ελληνική μουσική
    814 online   ·  210.853 μέλη

    Τι πιστεύετε για το γάμο δύο ατόμων του ίδιου φύλου;

    paramithi
    27.12.2005, 16:00
    Quote:

    Το μέλος Bettina στις 27-12-2005 στις 14:23 έγραψε:

    KINIA,ξεκινάω με σενα σήμερα,γιατί συμφωνεις με τα οσα είχα προαναφέρει σε προηγούμενο κείμενο και δήλωσα το εξης "δεν είμαι εναντίων των ομοφυλοφίλων αλλα δεν μπορώ να δεχτώ(σαν μητέρα που είμαι)εκείνη την μάνα που βγήκε με δάκρυα στα μάτια στα ΜΜΕ να ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΕΙ να βοηθήσουμε τον γιο της,να γίνει κόρη"Αυτο οχι δεν το δέχομαι και οσον αφορά την παιδεία αυτης της μητέρας στην οποίαν αναφέρεται η PARAMITHI και σε αυτό είχα αναφερθεί,λέγοντας πως δεν είναι θέμα παιδείας,ούτε μπορούμε να αναρωτηθούμε αν είχε την κατάλληλη υποδομή αυτή η γυναίκα,γιατί σε οποιαδήποτε μητέρα δεν μετράει ούτε η μόρφωση που διαθέτει,ούτε το πνευματικό της επίπεδο,αλλά μόνον το "ένστικτο"και η "συνείδηση"συναισθήματα που γεννιούνται μέσα μας με την μητρότητα και αυτό μπορώ να το αποδείξω..




    Bettina,αναφερόμενη στο θέμα της παιδείας ηθελα να κάνω νύξη στο γεγονός πως η μητέρα βγήκε σε μια τέτοιου είδους εκπομπή,που κατα τη ταπεινή μου γνώμη χρησιμοποιεί τον πόνο των άλλων για να ανεβάσει την τηλεθέαση..δε καταδικάζω την ίδια τη μητέρα(πως θα μπορουσα άλλωστε?εγώ η ίδια πολύ πιθανόν να μην αξίζω σαν άνθρωπος όσο εκείνη)αλλά το γεγόνος της εκμεττάλευσης του ''πόνου''της..
    Bettina
    28.12.2005, 09:44
    PARAMITHI το περίεργο όμως στην συγκεκριμένη περίπτωση ξέρεις ποιο ήταν???οτι δεν έψαξε η εκπομπή να βρει την μάνα και την κόρη(?)αλλά η μητέρα παρακαλούσε την τηλεπαρουσιάστρια 16 συνεχείς ημέρες να βγάλει το θέμα της(το πρόβλημα)στον αέρα,με σκοπό να βρεθει ειδικός χειρουργός να αναλάβει το οικονομικό θέμα αφιλοκερδώς,μια που εκείνες δεν είχαν την οικονομική άνεση να το κάνουν.Αυτό ήταν που με όργισε πάνω απο όλα.
    Και τελικά πέτυχαν τον σκοπό τους.
    paramithi
    28.12.2005, 10:16
    αυτή η κίνηση έγκειται κατα την ταπεινή μου γνώμη στην σημερινή νοοτροπία που επικρατεί..ήτοι..θεοποιήση της τηλεόρασης και των ''αντιπροσώπων'' της..η μητέρα αυτή είναι ένα ακόμη ''θύμα''αυτής της νοοτροπίας..το παράδειγμα αυτό επιβεβαιώνει και τον Γουόρχολ(βλ.15 λεπτά),ίσως τη ματαιοδοξία ορισμένων και τέλος αυτό που προανέφερα,τη θεοποιήση..λίγο άσχετο άλλα αυτό το βλέπεις και σε άλλους τομείς..π.χ.υπάρχουν άτομα που θα σ πούν πως ο τάδε αστυνομικός ρεπόρτερ κάνει καλύτερα τη δουλεία του απο την αστυνομία,οπότε αν επιζητώ να επιλύσω ένα ζήτημα,θα πάνε πρώτα σ αυτόν και έπειτα στο τμήμα..δε θυμάσαι περσι οπου κάποιος που είχε δολοφονήσει τη γυναίκα του είχε πάει πρώτα στο κεντρικό δελτίο ένος καναλιού και ύστερα ενημερώθηκε(απο τη τηλεόραση)η αστυνομία?
    συγγνώμη,αλλα αν στη διαμορφώση αυτής της αντίληψης-νοοτροπίας δε διαδραματίζει καίριο ρόλο η παιδεία..ε τότε ποιός?
    καλη σου μέρα
    Bettina
    29.12.2005, 17:18
    PARAMITHI,έπεσες στην περίπτωση γιατί εκτός όλων των άλλων δημοσιογραφώ στην Κύπρο,ο δε σύζυγός μου είναι Ανώτερος Αστυνόμος της Εγκληματικής Υπηρεσίας.
    Ξέρεις λοπόν πως γίνεται η διαδικασία ενός ρεπορτάζ??(αναφέρομαι σε αστυνομικό ρεπορτάζ)Στην διεύθυνση της Αστυνομίας(στο Αρχηγείο)υπάρχουν 24 ώρες το 24ωρο δημοσιογράφοι.Οταν λοιπόν συμβεί κάτι,ένα έγκλημα πχ.ο δημοσιογράφος που βρίσκεται στον Αστυνομικό σταθμό,παίρνει την "είδηση"κατ'ευθείαν απο την πηγή της και επικοινωνεί αμέσως με την εφημερίδα ή με το κανάλι που συνεργάζεται.Από εκει και πέρα είναι θέμα χρόνου,για το ποιος θα βγάλει την είδηση πρώτος,δηλ.το κανάλι θα βγάλει έκτακτη είδηση πάντα με επιφύλαξη,μέχρι να ενημερωθεί καλύτερα απο την αστυνομία.
    Τώρα υπάρχει και η άλλη περίπτωση,μπορεί πχ.μια είδηση να δωθεί πρώτα σε ένα τηλεοπτικό σταθμό,ο οποίος θα προβεί στην ίδια διαδικασία,δηλ.θα παρουσιάσει την είδηση αμέσως,χωρίς όμως πολλές λεπτομέρειες,μέχρι να ενημερωθεί από την αστυνομία.
    Τα πάντα λοιπόν είναι θέμα χρόνου.Δεν διαφωνώ μαζί σου,στο ότι η τηλεόραση τις περισσότερες φορές εκμεταλεύεται μια ανθρώπινη ιστορία χάριν της τηλεθέασης.Ομως υπάρχουν και περιπτώσεις που μπορεί να σώσει,ή να βοηθήσει στο έπακρον έναν άνθρωπο,για παράδειγμα,πριν 2 εβδομάδες,είχε συληφθεί εδω στην Κύπρο,ένας οικογενειάρχης με 3 παιδια γιατί χρωστούσε ένα αρκετά μεγάλο χρηματικό ποσόν στο Δημόσιο,που αδυνατούσε να πληρώσει,με αποτέλεσμα να φυλακιστεί.Η γυναίκα του,οι γονείς του και τα αδέλφια του,κατέφυγαν σε υπουργούς,βουλευτές και σε διάφορα πολιτικά κόμματα,με σκοπό την αποφυλάκισή του τουλάχιστον για την περίοδο των εορτών,αλλά φωνή βοώντος εν τη ερήμω,ώσπου η γυναίκα αυτή κατέφυγε σε γνωστό τηλεοπτικό κανάλι,ζητώντας το θέμα αυτό να βγει στον αέρα.Ξέρεις ποιο ήταν το αποτέλεσμα καλή μου???μέσα σε 10 ώρες,το ποσόν που χρωστούσε αυτός ο άνθρωπος το κάλυψαν τηλεθεατές και μόνον αυτοί,έτσι που την επομένη ο άνδρας αυτός,που ήταν και πρόσφυγας,επέστρεψε στην οικογένειά του.
    Ας μην καταφερόμαστε λοιπόν πάντα εναντίον των τηλεοπτικών σταθμών.Οσο για το θέμα μας,δεν δικαιολογώ με ΤΙΠΟΤΑ την μητέρα αυτή,η οποία ευθύνεται στο μεγαλύτερο ποσοστό για την κατάντια του παιδιού της.
    Να είσαι καλά γλυκειά μου και να περνάς ακόμα καλύτερα.
    Bettina
    29.12.2005, 17:21
    Χίλια συγνώμη για το λάθος μου.Εγραψα εγκληματική υπηρεσία αντι για ΕΓΚΛΗΜΑΤΟΛΟΓΙΚΗ.
    paramithi
    29.12.2005, 21:38
    Quote:

