ελληνική μουσική
    813 online   ·  210.851 μέλη

    Τελικά βγάζουν φωνές τα Fame Story & Dream Show;

    ageras
    17.09.2006, 23:55
    Απαντήση σε ποστ από άλλο τόπικ

    Το μέλος maspa έγραψε...
    Ίσως έχεις δίκιο....Μάλλον δε πρέπει να "επικρίνω" τα θύματα αλλά τους θύτες. Κι εννοώ αυτούς που δημιουργούν τους θεσμούς(πιά) αυτούς.

    Εδώ έχεις απόλυτο δίκιο!!!!Δυστυχώς......






    www.manpas.musicheaven.eu


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ageras στις 17-09-2006 23:56 ]


    maspa
    18.09.2006, 00:02
    Το μέλος ageras στις 17-09-2006 στις 23:55 έγραψε...
    Παράθεση:

    Απαντήση σε ποστ από άλλο τόπικ

    Το μέλος maspa έγραψε...
    Ίσως έχεις δίκιο....Μάλλον δε πρέπει να "επικρίνω" τα θύματα αλλά τους θύτες. Κι εννοώ αυτούς που δημιουργούν τους θεσμούς(πιά) αυτούς.

    Εδώ έχεις απόλυτο δίκιο!!!!Δυστυχώς......






    www.manpas.musicheaven.eu


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ageras στις 17-09-2006 23:56 ]






    Είδες;Δεν είμαι απόλυτη....



    Αλλά εξακολουθώ να μην εκτιμώ την επιλογή τους να μπαίνουν σε reality.
    ageras
    18.09.2006, 00:06
    Το μέλος maspa στις 18-09-2006 στις 00:02 έγραψε...
    Παράθεση:




    Είδες;Δεν είμαι απόλυτη....



    Αλλά εξακολουθώ να μην εκτιμώ την επιλογή τους να μπαίνουν σε reality.


    Nαι δεν είσαι απόλυτη...
    Δεκτό να μην εκτιμάς αυτή την κίνηση...και πάλι (δυστυχώς) για μερικούς είναι η ύστατη λύση....
    Μακάρι κάποια στιγμή να μην υπάρχουν τέτοιου είδους "παιχνίδια".....
    Εύχομαι τουλάχιστον να βγει κάποιος και να κάνει μια σωστή δουλειά!!!!!
    black_devil
    18.09.2006, 22:00
    Τυχαινει που και που να παρακολουθω αυτα τα reality και μπορω να πω οτι εκει υπαρχουν φωνες που αξιζουν. Το αν θα εκαναν καριερα απο μονοι τους δεν μπορουμε να το ξερουμε γιατι αυτο θελει και τυχη.
    Προσωπικα εγω ξεχωριζω τον Γιωργο Βανα, το Νινο(για μενα η πιο μελωδικη φωνη στην Ελλαδα), τη Ραλλια Χριστιδου, τον Καραφωτη, την Ελεανα Παπαϊωαννου, την Αμαλια Αυγουστακη και το Θανο Τζανη.
    Πιστευω οτι ειναι ταλεντα στο ειδος τους και τους αξιζει μια καριερα. Ο τροπος που τη διεκδικησαν δεν ειναι και ο καλυτερος αλλα για 'μενα αξιζε τον κοπο (και την ξεφτυλα).
    Τωρα οι υπολοιποι δεν λενε και πολλα και κανουν καριερα χωρις να τους αξιζει απλως και μονο επειδη παιζουν το παιχνιδι των media.
    jorge
    18.09.2006, 22:22
    Το μέλος ageras στις 18-09-2006 στις 00:06 έγραψε...
    Παράθεση:

    και πάλι (δυστυχώς) για μερικούς είναι η ύστατη λύση....
    Μακάρι κάποια στιγμή να μην υπάρχουν τέτοιου είδους "παιχνίδια".....


    Agera, έχω καταλάβει το σκεπτικό σου και συμφωνώ πως για μερικούς ανθρώπους είναι η έσχατη λύση.

    Εκεί όμως μπαίνει το θέμα της αξιοπρέπειας. Θυσιάζεις την αξιοπρέπειά σου και την - όπως βλέπω - αρνητική στάση που απέναντι σ' αυτά τα παιχνίδια, προκειμένου να δώσεις μια λύση στο οικονομικό σου; (δε μιλάω προσωπικά, αλλά γενικά)

    Αυτό ίσως είναι αποδεκτό γενικώς. Αλλά όχι από μένα που ΔΕΝ θα θαυμάσω έναν άνθρωπο που ξεπουλάει τα πιστεύω που κουβαλάει από μικρός. Μπορεί να θαυμάσω τη φωνή του, αλλά δε θα τον θαυμάσω σαν καλλιτέχνη, με την έννοια που έχει για μένα ο όρος καλλιτέχνης.

