ελληνική μουσική
    965 online   ·  210.856 μέλη

    Τελικά βγάζουν φωνές τα Fame Story & Dream Show;

    ageras
    19.09.2006, 15:27
    Το μέλος danny_torrance στις 19-09-2006 στις 15:18 έγραψε...
    Παράθεση:



    Απλά, εγώ λέω πως αυτοί δε μου δίνουν το αίσθημα του ότι πάνε γιατί τους αρέσει
    η μουσική, γιατί αυτό μπορούσαν να το κάνουν χωρίς να εκτίθενται στην οθόνη και
    χωρίς
    να χρειάζονται τη φήμη για να αγαπούν ό,τι κάνουν.

    Ξέρεις τι λέω; Δε θα ήμουν καθόλου αντίθετος με την ιδέα της "Μουσικής Ακαδημίας".
    Διαφωνώ με την άποψη πως δε χρειάζεται κάποιος δάσκαλος, γιατί απ' όλους παίρνεις
    κάτι, και μάλιστα κάτι που μπορεί να μην ήξερες. Να μπαίνανε εκεί πέρα, να κάνανε τα
    μαθήματά τους για όσο χρειαζόταν, να έβγαιναν με λίπασμα ρε παιδί μου. ΑΛΛΑ: όχι
    στην τηλεόραση! Ας ήταν απλά μια "ακαδημία", ένα σχέδιο χορηγούμενο από τις
    "εταιρίες που προστατεύουν τη μουσική". Τι λες κι εσύ, δε νομίζεις ότι από 'κει μπορεί
    να έβγαιναν κάποιοι που άξιζαν;

    ageras



    Εδώ με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο!!!!!!

    vero
    19.09.2006, 23:00
    αυτο δεν μπορω να το πω γιατι μπορει απο καποιουσ απο αυτους να εχουν φωνη!!!! Αλλα π.χ. η Καλομοιρα ειναι αισχος!!!! Δηλαδη οσοι βγηκανε νικητες ειναι αισχος!!!!
    heartbreak-kid
    21.09.2006, 22:56
    τελικα...βγάζουν φωνές??η ερώτησι ίσως πρέπει να επαναδιατυπωθή σε όσους είχαν την τύχη να ακούσουν και να εκτιμήσουν τις φωνητικές δυνατότητες του μανώλη - agera από κοντα.ναι,ο ageras του ΜΗ εμφανίστηκε προ ολίγου στο dream show και μάλιστα πέρασε στην δευτερη φάσι τραγουδώντας αρκετά καλα και για μένα στο 50% των πραγματικών δυνατοτήτων του...λίγοι ίσως έχουν καταλάβει ότι υπάρχει και επικρατεί μια τέτοια νομενκλατούρα στο χώρο του τραγουδιού που είναι απόλυτα φυσικό να απευθύνεσαι σε τετοια παιχνίδια!ας μην γελιόμαστε.αυτό που θα έχη εξαιρετικό ενδιαφέρον τουλάχιστον για μένα,είναι η στάσι που θα κρατήσουν κάποιοι από δω και πέρα σχετικά με τα συγκεκριμένα παιχνίδια αλλά και το εμπορικό τραγούδι γενικότερα...οι κάποιοι που δέχτηκαν μια γροθιά στο στομάχι σήμερα,κατά την γνώμη μου βλέποντας έναν "δικό τους άνθρωπο" (αλήθεια ρωτάμε ποτέ αυτους που θεωρούμε δικους μας αν μας θεωρούν κι αυτοι δικούς τους) στο dream show.αν δαγκωθηκαν λέγοντας...όχι ρε γαμώτο ο ταδε εκειιιιιιιιιι...
    όπως και να χη,δεν έχει σημασία να ευχηθώ καλή τύχη στον μανώλη,έτσι μην μου την βγουν απο τα δεξιά ότι τον γλύφω κι ολας...
    απλώς του λέω:χαιρετίσματα πολλά στην ναταλία δώσεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε
    P.S:Α και στον ηλία ε!!!
    angela_77
    21.09.2006, 23:01
    Το μέλος heartbreak-kid στις 21-09-2006 στις 22:56 έγραψε...
    Παράθεση:

    τελικα...βγάζουν φωνές??η ερώτησι ίσως πρέπει να επαναδιατυπωθή σε όσους είχαν την τύχη να ακούσουν και να εκτιμήσουν τις φωνητικές δυνατότητες του μανώλη - agera από κοντα.ναι,ο ageras του ΜΗ εμφανίστηκε προ ολίγου στο dream show και μάλιστα πέρασε στην δευτερη φάσι τραγουδώντας αρκετά καλα και για μένα στο 50% των πραγματικών δυνατοτήτων του...λίγοι ίσως έχουν καταλάβει ότι υπάρχει και επικρατεί μια τέτοια νομενκλατούρα στο χώρο του τραγουδιού που είναι απόλυτα φυσικό να απευθύνεσαι σε τετοια παιχνίδια!ας μην γελιόμαστε.αυτό που θα έχη εξαιρετικό ενδιαφέρον τουλάχιστον για μένα,είναι η στάσι που θα κρατήσουν κάποιοι από δω και πέρα σχετικά με τα συγκεκριμένα παιχνίδια αλλά και το εμπορικό τραγούδι γενικότερα...οι κάποιοι που δέχτηκαν μια γροθιά στο στομάχι σήμερα,κατά την γνώμη μου βλέποντας έναν "δικό τους άνθρωπο" (αλήθεια ρωτάμε ποτέ αυτους που θεωρούμε δικους μας αν μας θεωρούν κι αυτοι δικούς τους) στο dream show.αν δαγκωθηκαν λέγοντας...όχι ρε γαμώτο ο ταδε εκειιιιιιιιιι...
    όπως και να χη,δεν έχει σημασία να ευχηθώ καλή τύχη στον μανώλη,έτσι μην μου την βγουν απο τα δεξιά ότι τον γλύφω κι ολας...
    απλώς του λέω:χαιρετίσματα πολλά στην ναταλία δώσεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε
    P.S:Α και στον ηλία ε!!!




    αγαπητε με καλυψες πληρως. λετς σι γουοτ χαπενς!!

    καλη τυχη στον μανο και απο μενα και πολλα πολλα φιλια στον ηλια εεε?
    maspa
    22.09.2006, 00:25
    Το μέλος maspa στις 18-09-2006 στις 00:02 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος ageras στις 17-09-2006 στις 23:55 έγραψε...
    Παράθεση:

    Απαντήση σε ποστ από άλλο τόπικ

    Το μέλος maspa έγραψε...
    Ίσως έχεις δίκιο....Μάλλον δε πρέπει να "επικρίνω" τα θύματα αλλά τους θύτες. Κι εννοώ αυτούς που δημιουργούν τους θεσμούς(πιά) αυτούς.

    Εδώ έχεις απόλυτο δίκιο!!!!Δυστυχώς......






    www.manpas.musicheaven.eu


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ageras στις 17-09-2006 23:56 ]






    Είδες;Δεν είμαι απόλυτη....



    Αλλά εξακολουθώ να μην εκτιμώ την επιλογή τους να μπαίνουν σε reality.




    Την άποψη μου την ξέρεις....Και πραγματικά δε πέρίμενα το ότι όσο εμείς ψιλοδιαφωνούσαμε εσύ είχες κάνει ήδη την επιλογή σου! Είναι λιγάκι τραγική ειρωνεία....! Ωστόσο σου είχα πει ότι αν είχες τη δυνατότητα της συμμετοχής σε μία τέτοια διαδικασία να εξαντλήσεις πρώτα όλες τις άλλες ευκαιρίες που σου παρουσιάζονται....Αν αυτό το έχεις κάνει τότε keep going.(Είχες πεί,μακάρι να βγεί κάποιος από reality να κάνει επιτέλους μια καλή δουλειά, σου εύχομαι να είσαι ο πρώτος που θα το κάνει αυτό!)

    vouliakis
    22.09.2006, 00:35
    Τι γίνεται ρε παιδιά? Μπήκε το MusicHeaven στην reality εποχή? Τι να πω...