    Το μέλος Bettina στις 29-12-2005 στις 17:18 έγραψε:


    Ας μην καταφερόμαστε λοιπόν πάντα εναντίον των τηλεοπτικών σταθμών.Οσο για το θέμα μας,δεν δικαιολογώ με ΤΙΠΟΤΑ την μητέρα αυτή,η οποία ευθύνεται στο μεγαλύτερο ποσοστό για την κατάντια του παιδιού της.
    Να είσαι καλά γλυκειά μου και να περνάς ακόμα καλύτερα.




    δεν καταφέρομαι γενικά εναντίον των τηλεοπτικών σταθμών..η επιρροή που ασκούν είναι αναμφισβήτητα μεγάλη και όπως υποστήριξες πολύ σωστά με το παράδειγμα σου,μπορεί και να αποβεί ποικιλοτρόπως ευεργετική.αναφέρθηκα ωστόσο σε ιδεολογία νοοτροπία πολλών ανθρώπων στο προηγούμενο μύνημα μου,δε καταδίκασα τη τηλεόραση.
    τώρα..η λέξη κατάντια,κατα την ταπεινή μου άποψη,για να χρησιμοποιηθεί για τους ομοφυλόφιλους(αυτό κατάλαβα,αν κάνω λάθος,άνθρωποι είμαστε ,ευχαρίστως να δεχτώ διόρθωση)δεν νομίζω πως είναι η κατάλληλη,καθώς προσβάλλει,νομίζω,την όμαδα αυτών των ανθρώπων που έχουν κάνει τις προσωπικές καθαρά επιλογές τους στις ερωτικές επιλογές..
    επιπρόσθετα..δε θα πρέπει να ξεχνάμε πως η οικογένεια δεν είναι ο μόνος φορέας κοινωνικοποίησης..υπάρχουν κ άλλοι..ναι μεν είναι απο τους βασικότερους,ίσως ο πιο σημαντικός,αλλά δεν είναι ο μοναδικός.αυτό ως σχόλιο για το γεγονός πως επιρρίπτεις το μεγαλύτερο ποσοστό ευθύνης(για ποιό ακριβώς πραγμα,ειλικρινά δε ξεκαθάρισα ακόμη)στη μητέρα του παιδίου.δε τη δικαιολογείς ως προς τι?
    καλές γιορτές σου εύχομαι και να περνάς κ εσυ όμορφα!!

