ελληνική μουσική
    430 online   ·  210.886 μέλη

    Ο Ιησους ειναι ο Σωτηρας

    vouliakis
    13.05.2006, 18:15
    Ναι, Παύλο… Τουλάχιστον να αλλάξει ο τίτλος. Απλά, πιστεύω πως όλα αυτά θα έπρεπε να τα συζητούσαμε στο topic που υπάρχει ήδη για το ευαγγέλιο του Ιούδα.




    W4TT4N4B3
    13.05.2006, 18:28
    Quote:

    Το μέλος CHE στις 13-05-2006 στις 13:07 έγραψε:

    Ο νοών νοήτω αλλά επειδή εγώ δεν είμαι νοών μπορείς να μου εξηγήσεις τι εννοείς με το ''βρισκόμαστε στην εποχή του Υδροχόου'';





    εγω ειμαι ο ανοων ανοητω...
    ποιος ειναι αυτος ο Σωτηρας ρε παιδια να με σωσει και μενα
    που εχω βγαλει και δισκο(στην εκκλησια για να μην παρεξηγουμαστε) και παλι δε βρισκω κεινο που θελα?
    nefos
    13.05.2006, 19:28
    Quote:

    Το μέλος vouliakis στις 13-05-2006 στις 18:15 έγραψε:

    Ναι, Παύλο… Τουλάχιστον να αλλάξει ο τίτλος. Απλά, πιστεύω πως όλα αυτά θα έπρεπε να τα συζητούσαμε στο topic που υπάρχει ήδη για το ευαγγέλιο του Ιούδα.





    @ Sto topic gia ton Iouda, sto topic gia tis 10 entoles, sto topic gia ton xristianismo...

    Posa topics dhladh xreiazontai gia na kalupsoun thn anagkh ekfrashs merikwn melwn?

    Isws eimai off topic, alla thewrw pws kapws ofeilei na perioristei to anoigma topic (panw katw idiou periexomenou) ksana kai ksana.
    W4TT4N4B3
    13.05.2006, 19:33
    δε φταινε τα μελη....με τετοιο τιτλο που εχει το φορουμ -Μουσικος Παραδεισος- εμπνεονται αρκετοι
    jorge
    13.05.2006, 20:08
    Αλλο το topic για τον Ιούδα (στο οποίο η συζήτηση περιορίζεται στο αν υπήρξε ή όχι το Ευαγγέλιο του Ιούδα) και άλλο το παρόν. Επίσης το topic "10 εντολές" είχε ανοιχθει πριν καιρό, είναι τεράστιο και δεν ξέρω κατά πόσον είναι υποχρεωμένο ένα νέο μέλος να κάθεται να διαβάζει τόσες δεκάδες σελίδες πριν γράψει αυτό που θέλει.

    Γι' αυτό και το παρόν topic δεν κλειδώνεται.
    W4TT4N4B3
    13.05.2006, 20:12
    οι πορτες ομως του ΠΑραδεισου εχουν κλειδωσει για αρκετους εδω και καιρο...ευτυχως που υπαρχει και ο Μουσικος Παραδεισος ξεκλειδωτος για εμας τους απιστους...
    vouliakis
    13.05.2006, 23:05
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 13-05-2006 στις 20:08 έγραψε:

    Αλλο το topic για τον Ιούδα (στο οποίο η συζήτηση περιορίζεται στο αν υπήρξε ή όχι το Ευαγγέλιο του Ιούδα) και άλλο το παρόν. Επίσης το topic "10 εντολές" είχε ανοιχθει πριν καιρό, είναι τεράστιο και δεν ξέρω κατά πόσον είναι υποχρεωμένο ένα νέο μέλος να κάθεται να διαβάζει τόσες δεκάδες σελίδες πριν γράψει αυτό που θέλει.

    Γι' αυτό και το παρόν topic δεν κλειδώνεται.





    Πρώτα απ’ όλα, κανείς δεν πρότεινε (νομίζω) να κλειδωθεί το topic.

