ελληνική μουσική
    828 online   ·  210.851 μέλη

    Ο περίφημος κώδικας Da Vinci..!

    SteliosG
    06.11.2005, 10:29
    Το ακούσατε? Το διαβάσατε? Συγκλονηστίκατε? Μείνατε αδιάφοροι? Εκνευριστήκατε? Απογοηταυτήκατε? Επιβεβαιωθήκατε? Αναρωτηθήκατε? Ευχαριστηθήκατε? ....................?????

    Τι από όλα αυτά που αναφέρονται στο βιβλίο έγιναν αλήθεια? Τι από όλα αυτά πιστεύεται και ας μη σας λέει κανείς την "αλήθεια"?

    Πιστεύεται στην "γνωστή'' ιστορία του χριστιανοσού όπως μας τη διδάξανε ή "...η ιστορία γράφεται από τους νικητές..." και αυτοί τη γράφουν όπως θέλουν..?

    ...εεε καλά τώρα.... ας μη γίνω και γραφικός ρωτώντας αν ...... υπάρχει Θεός .....!!! Δεν είναι αυτό το θέμα της συζήτησης αυτής...!!!!
    SteliosG
    06.11.2005, 16:49
    Μαλλον δεν το διαβασε κανενας το βιβλίο!!!
    grammophone
    06.11.2005, 16:53
    Ο συγγραφέας, ερωτηθείς σε συνέντευξη εάν τα στοιχεία που γράφει είναι αληθινά, απάντησε:
    "Κάθε λέξη".

    Μόνον για αυτήν την απάντηση και στάση, και για το ότι έπεισε και ενθουσίασε όλους τους αναγνώστες που ξέρω, θα κάνω εδώ μία παραφωνία.

    Και εγώ το διάβασα απνευστί, ήταν σαν μία ευχάριστη ταινία δράσης που αλλάζουν γεγονότα και τόποι. Η επαφή με την αλήθεια όμως είναι, όπου υπάρχει, μόνον συμπτωματική.

    Δεν θα γράψω για θρησκευτικά ή θεολογικά πράγματα, όχι για τίποτε άλλο, αλλά γιατί όπως είμαι σεσημασμένο έκφυλο κωλόπαιδο μπορεί να πέσει κεραυνός να με κάψει! Αλλά ας πούμε για γεγονότα.

    Με τι να πρωτοκαταπιαστώ; Τα έχω χαμένα. Ας πάρουμε όμως ένα δείγμα από τα πολλά: Τον ισχυρισμό ότι η θεότητα του Ιησού εισήχθη στον χριστιανισμό με την πρώτη οικουμενική σύνοδο.

    “The Bible did not arrive by fax from heaven” declares Teabing. “The Bible is a product of man, my dear. Not of God. The Bible did not magically fall from the clouds. The Bible, as we know it today, was collated by the pagan Roman emperor Constantine the Great. In 325 AD, he decided to unify Rome under a single religion: Christianity. Constantine needed to strengthen the new Christian tradition and held a famous gathering known as the Council of Nicea. Until that moment in history, Jesus was viewed by his followers as a mortal prophet….a great and powerful man, but a man nonetheless. A mortal. Jesus’ establishment as the Son of God was officially proposed and voted on by the Council of Nicea. A relatively close vote at that. Nonetheless, establishing Christ’s divinity was critical to the further unification of the Roman Empire and to the new Vatican power base. Constantine commissioned and financed a new Bible, which omitted those gospels that spoke of Christ’s human traits and embellished those gospels that made him godlike. The earlier gospels were outlawed, gathered up and burned.”



    Ο συγγραφέας έκρινε ότι έπρεπε να στηριχθεί μάλλον στα ευαγγέλια των Γνωστικιστών, τα οποία, κάτω από τις ευνοϊκότερες χρονολογήσεις, είναι πάνω από 100 χρόνια νεώτερα αυτών της Καινής Διαθήκης. Οι Γνωστικιστές πίστευαν επίσης ότι τα κανονικά ευαγγέλια περιέχουν συμβολικές μόνον αφηγήσεις και όχι γεγονότα, και με το πνεύμα αυτό προχώρησαν στην συγγραφή δικών τους ευαγγελίων, 'βελτιωμένων'. Ό,τι πρέπει δηλαδή για να βασιστεί κανείς.

