ελληνική μουσική
    862 online   ·  210.851 μέλη

    Κίνδυνος διώξεων για όσους έχουν MP3;

    KAKOFONIKS
    07.12.2006, 12:11
    Παράθεση:

    Το μέλος Amelie στις 01-12-2006 στις 19:29 έγραψε...

    Ευτυχώς δεν έχω ακόμα τόσα πολλά τραγούδια στο pc μου!



    Εγώ πάλι έχω αλλά ευτυχώς μπαίνω απο άλλον υπολογιστή στο διαδίκτυο και κατεβάζω θα πηγαίνω τσιγάρα σε αυτόν που το έχει!


    Πέρα απο την πλάκα με τους επιχειρηματίες που έχουν Net καφέ τι θα γίνει θα τους κλείσουν όλους μέσα???
    jorge
    07.12.2006, 12:21
    Αυτοί γιατί φταίνε αν οι πελάτες τους κάνουν παρανομίες;
    KAKOFONIKS
    07.12.2006, 13:49
    Αυτό είναι το θέμα , ότι αυτοί ενώ δεν φταίνε θα την πατήσουν, γιατί άν δεν ελέγχεις τι κάνουν οι πελάτες (που το κάνουν σπάνια ή ποτέ) δεν μπορείς να ξέρεις ποιός και τι έκανε.
    jorge
    07.12.2006, 14:17
    Μα θα ήταν παράνομο να βλέπουν οι ιδιοκτήτες των net cafe τις ενέργειες που κάνουν οι πελάτες. Δεν έχουν δικαίωμα να παρακολουθούν τα emails και τις σελίδες που επισκέπτεσαι. Ούτε η αστυνομία δεν μπορεί να το κάνει αυτό, εκτός και αν έχει εισαγγελική άδεια.

    Άρα πως να διωχθούν οι ιδιοκτήτες νετ καφέ όταν δεν έχουν δικαίωμα ελέγχου;
    uNick
    07.12.2006, 14:29
    Τα net cafe στην ουσία σου "νοικιάζουν" τον χώρο και τον εξοπλισμό για να κάνεις ό,τι θέλεις. Τώρα, εσύ εννοείται ότι είσαι υπεύθυνος για ό,τι κάνεις. Αν παρανομείς, το πρόβλημα είναι δικό σου και όχι του net cafe, που από τον νόμο απαγορεύεται, όπως είπε ο Γιώργος, να ελέγχει ποιές σελίδες επισκέπτεσαι και τί κάνεις σε αυτές (προσωπικά δεδομένα). Είναι σαν να νοικιάζεις ένα αυτοκίνητο, και να το χρησιμοποιείς πχ σε ληστεία. Η εταιρία που στο νοίκιασε δεν είναι δυνατόν να φέρει ευθύνη για την δική σου παρανομία. Το πώς το χρησιμοποίησες καθιστά υπεύθυνο εσένα και μόνο.

    koini_maria
    07.12.2006, 15:52
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 07-12-2006 στις 12:02 έγραψε...

    Τι σημαίνει passive user; Και πως γίνεται να μην έχεις IP;



    Όπως προανέφερα δεν κατέχω πολλά από πληροφορική μα στο dc++ μπορείς να είσαι είτε active είτε passive user . Στην πρώτη περίπτωση - active - στις connection settings σου δείχνει την ΙΡ σου στο αντίστοιχο μέρος ενώ στην δεύτερη - passive - εκεί που γράφει ΙΡ έχει κενό .
    Αυτό μου έκανε εντύπωση και γι' αυτό και μπήκα στην διαδικασία να σε κουράσω Jorge ( μου , )...
    Αν δεν έχεις ΙΡ πως μπορούν να σε εντοπίσουν ;
    jorge
    07.12.2006, 16:11
    Μα δε γίνεται να μην έχεις IP. Οι μεταφορές δεδομένων στο Internet γίνονται με τα πρωτόκολλα TCP/IP και UDP που βασίζονται σε δημιουργία sockets. Τα sockets με τη σειρά τους θέλουν τις IPs του παραλήπτη και του αποστολέα για να στείλουν δεδομένα.
    koini_maria
    07.12.2006, 16:24
    Κοίτα , δεδομένου οτι δεν γνωρίζω πολλά δεν θέλω να σε κουράσω άλλο αφού δεν μπορώ να σου εξηγήσω ακριβώς τι εννοώ - έχω IQ μπιφτεκιού ...