    Το θέμα του, τώρα, είναι ακριβώς το ίδιο (κατά τη γνώμη μου, πάντα) με του “ευαγγελίου του Ιούδα”.

    Φαίνεται, άλλωστε, από το πρώτο post, πως ανοίχτηκε επειδή δεν έτυχαν άμεσης ανταπόκρισης τα δυο απανωτά posts που είχε στείλει εκεί ο/η bornagain. Η συζήτηση θα μπορούσε να είχε πάρει τις ίδιες διαστάσεις στο topic του “ευαγγελίου του Ιούδα”. Πήρε, λοιπόν, αυτή την τροπή και το μοναδικό που ειπώθηκε ήταν μήπως άλλαζε ο τίτλος – όχι να κλειδωθεί ή να διαγραφεί κάτι…

    Αλλά, ας μην τρελαινόμαστε. Ένα βιβλίο αρχαιολογικής αξίας είναι – και τίποτα παραπάνω- για τους περισσότερους που το αγόρασαν και το έκαναν bestseller. Δεν θεωρώ πως, πέρα από την περιέργεια, τους ώθησε στην αγορά καμιά "σατανική" δολοπλοκία.
    Σε λίγο, δηλαδή, θα ανοίξουμε και topic επειδή κάποιος υποψιάζεται ινδουιστικό "δάκτυλο" στις αγελάδες?







    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 13-05-2006 23:14 ]
    rory166
    13.05.2006, 23:38


    εμενα προσωπικα δεν μου πολυγεμιζουν το ματι
    τετοιου ειδους topic εδω μεσα... αλλα δεν θα
    επεκταθω διοτι εχω ανοιξει και εγω κατι ακυρα topic
    thank
    14.05.2006, 01:33
    Astron και Wattan τα ειπαν όλα, με όλους τους τρόπους και για όλα.

    Φίλε marsoupilanis, συμφωνώ, σήμερα δεν έχουμε ιστορίες με ιερά εξέταση - θα συμπληρώσω πως στον χώρο της εεκκλησίας υπάρχουν και υπήρξαν εξαιρετικά φωτισμένοι άνθρωποι με σημαντική συνεισφορά στα πάντα. Οχι όμως μόνο στην Ορθόδοξη εκκλησία. Σε όλες τις εκκλησίες. Και σε εκείνες που πιστευουν σε άλλους θεούς (η στο ίδιο με εμας, αλλα απο αλλη οπτική γωνία). Ομως, κάποιες επισημάνσεις.

    Σήμερα, με δεδομένο το γεγονός της έντονης επιρροής της εκκλησίας, ειδικά στην Ελληνική κοινωνία, της σύνδεσής με αυτό το όντως "υπερβατικό" στοιχείο του ανθρώπου που λέγεται "πίστη", του ίδιου του μυστηριακού χαρακτήρα που δίνει το τελετουργικό μέρος και που η εκκλησία φροντίζει να αναπαράγει με κάθε τρόπο, έχουμε άλλου τύπου αποκλεισμούς, πιέσεις, ακόμα και ηθική αμαύρωση ανθρώπων.

    Αναφέρομαι σε δημόσιες και ιδιωτικές οδηγίες σε θέματα προσωπικά, στάσεων ζωής, ακόμα και πολιτικά, υπό την απειλή χαρακτηρισμού ώς μη ηθικά ορθού, μη χριστιανικού .. φθάνοντας μέχρι τα καζάνια της κολάσως στην μετέπειτα ζωή μας και της αιώνιας ΤΙΜΩΡΙΑΣ. Φόβος λοιπον. Επομένως, ναι, η πυρά της ΙΕΡΑΣ ΕΞΕΤΑΣΗΣ δεν ισχύει στο ΣΗΜΕΡΑ .. αλλα σε πολλές περιπτώσεις - τοποθετείται στο ΑΥΡΙΟ .. Ολα αυτά βέβαια σε πολλές εκδοχές, απο τις πλέον hard μεχρι τις πιο light.

