ελληνική μουσική
    650 online   ·  210.857 μέλη

    Νέο album από τον Γιάννη Κότσιρα

    spiroos
    28.10.2006, 13:14
    Έλα ντε..Πως να τον πάρεις σοβαρά με τέτοιο εξώφυλλο...
    Πρόταση: Γιατί δεν πάτε οι τρεις-τεσσερίς σας, πόσοι είστε τέλος πάντων, για ένα καφέ να τα πείτε και απο κοντά και να αλληλοσυγχαρηθείτε για την αγάπη σας στον Κότσιρα, παρά γράφετε συνεχώς τα ίδια και τα ίδια σε αυτό το τόπικ..Αλλιώς προχωρήστε λίγο τη συζήτηση ή σταματήστε.Καταλάβαμε τη γνώμη σας..Φτάνει πια!
    Και μην απαντήσετε με το επιχείρημα: "Ποιός είσαι εσύ που θα μας πεις τι θα κάνουμε, δεν έχεις δικαίωμα γιατί δεν είσαι ο διαχειριστής του forum ή του MusicHeaven" απαντώ: Πρόταση κάνω, ως μέλος και τίποτέ άλλο. Γνώμη μου.
    Yperoptis
    28.10.2006, 13:37
    Αγαπητέ spiroos αν δεν κάνω λάθος εδώ είναι ένα topic για τον καινούριο δίσκο του Κότσιρα. Εσύ αφού βαριέσαι τι στο καλό θέλεις και μας λογοκρίνεις δεν το καταλαβαίνω? Έχεις κάποιο συμφέρον μήπως ή κανένα άλλο λόγο γενικά? Σου έφαγε τη γυναίκα ας πούμε ή κάτι τέτοιο? Εσύ άλλωστε έχεις περάσει σχεδόν από όλες τις συζητήσεις να δηλώσεις την αντιπάθειά σου με όλους τους τρόπους. Ακόμα και σε συζητήσεις που δεν είχαν θέμα τον Κότσιρα εσύ εκεί. Κολλημένος. Εμείς λοιπόν κάνουμε το αντίθετο στο σχετικό όμως topic. Τι σκας λοιπόν? Αν εκνευρίζεσαι τόσο ή μην επισκέπτεσαι την συζήτηση ή έστω βρες έναν τρόπο να τον εξαφανίσεις από προσώπου γης. Εμάς όμως μας αρέσει και θα συνεχίσουμε να τον ακούμε και να τον υποστηρίζουμε. Μπα σε καλό σου...
    Yperoptis
    28.10.2006, 13:42
    Κι επίσης κι εγώ θα μπορούσα να σου γράψω γιατί δεν μαζεύεστε οι τρεις- τέσσερις πόσοι είσαστε να πιείτε ένα καφέ να θάβετε τον Κότσιρα? Πληροφορία χωρίς χρέωση... Αν πάτε στα φλόκαφε δίνουν δώρο φτυάρι.
    sentoni
    28.10.2006, 14:50
    . . . yperopti . . . πολύ εύστοχα τα σχόλια σου . . . που ξημερώνεις . . . που τα βράδια σου περνάς . . . ;
    sentoni
    28.10.2006, 14:55
    Παράθεση:

    Το μέλος spiroos στις 28-10-2006 στις 13:14 έγραψε...

    Έλα ντε..Πως να τον πάρεις σοβαρά με τέτοιο εξώφυλλο...
    Πρόταση: Γιατί δεν πάτε οι τρεις-τεσσερίς σας, πόσοι είστε τέλος πάντων, για ένα καφέ να τα πείτε και απο κοντά και να αλληλοσυγχαρηθείτε για την αγάπη σας στον Κότσιρα





    . . . ρε συ έχεις φάει μεγάλο κόλλλλλλημα με το εξώφυλλο . . . άσε που οι 3 / 4 που αναφέρεις πίνουμε καφέ με τον Κότσιρα έτσι+αλλιώς !

