ελληνική μουσική
    784 online   ·  210.857 μέλη

    Ελληνική rock αναζωπύρωση!

    Antonisdr
    12.07.2006, 00:23
    File chorrer, einai poly dyskolo sthn Ellada na synthritheis apo thn rock mousikh. Sxedon oles oi portes einai kleistes. Th dekaetia tou '90 pou htan kai h kalhterh gia thn skhnh, liges mpantes mporesan na to kataferoun auto (p.x.Trypes, Xylina Spathia, Lefki Symfwnia, kai ana diastimeta kapioi akoma), poso malista gia shmera. Gia paradhgma, prin apo 2 xronia se mia synaulia pou eixa kanonisei sth Patra, sta Mwra sth Fwtia, milaga me ton Salvador peri tou thematos, tote mou eipe oti exei edw kai ena xrono etoimh douleia, exei sthlei se kamia dekaria etairies promo alla den exei parei apanthsh. Telika to kykloforhse perisi monos tou. Poioi? Ta Mwra sth Fwtia, mia apo tis pio kataxiomenes mpantes thn elladda, pou kapoios ariumos polisews antitypwn tha htan dedomenos. Fantasou twra poso dyskolo einai gia neous kalitexnes kai mpantes na broun ena parathyro wste na mporesoun na kanoun gnwsth th douleia tous.
    Kata thn gnwmh mou, synexise monos sou, mhn perimeneis stirixh apo kanenan, kanto epeidh to agapas kai den xereis, mporei kapoia stigmh na pragmatopoihthei to oneiro sou. Oso gia kati typous san tous pixlax, na tous exei san paradeigma pros apofygh, gia mena einai mia apo ths aities ths ptwshs ths skhnhs.
    Antonisdr
    12.07.2006, 00:33
    Filh Timandra,
    to oti einai dyskolo na xehwriseis thn exeliksh apo thn metalaxh, tha diafonisw ligo. Gia paradeigma, vlepwntas ton margarith me auto pou evgale kai ton Sadikh 'h ton Aggelaka, pou exoun kanei auto to mperdema ths rock me thn laikh mousikh, einai emfanos eukolo pisteuw na katalaveis pioi phran kati kai to exelixan. To thema einai allo omws, yparxoun poloi pou peiramatizontai kai petyxenoun kati kalo, to zhthma einai oti oi perisoteroi apo autous den ftanoun pote sta autia mas. Mas pirovoloun kathimerina me anousies mousikes, kai atalantous mousikous kai tragoudistes kai etsi thavontai poloi alloi pou axizoun. Den menei xoros gia autous. Mera me thn mera tous thavoun kai pio vathia. Oi perissoteroi, kyriws oi neoi, einai plewn pathitikoi akroates kai akoun oti tous plasaroun. Avoula onta, pou den mporoun na diamorfosoun diko tous xarakthra, rompotoeidh kataskeuasmata ths thlewrashs.
    Timandra
    12.07.2006, 11:52
    Το μέλος Antonisdr στις 12-07-2006 στις 00:33 έγραψε...
    Παράθεση:

    Filh Timandra,
    to oti einai dyskolo na xehwriseis thn exeliksh apo thn metalaxh, tha diafonisw ligo. Gia paradeigma, vlepwntas ton margarith me auto pou evgale kai ton Sadikh 'h ton Aggelaka, pou exoun kanei auto to mperdema ths rock me thn laikh mousikh, einai emfanos eukolo pisteuw na katalaveis pioi phran kati kai to exelixan. To thema einai allo omws, yparxoun poloi pou peiramatizontai kai petyxenoun kati kalo, to zhthma einai oti oi perisoteroi apo autous den ftanoun pote sta autia mas. Mas pirovoloun kathimerina me anousies mousikes, kai atalantous mousikous kai tragoudistes kai etsi thavontai poloi alloi pou axizoun. Den menei xoros gia autous. Mera me thn mera tous thavoun kai pio vathia. Oi perissoteroi, kyriws oi neoi, einai plewn pathitikoi akroates kai akoun oti tous plasaroun. Avoula onta, pou den mporoun na diamorfosoun diko tous xarakthra, rompotoeidh kataskeuasmata ths thlewrashs.


    Αγαπητέ Αντώνη,συμφωνώ με όλα τα παραπάνω και κατά κάποιο τρόπο τα έχω ζήσει.Αυτό όμως που είπα για διαφορά μεταξύ εξέλιξης και μετάλλαξης δε νομίζω ότι έχει να κάνει με τα ρηθέντα σου.Μίλησα για μη εμφανείς διαφορές.Θα με διαφώτιζε πάρα πολύ ένα παράδειγμα μετάλλαξης ειδικά από τον Δημήτρη που οι περισσότεροι θα συγχέαμε με δείγματα εξέλιξης...Και γι'αυτούς που θάβονται και για το χωρίς ταυτότητα κοινό συμφωνώ...Φοβάμαι μόνο το ρεύμα που επηρεάζει πολλούς ερήμην τους και τους πλακώνει μαζί με τη μάζα.Συνεχίζω να πιστεύω ότι όλοι εδώ μέσα,αν θέλουμε να αναλύσουμε τι είναι ροκ και τι όχι,πρέπει να ξέρουμε ότι το κάνουμε κάπως αυθαίρετα κι ας έχουμε υπόψη μας ότι ίσως κάποια στιγμή όλα αυτά αναιρεθούν...

    Asteri mou,prin ertheis kan,astro mou feugeis pali...Th.P.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Timandra στις 12-07-2006 11:53 ]