    Διερωτώμαι δε εάν σκοπίμως παρέβλεπε ο συγγραφέας απλά πράγματα, όπως ότι έργα πατέρων πρό της συνόδου περιέχουν λήμματα από τα κανονικά ευαγγέλια, τμήματα των οποίων τονίζουν την επίμαχη ιδιότητα. Ή ότι υπάρχουν αρκετά σπαράγματα χειρογράφων των ευαγγελίων που φτάνουν μέχρι τον 1ο αιώνα και που καλύπτουν ικανό εύρος για να αποφανθούμε για το γενεαλογικό δένδρο των αντιγράφων (σε αυτό μπορούν να μας διαφωτίσουν οι φιλόλογοι που έχουν ασχοληθεί με τον κλάδο της Κριτικής των Εκδόσεων των Κειμένων). Ή επιτέλους ότι οι πατέρες πρό της συνόδου θεωρούν την θεότητα τού Ιησού δεδομένη, όπως φαίνεται από δύο παραδείγματα μεταξύ πολλών:

    Κλήμεντος Αλεξανδρείας, Προτρεπτικός προς Έλληνας (190 μ.Χ.)
    [1:7:1]
    Αίτιος γουν ο λόγος, ο Χριστός, και τού είναι πάλαι ημάς (ήν γαρ εν θεώ), και τού ευ είναι (νυν δη επεφάνη ανθρώποις) - αυτός ούτος ο λόγος, ο μόνος άμφω θεός τε και άνθρωπος, απάντων ημίν αίτιος αγαθών.

    Ιουστίνου Φιλοσόφου και Μάρτυρος (100~165 μ.Χ.) πρός Τρύφωνα
    [126:1]
    Τίς δ' εστίν ούτος, ος και άγγελος μεγάλης βουλής ποτε, και ανήρ δια Ιεζεκιήλ, και ως υιός ανθρώπου δια Δανιήλ, και παιδίον διά Ησαϊου, και Χριστός και θεός προσκυνητός δια Δαυείδ, και Χριστός και λίθος δια πολλών, και σοφία δια Σολομώντος, και Ιωσήφ και Ιούδας και άστρον δια Μωυσέως, και ανατολή δια Ζαχαρίου, και παθητός και Ιακώβ και Ισραήλ πάλιν δια Ησαϊου, και ράβδος και άνθος και λίθος ακρογωνιαίος κέκληται και υιός θεού, ει εγνώκειτε, ω Τρύφων, έφην, ουκ αν εβλασφημείτε εις αυτόν ήδη παραγενόμενον και γεννηθέντα και παθόντα και αναβάντα εις τον ουρανόν` ος και πάλιν παρέσται, και τότε κόψονται υμών αι δώδεκα φυλαί. Επεί ει νενοήκατε τα ειρημένα υπό τών προφητών, ουκ αν εξηρνείσθε αυτόν είναι θεόν, τού μόνου και αγεννήτου και αρρήτου θεού υιόν.



    Αλλά κάποιος μπορεί να αντιτάξει και την κοινή λογική: Πώς αυτός ο κόσμος, που μπροστά στον αυτοκράτορα έχανε τα πάντα ένεκα της (όποιας;) πίστης του αρνούμενος να συμβιβαστεί και έπεφτε στα λιοντάρια, όταν ο αυτοκράτορας τού ανακοίνωσε την αλλαγή του ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ, είπε "ω, υπέροχα!";

    Το διασκεδαστικό όμως είναι πώς νοείται από τον συγγραφέα η αμφίρροπη ψηφοφορία (ίδε υπογράμμιση στο λήμμα). 318 προς 2 θεωρείται παρ΄ολίγον;

