brown den efeurese tipota. Exei parei poles meletes kai pragmata pou exoun apodixthei apo ekatontades historikous kai theologous, kai to evale mesa se ena mithistorisma gia na mporesei na to katalavei opiosdipote aplos anthropos. Otan ena vivlio i ergo vasizetai se pragmatika gegonota i ereunes, tote panta to graphei stin arxi. Sigoura i upothesi tou vivliou einai fiction, ala vasizetai epano se ena thema pou exei ereunithei apo polous endiaferontes epi aiones. Episis to keimeno 'Gegonos' tou vivliou graphei kai ala pragmata pou den eixa oreksei na metaphraso. Giati to graphei auto;
    Pisteuo gia na deiksei oti osa ma exoun pei mexri sumera, isos na min einai i alithia. Einai san na sou leei, ksereis panta nomizes oti o Da Vinci einai Italos, giati etsi sou exoun panta pei; Diavazontas auto to vivlio min sokaristeis ean sou dikso kati krumena pragmata pou deixnoun oti o Da Vinci den einai Italos. Kai auta pou tha sou deikso, den einai efeureseis mou, ala proerxontai apo polu sovares kai aksiopistes piges.
    movflower
    22.05.2006, 19:34
    prokeitai gia mythhstorhma. proswpika mou arese, to diavasa xwris anasa se mia nuxta xwris na mporw na prosperasw selida. alla o brown epanalamvanetai dystyxws. oi pefwtismenoi pou einai to prohgoumeno tou vivlio apo to da vini code den ekane toso mpam. anarwtiemai omws giati exoun asxolhthei OLOI kata h yper tou vivvliou, ekdosane epexhghmatika vivlia, istorias sunwmosias kai polu alaloum gia ena muthistorhma.
    an kapoios pistepsei ola osa grafei ena vivlio h periodiko h arhtro tote na lypatai ton eauto tou. to sygegrimeno dhmiourgei apories, as lysei o kathenas tis dikes tou me ton diko tou tropo kai as katalhxei sta dika tou pisteuw.
    oute h ekklhsia exei dikaiwma apagoreushs alla oute kai h episthmh na xleuazei th thrhskeia kanenos anthrwpou. eidika afou mallon h thrhskeia yparxei me ton anthrwpo apo thn arxh se olo ton kosmo.
    filtrarisma filoi mou, filtrarisma. mazi me tis petres vriskontai kai ta diamantia. ta eugenh metalla den erxontai se atofia morfh sth fysh. h oxi?
    gazakas
    22.05.2006, 20:18
    Προφανώς, φίλε sintorin, δε μπορούμε να συνεννοηθούμε. Για μένα τα πράγματα είναι απλά, ένα μυθιστόρημα είναι ένα μυθιστόρημα, αλλά προφανώς δεν είναι το ίδιο για σένα...
    assasinos
    22.05.2006, 20:21
    koitate na deite...oti k na leme edw mesa...oso kai na antilegoume, na pi8anologoume h na suzhtame, to ergaki ekopse 224 muria dollars ews xtes...
    grammophone
    22.05.2006, 23:44
    Πέρα από το προφανές σημείο ότι πρόκειται για μυθιστόρημα, ο συγγραφέας φέρεται να πιστεύει και να στηρίζει τους ισχυρισμούς του και έξω από τον κόσμο τού βιβλίου του. Αυτό μού μετέδωσε με τον τρόπο γραφής. Αλλά ακόμη και εάν δεν έχω καταλάβει καλά, ας δούμε τί λέει ο ίδιος.

    Απόσπασμα από συνέντευξη τού συγγραφέως Dan Brown από τον Matt Lauer στο NBC Today Show:

    Matt
    How much of this is based on reality in terms of things that actually occurred? I know you did a lot of research for the book.

    Dan
    Absolutely all of it. Obviously, there are--Robert Langdon is fictional, but all of the art, architecture, secret rituals, secret societies, all of that is historical fact.

    Και παρακάτω:

    Matt
    You do something else here is that you ask the reader to challenge certain long-held beliefs or truths about religion.

    Dan
    Yes.

    Matt
    ...Christianity. That can be a mine field for an author. And people take that very seriously.

    Dan
    Yes.


    Απόσπασμα της σελίδας FAQ τού επισήμου τόπου του συγγραφέως:

    Q. WHAT DO YOU THINK OF CLERICAL SCHOLARS ATTEMPTING TO "DISPROVE" THE DA VINCI CODE?

    A. The dialogue is wonderful. These authors and I obviously disagree, but the debate that is being generated is a positive powerful force.


    Κατά την αντιδικία του περί λογοκλοπής, εξηγεί ότι το βιβλίο είναι προϊόν ιστορικής έρευνας που έκανε με την γυναίκα του και πως το βιβλίο των αντιδίκων Holy Blood Holy Grail είναι παρά μία μόνο εκ των πηγών του. Άλλωστε το προγενέστερο αυτό βιβλίο δεν είναι μυθιστόρημα αλλά επέχει θέση ιστορικού βιβλίου, και η ιδιότητα αυτή αποτελεί μία τών αιτιών που ο Dan Brown κέρδισε την δίκη.

    Άρα το βιβλίο αυτό φέρεται ως ιστορικό μυθιστόρημα επί αληθινών γεγονότων. Ως προς αυτήν την βάση, η κριτική μου βρίσκεται στην πρώτη σελίδα αυτού τού φόρουμ εάν σας ενδιαφέρει.