    chorrer
    13.07.2006, 16:10
    @adonisdr
    Μια ιστοριουλα απο τα παλια:
    ......Καπου κατα το 1996 (δεν θυμαμαι και πολυ καλα, σορυ) , ενας πολυ καλος φιλος και κιθαριστας στη τοτε μπαντα μου δουλευε σε ενα δημοτικο στουντιο στη θεσ/νικη. Του εγινε λοιπον προταση απο τον Σαλβαντορ να παιξει με τα Μωρα στη φωτια στο νεο δισκακι τους. Ο κιθαριστας δεχθηκε και ξεκινησε να κανει προβες μαζι τους....Μετα απο κανα μηνα περιπου , οδηγημενος απο το κολλημα που ειχα με τα παλια τους τραγουδια , του ζητησα αν γινετε να παρακολουθησω μια προβα τους. Δεχθηκε κι ετσι στην επομενη προβα τους ημουν στο control room του στουντιο (αγκαλια με μια κασα μπυρες ) να παρακουθησω την "ιδιωτικη Συναυλια" του μεχρι τοτε αγαπημενου μου συγκροτηματος......Αφου ειχανε παιξει κανα 2ωρο περιπου και κανανε διαλειμα εκεινη τη στιγμη , ρωτησα δειλα τον Σαλβαδορ αν γινετε να παιξουν το "κατω στη πολη", ο οποιος και συμφωνησε(δυστυχως)........ξεκινησαν λοιπον το τραγουδι και την ωρα που εφτασαν στο ρεφραιν , ο αδερφος του σαλβαντορ (Ντραμερ του συγκροτηματος στο παλιο τους δισκακι) εκανε ενα λαθακι και σταματησαν το κομματι.....Δοκιμασε ακομα μια φορα να παιξει το ρυθμο στο ρεφραιν κι αφου απετυχε παλι , πεταξε τις μπαγκετες κατω και ειπε την εξης φραση (που θα με κυνηγαει σε ολη την υπολοιπη ζωη μου): Ελα ρε μαλακες , τις μαλακιες που παιζαμε πιτσιρικαδες θα παιζουμε τωρα?........
    Αυτο που με πειραξε δεν ηταν τοσο η σταση του ντραμερ οσο το γεγονος οτι ο Σαλβαντορ συμφωνησε........Αυτοι ειναι οι θεοι του ροκ στην ελλαδα!!!! Και το λυπηρο ειναι οτι εχω κι αλλες τετοιες ιστοριες (προσωπικες και μη) για αλλα μεγαλα ονοματα στο χωρο του ροκ.....
    Ομως το μεγαλο προβλημα δεν ειναι οι καλλιτεχνες, αυτοι ουτως ή αλλως την δουλεια τους κανουν κι αν καποιοι διαφερουν δεν νοιαζοντε ιδιαιτερα για τον κοσμο......Το μεγαλο προβλημα ειναι οι ακροατες, που δεν εχουν πια καθολου κριτικη σκεψη και μουσικη παιδεια με αποτελεσμα να χανετε η ουσια της καθε ιδεολογιας και της καθε μουσικης. Κι αυτο δεν συμβαινει μονο στο ροκ αλλα και στις υπολοιπες μουσικες-ιδεολογιες.
    π.χ. Αν εβγαινε ο σφακιανακης να τραγουδησει σε μια πιστα το 85 , οι τοτε θαμωνες θα του ειχαν πεταξει πιατα στοι κεφαλι ή θα τον ειχαν σπασει στο ξυλο. Γιατι οι σκυλαδες μπορει να ηταν οτι ηταν αλλα δεν σηκωναν μυγα στο σπαθι τους και δε γουσταραν τα ντεμεκ.
    Επισης αν τα σπαθια εβγαιναν να τραγουδησουν την ιδια εποχη, το κοινο απο κατω θα τους ειχε πεταξει μπουκαλια και θα τους γιουχαριζε για το χαλι που ειχαν οι συναυλιες τους.
    Αλλα στη σημερινη εποχη που εχει πια πέραση το στυλακι "ακουω το παντα, ειμαι ανοιχτομυαλος, δεν βαζω ταμπελες" ειναι πολυ ευκολο να κανει καριερα οπουδηποτε ο καθενας αρκει να εχει τις καταλληλες γνωριμιες.
    Το θεμα τελικα ειναι οτι δεν θα επρεπε να μιλαμε για ταμπελες αλλα για το αν εχουμε ταυτοτητα ή οχι.


    @timandra
    Καταρχην σορυ για το "φιλε μου"
    .....Φιλη timandra λοιπον εγω δεν υπονοησα οτι ακους ή εισαι ροκ (αν και στο προφιλ σου , δηλωνεις οτι ακους και ροκ)
    .....Αν υποστηριζεις οτι δεν εισαι ροκ με τι ιδιοτητα σχολιαζεις το ροκ και με τι κριτηρια επιλεγεις τα τραγουδια που θεωρεις ροκ??
    ....Το αν ειναι καποιος ροκ ή οχι , ειναι πολυ ευκολο να φανει σε καποιον αλλο ροκα. Ειναι σαν πηγαινεις στην Αγγλια και να μιλας αγγλικα , μπορει να τα μιλας αψογα , ομως ακομα κι ο τελευταιος αγραμματος αγγλος θα καταλαβει οτι δεν εισαι αγγλιδα. Μπορει να δηλωσεις οτι εισαι τρομερος κιθαριστας αλλα αυτοι που ειναι οντως μουσικοι θα καταλαβουν το αν εισαι ή οχι.
    ....θελεις ενα παραδειγμα εξελιξης κι ενα μεταλαξης?
    Οι Τρυπες απο τον πρωτο μεχρι και τον τελευταιο δισκο τους παιζουν γνησιο ροκ ( αν κι εμενα δεν μου πολυαρεσαν οι τελευταιοι τοσο πολυ, αλλα αυτο ειναι οντως υποκειμενικο). Μπορει να ξεκινησαν μονο με κιθαριστικους ηχους και με κλασικο αγγλικο στυλ παιξιματος αλλα στη συνεχεια προσθεσαν πληκτρα και λουπες και στοιχεια new metal στα τραγουδια τους. Παντως σε καμια περιπτωση δεν αλλαξαν τον αρχικο τους ηχο και το αρχικο τους στυλ, απλα το εξελιξαν.
    Ο παπακωνσταντινου (κι ο Νταλαρας σε αλλους χωρους βεβαια), ειναι καλαμια στον ανεμο. Παει παντα οπου πηγαινει η μοδα......Αν ειναι must το σκληροπυρηνικο ροκ, τραγουδαμε τετοια τραγουδια....Αν ειναι μοδα το εντεχνο , τοτε βρισκουμε καλλιτεχνες του ειδους και κανουμε συνεργασια μεχρι να βγαλουμε αναλογο δισκο
    Αν ακουσεις τρυπες ή τσακνη θα δεις οτι απο τον πρωτο μεχρι και τον τελευταιο δισκο τους υπαρχει μια συνεχεια στη μουσικη τους , μια εξελιξη ( ή εστω μια στασιμοτητα οσον αφορα τον τσακνη).
    Αν ακουσεις Παπακωνσταντινου ή μωρα στη φωτια , τοτε και τωρα , νομιζεις οτι ακους αλλο συγκροτημα , τελειως διαφορετικο στυλ παιξιματος, τελειως πλαστικο και ψευτικο , αν τωρα εισαι και ροκας πολλα χρονια μπορεις πολυ ευκολα να κρινεις τη διαφορα του παυλου απο τον μαχαιριτσα , του λακη με τα ψηλα ρεβερ απο τον παπακωνσταντινου, του Νικολα απο τον θεοτοκατο, τις Τρυπες απο τα Σπαθια, τους Μαυρη Μαγιονεζα απο τις δυτικες Συνοικιες .......Κι αν θελεις και στο εντεχνο την διαφορα του μαλαμα απο τον κοτσιρα, του ιωανιδη απο τον μπαση....κ.λ.π.

    Τελικα το μονο που λεω ειναι οτι αν δεν εισαι ροκ (κι αφου μαλιστα το δηλωνεις ) γιατι δεν το αφηνεις το καημενο στην ησυχια του. Κι οταν λεω εσυ, εννοω ο καθε εσυ.....Κι ενταξει θελεις να πεις την γνωμη σου, τουλαχιστον δεν μπορεις να το κανεις λιγο πιο συγκαταβατικα κι οχι τοσο περιτρανα λες κι εχεις πιασει το νοημα του κοσμου (παντα για το ροκ αναφερομαι, που υποτιθετε οτι ο καθε εσυ δεν ασχολησαι με το αθλημα)......

    sintorin
    14.07.2006, 11:14
    Sugnomi paidia, ala na sas po tin alitheia den nomizo oti upirkse pote elliniko rock. Ego to vlepo san antigraphes duo i trion amerikon oxi toso kalon sximaton tis dekaetias ton 70 kai 80, kai apo oti exo akousei, oloi exoun kolisei ekei. Dustuxos, pasxei polu i elliniki mousiki koinotita, se ola ta styl. I dimiourgikotita aplos den uparxei. Oi monoi pou ekserountai apo auto kata ti gnomi mou, einai mono oi Tripes.