    (εννοείται πως ΔΕΝ ΤΑΥΤΙΖΩ τον φίλο που αναφέρθηκε στην ιερά εξέταση με τα παραπάνω). Και ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν έχει να κάνει με μία ενιαία στάση του συνόλου των μηχανσμών της εκκλησίας. Μάλλον πήρα ερέθισμα για κάποιο 'άνοιγμα" των όσων έγραψε ο φίλος μας, με τα οποία δεν διαφωνώ.

    Και επίσης εννοείται, πως φορέας όλου αυτού του αποκλεισμού και της δημιουργίας φόβου και ενοχών, δεν ειναι μονο η εκκλησία. Μεγάλο μέρος του πομνίου αυτής συμμετέχει. Και μεγάλο μέρος του ποιμνίου αυτής, επίσης, δεν έχει καμμία σχέση με όλα αυτα.

    Περί τόπικ, θεμάτων σε μουσικό σαιτ κλπ. Οκ εγώ έτσι κι αλλοιώς έχω ενοχές που γράφω εκτεταμένα σε τέτοια θέματα και σε ένα μουσικό φόρουμ - ΄'ολο λέω να το κόψω κάποια στιγμή. Ωρες - ώρες νοιώθω "καπως" Και όντως υπάρχει θέμα με πολλά παρεμφερή τόπικς, ειδικά αν ειναι ασχετα με μουσική κλπ.

    Αλλα βρε παιδιά εδώ, υπάρχει η απόλυτη ελευθερία να γράφει ο καθένας από την πιό βαθεία του αγωνία, με μία η με 1.000 λέξεις, μέχρι το πώς κόβει το νυχάκι του, (το παράδειγμα το έκλεψα από κάτι που ειχε πει η oulaloum) ... και ακολουθούν σχετικές ατάκες, με copy paste kai italics "το μέλος .. έγραψε ..." εις διπλούν και τριπλούν και στο τέλος καταλήγουμε με μπυρες ... ή "κι εγώ μάζι σου" .. και πίανει μία σελίδα ...Πολλά από αυτα μας αρέσουν, ειναι πανέξυπνα και όμορφα, συμμετέχουμε και κάνουμε πλάκα, προβληματιζόμαστε και "παιζουμε" ... Αλλα όμως .. - υποκειμενικά πάντα - ο καθένας ίσως να σκέφτεται "τι δουλειά έχουν σε ένα σαιτ όπως το ΜΗ.

    Ενώ κάποια άλλα, τόπικς, όπως εξειδκευμένες αναφορές του Παναγιώτη (Βουλιάκη), αυτό το φοβερό της Νεφέλης για τις μπαντες και τα παιδιά των δρόμων της Αργεντινής (αν θυμαμαι καλά ...), ανακοινώσεις για συναυλίες για παιδία με ειδικές ανάγκες ή όχι, Ειναι ΜΟΥΣΙΚΑ 100% .. αλλά "πατώνουν" σε σχόλια - αριθμό αναγνώσεων. Και "θάβονται" από άλλα, μη μουσικά που ανεβοκατεβαίνουν στην πρώτη σελίδα.

    Θα υπάρχει πρόβλημα για κάποιους, αν ο χορχε αρχίζει να "τακτοποιεί", τουλάχιστον με κριτήριο το πόσο έχουν σχέση με τη μουσική. Ακόμα και με κριτήριο το πόσο "καλύπτεται" από άλλο "παρεμφερες" θέμα. Τα όρια ειναι πολύ ρευστά. Εκτός αν κάτι ειναι πασιφανές. Και εκει δεν έχει ενδιάμεσες λύσεις. Η το κλειδώνει, η το αφήνει, ή το πετάει έξω. Καλά κάνει μέχρι τωρα κατά τη γνώμη μου.