    Ενώ το βιβλίο έχει πολλές άλλες εξώφθαλμες μυθοπλασίες, δεν θα ασχοληθώ παρά μόνο με άλλη μία, και έχω τον λόγο μου: Τα περί σταυροφοριών. Κατά τον συγγραφέα, σε αυτούς ανατέθηκε το ρομαντικό έργο της σωτηρίας της γνώσης, του μυστικού των μυστικών, του δισκοπότηρου, ωραίο θέμα για βίντεο γκέιμ. Μία επίσκεψη όμως στις σελίδες του βιβλίου του Αμίν Μααλούφ "Οι σταυροφορίες από την σκοπιά των Αράβων" θα μας πείσει εάν αυτοί οι άνθρωποι μπορούσαν να φέρουν λεπτά μυστικά και γνώσεις. Οι ανθρωποφαγίες δεν τους άφηναν πολύ ελεύθερο χρόνο (1η σταυροφορία, πχ Μαάρα). Η βαρβαρότητα και η αγραμματοσύνη τους προκαλούσαν αλγεινή εντύπωση (βλέπε πχ περιστατικό με Ρωμηό γιατρό και Φράγκο γιατρό). "Περνώντας" δε από την Κωνσταντινούπολη το 1204 έδειξαν, πέρα από την ανείπωτη φρίκη, και τον λόγιο χαρακτήρα τους, που προσήκει σε φύλακες της ανώτατης γνώσης, καθώς λέγεται ότι έδωσαν το περιεχόμενο των βιβλιοθηκών για την θέρμανσή τους. Τα μυστικά εκείνων των σελίδων, ειδικά αυτών που δεν έτυχε να σώζεται αντίγραφο σήμερα, πράγματι διαφυλάχθηκαν ες αεί. Δεν μπορώ ούτε να αναλογιστώ την ζημιά.

    Γιατί όμως η ωραιοποίηση; Γιατί οι ιππότες είναι το σχήμα από όπου έλκουν καταγωγή οι Μασόνοι (λέγεται ότι όσοι γλίτωσαν από την σφαγή επί Φιλίππου του Καλού έγιναν η απαρχή της Μασονίας). Και το βιβλίο όλο είναι μία εκδήλωση... τρυφερής αγάπης προς αυτήν. Οι Μασόνοι ακριβώς ισχυρίζονται ότι διασώζουν τις αρχαίες χαμένες γνώσεις και την αλήθεια για το "δισκοπότηρο" όπως ακριβώς την θέτει ο συγγραφέας, ο οποίος ενστερνίζεται και εκλαϊκεύει κάποια δόγματά τους.

    Αχ, και αυτή η Εμμονή στα Σύμβολα. Ένα μασονικό ιδίωμα, δοκιμασμένο σχήμα μυστικών εταιρειών. Αυτή η λατρεία στα σήματα της οικείας ποδοσφαιρικής ομάδος που συνέχει τους οπαδούς φτάνει συχνά σε επίπεδα παραληρήματος: Θυμηθείτε στο βιβλίο πώς ανέκραξαν οι πρωταγωνιστές όλο συγκίνηση φθάνοντας στην εκκλησία που έφτιαξαν οι ιππότες, "γεμάτη μασονικά σύμβολα!". Εκεί και αλλού διαβάζουμε για την δύναμη και την πολλαπλή και υπερβαθεία σημασία των (μασονικών) συμβόλων... Όσο δε για την σπουδαία πολυσημίαν αυτή, σας έχω μία έκπληξη για το τέλος.

    Και φυσικά, γίνεται η Σταδιακή Αποκάλυψη της Κεκρυμμένης Αληθείας και ...Χώνευση της από τον μυούμενο. Αναρρίχηση βαθμών. Ή χειραγωγία του αναγνώστη. Πραγματικά, δεν νιώσατε το χέρι του συγγραφέα στον πισινό όταν διαβάζατε "πόσα δεν μας μάθαιναν στο σχολείο!" ή "πω, πω! τώρα πια καταλαβαίνω, πόσο παρεξήγησα καλέ τον αγαπημένο μου παππού, πλέον πολύ αργά κατάλαβα, πόσο έχω τύψεις!". Μου φαινόταν σαν προσηλυτιστικό κόμικ.

