ελληνική μουσική
    636 online   ·  210.884 μέλη
    valia1984
    24.02.2007, 13:44
    συμφωνώ ότι κάνει λάθος επιλογές..
    ο ίδιος πάντως ισχυρίζεται ότι όταν δήλωσε ότι θέλει να κάνει λαικό δίσκο αυτοί οι άνθρωποι ανταποκρίθηκαν και του έδωσαν τραγούδια.
    ακόμα και αν το δεχτούμε αυτό το θέμα είναι γιατί τα δέχτηκε.πώς είναι δυνατόν να του άρεσαν αυτά τα τραγούδια;
    δε μπορώ να πιστέψω ότι το έκανε γιατί θέλει να παραμείνει στην κορυφή..κατά τη γνώμη μου οι λόγοι ήταν καθαρά ψυχολογικοί..
    moufixtros
    24.02.2007, 17:09
    Μα νομίζω ανέφερα και την αγωνία του που τον τρώει τα δυο τελευταία χρόνια.Αυτός είναι ( μόνο )ένας από τους ψυχολογικούς παράγοντες που τον επηρεάζουν.Όμως αγαπητή βάλια μην παραβλέπουμε ότι δεν αποφασίζει μόνος του.Το κακό είναι ότι δέχεται συμβουλές από λάθος άτομα.
    sentoni
    24.02.2007, 17:12
    . . . ναι . . . ο καθένας κρίνεται απο τις επιλογές του . . . αλλά ρε παιδιά επιλογές του είναι . . . δεν μπορεί ότι κάνει να αρέσει σε όλους ! Εμένα προσωπικά δεν μου κάνει τίποτα . . . ίσα ίσα που τα τραγούδια του μ'αρέσουν . . . γιατί πάνω απ' όλα με ισοπεδώνει η φωνή του ( όπως λέει και η κολλητή μου και την ιτιά να μου πει . . . θα μ' αρέσει ) . . . . ! 'Ετσι . . . για το λάθος επιλογές valia μου διαφωνώ . . . είναι δικές του κι εσύ απλά επιλέγεις αν θα ακολουθήσεις ( με όποιο κόστος )

    mousikofilh . . . περιμένουμε νέα ! ( κι άλλλα )
    geordan
    24.02.2007, 17:17
    moufidis,
    έχεις δίκιο βέβαια. Το "χρέη παλιά" ήταν στο "Βαλκανιζατέρ". Πως μου ξέφυγε;

    Σχετικά με τον τελευταίο δίσκο του Κότσιρα έχω να πω ότι το πρόβλημα δεν είναι πως αποφάσισε να πει λαϊκά τραγούδια, αλλά στο γεγονός ότι αυτά μόνο λαϊκά δεν είναι.
    valia1984
    24.02.2007, 17:17
    μα φυσικά και είναι δικές του επιλογές...και το παν είναι να αρέσουν σε εκείνον.
    στο δικό του βιβλίο της ζωής, όπως λέει, θα μπουν και αν εκείνον τοην κάνουν περήφανο, τότε εμένα μου φτάνει και μου περισσεύει..
    εγώ σεντόνι μου λόγω της ισοπεδωτικής φωνής όπως είπες φυσικά και επιλέγω να τον ακολουθώ, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι μου αρέσουν κιόλας..με βάση το προσωπικό γούστο και άποψη πάντα.
    sentoni
    24.02.2007, 17:19
    Παράθεση:

    Το μέλος moufixtros στις 23-02-2007 στις 23:40 έγραψε...

    21 και σήμερα ( δηλαδή 22 ).εεε ας δούμε κι εμείς στην επαρχία έναν αξιόλογο καλλιτέχνη κι εννοώ τον αγαπητό σε όλους μας.




    . . . τι εννοείς ; Βλαχάκι είσαι moufixtre ?
    sentoni
    24.02.2007, 17:23
    Παράθεση:

    Το μέλος valia1984 στις 24-02-2007 στις 17:17 έγραψε...

    μα φυσικά και είναι δικές του επιλογές...και το παν είναι να αρέσουν σε εκείνον.
    στο δικό του βιβλίο της ζωής, όπως λέει, θα μπουν και αν εκείνον τοην κάνουν περήφανο, τότε εμένα μου φτάνει και μου περισσεύει..
    εγώ σεντόνι μου λόγω της ισοπεδωτικής φωνής όπως είπες φυσικά και επιλέγω να τον ακολουθώ, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι μου αρέσουν κιόλας..με βάση το προσωπικό γούστο και άποψη πάντα.



