ελληνική μουσική
    504 online   ·  210.857 μέλη

    Ποιός πιστεύετε ότι έθεσε τα θεμέλια για την ελληνική ροκ σκηνή?

    swkraths
    02.02.2007, 04:07
    Ποιός κατά τη γνώμη σας ήταν ο πρωτεργάτης για τη θεμελίωση της ελληνικής ροκ σκηνής?Συμπεριλαμβάνονται και συγκροτήματα φυσικά...
    dimko
    02.02.2007, 09:59
    Της ποιάς;
    swkraths
    02.02.2007, 10:01
    Παράθεση:

    Το μέλος dimko στις 02-02-2007 στις 09:59 έγραψε...

    Της ποιάς;



    Ναι έχεις δίκιο αλλά αναφέρομαι σε παλιότερες εποχές...Όταν όλα ήταν τόσο ρόδινα και αγνά...
    sintorin
    02.02.2007, 10:04
    oi Beatles...
    babisdr
    02.02.2007, 10:36
    Παράθεση:

    Το μέλος sintorin στις 02-02-2007 στις 10:04 έγραψε...

    oi Beatles...



    μπααα, πιο πολύ για stones μας κόβω...
    pkamno
    02.02.2007, 10:38
    Παιδια αποψη μου ειναι οτι για το ελληνικο ροκ την βαση εθεσε ο Νικολας Ασιμος και το απογειωσε ο Παυλος Σιδηροπουλος!!!
    KAKOFONIKS
    02.02.2007, 11:40
    Πες τα ρε Παναγιώταρε συμφωνώ απολύτως με τον προλαλλήσαντα!

    Βέβαια θα μου πείτε απο επηρεάστηκαν το θέμα είναι όμως ότι απο αυτούς ξεκίνησε το ροκ ρεύμα στην Ελλαδάρα μας!
    heartbreak-kid
    02.02.2007, 11:54
    ναι μόνο που έχετε ξεχάσει συγκροτήματα όπως οι socrates(persons παλιότερα), οι aphrodite's child κλπ που παίζαν ΡΟΚ και ως μουσική. ο νικόλας άσιμος, όσο ροκ φιλοσοφία να υποστηρίζουν κάποιοι ότι είχε(εγώ δεν συμφωνώ αλλά οκ) ως μουσική δεν ήταν ροκ.
    οι socrates έπαιξαν hard rock (ας βάλουμε αυτήν την ταμπέλα,προσωρινά) και επηρέασαν πολλούς, περισσότερο από τον σιδηρόπουλο ή τον άσιμο, τουλάχιστον μουσικά.
    P.S: όπως έχει πει και ο Orfeus και συμφωνώ μαζύ του, η έκφρασι είναι "ελληνόφωνη ροκ σκηνή"
    KAKOFONIKS
    02.02.2007, 11:59
    Εκεί πάω πάσσο έχεις δίκαιο ναι παράληψή μου και δεν το εξέφρασα σωστά!!!!

    Οφείλω λοιπόν μια συγνώμη
    swkraths
    02.02.2007, 16:56
    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 02-02-2007 στις 11:54 έγραψε...

    ναι μόνο που έχετε ξεχάσει συγκροτήματα όπως οι socrates(persons παλιότερα), οι aphrodite's child κλπ που παίζαν ΡΟΚ και ως μουσική. ο νικόλας άσιμος, όσο ροκ φιλοσοφία να υποστηρίζουν κάποιοι ότι είχε(εγώ δεν συμφωνώ αλλά οκ) ως μουσική δεν ήταν ροκ.
    οι socrates έπαιξαν hard rock (ας βάλουμε αυτήν την ταμπέλα,προσωρινά) και επηρέασαν πολλούς, περισσότερο από τον σιδηρόπουλο ή τον άσιμο, τουλάχιστον μουσικά.
    P.S: όπως έχει πει και ο Orfeus και συμφωνώ μαζύ του, η έκφρασι είναι "ελληνόφωνη ροκ σκηνή"



    Ναι οι sokrates νομίζω ότι ήταν από τους πρώτους "ροκάδες" της Ελλάδας αλλά και ο Άσιμος με την ιδιαίτερη ιδιοσυγκρασία του το προώθησε με τον δικό του τρόπο...
    loukaki
    02.02.2007, 17:15
    Προσωπική μου, "ερασιτεχνική" άποψη οι Rolling Stones(με εκείνη την επεισοδιακή συναυλία του 1967... ) επηρέασαν τους πρώιμους Έλληνες ροκάδες!!!
    heartbreak-kid
    02.02.2007, 17:30
    Παράθεση:

    Το μέλος swkraths στις 02-02-2007 στις 16:56 έγραψε...


    αλλά και ο Άσιμος με την ιδιαίτερη ιδιοσυγκρασία του το προώθησε με τον δικό του τρόπο...