    Bettina
    30.12.2005, 17:50
    Paramithi,διάβασα προσεκτικότατα τις θέσεις σου πάνω στο συγκεκριμένο θέμα και σε βεβαιώνω απόλυτα πως δεν διαφωνώ μαζί σου,απλά έχω δει το πρόβλημα αυτό με πολύ άσχημο μάτι και θα σου εξηγήσω γιατί.
    1)Δεν είμαι ούτε θα γίνω ποτέ μου ρατσίστρια και δεν καταφέρομαι(προς Θεού)εναντίων των ομοφυλοφίλων,αρκει να μην προκαλούν και δη,δημοσίως.Σου παραθέτω ένα μικρό παράδειγμα.Στο τηλεοπτικό κανάλι που εργάζομαι,γνώρισα πριν 5 χρόνια μια δημοσιογράφο και μάλιστα Ελλαδίτισα.Είχαμε πάρα πολύ καλές σχέσεις.Αναρωτιόμουνα όμως συχνά γιατί δεν ακούστηκε ποτέ κάτι για αυτήν,πχ.για μια σχέση της,ή γιατί έφτασε στα 44 χρόνια της και όχι μόνον δεν παντρεύτηκε ποτέ της,αλλά ούτε καν αρραβωνιάστηκε ποτέ,ώσπου πριν απο 1 χρόνο πίνοντας καφεδάκι στο σπίτι μου,μου αποκάλυψε πως ήταν λεσβία και συζούσε 18 ολόκληρα χρόνια με μια αεροσυνοδό.Επεσα απο τα σύννεφα,γιατί ποτέ το μυαλό μου δεν είχε πάει εκει,όμως από τότε την εξετιμησα περισσότερο,μου γνώρισε και την άλλη κοπέλα και έρχονται συχνά σπίτι μου,όπου κάνουμε παρέα και με τον σύζυγό μου ο οποίος δεν έχει καταλάβει απολύτως τίποτα.Εδώ ναι,σέβομαι αυτή τη σχέση,καταλαβαίνεις βέβαια γιατί.Γιατί δεν προκαλούν,είναι απλό.Η πρόκληση με ενοχλεί αφάνταστα.
    2)Και έρχομαι τώρα στο θέμα της μητέρας εκείνης για την οποια δεν έχεις καταλάβει-οπως λες-γιατί καταφέρομαι εναντίον της.
    Δεν ξέρω αν είχες παρακολουθήσει εκείνη την εκπομπή,αν όχι σου λέω για μια ακόμα φορά(γιατί το έχω ξαναπει)πως όταν ρωτήθηκε απο την συγκεκριμένη δημοσιογράφο με τί παιγνίδια έπαιζε το αγόρι εκείνο απο μικρό,η μητέρα απάντησε με πλήρη άνεση,πως της αγόραζε κούκλες και μόνον κούκλες,γιατί της άρεσαν και της μητέρας,εκτος του "αγοριού".
    Ρώτησε καλή μου,έτσι από απλή περιέργεια την δική σου μητέρα,αν είχε γιο(δεν ξέρω αν έχεις αδελφό)θα του αγόραζε κούκλες για παιγνίδι στα 2-3 του χρόνια??θα άφηνε τα "μαλάκια του"να μακραίνουν και θα του αγόραζε μετά πολύχρωμα κοκαλάκια για να κάνει κοτσιδάκια????????
    Πώς λοιπόν θέλεις να δικαιολογήσω αυτήν την μητέρα??πες μου με ποιον τρόπο και για ποιον λόγο να το κάνω???Εχω και εγω ένα γιο(μοναδικό)που παντρεύτηκε πριν 1 μήνα.Λόγω του ότι ήμουν πρωτοετής στο Πανεπιστήμιο,όταν παντρεύτηκα και τον γέννησα,είχα στο σπίτι κούκλες απο τα παιδικά μου χρόνια,τις οποίες απομάκρυνα σιγά σιγά και γέμισα ένα παιδικό δωμάτιο με αυτοκινητάκια,με αεροπλανάκια,τραινάκια και ότι ακριβώς θα ενίσχυε το φύλο του.Δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτόν μου σαν μάνα αγοριού να του πλέκω κοτσιδάκια,να του αγοράζω κούκλες,να του βάφω κόκκινα τα νυχάκια του και ύστερα απο χρόνια να βγαίνω δημόσια στην τηλεόραση να παρακαλάω να βοηθηθεί...ο γιος μου να γίνει κορίτσι.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Ρώτησε την μητέρα σου,επιμένω σε αυτό,γιατί είμαι σίγουρη πως θα οργιστεί με το μεγάλωμα εκείνου του αγοριού,που τώρα θα...γίνει γυναίκα.
    Φιλάκια και καλή χρονιά σε σένα κουκλίτσα μου και στην οικογένειά σου.
    paramithi
    30.12.2005, 18:36
    1)συμφωνώ απολύτως μαζί σου αγαπητή μου και επαυξάνω στο θέμα της πρόκλησης..η πρόκληση απο οποιοδήποτε κ αν προέρχεται(ειτε ετεροφυλόφιλο ειτε ομοφυλοφιλο),για μενα,δεν ειναι ευπροσδεκτη..χαιρομαι ιδιαιτερα θελω να σ πω, για το περιστατικο με τη φιλη σου που περιεγραψες
    2)η αληθεια ειναι πως δεν παρακολουθησα την εκπομπη και γι αυτο δεν ημουν γνωστης του τι ακριβως συνεβη και τι υποστηριξε η μητερα.απλα αυτο που θελω να σ πω ειναι πως εμπειρικα και μονο,απο τα ατομα που γνωριζω που εχουν κανει αυτου του ειδους τις προσωπικες επιλογες,δε νομιζω πως η συγκεκριμενη μητερα ειναι ''ο κανονας'' αλλα η εξαιρεση στον κανονα..τι θελω να πω?πως ναι εχεις δικιο η μητερα αυτη με τη συμπεριφορα της εμφυσησε στο παιδι ενα θηλυπρεπη τροπο συμπεριφορας,ισως και σκεψης,ομως δε νομιζω πως αυτο συμβαινει με τους περισσοτερους ομοφυλοφιλους.γνωριζω μητερες που ακολουθησαν περιπου την ιδια ''τακτικη''και ομως τα αγορια τους επελεξαν την ετεροφυλοφιλικη οδο(αν ειναι δοκιμος ο ορος).
    επιπροσθετα αυτο που θα ηθελα να τονισω ειναι πως ομοφυλοφιλος δε σημαινει απαραιτητα κ αλλαγη φυλου.αυτο ως γενικο σχολιο στο γεγονος πως ειδα αποψεις του τυπου''θα γεννηθει το παιδι σου κωστας και θα το φωναζεις Κων/ντινα?''η ομοφυλοφιλία δε συναδει απαραιτητα με την εγχειρηση αλλαγης φυλου.ειναι μια παραμετρος της.
    τελος,θα πρεπει βεβαια να λαβουμε υπ οψην το γεγονος πως η ιδια δεν ειμαι ειμαι μητερα(νωρις ειναι ακομη..)οποτε δεν μπορω να ταυτισω τα συναισθηματα μου απεναντι στη μητερα με τα δικα σου,του λογου το αληθες.
    οφειλω να ομολογησω πως χαρηκα ιδιαιτερα για τη μεχρι τωρα συζητησα μας γιατι,καθως δε ξεπεραστηκαν τα ορια,απο δειχτηκε πως ο διαλογος μπορει να ειναι εποικοδομητικος και να διευρυνει τους οριζοντες μας,οταν γινεται με σωστο τροπο
    καλη χρονια κ σ εσενα και το οικειο περιβαλλον σου και οτι επιθυμεις γλυκια μου
    Kerato
    02.01.2006, 14:55
    Το θέμα του τόπικ, αν δεν κάνω λάθος, ήταν σχετικά με το γάμο των ομοφυλόφιλων...Όχι με την αλλαγή φύλου, την εκπομπή της Τατιάνας ή άλλα τέτοια...
    Κι αυτό δε σημαίνει απαραίτητα ότι θα υπάρχουν 2 νύφες ή 2 γαμπροί στο δημαρχείο (μια που η Εκκλησία είναι εκτός , ούτως ή άλλως)

