ελληνική μουσική
    918 online   ·  210.856 μέλη

    Ιουδας ο σωτηράς μας?????

    gexrag
    21.07.2007, 09:20
    Φίλε μου asxetos
    Την φιλική μου λίστα την διαλέγω εγώ και άρα στην επιλογή μου δεν ζητώ
    επιβεβαίωση. Δεν ζητώ από κανένα να κάνει το ίδιο ως ανταπόδωση της εκδήλωσης
    φιλίας.
    Υπάρχουν άνθρωποι τους οποίους δεν χαιρετώ αλλά χαίρουν άκρας εκτίμησης από
    μένα και οι προθέσεις μου είναι απλά φιλικές. Αν αυτοί δεν θέλουν κοινωνικές
    επαφές μαζί μου αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα έχουν την αγάπη μου.

    Σχετικά με τα πολύ όμορφα παραθετημένα επιχειρήματά σου.
    Έχω αναφέρει κάπου ότι ο Λόγος του Θεού δεν καταρέει. Ο δικός λόγος καταρέει
    ευθύς εξαρχής γιατί κάνεις την θεώρηση ότι ό Κύριος ήταν μόνο άνθρωπος.
    Διευκρινίζω ότι ο Λόγος του Θεού δεν είναι ο Πατήρ αλλά ο Υιός. Ο ίδιος ο Κύριος
    αυτοταπείνωσε τον εαυτό Του και πολλές φορές δεν έλεγε ότι είναι ο Υιός Του
    Θεού αλλά ο Υιός του ανθρώπου. Ο Θεός έναι ο μοναδικός Αναμάρτητος. Ο υιός
    του Θεού, ο Κύριος Ιησούς Χριστός ως μέρος της Αγίας Τριάδος είναι και αυτός
    Αναμάρτητος και μέρος της μιας θεότητας πλέον. Είναι ο μόνος που τήρησε τα
    ΠΑΝΤΑ, όπως ορίσαν οι άνθρωποι και όχι ο Θεός, τόσο της παλαιάς όσο και της
    Καινής Διαθήκης. Διευκρινίζω ότι οι εβραίοι της εποχής είχαν απαγορεύσεις οι
    οποίες δεν δόθηκαν από τον ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΘΕΟ.
    Φίλε μου οι θεολογικές έννοιες είναι πολύ δύσκολες γιατί υπάρχουν πολλά
    κείμενα που έχουν διαστρεβλώσει την ΑΛΗΘΕΙΑ.
    Πως μπορεί κάποιος που δεν γνωρίζει να αποδεχθεί ένα κείμενο ως ΑΛΗΘΙΝΟ; Θα
    είναι σίγουρα το αληθινό; Κάπως έτσι συμβαίνει και με το ευαγγέλιο του Ιούδα το
    οποίο γράφηκε 150 χρόνια περίπου μετά την Σταύρωση του Κυρίου και τα σχετικά
    τα έχω ήδη αναφέρει.
    ΤΟ κείμενο της Αλήθειας περιέχει πολλές ακόμα εξηγήσεις για διάφορα θέματα.
    Όποιος το ζητήσει θα το έχει. Δεν θέλω να προχωρήσω σε δημοσίευση γιατί όταν
    γίνει αυτό θα αποχωρήσω από το MusicHeaven. Ο λόγος θα είναι η αδυναμία
    ύπαρξης χρόνου για να απαντήσω στον βορβανδισμό ερωτήσεων και προσβολών
    στο πρόσωπο της ΑΛΗΘΕΙΑΣ. Υπάρχουν ευαίσθητες και αγνές ψυχούλες που
    στεναχωριούνται όταν χλευάζεται η πίστη τους και θέλω να αποφύγω κάτι τέτοιο.
    Το κείμενο έχει ήδη δοθεί στη δημοσιότητα εγγράφως και διατέθηκε ήδη σε μια
    ανάλογη στήλη μικρής εμβέλειας. Θα διατεθεί και στο μέλλον από Ιερωμένο με
    περισσότερες εξηγήσεις.
    Τονίζω ότι δεν είμαι Ιερέας, δεν είμαι Θεολόγος.

    Σε ευχαριστώ που έδωσες την ευκαιρία να διευκρινίσω τα σχετικά.
    asxetos
    21.07.2007, 11:38
    Τότε υπο αυτήν την έννοια αγαπητέ φίλε gexrag σε βάζω ευχαρίστως και εγώ στη φιλική μου λίστα.
    Ομως κάποιες διευκρινίσεις.
    Κατα τους συγχρονούς του συγγραφείς(Robert Ambelain) ο Ιησούς περιγράφεται σαν ο τελευταίος "νόμιμος" κληρονόμος της γενιάς Δαβίδ που όμως δεν μπορούσε να απολαύσει την εξουσία του στην επικράτειά του λόγω των Ρωμαίων κατακτητών.
    Το ίδιο συνέβαινε και πριν γεννηθεί στον πατέρα του Ιούδα τον Γαμαλιήλ, ο οποίος διατηρούσε ένα οχυρό και ένα μικρό στρατό με τα έσοδα από ένα πολύπλοκο οικονομικό σύστημα που εφάρμοζαν στις συναλαγές τους οι Εβραίοι, κέρδιζαν χρήματα "επενδύοντας" κατά κάποιον τρόπο στους ίδιους τους Ρωμαίους.
    Ενα πρωτόγονο χρηματιστηριακό σύστημα που ο Ιούδας συνόψιζε στο δόγμα "τα του καίσαρος τω καίσαρει και τα του θεού τω θεώ".
    Στα πρώτα χρόνια ο Ιησούς έκανε τη δουλειά του πατέρα του.
    Δολιοφθορά στους Ρωμαίους με το στρατό του ("σικάριοι" από το σπαθί "σικάρα". Το "Ισκαριώτης" αργότερα επινοήθηκε σαν το δεύτερο όνομα του προδότη. Το πρώτο καθόλου τυχαία είναι Ιούδας) και κέρδιζε χρήματα.Οι ναίτες ανακάλυψαν ότι η πρώτη καταστροφή του ναού της Ιερουσαλήμ έγινε την "πρώτη εποχή" του Ιησού από το στρατό του.
    Οι Εσσαίοι επιβεβαίωσαν λέγοντας ότι ο υιός του κυρίου (του βασιλιά τους) πολιόρκησε το ναό και τον λεηλάτησε επειδή οι ιερείς δεν δέχτηκαν να τον χρηματοδοτήσουν.
    Φυσικά αυτό αργότερα έγινε "έδιωξε τους εμπόρους από το ναό του πατρός του".
    Ο μύθος καλλιεργήθηκε γύρω από τον "νόμιμο πρίγκηπα που τα βάζει με τους κατακτητές" και σιγά σιγά τον λάτρεψαν σαν θεό.
    Στη δεύτερη φάση του ο Ιησούς έρχεται σε επαφή με άτομα που είχαν ζήσει στην ανατολή και είχαν επηρρεαστεί από το βουδισμό.
    Μελετά τη διδασκαλία του Ιωάννη (αναφέρεται πρόδρομος) που όπως φαίνεται ήταν καθαρά κοινοκτημονική, και προκύπτει μια νέα ιδεολογία βασισμένη πάνω στη συνείδηση.
    Αυτό έρχεται σε αντίθεση με τους Ρωμαίους και το Μωσαικό νόμο εξίσου.
    Δεν αποκλείεται αυτή η δεύτερη φάση του Ιησού να ήταν κάποιο άλλο άτομο, κάποιος διάδοχός του δηλαδή, γιατί υπάρχει μια ασυμφωνία μεταξύ των πηγών όσον αφορά το χρόνο που έγινε η αλλαγή.
    Απο κεί και πέρα αξιόλογα όνειρα και πρωτοπόρες ουτοπίες ξεκίνησαν από τον κυνηγημένο χριστιανισμό, που δεν ξεχώριζε δούλο και αφέντη, γυναίκα από άνδρα, Εβραίο απο Σαμαρείτη και φτωχό από πλούσιο.
    Εδωσε ελπίδα στους σκλάβους όλου του κόσμου, που, όχι αναίμακτα, έστηναν τους ναούς της νέας τότε πίστης μέσα τους.
    Αν δεν φέρουμε τον εαυτό μας σε μια τέτοια εποχή, ίσως μας φανεί πολύ ρομαντικό αυτό.
    Στην περίπτωση της εξέγερσης του Σπάρτακου, ο "ρομαντικός" χριστιανισμός έκανε τη Ρώμη να τρέμει, όχι από κάποιο επεκτατικό πόλεμο, αλλά από έναν ταξικό πόλεμο των σκλάβων.
    Αυτή η "εκκλησία" είχε δεδομένη την κοινοκτημοσύνη, δεν υπήρχαν ιερείς, σέβονταν τους εθνικούς (που οι επισκοποι αργότερα κατέσφαξαν), και (το σημαντικότερο) πολεμούσαν τη δουλεία και την ανισότητα.
    Οταν τελείωσαν οι διωγμοί, οι βασιλιάδες πήραν κοντά τους κάποιους "χριστιανούς" και ξεκίνησε το ιερατείο.
    Μερικοί χριστιανοί ήταν πιό ίσοι.
    Παρόλα αυτά οι "ιδεολόγοι" και οι "ρομαντικοί" χριστιανοί αντιστάθηκαν.
    Αυτοί ήταν οι λεγόμενοι "καθαροί".
    Κατασυκοφαντήθηκαν από το ιερατείο, τους αποκαλούσαν "ζηλωτές" (φανατικούς) και οι πρώτες σταυροφορίες των βυζαντινών επισκόπων, μαζί με τους εθνικούς είχαν στόχο και τους καθαρούς.
    Παρόλα αυτά κατάφεραν να αποκτήσουν αυτονομία σε ένα μικρό κομμάτι γύρω από τη Θεσσαλονίκη.
    Νομίζω πως λεγόταν "δεσποτάτο της μακεδονίας".
    Δημιούργησαν ένα κολεχτιβικό σύστημα αλλά οι συγγρούσεις με τον αυτοκρατορικό στρατό και τους ορθόδοξους σταυροφόρους γρήγορα τους κατέβαλαν.
    Κατά καιρούς εμφανίστηκαν ξανά τέτοιες τάσεις αλλά οι επίσκοποι φρόντιζαν να τις στέλνουν "στο πυρ το εξώτερο" σαν αιρετικές.

