ελληνική μουσική
    854 online   ·  210.853 μέλη

    Είναι η αυτοκτονία επιλογή;

    thank
    04.12.2005, 03:08
    Φίλε semplice, θα σε παρακαλούσα πολύ να υποδείξεις συγκεκριμένα ΤΙ απ΄όσα ανέφερα και εγώ και άλλοι (πχ Vouliakis ) συνιστούν ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΣΗ. Το να διαφωνείς, ή να μη σε αγγίζει κάτι, να σε εξοργίζουν τα γραπτά κάποιων, το καταλαβαίνω. Και αυτό, για να μα είμαστε ειλικρινείς, μας οδηγεί πολλές φορές και σε υπερβολές στις διατυπώσεις μας. Αλλά ως διαστρέβλωση, εγώ αντιλαμβάνομαι μια παραποίηση κάποιων "αντικειμενικών" δεδομένων. Όχι semplice, κανείς δεν παραποίησε τίποτα .. Ούτε εσύ παραποίησες, ούτε ο Αναλόγιον. Απλά εκφράστηκαν απόψεις και σε πολλές περιπτώσεις, βιώματα. Εγώ προσωπικά δεν θα είχα πρόβλημα να επεκταθώ σε καταστάσεις που με άγγιξαν, αλλά δυστυχώς (πέραν της αναστολής που έχομε όλοι μας να μιλάμε απολύτως προσωπικά στο νετ), νοιώθω πως αν έκανα κάτι τέτοιο, θα εξέθετα στοιχεία της ζωής μου, σε χώρους που ίσως δεν τα άγγιζαν με τη σχετική ευαισθησία (όπως εγώ την ορίζω προφανώς και σε καμμία περίπτωση ως συμφωνία). Αυτό δεν αφορά εσένα και το εννοώ. Δεν σε ξέρω, αλλά έχω δει δείγματα γραφής σου στο MH.

    Και πέρα από αυτό, με ποιο δικαίωμα ομαδοποιούμε ανθρώπινες στάσεις ? Δηλαδή, από τη μία η θρησκεία – ορθοδοξία (ως το απολύτως ορθόν) εκφραζόμενη δια του Αναλόγιον και από την άλλη οι υπόλοιποι ??? Δεν το κατάλαβα ... Και στο κάτω - κάτω Semplice οι όποιες αναφορές στην ορθότητα ή μη .. δεν μπορούν να καθορίζουν τη σχέση που έχω ή θέλω να έχω εγώ και οποιοδήποτε άλλος με τη Θρησκεία. Είναι κατανοητό ελπίζω. Η δε σχεδόν απειλητική αναφορά του Αναλόγιον σε ΑΘΕΟΥΣ ... ε .. μη τρελαθούμε. Και για να μη παρεξηγούμαστε, δεν έχω κανένα πρόβλημα, με τους διαχωρισμούς. Αλλά όχι έτσι. Θέλει πολύ γνώση (των ιδεών, της πρακτικής .. κλπ) του άλλου, για να πούμε .. Οκ. Είναι «απέναντί μου» Τουλάχιστον σήμερα. Παλιότερα ήταν πιο εύκολο.

    Κάποιοι θέλησαν να πουν "τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά, δεν είναι ασπρο - μαύρο ..." και μάλιστα προσπάθησαν γράψουν "τι θα κάναμε σε τέτοιες περιπτώσεις" .. Προσπαθήσαμε να αναφερθούμε (όπως και εσύ αν θυμάμαι καλά) .. σε παραδείγματα, σε απλούς ανθρώπους που μπορούν να κάνουν πολλά, κλπ. Να προσθέσω και κάποιες "καταστάσεις", εμπειρίες που μπορεί να είναι "θεραπευτικές" όσο γίνεται .. Ένας Επιτάφιος και μια Ανάσταση στα Μετέωρα, μια πολύ - πολύ μεγάλη βόλτα στην Πλάκα και την Ακρόπολη με ζεστούς ανθρώπους, μία βόλτα στους Δελφούς, ένα ταξίδι στη φύση και άλλα. Βέβαια κάποιοι κάνουν και ταξίδια στο Θιβέτ. Και ηρεμούν. Δυστυχώς. Τι να κάνουμε...

    Και για να το κάνουμε πιο συγκεκριμένο (δεν κρατιέμαι, αλλά θα προσπαθήσω να κρατήσω αποστάσεις ..) Ένας από τους πιο φωτεινούς ανθρώπους που έχω βιώσει, (προ 15ετιας περίπου, οπότε εντάξει .. έχει περάσει χρόνος), ήταν ένας κύριος, μηχανικός που συνταξιοδοτήθηκε νωρίς και που ασχολήθηκε στη συνέχεια, ως «αποκλειστικός νοσοκόμος» σε ανθρώπους με προβλήματα κινητικότητας, βαριές ασθένειες κλπ. Είχε απίστευτες τεχνικές γνώσεις, απέραντη ψυχή, καλοσύνη, και πάθος με την ιστορία, τις θρησκείες (πληθυντικός «τις», όχι «την») τη φιλοσοφία και την ιστορία. Είχε περάσει και κάποιο διάστημα στο Θιβέτ. Και στο ¶γιον Όρος επίσης, δίπλα σε κάποιον γέροντα, δεν θυμάμαι όνομα. (ο Γέροντας πέθανε εκείνη την περίοδο και ο κύριος ... – Χ - κατά ένα περίεργο τρόπο, βρέθηκε κοντά του την τελευταία στιγμή για να τον αποχαιρετήσει στα πλαίσια μιας «συμφωνίας» που είχαν.