    Και μια πραγματική ιστορία: Πριν 1 χρόνο μου είχε προταθεί να μπω σε μια εταιρία που σχεδίαζε τσιπάκια για πυραύλους. Τα χρήματα ήταν πολύ καλά και οι προοπτικές μεγάλες. Ε δε μπορούσα να κάνω κάτι που δε με εκφράζει, κάτι που θεωρώ πως κάνει κακό στην κοινωνία...
    mavroula
    18.09.2006, 22:52
    υποθέτω το βγάζουν φωνές δεν σημαίνει αν γκαρίζουν.......

    νομίζω ότι οι φωνές προϋπήρχαν. απλά τις γνωρίζουν και λιγάκι οι
    φανατικοί του ελληνικού λαικου-ποπ.
    κυρίως όμως βγάζουν λεφτά!!! (τα κανάλια, και όλοι οι "συμμετέχοντες" ίσως όχι τόσο οι τραγουδιστές-συμμετέχοντες... αυτοί βγαίνουν στον αέρα και παίρνουν συνήθως αέρα κοπανιστό..)

    "...Ποιος σ’ ύφανε με ίνες πορφυρές
    στου φεγγαριού τη χάση να εκπέμπεις πύρινη αύρα
    Πάντα ζωγράφιζες τις θάλασσες βαθειές
    Και στη σκακιέρα διαλέγες να παίξεις με τα μαύρα..."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mavroula στις 18-09-2006 22:53 ]


    ageras
    19.09.2006, 00:00
    Το μέλος jorge στις 18-09-2006 στις 22:22 έγραψε...
    Παράθεση:



    Εκεί όμως μπαίνει το θέμα της αξιοπρέπειας. Θυσιάζεις την αξιοπρέπειά σου και την - όπως βλέπω - αρνητική στάση που απέναντι σ' αυτά τα παιχνίδια, προκειμένου να δώσεις μια λύση στο οικονομικό σου; (δε μιλάω προσωπικά, αλλά γενικά)

    Αυτό ίσως είναι αποδεκτό γενικώς. Αλλά όχι από μένα που ΔΕΝ θα θαυμάσω έναν άνθρωπο που ξεπουλάει τα πιστεύω που κουβαλάει από μικρός. Μπορεί να θαυμάσω τη φωνή του, αλλά δε θα τον θαυμάσω σαν καλλιτέχνη, με την έννοια που έχει για μένα ο όρος καλλιτέχνης.



    Γιώργο το είχα γράψει και σε άλλο post.Δεν χάνεις την αξιοπρέπεια σου σ'ενα ριαλιτι μόνο..Υπάρχουν σημαντικοί καλλιτέχνες που την έχουν χάσει και έχουν ξεπουληθεί...
    Και δεν νομίζω οτι πουλάς τα πιστέυω σου κάνοντας κάτι τέτοιο.Το κακό είναι οτι τα δείγματα ως τώρα των ριαλιτι είναι άσχημα (λόγω λανθασμένων προωθήσεων τραγουδιστών εκτός από 1-2 εξαιρέσεις...)Δεν νομίζω οτι όλοι πηγαίνουν για να λύσουν το οικονομικό τους.Υπάρχουν και οι εξαιρέσεις.Αν ο άνθρωπος σκέφτεται την τέχνη και την μουσική είναι σε καλό δρομο.Δεν επικροτώ αλλά ούτε και κατακρίνω τα ριάλιτι.Απλά κρατώ μια ουδέτερη σταση.Συμφωνώ οτι έχουν κάνει κακό στην ελληνική μουσική αλλά αν αυτό συνεχιστεί και μας προσπερναν άτομα που είναι "πρωτάρηδες και ψώνια" εμάς που έχουμε φάει με το κουτάλι την δουλειά τότε ίσως το δούμε κάπως διαφορετικά.Εσύ μιλάς εκ του ασφαλούς διοτι δεν ζεις από την μουσική.
    Για μας όμως που το έχουμε ως επάγγελμα τα τελευταία 12-13 χρόνια και κινδυνεύουμε να μείνουμε από δουλειά τότε.....
    Anyway....