    Κανένας δεν αναφέρει τους διωγμούς που δέχτηκαν οι Καθαροί, η εκκλησία δηλαδή που ίδρυσε ο ίδιος ο Ιησούς ο Γαμαλιήλ (Χριστός) απο το επισκοπικό κατεστημένο.
    Οι Καθαροί προήλθαν απ'τα πρώτα χριστιανικά κοινόβια και είναι οι ίδιοι που αναφέρονται από τον Πιότρ Κροπότκιν σαν "χριστιανοί κολλεκτιβιστές".
    Δεν είχαν ιερείς ούτε καμία μορφή εξουσίας (πλην της "επουράνιας") σύμφωνα με τη διδασκαλία του ιδρυτή τους, δεν έχτιζαν ναούς και μοιράζονταν τα πάντα μεταξύ τους.
    Κυνηγήθηκαν τόσο από τους παπικούς όσο και από τους ορθόδοξους επισκόπους, αφότου διορίστικαν από τον Κωνσταντίνο σαν θρησκευτικοί ηγέτες (οι ορθόδοξοι).
    Σήμερα δεν υπάρχουν πλέον τέτοιοι... μαζί τους έσβησε και ο όποιος επαναστατικός χαρακτήρας του χριστιανισμού.


    okanenas
    21.07.2007, 12:41
    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 21-07-2007 στις 11:38 έγραψε...

    Τότε υπο αυτήν την έννοια αγαπητέ φίλε gexrag σε βάζω ευχαρίστως και εγώ στη φιλική μου λίστα.
    Ομως κάποιες διευκρινίσεις.
    Κατα τους συγχρονούς του συγγραφείς(Robert Ambelain) ο Ιησούς περιγράφεται σαν ο τελευταίος "νόμιμος" κληρονόμος της γενιάς Δαβίδ που όμως δεν μπορούσε να απολαύσει την εξουσία του στην επικράτειά του λόγω των Ρωμαίων κατακτητών.
    Το ίδιο συνέβαινε και πριν γεννηθεί στον πατέρα του Ιούδα τον Γαμαλιήλ, ο οποίος διατηρούσε ένα οχυρό και ένα μικρό στρατό με τα έσοδα από ένα πολύπλοκο οικονομικό σύστημα που εφάρμοζαν στις συναλαγές τους οι Εβραίοι, κέρδιζαν χρήματα "επενδύοντας" κατά κάποιον τρόπο στους ίδιους τους Ρωμαίους.
    Ενα πρωτόγονο χρηματιστηριακό σύστημα που ο Ιούδας συνόψιζε στο δόγμα "τα του καίσαρος τω καίσαρει και τα του θεού τω θεώ".
    Στα πρώτα χρόνια ο Ιησούς έκανε τη δουλειά του πατέρα του.
    Δολιοφθορά στους Ρωμαίους με το στρατό του ("σικάριοι" από το σπαθί "σικάρα". Το "Ισκαριώτης" αργότερα επινοήθηκε σαν το δεύτερο όνομα του προδότη. Το πρώτο καθόλου τυχαία είναι Ιούδας) και κέρδιζε χρήματα.Οι ναίτες ανακάλυψαν ότι η πρώτη καταστροφή του ναού της Ιερουσαλήμ έγινε την "πρώτη εποχή" του Ιησού από το στρατό του.
    Οι Εσσαίοι επιβεβαίωσαν λέγοντας ότι ο υιός του κυρίου (του βασιλιά τους) πολιόρκησε το ναό και τον λεηλάτησε επειδή οι ιερείς δεν δέχτηκαν να τον χρηματοδοτήσουν.
    Φυσικά αυτό αργότερα έγινε "έδιωξε τους εμπόρους από το ναό του πατρός του".
    Ο μύθος καλλιεργήθηκε γύρω από τον "νόμιμο πρίγκηπα που τα βάζει με τους κατακτητές" και σιγά σιγά τον λάτρεψαν σαν θεό.
    Στη δεύτερη φάση του ο Ιησούς έρχεται σε επαφή με άτομα που είχαν ζήσει στην ανατολή και είχαν επηρρεαστεί από το βουδισμό.
    Μελετά τη διδασκαλία του Ιωάννη (αναφέρεται πρόδρομος) που όπως φαίνεται ήταν καθαρά κοινοκτημονική, και προκύπτει μια νέα ιδεολογία βασισμένη πάνω στη συνείδηση.
    Αυτό έρχεται σε αντίθεση με τους Ρωμαίους και το Μωσαικό νόμο εξίσου.
    Δεν αποκλείεται αυτή η δεύτερη φάση του Ιησού να ήταν κάποιο άλλο άτομο, κάποιος διάδοχός του δηλαδή, γιατί υπάρχει μια ασυμφωνία μεταξύ των πηγών όσον αφορά το χρόνο που έγινε η αλλαγή.
    Απο κεί και πέρα αξιόλογα όνειρα και πρωτοπόρες ουτοπίες ξεκίνησαν από τον κυνηγημένο χριστιανισμό, που δεν ξεχώριζε δούλο και αφέντη, γυναίκα από άνδρα, Εβραίο απο Σαμαρείτη και φτωχό από πλούσιο.
    Εδωσε ελπίδα στους σκλάβους όλου του κόσμου, που, όχι αναίμακτα, έστηναν τους ναούς της νέας τότε πίστης μέσα τους.
    Αν δεν φέρουμε τον εαυτό μας σε μια τέτοια εποχή, ίσως μας φανεί πολύ ρομαντικό αυτό.
    Στην περίπτωση της εξέγερσης του Σπάρτακου, ο "ρομαντικός" χριστιανισμός έκανε τη Ρώμη να τρέμει, όχι από κάποιο επεκτατικό πόλεμο, αλλά από έναν ταξικό πόλεμο των σκλάβων.
    Αυτή η "εκκλησία" είχε δεδομένη την κοινοκτημοσύνη, δεν υπήρχαν ιερείς, σέβονταν τους εθνικούς (που οι επισκοποι αργότερα κατέσφαξαν), και (το σημαντικότερο) πολεμούσαν τη δουλεία και την ανισότητα.
    Οταν τελείωσαν οι διωγμοί, οι βασιλιάδες πήραν κοντά τους κάποιους "χριστιανούς" και ξεκίνησε το ιερατείο.
    Μερικοί χριστιανοί ήταν πιό ίσοι.
    Παρόλα αυτά οι "ιδεολόγοι" και οι "ρομαντικοί" χριστιανοί αντιστάθηκαν.
    Αυτοί ήταν οι λεγόμενοι "καθαροί".
    Κατασυκοφαντήθηκαν από το ιερατείο, τους αποκαλούσαν "ζηλωτές" (φανατικούς) και οι πρώτες σταυροφορίες των βυζαντινών επισκόπων, μαζί με τους εθνικούς είχαν στόχο και τους καθαρούς.
    Παρόλα αυτά κατάφεραν να αποκτήσουν αυτονομία σε ένα μικρό κομμάτι γύρω από τη Θεσσαλονίκη.
    Νομίζω πως λεγόταν "δεσποτάτο της μακεδονίας".
    Δημιούργησαν ένα κολεχτιβικό σύστημα αλλά οι συγγρούσεις με τον αυτοκρατορικό στρατό και τους ορθόδοξους σταυροφόρους γρήγορα τους κατέβαλαν.
    Κατά καιρούς εμφανίστηκαν ξανά τέτοιες τάσεις αλλά οι επίσκοποι φρόντιζαν να τις στέλνουν "στο πυρ το εξώτερο" σαν αιρετικές.