    Αυτός λοιπόν ο άνθρωπος, ο γεμάτος εκπλήξεις, ο βαθύτατα υλιστής, ο βαθύτατα θρησκευόμενος, ο γνώστης τόσων πολλών, προσπαθούσε, μεταξύ των άλλων ΝΑ ΠΕΙΣΕΙ τον «ασθενή του» με τα μύρια όσα προβλήματα υγείας, αυτοεξυπηρέτησης, φθίνουσας κατάρρευσης αλλά και με πολύ μεγάλη διαύγεια πνεύματος, πως είχε νόημα να ζήσει. ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ. Όχι πως έγινε κάτι τρομερό, το τέλος επήλθε όπως αναμενόταν, απλά ο «ασθενής» δεν είχε πεισθεί. Και για μεγάλο διάστημα. Βέβαια δεν είχε και άλλη επιλογή. Υπήρχε δε, συνεργασία με έναν επίσης φωτεινό άνθρωπο, επιστήμονα και μάχιμο ΨΥΧΙΑΤΡΟ (δεν είναι γνωστός, ούτε θα γίνει ποτέ μάλλον, λόγω επιλογής) και έναν επίσης φωτεινό ΚΛΗΡΙΚΟ της γειτονικής εκκλησίας. Είχαν απηυδήσει και οι τρεις τους. Δεν έπειθαν. Όμως στήριξαν. Και τελικά ο απολογισμός όσων είχαν την προσωπική σχέση με τον ασθενή, και τότε και τώρα, λεει πως καλά έπραξαν. Ο ρόλος των οικείων, συνειδητά, μένει εκτός της περιγραφής. Λεπτομέρειες σε όποιον ενδιαφέρεται, από κοντά, (αν γίνει).

    Εξαιρετική η διαπίστωσή σου Semplice πως .. "κάπου πρέπει να προσέχουμε τι γράφουμε σε τέτοια θέματα" Δεν ξέρω αν συμφωνούμε, αλλά εγώ προσωπικά, το ανέφερα και στην αρχή, αλλά το συνέχισα όπως εσύ. (Έχουν όντως μια περίεργη επίδραση πάνω μας αυτές οι δημόσιες, αλλά λίγο απρόσωπες γραφές στο νετ). Με άλλα λόγια .... «Τι στο καλό επιπτώσεις έχουν αυτά που γράφουμε εμείς στο pc μας με το ουσικάκι μας, το τσιγαράκι μας και τη μουσικούλα μας ?» Ίσως είναι ένα καλό, αυτόνομο θέμα.

    Λοιπόν, πέραν της fairies wear boots (με το παράδειγμα του γνωστού τους παιδιού), είδε τα κείμενά μας και ένας γνωστός (όχι στενός φίλος, δεν ήξερα πολλά γι αυτόν). Ένας από τους οικείους του αυτοκτόνησε και μάλιστα σε ζόρικες συνθήκες. «¶στα να πάνε...» που λένε. Δεν το ήξερα. Λοιπόν, στην αρχή εγώ (ο έξυπνος) περίμενα να συμφωνήσει μαζί μου. Εντάξει, η αλήθεια είναι πως είδε με συμπάθεια πολλά από τα κείμενα, εκνευρίστηκε με κάποια άλλα. Αλλά .. στο τέλος μου είπε. «Μεγάλε, είσαστε λίγο νυχτωμένοι» ... Αυτό δεν σημαίνει πως δεν πρέπει να γράφουμε .. Απλά το «λούστηκα» και δεν έβγαλα «κιχ», το μεταφέρω.

    Επί τη ευκαιρία, fairies wear boots, ναι τελικά κατάλαβα το πως αναφέρθηκες σε κάποιες διατυπώσεις. Και όντως οι επιλογές των σπουδών σου, αλλά και η όλη προσέγγισή σου στο forum δείχνουν αρκετά. Α ναι, μία συνάδελφός σου στη μουσικοθεραπεία (ονόματι nefos) έχει δεσμευτεί (θέλοντας και μη δηλαδή) να παρουσιάζει που και που κάποια τέτοια θέματα γιατί έχουν ενδιαφέρον. Τώρα εξ αντανακλάσεως, αυτό πιάνει και εσένα μάλλον .... J. Sofia και nefos .... Μιας και αναφερόμαστε συγκεκριμένα) επειδή έχει τύχει να μιλήσουμε πιο άμεσα στο τσατ, εκτός από το να βάζουν ωραία μουσική, έχουν και ευαισθησίες πολλές και μυαλό που ερευνά και ψάχνει. Δεν νομίζω πως μπορεί να τις κατατάξει κάπου κανείς, τουλάχιστον με ευκολία.