    megaloserwtikos
    19.09.2006, 00:10
    Εγώ ένα ξέρω, πως στη συνάντηση που είχα έρθει άκουσα τον ''αγέρα'' κι έπαθα, η φωνή του μουσικό όργανο. Ελεγε τραγούδια καλύτερα από τις πρώτες εκτελέσεις.
    Και κάνουν καριέρα κάτι γατόφωνοι από τα ριάλιτυ, που λες, αν είναι δυνατόν...

    jorge
    19.09.2006, 00:24
    Το μέλος ageras στις 19-09-2006 στις 00:00 έγραψε...
    Παράθεση:

    Συμφωνώ οτι έχουν κάνει κακό στην ελληνική μουσική αλλά αν αυτό συνεχιστεί και μας προσπερναν άτομα που είναι "πρωτάρηδες και ψώνια" εμάς που έχουμε φάει με το κουτάλι την δουλειά τότε ίσως το δούμε κάπως διαφορετικά.


    Μα ΗΔΗ δε συμβαίνει αυτό;


    Το μέλος ageras στις 19-09-2006 στις 00:00 έγραψε...
    Παράθεση:

    Εσύ μιλάς εκ του ασφαλούς διοτι δεν ζεις από την μουσική.
    Για μας όμως που το έχουμε ως επάγγελμα τα τελευταία 12-13 χρόνια και κινδυνεύουμε να μείνουμε από δουλειά τότε.....


    Δεν ζω από τη μουσική, όμως προσπάθησα να κάνω έναν παραλληλισμό με τη δική μου ζωή και παρέθεσα την "πρόκληση" που μου έτυχε και την οποία απέρριψα. Αντίστοιχα διλήμματα άλλωστε εμφανίζονται σε όλους τους επαγγελματικούς χώρους, όχι μόνο στη μουσική.

    Σε καταλαβαίνω απόλυτα, όμως δεν δέχομαι (για μένα) το οτι "δεν έχω δουλειά, άρα ας κάνω κάτι που υποβιβάζει και εμένα και το κοινωνικό μου περιβάλλον".
    ageras
    19.09.2006, 00:34
    Είναι λίγο διαφορετικος ο παραλληλισμος που έκανες.Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί υποβιβάζω το περιβάλλον μου...
    Απλά σε καταλαβαίνω γιατί δεν μπορείς να μπεις στην λογική και στην ψυχολογία την δική μου και άλλων παιδιών που τραβάνε τα ίδια με μένα....
    Θα μου πεις να κάνω υπομονή μέχρι να έρθει η στιγμή..Το κακό είναι ότι έχω χορτάσει από λόγια και υποσχέσεις...
    Και να σου θυμίσω πως ένας κοινός αγαπημένος μας καλλιτέχνης υποβίβασε και έθιξε το περιβάλλον του και τους συναδέλφους του πριν 2 χρόνια.
    Στο λέω ως ένα παράδειγμα οτι δεν είναι μόνο τα ριάλιτι μέσο υποβιβασμου....
    jorge
    19.09.2006, 01:03
    Συμφωνώ απόλυτα πως ένας καλλιτέχνης δεν υποβιβάζεται μόνο από τα ριάλιτυ. Επίσης ΣΑΦΩΣ δεν είναι εύκολο να πεις "θα περιμένω την κατάλληλη ευκαιρία και μέχρι τότε θα πεινάω". Εννοείται πως δεν είναι εύκολες καταστάσεις αυτές...

    Αλλά θα σου πω την άποψή μου και αλλιώς: Θα εκτιμήσω περισσότερο έναν μουσικό που παίζει σε ένα μικρομεσαίο μαγαζί αλλά τραγουδάει αυτά που γουστάρει, παρά έναν μουσικό που συμβιβάζεται. Ναι ΟΚ, είμαι απέξω. Και σου μιλάω σαν "απέξω", γιατί αυτό είμαι.

    Στη δική σου περίπτωση βέβαια, εκτιμώ και θυμάμαι αυτό που είχες γράψει κάποτε "άλλο η δουλειά και άλλο το μετά" (ή κάπως έτσι, δε θυμάμαι). Αλλά δυστυχώς δεν είναι όλοι Ageres να το παραδεχτούν. Την υποκρισία δε γουστάρω.

    Αν λοιπόν σ' ακούσω να λες "παιδιά ελάτε στον Π....λη, είναι φοβερά", θα τ' ακούσεις
    ageras
    19.09.2006, 01:06
    Το μέλος jorge στις 19-09-2006 στις 01:03 έγραψε...
    Παράθεση:


    Στη δική σου περίπτωση βέβαια, εκτιμώ και θυμάμαι αυτό που είχες γράψει κάποτε "άλλο η δουλειά και άλλο το μετά" (ή κάπως έτσι, δε θυμάμαι). Αλλά δυστυχώς δεν είναι όλοι Ageres να το παραδεχτούν. Την υποκρισία δε γουστάρω.