    Αγαπητή Μπεττίνα, από τα λίγα που διάβασα απ'όσα μας είπες μπορώ να καταλάβω 2-3 πράγματα για τη θέση απ'την οποία μιλάς, και οφείλω να σου πω ότι έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέμε.
    Πέρα απ'αυτό όμως να σταθώ λίγο στη φίλη σου, που ο άντρας σου δεν ξέρει τίποτα για την ομοφυλοφιλική της σχέση και που τόσο καιρό που την ήξερες δε σου είχε πει τίποτα κτλ, κτλ...Σκέφτηκες ποτέ τί μπορεί να "περνάει", από ψυχολογική άποψη, ακριβώς επειδή είναι αναγκασμένη, από τον τρόπο που αντιμετωπίζει η κοινωνία τους ομοφυλόφιλους, να κρύβεται ακόμη και από καλές της φίλες όπως εσύ???
    Ή μήπως, αν σου έλεγε από την αρχή ότι είναι λεσβία και ότι δεν είχε σχέση, δε θα την έκανες πέρα από φόβο μη σε φλερτάρει ή μη σε πιάσει στο στόμα της η τοπική κοινωνία αν μάθαινε ότι είχες πάρε-δώσε με μια τέτοια γυναίκα?
    Σε κάτι τέτοια σημεία νομίζω ότι χρειάζεται να αποδεχτούμε τους ομοφυλόφιλους κι όχι σε άλλα (κι ένα βήμα είναι να δεχτούμε το δικαίωμά τους στη νομική αναγνώριση των σχέσεών τους). Να βοηθήσουμε δηλαδή ώστε να ζούνε μια καλύτερη ζωή χωρίς ντροπές και φόβους...τουλάχιστον όχι με περισσότερους απ'όσους έχουμε όλοι οι ετεροφυλόφιλοι.