    Και για να ξεφύγουμε λίγο,

    Papillon !!!! Διαβάστε τον λιγο. ΠΑΙΧΝΙΔΑΚΙ ΜΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ. Όχι Καρυωτάκης, οχι althuser, οχι οι ανώνυμοι .... Λοιπόν .... ΧΟΡΟΣ ΤΟΥ ΖΑΛΟΓΓΟΥ .... Θυμόσαστε ??? Επέρχεται το τέλος. Όλοι ξέρουν τι θα γίνει, ...σφαγή. Οι γυναίκες θα ατιμαστούν ... Πολέμησαν αλλά ... Έγινε έτσι ακριβώς ??? με τον χορό ??? είναι μύθος βγαλμένος από τον κόσμο ??? Ε άντε μήπως πρόκειται για εσκεμμένο κατασκεύασμα ??? Εκεί είναι το θέμα. Δεν μας αφορά. Υπάρχει. Ότι και αν είναι, έγινε αποδεκτό. Έγινε μνήμη, έγινε τραγούδι. Από κληρικούς, από απλούς ανθρώπους, γράφτηκε στα βιβλία, από ιστορικούς, από στόμα σε στόμα. Η στάση αυτή υιοθετήθηκε.

    Αυτοκτόνησαν λοιπόν. Για τους δικούς τους λόγους .. για τους δικούς μας ίσως .. Και όχι μία – μία σπίτι της. Όλες μαζί. Λόγος και κίνητρα .. συνολικά, προσωπικά και πάντα αποδεκτά. Ίνδαλμα .. Εκείνες ... οι πράξεις τους, ο τρόπος τους .... Δείλιασαν ??? Γιατί δεν κάθισαν να φανε κάποιους τούρκους ??? Ήταν διαταραγμένες προσωπικότητες ??? Αυτή η ιστορία με την ΔΕΙΛΙΑ ως χαρακτηρισμό της αυτοκτιονίας ... Βρε παιδια μηπως ειμαστε τόσο ευκολοι σε χαρακτηρισμούς ?? Ως "κατάταξη" στις κοινωνικές συμπεριφορές... εντάξει .. ο καθένας το λέει όπως θέλει ... (αλλά το ξαναείπαμε .. το "δειλός" και "παλικάρι" από μόνο του ... δεν λέει .. Γιατι να προσθέσουμε και την έννοια του "τσαμπουκά" που πάλι ... από μόνο του ... ). ΘΕΡΜΗ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ μη γράψει κανείς ότι συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. Δεν συγκρίνονται υπέρτατα ιδεώδη, ούτε ο στριμωγμένος στη γωνία με τους «άλλους», ... Απλά φαίνεται πως καμιά φόρα, τα ταξίδια της ιστορίας, εκτός των άλλων, μας βοηθούν να δούμε πως σήμερα δεν πρέπει να φοβόμαστε τις γκρίζες περιοχές. Των άλλων και τις δικές μας (κυρίως).

    Gazakas …. Εκεί που λέγαμε να σταματήσουμε να γράφουμε .. πραγματικά, έρχεσαι και θέτεις κατά κάποιο τρόπο μια σύνοψη και μια πρόκληση για περαιτέρω αναζήτηση ... Και με λόγο τουλάχιστον πιο κατάλληλο για τέτοια θέματα (γιατι πολλοί από εμάς .. ίσως ξεφεύγαμε ... ). Λοιπόν κι εγώ νυστάζω, τι να σου πω, δεν ξέρω αν θα συνεχίσω, πάντως ευχαριστώ που θέτεις τέτοια ερωτήματα. Και αξίζει να συνεχίσει κανεις πανω σε αυτά, ίσως και σε άλλα ...

    Απλά .. (ζητώντας την κατανόηση από τους συντονιστές του forum αν βρέθηκα στο όριο κάποιων «παραβιάσεων» ) τελικά το θέμα παίρνει ευρύτερες διαστάσεις. Και αυτή ισως ειναι και η μαγεία του forum. Πάντως αν ήμουν «συντονιστής» με τόσα που γράφονται .. θα ζοριζόμουν J Και επίσης, μου κάνει εντύπωση, πώς και στο topic αυτό και σε άλλα, οι συντονιστες .. η τέλος πάντων ο καθένας απο την ομάδα διαχείρισης του MH συμμετέχει, εκφράζοντας τις απόψεις του ελεύθερα και κρατώντας πάντα ενα επίπεδο ... κάνοντας και επεμβάσεις "συντονισμού". Δύσκολο πάντως να φοράει κανείς τα 2 καπέλλα ....του συντονιστή και του συμμετέχοντος...




    picachu8
    04.12.2005, 03:14
    Γιατί το συζητάμε παράπάνω βάζοντας ιδέες σε ανθρώπους..

    Δε νομίζετε πως αρκετά ισοπεδώσαμε το βάθος και το νόημα όσων ανθρώπων το έχουν διαπράξειιι..