    Feeling the universal beat.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 14-07-2006 11:17 ]


    Hastaroth
    14.07.2006, 15:22
    Μόνο οι Τρύπες λοιπόν,κανένας άλλος δέν έπαιξε ποτέ ρόκ στην Ελλάδα,κανένας άλλος δέν ήταν ποτέ δημιουργικός,οι Socrates,οι Εξαδάκτυλος,τά Μπουρμπούλια,όλοι αυτοί ήταν "απλές αντιγραφές κάποιων αμερικάνικων σχημάτων..."

    Διαβάζοντάς αυτό το post σου φίλε sintorin λυπάμαι που και εγώ,έχοντας παίξει σέ διάφορα γκρούπ από το 1975,συμμετείχα σέ μιά σκηνή που δέν υπήρξε ποτέ....
    chorrer
    15.07.2006, 14:10
    Το μέλος sintorin στις 14-07-2006 στις 11:14 έγραψε...
    Παράθεση:

    Sugnomi paidia, ala na sas po tin alitheia den nomizo oti upirkse pote elliniko rock. Ego to vlepo san antigraphes duo i trion amerikon oxi toso kalon sximaton tis dekaetias ton 70 kai 80, kai apo oti exo akousei, oloi exoun kolisei ekei. Dustuxos, pasxei polu i elliniki mousiki koinotita, se ola ta styl. I dimiourgikotita aplos den uparxei. Oi monoi pou ekserountai apo auto kata ti gnomi mou, einai mono oi Tripes.

    Feeling the universal beat.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 14-07-2006 11:17 ]





    Καταρχην με αυτη την λογικη , δεν υπηρξε ποτε ροκ ουτε ελληνικο, ουτε ξενο!!! Επαιξε πρωτα καποιος κατι και οι υπολοιποι τον μιμηθηκαν.....Το οτι δεν υπαρχει παρθενογενεση ειναι πλεον γνωστο και φυσικη εξελιξη του κοσμου.
    Το θεμα φιλε μου ειναι οτι το ροκ δεν ειναι απλα μια μουσικη ειναι ολοκληρη φιλοσοφια και δεν φτανουν 3 ακκορδα ή 25 χρονια ωδειο και μελετη για να το παιξεις.
    Συμφωνω οτι δεν υπαρχει ελληνικο ροκ, οπως δεν υπαρχει ισπανικο, αγγλικο κ.λ.π.....ουτε καν αμερικανικο δεν υπαρχει αφου στην ουσια μαυροι ηταν οι πρωτοι που επαιξαν τετοιου ειδους μουσικες και ηχους......Υπαρχει ομως ελληνοφωνο ροκ, ισπανοφωνο , αγγλοφωνο κ.λ.π. .....το ροκ δεν εχει πατριδα εχει χωρες που γεννανε πολλους ροκαδες και χωρες που γεννανε λιγους, εχει συγκροτηματα πρωτοπορα και συγκροτηματα μιμητες, αλλα η καθε χωρα εχει τον δικο της χαρακτηριστικο τροπο να εκφραζετε μεσα σε αυτο.
    Αν δεν πιανεις αυτη τη λεπτη διαφορα μεταξυ μουσικης και φιλοσοφιας της μουσικης, τοτε απλα ακους μια μουσικη, τιποτα παραπανω και τοτε δεν εχεις δικαιωμα να κατακρινεις κανεναν απο αυτους που παιζουν ροκ (απο οπου κι αν ειναι) ......Δηλαδη το soldier of fortune/house of the rising star/wild thing/k.l.p.
    τι παραπανω εχουν απο τον μπαμπη τον φλου του σιδηροπουλου?? Ειναι πιο δυσκολα? Εχουν πιο βαθυ στιχο?
    Μην τα ισοπεδωνουμε ολα πια , ελεος!!!!

    sintorin
    15.07.2006, 15:13
    File hastaroth, kai ego exo paiksei kai paizo se sximata apo to 1977. Vasikos paizo polu, ala exo dimiourgisei ligo. Kai milao gia dimiourgia, oxi gia paiksimo, to opio exei terastia diafora kata ti gnomi mou.
    To rock gia mena einai tropos ekfrasis, kai oxi filosofia opos leei o chorrer kai vasikos oi perissoteroi. Exo varethei pia, na akouo ellines rokades, na paizoun mousiki oloi me tin idia paramorfosi stin kithara, me to idio mpaso pou oute kan akougetai, me ta drums na exoun olo ton idio rythmo 1 2, me tin idia foni, na leei ta idia pragmata, axroma, xoris styl, xoris prosopikotita, katholou energia, vasikos paizontas mousiki gia etoimothanatous.
    Apo opia xora kai na proerxetai to rock, otan vgainei etsi den aksizei, kai kaneis den to akouei. Vasikos paithainei. Exo akousei ispaniko kai galliko rock. Me entiposiase para polu. Exei prosopikotita, polu xroma kai eksipnes prototypes idees sta arangements ton tragoudion, me stixia apo tis coultoures tous.
    Afiste re paidia tous palious house of the rising sun/wild thing.....kai ola auta, akouste kati to kainourgio, gia na deite poso exei ekselixthei i rock mousiki sumera. Isos etsi tha stamateisete na kanete olo ta idia, kai na katalavetai isos ti einai pragmatika i rock mousiki.

    Ksero oti auta pou sas leo tha sas tsantisoun, ala otan kathiste na to skefteite, tha katalavete oti auto pou sas tsantizei einai i alithia......
    Naste oloi kala............
    alexandrosalvador
    15.07.2006, 17:39
    Λοιπόν...ΔΕΝ είμαι ειδίμων αλλά ένας απλός υποστηρικτής κ ακροατής της Ελληνικιής ροκ μουσικής (εργάζομαι κ σαν dj σ'ένα rock bar)..
    θα μιλήσω για ροκ μουσική στην Ελλάδα η οποία κακά τα ψέμματα έχει κάνει μια υποχώρηση απο τις καρδιές των Ελλήνων συγκριτικά με τα τελευταία χρόνια(80'-90')...αλλά και η έντεχνη ή και έντεχνη-ρόκ τα οποία είδη προσπαθούν να επιβιώσούν σε μια περίοδο που η μουσική επιβάλλει μόνο τραγούδια εμπορικά και χωρίς ιδιαίτερη φροντίδα για το νόημα,τους στίχους και τα μηνύματα που περνούν στον κόσμο...
    Απο τη μία είναι λογικό γιατί όσο να'ναι εξελισσόμαστε και κάτι παρ'όμοιο ίσως να γίνεται κ με τη μουσική...Δε ξέρω....
    Εγώ έχω κόλλημα με τον Διονύση Τσακνή του οποίου το όνομα αναφέρθηκε κ φυσικά σωστά αναφέρθηκε--εν μέρη,όμως-- Γιατί κ.Τσακνή κάνεις ντουέτο με τον Κουρκούλη θα πεί κάποιος????...
    Ναί όμως μη ξεχνάμε και τι έχει δώσει ο Τσακνής κ ο κάθε Τσακνής κ ο κάθε Αγγελάκας κ ο κάθε καλλιτέχνης στη ρόκ ή στην έντεχνη Ελ. μουσική....