    Το δε τέλος της χειραγωγίας αυτής στην αντι-γνώση που υφιστάμεθα όχι μόνο από ένα βιβλίο αλλά και από αλλού (ας το θέσω απαλά), μοιάζει άγνωστο, το αφήνουμε ως άσκηση στον αναγνώστη. Για βοήθημα όμως σας φύλαξα αυτό το υπέροχο λήμμα του Albert Pike, ο οποίος είναι κατά κάποιο τρόπο ο πατριάρχης των μασονικών στοών. Είναι από το Morals and Dogma, βιβλίο το οποίο μέχρι το 1974 ελάμβανε ο μυούμενος στον 14ο βαθμό.

    "The Blue Degrees are but the outer court or portico of the Temple. Part of the symbols are displayed there to the Initiate, but he is intentionally misled by false interpretations. It is not intended that he shall understand them; but it is intended that he shall imagine he understands them. Their true explication is reserved for the Adepts, the Princes of Masonry. The whole body of the Royal and Sacerdotal Art was hidden so carefully, centuries since, in the High Degrees, as that it is even yet impossible to solve many of the enigmas which they contain. It is well enough for the mass of those called Masons, to imagine that all is contained in the Blue Degrees; and whoso attempts to undeceive them will labor in vain, and without any true reward violate his obligations as an Adept. Masonry is the veritable Sphinx, buried to the head in the sands heaped round it by the ages. "




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : grammophone στις 06-11-2005 17:00 ]
    revekka
    06.11.2005, 21:49
    άκουσα πως έχει κυκλοφορίσει βιβλίο με ‘τα ψέματα του κώδικα ντα βίντσι’
    προσωπικά δεν έχω διαβάσει κανένα απο τα δύο.

    Serendipity
    06.11.2005, 23:50
    Πολυ φασαρια για το τιποτα βρε παιδια... Λες και ειναι κανενα masterpiece της παγκοσμιας λογοτεχνιας.Εχουν γραφτει 100.000 κριτηκες και αντι-εκδοσεις χωρις κανεναν λογο. Ενα κλασσικο,προβλεψιμο μυστηριο.Ο Brown πηρε λιγο απ οοοολους τους κλασσικους του μυστηριου και δημιουργησε μια συνταγη με την οποια εγραψε ολα του τα βιβλια. Αν διαβασεις ενα, ολα τα υπολοιπα ειναι ιδια. Ως μυθιστορημα εχει δικαιωμα να χρησιμοποιει πλαστα στοιχεια.
    Προσωπικα μου φανηκε τελείως αδιάφορο.
    Dj_kerveros
    06.11.2005, 23:56
    Εγω προσωπικά το διάβασα το συγκεκριμενο βιβλίο. Ανεξάρτητα από όλα τα περίεργα απόκρυφα και παγανιστικα που περιγράφει μπορω να πω ότι με κρατησε σε ενδιαφέρον από την αρχή μέχρι το τέλος! Διαβαζοντας το είναι σα να παρακολουθείς ταινία, πράγμα που το κάνει ιδιαίτερα ενδιαφερον!
    Οσο για όλα τα αλλα που ανακατεύει μες στη πλοκή θεωρώ πως σου δίνουν το έναυσμα να το ψάξεις περισσότερο και πιο σοβαρά!!!
    alfalfa
    07.11.2005, 00:01
    Το διάβασα με ευχαρίστηση,με κράτησε σαν μια ταινία δράσης...Όμως ποτέ δεν μου δημιουργήθηκε το ερώτημα αν είναι αλήθεια όλα αυτά...Το πήρα απλά κάτι σαν ταινία!Είναι αλήθεια, δεν είναι δεν με ενδιαφέρει καθόλου!
    grammophone
    07.11.2005, 01:18
    Απ' ότι θυμούμαι, στην πρώτη σελίδα κάνει μία εμφανώς ξερή νομικίστικη δήλωση ότι το βιβλίο είναι μυθιστόρημα. Στην δεύτερη όμως, με τίτλο FACT μας λέει μεταξύ άλλων

    “All des c r i p tions of artwork, architecture, documents and secret rituals in this novel are accurate”.


