ελληνική μουσική
    1013 online   ·  210.856 μέλη

    Εθελοντική αιμοδοσία απο τα μέλη του Musicheaven

    Eliza21
    23.05.2007, 00:21
    Παράθεση:

    Το μέλος QueLastima στις 23-05-2007 στις 00:10 έγραψε...

    Ευχαριστούμε MyNameIsDo για την καλη συνέχεια και μία και είσαι μακρυά και δεν μπορείς να είναι μαζί μας δώσε μας ένα Do (μια και το λέει το όνομα σου) βαλέ και ένα Ματζόρε μετά για να συμπληρωθεί η συγχορδία ώστε για να συνεχίσουμε μελωδικά την προσπάθεια.
    Eliza και Tren μην ανησυχείτε δεν θα υπάρχει ίχνος κουνουπιού θα έχω ψεκάσει πρώτα .
    Ούτε τις βελόνες να φοβάσε Eliza μία ιδέα είναι.





    θα μου κρατάτε το χεράκι?
    Eliza21
    23.05.2007, 00:27
    ΕΛΑ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ....

    ΒΑΛΤΕ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΓΥΡΙΖΕΙ...
    manblaz
    23.05.2007, 00:32
    Σαββατο 2 Ιουνίου 10:00 ΓΕΝΙΚΟ ΚΡΑΤΙΚΟ ΓΕΝΗΜΑΤΑ Λ. Μεσογείων 154

    ιδου και η λιστα

    tren
    QueLastima
    eliza21
    manblaz




    Συνέχισε να προσπαθείς, χάνει μόνο όποιος σταματάει...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : manblaz στις 23-05-2007 00:34 ]


    koini_maria
    23.05.2007, 11:07
    Τελευταία φορά που έκανα εξετάσεις αίματος μέσα στο νοσοκομείο - πριν 3 μήνες - είχα αιματοκρίτη 33 .
    Θα ξανακάνω εξετάσεις την Τρίτη και αν έχει ανέβει ώστε να μπορώ να δώσω και εγώ αίμα θα σας πω να με προσθέσετε στην λίστα .
    Kerato
    23.05.2007, 15:59
    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 22-05-2007 στις 23:09 έγραψε...

    Καλε, Kerato ,θα μπορουσες αν συμφωνουν και τα υπολοιπα παιδια να ερθεις κι εσυ εστω για παρεουλα αφου αιμα θα δωσεις αυτην την παρασκευη μονος/η σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!







    Ευχαριστώ για την προσωπική πρόσκληση, αλλά τελικά δε θα πάω. Εξαιτίας μιας ενοχλητικής κι επίπονης ωτίτιδας φορτώθηκα με αγωγή (αντιβιοτικά, αντιφλεγμονώδη και σταγόνες, οπότε αναβάλλεται η αιμοδοσία μου για 15 μέρες περίπου. Άλλωστε, θα ήταν λίγο διαστροφικό να κατέβαινα στο νότο μόνο για να δώσω αίμα μαζί σας κι έπειτα να μην μπορούμε να πιούμε ένα κρασάκι στη γνωριμία μας, δε νομίζεις;

    Εύχομαι να μεγαλώσει η λίστα σας και αν μετά από 5-6 χρόνια σας ρωτήσει κανείς αν δίνετε αίμα, να μην απαντήσετε "είχα δώσει μια φορά με κάτι παιδιά που μπαίναμε στο ίδιο σάιτ, αλλά από τότε..."


    lala
    23.05.2007, 16:39
    Αν και είμαι αιμοδότρια δυστυχώς δεν μπορώ να συμβάλω γιατί έδωσα αίμα πριν μια εβδομάδα στην τακτική αιμοδοσία που κάνουμε στην εταιρεία που εργάζομαι. Θέλω όμως να ευχηθώ καλή επιτυχία σε αυτή την προσπάθεια γιατί σίγουρα αξίζει τον κόπο!!!!!!
    athinouli24
    23.05.2007, 17:02
    Μπράβο παιδιά πολύ καλή προσπάθεια.Μακάρι να μπορούσα να μπω και εγώ στη λίστα. Δυστυχώς όσες φορές προσπάθησα να δώσω αίμα δεν με άφησαν λόγω χαμηλού αιματοκρίτη... Θα ήθελα πολύ να έδινα και εγώ αίμα...
    Tren
    23.05.2007, 22:44
    Παιδια εκτιμω πολυ την θεση σας απεναντι στο θεμα και δεν νομιζω ειλικρινα να υπαρχει και καποιος απ'ολα τα μελη που να βλεπει την προσπαθεια αρνητικα.Θελω να καταληξω λοιπον λεγοντας πως αν δεν μπορειτε πρακτικα να συνδραμετε δεν χρειαζεστε να απολογειδικαιολογειστε.Οκ?