    . . . σέβομαι την αποψή σου αλλά . . . στην συγκεκριμένη φάση αν αυτό τον εκφράζει, είναι καθαρά δικό του θέμα και στο ξαναλέω μετά εσύ επιλέγεις . . . ( το εσύ είναι γενικό ) . . .
    valia1984
    24.02.2007, 17:25
    Παράθεση:

    Το μέλος sentoni στις 24-02-2007 στις 17:23 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος valia1984 στις 24-02-2007 στις 17:17 έγραψε...

    μα φυσικά και είναι δικές του επιλογές...και το παν είναι να αρέσουν σε εκείνον.
    στο δικό του βιβλίο της ζωής, όπως λέει, θα μπουν και αν εκείνον τοην κάνουν περήφανο, τότε εμένα μου φτάνει και μου περισσεύει..
    εγώ σεντόνι μου λόγω της ισοπεδωτικής φωνής όπως είπες φυσικά και επιλέγω να τον ακολουθώ, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι μου αρέσουν κιόλας..με βάση το προσωπικό γούστο και άποψη πάντα.



    . . . σέβομαι την αποψή σου αλλά . . . στην συγκεκριμένη φάση αν αυτό τον εκφράζει, είναι καθαρά δικό του θέμα και στο ξαναλέω μετά εσύ επιλέγεις . . . ( το εσύ είναι γενικό ) . . .



    αυτό είναι που "φοβάμαι" ότι τον εκφράζει στη συγκεκριμένη φάση....αλλά και πάλι είναι δικό σου το θέμα όπως είπες..
    sentoni
    24.02.2007, 17:33
    Παράθεση:

    Το μέλος mousikofilh στις 23-02-2007 στις 17:47 έγραψε...

    θα σας πω....




    . . . μίλα λοιπόν . . .
    moufixtros
    24.02.2007, 18:54
    Παράθεση:

    Το μέλος sentoni στις 24-02-2007 στις 17:19 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος moufixtros στις 23-02-2007 στις 23:40 έγραψε...

    21 και σήμερα ( δηλαδή 22 ).εεε ας δούμε κι εμείς στην επαρχία έναν αξιόλογο καλλιτέχνη κι εννοώ τον αγαπητό σε όλους μας.




    . . . τι εννοείς ; Βλαχάκι είσαι moufixtre ?

    ε όχι βέβαια,αλλά και οι Αθηναίοι σκάνε που και που επαρχία...εγώ πάντως πηγαίνω μόνο για σοβαρούς λόγους και χωρίς συγκεκριμένο προορισμό...τουρνέ

    όσο πιο λίγα κατέχει κανείς, τόσο λιγότερο κατέχεται.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : moufixtros στις 25-02-2007 17:42 ]


    sentoni
    25.02.2007, 00:59
    . . . υπάρχει λόγος σοβαρός δηλαδή ; Μπράβο μπράβο συνέχισε τα πηγαίνεις περίφημα . . . ρε μπας και είσαι ο οδηγός του πούλμαν ;
    sentoni
    25.02.2007, 02:37
    . . . είμαι της γερακίνας γιος . . . απευθείας μετάδοση μόλις τώρα . . . ευχαριστώώώώ΄. . . . παιδιά δεν έχω λόγια . . . !
    xouzoura
    25.02.2007, 10:29
    sentonaki θα σε δυσαρεστήσω. Μετά από δίσκους σαν το ξύλινο αλογάκι που ο Σούσσης και ο Μαχαιρίτσας τα έδωσαν όλα (κι ας ισχυρίζονται κάποιοι ότι το "εγώ δεν σε κατηγορώ" είναι κλεμμένο απ 'το "ούτε ένα ευχαριστώ" της Βανδή), είναι λογικό ούταν ακούμε στο ράδιο τέτοια τραγούδια απ'τον Κότσιρα να μην πιστεύουμε στ' αυτιά μας!!!!Ο κάθε καλλιτέχνης κρίνεται και από τις επιλογές του. Είναι πολύ λίγο το κοινό που λέει " ό,τι και να πει μ'αρέσει" όπως κάνεις εσύ - και από μια άποψη μπράβο που τον αγαπάς τόσο τον Κότσιρα- αλλά πιστεύω πως όπως οι θαυμαστές πρέπει να είναι οι πιο αυστηροί κριτές του για να γίνεται καλύτερος!
    Τα τελευταία του κομμάτια όντως μόνο λα'ι'κά δεν είναι και στο μέταλλο της φωνής του δεν ταιριάζουν. Κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα!
    Χάθηκε να βγάλει πάλι μια κομματάρα σαν το "τίποτα" και σαν το άλλο που λέει "βροχερή η μέρα θα'ναι που θα φύγω ένα πρωί" Αχ πολύ ωραία!


