ελληνική μουσική
    599 online   ·  210.873 μέλη

    Παιδεία και Εκκλησία: Ο παρατεταμένος ελληνικός Μεσαίωνας

    gazakas
    20.11.2006, 17:52
    Αφού λοιπόν ηρέμησα ας διατυπώσω κι εγώ την πρότασή μου σχετικά με τη διδασκαλία των θρησκευτικών στη δημόσια εκπαίδευση. Πρώτα-πρώτα, θα ήθελα να ορίσω το πλαίσιο μέσα στο οποίο εντάσσω τις παρακάτω σκέψεις μου:
    Ένα μάθημα θρησκευτικών είναι κυρίως και κατά βάση ένα μάθημα για μια θρησκεία. Όλα τα άλλα είναι εκ του περισσού (για να μην πω και εκ του πονηρού). Με εξαίρεση την περίπτωση ενός θρησκειολογικού προσανατολισμού που θα μετέτρεπε το μάθημα στην πραγματικότητα σε μια ιστορία των θρησκειών και σε μια σύγκριση των υπαρχουσών, το μάθημα αυτό δεν μπορεί παρά να έχει ομολογιακό και κατηχητικό χαρακτήρα. Τι άλλο εξάλλου μπορεί να γεμίσει 10 ή 6 ή 3 χρόνια διδασκαλίας του;
    Όσο για τις αιτιάσεις σχετικά με αποκλεισμό της "καθ' ημάς παράδοσης" -όρο που μάλλον λόγω κάποιου νοητικού προβλήματος αδυνατώ να συλλάβω τόσο το πλήρες μεγαλείο του όσο και τη στενή του σχέση με τα θρησκευτικά- είναι προσβλητικές κυρίως για την ίδια τη χριστιανική πίστη αν αποτελούν επιχείρημα για τη διατήρηση της διδασκαλίας του Ορθόδοξου Χριστιανισμού στα σχολεία. Δηλαδή υποβιβάζεται η αξία του μαθήματος αυτού σε μάθημα πνευματικής και πολιτιστικής κληρονομιάς μόνο και μόνο για να υποστηριχθεί η διατήρησή του; Εξάλλου, υπάρχουν και άλλα μαθήματα μέσα από τα οποία μπορούν να γευθούν ΟΛΟΙ οι μαθητές -συμπεριλαμβανομένων και των ετερόδοξων, ετερόθρησκων και άθρησκων που δεν παρακολουθούν το μάθημα των θρησκευτικών- τα νάματα της "καθ' ημάς παραδόσεως": Αρχαία και Νέα Ελληνική Γλώσσα, Κείμενα Νεολληνικής Λογοτεχνίας, Ιστορία, Μουσική, Καλλιτεχνικά. Αν θεωρείτε πως σήμερα δε διδάσκονται όλα αυτά σωστά, να διορθώσουμε τα αναλυτικά προγράμματα. Αν πάλι δεν σας φτάνουν αυτά, δε θα είχα αντίρρηση να υπάρχει και μάθημα -να δω όμως πώς θα οργανωθεί κάτι τέτοιο- περί Ελληνικής παράδοσης και πολιτιστικής κληρονομιάς. Μη μου λέτε όμως ότι τα θρησκευτικά υπάρχουν επειδή η Ορθοδοξία είναι παράδοσή μας!
    Επίσης, δε μπορούμε να συγκρίνουμε ένα μάθημα που αφορά ένα από τα πιο προσωπικά (και για να μην ακούσω αηδίες περί "idiot", "idiocy", το εννοώ αυτό ως προϊόν ελεύθερης επιλογής μας και βούλησης) μας στοιχεία, τη θρησκευτική πίστη, με τα υπόλοιπα υποχρεωτικά γνωστικά αντικείμενα. Ή θα δεχθούμε την ελευθερία βούλησης στο θέμα αυτό και θα κινηθούμε αναλόγως ή θα πρέπει να πούμε ξεκάθαρα ότι επιβάλλεται η υποχρεωτική (διάβαζε: με το ζόρι) παρακολούθηση των θρησκευτικών. Δεν είναι δυνατόν να ισχυριζόμαστε ότι κάτι τέτοιο (δηλ. , η ελευθερία επιλογής) θα μπορούσε να επεκταθεί και στα υπόλοιπα μαθήματα, ανάλογα με τα γούστα του μαθητή ή των γονιών!