    Κανένας δεν αναφέρει τους διωγμούς που δέχτηκαν οι Καθαροί, η εκκλησία δηλαδή που ίδρυσε ο ίδιος ο Ιησούς ο Γαμαλιήλ (Χριστός) απο το επισκοπικό κατεστημένο.
    Οι Καθαροί προήλθαν απ'τα πρώτα χριστιανικά κοινόβια και είναι οι ίδιοι που αναφέρονται από τον Πιότρ Κροπότκιν σαν "χριστιανοί κολλεκτιβιστές".
    Δεν είχαν ιερείς ούτε καμία μορφή εξουσίας (πλην της "επουράνιας") σύμφωνα με τη διδασκαλία του ιδρυτή τους, δεν έχτιζαν ναούς και μοιράζονταν τα πάντα μεταξύ τους.
    Κυνηγήθηκαν τόσο από τους παπικούς όσο και από τους ορθόδοξους επισκόπους, αφότου διορίστικαν από τον Κωνσταντίνο σαν θρησκευτικοί ηγέτες (οι ορθόδοξοι).
    Σήμερα δεν υπάρχουν πλέον τέτοιοι... μαζί τους έσβησε και ο όποιος επαναστατικός χαρακτήρας του χριστιανισμού.





    Έπρεπε να βάλεις τίτλο «Τα Κουλουβάχατα τις Ιστορίας»
    asxetos
    21.07.2007, 12:46
    φίλε okanenas.... με εκπλησεις....
    gexrag
    21.07.2007, 13:42
    Φίλοι μου
    Είναι σίγουρο ότι ενδιαφέρονται και άλλοι αναγνώστες γιαυτό ο χαιρετισμός
    απευθύνεται σε όλους.
    Φίλε μου asxetos
    Όλα όσα πολύ ωραία μας παραθέτεις αποτελούν μια ερμηνία γεγονότων και
    καταστάσεων πολύ γενικευμένη αλλά πουθενά τεκμηριωμένη. Είναι απλά θεωρίες
    για τον ρου της Ιστορίας. Υπάρχουν βέβαια στοιχεία αληθινά μέσα σε όσα λέγονται
    γεγονός που μπερδεύει και αποπροσανατολίζει πολλούς. Θα προσπαθήσω να
    απαντήσω σε όσα θεωρώ απαραίτητο και περιληπτικά με γενικές φράσεις.

    Σχετικά με τα κληρονομικά
    Αναφέρονται απλά οι γενεές (από τους 4 Ευαγγελιστές) μέσα από τις οποίες
    προήλθε η πάναγνη ψυχή που επιλέχθηκε να φέρει στον κόσμο τον ΥΙΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ.
    Η Παναγιά μας ερωτήθηκε και δέχθηκε να είναι η Θεοτόκος. Πολλοί ξεχνούν ή δεν
    λαμβάνουν υπόψη το γεγονός ότι κλείστηκε για κάποια χρόνια στο Ιερό του Ναού
    όπου δεν της δόθηκε τροφή αλλά επέζησε. Διαβάστε τα σχετικά στο Αγιολόγιο.
    Όλα τα υπόλοιπα αποτελούν παραφιλολογίες.

    Σχετικά με τις δολιοφθορές
    Υπάρχουν ανα τους αιώνες και θα υπάρχουν και στο μέλλον δολιοφθορές στο
    όνομα της πίστης. Αποτελεί απαράδεκτο γεγονός όπως και το γεγονός του
    θρησκευτικού φανατισμού. Οι ορδόδοξοι Χριστιανοί δεν εξαιρούνται παρότι η
    Ορθοδοξία είναι αυτή που βαδίζει σχεδόν εξολοκλήρου στην ΑΛΗΘΕΙΑ.
    Πολλοί κάνουν το λάθος και κατηγορούν τον Θεό ή τον Κύριο για τα αίσχη που
    γίνονται σε όλες σχεδόν τις θρησκείες ξεχνόντας πως είναι επιλογές ανθρώπων.
    Η ελευθερία και η ελευθεροβουλία δεν έχουν θέση στα πιστεύω τους και κατηγορούν
    συχνά αθώους για εγκλήματα άλλων.

    Σχετικά με τις κατακτήσεις
    Κανένας πόλεμος δεν εγκρίνεται από τον Θεό. Στο όνομά του αναγορεύονται
    νίκες στις οποίες ποτέ δεν επενέβη. Το ίδιο υσχύει για τους βυζαντινούς που
    αναγορεύουν την Παναγιά μας ότι τους προστάτεψε κάτι που δεν συνέβη ΠΟΤΕ.
    Όταν δεν εγκρίνεται ο φόνος είναι δυνατόν να εγκριθεί ο πόλεμος; Είναι δυνατόν
    η ΑΓΑΠΗ (ΘΕΟΣ) να βοηθήσει τα παιδιά Του να σκοτώσουν άλλα παιδιά Του;
    Αν συνέβαινε θα κατέρεε ο ΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ κάτι που δεν είναι δυνατόν να συμβεί
    ποτέ.

    Κλείνοντας
    θα αναφέρω ότι για πολλά χρόνια ήμουν ένας από αυτούς που δέχονταν μόνο την
    ανθρώπινη φύση του Κυρίου Ιησού Χριστού αλλά όταν μου δόθηκε το πρώτο
    σημάδι αυτό ήταν αρκετό για να επιστρέψω στην πίστη (με λάθη βέβαια) και να
    αρχίσω εκ νέου την αναζήτηση της ΑΛΗΘΕΙΑΣ. Μόνο που αποδεχόμουν και εγώ
    κάποιες από τις ανακρίβιες που από άγνοια διδάσκουν ορισμένοι από τους Ιερείς
    μας. Τώρα πλέον έχω όλη την ΑΛΗΘΕΙΑ στα χέρια μου γραμμένη με τον πιο
    περιληπτικό και περιεκτικό τρόπο. Δεν προσπαθώ βέβαια να πείσω κανένα για το
    Αληθές όσων λέω. Απλά η επιθυμία μου είναι να ακούγεται ΑΥΤΗ Η ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ
    ΑΛΗΘΕΙΑΣ για να γίνει ευκολότερο να την βρούν οι αληθινοί αναζητητές της όπως ήμουν και εγώ κάποτε.
    asxetos
    21.07.2007, 21:01
    "Κάθε 1000 χρόνια εμφανίζεται κάποιος και μας αποκαλύπτει την αλήθεια. Αμέσως συλλαμβάνεται, φυλακίζεται, βασανίζεται, σταυρώνεται. Μετά από 1000 χρόνια οι οπαδοί του συλλαμβάνουν, φυλακίζουν, βασανίζουν και σταυρώνουν τον επόμενο".
    Dr Timothy Leary

    gexrag
    21.07.2007, 22:45
    Φίλε μου
    Εξακολουθείς να μου μιλάς για εγκλήματα των ανθρώπων.
    Τα γνωρίζω και με θλίβουν αλλά δεν τα επιτρέπω πλέον να με επηρρεάζουν. Ο
    λόγος είναι ότι γνωρίζω πλέον για την τέλεια κοινωνία που θα υπάρξει. Δεν θα
    φλυαρύσω αλλά θα σου παραθέσω άλλο ένα απόσπασμα από την ΑΛΗΘΕΙΑ.