    Αν λοιπόν σ' ακούσω να λες "παιδιά ελάτε στον Π....λη, είναι φοβερά", θα τ' ακούσεις




    vouliakis
    19.09.2006, 02:15
    Παράθεση:
    Τελικά βγάζουν φωνές τα fame-dreams show?

    Ναι... Η αλήθεια είναι ότι γνωρίζω αρκετούς (έχει συμβει και σε μένα) που αν τα πετύχουν κάνοντας ζάπιγκ, βγάζουν δυνατές φωνές (βρίζουν συνήθως) προτού αλλάξουν κανάλι...




    antonLOrd
    19.09.2006, 02:17
    Το μέλος vouliakis στις 19-09-2006 στις 02:15 έγραψε...
    Παράθεση:

    Παράθεση:
    Τελικά βγάζουν φωνές τα fame-dreams show?

    Ναι... Η αλήθεια είναι ότι γνωρίζω αρκετούς (έχει συμβει και σε μένα) που αν τα πετύχουν κάνοντας ζάπιγκ, βγάζουν δυνατές φωνές (βρίζουν συνήθως) προτού αλλάξουν κανάλι...







    .................... ....................
    ageras
    19.09.2006, 02:32
    Το μέλος vouliakis στις 19-09-2006 στις 02:15 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ναι... Η αλήθεια είναι ότι γνωρίζω αρκετούς (έχει συμβει και σε μένα) που αν τα πετύχουν κάνοντας ζάπιγκ, βγάζουν δυνατές φωνές (βρίζουν συνήθως) προτού αλλάξουν κανάλι...








    danny_torrance
    19.09.2006, 14:48
    Λοιπόν, εγώ είμαι αντίθετος με την πρακτική των ριάλιτι. Και πιστεύω
    πως ο καθένας έχει το δικό του μερίδιο στην υπόθεση. Φταίνε και οι
    παραγωγοί, φταίει κι αυτός που πάει και δηλωνει συμμετοχή, φταίει
    κι αυτός που τα βλέπει.

    Δηλαδή, πού έχει πάει αυτό το "τραγουδάω/παίζω μουσική γιατί μ' αρέσει"
    (χωρίς να θέλω να προσβάλω ή να κατακρίνω τον agera και όποιον άλλο ζει
    απ' αυτό, έτσι; ); Εγώ δεν μπορώ να πιστέψω ότι όλοι αυτοί που μπαίνουν εκεί μέσα
    (πόσο μάλλον όλοι αυτοί που κάνουν οντισιόν) αγαπούν να δημιουργούν μουσική
    -έτσι κι αλλιώς, και με το να τραγουδάς, μουσική δημιουργείς. Είναι
    διατεθειμένοι να μπουν εκεί, να γίνουν εμπόρευμα, να γίνουν θέαμα και όλα
    όσα είπατε περί αξιοπρέπειας κτλ. Πάνε για την προβολή.
    Κι αυτοί που τα φτιάχνουν, πάνε για το εμπόριο. Κι οι υπόλοιποι, τα βλέπουν.

    Το φαινόμενο προφανώς είναι διεθνές, όχι μόνο Ελληνικό. Και δε νομίζω ότι αυτό
    αποτελεί αιτιολογία, ούτε και το γεγονός ότι θέλουν να προωθηθούν. Γνώμη μου πάντα...
    Γιατί -φαντάζομαι κι εσείς- έχω δει και καλλιτέχνες που τραγουδάνε σε 2 τετραγωνικά
    χώρο, κι είναι και μεγαλύτεροι σε ηλικία απ' αυτούς, αλλά τους αρέσει αυτό που
    κάνουν. Και πιστέψτε με, το κάνουν πολύ πιο..."αγγιχτικά". Συγνώμη για τον
    αδόκιμο όρο, αλλά εννοούσα ότι σε αγγίζουν μέσα σου.

    Εγώ δε λέω, μπορεί σε πολλούς να αρέσει η φωνή της Ραλλίας πχ. Ειλικρινά, εμένα δε
    μ' άρεσε κανενός η φωνή. Υπερβολικό ή όχι, έτσι είναι πάντως. Και δεν επέλεξα καν
    να τους ακούσω από μόνος μου, παρά ήταν το μόνο που ακουγόταν γύρω μου...