    Στο κάτω κάτω .... Ολα κρύβονται πίσω από μία γραμμή στην πρώτη σελίδα :) Και κατά κάποιο τρόπο το σύστημα δουλευει όπως η "προσφορά και η ζήτηση" :):)

    Αλήθεια ... ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ (σοβαρα το λέω ....) τι σχέση έχει ο Υδροχόος με τη συντονισμένη επίθεση ???? Μα και να έχει, δηλαδή ... καταλάβατε τι λέω .. η εκκλησία δεν ειναι κάθετα αντίθετη με τα ζωόδια κλπ ??? Μπερδεύτηκα, ίσως ειναι και η ώρα ...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : thank στις 14-05-2006 03:23 ]
    jorge
    14.05.2006, 03:29
    Quote:

    Το μέλος vouliakis στις 13-05-2006 στις 23:05 έγραψε:

    Το θέμα του, τώρα, είναι ακριβώς το ίδιο (κατά τη γνώμη μου, πάντα) με του “ευαγγελίου του Ιούδα”.




    Παναγιώτη δεν κοιτάω το πως εξελίχθηκε ένα θέμα. Απλά σκέφτομαι με το με ποια αφορμή ανοιχθηκε. Κι αυτό γιατί σκέφτομαι αυτόν που θα θέλει να κουβεντιάσει αποκλειστικά για το ευαγγέλιο του Ιούδα και κάποιον άλλο που θα θέλει να μιλήσει αποκλειστικά για το αν ο Ιησούς είναι ο σωτήρας μας ή κάτι παρεμφερές. Αν τα ενοποιήσουμε δε θα υπάρξει ...μπλέξιμο;

    Quote:

    Το μέλος vouliakis στις 13-05-2006 στις 23:05 έγραψε:

    το μοναδικό που ειπώθηκε ήταν μήπως άλλαζε ο τίτλος – όχι να κλειδωθεί ή να διαγραφεί κάτι…




    Αναφέρθηκα απλά και μόνο στο σχόλιο της Νεφέλης πως έχουν ήδη ανοίξει αρκετά topics (=άρα ίσως θα ήταν καλό να γίνει ένα "συμμάζεμα").

    Quote:

    Το μέλος vouliakis στις 13-05-2006 στις 23:05 έγραψε:

    Ένα βιβλίο αρχαιολογικής αξίας είναι – και τίποτα παραπάνω- για τους περισσότερους που το αγόρασαν και το έκαναν bestseller. Δεν θεωρώ πως, πέρα από την περιέργεια, τους ώθησε στην αγορά καμιά "σατανική" δολοπλοκία.




    Νομίζω πως αυτό κολλάει στο topic για τον Ιούδα

    jorge
    14.05.2006, 03:42
    Quote:

    Το μέλος thank στις 14-05-2006 στις 01:33 έγραψε:

    Θα υπάρχει πρόβλημα για κάποιους, αν ο χορχε αρχίζει να "τακτοποιεί", τουλάχιστον με κριτήριο το πόσο έχουν σχέση με τη μουσική.




    Σωστά. Η τακτοποίηση γίνεται μόνο σε περιπτώσεις που ένα θέμα καλύπτεται από κάποιο άλλο. Ακόμα και χαζοtopics, δεν αφαιρούνται σε καμιά περίπτωση. Απλά γίνονται κάποιες υποδείξεις με καλή διάθεση. Η ελευθερία είναι σχεδόν απόλυτη και το ξέρουμε όλοι αυτό.

    Όσον αφορά τώρα τα θέματα φιλοσοφικού περιεχομένου, όσο τετριμμένα ή βαρετά να είναι για κάποιους, δε θα ήθελα να τα περιορίσουμε. Θεωρώ πως είμαστε από τα ελάχιστα forums με ανθρώπους σκεπτόμενους, που έχουν να πουν πολλά και ενδιαφέροντα.