    Η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΑΔΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥ
    Όταν ο Θεός έπλασε τον άνθρωπο, τον έπλασε αθάνατο. Ο Αδάμ και η Εύα, είχαν
    μόνο μια εντολή να υπακούσουν και θα ζούσαν παντελώς ευτυχισμένοι, στον
    παράδεισο που λέγεται Γη. Η αιώνια ζωή και η τέλεια κοινωνία που υπόσχεται ο
    Παντοδύναμος, θα αργήσει πολύ να έρθει. Ο λόγος είναι, ότι πρέπει να υπάρξει εκ’
    νέου δημιουργία, στον χρόνο που έχει ήδη ορίσει και αυτό δεν γίνεται από την μια
    στιγμή στην άλλη. Στον χρόνο που θα μεσολαβήσει, θα μπουν όλα στην τάξη τους
    ώστε να μην υπάρξει ποτέ άνθρωπος, που θα δυστυχήσει και πάλι. Αυτό όμως
    γίνεται με πολύ πόνο για τον Ίδιο, αλλά και για τους Αγίους Του. Θέλει να τους
    σώσει όλους, αλλά δεν μπορεί να γίνει αυτό όταν θα τεθεί σε κίνδυνο και πάλι η
    ανθρωπότητα. Γι’ αυτό το κακό θα συντριβεί στην ρίζα του. Δεν θα υπάρχει ούτε μια
    ψυχή που να θέλει να κάνει κακό στην Νέα Τάξη πραγμάτων και αυτό γιατί λίγο
    πριν κάνει πράξη την σκέψη του, οι Άγγελοι θα έχουν την πολύ δύσκολη γι’ αυτούς
    Εντολή, να συλλάβουν τον παραπτωματία και να τον οδηγήσουν στον Τριγμό των
    Οδόντων, μια κατάσταση πολύ οδυνηρή. Θα έχει προηγηθεί βέβαια προειδοποίηση,
    από τον Κύριο στο άτομο που θα υποπέσει σε παράπτωμα, να μην κάνει πράξη αυτό
    που σκέφτεται. Σε παράπτωμα, πολύ σοβαρό βέβαια, θα υποπέσουν ψυχές, κυρίως
    από τις κατώτερες τάξεις, στις οποίες θα βρεθούν λόγω της πολύ μεγάλης χάρης
    που έλαβαν ή θα λάβουν, στα χρόνια που απομένουν μέχρι να γίνει πράξη η
    προφητεία που αφορά τον Αντίχριστο.
    Πολλοί είναι αυτοί που κατηγορούν τον Πατέρα Όλων, για τις ασθένειες αλλά και
    για ότι κακό τους βρίσκει. Αυτό είναι παντελώς ΑΔΙΚΟ για το υπέρτατο ον τον Θεό,
    την πηγή ΑΓΑΠΗΣ. Θα έρθει η ώρα που ο Πατέρας όλων, θα ζητήσει συγνώμη για
    την Τιμωρία όλων μας, που δεν υπήρχαμε την ώρα που υπέπεσαν οι πρωτόπλαστοι
    στο Προπατορικό Αμάρτημα. Η τιμωρία αυτή είναι ο οδυνηρός θάνατος του
    ανθρώπου. Όταν δόθηκε η Τιμωρία ορίστηκε η Παλαιά Διαθήκη (συμφωνία), που
    όριζε την Μετάνοια ως μόνο μέσο Σωτηρίας, καθώς και η προφητεία ότι θα γεννηθεί
    ο Υιός του ανθρώπου, η θυσία του οποίου θα αποτελέσει την σωτηρία του
    ανθρώπινου γένους γενικότερα. Με την Θυσία του Κυρίου ορίστηκε η Καινή
    Διαθήκη η οποία ορίζει τα σχετικά.
    Οι ασθένειες όλες, οφείλονται στην πτώση του ανθρώπου, από την αθάνατη
    κατάσταση στην οποία βρισκόταν στην θνητή. Υπέπεσε στην κατάσταση των αμέσων
    κατώτερων όντων, των ζώων και κατά συνέπεια εξαιτίας της πτώσης του, άρχισε να
    προσβάλλεται από πολλούς μικροοργανισμούς. Οι μικροοργανισμοί αυτοί είναι το
    αίτιο όλων των ασθενειών, πλην των παθήσεων που οφείλονται στην γήρανση.
    Ο καρκίνος και το AIDS αποτελούν τις μεγαλύτερες πληγές του ανθρώπου στις
    μέρες μας. Υπάρχουν πολλοί καρκινοπαθείς, αλλά και ασθενείς του AIDS, που
    έχουν θεραπευθεί από τους Αγγέλους, μετά από την εντολή που έλαβαν από τον
    Κύριο. Η δύναμη της προσευχής, αλλά και η αληθινή και βαθιά Πίστη ΘΕΡΑΠΕΥΟΥΝ.
    Έχω ήδη αναφέρει, τους Μισθούς Αγάπης που δίδονται ως ανταπόδοση, στην
    περίπτωση των ασθενειών. Είναι τόσο μεγάλη η αγάπη Του για τον άνθρωπο, που
    ακόμα και όταν θεραπεύει, δίδει και πάλι τον Μισθό ολόκληρο της ασθένειας κατά
    περίπτωση.
    Ο Θεός, είναι αυτός που όρισε την πτώση του ανθρώπου. Όρισε επίσης και την μέρα
    που θα επανορθώσει και θα επαναφέρει και πάλι τον άνθρωπο, στην αθάνατη
    κατάσταση. Αυτό από μόνο του αποτελεί την απόδειξη της μεγάλης αγάπης Του.
    Έχει ορίσει επίσης, την τιμωρία για τις ελάχιστες ψυχές πραγματικά που δεν θα
    σωθούν, καθώς και για όσους υποπέσουν σε παράπτωμα και πάλι, όταν θα λάβει
    χώρα η Νέα Τάξη Πραγμάτων.
    Υπάρχει και η περίπτωση, της πολύ μεγάλης, της αιώνιας Τιμωρίας, των ψυχών που
    θα οδηγηθούν στον Τριγμό των Οδόντων.
    Στην περίπτωση αυτή, μπορεί να αναρωτηθεί κανείς πως η ΑΓΑΠΗ προβαίνει στις
    παραπάνω ενέργειες.
    Η απάντηση είναι τόσο εύλογη, όσο και η ερώτηση. Δεν πρέπει με κάποιο τρόπο να
    προστατευτούν οι υπόλοιπες ψυχές;
    Στην περίπτωση της ΠΡΩΤΗΣ ΤΙΜΩΡΙΑΣ που είναι η πτώση, η τιμωρία δόθηκε και
    αμέσως μετά ορίστηκε η μέρα, που θα αποσταλεί ο Σωτήρας της ανθρωπότητας, ο
    Υιός του ανθρώπου και Υιός του Θεού. Η τιμωρία αυτή, όρισε ταυτόχρονα και την
    Χάρη, λόγω της πολύ μεγάλης Μετάνοιας που είχαν οι Πρωτόπλαστοι, μια Μετάνοια
    που τους οδήγησε στο Υπέρτατο Αξίωμα, την Αγιοσύνη τους. ΝΑΙ οι Πρωτόπλαστοι,
    επανήλθαν στην αθανασία και όρισε ο Θεός, ότι με αυτό τον τρόπο, με την αληθινή
    Μετάνοια, επανέρχεται ο άνθρωπος στην αθανασία (Π. Διαθήκη).
    Η πρώτη τιμωρία, περιλαμβάνει και την κόλαση, την οποία ζουν οι ψυχές που δεν
    σώζονται και είναι παραδειγματική, για να συνετισθούν οι παραπτωματίες.
    Μεσολαβεί η Χάρη, που περιλαμβάνει τους πάντες, αφού όλες οι ψυχές που δεν
    σώζονται, θα κοιμηθούν αιωνίως.
    Η μετάνοια οδηγεί στην Χάρη. Απόδειξη αυτού, αποτελεί η περίπτωση των δύο υιών
    του Αδάμ και της Εύας, που ο ένας, ο Αδάμ ο Δεύτερος Μετανόησε και επέστρεψε,
    ενώ ο δεύτερος, ο Βενιαμίν, ζει εν Μετανοία και θα επιστρέψει σε εκατό χρόνια,
    όπως αναφέρεται σε άλλα κεφάλαια.
    Η Αιώνια, πολύ οδυνηρή Τιμωρία του τριγμού των οδόντων, αποτελεί την τιμωρία
    που θα υπάρξει και ήδη στεναχωρεί τον Πατέρα Όλων.
    Είναι απειλή, και αλίμονο σε αυτούς που θα δοκιμάσουν την ΥΣΤΑΤΗ ΟΡΓΗ ΤΟΥ
    ΘΕΟΥ.
    Ο Θεός θέλει και μπορεί να προστατέψει όλα τα δημιουργήματά Του.
    Η ΑΓΑΠΗ, αγαπάει τους ΠΑΝΤΕΣ και ΘΕΛΕΙ να τους σώσει.
    Πως μπορεί όμως να συμβεί αυτό όταν κάποιος δεν θέλει να σωθεί;
    Πως μπορεί να σωθεί κάποιος, που έχει αφιερώσει όλη την ζωή του στο κακό;
    Τι ζητάει από μας ο Κύριος;
    Αυτό που μας ζητάει είναι κάτι ελάχιστο. Να πούμε, έστω και μια φορά μέσα από την
    ψυχή μας στην ζωή μας την θνητή:
    ΘΕΕ ΜΟΥ, ΣΥΓΧΩΡΕΣΕ ΜΕ
    Για να γίνει κατανοητό πόσο μεγάλη είναι η Αγάπη του Πατέρα, σας παραπέμπω
    στην περίπτωση του Άγιου που αποστάτησε και την αντιμετώπιση που έλαβε και θα
    λάβει στο μέλλον.