    Αυτά, τσακώστε μια μπυρίτσα
    vasilis23
    19.09.2006, 14:49
    Παιδακια....εγω πιστευω ενα πραγμα...οπως λεει και ο Μανος δεν αλλαζει κατι ενα ριαλιτι και γενικοτερα τιποτα δεν μπορει να κανει εναν ανθρωπο να αλλαξει ευκολα....το θεμα ειναι πως δεν ειναι ολα μελι γαλα...και εννοοω με αυτο πως σε καθε ριαλιτι...δεν πανε ολοι ετσι...με αυτο το σκεπτικο δηλαδη!Αν ηταν ετσι τοτε τα ριαλιτι αυτου του ειδους θα ηταν...κοσμημα!!!Απλα η γνωμη μου ειναι οτι εξ αρχης εγινε το λαθος να μπουν λαθος ατομα στα ριαλιτι....η καλυτερα τα περισσοτερα γιατι τελικα υπυρξαν και παιδια που αξιζαν και αξιζουν ακομη....αλλα βλεπετε στο βωμο της τηλεθεασης θα προτιμησουν εναν Μαρτακη και τετοιους αλλους....σε λαθος ριαλιτι τελικα βρισκονται λαθος ατομα...!
    ageras
    19.09.2006, 14:56
    Το μέλος danny_torrance στις 19-09-2006 στις 14:48 έγραψε...
    Παράθεση:

    .

    Δηλαδή, πού έχει πάει αυτό το "τραγουδάω/παίζω μουσική γιατί μ' αρέσει" ..



    Κατ'αρχήν είναι σεβαστή η άποψη σου και σε πολλά σημεία έχεις δίκιο.Πες μου όμως..το θεωρείς απίθανο κάποιος που αγαπάει και παίζει μουσική να το έχει και ως επάγγελμα???Δηλαδή πιστεύεις οτι όποιος το κάνει επάγγελμα δεν αγαπάει την μουσική και δεν δημιουργεί???
    danny_torrance
    19.09.2006, 15:18
    Παράθεση:
    Πες μου όμως..το θεωρείς απίθανο κάποιος που αγαπάει και παίζει μουσική να το έχει και ως επάγγελμα???Δηλαδή πιστεύεις οτι όποιος το κάνει επάγγελμα δεν αγαπάει την μουσική και δεν δημιουργεί???


    Όχι βέβαια! Πιστεύω το ακριβώς αντίθετο, ότι είναι πολύ τυχερός κάποιος που κάνει αυτό
    που του αρέσει και μπορεί να ζει και απ' αυτό. Όλοι δε θέλουμε μια δουλειά που να μας
    αρέσει, να είναι αυτό που θέλουμε να κάνουμε;

    Απλά, εγώ λέω πως αυτοί δε μου δίνουν το αίσθημα του ότι πάνε γιατί τους αρέσει
    η μουσική, γιατί αυτό μπορούσαν να το κάνουν χωρίς να εκτίθενται στην οθόνη και
    χωρίς
    να χρειάζονται τη φήμη για να αγαπούν ό,τι κάνουν. Ναι, και βέβαια υπάρχουν
    τραγουδιστές που βγάζουν το ίδιο προς τα 'μένα, χωρίς να έχουν βγει από ριάλιτι.
    Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα νομίζω, και εξάλλου ούτε κι αυτό μ' αρέσει!

    Ξέρεις τι λέω; Δε θα ήμουν καθόλου αντίθετος με την ιδέα της "Μουσικής Ακαδημίας".
    Διαφωνώ με την άποψη πως δε χρειάζεται κάποιος δάσκαλος, γιατί απ' όλους παίρνεις
    κάτι, και μάλιστα κάτι που μπορεί να μην ήξερες. Να μπαίνανε εκεί πέρα, να κάνανε τα
    μαθήματά τους για όσο χρειαζόταν, να έβγαιναν με λίπασμα ρε παιδί μου. ΑΛΛΑ: όχι
    στην τηλεόραση! Ας ήταν απλά μια "ακαδημία", ένα σχέδιο χορηγούμενο από τις
    "εταιρίες που προστατεύουν τη μουσική". Τι λες κι εσύ, δε νομίζεις ότι από 'κει μπορεί
    να έβγαιναν κάποιοι που άξιζαν;

    ageras
    vasilis23
    19.09.2006, 15:24
    Ρε παιδια...εγω δεν κολλαω στην ακαδημια και στα ριαλιτι....εγω λεω γιατι να μην υπαρχει ενα ριαλιτι που απλα να δειχνει φωνητικες ικανοτητες των παιχτων?Γιατι να πρεπει να μενουν σε σπιτι δηλαδη?