    Δεν ειναι θέμα στο οποιο χωράει debate.....
    thank
    04.12.2005, 04:53
    Quote:

    Το μέλος picachu8 στις 04-12-2005 στις 03:14 έγραψε:

    Γιατί το συζητάμε παράπάνω βάζοντας ιδέες σε ανθρώπους..

    Δε νομίζετε πως αρκετά ισοπεδώσαμε το βάθος και το νόημα όσων ανθρώπων το έχουν διαπράξειιι..

    Δεν ειναι θέμα στο οποιο χωράει debate.....





    οποιοδήποτε θέμα κατά τη γνώμη μου χωράει debate, αλλα με τον κατάλληλο τρόπο. Και εκει .. ειναι το πρόβλημα. Ο καθένας μας νομιζει μάλλον οτι το προσεγγιζει κατάλλα. Ιδέες βάζουν ολοι σε όλους για τα πάντα. Οχι μονο αρνητικές αλλα και θετικές. Το βάθος και το νόημα ειδικα σε αυτη τη περίπτωση, δεν ισοπεδώνεται ποτέ όσο και αν εμεις άθελά μας το προκαλουμε.

    Αλλά, ίσως υπάρχει ένα όριο που ο καθένας νοιώθει ότι "χτυπάνε καμπανάκια" .. Εγω προσωπικα το νοιώθω, και επομένως δεν θα ξαναγράψω. Εξ άλλου, το επόμενο στάδιο απο μια "γενική" προσέγγιση, κατά τη γνώμη μου ειναι η προσωπική τοποθέτηση. Ακόμα και στο στυλ γραφής. Και γι΄αυτό δεν συνεχίζω άλλο.

    Αλλα, αν κάποιος έχει να πει κάτι (για τη κοινωνική - οικονομική διάσταση του θέματος ή την φιλοσοφική .. (ο gazakas ξεκίνησε να γράφει κάτι πχ ..) .., μια προσωπική του μαρτυρια ή αγωνία κλπ ?? γιατι να μη συνεχίσει ??. Επίσης, μπορούν κάποια επιμέρους θέματα που αναδείχθηκαν, να συνεχιστουν σε άλλο τοπικ, πιο εξειδικευμένο. Αν γίνει αυτό - μπορεί να κάνω και λάθος - ισως σταθουμε με περισσότερο "σεβασμό" απέναντι σε κάποιους που τώρα η στο παρελθόν τους άγγιξε άμεσα και πχ ... δεν έχουν καμμια διάθεση να βλέπουν τον thank και τον Αναλόγιον να διαφωνούν σε ζητήματα που ειναι μεν σχετικά, αλλα .. σε αυτούς έχου πατήσει κουμπάκια που ούτε διανοούμαστε.
    fairies_wear_boots
    04.12.2005, 05:06
    Μπορώ να πω απλώς ότι θεωρώ τελείως διαφορετικές περιπτώσεις τις ομαδικές αυτοκτονίες οι οποίες εξυπηρετούν κάποιον συνήθως πνευματικό σκοπό (είτε αυτός λέγεται "να μην μας πιάσουν οι τούρκοι" είτε αυτός λέγεται "πιστεύως ότι αυτός ο παλαβός που μας μιλάει είναι εκπρόσωπος του θεού και όταν αυτοκτονήσουμε θα πάμε ολοι στον παράδεισο") με τις ατομικές αυτοκτονίες που συνήθως προέρχονται απο προσωπικά προβλήματα και όχι κοινωνικό προβληματισμό για το μέλλον της φυλής, της ράτσας και της πατρίδας......Συγγνώμη απλά το θεωρώ λίγο άτοπο το συγκεκριμένο παράδειγμα των Σουλιότισσων. Και οχι δεν είμαι κατά της αυτοκτονίας σε συγκεκριμένες περιπτώσεις μιας και δεν ξέρω τι μπορεί να περνάει από το μυαλό του καθενός ούτε είμαι σε θέση να πω σε καποιον που πεθαίνει υποφέροντας από καρκίνο "κανε κουράγιο και άντεξε".....Απλώς μου αρέσει να βλέπω κάθε πράγμα από όλες τις οπτικές πλευρές και να σκέφτομαι τα υπέρ και τα κάτα ξεχωριστά. Συγγνώμη αν δημιούργησα την εντύπωση οτι είμαι κατά της αυτοκτονίας επειδή μίλησα περί δειλίας ή αν δημιούργησα την εντύπωση οτι είμαι υπέρ αυτής επειδή μίλησα για τελειωμένες αρρώστιες που θα μπορούσαν να οδηγήσουν σε ευθανασία. Το θέμα είναι ότι δεν είμαι ούτε υπέρ ούτε κατά απλά έκανα μια καταγραφή (κατά την άποψη μου) των βασικών υπέρ και κατά.
    thank
    04.12.2005, 05:42
    Συμφωνώ, fairies_wear_boots με τη μόνη διαφορά πως ακριβώς, για αυτό το έγραψα σαν παραμύθι, όχι σαν ιστορικό γεγονός. Ισως δεν το διατύπωσα καλα. Ακόμα και σε επιπεδο κοινής αποδοχής, ο χαρακτηρισμός, η καταδίκη και η υιοθέτηση πράξεων ειναι σχετική. Τις ίδιες πράξεις τις υμνούμε και τις καταδικάζουμε. Και οχι μονο την συγκεκριμένη. Εκεί υστερούν οι κοσμοθεωρίες ως μοναδικός δρόμος ερμηνείας. Και βεβαίως δεν νομίζω κανεις να θέλει να τοποθετηθει υπέρ η κατά. Ούτε να καταδικάζει. Εσύ σαφέστατα το διατυπώνεις κατά περίπτωση - και πάλι με ξεκάθαρο το προωπικό στοιχείο.