    Bettina
    02.01.2006, 15:23
    Kerato
    Επανέρχομαι στο προηγούμενο παράδειγμα δηλώνοντάς σου υπεύθυνα τα εξής.
    1)Η κοπέλα,στην οποίαν αναφέρθηκα,δεν κρυβόταν απο εμένα συγκεκριμένα,γιατί εγω την γνώρισα τα τελευταία 5 χρόνια,πριν όμως απο τον τηλεοπτικό σταθμό στον οποίον γνωριστήκαμε,εργαζόταν αλλού και πάλι κρατούσε τις ίδιες θέσεις και αποστάσεις.
    2)Σε πολλές συναντήσεις όλων ημών των δημοσιογράφων,αναφερθήκαμε σε ομοφυλοφιλικές σχέσεις πολλές φορές και δεν διέκρινε σε εμενα ειδικά μια εναντίωση,ή μια μη αποδοχή αυτών των ατόμων,ώστε να φοβηθεί ότι θα μπορούσα να την απορρίψω αν μάθαινα την αλήθεια.
    3)Η εξωτερική της εμφάνιση κάθε άλλο παρά γυναίκα-λεσβία φανερώνει.
    4)Οταν μιλήσαμε,έξω απο τα δόντια,για το δικό της θέμα,μου δήλωσε πως δεν είχε κανέναν απολύτως λόγο να κοινοποιήσει το "πρόβλημα της"γιατί η ιδιωτική της ζωη δεν αφορά τους άλλους,παρά μόνο εκείνη προσωπικά.
    5)Είναι εναντίον της αλλαγής φύλου,απο την στιγμή που της αρέσει να ζει με τον δικό της τρόπο,μαζί βέβαια με την δική της σύντροφο έτσι οπως είναι.
    6)Ο σύζυγός μου δεν είχε καταλάβει μεχρι τα Χριστούγεννα τίποτα,γιατί η δουλειά του τον κρατούσε πολλές ώρες έξω απο το σπίτι και δεν είχε και την διάθεση να ασχοληθεί με την ιδιωτική ζωή των άλλων.Τα Χριστούγεννα όμως του τα έκανα όλα γνωστά,αλλά και πάλι δεν ασχολήθηκε με το θέμα αυτό ιδιαίτερα.
    Σε γενικές γραμμές η γυναίκα αυτή είναι αφάνταστα ευτυχισμένη με την ζωή της και δεν την ενδιαφέρει καν η κρίση-κριτική της κοινωνίας.
    Καταλήγοντας θα σου μεταφέρω μια φράση που χρησιμοποιεί πολύ συχνά και που την σέβομαι αφάνταστα.
    ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΩ ΝΑ ΜΕ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ.
    Σε κάλυψα??αν όχι λυπάμαι,γιατί σου παραθέτω τα πράγματα ΑΚΡΙΒΩΣ οπως έχουν.
    ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ
    Kerato
    02.01.2006, 15:34
    Δε με κάλυψες, γιατί δε χρειαζόμουν κάλυψη σε κάτι απ'όσα είπα. Όσο για τα ερωτήματα που έθεσα σε σένα, δεν απάντησες, αλλά ήταν ρητορικά ούτως ή άλλως.

    Αν η γυναίκα αυτή ήθελε να δεθεί με τα δεσμά του γάμου με τη σύντροφό της, για όποιον λόγο και να την έκανε να θέλει κάτι τέτοιο, θα ήσουν σύμφωνη ή όχι?
    Αυτό είναι το ερώτημα του τόπικ...

    Ευχαριστώ για τις ευχές και τις ανταποδίδω!
    Bettina
    02.01.2006, 18:03
    Kerato
    Δεν είναι ανάγκη να ρωτάς,αν θα συμφωνούσα στα δεσμά του γάμου μεταξυ των δυο αυτών γυναικών.Συμφωνώ στη σχέση που δεν προκαλεί,κάθε είδους πρόκληση με ενοχλεί,ίσως να είμαι ολίγον τι συντηρητική και να μην το ξέρω.Πουριτανή,δεν θα έλεγα οτι είμαι ακριβώς.
    Αν λοιπόν-επανέρχομαι στο θέμα-με προσκαλούσαν οι δυο αυτές κοπέλες στον γάμο τους,οχι δεν θα πήγαινα θέλω να είμαι απόλυτα ειλικρινής μαζί σου,αλλά δεν θα διέκοπτα τις σχέσεις μου μαζί τους.Το γιατί δεν θα πήγαινα??τα έχουμε ξαναπει,δεν θεωρώ οτι ο γάμος προσθέτει τίποτα σε δυο ομοφυλόφιλους,όταν μάλιστα δεν εχει προβει ο εις εξ αυτών σε αλλαγή φύλου,παρά μόνο πρόκληση στον κοινωνικό περίγυρο,γιατί πρέπει να παραδεχτούμε πως η κοινωνία στην οποίαν ζούμε,δεν είναι ακόμα έτοιμη να αποδεχτεί εναν τέτοιο "αφύσικο"γάμο.
    Θέλω να με συγχωρήσεις για τον χαρακτηρισμό "αφύσικος"γιατί δεν νομίζω πως μπορώ να βρω άλλη πιο κατάλληλη λέξη χαρακτηρισμού.
    Παντρευτηκε ο ΕΛΤΩΝ ΤΖΩΝ και ο γάμος αυτός έκανε τον γύρω του κόσμου,γιατί όμως???Αυτό δεν ήταν πρόκληση??γιατί σαν δυο άνθρωποι που τους ενώνει κάποιο συναίσθημα δεν πέρασαν σε αυτό το στάδιο(του γάμου)αθόρυβα????
    Τι σκοπό εξυπηρετεί ένας γάμος κατά την γνώμη σου???Την διαιώνιση του είδους,την προσωπική και συναισθηματική αποκατάσταση και την κοινωνική αποδοχή είναι έτσι ή οχι???
    Αυτόν λοιπόν τον γάμο αποδέχομαι και εγω,αλλά ΟΧΙ δεν είμαι ρατσίστρια,δεν κατηγορώ τους ομοφυλόφιλους,τους δέχομαι,παρά το γεγονός ότι δεν μπορώ να τους καταλάβω,τους αποδέχομαι όμως και σαν φίλους και σαν συνεργάτες,δεν τους σχολιάζω καν,αλλά στον γάμο μεταξύ τους,οχι δεν με βρίσκεις σύμφωνη.
    Τελικά,ξέρεις τι διαπίστωσα??μόνο εγω και συ συζητάμε καταθέτοντας τις θέσεις και τις απόψεις μας.
    Που είναι οι άλλοι???
    Kerato
    04.01.2006, 23:24
    Νομίζω ότι θα σε απογοητεύσω απαντώντας, για ακόμη μια φορά εγώ κι όχι κάποιος άλλος, αλλά, παρά το γεγονός, θέλω να σου επισημάνω ότι πολλοί φίλοι του ΜΗ πήραν θέση στο ζήτημα και δεν είναι ένας διάλογος μόνο ανάμεσα σε μας.