    ΥΓ. Η παραπάνω άποψη - για να μην παρεξηγηθώ - είναι η άποψη του διαχειριστή ενός forum, που έχει κάποιες υποχρεώσεις απέναντι στα μέλη. Δεν κρύβει κανέναν μα κανέναν υπαινιγμό για την ουσία του topic. Δεν προστατεύω κανέναν, δεν περιορίζω κανέναν.
    Astron
    14.05.2006, 15:24
    Quote:

    Το μέλος rouli726 στις 13-05-2006 στις 17:16 έγραψε:

    Oi xristianoi vasanizontan apo oti ksero ego,logo tis pistis tous...!Auto pou anafereis de to exo ksanakousei.





    Αποκλείεται να μην έχεις ακούσει για την ιερά εξέταση και το κυνήγι μαγισσών. Υπολογίζεται ότι στους σκοτεινούς χρόνους εκτελέστηκαν εκατοντάδες χιλιάδες αθώοι άνθρωποι με την κατηγορία ότι ήταν μάγοι, αιρετικοί κλπ Πολλές φορές αυτοί οι άνθρωποι ήταν μορφωμένοι και απλά αναζητούσαν την αλήθεια.
    Πέρα όμως από αυτό, φοβεροί διωγμοί κατά των αλλόθρησκων παγανιστών έγιναν από τους χριστιανούς τους πρώτους χριστιανικούς αιώνες. Εκατοντάδες φόνοι και καταστροφές ναών είναι καταγεγραμμένοι στην ιστορία, άσχετα αν το εκπαιδευτικό μας σύστημα επιλέγει να μην μας τους διδάσκει.
    Έντονες διαμάχες όμως υπήρχαν και μεταξύ των ίδιων των χριστιανών που είχαν χωριστεί σε διαφορετικές αιρέσεις μιας και δεν υπήρχε μια γενικά αποδεκτή φύση του Ιησού. Άλλοι πίστευαν ότι ήταν μόνο Θεός, άλλοι μόνο άνθρωπος και άλλοι πρότειναν την ενδιάμεση λύση ότι ήταν και τα δύο.
    pastella
    14.05.2006, 15:57
    Ως συμπληρωμα στα λεγόμενα του Παύλου, κάποια πράγματα που διατίθενται στην ιστοσελίδα του Ιδρύματος Μείζωνος Ελληνισμού, ένας δικτυακός τόπος που προσεγγίζει προσεκτικότερα από άλλους την ελληνική ιστορία

    Παραθέτω τα παρακάτω, με ιστορική χρονολογική σειρά σε ότι αφορα τους διωγμούς ΑΠΟ χριστιανούς της Βυζαντινης Αυτοκρατορίας:

    (1)

    Αυτοκρατορικό διάταγμα του έτους 380

    "Επιθυμούμε όλοι οι λαοί τους οποίους κυβερνά το κράτος της γαληνότητάς μας να ασκούν αυτή τη θρησκεία την οποία ο θείος απόστολος Πέτρος [�] παρέδωσε στους Ρωμαίους [�] για να πιστεύουμε τη μια θεότητα του Πατρός και Υιού και Αγίου Πνεύματος υπό ίση μεγαλειότητα και ευσεβή Τριάδα. Διατάζουμε λοιπόν όλοι όσοι ακολουθούν αυτό το νόμο να αποκαλούνται καθολικοί χριστιανοί. Οι άλλοι όμως, τους οποίους θεωρούμε ανόητους και μανιώδεις (dementes vesanosque), αυτοί να υπομένουν την ατιμία του αιρετικού δόγματος, οι τόποι των συγκεντρώσεών τους να μην ονομάζονται εκκλησίες και να τιμωρούνται πρώτα από τη θεία εκδίκηση και έπειτα από την τιμωρία της δικής μας ισχύος, την οποία λάβαμε από τη θεία ευδοκία".

