ελληνική μουσική
    428 online   ·  210.857 μέλη

    Η πιο καταθλιπτική εικόνα που έχετε δεί τον εαυτό σας;

    alagi_katestimenou
    27.06.2006, 17:51
    Ποιά είναι η ποιό καταθληπτική εικόνα που έχετε δεί τον εαυτό σας μέχρι τώρα?

    Η ποιό καταθληπτική εικόνα του εαυτού μου μέχρι τώρα είναι όταν αναγκάστηκα να ζητήσω απο κάποιο συγγενικό μου άτομο να μου κάνει μια χάρη γιατί δεν είμουνα καλά αλλά αυτός σκέφτηκε ποιο πολύ τα λεφτά αντί να βοηθήσει εμένα.
    Γράφτε και εσείς κάτι που σας έκανε να δείτε τον εαυτό σας σε άσχημη κατάσταση.

    ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΛΑΞΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ!!!
    ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ.
    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΟΛΕΜΙΣΟYΜΕ ΟΧΙ ΝΑ ΑΜΥΝΘΟΥΜΕ.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 27-06-2006 18:03 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alagi_katestimenou στις 27-06-2006 18:12 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alagi_katestimenou στις 27-06-2006 18:13 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 22-07-2006 12:45 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 29-04-2007 03:25 ]


    uNick
    27.06.2006, 17:57
    ...αυτό το "απέσια" διόρθωσέ τό σε παρακαλώ... "απαίσια"!!!!!

    Επίσης, αν μπορείς διευκρίνισε τί ακριβώς εννοείς... Ο τίτλος μάλλον μπερδεύει...
    assasinos
    27.06.2006, 18:16
    ...
    alagi_katestimenou
    27.06.2006, 18:19
    εντάξει τώρα?
    μην ορμάτε κάθε φορά που γράφω κάτι...
    μια χαρά είναι ο τίτλος...αυτό είναι που με ανησύχησε σήμερα,εντάξει ο καθένας μας έχει διαφορετικό τρόπο έκφρασης,νομίζω ότι μπορεί να καταλάυει ο κόσμος τι ενοώ...
    uNick
    27.06.2006, 20:14
    Φιλαράκι, μην παρεξηγείσαι... Το σχόλιό μου ήταν με κάθε καλή πρόθεση...
    Dragon_eye
    27.06.2006, 20:45
    me mavro zivagko makrimaniko kolito mesa sto katakalokaito(avgoustos) ta daxtila gemata asimenia daxtilidia, mpotakia, xroma fantasmatos(eixa na vgo apo to spiti konta ena mhna) ta malia mou na exoun vgali ksanthi riza kato apo to kastano kai na mhn ta exo vapsi, klismenh sto ipogio, me armonio, to MD player, ta ixia mou, pola pola mpoukalia nero, vivlia, aromatika stik, kai mavra skotadia- me keria fotiza- eftixos erxonta oi filoi mou alios tha eixa vrikolakiasi:P, oh grapste lathos eixa vgi merikes fores, pigename vradi kai travagame foto grafies apo nekrotafia.... milame gia telios allou fasi...
    yokor
    27.06.2006, 21:10
    Μία πολύ άσχημη κατάσταση στην οποία υπέβαλλα τον εαυτό μου ήταν η εξής:είχα καταλάβει ότι ένα πολύ αγαπημένο μου πρόσωπο με "χρησιμοποιούσε" για να εξυπηρετήσει προσωπικά του συμφέροντα, και , ενώ το εισέπραττα,ενώ το έβλεπα, έκανα ότι δεν "τρέχει" τίποτα.Όταν αγαπάμε υπερβολικά, κάποιες φορές αρνούμαστε να δούμε την πραγματικότητα...Ήταν όμως κάτι πολύ ψυχοφθόρο για μένα...Κάθε φορά που το αντιλαμβανόμουν, έπεφτα και σε πιο βαριά κατάθλιψη...