    Serendipity, ίσως έχεις δίκαιο μεν για την λογοτεχνική αξία. Δεν έχεις δίκαιο όμως ότι το ενδιαφέρον είναι άνευ λόγου. Το ζήτημα που θίγεται είναι κεφαλαιώδους σημασίας, για προφανείς λόγους, δεδομένου δε ότι ο συγγραφέας επιμένει ότι τα στοιχεία είναι αληθινά. Λέει σε συνεντέυξεις ότι αυτή είναι η κρυμμένη αλήθεια και ότι αυτός και η γυναίκα του που είναι ιστορικοί τέχνης ερεύνησαν σχολαστικά και επίπονα κάθε λεπτομέρεια.

    Στην ουσία, αυτός μόνο έθεσε την μυθιστορηματική πλοκή, αντλώντας τα 'στοιχεία' του από προγενέστερα έργα όπως το Holy Blood, Holy Grail, το οποίο δεν φέρεται καθ΄όλου ως μυθιστόρημα.


    Soiram
    07.11.2005, 02:21
    Βρίσκω ύποπτες και μάλλον αβάσιμες τόσο τις κριτικές που εκθειάζουν το βιβλίο αλλά και αυτές που το κατακεραυνώνουν...λές και περιμέναμε από ένα μυθιστόρημα (διότι περί τέτοιου πρόκειται) να επιβεβαιώσει ή να καταρρίψει την πίστη μας.

    Προσωπικά διάβασα το βιβλίο και το βρήκα πολύ ενδιαφέρον. Με κράτησε από την αρχή ως το τέλος με αμείωτο το ενδιαφέρον μου. Πολλά στοιχεία που παραθέτει ο συγγραφέας τα βρήκα πολύ ενδιαφέροντα και διαφωτιστικά για την ιστορία του Χριστιανισμού και γενικά των θρησκειών. Αυτό που μπορώ να πω όμως είναι ότι ναι μεν ο συγγραφέας στηρίζεται σε πραγματικά στοιχεία (διότι δεν αμφισβητεί νομίζω κανείς ότι στον "Μυστικό Δείπνο" του ντα Βιντσι υπάρχει ένα χέρι που κρατάει ένα στιλέτο, όπως και ότι η φιγούρα δίπλα στον Χριστό έχει γυναικία χαρακτηριστικά...από εκεί και πέρα ο Brown παρουσίασε μια καθαρά φανταστική ερμηνεία όλων αυτών των στοιχείων. Κατά πόσο η ερμηνεία αυτή εμπεριέχει οποιαδήποτε ψήγματα αλήθειας, αυτό δεν το ξέρω και δεν είμαι σίγουρος ότι με ενδιαφέρει κιόλας.

    Πάντως νομίζω ότι ο Brown πέτυχε γιατί πραγματικά θα πρέπει να έκανε μια εκτενή έρευνα για να μπορέσει να χρησιμοποιήσει και να συνδυάσει τόσα πολλά ιστορικά στοιχεία και δεδομένα και στη συνέχεια να τα εντάξει σε ένα μυθιστορηματικό πλαίσιο. Κι όλα αυτά καταφέρνοντας να κρατήσει το ενδιαφέρον του αναγνώστη. Αυτό που με απογοητεύει είναι ότι όλα τα βιβλία του ακολουθούν την ίδια συνταγή (αν και όχι με την ίδια επιτυχία όπως ο κώδικας ντα Βίντσι). Η στάση του αυτή δείχνει ότι μάλλον λειτουργεί σαν να έχει την κότα με τα χρυσά αυγά και την φυλάει ευλαβικά, αναμασώντας και σερβίροντας το ίδιο πιάτο, με διαφορετική γαρνιτούρα!