    Μανώλη, αν τελικά αυτό είναι που επιθυμείς, εύχομαι: Καλή Επιτυχία...


    megaloserwtikos
    22.09.2006, 00:41
    Μετά από συζήτηση με κάποια φίλη, που το θέμα ήταν να μην στέλνω αρνητική ενέργεια γιατί γυρνάει πάνω μου και ότι αυτό γίνεται και μέσω της αρνητικής κριτικής, αποφάσισα να φτιάξω κάπως την αύρα μου... και το κάρμα μου...
    Εχω να πω λοιπόν ότι από τα υπέροχα αυτά σόου, έχουν βγει μεγάλοι αναμφίβολα καλλιτέχνες.
    Η Καλομοίρα καταρχήν, σπουδαία φωνή, εκρηκτική παρουσία.
    Ο Πετρέλης μια φωνή που είχαμε να ακούσουμε από την εποχή του Καζαντζίδη, ίσως λίγο να τον συναγωνίζετε η φωνή του Μπιθικώτση, αλλά δεν το πιστεύω...μπα...
    Ο Νίνο, χώρια που η όψη του είναι αρκούντος ελκυστική, τα τραγούδια του, μπορούν να μπουν στην μεγάλη ανθολογία της δισκογραφίας, ειδικά ένα που λέει ερωτοτροπώντας σε κάποιο ντους. Α! επίσης σαν χώρος πολύ ωραίο μπάνιο.
    Ο Κούντος, φωνή μεστή, στις ψηλές αλλά και στις χαμηλές, ίσως μόνο ο Παβαρότι έχει τέτοια άνεση.
    Η Μάρω Λύτρα, αναμφίβολα η Κάλλας της παραλιακής...

    Και πάνω από όλους, ο κορυφαίος καλλιτέχνης μας, ένας που έλεγε ένα του Βοσκόπουλου, ''την αλήθεια μόνο''.
    Συγκινημένος αρ-κούντος, ελπιζω να απάντησα στο θέμα...
    Astron
    22.09.2006, 00:50
    Λοιπόν εγώ δεν είχα διαβάσει αυτό το τοπικ.
    Κάθομαι λοιπόν να δω τηλεόραση και πέφτω πάνω στα προκριματικά του dreamshow. Καταλαβαίνετε την έκπληξή μου όταν είδα τον Μανώλη!

    Αν και ίσως είμαι λίγο off topic...
    Μάνο, σου εύχομαι καλή επιτυχία και μακάρι οι επιλογές σου να σε δικαιώσουν και να σε φέρουν πιο κοντά σε αυτό που αγαπάς!

    maspa
    22.09.2006, 00:57
    Το μέλος megaloserwtikos στις 22-09-2006 στις 00:41 έγραψε...
    Παράθεση:

    Μετά από συζήτηση με κάποια φίλη, που το θέμα ήταν να μην στέλνω αρνητική ενέργεια γιατί γυρνάει πάνω μου και ότι αυτό γίνεται και μέσω της αρνητικής κριτικής, αποφάσισα να φτιάξω κάπως την αύρα μου... και το κάρμα μου...
    Εχω να πω λοιπόν ότι από τα υπέροχα αυτά σόου, έχουν βγει μεγάλοι αναμφίβολα καλλιτέχνες.
    Η Καλομοίρα καταρχήν, σπουδαία φωνή, εκρηκτική παρουσία.
    Ο Πετρέλης μια φωνή που είχαμε να ακούσουμε από την εποχή του Καζαντζίδη, ίσως λίγο να τον συναγωνίζετε η φωνή του Μπιθικώτση, αλλά δεν το πιστεύω...μπα...
    Ο Νίνο, χώρια που η όψη του είναι αρκούντος ελκυστική, τα τραγούδια του, μπορούν να μπουν στην μεγάλη ανθολογία της δισκογραφίας, ειδικά ένα που λέει ερωτοτροπώντας σε κάποιο ντους. Α! επίσης σαν χώρος πολύ ωραίο μπάνιο.
    Ο Κούντος, φωνή μεστή, στις ψηλές αλλά και στις χαμηλές, ίσως μόνο ο Παβαρότι έχει τέτοια άνεση.
    Η Μάρω Λύτρα, αναμφίβολα η Κάλλας της παραλιακής...