    moufixtros
    25.02.2007, 17:41
    ναι ρε σεντόνι ....δε γίνεται να λες ό,τι κι αν πει ου αρέσει.Είμαι σίγουρος ότι σου αρέσει και για ένα συγκεκριμένο στίγμα που δίνει στη μουσική.Και μπορεί να μη σε χαλάνε τα καινούρια τραγούδια ,αλλά ξέρεις ότι μπορούσε να πει πολύ καλύτερα.Το χειρότερο όλων είναι ότι δείχνει να μην ξέρει τι του γίνεται ,σα να έχει χάσει το μπούσουλα.Θα πω τι εννοώ.
    moufixtros
    25.02.2007, 17:46
    Παράθεση:

    Το μέλος sentoni στις 25-02-2007 στις 00:59 έγραψε...

    . . . υπάρχει λόγος σοβαρός δηλαδή ; Μπράβο μπράβο συνέχισε τα πηγαίνεις περίφημα . . . ρε μπας και είσαι ο οδηγός του πούλμαν ;

    ο καθένας στο πόστο του ...άλλος οδηγεί πούλμαν και άλλοι καράβια ολόκληρα σέρνουν.Συγγνώμη παιδιά για την άσχετη με το θέμα παρένθεση.Είμαι οδηγός πάντως,μέσα έπεσες.
    mousikofilh
    26.02.2007, 00:50
    Παράθεση:

    Το μέλος sentoni στις 24-02-2007 στις 17:33 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος mousikofilh στις 23-02-2007 στις 17:47 έγραψε...

    θα σας πω....




    . . . μίλα λοιπόν . . .



    Τι να μιλήσω βρε σεντονι μου?
    Τι να πω και τι να αφησω...
    Παρακολούθησα την παράσταση της παρασκευής στο ρεθυμνο και την
    χθεσινή στα Χανιά.Το έκαψαν(και εμείς μαζιιιί)το μαγαζί στο Ρέθυμνο.Ίσως και μεγαλύτερη συμμετοχή απ'ότι θα είχε μια live συναυλία σε ανοιχτό χώρο.Μπράβο σας,γιατί αυτό,ομολογημένος δεν το περίμενα.
    Καιρό είχα να δω τόση συμμετοχή και παλμό σε μουσική σκηνή.Μέσα στο κέφι και ο Γιάννης και εμείς,αν και το μαγαζί δεν έλεγε και πολλά.
    Το κοινό όμως πιστεύω ότι μας αποζημίωσε.Για μένα όμως,η καλύτερη του εμφάνιση απο όλες τις εμφανίσεις του στην Κρήτη(3 βραδιά Ηράκλειο και 1 βραδιά στο Ρέθυμνο)αντικειμενικά πάντα και δεν μεροληπτώ υπέρ του Ηρακλειου,ήταν η χθεσινή,αξέχαστη και αξεπέραστη(για μένα)βραδια στη μουσική σκηνή ''σταθμος''στα Χανιά.
    Μικρός χώρος,Ισως και πιο μικρός από το μετρό.Ήταν κάτι που με
    Χαροποίησε ιδιαίτερα,έπειτα από καιρό επιτέλους να βλέπωτον Γιάννη στο οικείο του περιβάλλον,που κατα την γνώμη μου είναι οι μικροί χώροι.Απίθανο πρόγραμμα,κράτησε μισή ώρα παραπάνω,με τον Γιάννη να δείχνει ότι το γουστάρει πραγματικά αυτό που κάνει,και με καμία διάθεση να κατέβει από την σκηνή.Να προσθέσω κάτι πολύ σημαντικό,ότι το πρόγραμμα στο Ρέθυμνο και στα Χανια δεν ηταν το ίδιο.Πολλές και ευχάριστες εκπλήξεις μας επιφύλαξε ο Γιάννης στην χθεσινή βραδια.Είπε τραγούδια λατρεμένα,που έχαμε να ακούσουμε καιρό να τα λέει(Φεγγάρι μάγια μου’κανες, επίσημη αγαπημένη,ταξίδια φιλιά,η φαντασία,ο απόκληρος)και μας έκανε να πέσουμε στα πατώματα...
    πάντα τέτοια Γιάννη.