    Σ'αυτή την περίπτωση αξίζει να συμπληρώσω τα λόγια του ίδιου του Τσακνή από μια συνέντευξη που παραχώρησε στο περιοδικό ΜΕΤΡΟ όταν ρωτήθηκε για τις δισκογραφικές εταιρίες και για το αν απομονώνουν τον καλλιτέχνη ή τον ελευθερώνουν,εκείνος απάντησε "το πρωταρχικό είναι να επιλέξει με θάρρος η βιομηχανία της δισκογραφίας τι θέλει να κάνει.Να πει,για παράδειγμα:Δε με αφοράτε όλοι εσείς οι οποίοι κάνετε κάτι διαφορετρικό απο αυτό που τροφοδοτεί τις τηλεοπτικές εκπομπές".

    Και πάνω σ'αυτό συνέχισε:"Οι εταιρίες δείχνουν και με άλλο τρόπο την αδιαφορία τους.Με τη στάση τους για παράδειγμα,εγώ όμως θέλω να το ακούω ότι δεν τους ενδιαφέρουμε. Δε μπορεί να τους ενδιαφέρουν και οι μεν και οι δε.Δε μπορεί να βγάζουν και εμένα και το Νίνο.Ο Νίνο μπορεί να είναι καλύτερος από μένα και ο Φοίβος είναι καλύτερος.Αλλά δεν είμαστε το ίδιο".

    Φυσικά καταλαβαίνουμε όλοι μας τι εννοούσε τότε,όπως και σήμερα η γνώμη του δε νομίζω να άλλαξε...Το μόνο που άλλαξε ίσως είναι τα πρόσωπα στα οποία αναφερόταν τότε(και δεν εννοώ φυσικά το Νίνο και τον Φοίβο,πιστεύω ήταν εντελώς τυχαία παραδείγματα)γιατί ως γνωστών οι σημερινοί τραγουδιστές είναι λίγοι σε αντίθεση με τις πολλές φούσκες που μετά από λίγο καιρό σκάνε και δεν θυμάται κανείς τίποτα οπότε μιας κ είτε τα ξύλινα σπαθιά είτε οι τρύπες είτε socrates είτε όποιοι άλλοι ήταν ή όχι σκατοροκάδες(δε ξέρω..) σχέση έχει οτι ακόμη και μετά απο 15 χρόνια ασχολούμαστε μαζί τους.. Αυτό σημαίνει οτι πέτυχαν σαν καλλιτέχνες και άντεξαν στο χρόνο...

    Αυτό το σημείωμα δεν γράφτηκε ούτε για να κατηγορήσει κανένα ούτε για να μεταπείσει τους αναγνώστες του για κάτι.Είναι η προσωπική μου άποψη η οποία μπορεί να είναι εσφαλμένη...Εξάλλου γι'αυτό συζητάμε ρε παιδιά..Για να βγάλουμε ένα συμπέρασμα κ όχι να τσακωνόμαστε...

    Anthos
    15.07.2006, 20:23
    Κάποιες σφήνες και από μένα για διάφορα...

    1. Ροκάς από τα 15 μου (mόνο ξένο ροκ για 15 χρόνια) τώρα 33 με δύο κόρες. Μου την σπάει να με ρωτά η 9 χρονη κόρη μου για το ποιος είναι εμπορικός και ποιος ποιοτικός. Για μένα υπάρχουν καλοί και κακοί τραγουδιστές. Παίρνεις τους καλούς από τον χώρο που γουστάρεις. Βλέπεις διαφορετικά τα πράγματα όταν είσαι 18 και διαφορετικά όταν είσαι 30 με 2 κόρες. Και από πλευράς ιδεολογίας ροκ μιλάμε.
    2. Πραγματικό ροκ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΤΟΥ που συμβάδιζε με τον παγκόσμιο χώρο (διότι άλλο το ροκ του 70 και άλλο του 90) έπαιξε ο Σιδηρόπουλος. Άπλη ροκ μουσική με απλό και βαθύ στίχο. Αν είναι δυνατόν να λέμε ότι ο Σιδηρόπουλος δεν έπαιξε ροκ.
    3. Σε 3 χρόνια άκουσα σχεδόν τα πάντα από Ελληνικό ροκ. Τρύπες με διαφορά το πιο consistent group και διαχρονικότητα. Υπόγεια Ρευματα. Για μένα παρείστικο ροκ με φοβερή προοπτική αλλά με λάθος κινήσεις.
    4. Αγγέλακας. Το τελευταίο(?) άλπουμ έπρεπε να συνοδεύετε και με άλλες ουσίες. Προς θεού που είδατε το ροκ σε αυτό???
    5. Πολλοί πουλάνε μούρη στην Ελλάδα για το ροκ αλλά οι περισσότεροι περιστασιακοί ροκάδες είναι. Πολλοί θα μπορούσαν να είναι κάτι περισσότερο αλλά σιγα-σιγά τους ρουφάει το σύστημα. Από λόγια πολλοί είναι και ροκ και επαναστάτες. Το signature μου από κάτω κάτι λέει. Και για μας και για τους άλλους. Αυτό το έκαναν και πολλά συγκροτήματα στο ξένο ροκ. Εδώ ο Bob Dylan έδωσε το κομμάτι του στην Coca-Cola και οι Rolling Stones σπονσάρονται απο εταιρεία πιστωτικών καρτών! Ζήτω το επαναστατικό
    ροκ

    Και για να τελειώσω με αυτό που ξεκίνησε το thread. Αναζωπύρωση του ροκ στην Ελλάδα και παλιές μπάντες ξανα-αναβιώνουν...

    Παιδιά θα το πω και ας λυπυθούν κάποιοι. Το ροκ όπως το ζήσαμε τα 70ς και 80ς δεν το ξαναβλέπουμε μπροστά μας. Ναι, ξαναβρέθονται οι παλιές μπάντες διότι δεν υπάρχουν νέες που μπορούν να δώσουν το στίγμα του ροκ όπως του αρμόζει. Αυτό γίνεται παγκόσμια. Οι Rolling Stones θα πεθάνουν και θα κάνουν τις μεγαλύτερες συναυλίες διότι κουβαλούν τον θρύλο του ροκ από τότε. Αν ξεκινούσαν τώρα μπορεί να μην τους ήξερε κανέις. Οι τότε συνθήκες ευνοούσαν το ροκ, τώρα δεν. Μπορεί να γίνει ένας κύκλος και να ξαναπάρει μπρος αλλά μπορεί και να μην γίνει ποτέ. Θυμάμαι όταν πήγαινα στα δισκάδικα και ήθελα να αγοράσω 15 δίσκους. Μετά από 5 χρόνια οι 15 έγιναν 5 και μετά δεν με ενδιέφερε να αγοράσω. Πόσοι από εσάς έπαθαν το ίδιο???

    Τα σέβη μου...
    ixion
    15.07.2006, 22:36
    Να πώ ρε παιδία και εγώ δυο λόγια...