    Λες:"Αν λοιπόν [...] με προσκαλούσαν οι δυο αυτές κοπέλες στον γάμο τους,οχι δεν θα πήγαινα..."
    Με τη δική σου λογική δε θα πήγαιναν και άλλοι "φίλοι" του ζευγαριού. Πώς θα ένιωθε τότε το ζευγάρι νομίζεις? Θα πίστευε ότι είσαι δίπλα τους τόσο στα εύκολα όσο και στα δύσκολα?

    Ακόμη λές: "...δεν θεωρώ οτι ο γάμος προσθέτει τίποτα σε δυο ομοφυλόφιλους..."
    Ο γάμος ως νομική πράξη προσφέρει στους δύο συζύγους διάφορα πράγματα τουλάχιστον στο επίπεδο της πολιτικής ζωής των ατόμων μιας κοινωνίας. (Να σημειώσω ότι δε μιλάμε σ'αυτό το σημείο για αλλαγές φύλλου κτλ. Θεωρώ ότι είναι μια άλλη συζήτηση αυτή. Μιλάμε για ένα ζευγάρι όπως οι φίλες σου, που δεν προκαλούν).

    "Παντρεύτηκε ο ΕΛΤΩΝ ΤΖΩΝ και ο γάμος αυτός έκανε το γύρο του κόσμου,γιατί όμως???Αυτό δεν ήταν πρόκληση??γιατί σαν δυο άνθρωποι που τους ενώνει κάποιο συναίσθημα δεν πέρασαν σε αυτό το στάδιο(του γάμου)αθόρυβα????"
    Ο καθένας που είναι δημόσιο πρόσωπο απασχολεί τα ΜΜΕ, γιατί είναι μέρος της δουλειάς αυτών. Γι'αυτό έγινε τόσος ντόρος. Μπορεί ακόμα να ήταν μια κίνηση για την έναρξη συζητήσεων σαν τη δική μας, ωστε κάποτε να γίνει αποδεκτή μια τέτοια συμπεριφορά και νομική πρακτική από την ευρύτερη κοινωνία. Δεν είναι η πρώτη φορά που κάτι "επαναστατικό" ξεκινάει από διάσημα πρόσωπα για να ακολουθηθεί ή να γίνει γνωστό κι αποδεκτό στον [ και από, αντίστοιχα ] πολύ κόσμο.

    "Τι σκοπό εξυπηρετεί ένας γάμος κατά την γνώμη σου???Την διαιώνιση του είδους,την προσωπική και συναισθηματική αποκατάσταση και την κοινωνική αποδοχή είναι έτσι ή οχι???"
    Την κάθε κοπέλα που έχει περάσει τα 35, ας πούμε, και δεν έχει παντρευτεί, παρότι έχει μια υγιή σχέση (ετεροφυλοφιλική εννοώ), γιατί λες εσύ ότι την πιέζει ο περίγυρός της, φανερά ή όχι, να προχωρήσει στο γάμο?
    ΝΑΙ, είναι θέμα κοινωνικής αποδοχής και όχι μόνο για να κάνει κανείς παιδιά. Και όπως προείπα, είναι και θέμα κληρονομιάς σε περίπτωση θανάτου, θέμα περιουσιακών στοιχείων γενικότερα, θέμα φορολογικών ελαφρύνσεων και διευκολύνσεων και διαφόρων άλλων.

    Καταλαβαίνω τη δυσκολία του καθενός να αποδεχτεί αυτές τις "αφύσικες" σχέσεις και την επισημοποίηση ή τη δημοσιοποίηση αυτών, αλλά ίσως αξίζει τον κόπο μια δεύτερη πιο προσεχτική και πιο ανθρώπινη ματιά.