    Αλλιως να ανοιξω εγω ενα ΝΕΟ ΘΕΜΑ"Ευχαριστως ναι ...αλλα οχι..."


    Σαββατο 2 Ιουνίου 10:00 ΓΕΝΙΚΟ ΚΡΑΤΙΚΟ ΓΕΝΗΜΑΤΑ Λ. Μεσογείων 154

    ιδου και η λιστα

    tren
    eliza21
    manblaz



    Στο θεμα μας


    Γρηγορα και περαστικα kerato

    κριμα μωρεεεεεεε στα γεννεθλια σου κι αρρωστο
    Steppenwolf
    23.05.2007, 23:08
    Μιας και μιλάμε για αιμοδοσία και αιματοκρίτη.. ξέρει κανείς το κατώτατο όριο που πρέπει να έχεις, για να μπορείς να δώσεις αίμα;

    Κι από περιέργεια, μήπως μπορεί κανείς να μας πει γιατί δεν πρέπει να δίνουμε άιμα όσοι έχουμε χαμηλό αιματοκρίτη; Δηλαδή τί επιπλοκές θα προκαλούσε η αιμοδοσία σε μας και σε αυτόν που θα έπαιρνε τελικά το αίμα;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Steppenwolf στις 23-05-2007 23:20 ]


    Kerato
    23.05.2007, 23:59
    Tren, ευχαριστώ για τις ευχές, είμαι λίγο καλύτερα μετά την πρώτη δόση της αγωγής...
    quelastima, το 38 που αναφέρεις είναι ήδη πολύ υψηλό. Αν δεν κάνω λάθος ρώτησε για το κατώτατο όριο, το οποίο πρέπει να είναι λίγο χαμηλότερο από 38. Μην ξεχνάς ότι τα όρια είναι διαφορετικά για τους άντρες απ' ό,τι για τις γυναίκες, οι οποίες, λόγω της έμμηνης ρύσης έχουν εξ' ορισμού χαμηλότερο αιματοκρίτη.
    Επίσης, να έχετε κατά νου ότι στους καπνιστές οι τιμές ανεβαίνουν λιγάκι, κατά ένα πλασματικό τρόπο, αλλά ανεβαίνουν.

    Και για να απαντήσω τουλάχιστον στο δεύτερο μέρος της ερώτησης, τα άτομα με χαμηλό αιματοκρίτη θέτουν τον εαυτό τους σε κίνδυνο δίνοντας αίμα και γι'αυτό δεν τους επιτρέπεται. Δεν είναι ότι θα βλάψουν το λήπτη, απ'όσο ξέρω. Σκέψου ότι είναι ένας δείκτης υγείας και το χαμηλό επίπεδο δημιουργεί αδυναμία, ζαλάδες κτλ. Φαντάσου να δώσεις και 450ml αίμα! Λιποθυμία με τη μία!!!

    Eliza21
    24.05.2007, 00:04
    Παράθεση:

    Το μέλος Kerato στις 23-05-2007 στις 23:59 έγραψε...

    Φαντάσου να δώσεις και 450ml αίμα! Λιποθυμία με τη μία!!!




    450ml αίμα???????????????? πολύ είναι βρε καλό μου.............κόψε κάτι κι εσύ..
    nefos
    24.05.2007, 00:13

    @ Παρακολουθώ το συγκεκριμένο topic τις τελευταίες μέρες που ο αγαπητός manblaz ξεκίνησε αυτή την κίνηση.

    Θα ήθελα να τονίσω μερικά πραγματάκια που πραγματικά με ξαφνιάζουν:

    1. Εντάξει, έστω μια ομαδική εθελοντική κίνηση ίσως να βοηθήσει στο να "ξεβολευτούν" από τα καθίσματά τους κάποιοι και να το πάρουν απόφαση να κάνουν τη θεωρία πράξη.

    2. Αν κάποιος νοιώθει την ανάγκη να αυτοδικαιολογηθεί στο γιατί δεν μπορεί να δώσει αίμα ή να παινέψει αυτούς που από εσάς συμμετέχετε στην συγκεκριμμένη κίνηση, προφανώς και να το κάνει, από off-topic σχόλια έχουμε πήξει γενικώς, ένα ακόμα (και μάλιστα για έναν τέτοιο λόγο) νομίζω μπορεί να γίνει αποδεκτό.

    3. Δεν βρίσκω κανέναν λόγο να "φοβερίζουμε" τους άλλους και να μιλάμε ως ειδικοί απλά και μόνο γιατί τυχαίνει οι ίδιοι να είμαστε αιματοδότες ή τέλος πάντων να έχουμε κάποιες γενικές γνώσεις επί του θέματος. Νομίζω η καλύτερη προφύλαξη είναι να πάει το κάθε μέλος που το ενδιαφέρει μια πιθανή αιμοδοσία κι εκεί μέσα σε πέντε λεπτάκια θα τον/την ενημερώσουν άμεσα και ξεκάθαρα.