    Η ονομασία ελληνικό ροκ είναι μια ταμπέλα που περιλαμβάνει διάφορα ελληνικά σχήματα. Άλλα είναι, ενώ μερικά γκρουπ μπορεί και όχι. Το θέμα στην Ελλάδα βρίσκεται μάλλον σε λάθος χέρια. Τι εννοώ...

    Υπάρχει η καλλιτεχνική πλευρά του θέματος. Πάντα θα υπάρχουν ταλαντούχοι μουσικοί στην Ελλάδα, οι οποίοι είχαν, έχουν και θα έχουν να προσφέρουν. Το πρόβλημα υπάρχει στο εμπορικό τμήμα. Δηλαδή όσο οι εταιρίες υποβαθμίζουν τον χώρο, ζητώντας μουσικές παραχωρήσεις ή γελοίες απαιτήσεις - ρωτίστε να μάθετε με τι όρους υπογράψανε το παλαιό συμβόλαιό τους οι Mystery - το Ελληνικό κοινό θα έχει περιορισμένες επιλογές.

    ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΗ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ ΤΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ. Αλλά πρέπει κάποιος να διανέμει και κάπως να προοθήσει ένα νέο album για να το ακούσει το συγκεκριμένο κοινό...

    Πάντως το θέμα παίρνει πολύ κουβέντα...
    chorrer
    16.07.2006, 19:00
    @anthos



    @sintorin
    φιλε μου νομιζω οτι τελικα μιλας για κατι που δεν εχεις καν ακουσει....
    Αχρωμο το ελληνοφωνο ροκ? Χωρις προσωπικοτητα? ΧΩΡΙΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑ??? Να μας τρελανεις θελεις? Να μου ελεγες οτι το αγγλικο ροκ της τελευταιας δεκαετιας ειναι ετσι θα σου ελεγα οτι εχεις δικιο.......Απο το 95 και μετα η αγγλια δεν εχει να δειξει τιποτα αξιολογο στο χωρο του ροκ, πηραν κατι φλωρακια με καρε μαλλακι 2 κιθαρες κι αρχισαν να τις γρατζουνανε και να κανουν βαβουρα και βγηκε το κυμα της new british rock.....πηγαν οι νιρβανα να παιξουν ροκ (ξερω ειναι αμερικανοι ουαου) , αποτυχαν και ξαφνικα ονομασαν αυτο που παιζουν grange rock και μετα ηρθαν τα αγγλακια να μιμηθουν τους νιρβανα και βγηκε το "νεο στυλ ροκ' ......Τι να λεμε τωρα.........
    Αν οντως παιζεις σε μπαντες απο το 77, θελω να μου πεις ποσες μπαντες εχεις ακουσει να παιζουν σωστα το "το τρενο" και το "artizt" απο τρυπες ή το ¨σκυλισια μερα" απο μωρα στη φωτια ή το "ζηλευει η νυχτα" απο εκτελεση ιωαννιδη ή .......
    Το προβλημα με το ελληνοφωνο ροκ, ειναι οτι πουλαει στα μαγαζια γιατι ολοι γουσταρουν να ακουνε ελληνικα στα live κι οχι ξενα κι αναγκαζονται οι μουσικοι να βγαζουν ελληνικα για να μπορουν να δουλεψουν αλλα επειδη δεν το πολυγουσταρουν , βγαζουν τα τραγουδια προχειρα και ακουγονται ολα ¨"φασολαδες" (αν εισαι μουσικος καταλαβαινεις τι εννοω) ή οσοι τραγουδανε ξενο ροκ και τους βαζουν να τραγουδησουν ελληνικο στιχο το κανουν με τοση βαρεμαρα που τελικα το μονο που βγαινει ειναι μια πλαστικη φωνουλα, τσιριχτη επειδη κανενας τους δεν εχει μελετησει την ελληνικη τεχνοτροπια!!!!!
    Και στο φιναλε αν θελεις να ακουσεις δυσκολη μουσικη μην το ψαχνεις στη ροκ, ακουσε τζαζ, η ροκ γεννηθηκε για να τα χωνει στο συστημα και να μπορει να την καταλαβει ακομα κι πιο απλος ακροατης κι οχι για να την θαυμαζουν οι μουσικοι!!!!!
    ......οσο για τα καινουργια τραγουδια που αναφερεσαι, ναι υπαρχουν κι αξιολογα κομματια, κι αξιολογοι νεοι καλλιτεχνες αλλα φιλε μου δεν παιζουν ροκ , παιζουν κατι αλλο που εχει ριζες στο ροκ, οπως και το ροκ εχει ριζες στο blues αλλα δεν ειναι blues ετσι κι αυτη η μουσικη εχει ριζες στο ροκ αλλα δεν ειναι ροκ!!!!

    Ειναι η δικια σου ιδεολογια που μπαζει νερα κι οχι η δικια μας, ........και μαλλον εσυ εισαι αυτος που πρεπει να κατσει να το σκεφτει λιγο καλυτερα , γιατι αδερφε καπου στο δρομο μπερδευτηκες κι αντι για θεσσαλονικη βρεθηκες κρητη(και θελει και καραβι ρε γαμωτο, πως δεν το πηρες χαμπαρι οτι εκανες τοσο λαθος?? μηπως τελικα δεν ξερεις που ειναι η θεσσαλονικη??)

    Ταπεινα δικος σας ροκοσαυρος ο ελληνικος
    Antonisdr
    17.07.2006, 00:19
    Re paidia, mh kolame sthn onomasia Ellhniko rock. Oloi xeroume oti to rock einai ena. Den eipe kanenas oti to ellhniko rock einai allh mousikh. Den yparxei ellhniko kai xeno rock. Apla to rock exei diafores enallages. Mia apo autes einai to ellhniko rock. Kai egw evala sto thema auth th tampela gia na katalavenomaste, gia pio pragma na milisoume oxi gia na asxoliomaste me thn tampela.
    Tha symfonisw kai egw me ton chorrer, oxi kai axromo to ellhniko rock. H ellhnikh glwssa einai apo tis pio plousies. Alla pisteuw oti osoi to lene auto exoun kolhsei me to oti to rock prepei na paizete mono sta Agglika, gia mena einai lathos, den mporeis na to valeis se kaloupia. Oi Rammstain gia paradeigma pou tragoudoun sta germanika, pws ekanan epityxia.
    Sintorin, eisai poly apolitos. Ti dhladh, mono oi Trypes? Oloi oi alloi paizoun ta idia? Eisai mhdenisths malon. Dhladh o Poulikakos exei thn idia paramorfwsh me tous Deus ex Machina, Oi Last Drive me ta Ypogeia Reymata, oi Leukh Symfwnia me tous En Plw? Mh synexisw me paradeigma, alla auto pou les den stekei, mousikos den eimai alla oi diafora katalavenete.
    Prin tis Trypes yphrxan polles axiologes mpantes alla kai kata thn diarkeia kai meta tis trypes yphrxan kai yparxoun. Mhn arxisoume kai anaferomaste se onomata, giati einai polla kai variemai na grafw. Isws kapoia allh stigmh.
    Oso gia kati mpantes, (opws oi Rolling Stones, pou den eirthan telika, alla an erxontousan tha isxye kai gia autous), pou erxontai gia live sthn Ellada, kai gia na pas na tous deis, prepei na xalaseis merokamata mia vdomadas, gia mena den einai pleon rock. To rock prepei na einai gia ton lao kai oxi mono gia ta plousiopaida. Protimo na dw thn mpanta ths geitonias, mporei na trexw meta se kanenan orila logo ths faltsadouras kai ths vavouras alla sigoura tha einai pio alithinoi apo tous Rolling Stones kai tous analogous loipous epaggelmaties synadelfous tous.
    chorrer
    17.07.2006, 12:20
    Το μέλος Antonisdr στις 17-07-2006 στις 00:19 έγραψε...
    Παράθεση:

    Re paidia, mh kolame sthn onomasia Ellhniko rock. Oloi xeroume oti to rock einai ena. Den eipe kanenas oti to ellhniko rock einai allh mousikh. Den yparxei ellhniko kai xeno rock. Apla to rock exei diafores enallages. Mia apo autes einai to ellhniko rock. Kai egw evala sto thema auth th tampela gia na katalavenomaste, gia pio pragma na milisoume oxi gia na asxoliomaste me thn tampela.