    Εχω και άλλα σχόλια, αλλα μάλλον θα στα στείλω σε κανένα πμ γιατι όντως δεν θέλω να ξαναγράψω. το παραβίασα, αλλα ηταν καθαρα "τενχική" η παρέμβασή μου.

    monkeyface
    13.03.2006, 17:54
    Δεν ξέρω αν είναι κακό και ούτε θέλω να το πολυσκεφτώ!!!
    Αλλά πιστεύω πως μόνο δειλός, ανόητος και εγωιστής μπορεί να θεωρηθεί κάποιος που αυτοκτονεί!!! Και είμαι κάθετη σ' αυτό!!! Με εξοργίζουν αυτοί που το διαπράτουν και αυτοί που το "συγχωρούν"...!
    Εύχομαι να μη σας συμβεί ποτέ να χάνεται δικό σας άνθρωπο με αυτό τον τρόπο!!!

    rem
    15.03.2006, 22:28
    Καπου ειχα ακουσει πως για να εκτιμησεις τη ζωη πρεπει πρωτα να ερθεις αντιμετωπος με το θανατο...κατι παρομοιο μου ετυχε και μενα πριν απο μερικους μηνες.(συγγνωμη για το "αρνητικο κλιμα" που τυχον δημιουργησω αλλα ο μονος τροπος να ξεσπασω πλεον ειναι με το να γραφω αυτα που νιωθω...)
    Συνεχιζω..(κι ας εκτεθω..δε με πειραζει)Ημουν λοιπον στις 13 ιουλιου σε μια εκκλησια κ διαβαζα καποια λογια σαν υστατο φορο αγαπης για εναν ανθρωπο που λατρευα και που για μενα μεχρι τοτε ηταν ολοκληρη η ζωη μου..Στα 23 του αποφασισε ο μπαγασας πως πρεπει να ταξιδεψει για "αλλου"..Ποιος ξερει ποιοι χαρτες του ζεστανανε ξανα το μυαλο..?αυτο δε θα το μαθω οσο ζω...!
    Ολο αυτο το διαστημα που μεσολαβησε απο εκεινη την καλοκαιρινη τεταρτη, σκεφτηκα πολλες φορες ως λυση την αυτοκτονια.Γιατι πολυ απλα δεν αντεχα.Ηθελα να μην υπαρχω πια.Να ξεσκισω τη σαρκα μου για να βγαλω απο μεσα τον πονο..Ακομα και τωρα δεν αντεχω.Ωστοσο αρχισα να βλεπω τα πραγματα διαφορετικα.Δε συμβιβαστηκα ποτε με την ιδεα του χαμου του..Απλα διαπιστωνω καθε μερα οτι υπαρχει λογος να ζεις..Το βλεπω στα ματια κ το χαμογελο των μικρων παιδιων.Στο χρωμα του ουρανου και των λουλουδιων..στον ηχο της βροχης.Παντου!Κι ας μη ζω για μενα..Ειναι νωρις ακομα να επουλωθουν οι πληγες μου.Δεν ξερω καν αν θα το ξεπερασω ποτε..Αλλα ειλικρινα πιστεψτε με δεν ειναι λυση η αυτοκτονια.Επιλογη ισως.Λυση οχι.Ειδικα οταν βλεπεις ενα 23χρονο παιδι να παλευει για να ζησει...Σκεφτομαι μαλλον πως ειναι αχαριστια.υπαρχουν τοσοι αλλοι δρομοι να ακολουθησουμε..Αν μαθουμε να "ξαφνιαζομαστε' με το καθετι και να διοχετευουμε αγαπη σε οτι κανουμε τοτε σιγουρα ολα θα ειναι καλυτερα.
    "δεν ειναι αστειο στα συννεφα να πατας με σιγουρια"
    Pucca
    16.03.2006, 08:09
    Quote:

    Το μέλος alexia-vicky στις 15-11-2005 στις 10:20 έγραψε:

    δε ξερω αν θα φανει σκληρο, αλλα η αυτοκτονια δεν ειναι επιλογη!ειναι βλακεια!!οποιος λογος και να υπαρχει, οποια απογοητευση η ζωη μπορει να μας προσφερει τοσα πολλα . αρκει να εχουμε τη δυναμη να προχωρησουμε! τιποτα δεν ειναι ευκολο και αν ηταν, δε θα ηταν ωραιο...οι δυσκολες στιγμες στη ζωη, υπαρχουν για να μας κανουν πιο δυνατους!πώς ειναι δυνατον να αναλογιζεσαι το αυριο με βαση τον πονο του χτες???