    Κοινώς, πολύ ζήτημα για το τίποτα, επομένως καλά να πάτε όσοι πάτε, αλλά μέχρι εκεί.

    Ο εθελοντισμός (συνήθως) δεν διαλαλείται, αλλά γίνεται....
    manblaz
    24.05.2007, 00:30
    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 23-05-2007 στις 22:44 έγραψε...

    Παιδια εκτιμω πολυ την θεση σας απεναντι στο θεμα και δεν νομιζω ειλικρινα να υπαρχει και καποιος απ'ολα τα μελη που να βλεπει την προσπαθεια αρνητικα.Θελω να καταληξω λοιπον λεγοντας πως αν δεν μπορειτε πρακτικα να συνδραμετε δεν χρειαζεστε να απολογειδικαιολογειστε.Οκ?

    Αλλιως να ανοιξω εγω ενα ΝΕΟ ΘΕΜΑ"Ευχαριστως ναι ...αλλα οχι..."



    Συμφωνω απολυτα με την tren, ολα τα αλλα ειναι λογια για να αγαπιομαστε....

    ο καθενας εχει τους λογους του για να κανει ή να μην κανει κατι....απλα δεν ειναι απαραιτητο ουτε του ζητησαμε να τους παραθεσει...αλλωστε δεν ειπαμε σε κανεναν να ερθει με το ζορι ωστε να ψαχνει δικαιολογια να μην ερθει

    Πρεπει επισης να συμφωνησω με την νεφελή σε κατι..." ο εθελοντισμος δεν διαλαλειται αλλα γινεται" ισως λοιπον επρεπε να το κανω μονος μου (οπως κανω και ενα σωρο αλλα πραγματα) αλλα σκεφτηκα μηπως παρασυρω και κανεναν ακομα που το σκεφτεται και δεν ειχε την ευκαιρια μεχρι τωρα

    μαλλον εκανα λαθος και ζηταω συγχνωμη....


    Tren
    24.05.2007, 00:34
    Θελω να λεω και μονο αυτο
    να σας μιλω αφου παρατηρω
    θελω μια αποψη να παρω
    να χω κι εγω να σχολιαζω
    οπου φωλια θελω κλαδακι
    να το κρατω στο στομα, στο δοντακι
    φυλαω τσιλιες μερες τωρα
    και θελω να ξεσπασει μπορα
    εγω θ'ανοιγω ολονων τα δωρα
    και θα πατω σε καθε μερος
    ετσι ειμαι εγω απο παλια και απο τωρα
    μπορεις να με φωναζεις νεφος
    Δεν βρισκω λογο για να κανω θεμα
    αποψε λεω να πω και κατι για το αιμα....



    Αγαπητη και ευερεθιστη Nefos υποδειξε μου κι αλλο τι να πω και τι να κανω δεν με ενοχλει.Ο εθελοντισμος ειναι κατι που δεν διαλαλειται και αυτος ειναι ενας λογος που δεν υφισταται κιολας.Οταν ανθρωποι που το χουν... την εχουν την διαθεση και την δυνατοτητα να βοηθησουν δινοντας αιμα αλλα δυστυχως δεν γνωριζουν τιποτα για την διαδικασια και βρισκουν τοιχους σαν κι εσενα γυρω τους αναγκαστικα θα παρατησουν την προσπαθεια.Δεν πιστευω οτι εισαι αιμοδοτρια .Αν ησουν δεν θα μιλουσες ετσι!
    Eliza21
    24.05.2007, 00:40
    Παιδάκια να ηρεμισουμε λιγάκι .......ένα καλό πάμε να κάνουμε μην μας βγει ξυνό.........σας θέλω ΚΥΡΙΕΣ εντάξει?????
    nefos
    24.05.2007, 00:40
    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 24-05-2007 στις 00:34 έγραψε...

    Αγαπητη και ευερεθιστη Nefos υποδειξε μου κι αλλο τι να πω και τι να κανω δεν με ενοχλει.Ο εθελοντισμος ειναι κατι που δεν διαλαλειται και αυτος ειναι ενας λογος που δεν υφισταται κιολας.Οταν ανθρωποι που το χουν... την εχουν την διαθεση και την δυνατοτητα να βοηθησουν δινοντας αιμα αλλα δυστυχως δεν γνωριζουν τιποτα για την διαδικασια και βρισκουν τοιχους σαν κι εσενα γυρω τους αναγκαστικα θα παρατησουν την προσπαθεια.Δεν πιστευω οτι εισαι αιμοδοτρια .Αν ησουν δεν θα μιλουσες ετσι!