    Tha symfonisw kai egw me ton chorrer, oxi kai axromo to ellhniko rock. H ellhnikh glwssa einai apo tis pio plousies. Alla pisteuw oti osoi to lene auto exoun kolhsei me to oti to rock prepei na paizete mono sta Agglika, gia mena einai lathos, den mporeis na to valeis se kaloupia. Oi Rammstain gia paradeigma pou tragoudoun sta germanika, pws ekanan epityxia.


    Sintorin, eisai poly apolitos. Ti dhladh, mono oi Trypes? Oloi oi alloi paizoun ta idia? Eisai mhdenisths malon. Dhladh o Poulikakos exei thn idia paramorfwsh me tous Deus ex Machina, Oi Last Drive me ta Ypogeia Reymata, oi Leukh Symfwnia me tous En Plw? Mh synexisw me paradeigma, alla auto pou les den stekei, mousikos den eimai alla oi diafora katalavenete.
    Prin tis Trypes yphrxan polles axiologes mpantes alla kai kata thn diarkeia kai meta tis trypes yphrxan kai yparxoun. Mhn arxisoume kai anaferomaste se onomata, giati einai polla kai variemai na grafw. Isws kapoia allh stigmh.
    Oso gia kati mpantes, (opws oi Rolling Stones, pou den eirthan telika, alla an erxontousan tha isxye kai gia autous), pou erxontai gia live sthn Ellada, kai gia na pas na tous deis, prepei na xalaseis merokamata mia vdomadas, gia mena den einai pleon rock.



    To rock prepei na einai gia ton lao kai oxi mono gia ta plousiopaida. Protimo na dw thn mpanta ths geitonias, mporei na trexw meta se kanenan orila logo ths faltsadouras kai ths vavouras alla sigoura tha einai pio alithinoi apo tous Rolling Stones kai tous analogous loipous epaggelmaties synadelfous tous.




    sintorin
    20.07.2006, 12:27
    Το μέλος chorrer στις 16-07-2006 στις 19:00 έγραψε...
    Παράθεση:

    @anthos



    @sintorin
    φιλε μου νομιζω οτι τελικα μιλας για κατι που δεν εχεις καν ακουσει....
    Αχρωμο το ελληνοφωνο ροκ? Χωρις προσωπικοτητα? ΧΩΡΙΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑ??? Να μας τρελανεις θελεις? Να μου ελεγες οτι το αγγλικο ροκ της τελευταιας δεκαετιας ειναι ετσι θα σου ελεγα οτι εχεις δικιο.......Απο το 95 και μετα η αγγλια δεν εχει να δειξει τιποτα αξιολογο στο χωρο του ροκ, πηραν κατι φλωρακια με καρε μαλλακι 2 κιθαρες κι αρχισαν να τις γρατζουνανε και να κανουν βαβουρα και βγηκε το κυμα της new british rock.....πηγαν οι νιρβανα να παιξουν ροκ (ξερω ειναι αμερικανοι ουαου) , αποτυχαν και ξαφνικα ονομασαν αυτο που παιζουν grange rock και μετα ηρθαν τα αγγλακια να μιμηθουν τους νιρβανα και βγηκε το "νεο στυλ ροκ' ......Τι να λεμε τωρα.........
    Αν οντως παιζεις σε μπαντες απο το 77, θελω να μου πεις ποσες μπαντες εχεις ακουσει να παιζουν σωστα το "το τρενο" και το "artizt" απο τρυπες ή το ¨σκυλισια μερα" απο μωρα στη φωτια ή το "ζηλευει η νυχτα" απο εκτελεση ιωαννιδη ή .......
    Το προβλημα με το ελληνοφωνο ροκ, ειναι οτι πουλαει στα μαγαζια γιατι ολοι γουσταρουν να ακουνε ελληνικα στα live κι οχι ξενα κι αναγκαζονται οι μουσικοι να βγαζουν ελληνικα για να μπορουν να δουλεψουν αλλα επειδη δεν το πολυγουσταρουν , βγαζουν τα τραγουδια προχειρα και ακουγονται ολα ¨"φασολαδες" (αν εισαι μουσικος καταλαβαινεις τι εννοω) ή οσοι τραγουδανε ξενο ροκ και τους βαζουν να τραγουδησουν ελληνικο στιχο το κανουν με τοση βαρεμαρα που τελικα το μονο που βγαινει ειναι μια πλαστικη φωνουλα, τσιριχτη επειδη κανενας τους δεν εχει μελετησει την ελληνικη τεχνοτροπια!!!!!
    Και στο φιναλε αν θελεις να ακουσεις δυσκολη μουσικη μην το ψαχνεις στη ροκ, ακουσε τζαζ, η ροκ γεννηθηκε για να τα χωνει στο συστημα και να μπορει να την καταλαβει ακομα κι πιο απλος ακροατης κι οχι για να την θαυμαζουν οι μουσικοι!!!!!
    ......οσο για τα καινουργια τραγουδια που αναφερεσαι, ναι υπαρχουν κι αξιολογα κομματια, κι αξιολογοι νεοι καλλιτεχνες αλλα φιλε μου δεν παιζουν ροκ , παιζουν κατι αλλο που εχει ριζες στο ροκ, οπως και το ροκ εχει ριζες στο blues αλλα δεν ειναι blues ετσι κι αυτη η μουσικη εχει ριζες στο ροκ αλλα δεν ειναι ροκ!!!!

    Ειναι η δικια σου ιδεολογια που μπαζει νερα κι οχι η δικια μας, ........και μαλλον εσυ εισαι αυτος που πρεπει να κατσει να το σκεφτει λιγο καλυτερα , γιατι αδερφε καπου στο δρομο μπερδευτηκες κι αντι για θεσσαλονικη βρεθηκες κρητη(και θελει και καραβι ρε γαμωτο, πως δεν το πηρες χαμπαρι οτι εκανες τοσο λαθος?? μηπως τελικα δεν ξερεις που ειναι η θεσσαλονικη??)