    Θεοδοσιανός Κώδικας, xvi.1.2 , Ιουστινιάνειος Κώδικας, i.1.1.
    Από το: C. Mango, Βυζάντιο, Η αυτοκρατορία της Νέας Ρώμης, Μορφωτικό Ίδρυμα Εθνικής Τραπέζης, Αθήνα, 1990, 108 (μετάφραση Δ. Τσουγκαράκη).



    (2)

    Η καταδίκη του αρχηγού των Βογομίλων Βασιλείου από τον Aλέξιο A'Kομνηνό (1081-1118)

    "Τον Βασίλειο όμως, που ήταν όντως ο αρχηγός της αιρέσεως καιολωσδιόλου αμετανόητος, όλα τα διακεκριμένα μέλη της ιεράς συνόδου καιοι επιφανείς μοναχοί κι ο ίδιος ο τότε πατριάρχης Νικόλαος τον έκρινανάξιο της πυράς. Μ' αυτούς συμφώνησε κι ο αυτοκράτορας γιατί πολλέςφορές είχε συζητήσει μαζί του κι είχε διαγνώσει πόσο επικίνδυνοςάνθρωπος ήταν και πόσο ήταν προσηλωμένος στην αίρεση. Πρόσταξελοιπόν ν' ανάψουν στον ιππόδρομο μια τεράστια φωτιά...Κι η φλόγα, σαννα ήταν οργισμένη εναντίον του, τόσο γρήγορα προχώρησε τρώγοντας τιςσάρκες του ασεβούς, ώστε ούτε κνίσσα βγήκε καθόλου ούτε άλλαξε μορφήο καπνός και μόνο μιά λεπτή γραμμή καπνού φάνηκε ανάμεσα στιςφλόγες".

    'Aννα Kομνηνή, Aλεξιάς, τ. Β', Aθήνα 1994(μετάφραση Aλόη Σιδέρη)

    Εγω προσωπικα δεν θεωρω τα παραπανω πραξεις συμφωνα με τα λεγομενα του Ιησου και τα κειμενα της διδασκαλιας του, οπως τα μετεφεραν οι απόστολοι και οι ευαγγελιστες. Δεν ειναι δειγματα σωστης συμπεριφορας ενος εναρετου ανθρωπου, ποσο μαλλον ενος εναρετου Χριστιανου.
    Δεν προτιθεμαι να παραθεσω τα επισης χειριστα που διατελουσαν οι Καθολικοι ιερείς, όμως ας μην εθελοτυφλουμε στο ονομα των λαμπρων προγονων μας, διοτι το Βυζαντιο ήταν μια κοινωνια με αυτοκρατορα και καποιους δικους του παρατρεχαμενους, καθως και καποιους δεσποταδες που εκοβαν κι εραβαν κατα πως τους βολευε.

    Αν ο Ιησους ειναι ο Σωτηρας μας??? Θα δειξει, οσοι πιστευουμε στη Διδασκαλια Του κι εχουμε την χριστιανικη πιστη, τι θα γινει τελικα οταν ερθει ο Χαρος. Παντως εγω πιστευω πως η επικρατηση ενος συγκεκριμενου δογματος ειναι θεμα marketing και θεμα εξουσιας.Εις τους αιωνες των αιωνων...

    Το ζητημα ειναι να ειμαστε εναρετοι με τους συναθρωπους μας, κι αυτο δεν γνωριζει θρησκευτικα συνορα, ή μορφές του τι πιστευω. Και διατιθεμαι να ακουσω κι αλλες αποψεις, χωρις αυτο να σημαινει πως προτιθεμαι να "παρασυρθω".
    rouli726
    14.05.2006, 16:03
    Quote:

    Το μέλος Astron στις 14-05-2006 στις 15:24 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος rouli726 στις 13-05-2006 στις 17:16 έγραψε:
    [i]
    Oi xristianoi vasanizontan apo oti ksero ego,logo tis pistis tous...!Auto pou anafereis de to exo ksanakousei.





