ελληνική μουσική
    467 online   ·  210.874 μέλη

    Παιδεία και Εκκλησία: Ο παρατεταμένος ελληνικός Μεσαίωνας

    prosilios
    20.11.2006, 19:20
    διακρίνω καποιον εκνευρισμό;

    χαλαρωσε..

    όταν θιγεται κατι που θεωρω ως ιερο,θα απαντησω επιχειρηματολογωντας

    αυτο κανει και ο ιστοχωρος στον οποίο παρέπεμψα...






    maspa
    20.11.2006, 19:26
    Λοιπόν, τώρα θα πάρω τη δική μου θέση πάνω στο θέμα(αυτή τη φορά χωρίς να αντικρούσω τα λεγόμενα κανενός, όπως έκανα μέχρι στιγμής! )

    Όπως προείπα, η ορθοδοξία, αντικειμενικά να το δεί κανείς, έχει να προσφέρει πολλά καλά στα παιδιά που τη διδάσκονται και στα σχολεία ως μέρος των θρησκευτικών κι έξω από αυτά. Η ορθοδοξία δε μας προτρέπει να "βγάζουμε ο ένας το μάτι του άλλου" ούτε να "λιθοβολούμε τις ανήθικες γυναίκες". Θα έπρεπε να είμαστε κι ευχαριστημένοι που ειμαστε κομμάτι ενός κράτους, του οποίου επίσημο θρήσκευμα είναι η ορθοδοξία(δε λέω απλά χριστιανισμός, γιατί υπάρχει κι ο καθολικισμός) που υποστηρίζει την ελεύθερη βούληση του ανθρώπου. Κι αν κάποιος θεωρεί πως σα χώρα είμαστε "πίσω" επειδή συγχέουμε κράτος και θρησκεία, κατ' εμέ δεν ισχύει. Διότι, και το επίσημο θρήσκευμα μας, όπως είπα πριν υποστηρίζει την ελευθερία του ατόμου και, η Ελλάδα φέρει το δημοκρατιικό πολίτευμα, σύμφωνα με το οποίο έχουμε το δικαίωμα ελεύθερου λόγου. Ένα κράτος που στηρίζει την ελευθερία(!) σε πολιτικό και θρησκευτικό(εν μέρει) επίπεδο βρίσκεται στο "μεσαίωνα"; Και πολύ προχωρημένοι είμαστε!

    @ Orfeus
    Ευχαριστώ για την παραπομπή

    @prosilios
    Αυτό περί παγανισμού μπορείς να το αναλύσεις λίγο;(Το έχω ξανακούσει και δεν έχω καταλάβει περί τίνος πρόκειται).
    Astron
    20.11.2006, 19:28
    Προς Προσήλιο

    Κανέναν εκνευρισμό δε νιώθω, απλά λέω το αυτονόητο ότι δεν είναι σωστό να συγκρίνεις τους συνομιλητές σου με ομάδες που χαρακτηρίζονται αρνητικά (όπως "αρχαιόπληκτοι")
    Άλλωστε δεν επιχειρηματολογείς όταν μας παραπέμπεις σε site αντιπαράθεσης ορθοδόξων και παγανιστών. Απ' όσο γνωρίζω δεν υπάρχει ούτε ένας παγανιστής στην συζήτησή μας ενώ ορθόδοξοι υπάρχουν αρκετοί.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 20-11-2006 19:31 ]


    tsagkarousianos
    20.11.2006, 19:32
    Παράθεση:

    Το μέλος prosilios στις 20-11-2006 στις 19:05 έγραψε...

    εκανε μια νυξη ο Ορφεας για το ποιος μας εφερε τον χριστιανισμό ...

    Παράθεση:
    Ο Ιησούς δεν “ήρθε απλώς”. Μας τον φέρανε. Μας τον έκαναν εισαγωγή και μας καπέλωσαν!!!


    αυτές ειναι οι αποψεις των νεοπαγανιστων,δωδεκαθειστων,αρχαιοπληκτων ή οπως αλλιως θέλεις...





    Καλησπέρα........
    Παρακολούθησα το τόπικ όσο μπορούσα γιατι δεν συμμετείχα απο την αρχή......
    Στις επόμενες ημέρες θα το διαβάσω ολοκληρωτικά και πιο εκτεταμένα για να δω τις απόψεις σας και τα λεγόμενα σας.......
    Ξεκινόντας με τη σκέψη και την άποψη οτι δεν υπάρχει σε καμιά συζήτηση φιλοσοφικού περιεχομένου τάδε έφη βλέπω οτι έχουν αρχίσει και μπερδεύονται έννοιες, απόψεις, και άλλα πολλά...............
    Όμως αγαπητοί μου συνταξιδιώτες θέλω να σας θέσω κάποια ερωτήματα.......

    1) Υπάρχει ή δεν υπάρχει παγανιστικό στοιχείο μέσα στον Χριστιανισμό ??
    2) Ποιός μπορεί να μου δώσει έναν ορισμό για το τι είναι Χριστιανισμός.....??
    3) Πώς ο Χριστιανισμός ξεκίνησε......και πως εδραιώθηκε...???
    4) Δεν μας το έφεραν στην Ελλάδα....???? Είστε σίγουροι....????
    (ξαναλέω δεν έχω διαβάσει όλες τις σελίδες του τόπικ και δεν ξέρω ακριβώς τι έχει λεχθεί σε ορισμένες σελίδες..)

    Και μην ξεχνάτε..........Όποιος Ξέρει Δεν Μιλά.....Και Όποιος Μιλά Δεν Ξέρει.
    Απόψεις εκφράζουμε.....το ξαναλέω κατ' εμένα δεν υπάρχει Τάδε Έφη....

    Γένοιτο.....
    prosilios
    20.11.2006, 19:34
    Παράθεση:


    @prosilios
    Αυτό περί παγανισμού μπορείς να το αναλύσεις λίγο;(Το έχω ξανακούσει και δεν έχω καταλάβει περί τίνος πρόκειται).




    paganus:o άνθρωπος της εξοχης ,ο χωριατης-κοινη ριζα με τα δικα μας παγανα,τα ξωτικά

    ουσιαστικά είναι η πολυθειστική θρησκεια των στοιχειων της φύσης,με πολλα στοιχεια δεισιδαιμονίας.

    στους βυζαντινους χρονους χρησιμοποιηθηκε σκωπτικα για να χαρακτηρισει τους εναπομειναντες εθνικους-ειδωλολάτρες.
    semplice
    20.11.2006, 19:47
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 20-11-2006 στις 19:13 έγραψε...

    Το να προσπαθείς να μειώσεις τις απόψεις των συνομιλητών σου συγκρίνοντάς τους με παγανιστές, αρχαιόπληκτους, δωδεκαθεϊστές το θεωρώ απαράδεκτο.
    Ακόμα και αν στις απόψεις τους υπάρχουν στοιχεία που χρησιμοποιούν οι συγκεκριμένες ομάδες, δεν έχεις το δικαίωμα να κολλάς τέτοιες ταμπέλες.
    Να απαντάς λοιπόν με επιχειρήματα όπως έκαναν οι περισσότεροι συνομιλητές μας μέχρι τώρα.



    Παύλο την Παρασκευή βρeθήκαμε στο ίδιο τραπέζί στο Ρακάδικο και εν μέσω εξαιρετικής παρέας και κλίματος περάσαμε πολύ όμορφα.
    Η αίσθησή που μου δημιουργήθηκε πως είσαι πολύ συμπαθητικός,αν και δεν προλάβαμε να μιλήσουμε σχεδόν καθόλου ,απλά είμαι και λίγο φυσιογνωμιστής.
    ΔΕΝ θα ήθελα σε καμία περίπτωση όμως το γεγονός πως σε έχω γνωρίσει από κοντά να με εμποδίζει να εκφράζω ανεπηρέαστα τις απόψεις μου.
    Και εξηγούμαι(διότι τις 3 τελευταίες μέρες ήταν εξαιρετικά δύσκολη για μένα η πρόσβαση στο NEt)

    Είναι λοιπόν εξαιρετικά άδικο να λες στον προσήλιος(τον οποίον σημειωτέον δεν γνωρίζω καθόλου προσωπικά) :

    "Το να προσπαθείς να μειώσεις τις απόψεις των συνομιλητών σου συγκρίνοντάς τους με παγανιστές, αρχαιόπληκτους, δωδεκαθεϊστές το θεωρώ απαράδεκτο. Ακόμα και αν στις απόψεις τους υπάρχουν στοιχεία που χρησιμοποιούν οι συγκεκριμένες ομάδες, δεν έχεις το δικαίωμα να κολλάς τέτοιες ταμπέλες.
    Να απαντάς λοιπόν με επιχειρήματα όπως έκαναν οι περισσότεροι συνομιλητές μας μέχρι τώρα."

    Από όλα όσα έχω διαβάσει τα ποστ του (νομίζω όλα)πότέ δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο.

    Οπως και πιο πριν που διάβαζα στο τόπικ κάτι σαν να πήρε το μάτι μου για "ανεμόμυαλους".Που πήγαινε αλήθεια αυτό??\Αλλά πολύ ψύχραιμα ο πρόσήλιος το προσπέρασε ,μη θέλοντας να προχωρήσει σε προσωπικές αντιπαραθέσεις άνευ ουσίας.ΚΑι τελικα δεν νομίζω ΠΑύλο πως το μέλος προσήλιος έχει να κάνει με τίποτα από τα παρπαπάνω από αυτά που του προσάπτεις.Σκέφτηκες ομως εσύ ποτέ ποτέ μήπως ο τρόπος γραφής σου δεν ειναι ο καταλληλότερος?
    Εάν μάλιστα λες σε κάποιον πως αυτος ο ίδιος κάποιον "προσβάλλει" ενώ δεν το κάνει ,εσύ ο ίδιος τον διαβάλλεις και αυτό είναι κάτι που αν και δεν το γράφουν οι κανονισμοί του site πρέπει να το σεβαστούμε.
    Πιστεύω επίσης πως ο ρόλος του συντονιστή θα έπρεπε να ήταν πιο εξισορροπητικόςμε την έννοια πως ο ίδιος ο συντονιστής θα έπρεπε ίσως να κρατάει μια πιο μετριοπαθή στάση απέναντι στις διαφωνίες που προκύπτουν.
    Να μην γινεται δηλαδή βασιλικότερος του βασιλέωςΤο λέω και στον Ορφέα αυτό και όχι μόνο σε σένα.

    Τέλος επαναλαμβάνω πως τη γνωμη μου θα την γράφω όσο σκληρή και να είναι και προς όλους.Και αν σε κάποιους πάψω να είμαι συμπαθητικός ή γίνω ακόμα λαο αντιπαθής λόγω της δικής τους εμπάθειας δεν με νοιάζει.Προτεραί'οτητα λοιπόν στην ελευθερη έκφραση όλων των απόψεων χωρίς έμμεσες ή αμεσες προσωπικές επιθέσεις.Αυτό προτείνω.




    "Θέλω να κάνω έγχρωμη και ανεξίτηλη μουσική σαν και τον πίνακα του Θεόφιλου που είδαμε σ΄ένα καφενείο στο Βόλο"

    ΜΑΝΟΣ ΛOΪΖΟΣ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 20-11-2006 19:59 ]


    prosilios
    20.11.2006, 19:49
    Αστρον, δεν εχει νόημα να μπουμε στο αχαρο "σου ειπα-μου ειπες"...

    θα ανέβουν χωρίς λογο οι τονοι και τα γραδα του θυμικού...


    ήσυχα κι απλά ,θα καταθέσουμε ,οσο δε βαριομαστε, ότι εχει ο καθείς στο δισάκι του,χωρίς να θίγει ο ένας τα ιερά του άλλου...


    Τσαγκ. παγανιστικο στοιχειο με τη λαογραφικη εννοια θα βρεις σε όλο τον κόσμο.

    όπως και στοιχεια του αρχαιου πολιτισμού στις ορθοδοξες τελετές,στην ποιητική,στην διοικηση κλπ

    δεν ειμαστε λαός ασυνεχής..κατοικούμε εδώ ως αυτόχθονες...


    όσον περι του "Όποιος Ξέρει Δεν Μιλά.....Και Όποιος Μιλά Δεν Ξέρει. " του αγαπημένου μου Λάο Τσε....

    η σιωπή ,κυρίως του νοός και όχι τόσο των χειλέων, είναι δύσκολο άθλημα ...

    και αν κάποιος ανηκει στην παραπάνω κατηγορία ,σιγουρα δεν έχει την αναγκη ή την περιεργεια της διαδικτυακής περιπλάνησης...

    σε καθε περίπτωση ευχαριστώ για την υπενθύμιση...

    με χαρά θα άφηνα τον διάλογο αν κάποιος είχε την διάθεση και τις γνώσεις να πει τα πραγματα απο την πλευρά της καθ ημάς Παραδόσεως...

    άμα τη εμφανίσει του θα σιωπήσω ....


    ρωτάς τι ειναι Χριστιανισμός..ειδικα εσενα η απάντηση που υπαρχει στο μπλογκ που ανοιξα μολις χθες θα σε ενδιαφέρει....


    για τα πως και γιατι του εκχριστιανισμού των Ελλήνων σε επόμενο ποστ....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : prosilios στις 20-11-2006 19:57 ]


    maspa
    20.11.2006, 19:50
    Παράθεση:

    Το μέλος prosilios στις 20-11-2006 στις 19:34 έγραψε...

    Παράθεση:


    @prosilios
    Αυτό περί παγανισμού μπορείς να το αναλύσεις λίγο;(Το έχω ξανακούσει και δεν έχω καταλάβει περί τίνος πρόκειται).




    paganus:o άνθρωπος της εξοχης ,ο χωριατης-κοινη ριζα με τα δικα μας παγανα,τα ξωτικά

    ουσιαστικά είναι η πολυθειστική θρησκεια των στοιχειων της φύσης,με πολλα στοιχεια δεισιδαιμονίας.

    στους βυζαντινους χρονους χρησιμοποιηθηκε σκωπτικα για να χαρακτηρισει τους εναπομειναντες εθνικους-ειδωλολάτρες.



    Κι ένα παραδειγματάκι αν σου είναι εύκολο! Για παράδειγμα μία δεισιδαιμονία τους, κάτι;



    @tsagkarousianos

    Παράθεση:

    1) Υπάρχει ή δεν υπάρχει παγανιστικό στοιχείο μέσα στον Χριστιανισμό ??
    2) Ποιός μπορεί να μου δώσει έναν ορισμό για το τι είναι Χριστιανισμός.....??
    3) Πώς ο Χριστιανισμός ξεκίνησε......και πως εδραιώθηκε...???
    4) Δεν μας το έφεραν στην Ελλάδα....???? Είστε σίγουροι....????



    Επειδή βλέπω πως τα ερωτήματα που έχεις θέσει τα θέτεις ρητορικά, μήπως να δώσεις απαντήσεις κιόλας να καταλάβουμε τη θέση σου;
    Ειδικά το πρώτο, παρουσιάζει ενδιαφέρον, μιας και μόλις έμααθα από τον prosilio τι ειναι περίπου
    prosilios
    20.11.2006, 20:00
    παραδειγμα παγανισμου: θεος Ηλιος,θεα Σελήνη,Νυμφες και Νηρηίδες,ημιθεοι ποταμοί Ιλισσός-Κηφισσός.

    Orfeus
    20.11.2006, 20:06
    Παράθεση:

    Το μέλος prosilios στις 20-11-2006 στις 19:05 έγραψε...

    εκανε μια νυξη ο Ορφεας για το ποιος μας εφερε τον χριστιανισμό ...

    Παράθεση:
    Ο Ιησούς δεν “ήρθε απλώς”. Μας τον φέρανε. Μας τον έκαναν εισαγωγή και μας καπέλωσαν!!!


    αυτές ειναι οι αποψεις των νεοπαγανιστων, δωδεκαθειστων, αρχαιοπληκτων ή οπως αλλιως θέλεις...





    Δεν έχω καμιά απολύτως σχέση με αυτές τις ταμπέλες που "μαντρώνεις" τις απόψεις μου και αυτό είναι κάτι που το έχω δηλώσει ξανά και σε άλλα topics με παρόμοιο περιεχόμενο συζήτησης.

    Το ξεκαθάρισα Προσήλιε;



    semplice
    20.11.2006, 20:11
    Παράθεση:

    Το μέλος prosilios στις 20-11-2006 στις 20:00 έγραψε...

    παραδειγμα παγανισμου: θεος Ηλιος,θεα Σελήνη,Νυμφες και Νηρηίδες,ημιθεοι ποταμοί Ιλισσός-Κηφισσός.




    Αγαπητέ προσήλιε εγω δεν μπορώ ομως ακόμα να κάνω την σύνδεση
    του παγανισμού με τις απόψεις των μελών που υποστηρίζουν(λανθασμένα πιστέυω)) πως Ελληορθόδοξη Παράδοση και Ελλάδα-Ελληνισμός είναι πολυ διαφορετικά πράγματα.
    Δεν είδα σε ποιο σημείο υποστήριξαν πως η Σελήνη είναι θεά κλπ...
    Με συγχωρείς αλλά μάλλον κάπως άστοχο ήταν αυτο..Εκτός αν καταφέρεις και το εξηγήσεις.Εγω πάντως για την ώρα δεν το καταλαβαίνω...


    prosilios
    20.11.2006, 20:12
    αγαπητε Ορφέα,δεν ηταν στις προθέσεις μου να σε εντάξω οπουδήποτε..

    απλα σημειωσα πως αυτες τις απόψεις τις εκφραζουν ΚΑΙ κάποιες ομαδες,στις οποιες εχει κατατεθεί ήδη ο αντίλογος όπου και παρέπεμψα.
    Orfeus
    20.11.2006, 20:13
    Παράθεση:

    Το μέλος semplice στις 20-11-2006 στις 19:47 έγραψε...

    Πιστεύω επίσης πως ο ρόλος του συντονιστή θα έπρεπε να ήταν πιο εξισορροπητικός με την έννοια πως ο ίδιος ο συντονιστής θα έπρεπε ίσως να κρατάει μια πιο μετριοπαθή στάση απέναντι στις διαφωνίες που προκύπτουν.
    Να μην γινεται δηλαδή βασιλικότερος του βασιλέως. Το λέω και στον Ορφέα αυτό και όχι μόνο σε σένα.


    Σε συγχαίρω για το θάρρος σου που τολμάς να "τη λες" στους συντονιστές.


    Orfeus
    20.11.2006, 20:16
    Να εξηγήσω όμως ευθύς αμέσως προς όλους τους υπόλοιπους, ότι το παραπάνω, είναι μόνο μια αναφορά σε άλλο topic και ο Σέμπλιτσε το ξέρει.
    semplice
    20.11.2006, 20:23
    Να διορθωσω στο προηγουμενο ποστ μου για να μην κάνω τροποποιησεις.
    Τωρα που τα διαβασα προσεκτικοτερα ο προσήλιος έγραψε για

    "νεοπαγανιστικές" απόψεις όχι για "παγανιστικές".
    Αυτά περί ήλιου ,σελήνης κλπ ήταν οι "παγανιστικές".
    Οι νεοπαγανιστικές ποιες είναι ?Εγω προσωπικά θα ανατρέξω σε κείμενα
    διότι κάτι έχω στο μυαλό μου.Εχω μια υποψία για το τι μπορεί να σημαινει
    ..αλλά πρέπει να ανατρέψω σε Κείμενα και μετά θα πω τη γνώμη μου.
    Ισως μάλιστα στα "σύγχρονα" λεξικά να μην αναφέρεται η λέξη αν και έχει
    ως πρώτο συνθετικό το νεο-.Δεν μπορώ όμως να πω τίποτα ακόμα..
    ΘΑ επανέλθω μετά από σχετική έρευνα του όρου.
    maspa
    20.11.2006, 20:26
    Παράθεση:

    Το μέλος prosilios στις 20-11-2006 στις 20:00 έγραψε...

    παραδειγμα παγανισμου: θεος Ηλιος,θεα Σελήνη,Νυμφες και Νηρηίδες,ημιθεοι ποταμοί Ιλισσός-Κηφισσός.




    Αυτά τα "πιστεύω" ανήκουν στην αρχαιότητα!
    Όντως δε νομίζω πως κάποιος έκανε νύξη για κάτι από τα παραπάνω. Πάντως ευχαριστώ για την επεξήγηση.
    Παράθεση:



    Παράθεση:
    --------------------------------------------------------------------------------


    Το μέλος semplice στις 20-11-2006 στις 19:47 έγραψε...

    Πιστεύω επίσης πως ο ρόλος του συντονιστή θα έπρεπε να ήταν πιο εξισορροπητικός με την έννοια πως ο ίδιος ο συντονιστής θα έπρεπε ίσως να κρατάει μια πιο μετριοπαθή στάση απέναντι στις διαφωνίες που προκύπτουν.
    Να μην γινεται δηλαδή βασιλικότερος του βασιλέως. Το λέω και στον Ορφέα αυτό και όχι μόνο σε σένα.



    @ Orfeus
    Σε συγχαίρω για το θάρρος σου που τολμάς να "τη λες" στους συντονιστές.



    Ξέρω πως δεν με αφορά, αλλά παραβλέπω το ότι είστε συντονιστές. Εστιάζω μόνο στις απόψεις που καταγράφετε. Προσωπική, ταπεινή μου γνώμη.


    Υ.Γ. Κάτι άσχετο και το αναφέρω κάπως ετεροχρονισμένα. Ο prosilios είχε δώσει link για μια ιστοσελίδα σχετικά με συζητήσεις πααγανιστών- ορθοδόξων. Δηλαδή τι; Χωριζόμαστε σε "στρατόπεδα"? Πολύ μισαλλόδοξο μου κάνει όλο αυτό και δε μ'αρέσει. Με λυπεί που υπάρχουν ολόκληρα sites για θρησκευτικές αντιπαραθέσεις.
    gazakas
    20.11.2006, 20:28
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 20-11-2006 στις 18:13 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος gazakas στις 20-11-2006 στις 17:52 έγραψε...


    Ένα μάθημα θρησκευτικών είναι κυρίως και κατά βάση ένα μάθημα για μια θρησκεία.


    Δεν είναι μάθημα για ΜΙΑ θρησκεία. Λέγεται θρησκευτικα, όχι χριστιανισμός, ορθοδοξία κ.λπ. Εξάλλου στο λύκειο διδαχτήκαμε κι άλλες θρησκείες.(εγώ δηλαδή)




    Δεν εννούσα φυσικά ότι τα "θρησκευτικά" σημαίνουν ως λέξη ένα μάθημα που μιλά για το χριστιανισμό, παρότι αυτό συμβαίνει κατά κύριο λόγο στην ελληνική εκπαίδευση (ένα κακόμοιρο επίθετο ουδετέρου γένους στην ονομαστική πληθυντικού είναι εξάλλου -προφανώς ουσιαστικοποιήθηκε στη θέση του ονοματικού συνόλου "θρησκευτικά θέματα" μάλλον)! Λιγότερη καχυποψία δε βλάπτει! Απλά, εννοούσα ότι είναι ένα μάθημα που μιλά για κάποια θρησκεία -όποια κι αν είναι αυτή- και η τρέχουσα πρακτική τόσο στην Ελλάδα όσο και σε άλλες χώρες όπου διδάσκεται είναι να αναφέρεται κυρίως σε μία θρησκεία -και όχι σε δέκα! Σε μια μουσουλμανική χώρα θα μιλούσε το ίδιο μάθημα για το Ισλάμ, σε μια Βουδιστική για το Βούδα κοκ. Αν εσύ τώρα πιστεύεις ότι το μάθημα αυτό δεν πρέπει να επικεντρώνεται στη θρησκεία των μαθητών που το παρακολουθούν, ε τι να πω; Όσο για το πως λέγεται και τι διδάσκεται σε αυτό κατέβασε από εδώ τα βιβλία του μαθητή και του δασκάλου για τα θρησκευτικά στο Δημοτικό και μετά πες μας αν είναι "ορθόδοξα χριστιανικά" θρησκευτικά ή "γενικής φύσεως"...
    Έλεος όμως με το άλλοθι μερικών δεκάδων σελίδων στη Β΄Λυκείου που αναφέρονται σε άλλες θρησκείες. Το μάθημα στην ελληνική εκπαίδευση δεν είναι θρησκειολογία, είναι μάθημα χριστιανικής πίστης και επαναλαμβάνω ότι δεν το θεωρώ αυτό κατ' ανάγκη κακό.



    Κωνσταντίνε, με έκανες και γέλασα πολύ με εκείνο το "ανεμόμυαλους" ΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΑΑΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧ .... Ακόμα γελάω...
    Φυσικά, δεν έγραψα ούτε εγώ ούτε κανένας άλλος αυτή την ευφάνταστη λέξη, αλλά είπα απλά στον Παύλο ότι "πολεμά ανεμόμυλους", όπως έκανε και ο Δον Κιχώτης....ΧΑΑΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧ...Συγγνώμη, αλλά είναι προτιμότερο να αντιδράσω έτσι παρά να πάρω στα σοβαρά τη μομφή σου προς τον Παύλο...
    Orfeus
    20.11.2006, 20:28
    Παράθεση:

    Το μέλος prosilios στις 20-11-2006 στις 19:20 έγραψε...

    όταν θιγεται κατι που θεωρω ως ιερο, θα απαντησω επιχειρηματολογωντας



    Κάτι που "εσύ θεωρείς ως ιερό"; Και ο συνομιλητής σου; Δεν θεωρεί και εκείνος τα δικά του ιερά;

    Διακρίνω κάποια παρεκτροπή; Χαλάρωσε...
    semplice
    20.11.2006, 20:34
    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 20-11-2006 στις 20:16 έγραψε...

    Να εξηγήσω όμως ευθύς αμέσως προς όλους τους υπόλοιπους, ότι το παραπάνω, είναι μόνο μια αναφορά σε άλλο topic και ο Σέμπλιτσε το ξέρει.



    Ευθύς αμέσως λοιπόν λέω και εγώ λέω πως ΔΕΝ δίνω το δικαίωμα στον οποιοδήποτε συντονιστή να "εξηγεί" "προς όλους τους υπόλοιπους" μάλιστα (!!!!)αυτά που γράφω!Ας με αφήσει αν θέλει να κάνει καλά τη δουλειά του ως συντονιστής να εξηγώ εγώ τι θέλω να πω και αν αναφέρομαι σε άλλα τόπικς ή όχι.

    Αυτά κ.Πρόεδρε !
    Orfeus
    20.11.2006, 20:41
    Παράθεση:

    Το μέλος semplice στις 20-11-2006 στις 20:34 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 20-11-2006 στις 20:16 έγραψε...

    Να εξηγήσω όμως ευθύς αμέσως προς όλους τους υπόλοιπους, ότι το παραπάνω, είναι μόνο μια αναφορά σε άλλο topic και ο Σέμπλιτσε το ξέρει.



    Ευθύς αμέσως λοιπόν λέω και εγώ λέω πως ΔΕΝ δίνω το δικαίωμα στον οποιοδήποτε συντονιστή να "εξηγεί" "προς όλους τους υπόλοιπους" μάλιστα (!!!!)αυτά που γράφω!Ας με αφήσει αν θέλει να κάνει καλά τη δουλειά του ως συντονιστής να εξηγώ εγώ τι θέλω να πω και αν αναφέρομαι σε άλλα τόπικς ή όχι.

    Αυτά κ.Πρόεδρε !



    Όταν και όποτε θεωρώ ότι χρειάζεται -προς αποφυγήν παρεξήγησης- να κάνω κάποια επεξήγηση στους υπόλοιπους συνομιλητές, θα το κάνω και δεν θα ανοίξω διάλογο μαζί σου επ' αυτού!!! Τέλος!!!

    Α και κάτι άλλο απαραίτητα: Δεν εξήγησα αυτό που έγραψες εσύ. Εξήγησα αυτό που έγραψα εγώ!!!


    www.Orfeus.musicheaven.eu & Jai Guru Deva Om!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 20-11-2006 20:43 ]