    Παρ' όλ' αυτά, αυτό δε σημαίνει ότι προτιμώ αναφανδόν την κατάργηση των θρησκευτικών. Δέχομαι ότι η ελληνική κοινωνία δεν είναι έτοιμη για κάτι τέτοιο και, κυρίως, ότι υπάρχει ένα ευρύ consensus που ακόμα θεωρεί αποδεκτή τη διδασκαλία του μαθήματος -ακόμα και από τους αλλόδοξους, που θα προτιμούσαν τα δικά τους θρησκευτικά, παρά καθόλου. Αυτό που θα πρότεινα είναι το εξής:
    -Σοβαρή διερεύνηση και διάλογος διαρκείας μέσα στην κοινωνία με τη συμμετοχή οπωσδήποτε εκπροσώπων και των πιστών άλλων θρησκειών εν Ελλάδι για να διαπιστωθούν τα όποια προβλήματα σε σχέση με τη διδασκαλία του μαθήματος αυτού.
    -Χαρακτηρισμός του μαθήματος εξ ολοκληρίαν ως προαιρετικού (αυτό σημαίνει ότι οι γονείς με μια απλή δήλωση θα μπορούν να ζητήσουν απαλλαγή του τέκνου τους από το μάθημα ανεξαρτήτως θρησκεύματος -ας τα βρουν με την Εκκλησία τους ή όποιον άλλο θρησκευτικό οργανισμό όπου ανήκουν αν αυτή η συμπεριφορά τους θεωρείται απαράδεκτη για πιστό). Στο Λύκειο θα μπορούσε να επιλέγει ο ίδιος ο μαθητής χωρίς σύμφωνη γνώμη των γονέων.
    -Διδασκαλία διαφορετικών "θρησκευτικών" για τους μαθητές που ανήκουν σε διαφορετική θρησκεία (ακόμα και δόγμα). Οι μουσουλμάνοι να διδάσκονται, αν επιθυμούν, τη θρησκεία τους, οι βουδιστές τη δική τους κοκ. Θα μου πείτε ότι εδώ μπορούν να προκύψουν πρακτικές δυσκολίες, αλλά μπορεί με σωστή οργάνωση κάποια στιγμή να επιτευχθεί και αυτό.
    -Απαλλαγή του μαθήματος από κάθε σχέση με βαθμολόγηση-ελέγχους-απολυτήρια. Δεν είναι δυνατόν να βαθμολογείται κάποιος στα θρησκευτικά και αυτό να επηρεάζει μάλιστα ακόμα και την επαγγελματική του αποκατάσταση!
    -Διδασκαλία του μαθήματος την πρώτη ή την τελευταία ώρα των μαθημάτων.
    -Ενίσχυση της εμφύσησης στα παιδιά ενός πνεύματος ανεξιθρησκείας, ενάντιου στη μισαλλοδοξία, και αδελφοσύνης μεταξύ όλων των πολιτών και γενικότερα όλων των ανθρώπων, έτσι ώστε να μη θεωρείται απόβλητος όποιος δεν ανήκει στην εκάστοτε επικρατούσα θρησκεία -ή έστω δεν παρακολουθεί κάποιο από τα προσφερόμενους κύκλους μαθημάτων θρησκευτικών στο σχολείο.


    Ίσως να παραλείπω κάτι, αλλά νομίζω ότι σε γενικές γραμμές σχεδόν όλοι θα μπορούσαν να είναι ικανοποιημένοι με τα παραπάνω. Εξάλλου, αφού όλοι είστε υπέρμαχοι της δημοκρατίας θα πρέπει να έχετε υπόψη ότι ο συμβιβασμός είναι βασικό της χαρακτηριστικό.
    Vangelis86
    20.11.2006, 17:57
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 20-11-2006 στις 16:37 έγραψε...