    Ταπεινα δικος σας ροκοσαυρος ο ελληνικος


    Ase file, erxomaste apo polu diaforetikous kosmous, kai pote den tha sumfonisoume sti mousiki. Ksero polu kala pou einai i thessaloniki kai i kriti. I diafora einai oti ego exo perasei apo auta ta mera, ala sunexizo na peigaino kai se ales polis polu pio makria. Tora apo oti fainetai esu pigainoerxese thessaloniki kriti, kai exeis kolisei ekei. Uparxei enas terastios kosmos na deis pera apo auta ta simeia. Emena mou aresei i mousiki, esu eisai rokas. Exeis komatopieisi tin mousiki, opos ola ta pragmata ginontai se auti ti xora, kai den afineis perithoria gia kainourgies idees, kai diaforetiki skepsei. Kai apo oti fainetai sou ftaine oloi gia auto. Diladi ti paei na pei oti sumera vgainoun komatia me rizes apo to rock, ala den einai rock; Diladi sou aresoun duo tria komatia rock, kai oti alo vgainei pou den miazei me auta den einai rock; Eleos pia.........................
    Edo kai eikosi xronia, epaiza se mia mpanta opou paizame covers Rush, Yes kai Genesis, tis dekaetias 70. Sumera oute kan thelo na ta akouo auta. Eitan ali epoxi tote, kai sumera einai ali. Kai mou aresei pos exei ekselixthei sumera, giati paizo polu diaforetika komatia apo tote, ala eksisou kala.
    Auto pou les an thelo na akouso poluploki mousiki na akouso jazz, den isxuei katholou. Uparxei sumera poluploki rock mousiki, opos Tool, Primus, Slipknot kai ali poloi, opou to kathe sxima exei diaforetiko styl, ala polu meletimena komatia.
    Oi mousikoi auton ton group einai toso kaloi, pou poloi apo autous kanoun seminaria dixnontas kainourgies texnikes pou vazoun sta komatia pou grafoun.
    I rock mousiki ekselisetai, kai eutuxos, giati ean emenai sto idio kaneis den tha tin akouge. Koita ti sumvainei stin ellada, pou mainei panta sto idio stadio.
    Oi Nirvana den ekanan mousiki gia na poulisoun. Ekanan mousiki pou goustarane. Kai goustare polu ston kosmo, kai tous kritikous kai tis diskographikes etairies. Vgalane ena kainourgio eixo, ena kainourgio styl, pou travikse ena megalo pososto tou koinou. O drummer ton Nirvana sumera, exei udrisei to group Foo Fighters, to opio einai eksisou polu kalo. Kai mporei na gratzounane mia kithara, opos les, ala pos tin gratzounane kanei oli ti diafora.
    Oi Nirvana einai apo to Seattle. Tautoxronos episis apo to Seatle, vgeikan oi Pearl Jam, Soundgarden, Alice in Chains, Stone Temple Pilots apo tous pio gnostous. Ean exeis akousei auta ta sximata, tha deis oti den uparxei kamia omiotita metaksi tous. To kathe ena exei to diko tou styl, kai oloi tous einai poli aksiologoi mousikoi, synthetes kai tragoudistes. Exoun prosopikotita.........den miazoun me alous.............eitan prototipoi................
    Ta agglakia den mimithikan pote tous Nirvana, einai duo diaforetikes nootropies, kai i simerini rock amerikaniki mousiki, einai polu diaforetiki apo tin aggliki.
    Oso gia to live stin ellada, einai gia klamata. Oi perissoteroi oxi mono den kseroun na paiksoun, ala den exoun oute kan auti gia na akousoun ti paizoun kai pos tragoudane.

    chorrer
    20.07.2006, 13:00
    ....Για να μην κανω παραθεση στην παραθεση:

    Φιλε sintorin, οι tool και οι slipknot παιζουν ροκ?Στην Καλυτερη περιπτωση παιζουν μεταλλαγμενο metal αλλα οχι και ροκ.....Εγω δεν κρινω αν παιζουν αξιολογα πραγματα ή αν εχουν ιδεολογια, απλα το αν παιζουν ροκ
    Οσον αφορα το παραδειγμα η Ελλαδα αρχιζει στην κρητη και τελειωνει Αλεξανδρουπολη (παντα νοητα μιλωντας και συμπεριλαμβανομενων των νησιων)....Μετα ειναι τουρκια, βουλγαρια, αφρικη, κ.λ.π. Εγω μιλαω μονο για την ελλαδα , μπορει και οι γειτονικες μας χωρες να ειναι της λευκης φυλης αλλα δεν ειναι ελληνες. Μπορει να εχουμε κοινες ριζες και μερικα ομοια στοιχεια στα ηθη και εθιμα μας αλλα δεν ειναι ελληνες......Με την λογικη αυτη:
    ....Το ροκ ειναι αυτο που ειναι, γυρω απο αυτο βγηκαν κι αλλες μουσικες αλλα δεν ειναι ροκ.....Χωρις αυτο να σημαινει οτι ειναι λιγοτερο αξιολογες.
    Λες οτι κοματικοποιω την μουσικη, οχι φιλε μου απλα εγω εχω ταυτοτητα. Ξερω ποιος ειμαι και τι ακουω κι εχω το αυτι να ξεχωριζω το ενα ειδος απο το αλλο, εχω και κριτικη σκεψη να ξεχωριζω την ιδεολογια της καθεμιας μουσικης. Κι οταν λεω εγω αναφερομαι σε οποιονδηποτε "ακουει" κατι πιο βαθυ απο 5-6 οργανα που παιζουν μαζι (οσο ομορφα κι αν παιζουν)
    Επιπλεον εγω δεν ειπα οτι δεν υπαρχουν αξιολογες μουσικες σημερα, αντιθετως υποστηριζω οτι υπαρχουν αλλα το θεμα του τοπικ ειναι η ελληνικη ροκ αναζωπυρωση κι εγω διαφωνω οτι υπαρχει κατι τετοιο.
    Οσο για το οτι εχω κολλησει στο ροκ και δεν ακουω τιποτα αλλο, ουτε αυτο το ειπα πουθενα, δικια σου υποθεση ειναι.....Εσυ επελεξες να ακουσεις ξενα τραγουδια , εγω επελεξα να ακουσω εντεχνα ελληνικα ή μηπως κι αυτα δεν ειναι αξιολογα??

    Στο μονο που θα συμφωνησω μαζι σου ειναι οτι το live την ελλαδα ειναι για κλαμματα, αλλα ακομα και για αυτο υπαρχουν πολυ παραγοντες που λειτουργουν σαν αιτια. ......Κι ο μεγαλυτερος ειναι οτι το ροκ (αυθεντικο ροκ) στην ελλαδα πειναει κι ετσι αναγκαζεται ο καθε μουσικος να δουλεψει στο σκυλαδικο ή σε μια δουλεια ασχετη με το αθλημα....κι αντε μετα να βρει το κουραγιο να κατσει να την ψαξει.....Τεσπα, μεγαλη συζητηση κι αυτη πολυ μεγαλη και ισως σε αλλο τοπικ να την κανουμε

    Θα στο πω ακομα μια φορα: Αν θελεις οντως να ακουσεις ελληνοφωνο ροκ, θα πρεπει πρωτα να ανοιξεις το μυαλο σου λιγο περισσοτερο, περα απο τα μουσικα μερη του ροκ και να ψαξεις στις ιδεολογιες και στις καταστασεις της εκαστοτε εποχης που γραφτηκε το καθενα τραγουδι της ελληνικης ροκ, που κι αυτη οπως αλλωστε και των περισσοτερων χωρων, γραφτηκε με αιμα, ιδρωτα και πολυ μερακι....Οταν κι αν το κανεις αυτο, τοτε μονο θα μπορεσεις να κρινεις την ελληνικη ροκ σκηνη, κι οχι τωρα εξω απο το χορο να λες ιστοριες για αγριους και τεχνοτροπιες και κ.λ.π.