    Η ταπείνωση
    Ο Κύριος, ζητάει την ταπείνωση των ανθρώπων, κάτι που δεν έγινε κατανοητό
    στους περισσότερους. Η ταπείνωση σε κάθε περίπτωση, πρέπει να πηγάζει από το
    άτομο που ταπεινώνεται. Η υποχρεωτική ταπείνωση στην οποία μπορεί να
    υποβάλλεται κάποιος από τρίτους, σε κάθε περίπτωση είναι Αμαρτία.
    Για να γίνει κατανοητό πόσο σημαντική είναι η ταπείνωση, θα αναφερθεί η
    ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΜΟΡΦΗ ΤΑΠΕΙΝΩΣΗΣ που έχει υπάρξει και ο σκοπός αυτής. Αυτό
    αποτελεί, άλλη μια απόδειξη της ΑΓΑΠΗΣ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΟΛΩΝ.
    Έχει ήδη αναφερθεί ότι επιθυμητή είναι η Μετάνοια, ακόμα και για τους δαίμονες,
    αλλά και για τον Αρχάγγελο Εωσφόρο. Από τους δύο Άγίους που έχουν
    αποστατήσει, ο ένας παραμένει ακόμα εκεί στον Τόπο Εξορίας των δαιμόνων. Ζει
    και αυτός «Εν Μετανοία», αλλά δεν δέχεται να επιστρέψει κοντά στον Πατέρα. Έχει
    ξεγελαστεί, για την ακρίβεια του έχει καλλιεργηθεί η ιδέα, ότι δεν πρέπει να
    ταπεινωθεί και να δεχθεί αυτός ο μεγάλος και τρανός να υπηρετήσει τον άνθρωπο.
    Ο Δαίμων Δίας, τον έπεισε ότι είναι προτιμότερο να φύγει με το κεφάλι ψηλά. Να
    προτιμήσει δηλαδή τον Αιώνιο Ύπνο, από το μεγαλύτερο ΘΑΥΜΑ που υπάρχει, την
    ζωή. Αιώνιος Ύπνος σημαίνει Θάνατος. Στην περίπτωση των δαιμονίων, ο χρόνος
    θα παίξει καθοριστικό ρόλο και όσο κοντεύει το τέλος, τόσο περισσότερα δαιμόνια
    θα Μετανοούν γιατί η ζωή είναι γλυκιά.
    Ο δεύτερος Άγιος, είναι αδερφός του πρώτου και έχουν γονείς τους
    Πρωτόπλαστους. Πρόκειται δηλαδή για το 5ο και το 7ο τέκνο του Αδάμ και της
    Εύας. Υπήρξαν δηλαδή εκτός του Κάιν που σκότωσε τον Άβελ, άλλοι τρεις υιοί και
    τρεις κόρες. Εκτός τον δευτερότοκο Άβελ ο οποίος έλαβε το 2ο Αξίωμα των
    Λαϊκών, τα υπόλοιπα έξι τέκνα του Αδάμ και της Εύας, έγιναν Άγιοι Άγγελοι του
    Θεού. Ο Αδάμ και η Εύα, είχαν την ατυχία να βλέπουν δύο από τα παιδιά τους
    παραστρατημένα. Ο ένας τους Υιός, τους έχει δώσει την χαρά και επέστρεψε. Ο
    άλλος όμως ήταν σε χειρότερη μοίρα. Ζει στην Εξορία σχεδόν αυτοεξόριστος και
    αρνείται πεισματικά να επιστρέψει. Το διάστημα αυτό προστατεύει πολλές ψυχές με
    τις δυνάμεις του, η οποίες εξακολουθούν να είναι απείρως δυνατότερες του
    Εωσφόρου και του Δία και αυτή είναι η μόνη χρήση των δυνάμεων που έχει κάνει.
    Όλες αυτές, είναι ψυχές που δεν αξίζουν σωτηρία και περιπαίζονται από τους
    δαίμονες.
    Ο Πατέρας Όλων, όπως του έχει ανακοινώσει ήδη, είναι σε πολύ δύσκολη θέση.
    Δεν ξέρει πώς να τον αντιμετωπίσει. Αξίζει σωτηρία, αλλά μόνο αν δεχθεί να
    υπηρετήσει τον άνθρωπο, όπως έχει ήδη ορισθεί. Διαφορετικά είναι αναγκασμένος,
    να τον οδηγήσει στον Τριγμό των Οδόντων, όπου θα είναι μόνος του για αιώνες
    μέχρι και πάλι κάποιος να παραστρατήσει. Αυτό συμβαίνει για λόγους δικαιοσύνης.
    Θα λάβει το δικαίωμα σωτηρίας δικαιωματικά, αλλά η ανυπακοή του να υπηρετήσει
    τον άνθρωπο στο κατώτατο επίπεδο σωτηρίας που έχει ορισθεί, τον οδηγεί στην
    ΥΣΤΑΤΗ ΟΡΓΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ. Μην θέλοντας να αντιμετωπίσει την οδυνηρή κατάσταση
    του Τριγμού των Οδόντων, ο Βενιαμίν θα επιστρέψει, όταν ωριμάσει η Μετάνοια
    μέσα του.
    Για να καταφέρει ο Πατέρας Όλων να πείσει τους δύο αυτούς Αγγέλους, αλλά και
    τα δαιμόνια να Μετανοήσουν, υπέστη την ΜΕΓΙΣΤΗ ΤΑΠΕΙΝΩΣΗ.
    Πήγε λοιπόν στον Τόπο Εξορίας και ΓΟΝΑΤΙΣΕ μπροστά σε όλους. Τους παρακάλεσε
    τότε να Μετανοήσουν. Επέτρεψε μάλιστα για ένα κλάσμα του δευτερολέπτου να
    δουν την φιγούρα Του γονατιστή, σε στάση Προσευχής. Η πράξη αυτή
    επαναλαμβάνεται και είχε ως αποτέλεσμα την σωτηρία πολλών δαιμονίων.
    Προσεύχεται στον Εαυτό Του, μια που δεν έχει σε τίποτα ανώτερο να προσευχηθεί,
    να έχουν περισσότερα δαιμόνια Μετάνοια.
    Αν δεν είναι ΑΓΑΠΗ αυτή η Ταπείνωση, τότε τι άλλο μπορεί να χαρακτηριστεί ως
    ΥΠΕΡΤΑΤΗ ΜΟΡΦΗ ΑΓΑΠΗΣ.
    Μετά από όλα αυτά, ποιος θα μπορούσε ποτέ να πει ότι ο Θεός τιμωρεί. Η τιμωρία
    προκύπτει, επειδή εμείς αρνούμαστε πεισματικά να αποδώσουμε αγάπη, προς τον
    Θεό και τον συνάνθρωπο. Αυτός που επιθυμεί την σωτηρία και την αιώνια ζωή,
    πολύ εύκολα την εξασφαλίζει, αρκεί να το ΘΕΛΕΙ. Ο Κύριος, αρπάζει ακόμα και τις
    πιο άθλιες ψυχές που υπάρχουν, και τις σώζει, αρκεί να έχουν δείξει κάποιο
    ελάχιστο σημάδι Μετάνοιας ή αγάπης.
    Ο Νίκος Καζαντζάκης είπε: «Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χρώματα, ζωγράφισε τον
    παράδεισο και μπες μέσα».
    Έτσι, και ο Θεός ζωγράφισε τον παράδεισο και άφησε όλα τα πλάσματά του
    ελεύθερα και ζήτησε από αυτά απλά να αγαπούν. Όσοι διαλέγουν να υπηρετήσουν
    την αγάπη, θα αμειφθούν με τον Μισθό αγάπης. Όσοι διαλέγουν με όλη τους την
    ψυχή και μόνο να υπηρετήσουν το κακό, χάνουν το δικαίωμα στην Αιώνιο Ζωή.
    Εσείς τι διαλέγετε, να υπηρετείτε την Αγάπη που είναι ο Θεός ή το κακό με όλες τις
    συνέπειες που επισύρει αυτό;
    Τι διαλέγετε να ζωγραφίσετε λοιπόν;



    Tren
    21.07.2007, 23:54



    Ο ΘΕΟΣ ΓΕΡΑΣΕ .ΤΟΠΟ ΣΤΑ ΝΕΙΑΤΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    Μπροστα στα εγκληματα του Θεου σου, τα ανθρωπινα ειναι πταισματα...




    Dracula
    22.07.2007, 02:02
    Δε θα μπορουσα να γνωριζω αν ο Ιουδας ηταν σωτηρας η προδωτης. Μεσα απο το δικο μου φιλτρο θα μπορουσα να πω οτι ως ιστορικο προσωπο σιγουρα αντικατοπτριζει ενα χαρακτηρα ανθρωπου που υπαρχει και σημερα και που θα υπαρχει για παντα! Μαλλον ηθελαν να επιτελεσει καποιο συγκεκριμενο ρολο για να αποκαλυφθει αυτος ο χαρακτηρας και να παραδειγματισει καποιους! (ιδου και η αυτοκτονια του ως τιμωρια!!)
    Το ερωτημα που με απασχολει και που ακομη κανεις δεν εχει απαντησει με σιγουρια ειναι: ηταν δικη του επιλογη ως ανθρωπου να πραξει ετσι? καποιοι τον πεισαν να προδωσει για να ολοκληρωθει η θεια αποστολη? Ειναι σιγουρο οτι αυτοκτονησε μετα τη πραξη του? και πολλα αλλα....που σιγουρα αν ξεραμε κατι απο αυτα, θα μπορουσαμε να του αποδωσουμε καποιο χαρακτηρισμο και τη καταλληλη θεση που πρεπει να εχει στην ιστορια. Ομως ολα ειναι τοσο αντιφατικα μεταξυ τους που πολλα τεινουν και γελοιοποιησης.
    Για να καταληξω στο δικο μου προσωπικο συμπερασμα, πιστευω οτι ο Ιουδας μπορει να μην ηταν το προτυπο του τελειου μαθητη, προβληματισε ομως τους περισσοτερους ανθρωπους σε σχεση με τους υπολοιπους!

