ελληνική μουσική
    749 online   ·  210.869 μέλη

    Απαγορεύεται η εξομολόγηση στα σχολεία

    gazakas
    07.09.2006, 21:44
    Ιστορία Πρώτη:

    Σε ένα σχολείο υπάρχουν αρκετοί μαθητές που είναι μέλη της ΚΝΕ. Έτσι λοιπόν νιώθουν συχνά την ανάγκη να έρθουν σε επαφή με τον καθοδηγητή τους για να συζητήσουν ιδεολογικά ζητήματα και τρόπους δράσης. Γι' αυτό το σχολείο συνεννοήθηκε με τους υπευθύνους της τοπικής οργάνωσης της ΚΝΕ και κάθε μήνα τα παιδιά μπορούν να αφήσουν το μάθημα και να έχουν μίνι πολιτικές συσκέψεις με τα μέλη του Κόμματος (ένα είναι το Κόμμα) που τους επισκέπτονται.

    Ιστορία Δεύτερη:

    Σε ένα Λύκειο των Αμπελοκήπων (Αθήνα) οι οπαδοί του Παναθηναϊκού αποτελούν το 90% των μαθητών. Καθώς είναι γνωστή η παθολογική τους αγάπη για την ομάδα τους (ΠΑΟ-Θρησκεία-Θύρα 13) έχουν φτιάξει μια λέσχη φιλάθλων του Παναθηναϊκού στο σχολείου τους και κάθε δυο-τρεις εβδομάδες συσκέπτονται -όποιος θέλει φυσικά- εν ώρα μαθημάτων για τον επόμενο εντός έδρας αγώνα της ομάδας τους.

    Ιστορία Τρίτη:

    Σε Γυμνάσιο της Ροδόπης όπου οι μουσουλμάνοι μαθητές είναι συντριπτικά περισσότεροι έρχεται κάθε δύο μήνες μουσουλμάνος ιερωμένος για να συζητήσει κατά τη διάρκεια των μαθημάτων με όποιο ομόδοξό του επιθυμεί τις θρησκευτικές του ανησυχίες. Φυσικά η Διεύθυνση του σχολείου δεν έχει κανένα πρόβλημα.


    Φυσικά πρόκειται για τρεις φανταστικές ιστορίες που θα μπορούσαν να γίνουν εύκολα δεκατρείς ή πενηντατρείς, όλες τους όμως σε ένα παρόμοιο σκηνικό. Και μη μου πείτε ότι ο Χριστιανισμός ή έστω οποιαδήποτε θρησκεία είναι κάτι πολύ σοβαρό. Προφανώς είναι, αλλά μόνο για τους πιστούς της. Για ένα Κνίτη το ίδιο σοβαρό πράγμα είναι το Κόμμα ή για κάποιον φανατικό οπαδό ομάδας η ίδια η ομάδα τους. Είναι θέμα οπτικής γωνίας. Είμαι σίγουρος ότι όσοι είναι υπέρμαχοι της εξομολόγησης στα σχολεία ή έστω λένε με ένα μπλαζέ ύφος: "Και τι σας πειράζει αν εξακολουθήσει να γίνεται εκεί;" θα κατακεραύνωναν πρακτικές σε σχολεία σαν αυτές που περιέγραψα παραπάνω. Γιατί άραγε;

    Εργάζομαι ως εκπαιδευτικός δύο χρόνια -τον πρώτο χρόνο σε Γυμνάσιο και τον δεύτερο σε Λύκειο- και κατά σύμπτωση και τις δύο φορές ήρθε ιερωμένος στο σχολείο για να εξομολογήσει όσους μαθητές ήθελαν. Η δική μου εμπειρία συμβαδίζει με αυτή του yiannisyiannis: όσα παιδιά πήγαιναν για εξομολόγηση το έκαναν για να χάσουν μάθημα (έστω ότι κάποια είχαν την επιθυμία αυτή ανάμικτη με μια δόση περιέργειας). Βέβαια, κάποιος μπορεί να πει είτε ότι είμαι απόλυτος είτε ότι απλά έτυχε να μη δω ευσεβείς να προσέρχονται για εξομολόγηση. Αμφιβάλλω, αλλά έστω ότι υπάρχουν ευσεβείς μαθητές που θέλουν να εξομολογηθούν. Τι τους εμποδίζει να το κάνουν εκτός σχολείου; Μήπως αυτοί οι μαθητές δεν πηγαίνουν στην εκκλησία από μόνοι τους; Μήπως δεν είναι λίγο-πολύ ήδη ενεργά μέλη της εκκλησίας; Ποιος ο λόγος να προσέρχεται λοιπόν εξομολόγος στο σχολείο;

    Με αρέσει πάντως που τόσοι πολλοί είναι λάβροι εναντίον της 'απαγόρευσης" αυτής. Σιγά ρε παιδιά, θα νομίσουμε ότι έχουμε χούντα! Δηλαδή, κατ' εσάς, όλα στο σχολείο θα πρέπει να επιτρέπονται; Όλα; Αν επιμένετε τόσο, αναρωτηθείτε τι θα λέγατε αν οι φανταστικές ιστορίες που παράθεσα ήταν αληθινές.

    Η εξομολόγηση είναι μια από τις ομορφότερες εκφάνσεις του χριστιανισμού όταν διακατέχεται από την αγάπη και τη μετάνοια και όχι από τον εξαναγκασμό και το φόβο, αλλά δεν χρειάζεται, δεν έχει θέση, στη σχολική διαδικασία...
    jorge
    07.09.2006, 22:25
    Το μέλος meltica στις 07-09-2006 στις 20:47 έγραψε...
    Παράθεση:

    Όχι δεν βγήκε μια τέτοια απόφαση. Η εκτενής αναλυσή μου είναι επειδή κάποιοι εκφράζονταν κάπως εχθρικά και πιστεύω με άγνοια σχετικά με τους ψυχολόγους


    Όχι, καμία σχέση. Άλλωστε έγραψα πως "Σέβομαι το ρόλο του και τη συγκεκριμένη επιστήμη". Απλά - επιμένω - πως κάποιοι μαθητές (ελάχιστοι, αλλά κάποιοι) θα δυσκολευτούν να τον προσεγγίσουν. That's all.
    meltica
    08.09.2006, 00:10
    Το μέλος Giorgos_arazei στις 07-09-2006 στις 13:49 έγραψε...
    Παράθεση:

    Πες τα ρε zefuros!

    Καλα,τι ειν αυτα που λενε μερικοι εδω?Τι σχεση μπορει να εχει ο παιδοψυχολογος με τον πνευματικο?Οταν κατι σε απασχολει και θες να επικοινωνησεις με καποιον που ναι παραπανω απο φιλος σου-αυτο που λεμε οτι "θες να καταφυγεις καπου αλλου,περα απ την ανθρωπινη βοηθεια-καταφευγεις στο Θεο ή στον Βουδα ή στον Αλαχ.



    Μπορεί να υπερέβαλλα Jorge έχεις δίκιο. Την παράθεση την έβαλλα για να δείξω ότι δεν ήσουν ο μόνος που μου έδωσες το έναυσμα να γράψω το κατεβατό μου. Μην βγει τώρα ο giorgos_arazei και λέει εγώ δεν είπα αυτό, είπα το άλλο κ.τ.λ.
    jorge
    08.09.2006, 00:52
    ΟΚ, ας πιούμε μια μπύρα
    billy_cobham_2005
    08.09.2006, 01:05
    Το μέλος jorge στις 08-09-2006 στις 00:52 έγραψε...
    Παράθεση:

    ΟΚ, ας πιούμε μια μπύρα



    Ante giati to myalo kamia fora flikarei apo ta polla polla.......
    Sthn ygeia sas kyrie diaxeirista einai kai giortines meres!!!
    Na pame na eksomologithoume sto onoma ths agias mpyras....
    Pame sto S.E.F. na kanoume mia spondh
    Giorgos_arazei
    08.09.2006, 01:15
    *meltica
    Δεν μπορουμε να συνενοηθουμε εδω μεσα καθολου μου φαινεται...ποιος ειπε οτι θα βγω και θα παρω πισω αυτα που ειπα?Οχι μονο δεν τα παιρνω πισω αλλα τα υποστηριζω περισσοτερο!Το θεμα ειναι καθαρα δογματικο. Τι ψαχνεις να βρεις αν δεν πιστευεις? Εγω λεω πνευματικο, εσυ ψυχολογο! Εδω θα βγαλει ο καθενας το προβλημα του?
    Dj_kerveros
    08.09.2006, 01:19
    Κατ' αρχήν θεωρώ σωστή κίνηση την απαγόρευση της εξομολόγησης στα σχολεία. Δεν νομίζω ότι έχει κάποιο ουσιώδη λόγο να υπάρχει! Παρ' όλα αυτά διακρίνω μία δόση τραγικής ειρωνείας! Το ίδιο υπούργείο που φέτος "σταύρωσε" χιλιάδες μαθητές αφήνοντας τους έξω από πανεπιστήμια και τει, προσπαθεί να παίξει το ρόλο του μεταρυθμιστή κάνοντας τέτοιου είδου βελτιώσεις! Τί να πει κανείς! Μήπως είναι η πρώτη φορά που βλέπουμε κάτι τετοιο σε αυτό τον τόπο?! Αλλά ας μην ξεφύγουμε από το θέμα.
    sintorin
    08.09.2006, 10:38
    Το μέλος Dj_kerveros στις 08-09-2006 στις 01:19 έγραψε...
    Παράθεση:

    Κατ' αρχήν θεωρώ σωστή κίνηση την απαγόρευση της εξομολόγησης στα σχολεία. Δεν νομίζω ότι έχει κάποιο ουσιώδη λόγο να υπάρχει! Παρ' όλα αυτά διακρίνω μία δόση τραγικής ειρωνείας! Το ίδιο υπούργείο που φέτος "σταύρωσε" χιλιάδες μαθητές αφήνοντας τους έξω από πανεπιστήμια και τει, προσπαθεί να παίξει το ρόλο του μεταρυθμιστή κάνοντας τέτοιου είδου βελτιώσεις! Τί να πει κανείς! Μήπως είναι η πρώτη φορά που βλέπουμε κάτι τετοιο σε αυτό τον τόπο?! Αλλά ας μην ξεφύγουμε από το θέμα.


    Kalo tha eitan na anoiges ena kainourgio thema epano stous mathites pou emeinan ekso apo panepistimio.
    annie_86
    08.09.2006, 12:34
    Το μέλος dimko στις 06-09-2006 στις 12:07 έγραψε...
    Παράθεση:

    Σε κλειστά κοινωνικά σύνολα όπως τα σχολεία δεν υπάρχει εθελοντισμός, παρά μόνο για αστείο. Είναι ευνόητες οι ψυχολογικές πιέσεις που ασκούνται.

    Πραγματικά, δεν χρειάζεται να συμβαίνει κάτι τέτοιο, αλλά και αυτό είναι πολύ λίγο. Αυτό που πρέπει να γίνει είναι κατάργηση των θρησκευτικών, της πρωινής προσευχής, και ξεκρέμασμα των εικόνων από τους τοίχους.



    Συμφωνώ απόλυτα! Μόνο στην Ελλάδα και στην Κύπρο ισχύουν όλα αυτά. Και άλλες χώρες έχουν 'επίσημες θρησκείες' αλλά σε καμία άλλη χώρα δεν αναγκάζονται τα παιδιά να κάνουν προσευχή κάθε μέρα στο σχολείο, να διδάσκονται μόνο για τον ορθόδοξο χριστιανισμό(οποιαδήποτε αναφορά σε άλλη θρησκεία έχει σκοπό να δείξει πόσο λάθος είναι σε σχέση με τη δική μας θρησκεία) κτλ. Καλά έκανε το υπουργείο. Και για να μην παρεξηγηθώ, εγω πιστεύω στο χριστιανισμό, απλώς δε συμφωνώ με τον τρόπο με τον οποίο το κράτος τον επιβάλλει.

    Βρέθηκα μια φορά σε μια τάξη με άτομα από όλο τον κόσμο-Ισπανούς, Γάλλους, Ιταλούς, Αμερικάνους, κτλ...και έτυχε να μιλάμε για το συγκεκριμένο θέμα. Ήταν η πρώτη φορά που κατάλαβα ότι μόνο εδώ γίνεται έτσι. Και στη συγκεκριμένη ομάδα είδα άτομα που πιστεύουν πραγματικά. Μέχρι και μια κόρη καθολικού ιερέα από την Ιταλία δεν πίστευε στα αυτιά της! Η θρησκεία και η εκπαίδευση είναι δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα.

    Γνώμη μου....
    sintorin
    08.09.2006, 13:02
    Etsi akrivos einai annie_86. Den eithela na po tipota epano se auto, giati eimai apo ekso kai den eithela na prokaleso kamia arnitiki antidrasi edo mesa, ala efoson to theteis, to diaveveono oti etsi opos ta les einai. I alithia einai oti sta mona krati opou einai opos stin Ellada kai Kupro, einai se ola ta mousoulmanika krati.
    Zefuros
    08.09.2006, 20:36
    Loipon, epeidh to kourasame polu to thema, tha stathw sto sxolio toy jorxe...... pame na pioyme kamia mpura na ampelofyllosofisoyme me thn isixia mas


    by the way, proxtes sto SEF htan polu wraia, pigainetai oso prolabainete