ελληνική μουσική
    702 online   ·  210.851 μέλη

    Κίνδυνος διώξεων για όσους έχουν MP3;

    KAKOFONIKS
    09.12.2006, 11:57
    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 08-12-2006 στις 13:24 έγραψε...

    Γιώργο, το σκεπτικό είναι ότι θα προσπαθούν να σε "πιάσουν" την ώρα που σε βρίσκουν να κατεβάζεις κάποιο mp3... Από εκεί και πέρα, προφανώς σε ψάχνουν (ως φυσικό πρόσωπο), κατάσχουν τον υπολογιστή σου (όπως προβλέπει ο νόμος) και τον ελέγχουν. Αν βρουν κι άλλα παρανόμως αποκτηθέντα mp3's στον δίσκο σου, ίσως (δεν έχει διευκρινιστεί ακόμα) σου απαγγείλουν κατηγορίες και για αυτά...


    rammsteiner, δεν έχεις άδικο σε αυτά που λες. Από την άλλη όμως, δεν μπορούμε να ακολουθούμε τους νόμους ανάλογα με το πόσο μας βολεύουν ή το ποιά συμφέροντα μπορεί να εξυπηρετούν ή το πόσο δίκαιοι ή άδικοι είναι... Είναι νόμοι, και βάσει αυτών θα έπρεπε να κινούμαστε... Και ξαναλέω ότι δεν είμαι άγιος... Έχω ξαναεκφράσει σε άλλα topics απόψεις παρόμοιες με τις δικές σου, έχω κατεβάσει mp3's, χρησιμοποιώ p2p προγράμματα, κλπ.





    ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ σε ευχαριστώ φίλε!
    jorge
    09.12.2006, 12:15
    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 08-12-2006 στις 13:24 έγραψε...

    Γιώργο, το σκεπτικό είναι ότι θα προσπαθούν να σε "πιάσουν" την ώρα που σε βρίσκουν να κατεβάζεις κάποιο mp3...



    Στο εξωτερικό οι διώξεις γίνονται αρκετές μέρες και μήνες μετά το download. Γιατί εδώ να πρέπει να σε πιάσουν επ' αυτοφώρο;

    Επίσης μην ξεχνάμε πως για να γίνει σύλληψη, θα πρέπει να βλέπουν τα στοιχεία του όποιου προγράμματος peer-to-peer, κάτι που απαιτεί εντολή εισαγγελέα (στη χώρα που εδρεύει το πρόγραμμα), άλλη εντολή εισαγγελέα εδώ στην Ελλάδα για να δώσει ο πάροχος τα στοιχεία και άλλη εντολή εισαγγελέα για να μπουν σπίτι σου.

    Όλα αυτά θα πρέπει λοιπόν να γίνουν όση ώρα κατεβάζεις τα MP3 σου; Πως;
    KAKOFONIKS
    09.12.2006, 12:20
    Θα τον βρουν αυτοί τον τρόπο πιστεύω!!!!
    jorge
    09.12.2006, 12:47
    Μα βρε Kakofoniks μου, θα κινητοποιηθεί το σύμπαν για να συλλάβουν έναν που κατεβάζει μερικά MP3;
    KAKOFONIKS
    09.12.2006, 12:59
    Σε αυτό που λες έχεις απόλυτο δίκιο αλλά απο την άλλη για να βγάλουν ανακοίνωση κάτι δε θα έχουν ετοιμάσει?
    jorge
    09.12.2006, 13:19
    Δεν ξέρω τι κάνουν, αλλά φαντάζομαι δεν έχουν ετοιμάσει ξαφνικά "ντου" σε σπίτια την ώρα του downloading.
    KAKOFONIKS
    09.12.2006, 13:24
    Θα είχε πολύ πλάκα πάντως φαντάζεσαι . Αμερικάνικες ταινίες!

    Φριζ λέω πουτ δε μπ3 ντάον!!!!!

    Και εγώ δεν νομίζω ότι θα έχει τέτοιο χαρακτήρα η "σύληψη"!!!

    WHEN LIFE HANDS YOU LEMON ,MAKE LEMONADE !!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : KAKOFONIKS στις 09-12-2006 13:25 ]


    Luthien
    10.12.2006, 00:31
    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 08-12-2006 στις 21:31 έγραψε...

    Οταν κάποιος σφυρίζη μιά μελωδία στό δρόμο περπατώντας,δέν το κάνει γιά να τον πληρώσουν.Ούτε επίσης αυτός που έχει ανοικτό το ραδιόφωνό του στο σπίτι πληρώνεται από τους περίοικους γιά να ακούνε το δικό του ραδιόφωνο......



    Κι αν το αναπαραγεις στο δρομο σαν πλανοδιος μουσικος;; Δεν προκειτε να βρεθει ακρη στον αιωνα τον απαντα.
    Η μουσικη πρεπει να μπει και στην πιο ποταπη τρυπα μπας και εξημερωθουν ολα τα θηρια
    asxetos
    10.12.2006, 02:13
    H απάντηση για όλους αυτούς που θέλουν να στερήσουν την ελευθερία έκφρασης των ίδιων των καλλιτεχνών με οποιαδήποτε συμβόλαια, και την ελευθερία ακρόασης του κόσμου στην μουσική είναι....
    ...εδώ:http://www.freedomofspeech.gr/128/Freedom%20Of%20Speech-%20An%20mporouse%20na%20milhsei.mp3

    Giorgos_arazei
    10.12.2006, 21:15
    Καλα, ας βαλουν ολη την Ελλαδα φυλακη τοτε. Μαλλον δεν ειμαστε καλα...
    Hastaroth
    10.12.2006, 23:20
    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 10-12-2006 στις 02:13 έγραψε...

    H απάντηση για όλους αυτούς που θέλουν να στερήσουν την ελευθερία έκφρασης των ίδιων των καλλιτεχνών με οποιαδήποτε συμβόλαια, και την ελευθερία ακρόασης του κόσμου στην μουσική είναι....
    ...εδώ:http://www.freedomofspeech.gr/128/Freedom%20Of%20Speech-%20An%20mporouse%20na%20milhsei.mp3




    Εχω επισκεφτεί το site αυτό.Μακάρι και άλλοι καλλιτέχνες να τους μιμηθούν καί να διαθέτουν τραγούδια τους μέ τον ίδιο τρόπο,ώστε να τούς μαθαίνουμε γιά να μπορούμε μετά να πάμε να τους δούμε και στίς ζωντανές εμφανίσεις τους.
    PROFBASILHS
    23.12.2006, 23:07
    Don`t worry φίλοι !!!!

    Αυτό φαίνεται πολυυυυυυυυυυυυυύ μακρινό (σαν το starwars και χειρότερα). Διότι α) το ιδιωτικό απόρρητο δεν καταπατάται (δημοκρατικά τουλάχιστον) . ¨Αρα αν την "πέσουνε " σε κάποιον μπορεί αυτόσ άνετα να τουσ τραβήξει μια μύνηση και να τους διασύρει (και να αποζημιωθεί) β) μπορούμε να ισχυριστούμε πως μασ τα έβαλαν εκείνοι sto pc. (αυτό γίνεται και υπάρχουν και special προγράμματα).



    ΑΡΑ,.... ΦΩΝΑΖΕΙ Ο ΜΑΥΡΑΓΟΡΙΤΗΣ (IFPI) ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ Ο ΨΙΛΙΚΑΤΖΗΣ (ΕΜΕΙΣ)