    Ταπεινα δικος σας, Ροκοσαυρος ο Ελληνικος
    Anthos
    20.07.2006, 14:21
    Μερικές σφήνες από μένα #2

    Παράθεση:
    Edo kai eikosi xronia, epaiza se mia mpanta opou paizame covers Rush, Yes kai Genesis, tis dekaetias 70. Sumera oute kan thelo na ta akouo auta. Eitan ali epoxi tote, kai sumera einai ali.


    Απορώ τότε γιατί αναστήθηκαν όλοι οι δεινόσαυροί της ροκ και κάνουν παγκόσμιες περιοδίες γεμίζοντας τα γήπεδα?

    Εγώ από την άλλη ενώ άκουγα 15 χρόνια ξένο ροκ και μέταλ, τώρα δεν μπορώ να ακούσω τίποτα άλλο από Ελληνικό ροκ. Και ας έχει πεθάνει. Εδώ κολλάει αυτό που είπε ο φίλος chorrer

    Παράθεση:
    περα απο τα μουσικα μερη του ροκ και να ψαξεις στις ιδεολογιες και στις καταστασεις της εκαστοτε εποχης που γραφτηκε το καθενα τραγουδι της ελληνικης ροκ, που κι αυτη οπως αλλωστε και των περισσοτερων χωρων, γραφτηκε με αιμα, ιδρωτα και πολυ μερακι


    όταν είμουν πιο νέος και άμυαλος ο μόνος έλληνας τραγουδιστής που μου άρεσε ήταν ο Βασίλης Παπ. και νόμιζα ότι το ελληνικό ροκ ξεκινούσε και τελείωνε εκεί. Και άκουγα τον "Μπαγάσα" ανάμεσα σε άλλα. Όταν ανακάλυψα για τον Άσιμο και διάβασα τα πάντα (με πήρε φάση 2 μήνων) και ξανάκουσα τον Μπαγάσα από τον ίδιο τον Άσιμο, δάκρυσα. Από τότε πολλά τραγούδια του Άσιμου με κάνουν να σηκωνεται η τρίχα μου διότι ακριβώς το κάθε τραγούδι γράφτηκε με αίμα.

    Θα συμφωνήσω ότι η μουσική δεν μπορεί να μένει η ίδια (αν εξαιρέσω τους AC/DC που έπαιζαν για 4 διαφορετικές δεκαετιες το ίδιο στυλ δεν μπορώ να σκεφτώ άλλη μπάντα), αλλά η μετεξέλιξη της ροκ δεν μπορεί να ονομάζεται ροκ. Και η ροκ ναι συνδέθηκε με μια ιδεολογία και η ιδεολογία με την ροκ. Και δεν μιλώ για πολιτική ιδεολογία. Μιλώ για την ιδεολογία του ροκ που αντιπροσωπευει εκατομύρια ανθρωπους παγκόσμια. Στο ξεκίνημα ήταν το heavy metal και μέσα σε 10 χρόνια έιχαμε 50 είδη metal. Δεν σημαίνει ότι πρέπει να μου αρέσουν όλα τα είδη. Το μόνο που κατάφερα ήταν να ακούσω λίγο Offspring, Therapy?...

    Παράθεση:
    Oi mousikoi auton ton group einai toso kaloi, pou poloi apo autous kanoun seminaria dixnontas kainourgies texnikes pou vazoun sta komatia pou grafoun.


    Στο πανεπιστήμιο που είμουν στην Αγγλία μας είχαν κάνει ένα μάθημα για οργάνωση και μάρκετιγκ και ξέρετε ποιους μπήκαμε να δούμε? Τους Metallica! Μιλάμε για μεγάλη μετάλλαξη Κάπου εκέι χάθηκαν και αυτοί...

    Παράθεση:
    Ta agglakia den mimithikan pote tous Nirvana, einai duo diaforetikes nootropies, kai i simerini rock amerikaniki mousiki, einai polu diaforetiki apo tin aggliki.


    Θα ήθελα να μου ονομάσεις 2-3 μπάντες που παίζουν σήμερα ροκ όπως το άκουγα και τρελενόμουν...μήπως και ανανεώσω την συλλογή μου που έχει σταματήσει κάπου στις αρχές των 90ς...
    Antonisdr
    21.07.2006, 00:04
    Sintorin, egw tha diafonisw mazi sou, se oti afora thn rock sthn Ellada, mias kai gia auto grafoume sto topic. Tha diafonisw sto oti einai monima sto idio stadio. Egw parateirw polles alages kai sto paiximo kai sthn stixourgikh ths se sxesh me prohgoumenes dekaeties. Dhladh ti enoeis? Oti twra paizoun mia apo ta idia me auta pou paizontan thn dekaetia tou '70 kai toy '80? p.x. oi Endelexeia kai o Aggelakas paizei ta idia me tous Nostradamos kai tous Peloma Mpokiou!!! Exelixh yparxei. Sigoura eimaste pisw se sxesh me to exwteriko, alla auto einai geniko, sta panta eimaste pio pisw. Akolouthoume tis alles xores me mia diafora 5-10 xronwn. E, kai ston tomea ths mousikhs isxyei auto. Alla oxi oti to rock sthn Ellada paramenei sto idio stadio tosa xronia.
    Orfeus
    21.07.2006, 00:41
    1) Το rock δεν είναι Ελληνικό, αλλά Ελληνόφωνο!!!

    2) Τα "αγγλάκια" διδάσκουν rock, γιατί προέρχονται από τόπο με κουλτούρα και υπάρχουν βέβαια σπουδαίες Βρετανικές μπάντες σήμερα. Όποιος "ακούει" και ασχολείται ....ανακαλύπτει!!! Η Βρετανία είναι Μάνα!!!! Γεννάει!!!

    3) Οι Αμερικάνοι (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων), είναι δεύτεροι. Θα ακολουθούν τους Βρετανούς ....πάντοτε!!!


    tzouv
    21.07.2006, 02:12
    Το μέλος Orfeus στις 21-07-2006 στις 00:41 έγραψε...
    Παράθεση:

    1) Το rock δεν είναι Ελληνικό, αλλά Ελληνόφωνο!!!

    2) Τα "αγγλάκια" διδάσκουν rock, γιατί προέρχονται από τόπο με κουλτούρα και υπάρχουν βέβαια σπουδαίες Βρετανικές μπάντες σήμερα. Όποιος "ακούει" και ασχολείται ....ανακαλύπτει!!! Η Βρετανία είναι Μάνα!!!! Γεννάει!!!

    3) Οι Αμερικάνοι (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων), είναι δεύτεροι. Θα ακολουθούν τους Βρετανούς ....πάντοτε!!!






    Συμφωνω απολυτα με τον συντονιστη μας αλλα και το οτι η Ελλαδα εχει φαει και πολλα συγκροτηματα τα οποια θα μπορουσαν εξω να κανουν μεγαλη καριερα και αυτο πιστευω ειναι αληθεια...