    (Σάββα μου, μη μου στεναχωριέσαι...Το θέμα της συζήτησης που άνοιξες είναι πολύ ενδιαφέρον, μπορεί να λειτουργήσει και... ψυχοθεραπευτικά, αν ανοίξουμε τις καρδιές μας !Απλά, ενδεχομένως να εννοείς κάτι άλλο από αυτό που καταλαβαίνουμε, γι΄αυτό και ο uNick νομίζω σου είπε να δώσεις κάποιες διευκρινήσεις...Ασφαλώς και ο καθένας μας εκφράζεται με τον δικό του τρόπο και είναι απολύτως αποδεκτό από όλους μας πιστεύω... )

    Γράφω από ανάγκη΄όπως αναπνέω. Γ.ΡΙΤΣΟΣ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : yokor στις 27-06-2006 21:14 ]


    Timandra
    27.06.2006, 22:00
    Όταν, επιστρέφοντας απο έναν 'μαραθώνιο' αναζήτησης εργασίας μέσα σε μια άκρως ελληνική γραφειοκρατεία για μια προσωρινή θέση στο γ.....νο το δημόσιο, κάθησα μπροστα στην τηλεόραση και παρακολουθούσα τις πορείες και τα εκπαιδευτικά δρώμενα που λαμβάνουν χώρα τον τελευταιο καιρό...Μέσα στην απόγνωση ως φιλόλογος κι εγώ την στιγμή που χιλιάδες ατόμων τρώγανε με το κιλό τα χημικά και το ξύλο στους δρόμους,αρχίζω να ενίσταμαι για μπάτσους, πολιτικούς, σάπιες κοινωνίες και τα τοιαύτα...πετάγεται η φωνή της μάνας μου από το βάθος και με ρωτάει: "Να παραγγείλω πίτσα;"...και η απάντησή μου "ναι,και 2 κοκακόλες..."
    Κατόπιν καταθλίψεως έπεται υποχρεωτικά και το εξής σχόλιο : "Κάτι μαλ..ες σαν εμένα είναι άμεσα υπεύθυνοι για το ελληνικό μας χάλι!Ευχαριστώ'
    koini_maria
    28.06.2006, 01:48
    Καμιά φορά τα πράγματα έρχονται (ή τα φέρνουμε; ) ανέλπιστα καλά και άλλοτε πολύ άσχημα . Σε κάθε χαρά και σε κάθε δυσκολία καλό θα ήταν να θυμόμαστε οτι έχουμε ζήσει και θα ξαναζήσουμε και την αντίπερα όχθη ....

    Καλά να είστε , καλή συνέχεια να έχετε σε ό,τι κι αν κάνετε και να αντικρίζετε πολύ ωραιότερες εικόνες , αλλά και ωραίες να μην είναι εσείς να τις αλλάζετε μέσα σας , γιατί συχνά το τι βλέπουμε είναι εγκεφαλικό θέμα...



    θα 'ρθω μια μέρα να σε βρω ...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : koini_maria στις 30-04-2007 14:42 ]


    alagi_katestimenou
    28.06.2006, 02:38
    uNICK δεν παρεξηγείθηκα απλά πολλές φορές οταν κρίνεσαι απο κάποιον που δεν ξέρεις ούτε σε ξέρει είναι λίγο άσχημο,θα μου πείς τώρα εδω μέσα μπορεί να σε κρίνει όποιος θέλει και όπως θέλει αλλά το θέμα μας δεν είναι εκεί,το θέμα μας είναι ότι κάπιοι καινούργοι εδώ μέσα έχουν κάπιες ανησυχίες και θέλουν να τις μοιραστουν με όλους,μην τους κόβεται την φόρα...δεν το λέω προσωπικά σε εσένα uNICK.Τέλοσπάντων μπορεί να κατάλαυα την άποψη σου διαφορετικά...
    sorry...
    ευχαριστώ όσους απαντάνε στις ανησυχίες μου και όσους δεν απαντάνε...
    rory166
    28.06.2006, 12:56
    απο γυναικα
    αν και δεν προκειται να επιτρεψω να ξαναγινει κατι τετοιο
    tolaruba
    28.06.2006, 18:02
    κλεισμενη στο δωματιο χωρις παρεα,ακουγοντας ενα παλιο τραγουδακι του κοτσιρα και τα δακρυα.....ποταμια!
    YoungAngel
    28.06.2006, 18:08
    Μόνη ,περιτριγυρισμένη από τέσσερις τοίχους να με καταπλακώνουν ,κολλημένη με την ιδέα του ''δεν με νοιάζεται κανείς'' ,απορροφημένη στις θολές αναμνήσεις και σκέψεις μου ,με αδερφή ψυχή ,τη μοναξιά μου. Σκέτη απογοήτευση...
    alagi_katestimenou
    28.06.2006, 21:06
    βάσω και SANDY ......και οι 2 είσασταν ανάμεσα σε 4 τοίχους...τότε τα συναισθήματα (κυκλώνονται),δεν βρίσκουν διέξοδο,απο πού να φύγουν?
    είναι κάτι ψυχολογικό αυτό,μερικοί όταν έχουν κάπιο πρόβλημα κλείνονται ανάμεσα σε 4 τοίχους αυτό σημένει οτι οι ανθρώποι αυτοί είναι κυκλοθυμικοί και τα κρατάνε τα περισότερα μεσα τους μα περιμένουν την κατάλληλη στιγμή για να ξεσπάσουν(άσχημα).απο την άλη όμως είναι και αυτοί που κατευθείαν ανίγονται και μοιράζονται με άλλους τα προβλήματα τους,αυτο είναι βέβαια καλύτερο γιατί δεν κρατάνε τίποτα μέσα τους....