    Με εκτιμηση Dracula

    gexrag
    22.07.2007, 10:39
    Σε σχέση με τον Ιούδα τον Μαθητή και όχι το ευαγγέλιο το οποίο γράφηκε από
    άλλο πρόσωπο, το κείμενο περιέχει το παρακάτω απόσπασμα:

    Η Αλήθεια για την Σταύρωση και την προδοσία του Ιούδα
    Πολλοί κατηγορούν τον Ιούδα για την Σταύρωση του Κυρίου, κάτι που είναι
    απολύτως ανακριβές. Ένα απαράδεκτο έθιμο που έχουν οι Μάρτυρες του Ιεχωβά
    και εφαρμόζεται σε πολλά μέρη του κόσμου, ακόμα και σε Ορθόδοξες, αλλά και
    Καθολικές Εκκλησίες, είναι το κάψιμο ή το λιντσάρισμα του Ιούδα.
    Η Σταύρωση, αλλά και η Προδοσία επήλθαν από την επιρροή του Εωσφόρου. Για να
    γίνω πιο σαφής, δόθηκε θέληση στον Ιούδα να λάβει τα Τριάκοντα Αργύρια της
    Προδοσίας με έλεγχο του νου, ακριβώς όπως είχε συμβεί και με τους
    Πρωτόπλαστους. Παρόμοια δόθηκε θέληση, στις υπερβολικά άθλιες ψυχές των
    αρχιερέων της Εβραϊκής, πρόδρομης της σημερινής Ιουδαϊκής θρησκείας, να
    δικάσουν και να καταδικάσουν τον Κύριο. Ανάμεσα στους Αρχιερείς αυτούς
    υπήρξαν αρκετοί που δεν σώθηκαν. Αυτό συνέβη γιατί δεν είχαν ίχνος Μετανοίας.
    Καταδίκασαν ένα παντελώς ΑΘΩΟ άνθρωπο, χωρίς να έχει κάνει το παραμικρό
    παράπτωμα. Ο Εωσφόρος λοιπόν είναι αυτός που πραγματικά Σταύρωσε τον Κύριο
    και όχι ο Ιούδας και οι Αρχιερείς. Αυτοί άκουσαν τον Εωσφόρο (δεν μπορούσαν να
    πράξουν διαφορετικά), αλλά ήξεραν τι ήταν αυτό στο οποίο συμμετείχαν. Αν είχαν
    Μετάνοια, όχι μόνο θα σώζονταν, αλλά και Άγιοι θα μπορούσαν να γίνουν.
    Μετά την Σταύρωση, ορίστηκε Φύλακας Άγγελος ,ακόμα και για αυτές τις ψυχές, αν
    και δεν θα σώζονταν. Την ίδια στιγμή που ανέλαβαν, έμαθαν από τον Κύριο τι θα
    συμβεί σε αυτές τις ψυχές και έλαβαν την εντολή να εγκαταλείψουν. Την ίδια
    στιγμή όπως γίνεται σε κάθε περίπτωση, κάθε Φύλακας Άγγελος ζήτησε και
    παρέμεινε μέχρι το τέλος της θνητής τους ζωής.
    Πάντα είχα την απορία, πως είναι δυνατόν ο Κύριος να μην συγχωρέσει τον ίδιο
    Του τον μαθητή, έναν άνθρωπο με τον οποίο είχε ζήσει μαζί, όταν έχει συγχωρέσει
    τον εγκληματία στον Σταυρό του Μαρτυρίου.
    Έλαβα την απάντηση λοιπόν, ότι όχι μόνο θα είχε συγχωρεθεί αλλά θα γίνονταν
    Άγιος. Ο λόγος που θα συνέβαινε αυτό ήταν η υπερβολικά μεγάλη Μετάνοια που
    είχε για αυτό που διέπραξε. Αν και είχε ενημερωθεί ότι αυτό θα συμβεί υπό την
    επιρροή του Εωσφόρου, ο Ιούδας δεν άντεξε την ντροπή της προδοσίας και
    αυτοκτόνησε. Η αυτοκτονία είναι που δεν επιτρέπεται.
    Ο Ιούδας συγκαταλέγεται στην ειδική κατηγορία των ψυχών, που αυτοκτόνησαν
    λόγω Μετανοίας και θα έχει την δεύτερη ευκαιρία, στο χρόνο που έχει ορισθεί,
    όπως αναφέρεται σε σχετικό κεφάλαιο. Θα λάβει μάλιστα λόγω τις υπερβολικά
    μεγάλης Μετάνοιας που είχε, το αμέσως επόμενο Αξίωμα από αυτό που άξιζε. Το
    Αξίωμα αυτό είναι το Αξίωμα του Οικουμενικού Πατριάρχου της Αιωνίου ζωής.


    Tren
    22.07.2007, 12:55
    ...βοηθεια μας..
    asxetos
    22.07.2007, 14:10
    Λίγα στοιχεία ακόμα

    Επίσης ένα "μυστικό" που κατείχαν οι Καθαροί, το οποίο ήταν ο ρόλος του δίδυμου αδερφού του Ιησού που τον διαδέχτηκε μετά τη σταύρωσή του.
    Ο λεγόμενος "Ταόμα" (=δίδυμος στα εβραικά) έπαιξε το ρόλο του "ανεστημένου" Ιησού, αφού κρύφτηκαν επιμελώς από τα ευαγγέλια οι αναφορές στον δίδυμο αυτόν.
    Είναι χαρακτηριστικό ότι ενώ ο Κεφάα (=πέτρα) μεταφράστηκε στα ελληνικά σαν "Πέτρος", το "Ταόμα" δεν μεταφράστηκε σε καμία γλώσσα ποτέ σαν "δίδυμος", αλλά σαν "Θωμάς" αφού του επικολλήθηκε κι ένα απαξιωτικό "άπιστος" προκειμένου να αποτρέψει περεταίρω έρευνες γι αυτόν.
    Είναι λοιπόν πιθανό ο "επαναστάτης" Ιησούς να μην είναι άλλος από τον δίδυμο αδερφό του.

    Σχετικά με το σταυρό:

    Ο σταυρός δεν είναι χριστιανικό σύμβολο.
    Πρωτοεμφανίστηκε στις σχολές των πυραμίδων της Αιγύπτου και σήμαινε τον άνθρωπο.
    Ηταν το σύμβολο του πρώιμου ανθρωπισμού, στη φιλοσοφία των αρχαίων Αιγυπτίων.
    Ο Ιησούς είχε το δικαίωμα σαν απόγονος του Μωυσή (που ήταν γιός του Φαραώ) να σπουδάσει στη σχολή των πυραμίδων, και ίσως αυτό να έκανε κατα την περίοδο τν δεκατόσων χρόνων που δεν εμφανίζεται πουθενά.
    Κι αν δεν το έκανε, σίγουρα ήρθε σε επαφή με ροδοσταυρικά τάγματα γιατί ο σταυρός υιοθετήθηκε σαν σύμβολο πριν τη σταύρωσή του.
    Οι ανασκευαστές των ευαγγελίων θεώρησαν προσβλητική την πρωτοπορία κάποιων άλλων στη χρήση του συμβόλου τους και το απέδωσαν στη σταύρωση διαγράφοντας τις σχετικές αναφορές.
    Ο Αιγυπτιακός σταυρός είχε έναν βρόγχο στο πάνω άκρο του.




    gexrag
    22.07.2007, 15:04
    Φίλε μου asxetos
    Όλα αυτά δεν τα έχω ξανακούσει. Όπως δεν υπάρχει καμιά απόδειξη για όσα σας
    παραθέτω ότι είναι αληθινά έτσι και αυτές οι θέσεις είναι αναπόδεικτες. Στην
    προσπάθειά τους πολλοί να εξηγήσουν την αδιανόητη γιαυτούς ΑΝΑΣΤΑΣΗ
    προχώρησαν σε κατηγορίες και θεωρίες μέσα από τις οποίες δώσαν διάφορες εξηγήσεις ανα τους αιώνες.

    Σχετικά με τον ΣΤΑΥΡΟ
    Οι προφητείες για την Σταύρωση του Κυρίου ήταν γνωστές στους Αιγυπτίους (όχι
    μόνο στους Εβραίους) όπως και το γεγονός ότι αυτή θα είναι η αρχή της σωτηρίας
    του ΑΝΘΡΩΠΟΥ.