    Υ.Γ. Αλήθεια έχετε ανοίξει κανένα σχολικό βιβλίο θρησκευτικών να δείτε τι γράφεται και πως; Δεν είναι τόσο τραγικά όσο νομίζετε!



    Ναι και μου πεσαν τα μαλλια.Σ' εκεινο το σημειο ειδικα που λεει αν πρεπει να φοβομαστε τον Σατανα.Και απανταει ο Ιερεας η συγγενης του παιδιου που ρωταει, πως εφοσον πιστευουμε στον Χριστο οχι.Λοιπον εγω δεν θελω να δωσω σε κανεναν το δικαιωμα να παιζει με το μυαλο του παιδιου μου οπως επαιζαν και με το δικο μου και μεχρι τα 12 δεν μπορουσα να κλεισω ματι μεχρι να βγει ο ηλιος.Στο δημοτικο τα θρησκευτικα πρεπει να καταργηθουν.Τι θα πει να ξερει το παιδι που να πιστεψει?Δεν εχει την αναγκη να πιστεψει σε θρησκεια σ' αυτην την ηλικια.Αφηστε τα παιδια να ειναι παιδια.Εδω εμεις δεν ξερουμε που να πιστεψουμε και δεν καταλαβαινουμε ενα μεγαλο μερος της χριστιανικης διδασκαλιας, τι να καταλαβει το 8χρονο? Ο Χριστος σε ενηλικες δεν απευθυνοταν?ενηλικες δεν βαφτιζε?εκανε ποτε κηρυγμα στα παιδια?
    prosilios
    20.11.2006, 18:02
    Παράθεση:
    Ίσως να παραλείπω κάτι, αλλά νομίζω ότι σε γενικές γραμμές σχεδόν όλοι θα μπορούσαν να είναι ικανοποιημένοι με τα παραπάνω. Εξάλλου, αφού όλοι είστε υπέρμαχοι της δημοκρατίας θα πρέπει να έχετε υπόψη ότι ο συμβιβασμός είναι βασικό της χαρακτηριστικό.


    μάλλον δεν διαβασες τι λέει ο Βενιζέλος για τα θρησκευτικά και την διδασκαλια τους...
    το ζητημα είναι λυμένο εκ προοιμίου οσον αφορα την προαιρετικοτητα του μαθηματος.

    έγγραφη αίτηση των γονιων και τε΄λος.

    κατα τα άλλα η ιδιωτικη θρησκεια είναι γεγονος αγνωστο στον Ελλαδικο χωρο...

    δεν υπηρξε ποτε,δεν θα υπαρξει ποτε...

    και σαν ημασταν σκλαβοι απ την πιστη μας ξεχωριζαμε από τους καταχτητές...

    αντιλαμβανομαι την συγχυση...ειναι διαχυτη γυρω μας ...

    θα κατακάτσει ο κουρνιαχτος κι η αναμπουμπουλα και θα ξεχωρίσει κι ο καθαρός ουρανός από τη θολούρα και το καθαρό νερό απ τη λασπη ...
    Orfeus
    20.11.2006, 18:04
    Παράθεση:

    Το μέλος prosilios στις 20-11-2006 στις 17:39 έγραψε...

    αγαπητέ Ορφέα,(που θα επιδιώξω να σε πετυχω σε καποια σου εμφανιση-κατα πρτιμηση σε μπαράκι-)


    Για να με πετύχεις, θα πρέπει να ξέρεις πολύ καλό σημάδι, γιατί κινούμαι συνεχώς.


    Παράθεση:

    Το μέλος prosilios στις 20-11-2006 στις 17:39 έγραψε...

    όποιος θέλει να μείνει σε τούτα εδώ τα χώματα, όπου κακιά σκουριά δεν πιάνει...

    πάντα με τη θεοσέβεια θα συναντηθεί... σκεπτόμενοι κι αμφισβητίες υπήρξαμε ανέκαθεν.. αθρησκοι και πολυ περισσότερο άθεοι ποτέ...

    παλιά το λέγαμε Ασκληπιό, Ποσειδώνα και Αθηνά .. τώρα το λέμε Αγ. Αναργύρους, Αη Νικόλα (Αγιε Νικολα παρακαλω σε στα πέλαγα ολα γαλήνη δώσε) και Τρεις Ιεράρχες....


    Σ’ αυτά τα χώματα μένω κι εγώ, αλλά θεοσέβεια κατ’ εμένα δεν σημαίνει σώνει και καλά Ιησούς και τρεις (αλλά ούτε και εκατόν τρεις) ιεράρχες.

    Παράθεση:

    Το μέλος prosilios στις 20-11-2006 στις 17:39 έγραψε...

    "απλώς" ήρθε ο Χριστός (που τον περιμεναν κι οι δικοι μας φιλοσοφοι) και ξεμπερδεψε λιγο τον γριφο του Προμηθέα, ως από μηχανής θεός, λύνοντας την τραγωδία της ανθρώπινης ύπαρξης....


    Ο Ιησούς δεν “ήρθε απλώς”. Μας τον φέρανε. Μας τον έκαναν εισαγωγή και μας καπέλωσαν!!!

    Παράθεση:

    Το μέλος prosilios στις 20-11-2006 στις 17:39 έγραψε...

    όποιος θέλει να βαδίσει στα βήματα των ευρωλυγούρηδων (κατα Ζουράρι)... χρειάζεται λίγη τόνωση της αυτοπεποίθησης και του ηθικού με κάποιο "καθ ημάς" ελιξήριο ....


    Αυτό δεν με αφορά!!! Άσε δηλαδή που αυτό το "καθ’ ημάς" θέλει ανάλυση…

    gazakas
    20.11.2006, 18:13
    Προσήλιε, διάβασα τι λέει ο Ευ. Βενιζέλος. Αν έμπαινες στον κόπο να παραθέσεις και από που πήρες τα όσα λέει θα διαπίστωνε ο καθένας ότι αυτά δεν ανήκουν ούτε σε νόμο ούτε σε υπουργική απόφαση, αλλά σε μια ομιλία που εκφώνησε το 2000. Το πρόβλημα λοιπόν δεν έχει λυθεί. Αν θες να ξέρεις αυτό που ισχύει σήμερα είναι ότι οι ΔΥΟ γονείς του μαθητή θα πρέπει να δηλώσουν εγγράφως ότι το παιδί τους δεν είναι ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ για να μην παρακολουθήσει το μάθημα.

    Όσο για την ιδιωτική θρησκεία, απορώ με το κόλλημά σου. Που μιλάω για ιδιωτική θρησκεία; Σιγά σιγά, θα μας πεις ότι ζητάμε να κλείσουν και οι ναοί!!!

    ΥΓ. Πάω για τάβλι. Τα λέμε μετά...
    maspa
    20.11.2006, 18:13
    Παράθεση:

    Το μέλος gazakas στις 20-11-2006 στις 17:52 έγραψε...


    Ένα μάθημα θρησκευτικών είναι κυρίως και κατά βάση ένα μάθημα για μια θρησκεία.


    Δεν είναι μάθημα για ΜΙΑ θρησκεία. Λέγεται θρησκευτικα, όχι χριστιανισμός, ορθοδοξία κ.λπ. Εξάλλου στο λύκειο διδαχτήκαμε κι άλλες θρησκείες.(εγώ δηλαδή)
    prosilios
    20.11.2006, 18:15
    ας γινει ενα τοπικ να δουμε ποιοι και αν μας έφεραν τον Ιησού και μας καπελωσαν...

    αλλα θα ξεκινησουμε από τα βασικά δλδ απο το τι πραγματικά είχαμε όταν ήλθε ο Ιησούς και μπόλιασε την "αγριέλαιον εις καλλιέλαιον"

    εκει θα γελάσει ο κάθε πικραμένος...

    τα περι της υποχρεωτικότητας των θρησκευτικών μάλλον τα διευθετησαμε...

    πάμε παρακάτω κύριοι συντονισταί...



    maspa
    20.11.2006, 18:20
    Παράθεση:

    Το μέλος Vangelis86 στις 20-11-2006 στις 17:57 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 20-11-2006 στις 16:37 έγραψε...


    Υ.Γ. Αλήθεια έχετε ανοίξει κανένα σχολικό βιβλίο θρησκευτικών να δείτε τι γράφεται και πως; Δεν είναι τόσο τραγικά όσο νομίζετε!



    Ναι και μου πεσαν τα μαλλια.Σ' εκεινο το σημειο ειδικα που λεει αν πρεπει να φοβομαστε τον Σατανα.Και απανταει ο Ιερεας η συγγενης του παιδιου που ρωταει, πως εφοσον πιστευουμε στον Χριστο οχι.Λοιπον εγω δεν θελω να δωσω σε κανεναν το δικαιωμα να παιζει με το μυαλο του παιδιου μου οπως επαιζαν και με το δικο μου και μεχρι τα 12 δεν μπορουσα να κλεισω ματι μεχρι να βγει ο ηλιος..


    Κι εσύ;

    Παράθεση:

    Τι θα πει να ξερει το παιδι που να πιστεψει?Δεν εχει την αναγκη να πιστεψει σε θρησκεια σ' αυτην την ηλικια.Αφηστε τα παιδια να ειναι παιδια.Εδω εμεις δεν ξερουμε που να πιστεψουμε και δεν καταλαβαινουμε ενα μεγαλο μερος της χριστιανικης διδασκαλιας, τι να καταλαβει το 8χρονο? Ο Χριστος σε ενηλικες δεν απευθυνοταν?ενηλικες δεν βαφτιζε?εκανε ποτε κηρυγμα στα παιδια?



    Ο Χριστός είχε πει"αφήστε τα παιδιά να έρχονται σε μένα". Δηλαδή τα παιδιά δεν έχουν ψυχή; Δεν το καταλαβαίνω αυτό.
    Και κάθε άλλο από κακό μπορούν να αποκομήσουν από τη διδασκαλία των θρησκευτικών. Ακόμη κι αντικειμενικά να το δούμε, η ορθοδοξία έχει πολλά καλά να μάθει στα παιδιά.
    Orfeus
    20.11.2006, 18:23
    Παράθεση:

    Το μέλος prosilios στις 20-11-2006 στις 18:15 έγραψε...

    ας γινει ενα τοπικ να δουμε ποιοι και αν μας έφεραν τον Ιησού και μας καπελωσαν...

    αλλα θα ξεκινησουμε από τα βασικά δλδ απο το τι πραγματικά είχαμε όταν ήλθε ο Ιησούς και μπόλιασε την "αγριέλαιον εις καλλιέλαιον"

    εκει θα γελάσει ο κάθε πικραμένος...

    τα περι της υποχρεωτικότητας των θρησκευτικών μάλλον τα διευθετησαμε...

    πάμε παρακάτω κύριοι συντονισταί...





    Υπάρχουν σχετικά topics για την θρησκεία. Δεν χρειάζεται κι άλλο ένα.
    Μουσικό site είμαστε. Πόσα θρησκευτικά topics θα έχουμε;


    sintorin
    20.11.2006, 18:24
    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 20-11-2006 στις 18:23 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος prosilios στις 20-11-2006 στις 18:15 έγραψε...

    ας γινει ενα τοπικ να δουμε ποιοι και αν μας έφεραν τον Ιησού και μας καπελωσαν...

    αλλα θα ξεκινησουμε από τα βασικά δλδ απο το τι πραγματικά είχαμε όταν ήλθε ο Ιησούς και μπόλιασε την "αγριέλαιον εις καλλιέλαιον"

    εκει θα γελάσει ο κάθε πικραμένος...

    τα περι της υποχρεωτικότητας των θρησκευτικών μάλλον τα διευθετησαμε...

    πάμε παρακάτω κύριοι συντονισταί...





    Υπάρχουν σχετικά topics για την θρησκεία. Δεν χρειάζεται κι άλλο ένα.
    Μουσικό site είμαστε. Πόσα θρησκευτικά topics θα έχουμε;





    sumfono......
    Vangelis86
    20.11.2006, 18:30
    Και τι τους ειπε οταν πηγαν σ' αυτον? Ακολουθηστε με ή καείτε στην κόλαση?Που κολλαει το αν εχουν ψυχή? Ψυχη εχει μόνο οποιος διδάσκεται θρησκευτικά?Δεν την χρειάζονται την θρησκέια.Περισσότερο κακό κανει παρά καλό και αυτο γιατι δεν ειναι σε θεση να την καταλάβουν.
    maspa
    20.11.2006, 18:30
    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 20-11-2006 στις 18:04 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος prosilios στις 20-11-2006 στις 17:39 έγραψε...

    "απλώς" ήρθε ο Χριστός (που τον περιμεναν κι οι δικοι μας φιλοσοφοι) και ξεμπερδεψε λιγο τον γριφο του Προμηθέα, ως από μηχανής θεός, λύνοντας την τραγωδία της ανθρώπινης ύπαρξης....


    Ο Ιησούς δεν “ήρθε απλώς”. Μας τον φέρανε. Μας τον έκαναν εισαγωγή και μας καπέλωσαν!!!



    Δεν ήρθε απλώς; Δηλαδή ποιός μας τον έφερε;Οι Εβραίοι; Ο Χριστός κι η Παναγία, εδώ μέσα τα έχω "δει" όλα..... Δηλαδή για να πιστέψει κάποιος πως υπάρχει Θεός έπρεπε να είναι Έλληνας κι όχι Ιουδαίος;
    Όταν κάποιος από τους μαθητές του Ιησού πήγε σ' Αυτόν και του είπε πως θέλει κάποιος Έλληνας να τον δει, Εκείνος είπε "αυτός είναι ο λαός που θα με δοξάσει". Σε απλά ελληνικά, συγνώμη αν παρερμήνευσα κάτι. (Όποιος γνωρίζει κάτι σχετικά ας με διορθώσει σε τυχόν λάθη μου).
    maspa
    20.11.2006, 18:34
    Παράθεση:

    Το μέλος Vangelis86 στις 20-11-2006 στις 18:30 έγραψε...

    Και τι τους ειπε οταν πηγαν σ' αυτον? Ακολουθηστε με ή καείτε στην κόλαση?Που κολλαει το αν εχουν ψυχή? Ψυχη εχει μόνο οποιος διδάσκεται θρησκευτικά?Δεν την χρειάζονται την θρησκέια.Περισσότερο κακό κανει παρά καλό και αυτο γιατι δεν ειναι σε θεση να την καταλάβουν.



    Μα αυτό ακριβώς!Η θρησκεία μας δεν είναι κάτι που εξηγείται με τη λογική.Είμαστε πολύ "μικροί" για να τα κατανοήσουμε όλα. Ακόμη κι ο διάβολος όταν ήταν άγγελος προσπάθησε να φτάσει πάνω από Αυτόν και "τιμωρήθηκε". Υπάρχουν όρια.
    Orfeus
    20.11.2006, 18:37
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 20-11-2006 στις 18:30 έγραψε...

    Δεν ήρθε απλώς; Δηλαδή ποιός μας τον έφερε;Οι Εβραίοι; Ο Χριστός κι η Παναγία, εδώ μέσα τα έχω "δει" όλα..... Δηλαδή για να πιστέψει κάποιος πως υπάρχει Θεός έπρεπε να είναι Έλληνας κι όχι Ιουδαίος;
    Όταν κάποιος από τους μαθητές του Ιησού πήγε σ' Αυτόν και του είπε πως θέλει κάποιος Έλληνας να τον δει, Εκείνος είπε "αυτός είναι ο λαός που θα με δοξάσει". Σε απλά ελληνικά, συγνώμη αν παρερμήνευσα κάτι. (Όποιος γνωρίζει κάτι σχετικά ας με διορθώσει σε τυχόν λάθη μου).