    Τα sockets όπως και η active connection θέλουν ΙΡ , ενώ η passive ¨οχι , στο σΥγκεκριμένο πρόγραμμα . Το έψαξα ...
    Τώρα όσο για το γιατί συμβαίνει αυτό και τι μπορεί να σημαίνει , δεν έχω ιδέα ...

    Πάντως , σε ευχαριστώ πολύ που προσπάθησες να μου εξηγήσεις .
    jorge
    07.12.2006, 16:55
    Θα το ψάξω κι εγώ πάντως, μου κίνησες την περιέργεια
    rammsteiner
    07.12.2006, 19:21
    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 06-12-2006 στις 18:51 έγραψε...
    Μου κάνει εντύπωση, συνονόματε rammsteiner, που ειδικά εσύ που δηλώνεις μουσικός βλέπεις έτσι το θέμα... Δεν θα σε πείραζε αν το έργο σου μοιραζόταν παράνομα και εσύ δεν εισέπραττες δεκάρα?



    κατ'αρχην φιλε και συνονοματε u-nick χρονια μας πολλα για χθες...
    οπως εγραψες λοιπον εγω ειμαι μουσικος...
    δεν ειμαι εμπορος...
    που σημαινει οτι αυτο που θα βγαλω προς τα εξω ειναι ενα κομματι του εαυτου μου,της ψυχης μου και του χαρακτηρα μου...
    δεν νομιζω οτι αυτο ειναι ειδος για να το εμπορευτω...(να κερδισω χρηματα δηλαδη απ'αυτο)
    η αποψη μου λοιπον ειναι οτι η"πνευματικη ιδιοκτησια" ειναι ενα τεχνασμα των εμπορων για να τα κονομανε...
    μπορει εσυ και πολλοι ακομα να βρητε λιγο ρομαντικες η δονκιχωτκες τις αποψεις μου αλλα αυτες εχω...
    δηλωνω λοιπον ερασιτεχνης μουσικος

    υ.γ.για να μην παρεξηγηθω δεν εχω τιποτε εναντιον των μουσικων που πληρωνονται για τη μουσικη τους...

    υ.γ2.κανενας δεν πεινασε στην ελλαδα απο την λεγομενη "πειρατια"
    εν αντιθεσει οι εταιριες εχουν υπερκερδη...
    uNick
    07.12.2006, 19:54
    Συνονόματε, από τη μια θέλω να σου πω μπράβο για τον τρόπο σκέψης σου. Ο χώρος σίγουρα δεν βλάπτεται από ιδεολόγους μουσικούς σαν κι εσένα. Αφού δεν το κάνεις βιοποριστικά αλλά για άλλους λόγους, μπράβο σου.

    Από την άλλη όμως, αρκετοί μουσικοί ζούνε από το έργο τους. Και δεν μιλάω για πρωτοκλασσάτα ονόματα και φίρμες. Μιλάω για τον κιθαρίστα, τον πιανίστα, τον φλαουτίστα... όλους όσους συμμετέχουν σε κάθε ηχογράφηση. Αυτοί δεν είναι κρίμα να μην πληρώνονται για την δουλειά τους? Έστω και αυτά τα λίγα ψίχουλα που υποτίθεται ότι τους δίνουν αυτοί που πρέπει (στην χώρα μας η ΑΕΠΙ είναι αρμόδια αν δεν κάνω λάθος)...
    rammsteiner
    07.12.2006, 20:15
    φιλε μου εχω την εντυπωση πως οι μουσικοι που συμμετεχουν στην ηχογραφιση ενος τραγουδιου πληρωνονται με την ωρα και οχι απο τα πνευματικα δικαιωματα.
    αυτα ειναι για τους δημιουργους (συνθετη-στιχουργο και ισως και ερμηνευτη)
    τα οποια ειναι ψιχουλα...
    (δεν ξερω αν γνωριζεις τι παει στους δημιουργους απο τα 20-25 euro που δινει ο αγοραστης ενος cd...ειναι για γελια...)
    με τη λογικη της "πνευματικης ιδιοκτησιας" ομως θα επρεπε να πληρωνονται οι δημιουργοι για οποιαδηποτε αναπαραγωγη των τραγουδιων τους...
    αν π.χ εσυ περπατοντας στο δρομο σου ερθει να τραγουδησεις ενα τραγουδι...πρεπει να πληρωσεις πνευματικα δικαιωματα στους δημιουργους του γιατι το αναπαραγαγεις...
    οπως επισεις και αυτοι που περνουν απο τις πλατειες με τα αυτοκινητα τους και τσιτα τη μουσικη...και αυτοι...
    προσφατα σε καποια συνοικια της αθηνας εκανε γιουρια η αεπι στα εμπορικα μαγαζια και ζητουσε απο τους μαγαζατορες να πληρωσουν επειδη ειχαν στα μαγαζια τους μουσικη...
    με τη λογικη τους λοιπον ειμαστε ολοι παρανομοι...