    @ Τren, λυπάμαι αν σου χαλάω τη ζαχαρένια αλλά ναι, είμαι αιμοδότρια.

    Όσο για τους χαρακτηρισμούς (βλέπε αγαπητή και ευερέθιστη), τους βρίσκω περιττούς για το πρόσωπό μου. Καμμία ανάγκη να σου υποδείξω δεν έχω, αλλά επέτρέψε μου να διαφωνώ κάθετα όταν ξαφνικά γίνεται ένα διθύραμβος για κάτι τέτοιο. Ο μανώλης και πολύ σωστά έθεσε το θέμα, ας έδινε ο καθένας το όνομά του και τέλος.
    manblaz
    24.05.2007, 00:47
    Παράθεση:

    ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΕΙΨΗ ΑΠΟ ΑΙΜΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Και θα το φωνάζω όπως θα φωνάζω ένα μεγάλο μπράβο στην τριμελή λίστα που αφήνουν ότιδηποτε είχαν να κάνουν(από το να κοιμηθούν, από το να δουλέψουν. από το να πιουν καφέ) και θα ερθουν στο νοσοκομείο να δώσουν αίμα.
    Ναι είναι εθελοντές και νιώθω την ανάγκη να το διαλαλισω!!!!!!!!!!



    Δυστυχως QueLastima εμεις οι Ελληνες αν δεν μας συμβει κατι δεν του δινουμε σημασια (και οταν μας συμβει παρακαλαμε γνωστους και αγνωστους για λιγη βοηθεια)

    Ελπιζω και ευχομαι κανενας και ποτε να μην χρειαστει αιμα...
    nefos
    24.05.2007, 00:51

    @ QueLastima μάλλον όταν διάβασες αυτά που έγραψα, θέλησες να εστιάσεις σε κάποια από αυτά που έγραψα. Δεν σε αδικώ, είναι ίσως που είμαι διαφορετική σε τέτοιου είδους θέματα, μπαίνω, ανεβάζω ένα σχετικό topic, ενημερώνω και αφήνω τον άλλον να αποφασίσει.

    Και για να ξεκαθαρίσω αυτό που προφανώς παρερμηνεύτηκε (ήμουν σίγουρη ότι θα πέσετε να με φάτε): είμαι αιμοδότρια, υποστηρίζω τον εθελοντισμό, διαφωνώ σ΄αυτού του στυλ την προσέγγιση, έτσι όπως έγινε εδώ και για αυτό και θεωρώ πως δεν απέδωσε σε παραπάνω μέλη.
    nefos
    24.05.2007, 01:04
    Παράθεση:

    Το μέλος QueLastima στις 24-05-2007 στις 00:54 έγραψε...

    Τι θα πρότινες να γίνει??? Η διαθεσή μου δεν είναι να διαφωνήσω μαζί σου αλλά να γεμίσει η λίστα...
    τι προσέγγιση προτίνεις για να γεμίσει η λίστα???



    @ Να, κάτι τέτοιο όπως τα παρακάτω μοιάζει να έχει λειτουργήσει λίγο καλύτερα...

    επείγουσα ανάγκη για αιμοπετάλια ή αίμα

    ανάγκη για αιμοπετάλια ή αίμα

    ανάγκη για αίμα, επείγον!

    ανάγκη για αίμα
    Tren
    24.05.2007, 01:07
    Στους αγονους δρομους αυτης της κρυας πολης που καπου μεσα στην κοιλια της μενεις κι εσυ προσπαθουν μεσα απο τις στριμωγμενες πλακες να ανθισουν μικρα ταπεινα τριφυλλακια.Μην τα πατας επιτηδες και λες πως δεν τα ειδες.

    Αλλος τα ψαχνει απελπισμενα οπως εσυ το κατι αλλο σου...

    Και ειναι στα γονατα με απλωμενα χερια .Γδερνει αγκωνες για να βρει αυτο που εσυ του κρυβεις με την μποτα σου.Παρε το ποδι σου πιο κει .Εχει για ολους ...
    Μικρα ταπεινα τριφυλλακια ειναι.Ετσι κι αλλιως θα τα παταγες...

    Ενα να παρει τουλαχιστον .Να το δειξει καπου...να το δειξει σε ολους αυτους που στοιχηματισαν ολο τους το βιος πως δεν υπαρχουν αυτα τα τριφυλλακια!Και μια ζωη δεν κανουν τιποτ'αλλο απ'το να χανουν αυτο το ΕΝΑ ,ΜΟΝΑΔΙΚΟ,ΙΔΙΟ στοιχημα...

    Εγω θα ειμαι εκει και μονη μου και με παρεα και οπως να'ναι.

    Τελος γιατι ανακατευομαι κιολας!