    Αποκλείεται να μην έχεις ακούσει για την ιερά εξέταση και το κυνήγι μαγισσών. Υπολογίζεται ότι στους σκοτεινούς χρόνους εκτελέστηκαν εκατοντάδες χιλιάδες αθώοι άνθρωποι με την κατηγορία ότι ήταν μάγοι, αιρετικοί κλπ Πολλές φορές αυτοί οι άνθρωποι ήταν μορφωμένοι και απλά αναζητούσαν την αλήθεια.
    Πέρα όμως από αυτό, φοβεροί διωγμοί κατά των αλλόθρησκων παγανιστών έγιναν από τους χριστιανούς τους πρώτους χριστιανικούς αιώνες. Εκατοντάδες φόνοι και καταστροφές ναών είναι καταγεγραμμένοι στην ιστορία, άσχετα αν το εκπαιδευτικό μας σύστημα επιλέγει να μην μας τους διδάσκει.
    Έντονες διαμάχες όμως υπήρχαν και μεταξύ των ίδιων των χριστιανών που είχαν χωριστεί σε διαφορετικές αιρέσεις μιας και δεν υπήρχε μια γενικά αποδεκτή φύση του Ιησού. Άλλοι πίστευαν ότι ήταν μόνο Θεός, άλλοι μόνο άνθρωπος και άλλοι πρότειναν την ενδιάμεση λύση ότι ήταν και τα δύο.

    [/I]



    Auti i apolutotita sas omos merikes fores...."Apokleietai"!Giati apokleietai file mou;;E den to eixa akousei ti na po;Pote den eipa pos ta ksero ola!Profanos exeis dikio se auta pou grafeis mou fainontai epixeirimatologimena polu kala.Opos eipes ki esu de tha sxoliaso to ti mathainoume sta sxoleia,epitides i oxi.Alla amesos na vgazeis to sumperasma oti "apokleietai" na exo akousei to ena i to allo,giati;
    Astron
    14.05.2006, 20:10
    rouli726 μην αρπάζεσαι. Το "αποκλείεται" ήταν σχήμα λόγου για να δείξω ότι το θεωρώ πάρα πολύ γνωστό.
    Ολόκληρος ο μεσαίωνας της Δύσης είναι στιγματισμένος από αυτήν την ανελευθερία και την τρομοκρατία της Θεοκρατίας.

    Vangelis86
    14.05.2006, 22:56
    Εκατοντάδες χιλιάδες η εκατομμύρια? Δεν έχει υπολογισθεί ο αριθμός στο περίπου? Εγώ έχω ακούσει ότι εκατομμύρια ήταν μόνο οι γυναίκες.
    oinoxoos
    14.05.2006, 23:07
    Quote:

    Το μέλος Christine στις 14-05-2006 στις 15:57 έγραψε:
    [

    Αν ο Ιησους ειναι ο Σωτηρας μας??? Θα δειξει, οσοι πιστευουμε στη Διδασκαλια Του κι εχουμε την χριστιανικη πιστη, τι θα γινει τελικα οταν ερθει ο Χαρος. Παντως εγω πιστευω πως η επικρατηση ενος συγκεκριμενου δογματος ειναι θεμα marketing και θεμα εξουσιας.Εις τους αιωνες των αιωνων...

    Το ζητημα ειναι να ειμαστε εναρετοι με τους συναθρωπους μας, κι αυτο δεν γνωριζει θρησκευτικα συνορα, ή μορφές του τι πιστευω. Και διατιθεμαι να ακουσω κι αλλες αποψεις, χωρις αυτο να σημαινει πως προτιθεμαι να "παρασυρθω".

    [/I]



    Άλλο καλός ( ενάρετος) άνθρωπος όμως και άλλο καλός χριστιανός. Πιστεύω ότι αν
    θέλουμε να λεγόμαστε ορθόδοξοι τότε αυτό σημαίνει ότι δεχόμαστε τις εντολες του Χριστού δηλαδή το Ευαγγέλιο και ό,τι αυτό πρεσβεύει.
    W4TT4N4B3
    14.05.2006, 23:22
    Quote:

    Το μέλος rouli726 στις 13-05-2006 στις 17:16 έγραψε:
    A
    Oi xristianoi vasanizontan apo oti ksero ego,logo tis pistis tous...!