    Καλή συνέχεια στις αναζητήσεις μας!
    Bettina
    05.01.2006, 17:43
    Kerato καλησπέρα.
    Θα προσπαθήσω να απαντήσω σε κάποια ερωτήματα που εύλογα θέτεις.
    Οσον λοιπόν αφορά το θέμα της νομίμου ενώσεως των δυο αυτών γυναικών,πιστεύω πως 1)δεν θα έφταναν ποτέ ως τον γάμο(έπειτα απο 18 χρόνια συγκατοίκησης)γιατί είναι κάτι που δεν επιθυμούν(απο όσο μπορώ μέσα απο συζητήσεις να καταλάβω)2)Δεν θα τολμούσαν να προσκαλέσουν(αν γινόταν γάμος)κανέναν και δη απο Κύπρο,γιατί μην ξεχνάς οτι ολόκληρη η Κύπρος έχει 650.000 κατοίκους και μόνον,όταν δε είσαι και δημόσιο πρόσωπο ε..τότε τα πράγματα χειροτερεύουν,ασε που οι περισσότεροι λιγο πολύ είναι συγγενείς μεταξύ τους.Τώρα θα με ρωτήσεις,αυτό δεν υπάγεται στον νόμο καταπάτησης ανθρωπίνων δικαιωμάτων????ΝΑΙ,απερίφραστα σου λεω με κεφαλαία γράμματα ΝΑΙ,αλλά(πάντα υπάρχει και ενα αλλά δυστυχώς)ίσως η κοινωνία μας δεν είναι ακόμα έτοιμη να αποδεχτεί ένα τέτοιο γάμο,ίσως δεν είμαστε σε θέση να καταλάβουμε πως η φύση συχνά κάνει λάθη και σε μας,δεν απομένει τίποτα άλλο παρά να αποδεχτούμε και να συμβιβαστούμε με αυτά τα λάθη.
    Τώρα όσον αφορά τον γάμο του Ελτον Τζων,πιστεύω ότι ηθελημένα έκανε τον γύρω του κόσμου,γιατί οι ίδιοι το επέλεξαν,οχι όμως για να περάσουν κάποια μηνύματα σε μας τους συντηρητικούς,αλλά για να υπερ-τονίσουν την δημοτικότητά τους,μια και ο Ελτον Τζων,τα δυο τελευταία χρόνια έχει πέσει πάρα πολύ καλλιτεχνικά αλλά και δισκογραφικά.Τώρα ξανα-ανέβηκε στο προσκήνιο άρχισε μάλιστα να ετοιμάζει και μια νεα δισκογραφική δουλειά,κάτι που δεν τον βοηθούσε δυο χρόνια(ίσως και περισσότερα) τώρα.
    Και τελειώνοντας απαντώ στην ερώτησή σου,για το αν ένας γάμος ετεροφύλων γίνεται μόνο για την διαιώνιση του ανθρωπίνου είδους,όπως σου ανέφερα εγώ.
    Οχι φυσικά όχι,αλλά παίζει προτεύοντα ρόλο και για κληρονομικούς λόγους,όπως πολύ σωστά αναφέρεις.
    Αυτά είχα εν ολίγοις να σου πω,σαν απάντηση σε όσα αναφέρθηκες εσυ.
    Να είσαι πάντα καλά.
    xifomaxos
    06.01.2006, 13:32
    Bettina πολυ συντηρητική σε βρίσκω.... Αυτό που αποκαλούμε "γάμο ομοφυλοφίλων" ουσιαστικά είναι η δημιουργία μιας έννομης σχέσης από την οποία απορρέουν δικαιώματα και υποχρεώσεις. Όσον αφορά τον κοινωνικό τομέα απλώς γνωστοποιούν ευρύτερα την σεξουαλική τους ταυτότητα και την απόφαση τους να περάσουν την υπόλοιπη ζωή τους με κάποιον άλλον άνθρωπο χωρίς να κρύβονται.
    Δεν καταλαβαίνω όμως τι από αυτό εκλαμβάνεις ως πρόκληση και σε ποιο επίπεδο. Δηλαδή προκαλούν το θρησκευτικό σου αίσθημα, ή την δομή της κοινωνίας; Ή μήπως θεωρείς ότι η τιμή, η εντιμότητα, η ανδρεία και γενικότερα οι αρετές που πρέπει να έχει κάποιος εξαρτώνται από το φύλο του συντρόφου του;
    Νομίζω ότι είναι αντιφατικό να έχεις τέτοιες απόψεις και ως υπογραφή σου να έχεις καταχωρήσει απόφθευγμα του Σωκράτη...
    Bettina
    06.01.2006, 17:14
    Xifomaxos
    Λοιπόν αγαπητέ φίλε,απαντώ ευθαρσώς σε όλα σου τα ερωτήματα.
    1)Αν ήμουν "συντηρητική"όπως με χαρακτηρίζεις,δεν θα μιλούσα για καταπάτηση ανθρωπίνων δικαιωμάτων των ομοφυλοφίλων,το καταλαβαίνεις αυτό δεν είναι έτσι??
    2)Αν δυο άνθρωποι του ιδίου φύλου,αποφασίσουν να ζήσουν για όλη τους τη ζωή μαζί,δεν είμαι αυτή που θα τους εμποδίσει,μπορούν να το κάνουν ανα πάσαν στιγμή,γιατί όμως θα πρέπει να το διατυμπανίσουν δημοσίως???να κερδίσουν τί με αυτό???(δεν μου αναφέρεις συγκεκριμένα)
    3)Δεν προκαλούν το θρησκευτικό μου αίσθημα,αλλά ίσως την κοινωνική μου "δομή",όπως πολύ σωστά αναφέρεις.Και όπως έχω ξανα-αναφέρει,με ενοχλεί αφάνταστα η πρόκληση,όποια μορφή και αν έχει αυτή,ή σε όποιον τομέα και αν υπάγεται,ή αναφέρεται. και τέλος
    4)Αντίθετα το απόφθεγμα του Σωκράτη ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ είναι το μόνο που μου ταιριάζει,γιατί είναι απλό,ΕΝΑ ΞΕΡΩ,ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙΠΟΤΑ.
    Ο κάθε άνθρωπος ας ρυθμίσει την προσωπική του ζωή,όπως αυτός νομίζει ή νιώθει καλύτερα,γιατί θα πρέπει εγω,ή εσύ ή ο οποιοσδήποτε άλλος να γίνει κύριος ρυθμιστής των αισθημάτων των άλλων???
    Δεν θέλω λοιπον να γνωρίζω,τι νιώθεις εσύ μέσα σου,ούτε εσυ τι αισθάνομαι εγώ για κάποιους άλλος,γιατί ενα ξέρω,ότι...δεν ξέρω τίποτα.
    Αν αυτό εσυ το ερμηνεύεις συντηρητισμό,τότε χαίρομαι που είμαι ...συντηρητική.
    ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ.
    xifomaxos
    06.01.2006, 17:41
    Λοιπόν...
    Quote:
    Αν δυο άνθρωποι του ιδίου φύλου,αποφασίσουν να ζήσουν για όλη τους τη ζωή μαζί,δεν είμαι αυτή που θα τους εμποδίσει,μπορούν να το κάνουν ανα πάσαν στιγμή,γιατί όμως θα πρέπει να το διατυμπανίσουν δημοσίως???να κερδίσουν τί με αυτό???(δεν μου αναφέρεις συγκεκριμένα)