    Υ.Γ Πίκρα,στεναχώρια,λύπη,κ.α.μπορούν να διωχτούν και με το(άνοιγμα)του στώματος...
    lovehim
    29.06.2006, 12:28
    otan eixa pathei katathlipsi,imoun etoimi na figo ap to spiti mou(eixa pathei kai neuriki anorexia tote...) akouga apaisia mousiki kai skeftomoun kai na autoktoniso.Sas kanei auto?
    Feggarenia261
    29.06.2006, 14:54
    Είμαι στην παραλία, βράδυ, τελείως αδιάφορη για το πως δείχνω εξωτερικά μες τις μπύρες και τα κλάμματα... Ασχημη κατάσταση σε μια εποχήπου όλα μου πήγαιναν κατα διαόλου... Δεν θα θελες να με δείς σε τέτοια φάση...
    EffieKakaflika
    29.06.2006, 15:00
    Επειδή καλό είναι να βλέπουμε και τις πραγματικές καταθλιπτικές εικόνες και να βάζουμε λίγο στην άκρη τον εαυτό μας...
    Μου είχαν στείλει με email μια φωτογραφία από ένα παιδάκι στην Αφρική στα τέσσερα με το κεφάλι του στα γόνατα να το πλησιάζει ένας γύπας πιθανόν νομίζοντας ότι είναι νεκρό....
    Μου είχε φανεί τόσο τραγικό μου ακόμα μου'ρχεται να κλαίω...
    Και απ΄την άλλη μου δίνει δύναμη να λέω δοξα τω Θεω και να χαίρομαι με μικροπράγματα.
    alagi_katestimenou
    30.06.2006, 16:21
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τις απαντήσεις σας...
    νομίζω οτι όλοι έχουμε κάτι να πούμε πάνω σε αυτό το θέμα...

    Εφη πολύ σωστό αυτο που είπες,πολλές φορές όμως τέτοιες καταστάσεις τις παρομοιάζουμε με τον εαυτό μας ,πολλές φορές,εγώ όταν βλέπω τέτοια περιστατικά στεναχωριέμαι πάρα πολύ και σκέφτομαι ότι υπάρχουν χειρότερα απο τις δικές μας καταθληπτικές στιγμές.πολλές φορές μπορούμε και εμείς να βοηθίσουμε σε τέτοιες καταστάσεις μόνο και μόνο με την σκέψη μας και με τις προσευχές μας...
    Feggarenia261
    30.06.2006, 20:57
    Το μέλος EffieKakaflika στις 29-06-2006 στις 15:00 έγραψε...
    Παράθεση:

    Επειδή καλό είναι να βλέπουμε και τις πραγματικές καταθλιπτικές εικόνες και να βάζουμε λίγο στην άκρη τον εαυτό μας...
    Μου είχαν στείλει με email μια φωτογραφία από ένα παιδάκι στην Αφρική στα τέσσερα με το κεφάλι του στα γόνατα να το πλησιάζει ένας γύπας πιθανόν νομίζοντας ότι είναι νεκρό....
    .



    Θεέ μου, δεν είναι δυνατόν.. Πως γίνετε άλλη ν αγοράζουν αστέρια και να δίνουν δισσεκατομύρια γι αυτά χωρις να τα δουν ποτέ και άλλοι να ναι σε τέτοια κατάσταση..? Και πώς κοιμόμαστε με την συνειδησή μας ήσυχη απέναντι σ αυτές τις ψυχούλες... Γιατί να μην μπορούμε να κάνουμε κάτι??? Είναι στο χέρι μας άραγε τελικά...?
    harullis
    03.07.2006, 13:56
    h pio kata8liptiki eikona g mena itan... pragmatiki
    perysi!
    5 meres na min exw faei k na eimai makria apo tin oikegeneia m (diakopes) se melagxolia na ka8omai dyo meres e3w apo tin 8alassa se mia gwnia pou einai stin mesi tou pou8ena na klaiw k na perimenw na pesei to fws!