    Εν πάσι περιπτώση, ο Brown δεν μπορεί να κατηγορηθεί επειδή το βιβλίο του περιέχει ιστορικές ή άλλου είδους ανακρίβειες...ο άνθρωπος έγραψε μυθιστόρημα, όχι ιστορική πραγματεία! Και για μυθι΄στόρημα, κατάφερε μια πολύ καλή δουλειά. Προσωπικά έχοντας διαβάσει τον κώδικα, ένιωσα ότι εκτός του ότι με διασκέδασε για όσο κράτησε, είχα μάθει και δύο τρία ενδιαφέροντα πράγματα!
    analogion
    07.11.2005, 03:51
    Απορώ πως είναι δυνατόν, να τρέχει ο κόσμος (και μάλιστα εμείς οι Έλληνες) στα βιβλία του ενός και του άλλου τυχόντος, και να βγάζει αμέσως συμπεράσματα για την Χριστιανοσύνη (=Ορθοδοξία), την στιγμή που δεν έχει διαβάσει καν Ορθόδοξο βιβλίο, αλλά οι μόνες του γνώσεις περί Χριστιανοσύνης είναι όσα συκοφαντικά γράφουν οι Νεο-εποχίτικες ημερήσιες εφημερίδες, και τα Νεο-εποχίτικα "μπεστ σέλλερς" που σκοπός τους δεν είναι άλλος παρά η γελοιοποίηση της Χριστιανοσύνης (=Ορθοδοξίας) (και σε αυτό συνεισφέρουν με τον τρόπο τους και όσοι ανάξιοι Λειτουργοί της - που ασφαλώς υπάρχουν, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν είναι δικαιολογία προς απόρριψη της Εκκλησίας).

    Για απλά θέματα δηλώνουμε άσχετοι (π.χ. μηχανολογία, ηλεκτρολογία, μουσικολογία κτλ.), αλλά όταν αφορά τον Χριστό, την Εκκλησία του, γινόμαστε παραχρήμα οι Πανεπιστήμονες που άσχετοι όντες, χωρίς ποτέ να έχουμε αναγνώσει ούτε ένα Ορθόδοξο βιβλίο για να δούμε τι λένε οι Πατέρες, παίρνουμε πέτρες και βάλλουμε εναντίον Του και εναντίον της Εκκλησίας Του παίρνοντας το έναυσμα από τον κάθε τυχόντα!

    (Παραπλεύρως να πληροφορήσω αυτό που λέει ο Αγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος: "Οι διωγμοί οι συνεχείς ου μόνον ου κατεπόντισαν την εκκλησίαν, αλλά και διελύθησαν υπό της εκκλησίας").

    Όσο για τους Σταυροφόρους, ο Roberto of Clari ιππότης του Picardy που συμμετείχε στην Δ' Σταυροφορία έγραψε ("The Conquest of Constantinople", ISBN: 0-8020-7823-0":

    σ. 101 "ούτε μπορώ να σκεφτώ ότι θα υπήρχε στις 40 πλουσιότερες πόλεις του κόσμου, τόσος πλούτος όσος βρέθηκε στην Κωνσταντινούπολη" (2/3 του παγκόσμιου πλούτου ήταν στην Κωνσταντινούπολη)

    και επίσης δίνει πολύ ωραίες περιγραφές για την τότε (μοναδική στον κόσμο) ομορφιά της Κωνσταντινούπολης

    (για τους θησαυρούς πήγαν οι Φράγκοι και ο Πάπας στην Κωνσταντινούπολη, και φυσικά έπεσε σε αυτούς, γιατί εμείς οι Έλληνες...)

    Ο δε Edward Gibbon λέει ότι μέχρι και πόρνη βάλανε στον θρόνο του Πατριάρχη στην Αγία Σοφία, μουλάρια και άλογα αλώνιζαν μέσα στον Ναό, τα ¶για Δισκοπότηρα τα έκαναν νεροπότηρα, χώρια το πλιάτσικο καθότι δεν αφήσανε τίποτε όρθιο κτλ. κτλ.

    "The Decline and Fall of the Roman Empire", τόμος 6, σ. 196-197, ISBN: 0-679-43593-X (US)

    Παναγιώτης.

    ----
    Δεν γνωρίζουμε την Ιστορία μας και την Πίστη μας, και γινόμαστε έρμαια του ενός και του άλλου ξενοκίνητου τυχοδιώκτη που αμφισβητεί την Ιστορία μας, και την Πίστη μας.




    dimitrapan
    07.11.2005, 09:20
    Προσωπικά μου άρεσε το βιβλίο. Όντως σε κρατούσε σε ενδιαφέρον από την αρχή ως το τέλος.