    Συμφωνω απολυτα ειναι δειλο και διαφυγη απο προβληματα εκτος αν υπαρχει παθολογια-διαταραχη
    οποτε δεν μπορουμε να μιλαμε για συνειδητη επιλογη.
    altamira
    16.03.2006, 08:26
    Δεν χρειάζονται αναλύσεις.
    ΟΧΙ δεν είναι.
    ΚΑΙ δεν είναι ούτε μαγκιά,δειλία είναι.
    uNick
    16.03.2006, 14:16
    Δεν έχω διαβάσει τα προηγούμενα posts, οπότε δεν ξέρω αν έχει γραφτεί από άλλους η δική μου άποψη...

    Δεν ξέρω αν η αυτοκτονία είναι επιλογή, σίγουρα όμως είναι μεγάλη βλακεία. Το θαύμα της ζωής είναι κάτι το συγκλονιστικό... και μας χαρίζεται απλόχερα!!! Δυστυχώς όμως είναι λίγος ο χρόνος μας σε αυτή τη ζωή για να την χαρούμε, οπότε για μένα όποιος σκέφτεται την αυτοκτονία είναι ηλίθιος. Θα μπορούσε καλύτερα να σκέφτεται τρόπους να βελτιώσει τα κομμάτια της ζωής του που δεν του αρέσουν, ή τρόπους να λύσει τα προβλήματα που τον οδήγησαν σε τέτοιες σκέψεις...
    Bruto
    18.03.2006, 01:41
    Kαλά όλοι εσείς οι "ηθικολόγοι" και "δικαστές" με λέξεις όπως "δειλία" ,"μαγκιά"(ακου εκει..) και τετριμμένες πατάτες όπως "πρέπει να πιάσεις τον ταύρο απο τα κέρατα" και φράσεις 16 χρονων που τους ταίζουν ακόμα άλλοι,αμφιβάλλω αν περάσατε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ άσχημα σε κάποια φάση της ζωής σας αν όχι σε όλη.Αμφιβάλλω αν ξέρετε τι πάει να πεί ΑΔΙΕΞΟΔΟ.Τις περισσότερες φορές αυτοί οι άνθρωποι είναι ηρωες που πέσανε,έπιασαν πάτο,(όχι μια φορά μόνο) και ξαναστάθηκαν στα πόδια τους με ή χωρίς βοήθεια, που στο τέλος κουράστηκαν.Υπάρχουν διαφόρων ειδών αυτοκτονίας όπως 1ΕΚΔΙΚΗΣΗΣ (είτε στον ίδιο σου τον εαυτό είτε σε άλλους),2 ΑΠΕΛΠΙΣΙΑΣ,3 ΥΠΕΡΗΦΑΝΕΙΑΣ.Πως μπορείς και αποκαλείς με τέτοια αφέλεια κάποιον απο αντιμετωπίζει κατάματα τον θάνατο, "δειλό"?Ναι,πιστεύω και γω ότι είναι λίγο εγωιστική πράξη αλλά πήγαινε πες το αυτό σε κάποιον που είναι μόνος του στη ζωή (ναι υπάρχουν και αυτοί).Το λιγότερο που πρέπει να κάνουμε σε κάποιον αυτόχειρα(εκτός απο τον χίτλερ) όπως και σε κάθε νεκρό είναι να σεβαστούμε την μνήμη του και τι τους οδήγησε σε αυτήν την πράξη.Γιατί με τέτοιες λέξεις είναι σαν να χλευάζεις τα προβλήματα τους όσο ήταν εν ζωή.Η αυτοκτονία όπως και η μουσική,είναι πράγμα ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ.Δεν μπορείς να επιβάλλεις σε κάποιον πως να βλέπει την ζωή,μπορείς να τον εκπαιδέυσεις όμως με παραδείγματα.Η ζωή είναι ΑΣΧΗΜΗ (έτσι πως την κάναμε) και πονάει η πουτάνα,αλλά αξίζει να ζεις για τις ευχάριστες στιγμές ενδιάμεσα.
    imogenh
    18.03.2006, 10:14
    "Η ζωή είναι ΑΣΧΗΜΗ (έτσι πως την κάναμε) και πονάει η πουτάνα"...

    Κρατώ αυτό και συμφωνώ ως ένα σημείο και ειδικά στον χαραχτηρισμό,όμως, σε πολλές περιπτώσεις τα αδιέξοδα μας κάθονται στο σβέρκο, επειδή κάποιοι αποφάσισαν να μας κάνουν τη ζωή ποδήλατο...Πιστεύω πως αξίζει να ζούμε, όχι για τις όμορφες στιγμές ενδιάμεσα, αλλά για τον τσαμπουκά!!!! Για την ομορφιά του τσαμπουκά!!Όταν η "αντοχή" γίνεται ειρωνεία και γράφουμε με μαύρο σπρέι στον τοίχο του μυαλού μας το σύνθημα "θα τα καταφέρω κουφάλες", τότε ίσως μέσα απο το αντάρτικο μας ανακαλύψουμε πως το "αδιέξοδο" είναι λέξη μύθος κομμένη και ραμμένη στα μέτρα αυτών που μας θέλουν "κρεμασμένους"...πολλές φορές για το καλό μας!!!