    Άλλο ένα απόσπασμα από το κείμενο της Αλήθειας θα σε κατατοπίσει μερικώς για τα
    σχετικά. Σε παραπέμπω στα σχετικά περί Αγίου Ερμή Τρισμέγιστου.

    Πως δημιουργήθηκαν οι σημερινές θρησκείες και οι αιρέσεις

    Η Αλήθεια διδάσκονταν από την εποχή του Νώε στους ανθρώπους. Τα δαιμόνια που
    είχαν αποστατήσει, παρουσιάζονταν ως θεοί με τα ονόματα τους και
    εκμεταλλευόμενοι τις δυνάμεις τους και την άγνοια πολλές φορές των απογόνων
    του Νώε (συνέβαινε και πριν τον Νώε), τους ξεγελούσαν και άλλες φορές τους
    ανάγκαζαν να τους λατρεύουν.
    Μετά την καταστροφή του πύργου της Βαβέλ (το 10.000 π.χ. περίπου), δόθηκαν οι
    χρωματικές διαφορές και οι διαφορετικές ομιλίες (γλώσσες) στους ανθρώπους. Έτσι
    οι ερυθροί έφθασαν στην Αμερικάνικη ήπειρο και διασκορπίστηκαν εκεί, οι μαύροι
    ομοίως στην Αφρική, οι κίτρινοι στην Ασία και οι λευκοί στην Ευρώπη. Έκτοτε οι
    γλώσσες και οι χρωματισμοί εξελίσσονται συνεχώς. Όλοι εξακολουθούμε να
    είμαστε παιδιά του Ενός και Μοναδικού Θεού και αδέλφια μεταξύ μας, γι’ αυτό το
    λόγο δεν εγκρίνεται καμιά μορφή ρατσισμού.
    Η λατρεία των δαιμονίων στην Παλαιά Διαθήκη και η απόσταση μεταξύ των λαών,
    ήταν η αιτία των διαφορετικών θρησκειών. Επίσης τα δαιμόνια που παρουσιάζονταν
    σε ένα λαό κατά ομάδες, δεν παρουσιάζονταν σε άλλους λαούς. Κατά την διάρκεια
    των αιώνων, μέσα στις διάφορες θρησκείες παρέμεινε μέρος της Αλήθειας. Αν
    κάποιος αναζητήσει ομοιότητες των θρησκειών με την Ορθοδοξία θα το διαπιστώσει
    εύκολα αυτό. Πριν γεννηθεί ο Κύριος (Παλαιά Διαθήκη), υπήρξε πληθώρα Αγίων
    ανάμεσα σε όλους τους λαούς, οι οποίοι δίδαξαν την Αλήθεια, την οποία μάθαιναν
    απ’ ευθείας από τον Ένα και Μοναδικό Θεό.
    Στην Καινή Διαθήκη (μετά την σταύρωση του Κυρίου), υπήρξαν οι Απόστολοι που
    δίδαξαν την Αλήθεια στα έθνη, καθώς και οι Ευαγγελιστές που έγραψαν τα 4
    Ευαγγέλια, τα οποία μαζί με τις Επιστολές των Αποστόλων αποτελούν την Καινή
    Διαθήκη. Δυστυχώς έχει χαθεί πληθώρα Επιστολών των Αποστόλων. Η Καθολική
    Εκκλησία στην Αγία Γραφή, έχει περιλάβει επιστολές που δεν έχει η Ορθόδοξη
    εκκλησία και αντίστροφα. Η διαστρέβλωση και η κακή ερμηνεία των Ιερών
    Κειμένων, οδήγησε στην δημιουργία πολλών αιρέσεων. Σήμερα και στο μέλλον,
    δημιουργούνται και θα δημιουργηθούν πολλές αιρέσεις , με στόχο την οικονομική
    εκμετάλλευση και μόνο της πίστης, αφού φροντίζουν και αγγίζουν τις ψυχές των
    ανυποψίαστων πιστών, εκεί ακριβώς που έχουν ανάγκη.
    Σήμερα επίσης με πρόσχημα τις διάφορες καταστροφές, καθώς και το γεγονός ότι ο
    Ένας και Μοναδικός και ΠΑΝΔΙΚΑΙΟΣ Θεός επεμβαίνει σπάνια και μετά από
    μεγάλες προσευχές, επικαλούμενοι ότι ένας Θεός δεν φθάνει (αν είναι δυνατόν),
    έχουμε την αναβίωση του 12θεου.

    Το 12θεο
    Το 12θεο είναι εξ’ ολοκλήρου δημιούργημα δαιμονίων. Τα ονόματα των θεών του
    Ολύμπου και πολλών άλλων προσώπων, ακόμα και τεράτων (Λερναία Ύδρα) της
    Ελληνικής μυθολογίας, είναι ονόματα δαιμονίων με κορυφαίο τον Δία. Ο αρχηγός
    όλων των δαιμονίων ήταν ο Δίας. Αυτός ήταν που ξεγέλασε τον υπερβολικά
    ζηλόφθονο (αυτό εκμεταλλεύτηκε), Αρχιστράτηγο μέχρι τότε Εωσφόρο. Το
    χειρότερο αλλά και σκληρότερο, το αίτιο απείρων θανάτων ανθρώπων, ήταν το
    δαιμόνιο που αυτοανέλαβε από μόνος του τις πύλες του άλλου κόσμου, ο Άδης. Ο
    άλλος κόσμος στην πραγματικότητα και όχι όπως αναφέρεται στα αρχαία κείμενα,
    είναι ο χώρος αναπαύσεως των ψυχών, τις πύλες του οποίου είχε πριν την έλευση
    του Κυρίου ο, ίδιος ο Θεός. Σήμερα όπως είχε υποσχεθεί ο Κύριος, τις πύλες αυτές
    έχει ο Άγιος Πέτρος. Αυτός είναι που οδηγεί τις ψυχές στην θέση που έχει ορίσει ο
    Πατέρας, δίπλα πάντα στα συγγενικά πρόσωπα και στις αγαπημένες τους ψυχές. Ο
    χώρος αυτός είναι ο τόπος αναπαύσεως των ψυχών μέχρι να ξυπνήσουν στην
    αιώνια ζωή.

    Μερικές θρησκείες που προέκυψαν από διαστρεβλώσεις διδασκαλίας Αγίων
    Ένα από τα Αρχαία Ελληνικά Φύλλα που δεν πίστεψαν στο 12θεο, ήταν οι
    Πελασγοί. Ο πιο γνωστός από τους Πελασγούς είναι ο Ερμής ο Τρισμέγιστος, ο
    οποίος αναφέρεται κακώς ως ιδρυτής της θρησκείας του Μονοθεϊσμού. Υπήρξε
    άριστος διδάσκαλος της Αλήθειας, αφού συνομιλούσε με τον Ένα και Μοναδικό Θεό
    και έζησε το 8.000 π.χ. περίπου. Ο Άγιος Ερμής ο Τρισμέγιστος λοιπόν (έλαβε το
    Υπέρτατο Αξίωμα και είναι Άγγελος), σε κάποιο ταξίδι του έχασε τη σύζυγο, η οποία
    έλαβε επίσης πανάξια το Υπέρτατο Αξίωμα, την Αγία Ανδρονίκη και τα δύο μικρά
    του τέκνα (8 και 10 ετών) σε κάποιο ναυάγιο. Ο ίδιος αργότερα, συνελήφθη
    σκλάβος και οδηγήθηκε στην Αίγυπτο, όπου και δίδαξε την Αλήθεια στους Ιερείς
    των αρχαίων Αιγυπτίων. Η Αλήθεια αυτή, διαστρεβλώθηκε από δαιμόνια και τότε
    γεννήθηκαν οι θεοί των Αιγυπτίων, με παρόμοιο με το 12θεο τρόπο. Η διδασκαλία
    του Αγίου Ερμή του Τρισμέγιστου, ήταν αυτή που διδάχθηκε στον Άγιο Μωϋσή το
    3.000 π.χ. από Αιγυπτίους Ιερείς, πολλοί από τους οποίους έγιναν επίσης Άγιοι.
    Παρομοίως διαστρεβλώθηκε η διδασκαλία του Αγίου Βούδα, ο οποίος επίσης υπήρξε
    άριστος διδάσκαλος της Αλήθειας και γεννήθηκαν οι Ινδικές θεότητες.
    Στην Καινή διαθήκη τα πράγματα ήταν και είναι λίγο διαφορετικά. Η επιρροή των
    δαιμονίων δεν υπάρχει πια. Οι διαστρεβλώσεις τώρα προέρχονται από τον ίδιο τον
    άνθρωπο με σκοπό πάντα ιδιωτικό όφελος. Η χειρότερη περίπτωση διαστρέβλωσης
    είναι αυτή που γίνεται για τον έλεγχο των μαζών. Η πιο μεγάλη διαστρέβλωση
    αυτής της μορφής ήταν η περίπτωση του Αγίου Μωάμεθ ο οποίος υπήρξε καθ’ όλα
    Ορθόδοξος στην Πίστη. Συνομιλούσε με τον Κύριο Ιησού Χριστό και υπήρξε
    διδάσκαλος της Αλήθειας. Οι διαστρεβλώσεις της διδασκαλίας του Αγίου Μωάμεθ,
    έγιναν με τέτοιο τρόπο ώστε να φανατίζεται ο πιστός και να κάνει ότι του λένε. Έτσι
    οι πρώτοι Μωαμεθανοί πολεμιστές, πήγαιναν στον πόλεμο αψηφώντας τον Θάνατο,
    αφού τους λέγονταν και πίστευαν ότι θα έτσι θα βρεθούν στον παράδεισο. Το
    κοράνι έχει πολλά στοιχεία Αλήθειας, αλλά και βέβαια ο Ένας και Μοναδικός Θεός
    δεν εγκρίνει σε καμία περίπτωση την αφαίρεση ζωής. Η εξέλιξη των
    διαστρεβλώσεων οδήγησε στην δημιουργία των σημερινών Μουσουλμανικών και
    Ισλαμιστικών αιρέσεων. Σήμερα έχουμε τις επιθέσεις αυτοκτονίας των Ισλαμιστικών
    οργανώσεων. Οι πιστοί αυτοκτονούν στο όνομα του Αλλάχ (Θεού),γνωρίζοντας ότι
    θα έτσι θα βρεθούν στον παράδεισο, κάτι που είναι απόλυτα ανακριβές, αφού ως
    γνωστόν όσοι αυτοκτονούν δεν σώζονται. Όλοι όσοι αυτοκτονούν
    παραπλανούμενοι με αυτό τον τρόπο, θα έχουν μια δεύτερη ευκαιρία πολύ
    αργότερα, αφού αποτελούν άλλη μια ειδική κατηγορία αυτοκτονούντων στο όνομα
    Του αυτή τη φορά.