    Υπάρχουν αρκετά topics για να διαβάσεις διάφορες απόψεις πάνω σ' αυτό.
    maspa
    20.11.2006, 18:40
    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 20-11-2006 στις 18:37 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 20-11-2006 στις 18:30 έγραψε...

    Δεν ήρθε απλώς; Δηλαδή ποιός μας τον έφερε;Οι Εβραίοι; Ο Χριστός κι η Παναγία, εδώ μέσα τα έχω "δει" όλα..... Δηλαδή για να πιστέψει κάποιος πως υπάρχει Θεός έπρεπε να είναι Έλληνας κι όχι Ιουδαίος;
    Όταν κάποιος από τους μαθητές του Ιησού πήγε σ' Αυτόν και του είπε πως θέλει κάποιος Έλληνας να τον δει, Εκείνος είπε "αυτός είναι ο λαός που θα με δοξάσει". Σε απλά ελληνικά, συγνώμη αν παρερμήνευσα κάτι. (Όποιος γνωρίζει κάτι σχετικά ας με διορθώσει σε τυχόν λάθη μου).



    Υπάρχουν αρκετά topics για να διαβάσεις διάφορες απόψεις πάνω σ' αυτό.



    Όπως; Ένα link αν μπορούσες να μου δώσεις.....
    Orfeus
    20.11.2006, 18:48
    Μπες στο forum/Φιλοσοφικές Συζητήσεις, γράψε στο πεδίο αναζήτησης "Ιησούς" πάτα το enter και θα σου δώσει πολλά.


    prosilios
    20.11.2006, 18:50
    τα τρια τεσσερα τελευταια χρονια εξελισσεται ενας πολυ ενδιαφερων διαδικτυακος διαλογος μεταξυ ορθοδοξων και νεοπαγανιστων σε αρκετούς ιστοχώρους

    αλλα και μεταξυ των διαφορων ομαδων νεοπαγανιστων....(εκει να δεις μισαλλοδοξια ..η Λουκα μπροστα τους είναι μουγκη και άλαλη)

    μια πρωτη ιδεα τι παιζεται (από την χριστιανική άποψη) μπορεις να δεις εδώ:

    www.arhaioplixia.org

    και στα διαφορα φορα γινεται χαμός

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : prosilios στις 20-11-2006 19:02 ]


    Astron
    20.11.2006, 19:01
    Δεν ξέρω αν είμαι ο μόνος που το αναρωτιέται, αλλά τί σχέση έχει ο παγανισμός και οι νεοπαγανιστές με την κουβέντα μας;
    prosilios
    20.11.2006, 19:05
    εκανε μια νυξη ο Ορφεας για το ποιος μας εφερε τον χριστιανισμό ...

    Παράθεση:
    Ο Ιησούς δεν “ήρθε απλώς”. Μας τον φέρανε. Μας τον έκαναν εισαγωγή και μας καπέλωσαν!!!


    αυτές ειναι οι αποψεις των νεοπαγανιστων,δωδεκαθειστων,αρχαιοπληκτων ή οπως αλλιως θέλεις...


    Astron
    20.11.2006, 19:13
    Το να προσπαθείς να μειώσεις τις απόψεις των συνομιλητών σου συγκρίνοντάς τους με παγανιστές, αρχαιόπληκτους, δωδεκαθεϊστές το θεωρώ απαράδεκτο.
    Ακόμα και αν στις απόψεις τους υπάρχουν στοιχεία που χρησιμοποιούν οι συγκεκριμένες ομάδες, δεν έχεις το δικαίωμα να κολλάς τέτοιες ταμπέλες.

    Να απαντάς λοιπόν με επιχειρήματα όπως έκαναν οι περισσότεροι συνομιλητές μας μέχρι τώρα.