    δεν αναρωτιέμαι που να'σαι . . . γιατί όπου κι αν πάω μαζί σε κουβαλάω !

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 28-10-2006 19:59 ]


    tolaruba
    28.10.2006, 14:59
    Παράθεση:

    Το μέλος Yperoptis στις 28-10-2006 στις 13:37 έγραψε...

    Εμάς όμως μας αρέσει και θα συνεχίσουμε να τον ακούμε και να τον υποστηρίζουμε. Μπα σε καλό σου...


    agapite yperopti xoris ixnos ironias apla epidi to exo aporia se rotao.Diladi esi 8a sinexisis na akoys ton kotsira akoma k an bgali ti megaliteri patata ton epoxon apla k mono epidi ine o kotsiras?
    valia1984
    28.10.2006, 15:03
    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 28-10-2006 στις 13:13 έγραψε...

    Πάντως έχουμε κάνει κάποιοι και σχόλια για την ερμηνεία του....




    βασικά εγώ αναφερόμουν στους κριτικούς όπως αυτή στο Δίφωνο και όχι σε σχόλια μελλόν του φόρουμ..
    αν και ουσιαστικό και για τα μέλη το ίδιο ισχύει για μένα..
    και αναφερόμενη σε εσένα εφόσον σχολίασες την ερμηνεία του η άποψή σου είναι σεβαστή
    maspa
    28.10.2006, 17:02
    Άκουσα το τραγούδι του Κότσιρα "Σ'αγαπάω" κι ομολογώ πως μ'άρεσε.....
    mousikofilh
    28.10.2006, 17:46
    Παράθεση:

    Το μέλος sentoni στις 28-10-2006 στις 14:55 έγραψε...

    . . . ρε συ έχεις φάει μεγάλο κόλλλλλλημα με το εξώφυλλο . . . άσε που οι 3 / 4 που αναφέρεις πίνουμε καφέ με τον Κότσιρα έτσι+αλλιώς !




    Μη λες τέτοια sentoni μου
    Γιατί θα αγριευτεί...
    Εγώ πλέων γελάω πολύ με το συγκεκριμένο άτομο...


    ΚΑΘΕ ΜΗΝΑΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ. . .

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 28-10-2006 20:00 ]


    mousikofilh
    28.10.2006, 18:24
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 28-10-2006 στις 17:02 έγραψε...

    Άκουσα το τραγούδι του Κότσιρα "Σ'αγαπάω" κι ομολογώ πως μ'άρεσε.....



    Στείλε μου το mail σου,να προσπαθήσω να σου τα στείλω.
    Τώρα μου έφεραν το cd(το είχα δανείσει)θα τα περάσω στο
    Pc και σου τα στέλνω.

    sindy-windy
    28.10.2006, 19:51
    Παράθεση:

    Το μέλος sentoni στις 28-10-2006 στις 10:10 έγραψε...

    . . . ρε maspa θα μας τρελάνεις ;
    Μας έχεις φάει τόσο καιρό ότι σου λείπει ο παλιός Γιάννης και θες φύλακα άγγελο κλπ κλπ κλπ εσύ δεν έχεις ακούσει το cd και βγάζεις το συμπέρασμα ότι δεν ακούγεται . . . . το μόνο που ακούς είναι κριτικές άλλων : ΠΡΟΣΓΕΙΩΣΟΥ

    moysikofilh - valia σταματήστε να ασχολείσται με τον κάθε άσχετο που έχει και άποψη για το Γιάννη . . . . ΕΛΕΟΣ !



    αγαπητο παπλωμα...η σεντονι....οτι εισαι....δικαιωμα του καθενος ειναι να θαυμαζει καποιο τραγουδιστη, ενταξει και εγω θαυμαζω το κοτσιρα αλλα ανθρωπος ειναι λογικο ειναι καποια δουλεια να μην βγει τοσο καλη!!!! απο εκει και περα, να δεχεσαι τις αποψεις των αλλων , αν θες να δεχονται και τις δικες σου ...μην εισαι τοσο αποτομος ή αποτομη (επειδη ουτε ονομα γραφεις) και να δεχεσαι και κατι διαφορετικο περα αποτα δικα σου πιστευω!!!!
    spiroos
    28.10.2006, 19:59
    Παράθεση:

    Το μέλος Yperoptis στις 28-10-2006 στις 13:37 έγραψε...

    Αγαπητέ spiroos αν δεν κάνω λάθος εδώ είναι ένα topic για τον καινούριο δίσκο του Κότσιρα. Εσύ αφού βαριέσαι τι στο καλό θέλεις και μας λογοκρίνεις δεν το καταλαβαίνω? Έχεις κάποιο συμφέρον μήπως ή κανένα άλλο λόγο γενικά? Σου έφαγε τη γυναίκα ας πούμε ή κάτι τέτοιο? Εσύ άλλωστε έχεις περάσει σχεδόν από όλες τις συζητήσεις να δηλώσεις την αντιπάθειά σου με όλους τους τρόπους. Ακόμα και σε συζητήσεις που δεν είχαν θέμα τον Κότσιρα εσύ εκεί. Κολλημένος. Εμείς λοιπόν κάνουμε το αντίθετο στο σχετικό όμως topic. Τι σκας λοιπόν? Αν εκνευρίζεσαι τόσο ή μην επισκέπτεσαι την συζήτηση ή έστω βρες έναν τρόπο να τον εξαφανίσεις από προσώπου γης. Εμάς όμως μας αρέσει και θα συνεχίσουμε να τον ακούμε και να τον υποστηρίζουμε. Μπα σε καλό σου...






    Σε αδικεί να αναμασάς λόγια άλλων... Γράψε τα links που γράφω για τον Κότσιρα και είναι άσχετα με το θέμα. Είπατε τη γνώμη σας, την ξαναείπατε, την ξαναματαείπατε, προχωρήστε λίγο. Όποιος έγραψε αρνητικά πέφτετε πάνω του αμέσως. Για να τελειώνουμε. Θέλω να μπαίνω στο τόπικ και να διαβάζω απόψεις για το δίσκο. Όχι όλο λατρείες και βρισίδια σε όσους λένε το αντίθετο. Φτίαξτε τόπικ "Η γνώμη σας για τον Κότσιρα" και το βουλώνω.
    Υ. Γ Άν μου έτρωγε την γκόμενα ο Κότσιρας θα είχα μεγάααλο πρόβλημα ύπαρξης...Ούτε στα πιο εφιαλτικά μου όνειρα αυτό.
    semplice
    28.10.2006, 20:15
    Παράθεση:

    Το μέλος Yperoptis στις 28-10-2006 στις 13:42 έγραψε...

    Κι επίσης κι εγώ θα μπορούσα να σου γράψω γιατί δεν μαζεύεστε οι τρεις- τέσσερις πόσοι είσαστε να πιείτε ένα καφέ να θάβετε τον Κότσιρα? Πληροφορία χωρίς χρέωση... Αν πάτε στα φλόκαφε δίνουν δώρο φτυάρι.



    Νομίζω πως μαζεύονται αρκετοί Yperoptis...δεν μας χωράνε ίσως όλα τα flocafe
    στην Ελλάδα.Για αυτό τον πίνουμε εδώ τον καφέ μας και τα λέμε.Να υπάρξει
    "αποσυμφόρηση"!!!
    Δεν ξέρω τι εννοείς με τη λέξη φτυάρι.Οποιος δεν έχει για Θεό του τον
    Κότσιρα κρατάει και ένα φτυάρι μαζί του δηλαδή?
    Εγω πάντως δεν κρατάω και να σου πω πως σε μερικά τραγούδια μου αρέσει
    ο Κότσιρας.Αλλά γενικώς δεν μπορώ να τον κατατάξω στους μεγάλους ερμηνευτές.
    Εχει πολλά κοινά με τον Χατζηγιάννη και πολλές φορές έτσι ..στυλιστικά,σαν ύφος ας πούμε τους μπερδεύω
    semplice
    28.10.2006, 20:22
    Παράθεση:

    Το μέλος spiroos στις 28-10-2006 στις 13:14 έγραψε...

    Έλα ντε..Πως να τον πάρεις σοβαρά με τέτοιο εξώφυλλο...
    .



    Εδω πως να μην συμφωνήσω??
    Γινεται να μην συμφωνήσω??)))))))))))

    Πολύ εύστοχο Σπύρο.Τα πάντα βγάζουν μια αισθητική.
    Δεν μπορούμε να πούμε ποιο από όλα έχει τη μεγαλύτερη σημασία
    όμως το συγκεκριμένο έχει να κάνει μάλλον με το κοινό
    στο οποίο απευθύνεται.(target group δεν το λένε?)
    maspa
    28.10.2006, 20:24


    Παράθεση:

    Το μέλος sentoni στις 28-10-2006 στις 10:10 έγραψε...

    . . . ρε maspa θα μας τρελάνεις ;
    Μας έχεις φάει τόσο καιρό ότι σου λείπει ο παλιός Γιάννης και θες φύλακα άγγελο κλπ κλπ κλπ εσύ δεν έχεις ακούσει το cd και βγάζεις το συμπέρασμα ότι δεν ακούγεται . . . . το μόνο που ακούς είναι κριτικές άλλων : ΠΡΟΣΓΕΙΩΣΟΥ





    Μου φαίνεται πως δεν έχεις παρακολουθήσει όλη τη συζήτηση και βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα. Πότε είπα κάτι τέτοιο και δεν το θυμάμαι; Είπα πως δεν ακούγεται; Δεν έτυχε να το ακούσω εγώ! Μη παραποιείς τα λόγια μου... καλύτερα να παραθέτεις ό,τι γράφω και να απαντάς.... Και ναι ακούω κριτικές, τις βρίσκω ενδιαφέρουσες μέχρι ένα σημείο, από κει και πέρα θα βγάλω δικά μου συμπεράσματα. Κι εμένα μ'αρέσει ο Κότσιρας αλλά δε φανατίζομαι σε σημείο που να δημιουργώ η ίδια ψευδαισθήσεις ότι μ'αρεσει κάτι. Είπα μια γνώμη που διάβασα και μετ'έπειτα τη δική μου γνώμη.... Αν διάβαζες πιο προσεχτικά θα καταλάβαινες ότι δε συμφωνούσα 100% με την κριτική....
    maspa
    28.10.2006, 20:26
    Παράθεση:

    Το μέλος mousikofilh στις 28-10-2006 στις 18:24 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 28-10-2006 στις 17:02 έγραψε...

    Άκουσα το τραγούδι του Κότσιρα "Σ'αγαπάω" κι ομολογώ πως μ'άρεσε.....



    Στείλε μου το mail σου,να προσπαθήσω να σου τα στείλω.
    Τώρα μου έφεραν το cd(το είχα δανείσει)θα τα περάσω στο
    Pc και σου τα στέλνω.




    Σ'ευχαριστώ!
    maspa
    28.10.2006, 20:33
    Παράθεση:

    Το μέλος sentoni στις 28-10-2006 στις 10:10 έγραψε...

    moysikofilh - valia σταματήστε να ασχολείσται με τον κάθε άσχετο που έχει και άποψη για το Γιάννη . . . . ΕΛΕΟΣ !




    sentoni γίνεσαι μισαλλόδοξη... Αυτό όμως κάνει μόνο κακό σε σένα. εγώ είπα μια γνώμη. Αν δε σ'αρέσει δικαιωμά σου κι αγνοησέ με. Με το ίδιο δικαίωμα που λες εσύ τα θετικά, με το ίδιο δικαίωμα λέει κάποιος και τα αρνητικά σχόλια.

    "Το να νικάς τον εαυτό σου είναι η πρώτη και η άριστη απ'όλες τις νίκες, ενώ το να νικιέσαι από τον εαυτό σου το χειρότερο και το πιο ατιμωτικό απ'όλα."
    Πλάτων

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : maspa στις 28-10-2006 20:35 ]


    semplice
    28.10.2006, 21:18
    Παιδιά κατάφερα με μεγάλη προσπάθεια να διαβάσω επιτέλους όλα τα posts από ολόκληρο το τόπικ που πραγματικά έγινε τεράστιο.
    Και θα ήθελα να πω τα εξής ...

    Θα ήθελα να μιλάμε σε αυτό το τόπικ και εδώ στο ΜΗ γενικότερα
    για δίσκους που μετα από χρόνια θα τους γράφαμε στο τόπικ
    ¨οι καλύτεροι ελληνικοί δίσκοι των τελευταιων δεκαετιών".

    Κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει με τον συγκεκριμένο δίσκο ,δηλαδή δεν πιστεύω
    πως μετά από χρόνια υπάρχουν πιθανότητες να γράψουμε για αυτόν.

    Και αυτό για τον εξής κυρίως λόγο.Υπάρχουν λοίπόν δημιουργοί και
    καλλιτέχνες που κάνουν έναν δίσκο για να βγάλουν χρήματα και άλλοι
    που γράφουν τα τραγούδια όπως τους τα υπαγορεύει η ψυχή τους και όχι για να είναι "in fashion",τα ηχογραφούν μόνοι τους -και δεν βγαίνει
    η δουλειά στο ευρύ κοινό μέχρι να ενδιαφερθεί (πολλές φορές ποτέ δεν
    ενδιαφέρεται) κάποια δισκογραφική εταιρεία.
    Η πρώτη κατηγορία χωρίς να κατηγορώ κανέναν και τίποτα(γιατί απλά
    και αυτοι πρέπει κάπως να ζήσουν)δεν με ενδιαφέρει διότι απλά
    δεν παράγει τη μουσική που μου αρέσει.Είναι απλά αυτό που (άλλοι σε πρωινάδικα κλπ) έχουν φροντίσει να θέλει ο κόσμος.Φυσικά αν ο πολύς κόσμος "ταιζόταν "με ποιοτική μουσική είμαι σίγουρος πως θα την αποζητούσε.
    Και αυτά τα ψευτοεπιχειρήματα " μα!!! πως να κάνεις κέφι με τέτοια μουσική"
    δεν τα δέχομαι καθόλου.Σε προηγούμενες δεκαετίες δηλαδή δεν διασκέδαζαν
    οι άνθρωποι με τη μουσική???Πιστέψτε με 100 φορές όσο εμείς!
    Πριν λίγες μέρες μιλούσα στο τηλέφωνο με ένα παλιό μέλος εξαιρετικό μουσικό εδώ μέσα και του έκανα την εξής (ναι κάπως ηλίθια) ερώτηση:

    ""Γιατί ο Χρήστος Λεοντής που μας έχει χαρίσει τόσο όμορφες μελωδίες δεν συνθέτει πια τίποτα?"

    Την απάντηση την ξέρετε ή την υποθέτετε :"Μα βγάζει αλλά εμείς δεν μπορούμε να τα ακούσουμε αυτά που βγάζει διότι δεν ενδιαφέρονται οι εταιρείες"


    Oσο για τον Γιαννη τον Κοτσιρα που τον συμπαθώ και με είχε συγκινήσει πριν
    από αρκετά χρόνια με την "Αλεξάνδρεια" της Ε.Ρεμπόυτσικα μάλλον δεν επέλεξε τον δύσκολο δρόμο αλλα δεν πρέπει να του παρουμε και το κεφάλι για αυτό.

    Μουσικούς χαιρετισμούς σε όλους


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 28-10-2006 21:28 ]


    sentoni
    29.10.2006, 12:13
    Παράθεση:

    αγαπητο παπλωμα...η σεντονι....οτι εισαι....δικαιωμα του καθενος ειναι να θαυμαζει καποιο τραγουδιστη, ενταξει και εγω θαυμαζω το κοτσιρα αλλα ανθρωπος ειναι λογικο ειναι καποια δουλεια να μην βγει τοσο καλη!!!! απο εκει και περα, να δεχεσαι τις αποψεις των αλλων , αν θες να δεχονται και τις δικες σου ...μην εισαι τοσο αποτομος ή αποτομη (επειδη ουτε ονομα γραφεις) και να δεχεσαι και κατι διαφορετικο περα αποτα δικα σου πιστευω!!!!




    . . . απ' όσο ξέρω τα στοιχεία του καθενός δεν είναι υποχρεωτικά και δεν καταλαβαίνω τα ειρωνικά σχόλια σου για το πάπλωμα και το σεντόνι ! Όσο για τα πιστεύω των άλλων τα σέβομαι όμως δεν ανέχομαι το κατηγορώ όπως και το δικό σου "λογικο ειναι καποια δουλεια να μην βγει τοσο καλη " που γράφεις . . . . και γράφεις όχι την αποψή σου αλλά του συνόλου ! Πες δεν μου αρέσει απλά . . . και όχι για την δουλειά του . . . λυπάμαι γιατί νόμιζα ότι κάποιοι είναι πιο ώριμοι !

    δεν αναρωτιέμαι που να'σαι . . . γιατί όπου κι αν πάω μαζί σε κουβαλάω !

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 29-10-2006 12:24 ]


    sentoni
    29.10.2006, 12:23
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 28-10-2006 στις 20:24 έγραψε...



    Παράθεση:

    Το μέλος sentoni στις 28-10-2006 στις 10:10 έγραψε...

    . . . ρε maspa θα μας τρελάνεις ;
    Μας έχεις φάει τόσο καιρό ότι σου λείπει ο παλιός Γιάννης και θες φύλακα άγγελο κλπ κλπ κλπ εσύ δεν έχεις ακούσει το cd και βγάζεις το συμπέρασμα ότι δεν ακούγεται . . . . το μόνο που ακούς είναι κριτικές άλλων : ΠΡΟΣΓΕΙΩΣΟΥ





    Μου φαίνεται πως δεν έχεις παρακολουθήσει όλη τη συζήτηση και βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα. Πότε είπα κάτι τέτοιο και δεν το θυμάμαι; Είπα πως δεν ακούγεται; Δεν έτυχε να το ακούσω εγώ! Μη παραποιείς τα λόγια μου... καλύτερα να παραθέτεις ό,τι γράφω και να απαντάς.... Και ναι ακούω κριτικές, τις βρίσκω ενδιαφέρουσες μέχρι ένα σημείο, από κει και πέρα θα βγάλω δικά μου συμπεράσματα. Κι εμένα μ'αρέσει ο Κότσιρας αλλά δε φανατίζομαι σε σημείο που να δημιουργώ η ίδια ψευδαισθήσεις ότι μ'αρεσει κάτι. Είπα μια γνώμη που διάβασα και μετ'έπειτα τη δική μου γνώμη.... Αν διάβαζες πιο προσεχτικά θα καταλάβαινες ότι δε συμφωνούσα 100% με την κριτική....





    . . . ήμουν ξεκάθαρη απ' την αρχή δεν καταλαβαίνω την επίθεσή σου ! Το ότι δεν άκουσες το cd σημαίνει ότι πρόσεξα πάρα πολύ τι έγραφες τόσο καιρό γι'αυτό και βγήκα εκτός εαυτού . . . δεν είπα κάτι εκτός απο τα δικά σου σχόλια ! Και συγνώμη για το ότι εγώ θέλω να 'χω δική μου γνώμη και άποψη . . . και όχι των άλλων ! Άσε που τ' άκουσα και από την mousikofilh για χάρη σου . . .