    gexrag
    22.07.2007, 15:09
    Μια ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ
    Όσοι δεν ενδιαφέρονται ας προσπεράσουν χωρίς να σχολιάσουν.
    Δεν σας ζητάει κανείς να πιστέψετε όσα σας παραθέτω. Απευθύνομαι στους
    αληθινούς αναζητητές της ΑΛΗΘΕΙΑΣ, απλά για να έχουν υπόψην τους και αυτήν
    την εκδοχή.
    Ο Κύριος είπε το "Ονομά μου είναι ΑΛΗΘΕΙΑ"
    (σχετικά με την χρήση των κεφαλαίων και των μικρών).
    absurdus_delirium
    23.07.2007, 00:01
    Φίλε gexrag,
    Καταλαβαίνω αυτά που έγραψες στην απάντηση σου προς εμένα ωστόσο η διαφωνία μου δε βασιζόταν σε παρανόηση. Απλούστατα εγώ πιστεύω ότι στα θρησκευτικά ζητήματα (όπως και σε κάθε ζήτημα το οποίο εξετάζουμε με καλόπιστα) είναι προτιμότερο να το εξετάζουμε με το δικό μας κριτήριο. Συμφωνούμε ότι το να βγάλει κάποιος ορισμένες θέσεις τις οποίες να υπογράφει ως Αποστολική Διακονία της Ελλάδος, ενώ είναι αιρετικές προς την επίσημη εκκλησία της Ελλάδας, είναι κακόβουλο και παραπλανητικό. Ωστόσο, το να τοποθετηθούν κάποια βιβλία σε μια λίστα εκ προοιμίου "παραπλανητικών" αναγνωσμάτων, ενώ αναφέρουν τις πηγές τους (ώστε να μπορείς να ερευνήσεις ποιοι το εκδόσαν και από που κρατάει η σκούφια τους), είναι απαράδεκτο για εμένα. Ιδίως από τη στιγμή που α) εσύ ο ίδιος ευθαρσως παραδέχτηκες ότι δεν έχεις αποδείξεις για αυτά που λές (όπως ούτε ο asxetos (btw ) ούτε κανείς που δεν ήταν πίσω από το θάμνο κρυμμένος τω καιρώ εκείνω εν Κανά της Γαλιλαίας) και β) που το "εκ προιμίου" καθορίζεται από εσένα (δεν είναι προσωπικό - συζήτηση κάνουμε), την εκκλησία της Ελλάδος ή οποιονδήποτε άλλον πέρα από την κρίση μου. Αλλά, βέβαια, αυτή είναι απολύτως προσωπική στάση.

    Από κει και πέρα, υπάρχει η πίστη. Και πίστες υπάρχουν πολλές, όπως και κάθε μια διατείνεται ότι είναι η ΑΛΗΘΕΙΑ. Άλλος μπορεί να πιστεύει
    Link
    " TARGET="_blank">αυτό και να είναι ένας συνηθισμένος άνθρωπος που ζει τη ζωή του όσο καλύτερα μπορεί. Το πως θα χρησιμοποιηθεί αυτή η πίστη του μετά είναι που είναι το
    Link
    " TARGET="_blank">ανησυχητικό. Ωστόσο, και για να επανέρθουμε στο θέμα μας, το ευαγγέλιο του Ιούδα-αν δε γράφτηκε από τον απόστολο Ιούδα- είναι ενδιαφέρον να δούμε τους λόγους για τους οποίους διαφημίστηκε κατ' αυτόν τον τρόπο.

    Ελπίζω να είναι ξεκάθαρο ότι δεν έχω σκοπό να προσβάλλω οποιονδήποτε άνθρωπο πιστεύει. Και εγώ πιστεύω. Και, όπως λένε και οι μη χριστιανοί:
    -Πόσοι χριστιανοί χρειάζονται για να βιδώσουν μια λάμπα;
    -Πόσοι;
    -Τρεις.... αλλά, στην ουσία, είναι ένας!
    gexrag
    23.07.2007, 21:50
    Φίλε μου absurdus_delirium

    Θα σου απαντήσω μόνο ως προς το Ευαγγέλιο του Ιούδα το οποίο χρονολογήθηκε
    από τους ίδιους που το φέραν στη δημοσιότητα και απέχει αρκετά χρόνια από την
    Σταύρωση. Τέλος αν το δεχθούμε ως αληθινό τότε αμφισβητούμε την αυτοκτονία
    του Ιούδα. Τι πρέπει να πιστέψουμε τότε;
    Όσο για τις αποδείξεις, ο θεός είναι που θέλει να πιστεύεις και να μην ζητάς
    αποδείξεις. Το "Πίστευε και μη, ερεύνα" Όπως το παραθέτω με το κόμμα στη σωστή
    θέση αλλάζει νόημα και ο Θεός θέλει να ψάχνεις την αλήθεια. Αν δεν τη βρεις δεν
    πειράζει αρκεί η πίστη σου σε αυτόν. Άλλωστε δύο είναι τα κριτήρια του Κυρίου
    πλέον στην Καινή Διαθήκη. Η μετάνοια και η αγνότητα ψυχής. Σου θυμίζω πως οι
    ΑΓΓΕΛΟΙ λένε ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ. Είπα τίποτα διαφορετικό; Την θέση των Αγγέλων
    δέχθηκα και υποστηριζω και εγώ. Όσο για την Ιερά σύνοδο κάπου στα
    αποσπάσματα που παρατέθηκαν λέει πως πρέπει να ελέγχουμε να είναι εγκεκριμένα
    από την Ιερά σύνοδο. Το κείμενο δεν είναι εγκεκριμένο ακόμη αλλά στο μέλλον θα
    εκδοθεί από Μητροπολίτη και δεν είναι σίγουρο ότι θα υποπέσει στην αντίληψή σας.
    Αν τελικά το δημοσιεύσω θα μάθετε ποια είναι η πηγή των πληροφοριών μου και
    τότε είμαι σίγουρος θα αμφισβητήσετε ακόμη περισσότερο όχι εμένα αλλά την
    ΑΛΗΘΕΙΑ (Ιησούς). Το κείμενο δεν έχει την δική μου υπογραφή αρα δεν είναι δικό
    μου. Εκδόθηκε ερασιτεχνικά αλλά επώνυμα. Όποιος το θέλει μπορεί να το ζητήσει
    με προσωπικό μύνημα. Δεν έχω αποφασίσει να το δημοσιεύσω ολόκληρο.
    Αυτά για όσους πιστεύουν οι άλλοι ας προσπεράσουν.
    oulion
    04.04.2008, 16:47
    "Όστις θέλει οπίσω μου ελθείν..."κτλ.
    Όστις θέλει...Αν δε θέλετε δε σας ανάγκασε κανένας, άρα σε τι σας ωφελεί να αποδείξετε το οτιδήποτε αντίθετο... Μήπως για να σώσετε όσους πιστεύουν;;;! Τι καλοσύνη πια!


    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία