ελληνική μουσική
    935 online   ·  210.853 μέλη

    Κίνδυνος διώξεων για όσους έχουν MP3;

    jorge
    01.12.2006, 16:54
    Παραθέτω σχετικό απόσπασμα από την Καθημερινή...



    Κίνδυνος διώξεων για όσους έχουν ψηφιακά αρχεία μουσικής
    Του Γιάννη Σουλιώτη

    Νομικές κυρώσεις κινδυνεύουν να αντιμετωπίσουν στο άμεσο μέλλον όσοι μέχρι σήμερα καμαρώνουν για τον όγκο των μουσικών αρχείων που έχουν συγκεντρώσει στον σκληρό δίσκο του υπολογιστή τους. Και τούτο διότι εάν ευδοκιμήσουν οι προσπάθειες της Ελληνικής Ένωσης Δισκογραφικών Εταιρειών (IFPI) για άρση του απορρήτου τηλεπικοινωνιών στις περιπτώσεις κλοπής πνευματικής ιδιοκτησίας μέσω του Διαδικτύου, τότε θα ανοίξει ο δρόμος για την άσκηση διώξεων κατά των μεμονωμένων χρηστών που «κατεβάζουν» δωρεάν μουσική!

    Έτσι, όσοι σήμερα επισκέπτονται ιστοσελίδες ανταλλαγής μουσικών αρχείων (peer to peer) θα απειλούνται με νομικές κυρώσεις από τις δισκογραφικές εταιρείες της χώρας, καθώς θα θεωρείται ότι διακινούν δίχως εξουσιοδότηση ("κατεβάζουν» και θέτουν στη διάθεση των χρηστών του δικτύου) προϊόντα που προστατεύονται από τους νόμους περί πνευματικής ιδιοκτησίας.

    Από μια πρώτη έρευνα στις εν λόγω σελίδες του Διαδικτύου έχουν ήδη εντοπιστεί χρήστες με 3.000 έως και 5.000 τραγούδια αποθηκευμένα στον υπολογιστή τους. Αυτοί σύμφωνα με τους ανθρώπους της IFPI κινδυνεύουν να βρεθούν πρώτοι στο μάτι του κυκλώνα.

    «Για να φτάσουμε στον χρήση που διαθέτει και διακινεί πειρατικά μουσικά αρχεία πρέπει να πετύχουμε την άρση του απορρήτου, κάτι που δεν προβλέπεται από τον ισχύοντα νόμο 2225/94. Σήμερα, μπορούμε να γνωρίζουμε την ηλεκτρονική διεύθυνση του χρήστη, τον πάροχο με τον οποίο συνεργάζεται, όχι όμως το ίδιο το φυσικό πρόσωπο. Πρόκειται για νομικής φύσης πρόβλημα, σύντομα όμως θα υπάρξουν εξελίξεις», εξηγεί στην «Κ» ο κ. Νίκος Στεφανάκης, υπεύθυνος για ζητήματα ψηφιακής πειρατίας της IFPI.

    Ενδεικτική του τι μπορεί να επακολουθήσει είναι η εικόνα που καταγράφεται στο εξωτερικό, όπου προβλέπεται άρση του απορρήτου τηλεπικοινωνιών και για περιπτώσεις προστασίας πνευματικής ιδιοκτησίας στο διαδίκτυο. Σύμφωνα με την ετήσια έκθεση της Παγκόσμιας Ενωσης Δισκογραφικών Εταιρειών, στη διάρκεια του 2005 ασκήθηκαν περί τις 20.000 διώξεις κατά μεμονωμένων χρηστών σε 17 χώρες.

    Αποτέλεσμα; Καταγράφηκε σημαντική μείωση του αριθμού μουσικόφιλων που χρησιμοποιούν τις pear to pear υπηρεσίες φοβούμενοι τις νομικές συνέπειες. Διπλασιάστηκαν ταυτόχρονα μέσα σε ένα χρόνο (από 1,5 εκατ. το 2004 σε 2,8 εκατ το 2005) οι συνδρομητές των ιστοσελίδων, που πωλούν νομίμως (με τη συγκατάθεση δηλαδή της IFPI) κάθε τραγούδι για κάτι λιγότερο από 1 ευρώ, ενώ αυξήθηκε κατά 6 (!) φορές μέσα σε ένα χρόνο ο όγκος της διαθέσιμης στο διαδίκτυο μουσικής.

    Παράγοντες της μουσικής βιομηχανίας άλλωστε υποστηρίζουν ότι η ποιοτική αλλαγή που συντελείται στην on- line μουσική αγορά νομιμοποιούν πλέον τις δισκογραφικές εταιρείες να κινηθούν εναντίον όσων εξακολουθούν να προτιμούν την «μαύρη αγορά». «Εφόσον συνεχώς βελτιώνεται η νόμιμη παροχή αρχείων MP3 για ποσά κάτω του 1 ευρώ έχουμε κάθε λόγο να είμαστε πιο αδιάλακτοι», λέει ο κ. Στεφανάκης.

    Αυτή την περίοδο βρίσκεται σε εξέλιξη προσπάθεια συνεννόησης μεταξύ όλων των φορέων που διακινούν προϊόντα που σχετίζονται με μορφές καλλιτεχνικής και πνευματικής δημιουργίας, όπως η Ελληνική Εταιρεία Προστασίας Πνευματικής Ιδιοκτησίας, ο Οργανισμός Συλλογικής Διαχείρισης Εργων Λόγου, ο Σύνδεσμος Παραγωγών Οπτικοακουστικών Έργων κ.α. Στόχος, η από κοινού εισήγηση των τροποποιήσεων στον ισχύοντα νόμο 2225/94 (άρση απορρήτου).

    Οι προτάσεις θα κατατεθούν πιθανότατα στην νομοπαρασκευαστική επιτροπή που σήμερα μελετά τροποποίηση των αρμοδιοτήτων της Αρχής Διασφάλισης Απορρήτου των Επικοινωνιών. «Πρόκειται για εμπλουτισμό και όχι αλλαγή του νόμου καθώς την εποχή που θεσπίστηκε δεν ήταν δυνατό να είχαν προβλεφθεί ζητήματα που σχετίζονταν με το διαδίκτυο. Οι αλλαγές ωστόσο δεν είναι έξω από το πνεύμα του νομοθέτη», καταλήγει ο κ. Στεφανάκης.


    http://portal.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathextra_13_29/11/2006_174355
    rory166
    01.12.2006, 17:10

    Aiolos_m
    01.12.2006, 17:30
    Της φυλακής τα κάτεργα είναι για τους λεβέντες...
    SmileyCentral.com
    Zefuros
    01.12.2006, 18:01
    Ευκαιρία για περισσότερη προσωπική επαφή και συχνότερη χρήση των USB sticks...

    Περαν της πλάκας, τα πράγματα είναι λίγ ανησυχητικά...
    Amelie
    01.12.2006, 19:29
    Ευτυχώς δεν έχω ακόμα τόσα πολλά τραγούδια στο pc μου!
    jorge
    01.12.2006, 19:34
    Ε τότε θα φας με αναστολή
    nikostheater
    01.12.2006, 20:15
    Aνοησιες απο τις δισκογραφικες οπως παντα.
    Αντι να αντιγραψουν το allofmp3.com που ειναι επιτυχημενο επειδη ακριβως προσφερει οτι θελουν οι χρηστες πανε να το κλεισουν.
    Το μονο που θα καταφερουν ειναι απλα το πειρατικο υλικο να διακινειται με αλλο τροπο και αυτοι απλα θα χανουν ευκαιριες να βγαλουν περισσοτερα χρηματα.
    Οταν ο Θεος μοιραζε μυαλο οι δισκογραφικες κρυβοντουσαν στα γραφεια νομικων και εσκουζαν για τους κακους πειρατες...
    Να μην πω το αυτονοητο,οτι ακριβως χαρη στην πειρατεια ο κοσμος μαθαινει πολλα προιοντα τους που αλλοιως θα εμεναν στα αζητητα.
    Αλλα φταινε οι ιδιοι οι καλλιτεχνες γιαυτο,που αφηνουν την καθε IFPI και RIAA να πλουτιζουν εις βαρος του μουσικοφιλου και του καλλιτεχνη.
    Νομιμες λυσεις που συμφερουν τον μουσικοφιλο και τον καλλιτεχνη υπαρχουν.
    eMusic,Magnatune,Bleep,allofmp3.com,iTunes...
    Προφανως οι "καλλιτεχνες" ειναι ευχαριστημενοι να κατηγορουν τους χρηστες ως "πειρατες" και να ανεχονται να τους εκμεταλλευονται και να τους κλεβουν οι εταιρειες.

    DREAM THEATER

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nikostheater στις 01-12-2006 20:19 ]


    spathasref
    01.12.2006, 20:20
    Εξοργιστική είδηση! Η πλεονεξία είναι τελικά αθεράπευτη και η βλακεία ανίκητη... Από πότε τα -πρακτικά ακόρεστα- συμφέροντα των πολυεθνικών εταιριών νομιμοποιούνται να διαμορφώνουν το νομικό πλαίσιο κάθε κράτους; Ποια είναι αυτή η κυρία IFPI, η οποία, όταν θέλει, επιβάλλει νόμους στο ελληνικό κράτος;
    Εξ άλλου, σύμφωνα με τη λογική του προσεχούς νομοθετήματος, την οποία θέλουν να περάσουν, είναι παράνομες ακόμα και οι κασέτες που φτιάχναμε στα νιάτα μας...
    Ας οψόμεθα εμείς όμως, διότι μας γ...νε (ζητώ συγγνώμη για την έκφραση, αλλά μόνο αυτή μπορεί να με εκφράσει τώρα) και λέμε και ευχαριστώ. Καλά να πάθουμε!
    nikostheater
    01.12.2006, 20:22
    Βρε Jorge,δεν κανονιζεις καμια συνεντευξη με κανεναν απο τους φωστηρες που προωθουν αυτες τις βλακειες να μαθουμε απο την πηγη τι σοι βλακειες θα μας πουν;
    Αντε πια με τα ζωα των εταιρειων...η ακομα καλυτερα ενα chat session για να του μιλησουμε απευθειας.
    Bruce_Dicki13
    01.12.2006, 21:07
    ωραια...αυτο μας ελειπε!!!!
    meltica
    01.12.2006, 21:25
    Κατεβάζουν τραγούδια από το internet... χμ... πρώτη φορά το ακούω αυτό, εγώ δεν ξέρω τίποτα...
    Dylan4ever
    01.12.2006, 22:54
    Ναι καλά... Ας φροντήσουν να κανουν φτηνά και καλα CD -κυρίως αυτό- και μετά ο,τι θέλουν...
    Γενικά είμαι της άποψης ότι η μουσικη έκφραση και ανησυχία πρεπει να ανταλλάσεται συνεχώς και χωρίς περιορισμούς και βρίσκω υπέροχη την πραγματικότητα του δωρεαν "κατεβασματος".
    Βεβαια μιλάω για μουσική οχι Τσαλίκη...
    vero
    01.12.2006, 22:56
    Παράθεση:

    Το μέλος Aiolos_m στις 01-12-2006 στις 17:30 έγραψε...

    Της φυλακής τα κάτεργα είναι για τους λεβέντες...
    SmileyCentral.com



    ax ti wraia mhxnh!!! lol
    okanenas
    01.12.2006, 23:44
    Ευτυχώς που δεν φοβάμαι την φυλακή......
    djthc
    02.12.2006, 06:18
    Καλά πλάκα μας κάνουν?
    Έχει γεμίσει ο τόπος μαύρους που πουλάνε cd σε κάθε σταθμό και κάθε εμπορικό!
    Δεν τους βλέπουν? Ή μήπως τους έχουν βάλει αυτοί? Μαύρο χρήμα...
    Dylan4ever
    02.12.2006, 11:54
    Παράθεση:

    Το μέλος djthc στις 02-12-2006 στις 06:18 έγραψε...