    αχ rouli726 ποσο δικιο εχεις...
    εγω στην προηγουμενη ζωη μου βασανισα χιλιαδες χριστιανους και τωρα το πληρωνω...
    40€ το μηνα στον ΟΤΕ για συνδεση dsl 384 και απο τις πολλες διακοπες δεν μπορω να κανω μια εκπομπη της προκοπης στο MH Radio...
    μαρτυριο σκετο...
    ουαι απιστοι
    pastella
    15.05.2006, 01:42
    Quote:

    Το μέλος oinoxoos στις 14-05-2006 στις 23:07 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος Christine στις 14-05-2006 στις 15:57 έγραψε:
    [

    Αν ο Ιησους ειναι ο Σωτηρας μας??? Θα δειξει, οσοι πιστευουμε στη Διδασκαλια Του κι εχουμε την χριστιανικη πιστη, τι θα γινει τελικα οταν ερθει ο Χαρος. Παντως εγω πιστευω πως η επικρατηση ενος συγκεκριμενου δογματος ειναι θεμα marketing και θεμα εξουσιας.Εις τους αιωνες των αιωνων...

    Το ζητημα ειναι να ειμαστε εναρετοι με τους συναθρωπους μας, κι αυτο δεν γνωριζει θρησκευτικα συνορα, ή μορφές του τι πιστευω. Και διατιθεμαι να ακουσω κι αλλες αποψεις, χωρις αυτο να σημαινει πως προτιθεμαι να "παρασυρθω".





    Άλλο καλός ( ενάρετος) άνθρωπος όμως και άλλο καλός χριστιανός. Πιστεύω ότι αν
    θέλουμε να λεγόμαστε ορθόδοξοι τότε αυτό σημαίνει ότι δεχόμαστε τις εντολες του Χριστού δηλαδή το Ευαγγέλιο και ό,τι αυτό πρεσβεύει.

    [/I]



    Δεν νομιζω οτι ειπα κατι διαφορετικο απο αυτο που λες...
    rouli726
    15.05.2006, 10:14
    Quote:

    Το μέλος W4TT4N4B3 στις 14-05-2006 στις 23:22 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος rouli726 στις 13-05-2006 στις 17:16 έγραψε:
    [i]A
    Oi xristianoi vasanizontan apo oti ksero ego,logo tis pistis tous...!






    αχ rouli726 ποσο δικιο εχεις...
    εγω στην προηγουμενη ζωη μου βασανισα χιλιαδες χριστιανους και τωρα το πληρωνω...
    40€ το μηνα στον ΟΤΕ για συνδεση dsl 384 και απο τις πολλες διακοπες δεν μπορω να κανω μια εκπομπη της προκοπης στο MH Radio...
    μαρτυριο σκετο...
    ουαι απιστοι

    [/I]



    Se auxaristo gia to "sevasmo" pou deixneis stin apopsi mou,omos ti na kanoume auti einai!
    Kai paidia den arpazomai toso eukola oso nomizete,eidika otan prokeitai gia themta gia ta opoia exo idi sximatisei apopsi.
    Epipleon,anaferomeni se proigoumena posts allon melon,pisteuo ki ego pos isos tha eprepe na tropopiithei o titlos tou topic.einai katafatikos k isos kapoioi pou pisteuoun se alli thriskeia,polloi filoi mas apo to eksoteriko i oxi,na prosvallontai i na thigontai me opoiodipote tropo.

    "Aκου λοιπόν..
    Σα δε μπορείς άλλο να παλέψεις,
    είτε το θες είτε όχι,
    θα πεθάνεις."
    Μπρέχτ



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rouli726 στις 15-05-2006 10:15 ]