    ας μην κρυβομαστε πισω απ'το δακτυλο μας...
    απο το εμποριο της μουσικης (τα cd δηλαδη) οι μουσικοι κερδιζουν ελαχιστα...τη μεριδα του λεοντος την παιρνουν οι εταιριες...
    γιαυτο και κοπτονται ετσι για την "πειρατια"...


    η ζωη ειναι μικρη για να ειναι θλιβερη...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rammsteiner στις 07-12-2006 20:25 ]


    Red-Rose
    08.12.2006, 09:27
    Παράθεση:

    Το μέλος Amelie στις 02-12-2006 στις 17:30 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 01-12-2006 στις 19:34 έγραψε...

    Ε τότε θα φας με αναστολή




    Χαχαχα! Όχι, όχι,δεν τα έχω κατεβάσει εγώ, άλλοι τα κατεβάζουν και μου τα στέλνουν! Αλλά θα τους δείξω εγώ, θα δούνε τι θα πάθουν!(Χλαπάτσας)



    χαλαρώστε κι αράξτε.... θα μας έχουν όλους μαζί και θα περάσουμε τέλεια!!! στο τέλος θα μαλώνουμε για τα τσιγάρα αλλά οκ...

    KAKOFONIKS
    08.12.2006, 12:47
    ΑΑΑΑΑΑ τώρα κατάλαβα .Ναι αλλά πως θα μπορούν να ξέρουν οι αρχές ποιός έχει ή όχι ΜP3 στον Η\Υ του αν δεν κάνουν "έρευνα"?

    Μαλλόν σας πρήζω αλλά δεν το καταλαβαίνω!
    uNick
    08.12.2006, 13:24
    Γιώργο, το σκεπτικό είναι ότι θα προσπαθούν να σε "πιάσουν" την ώρα που σε βρίσκουν να κατεβάζεις κάποιο mp3... Από εκεί και πέρα, προφανώς σε ψάχνουν (ως φυσικό πρόσωπο), κατάσχουν τον υπολογιστή σου (όπως προβλέπει ο νόμος) και τον ελέγχουν. Αν βρουν κι άλλα παρανόμως αποκτηθέντα mp3's στον δίσκο σου, ίσως (δεν έχει διευκρινιστεί ακόμα) σου απαγγείλουν κατηγορίες και για αυτά...


    rammsteiner, δεν έχεις άδικο σε αυτά που λες. Από την άλλη όμως, δεν μπορούμε να ακολουθούμε τους νόμους ανάλογα με το πόσο μας βολεύουν ή το ποιά συμφέροντα μπορεί να εξυπηρετούν ή το πόσο δίκαιοι ή άδικοι είναι... Είναι νόμοι, και βάσει αυτών θα έπρεπε να κινούμαστε... Και ξαναλέω ότι δεν είμαι άγιος... Έχω ξαναεκφράσει σε άλλα topics απόψεις παρόμοιες με τις δικές σου, έχω κατεβάσει mp3's, χρησιμοποιώ p2p προγράμματα, κλπ.

    Emilia_
    08.12.2006, 13:26
    Παράθεση:

    Το μέλος Zefuros στις 06-12-2006 στις 12:14 έγραψε...

    Πολύ σωστή η τελευταία παρατήρηση. Θα διωκεται η διάθεση των mp3 στο ιντερνετ και οχι η κατοχη.

    ΚΑι να το θεσω με ενα διαφορετικο παραδειγμα. Βγαίνει ενα βιβλίο. Το παιρνεις, το σκανναρεις, και το διαθετεις στο διαδικτυο. Θα συμφωνήσετε πως ειναι παρανομο? Ετσι και με τα mp3. Βεβαια, αυτο δεν σημαινει πως θα σταματησω θα κατεβαζω τραγουδια - εάν εχει ορεξη το FBI και εγω δεν ξερω ποιος αλλος να κάνει εφοδο στο σπιτι μου, χαλαλι τους!