    DarkGirL
    29.03.2006, 22:06
    Quote:

    Το μέλος avgi στις 14-11-2005 στις 22:17 έγραψε:

    simera ixame mia sizitisi sto panepistimio k tethike to thema an i aftoktonia ine epilogi gia enan anthropo. esis ti nomizete?
    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 14-11-2005 22:36 ]





    h aytoktonia einai gia tous deilous. . . aytoi p fobountai na antimetopisoun th zoi. h aftoktonia einai san na se kathgoroun gia ena fono kai na kribese epi xronia para na pas na emfanisteis sto dkasthrio kai me ka8e tropo na agonisteis gia to dikaio sou. otan aftoktonas ta afineis ta pragmata opos htan prin sthn idia katastash. apla ta apofeygeis, alla prepei na ma8ainoume na agonizomaste kai oxi na deiliazoume sto paramikro.
    KAKOFONIKS
    30.03.2006, 18:24
    ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΔΕΙΛΗ ΚΙΝΗΣΗ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΘΕΛΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΘΑΡΡΟΣ, ΑΝΤΙΦΑΤΙΚΟ Ε?

    ΚΑΤ' ΑΡΧΗΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑΣ ΣΑΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑΣ. ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΜΕΡΟΣ (ΜΕ ΠΟΙΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΑΦΑΙΡΕΙΣ ΤΗ ΖΩΗ ΠΟΥ ΑΠΛΟΧΕΡΑ ΣΟΥ ΧΑΡΙΣΕ Ο ΘΕΟΣ)

    ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΩΡΑΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙ ΟΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ Ή ΣΕ ΟΠΟΙΟ ΑΔΙΕΞΟΔΟ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΦΤΑΣΕΙ ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ ΤΗΝ ΦΤΙΑΧΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΥΜΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ.
    ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΖΩΗ ΧΩΡΙΣ ΒΑΣΑΝΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΧΑΡΕΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΜΙΑ ΤΟΥΡΤΑ ΧΩΡΙΣ ΖΑΧΑΡΗ . . .

    ΟΛΟΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΦΑΣΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΔΥΣΚΟΛΑ ΑΛΛΟΣ ΠΟΛΥ ΑΛΛΟΣ ΛΙΓΟΤΕΡΟ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΓΟΛΓΟΘΑ ΑΛΛΑ ΑΞΙΖΕΙ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ ΝΑ ΠΑΛΕΥΕΙΣ, ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΝΙΩΘΕΙΣ ΖΩΝΤΑΝΟΣ!





    WHEN LIFE HANDS YOU LEMON ,MAKE LEMONADE !!!


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : KAKOFONIKS στις 30-03-2006 18:31 ]
    Thesis
    30.03.2006, 21:08
    Ίσως να είμαι πολύ μικρή για να εκφέρω γνώμη για το αν είναι σωστό ή όχι κάποιος να αυτοκτονεί,σίγουρα όμως ο αυτόχειρας δεν είναι σ'όλες τις περιπτώσεις δειλός αλλά απελπισμένος.Βρίσκεται σε ένα αδιέξοδο και δεν υπάρχει κανένας να τον βοηθήσει.Λένε ότι "όποιος είναι έξω από τον χορό πολλά τραγούδια λέει"άρα πως μπορούμε να κρίνουμε έναν αυτόχειρα εάν δν έχουμε βρεθεί στη θέση του;Δεν επιδοκιμάζω την αυτοκτονία,ίσα-ίσα την κατακρίνω αλλά μήπως αντί να κρίνουμε τους αυτόχειρες ως δειλούς,ανόητους,εγωιστές δεν θα ήταν καλύτερο να τους ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ;;;;Καλύτερα να προλαμβάνεις κάτι.έτσι δν θα αναρωτιέσαι και τι έφταιξε και τι λύση να βρεις.
    lavictory
    06.04.2006, 13:34
    Quote:

    Το μέλος avgi στις 16-11-2005 στις 21:00 έγραψε:

    analogion signomi alla pistevo oti ise poli apolitos. ne k go pistevo oti i aftoktonia ine kako pragma k kaki epilogi. ws epilogi omos parameni. an den ine epilogi tote pos tosa atoma epele3an afto to dromo? k oso gia tis parees pistevo oti mia alithiniparea k alithinoi filoi tha prospathusan na se apotre4un, den tha to sizitusan sinexos