    Και πάνω από όλους, ο κορυφαίος καλλιτέχνης μας, ένας που έλεγε ένα του Βοσκόπουλου, ''την αλήθεια μόνο''.
    Συγκινημένος αρ-κούντος, ελπιζω να απάντησα στο θέμα...

    ¨


    Όπως λέει μια άλλη κορυφαία αηδός...."πες μας τι πίνεις εσύ και δε μας δίνεις??τα 'χω χαμμένα,ανησυχώ για σένα!"


    megaloserwtikos
    22.09.2006, 01:07
    maspa πιθανό να εννοείς την μεγάλη μας διασκεδάστρια Ελλη Κοκκίνου, μια γυναίκα, σημερινή Μαίρη Λίντα, μια γυναίκα ωκεανό, μια γυναίκα λάβρα...
    maspa
    22.09.2006, 01:14
    Το μέλος megaloserwtikos στις 22-09-2006 στις 01:07 έγραψε...
    Παράθεση:

    maspa πιθανό να εννοείς την μεγάλη μας διασκεδάστρια Ελλη Κοκκίνου, μια γυναίκα, σημερινή Μαίρη Λίντα, μια γυναίκα ωκεανό, μια γυναίκα λάβρα...



    Αυτή ακριβώς εννοώ! Μα πες και τίποτα για το δημιουργό του τραγουδιού....Είναι κρίμα....Τέτοιο στίχο ούτε Λευτέρης Παπαδόπουλος!
    dimitrapan
    22.09.2006, 01:17
    Νομίζω πως πολύ εύκολο και ανώδυνο για μας τους απλούς φίλους της μουσικής, ακόμα και τους ερασιτέχνες μουσικούς να κρίνουμε και να επικρίνουμε όσους παίρνουν μέρος σε αυτά τα παιχνίδια. Δεν πρέπει όμως να ξεχνάμε ότι κάποιων είναι το επάγγελμά τους, από το οποίο ζουν. Από τη στιγμή που δυστυχώς ο χώρος ο συγκεκριμένος είναι όπως είναι και είναι απαραίτητες και οι δημόσιες σχέσεις και η προβολή, δεν καταλαβαίνω γιατί είμαστε τόσο απόλυτοι και τόσο δογματικοί.

    Εκτός αυτού, δεν νομίζω ότι πρέπει υφίστανται περιορισμοί σε κάποιον που κυνηγάει το όνειρό του από τη στιγμή που δεν βλάπτει κανέναν...

    Και επαναλαμβάνω, σίγουρα η αξία ενός καλλιτέχνη δεν επικυρώνεται με την συμμετοχή σε ένα παιχνίδι, ούτε όμως μπορεί -αν υπάρχει- να αμφισβητηθεί, λόγω της συμμετοχής αυτής.

    rory166
    22.09.2006, 01:22
    Το μέλος dimitrapan στις 22-09-2006 στις 01:17 έγραψε...
    Παράθεση:

    Νομίζω πως πολύ εύκολο και ανώδυνο για μας τους απλούς φίλους της μουσικής, ακόμα και τους ερασιτέχνες μουσικούς να κρίνουμε και να επικρίνουμε όσους παίρνουν μέρος σε αυτά τα παιχνίδια. Δεν πρέπει όμως να ξεχνάμε ότι κάποιων είναι το επάγγελμά τους, από το οποίο ζουν. Από τη στιγμή που δυστυχώς ο χώρος ο συγκεκριμένος είναι όπως είναι και είναι απαραίτητες και οι δημόσιες σχέσεις και η προβολή, δεν καταλαβαίνω γιατί είμαστε τόσο απόλυτοι και τόσο δογματικοί.

    Εκτός αυτού, δεν νομίζω ότι πρέπει υφίστανται περιορισμοί σε κάποιον που κυνηγάει το όνειρό του από τη στιγμή που δεν βλάπτει κανέναν...

    Και επαναλαμβάνω, σίγουρα η αξία ενός καλλιτέχνη δεν επικυρώνεται με την συμμετοχή σε ένα παιχνίδι, ούτε όμως μπορεί -αν υπάρχει- να αμφισβητηθεί, λόγω της συμμετοχής αυτής.