    Με το συμβόλαιο αυτό που οι περισσότεροι ονομάζουν εσφαλμένα "γάμο" από την πολιτεία θα αντιμετωπίζονται όπως ένα ετεροφυλόφιλο ζευγάρι. Δηλαδή θα έχουν δικαίωμα να υποβάλλουν κοινή φορολογική δήλωση, κληρονομικά δικαιώματα ακριβώς ίδια με τους συζύγους, δικαίωμα σε σύνταξη χηρείας, δικαίωμα ο ένας να ασφαλίσει τον σύντροφό του (σε περίπτωση που δεν εργάζεται) στον ασφαλιστικό του φορέα ως προστατευόμενο μέλος κλπ. Πράγματα που μπορεί να φαίνονται μικρά επιφέρουν όμως σημαντικές αλλαγές στην ζωή ενός ανθρώπου.

    Quote:
    Αν ήμουν "συντηρητική"όπως με χαρακτηρίζεις,δεν θα μιλούσα για καταπάτηση ανθρωπίνων δικαιωμάτων των ομοφυλοφίλων,το καταλαβαίνεις αυτό δεν είναι έτσι??


    Δικαίωμά τους δεν είναι και να απολαμβάνουν όλα τα ανωτέρω που ανέφερα;

    Quote:
    Δεν προκαλούν το θρησκευτικό μου αίσθημα,αλλά ίσως την κοινωνική μου "δομή",όπως πολύ σωστά αναφέρεις.Και όπως έχω ξανα-αναφέρει,με ενοχλεί αφάνταστα η πρόκληση,όποια μορφή και αν έχει αυτή,ή σε όποιον τομέα και αν υπάγεται,ή αναφέρεται.


    Η πρόκληση δεν έχω καταλάβει σε τι συνίσταται... Μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις αναλυτικότερα;

    Quote:
    Αντίθετα το απόφθεγμα του Σωκράτη ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ είναι το μόνο που μου ταιριάζει,γιατί είναι απλό,ΕΝΑ ΞΕΡΩ,ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙΠΟΤΑ.


    Περίεργο είναι να υιοθετείς τα λόγια του Σωκράτη όταν έχεις την συγκεκριμένη άποψη για το θέμα γιατί πολύ απλά είναι γνωστές οι θέσεις του(του Σωκράτη). Στο "Συμπόσιο" ή "Περί έρωτος" τις εκθέτει και δεν συμφωνούν καθόλου με τις δικές σου

    NRG
    06.01.2006, 19:44
    ειναι μαλακια και το θεμα αλλα και το περιεχομενο!

    "oμοφυλοφιλοι&εκκλησια" το θέμα που διχνει αυτην την στιγμη στην τv

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : the_firey στις 06-01-2006 20:49 ]
    paramithi
    07.01.2006, 00:41
    Quote:

    Το μέλος Bettina στις 05-01-2006 στις 17:43 έγραψε:

    ...αλλά(πάντα υπάρχει και ενα αλλά δυστυχώς)ίσως η κοινωνία μας δεν είναι ακόμα έτοιμη να αποδεχτεί ένα τέτοιο γάμο,ίσως δεν είμαστε σε θέση να καταλάβουμε πως η φύση συχνά κάνει λάθη και σε μας,δεν απομένει τίποτα άλλο παρά να αποδεχτούμε και να συμβιβαστούμε με αυτά τα λάθη...





    1)Bettina αν δεν κάνω λάθος η επιστήμη δεν υποστηρίζει πως είναι ''λάθος της φύσης'' οι ομοφυλοφιλικές τάσεις μερίδας ανθρώπων..Αν κάποιος γνωρίζει κατι τέτοιο ας τεκμηριώσει παρακαλώ την παραπάνω πρόταση ή ας την απορρίψει ως λανθασμένη.
    2)το έχεις επαναλάβει..η κοινωνία δεν είναι έτοιμη να δεχτεί έναν τέτοιο γάμο..την κοινωνία όμως αγαπητή μου,ποιοί την αποτελούν?όλοι εμείς αν δεν κάνω λάθος..αν λοιπόν όσοι υποστηρίζουμε τον ομοφυλοφιλικό πολιτικό γάμο παρουσιάσουμε στους υπόλοιπους ''δύσπιστους''τα επιχειρήματα τους,τα οποια κατ'έμε είναι πολύ λογικά,δε θα μπορέσουμε να τους πείσουμε?εμεις ολοι ειμαστε που αποτελουμε την κοινωνια και εμεις την διαμορφωνουμε
    paramithi
    07.01.2006, 01:22
    Quote:

    Το μέλος the_firey στις 06-01-2006 στις 19:44 έγραψε:

    ειναι μαλακια και το θεμα αλλα και το περιεχομενο!

    "oμοφυλοφιλοι&εκκλησια" το θέμα που διχνει αυτην την στιγμη στην τv [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : the_firey στις 06-01-2006 20:49 ]




    αν μπορέσεις να αποδείξεις εμπεριστατωμένα και με λογικά επιχειρήματα οτι το θέμα που έχει τεθεί εδώ είναι μα@#$ία όπως λες ευχαρίστως να δεχτώ την άποψη σου...με αυτη την έκφραση όμως όχι μόνο δείχνεις ότι δε δέχεσαι αυτή την ομάδα ατόμων με τις ομοφυλοφιλικές προτιμήσεις,αλλά και οτι δε σέβεσαι τα άτομα που ενδιαφέρθηκαν να διαβάσουν και ουκ ολίγα απο αυτά να θέσουν τις απόψεις τους προς διάλογο στο συγκεκριμένο θέμα.