    Καλά πλάκα μας κάνουν?
    Έχει γεμίσει ο τόπος μαύρους που πουλάνε cd σε κάθε σταθμό και κάθε εμπορικό!
    Δεν τους βλέπουν? Ή μήπως τους έχουν βάλει αυτοί? Μαύρο χρήμα...


    ΕΣΕΝΑ γιατι σε ενοχλούν οι μαύροι;
    Προσωπικά προτιμώ να δώσω 5 ευρώ σε εναν ανθρωπο που πιθανότατα να τα έχει ανάγκη αμεσα παρα 15-20 και να μην ξερω πόσα απο αυτα θα παρει ο δημιουργος (κυριως), οι μουσικοί και ο τραγουδιστής (με αυτή την σειρά) και ποσα θα τσεπώσουν καποιοι τεχνοκράτες πχ στην ΕΜΙ...
    και επιμένω: αφου θελουν ανταγωνισμό και ελευθερη αγορά ασ φροντήσουν να ανταγωνιστούν στις τιμές τους "πειρατές" αντί να τους πολεμούν!
    Βεβαια ακομα και τώρα αν θέλουμε CD σε καλή κατασταση με ενθετα κλπ αυθεντικό θα το αγοράσουμε... ή μήπως οχι;
    djthc
    02.12.2006, 14:56
    Μα δεν είπα ότι με ενοχλούν! Απλώς μου κάνει εντύπωση και μου δημιουργεί απορία
    γιατί να πάμε φυλακή επειδή κατεβάζουμε mp3 και γύρω γύρω χαμός!
    Και αν κάτι αξίζει θα το αγοράσω αυθεντικό.
    Για κομμάτια του κιλού προτιμώ τα mp3 ή τα πειρατικά κι αν δεν υπήρχαν κι αυτά (όπως παλιά) δεν θα έμπαινα καν στον κόπο.
    Cily
    02.12.2006, 15:18
    Αυτό το πρόβλημα που έχουν οι δισκογραφικές ποτέ δεν το κατάλαβα. Όταν μ'αρέσει ένα τραγούδι και δεν βγαίνει σε single τι πρέπει να κάνω? Να αγοράσω όλο το CD που θα μου κοστίσει και 20-30€.Ε όχι. Όταν γουστάρω ένα τραγούδι το κατεβάζω απο το internet και όταν γουστάρω το συγκρότημα ή τον καλλιτέχνη θα πάρω ολόκληρο το cd.
    Το να κατεβάζεις ένα τραγούδι γιατί δεν σου αρέσει το υπόλοιπο cd και να κατηγορίσε γι'αυτό ε... είναι λιγο πολύ δείγμα απληστίας απο τις δισκογραφικές.

    Το να μην ξέρεις είναι αμάθεια. Το να μην θες να μαθεις είναι υπερηφανεια!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Cily στις 02-12-2006 15:21 ]


    Dylan4ever
    02.12.2006, 15:34
    Παράθεση:

    Το μέλος djthc στις 02-12-2006 στις 14:56 έγραψε...

    Μα δεν είπα ότι με ενοχλούν! Απλώς μου κάνει εντύπωση και μου δημιουργεί απορία
    γιατί να πάμε φυλακή επειδή κατεβάζουμε mp3 και γύρω γύρω χαμός!
    Και αν κάτι αξίζει θα το αγοράσω αυθεντικό.
    Για κομμάτια του κιλού προτιμώ τα mp3 ή τα πειρατικά κι αν δεν υπήρχαν κι αυτά (όπως παλιά) δεν θα έμπαινα καν στον κόπο.


    ok
    Amelie
    02.12.2006, 17:30
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 01-12-2006 στις 19:34 έγραψε...

    Ε τότε θα φας με αναστολή




    Χαχαχα! Όχι, όχι,δεν τα έχω κατεβάσει εγώ, άλλοι τα κατεβάζουν και μου τα στέλνουν! Αλλά θα τους δείξω εγώ, θα δούνε τι θα πάθουν!(Χλαπάτσας)