    μητσακοοοοοοοοοοοοοοοοοο!!
    με καλυψες απολυτα
    megaloserwtikos
    22.09.2006, 01:27
    dimitrapan και rory166, συμφωνώ και εγώ μαζί σας...


    maspa
    22.09.2006, 01:38
    Εγώ πάλι θα διαφωνήσω Όχι στο κατά πόσον είναι κάποιος καλλιτέχνης όταν μπαίνει σ'αυτή τη διαδικασία αλλά στο τρόπο προβολής... .Το να εκτίθεται κάποιος τόσο σας αρέσει δηλαδή? Είτε είστε θεατής είτε συμμετέχων.....
    dimitrapan
    22.09.2006, 01:59
    Ούτως ή άλλως σε αυτό το επάγγελμα εκτίθεσαι διαρκώς στο κοινό...
    maspa
    22.09.2006, 02:11
    Το μέλος dimitrapan στις 22-09-2006 στις 01:59 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ούτως ή άλλως σε αυτό το επάγγελμα εκτίθεσαι διαρκώς στο κοινό...



    Ναι,μα δε προβάλλονται μόνο στις live εκπομπές αλλά και σε στιγμές άκρως προσωπικές...Δε θα ήταν καλύτερα να υπάρχουν διαγωνισμοί όπως το να η ευκαιρια(όπως έχω ξαναπεί) που διαγωνίζονται καθαρά στη μουσική κι όχι στη προσωπική τους ζωή?
    dimitrapan
    22.09.2006, 02:19
    Ναι σε αυτό θα με βρεις σύμφωνη! Από τη στιγμή όμως που δεν υπάρχει...

    Εξάλλου, αν θυμάμαι καλά το περσινό dream show τουλάχιστον (γιατί το fame story δεν το είχα δει καθόλου) είχε μειώσει τα πολλά πολλά τύπου big-brother στιγμιότυπα.

    Παράλληλα, νομίζω ότι είναι είναι θέμα του κάθε παιδιού που πηγαίνει σε αυτά τα παιχνίδια να συμπεριφερθεί ανάλογα με το τι εικόνα θέλει να περάσει στο κοινό (εννοώ να μην φτάσει σε "ακρότητες" παντός είδους... εκτός κι αν κάτι τέτοιο επιδιώκει, οπότε εκεί πάμε σε άλλο θέμα...)
    heartbreak-kid
    22.09.2006, 02:20
    μασπα,πες οτι ειμαι μανατζερ...και συ υποψήφια καλλιτέχνις!θα μου στοιχίση πολλά λεφτά λιγότερα αν δώ πώς αντιδράς σε καταστάσεις πίεσης απο την τηλεόρασι σε προσωπικές στιγμές και πριν σε αναλάβω,παρά να ξεσπάσης πάνω μου ή την ώρα της δουλειάς! καλό?
    επίσης ο ίδιος μανατζερ (εγώ,μουχεχε) έχω και μια μικρή πολύ μικρη ομως σχέσι με το κανάλι που δείχνει το ρε-αλιτι σοου και παιρνω και κάποια λεφτάκια απο κεί...
    πως σε φαίνεται σαν δουλειά?την κανουμε μαζύ??
    maspa
    22.09.2006, 02:34
    Το μέλος heartbreak-kid στις 22-09-2006 στις 02:20 έγραψε...
    Παράθεση:

    μασπα,πες οτι ειμαι μανατζερ...και συ υποψήφια καλλιτέχνις!θα μου στοιχίση πολλά λεφτά λιγότερα αν δώ πώς αντιδράς σε καταστάσεις πίεσης απο την τηλεόρασι σε προσωπικές στιγμές και πριν σε αναλάβω,παρά να ξεσπάσης πάνω μου ή την ώρα της δουλειάς! καλό?
    επίσης ο ίδιος μανατζερ (εγώ,μουχεχε) έχω και μια μικρή πολύ μικρη ομως σχέσι με το κανάλι που δείχνει το ρε-αλιτι σοου και παιρνω και κάποια λεφτάκια απο κεί...
    πως σε φαίνεται σαν δουλειά?την κανουμε μαζύ??






    Μέσα...! Εγώ όμως manager κι εσύ θα τραβάς το λούκι!