    Δεν γνωρίζω αν όντως όλα αυτά που γράφονταν μέσα είναι αληθινά, δυστυχώς δεν έχω τέτοιες γνώσεις, αλλά πολλοί συγγραφείς κατά καιρούς χρησιμοποιούν αληθινά στοιχεία τα οποία περιπλέκουν με φανταστικά, ώστε το βιβλίο να έχει περισσότερο ενδιαφέρον.

    Δεν γνωρίζω, λοιπόν, αν το συγεκριμένο μυθιστόρημα εμπλουτίζει τις γνώσεις μας γύρω από τα θρησκευτικά θέματα, το σίγουρο είναι ότι μας βάζει στη διαδικασία να σκεφτούμε ότι όλα αυτά που έχουμε μάθει ως δεδομένα, ίσως να μην είναι...


    GIORGOS1750
    07.11.2005, 10:44
    Γιατι δεν αφήνεις το μυαλό σου να ξεκουρασθει και λίγο?
    Πρέπει συνέχεια να του δίνεις δουλειά?
    καλημέρα και καλή βδομάδα
    dimitrapan
    07.11.2005, 10:56
    Γιώργο,

    Ό,τι αφήνεις, σε αφήνει!
    lianameladaki
    11.11.2005, 22:51
    ολοι οσους ειχα ρωτησει μου ελεγαν οτι ηταν καταπληκτικο...........
    εγω,οταν το διαβασα απογοητευτηκα...... μπορει να ειμαι λιγο περιεργη στα γουστα αλλα δε μου φανηκε και τοσο ενδιαφερον.....
    Voltage
    12.11.2005, 08:16
    Σε σύγκριση με τα...Αρλεκιν και την Εγκυκλοπαίδεια, είναι όντως καταπληκτικό, θαυμάσιο, ξεκούραστο, άνετο, τραβάει στην ανηφόρα...
    Floyd
    12.11.2005, 12:10
    Παιδιά εμένα δεν μου άρεσε ιδιαίτερα. 'Ηταν λίγο βαρετό. Καλό θα ήταν να διαβάσετε το Illuminati ή Angels & Demons που είναι το special edition. Αυτό το βιβλίο είναι μια ιστορία που συνέβηκε πριν τον Κώδικα του ίδιου συγγραφέα. Αν θέλετε να μάθετε περισσότερα στοιχεία για τους illuminati μπορείται να διαβάσετε το illuminatus που μιλά για τα πραγματικά γεγονοτα για αυτή την ομάδα ανθρώπων.

    Προσωπική μου άποψη είναι ότι επειδή αυτό το βιβλίο αντιτίθεται σε κάποιες σταθερές αξίες για κάποιους ανθρώπους (π.Χ Θεος) έγινε τόσος σάλος και όχι απαραίτητα επειδή αξίζει. Υπάρχουν και άλλα βιβλία με το ίδιο θέμα για όποιον θέλει να διαβάσει....
    orestis70
    13.11.2005, 00:20
    ας μην αγνοουμε την αληθοφανεια του ν1 βιβλιου σε πωλησεις και εκδοσεις παγκοσμιος ,την αγια γραφη
    iris-the-black
    13.11.2005, 11:43
    Ο Dann Brown είναι φοβερός!Τόσο ο Κώδικας Da Vinci όσο και το Illuminati (ειδικά αυτό)με έχουν πορώσει!!Τώρα διαβάζω και τον Αρκτικό κύκλο...Θα δούμε τι ψάρια πιάνει κι αυτός!
    kostas14
    13.11.2005, 14:02
    Πράγματι το ILLUMINATI ήταν κλάσεις ανώτερο...Και παρόλο που ο κώδικας μου άρεσε πιστεύω πως είναι καλό μόνο ως μηθιστόριμα ενώ μέσα από το ILLUMINATI μαθαίνεις πράγματα ιστορικά αποδεδιγμένα.Δεν είναι απλά ένα παραμυθάκι...

    Μικρή,όταν τελείωσεις τον αρκτικό κύκλο πες εντυπώσεις...
    iris-the-black
    17.11.2005, 11:46
    Μπα μπα πώς κι απο δω??Δεν είναι τέλειο το Illuminati βρε Κώστα??Εμένα με πόρωσε