    Οπως προειπε καποιος, της φυλακης τα σιδερα ειναι για τους λεβεντες! Μονο να με προμηθευει καποιος με τσιγαρα, γιατι αλλιως θα λαλησω! χι-χι



    Πολυ σωστη παρατηρηση....
    kostas_ts
    08.12.2006, 13:51
    θα συμφωνησω οτι οι εταιριες ειναι αυτες που παιρνουν τη "μεριδα του λεοντος" απο τη δισκογραφια, και οτι συνηθως οι καλλιτεχνες (και ποσο μαλλον αυτοι που εκτιμουμε περισσοτερο, που δεν ειναι τοσο εμπορικοι) παιρνουν λιγα πραματα. Ομως αν το δουμε μακροπροθεσμα, αυτοι που κατα τη γνωμη μου βλαπτονται περισσοτερο ειναι αυτοι οι λιγοτερο εμπορικοι. Γιατι μια εταιρια φυσικα δεν περιμενει να "ζησει" απο τις πωλησεις πχ του Καζουλη, αλλα απο αυτες της Βανδη (μαλλον αυτοι οι δυο ειναι στην ιδια εταιρια, αλλα το φερνω ως παραδειγμα). Οποτε αν μια εταιρια δεν μπορει να εχει κερδος απο καποιον τραγουδιστη σαν τη Βανδη, ειναι πολυ πιθανο να σταματησει τις παραγωγες σε καλλιτεχνες οπως ο Καζουλης, και ακομα πιθανοτερο να μην επενδυσει σε καποιον νεο που δεν μπορει να εξασφαλισει ουτε καν τις μικρες αλλα σιγουρες πωλησεις του καζουλη. Στο κατω κατω η Βανδη και οι λοιπο παρομοιοι δεν εχουν λογο να ενδιαφερονται για τοσο για την πειρατεια, γιατι αυτα που βγαζουν καθε νυχτα στα μαγαζια ειναι υπερπολλαπλασια των δισκογραφικων εσοδων. Οι αλλοι εχουν το προβλημα. Γενικα εχω καταλαβει οτι υπαρχει μια "αγραφη συμφωνια" που λεει οτι οι δημιουργοι παιρνουν απο τη δισκογραφια και οι τραγουδιστες απο τις εμφανισεις. Οποτε με την πειρατεια καταλαβαινουμε ολοι ποιοι βλαπτωνται περισσοτερο...

    Παράθεση:
    αν π.χ εσυ περπατοντας στο δρομο σου ερθει να τραγουδησεις ενα τραγουδι...πρεπει να πληρωσεις πνευματικα δικαιωματα στους δημιουργους του γιατι το αναπαραγαγεις...
    οπως επισεις και αυτοι που περνουν απο τις πλατειες με τα αυτοκινητα τους και τσιτα τη μουσικη...και αυτοι...


    Αυτο φυσικα δεν ισχυει.

    Cancel my subs c r i p tion to the resurrection

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kostas_ts στις 08-12-2006 13:52 ]


    nikostheater
    08.12.2006, 15:32
    Παράθεση:
    αν π.χ εσυ περπατοντας στο δρομο σου ερθει να τραγουδησεις ενα τραγουδι...πρεπει να πληρωσεις πνευματικα δικαιωματα στους δημιουργους του γιατι το αναπαραγαγεις...
    οπως επισεις και αυτοι που περνουν απο τις πλατειες με τα αυτοκινητα τους και τσιτα τη μουσικη...και αυτοι...

    Iσχυει,αλλα αν πηγαιναν κοσμο στο τμημα για τετοιες "παραβασεις" θα τους επερνε ο κοσμος με τις πετρες και τις εταιρειες και την ΑΕΠΙ.
    Hastaroth
    08.12.2006, 21:31
    Δέν νομίζω οτι άν περπατάς στο δρόμο σφυρίζοντας ένα τραγούδι που σού αρέσει ή άν έχης ανοικτό το ραδιόφωνο στο σπίτι σου και ακούγεται και από άλλους πρέπει να πληρώσης πνευματικά δικαιώματα στην ΑΕΠΙ.Ισχύει μόνον εφ'όσον χρησιμοποιείται αυτή η μουσική ώς μέσον γιά προσπορισμό κερδών από τον αναπαράγοντα το μουσικό έργο,επειδή ακριβώς ο δημιουργός τού έργου έδωσε στον αναπαράγοντα "πρώτη ύλη","εργαλείο" γιά να αποκομίση αυτός οικονομικό όφελος.
    Οταν κάποιος σφυρίζη μιά μελωδία στό δρόμο περπατώντας,δέν το κάνει γιά να τον πληρώσουν.Ούτε επίσης αυτός που έχει ανοικτό το ραδιόφωνό του στο σπίτι πληρώνεται από τους περίοικους γιά να ακούνε το δικό του ραδιόφωνο......
    uNick
    08.12.2006, 22:57
    Ακριβώς !