    Καλά τα λέει ο Παναγιώτης (analogion) καθώς η αυτοκτονία δεν είναι "δρόμος που επιλέγεις".
    Είναι το ΑΠΟΛΥΤΟ και οριστικό ΤΕΛΟΣ.
    Άρα σε μια ΑΠΟΛΥΤΑ λάθος κατεύθυνση μόνο μια ΑΠΟΛΥΤΗ θέση και στάση ζωής χωράει σαν απάντηση.
    Όσο για τις αληθινές παρέες και τους αληθινούς φίλους... ποτέ μα ποτέ να μην βασίζεσαι avgi πάνω σε αυτές τις έννοιες.
    Οι φίλοι είναι άνθρωποι γεμάτοι αδυναμίες και πολλές φορές η αφελής αντιμετώπιση κάποιων τόσο σοβαρών ερωτημάτων οδηγεί σε λάθος επηρροές και αποφάσεις.
    Άσε που δεν μπορείς ποτέ να είσαι σίγουρη για τις σκοπιμότητες που κρύβει ο καθένας μέσα του.
    Όποιος προβληματίζεται με τόσο σοβαρά θέματα λύση και βοήθεια μοναδική, πραγματική και οριστική μπορεί να βρει μόνο στην αγκαλιά του Δημιουργού του μέσω του Πνευματικού (με το Π κεφαλαίο) του.

    assasinos
    05.05.2006, 08:24
    mia mantinada pou akousa apo ena filaraki elege...


    pana8ema se gia zwh...potes 8a vrw to 8arros...to telos na sou dwsw egw ki oxi ote 8elei o Xaros...


    H autoktonia gia allous einai apokotia...kai gia allous lytrwsh...einai 8ema antilhpshs.

    Einai omws mia kalh lysh
    mpatzinick
    05.05.2006, 10:31
    Quote:

    Το μέλος KAKOFONIKS στις 30-03-2006 στις 18:24 έγραψε:



    ΚΑΤ' ΑΡΧΗΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑΣ ΣΑΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑΣ. ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΜΕΡΟΣ (ΜΕ ΠΟΙΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΑΦΑΙΡΕΙΣ ΤΗ ΖΩΗ ΠΟΥ ΑΠΛΟΧΕΡΑ ΣΟΥ ΧΑΡΙΣΕ Ο ΘΕΟΣ)




    WHEN LIFE HANDS YOU LEMON ,MAKE LEMONADE !!!
    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : KAKOFONIKS στις 30-03-2006 18:31 ]





    τι με ποιο δικαιωμα ρε φιλε??? ποιανού είναι η ζωή ???? του θεού η δικιά σου????

    AAh, Nobody gonna take my car , i'm gonna race it to the ground!!!
    Nobody gonna beat my car , it's gonna break tha speed of sound!



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mpatzinick στις 05-05-2006 10:35 ]
    lavictory
    05.05.2006, 11:10
    Quote:

    Το μέλος mpatzinick στις 05-05-2006 στις 10:31 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος KAKOFONIKS στις 30-03-2006 στις 18:24 έγραψε:
    [i]


    ΚΑΤ' ΑΡΧΗΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑΣ ΣΑΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑΣ. ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΜΕΡΟΣ (ΜΕ ΠΟΙΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΑΦΑΙΡΕΙΣ ΤΗ ΖΩΗ ΠΟΥ ΑΠΛΟΧΕΡΑ ΣΟΥ ΧΑΡΙΣΕ Ο ΘΕΟΣ)




    WHEN LIFE HANDS YOU LEMON ,MAKE LEMONADE !!!
    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : KAKOFONIKS στις 30-03-2006 18:31 ]





    τι με ποιο δικαιωμα ρε φιλε??? ποιανού είναι η ζωή ???? του θεού η δικιά σου????

    AAh, Nobody gonna take my car , i'm gonna race it to the ground!!!
    Nobody gonna beat my car , it's gonna break tha speed of sound!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mpatzinick στις 05-05-2006 10:35 ]

    [/I]






    Αν δεν ήθελε ο Θεός, έσύ μικρέ φίλε δεν θα είχες την πολυτέλεια να κάθεσαι μπροστά στον υπολογιστή σου και να σερφάρεις στο internet. Το γεγονός ότι υπάρχεις και οι συνθήκες μέσα στις οποίες ζεις καθώς και ό,τι απολαμβάνεις, όλα συμβαίνουν επειδή ο Θεός σου τα χάρισε. Επομένως καλό θα ήταν να αναθεωρήσεις τις απόψεις σου. Εξάλου, το νεαρό της ηλικίας σου, ευτυχώς, σου αφήνει περιθώρια για κάτι τέτοιο.

    Φιλικά
    uNick
    05.05.2006, 12:10
    @ lavictory

    Ο καλύτερος φίλος σου που θα σε βοηθήσει στην δυσκολία για να μην καταφύγεις στην απελπισμένη και άτολμη κίνηση να αυτοκτονήσεις είναι όντως ο εαυτός σου. Οι άλλοι είναι εντελώς ακατάλληλοι να σε βοηθήσουν, όπως είπες κι εσύ. Μέσα σε αυτούς τους άλλους όμως δεν συγκαταλέγεται και ο Πνευματικός σου με Π κεφαλαίο??? Κι αυτός άνθρωπος είναι, με τις αδυναμίες του και τις ατέλειές του... και, γιατί όχι, με τις δικές του σκοπιμότητες!!! Για σκέψου τό λίγο...


    @ assasinos

    Καλή λύση??? Σοβαρολογείς??? Από πού κι ως πού είναι καλή λύση η άτακτη φυγή??? Λίγο τσαγανό δεν υπάρχει???