    Νικάει αυτός ο εαυτός που πάει γυμνός βαθιά στο φως!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mousikofilh στις 26-02-2007 00:53 ]


    kotsiroula
    26.02.2007, 16:22
    βρε παιδια ο κοτσιρας επελεξε να πει αυτα τα τραγουδια γιατι μπορει να τον αντιπροσωπευαν αυτη την εποχη...
    του αρεσαν....
    και εμενα μ αρεσαν παρα πολυ...γουστα ειναι αυτα....
    εχει τυχη να μην μου αρεσει τοσο το 30 κ κατι αλλα σε αλλουσ οπωσ και σε εκεινον αρεσε....οσο για αυτουσ που του εδωσαν τραγουδια εκεινοι τον φωναξαν και του εδωσαν τα τραγουδια....αν δεν του αρεσαν δεν θα τα δεχοταν ασφαλως...
    οσο αυτο που ειπε ο φιλος μας(sentoni) δεν ξερω τι να πω....
    εμενα προσωπικα μου αρεσουν τραγουδια του που δεν αρεσουν σε αλλους και δεν μου αρεσουν καποια και δεν τα ακουω καν....
    αυτα...
    sentoni
    26.02.2007, 21:27
    Παράθεση:

    Το μέλος xouzoura στις 25-02-2007 στις 10:29 έγραψε...

    sentonaki θα σε δυσαρεστήσω. Μετά από δίσκους σαν το ξύλινο αλογάκι που ο Σούσσης και ο Μαχαιρίτσας τα έδωσαν όλα (κι ας ισχυρίζονται κάποιοι ότι το "εγώ δεν σε κατηγορώ" είναι κλεμμένο απ 'το "ούτε ένα ευχαριστώ" της Βανδή), είναι λογικό ούταν ακούμε στο ράδιο τέτοια τραγούδια απ'τον Κότσιρα να μην πιστεύουμε στ' αυτιά μας!!!!Ο κάθε καλλιτέχνης κρίνεται και από τις επιλογές του. Είναι πολύ λίγο το κοινό που λέει " ό,τι και να πει μ'αρέσει" όπως κάνεις εσύ - και από μια άποψη μπράβο που τον αγαπάς τόσο τον Κότσιρα- αλλά πιστεύω πως όπως οι θαυμαστές πρέπει να είναι οι πιο αυστηροί κριτές του για να γίνεται καλύτερος!
    Τα τελευταία του κομμάτια όντως μόνο λα'ι'κά δεν είναι και στο μέταλλο της φωνής του δεν ταιριάζουν. Κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα!
    Χάθηκε να βγάλει πάλι μια κομματάρα σαν το "τίποτα" και σαν το άλλο που λέει "βροχερή η μέρα θα'ναι που θα φύγω ένα πρωί" Αχ πολύ ωραία!






    . . . xouzoura . . . το ξύλινο αλογάκι είναι κι εμένα ο αγαπημένος μου δίσκος . . . όμως είναι κρίμα κάθε τι καινούργιο να το συγκρίνουμε με τα προηγούμενα ! Εγώ το λέω και το ξαναλέω ότι η φωνή του με ισοπεδώνει απ' την πρώτη στιγμή που τον άκουσα . . . Όσο για το μέταλλο της φωνής του . . . τι να πω . . . ότι κι αν πει είναι λίγο ! Τώρα για το πόσο αυστηρός κριτής είναι ο καθένας μας, δυστυχώς ο κάθε καλλιτέχνης δεν μπορεί να το καταλάβει ! Κι αυτό γιατί δεν έχουν επαφή με το κοινό τους . . . όσο κι αν κάποιοι το υποστηρίζουν αυτό, νομίζω ότι δεν ισχύει ! Αυτά . . .
    sentoni
    26.02.2007, 21:29
    . . . mousikofilh . . . πολύ χαίρομαι για σένα !
    valia1984
    26.02.2007, 21:33
    sentoni μου δεν ξέρω τι κάνουν οι άλλοι καλλιτέχνες και ούτε με ενδιαφέρει να μάθω κιόλας...αλλά ο συγκεκριμένος έχει επαφή με το κοινό του και το διαπίστωσα φέτος...και προσωπικά νομίζω ότι τον έκρινα πολύ αυστηρά φέτος..