    μπορείς να γίνης πιο συγκεκριμένος? όπως και κάποια ροκ συγκροτήματα μετέπειτα που να το αποδεικνύουν? ροκ όμως...όχι τους πυξ λαξ και τους κατσιμιχαίους
    swkraths
    02.02.2007, 17:51
    Παράθεση:

    Το μέλος loukaki στις 02-02-2007 στις 17:15 έγραψε...

    Προσωπική μου, "ερασιτεχνική" άποψη οι Rolling Stones(με εκείνη την επεισοδιακή συναυλία του 1967... ) επηρέασαν τους πρώιμους Έλληνες ροκάδες!!!



    Η υπογραφή σου πάντως είναι του Άσιμου...
    tago
    02.02.2007, 18:12
    Λοιπόν, για να μαθαίνουν οι νεότεροι και να θυμούνται οι παλαιότεροι σας θέτω υπόψη σας τα εξής: Στην Ελλάδα το ροκ εν ρολ πρωτο ακούστικε το 1955 δια μέσου μιας μπάντας του αμερικάνικου στόλου που παιάνισε το ρυθμό αυτό σε μια ανοιχτή συναυλία στο Ζάππειο. Ακολούθησε η προβολή της ταινίας «η ζούγκλα του μαυροπίνακος» όπου ακούστηκε για πρώτη φορά στην χώρα μας το “Rock Araound The Clock”. Με την είσοδο τις δεκαετίας του 60 εισέβαλαν τα περίφημα τζουκ μποξ γεμάτα με rock μουσική για να φτάσουμε στο 1963 όπου έχουμε τα πρώτα ελληνικά αντίστοιχα συγκροτήματα. Τα δύο πρώτα ήταν οι περίφημοι Forminx που θεωρείται η κορυφαία μπάντα της εποχής, και οι Charms που προέβαλαν ένα περισσότερο ποπ στυλ. Για την ιστορία να πούμε πως τα μέλη του πρώτου συγκροτήματος έτσι όπως αναφέρονται στο βιβλίο του Ντίνου Δηματάτη Get That Beat ήταν: Τάσος Παπασταμάτης, Βασίλης Μπακόπυλος, Θέμος Πέτρου, Βαγγέλης Παπαθανασίου και Κώστας Σκόκος. Αντίστοιχα τους Charms αποτελούσαν οι: Κώστας Καρύδας, Σπύρος Καρακούτας, Γιώργος Μπαλάσκας και Γιώργος Στρατής. Αυτά τα λίγα προς το παρόν. Αν θελήσετε περισσότερες πληροφορίες απλά μου το λέτε.
    swkraths
    02.02.2007, 18:19
    Παράθεση:

    Το μέλος tago στις 02-02-2007 στις 18:12 έγραψε...

    Λοιπόν, για να μαθαίνουν οι νεότεροι και να θυμούνται οι παλαιότεροι σας θέτω υπόψη σας τα εξής: Στην Ελλάδα το ροκ εν ρολ πρωτο ακούστικε το 1955 δια μέσου μιας μπάντας του αμερικάνικου στόλου που παιάνισε το ρυθμό αυτό σε μια ανοιχτή συναυλία στο Ζάππειο. Ακολούθησε η προβολή της ταινίας «η ζούγκλα του μαυροπίνακος» όπου ακούστηκε για πρώτη φορά στην χώρα μας το “Rock Araound The Clock”. Με την είσοδο τις δεκαετίας του 60 εισέβαλαν τα περίφημα τζουκ μποξ γεμάτα με rock μουσική για να φτάσουμε στο 1963 όπου έχουμε τα πρώτα ελληνικά αντίστοιχα συγκροτήματα. Τα δύο πρώτα ήταν οι περίφημοι Forminx που θεωρείται η κορυφαία μπάντα της εποχής, και οι Charms που προέβαλαν ένα περισσότερο ποπ στυλ. Για την ιστορία να πούμε πως τα μέλη του πρώτου συγκροτήματος έτσι όπως αναφέρονται στο βιβλίο του Ντίνου Δηματάτη Get That Beat ήταν: Τάσος Παπασταμάτης, Βασίλης Μπακόπυλος, Θέμος Πέτρου, Βαγγέλης Παπαθανασίου και Κώστας Σκόκος. Αντίστοιχα τους Charms αποτελούσαν οι: Κώστας Καρύδας, Σπύρος Καρακούτας, Γιώργος Μπαλάσκας και Γιώργος Στρατής. Αυτά τα λίγα προς το παρόν. Αν θελήσετε περισσότερες πληροφορίες απλά μου το λέτε.



    Ήσουν σαφέστατος νομίζω..
    loukaki
    02.02.2007, 19:04
    Παράθεση:

    Το μέλος swkraths στις 02-02-2007 στις 17:51 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος loukaki στις 02-02-2007 στις 17:15 έγραψε...

    Προσωπική μου, "ερασιτεχνική" άποψη οι Rolling Stones(με εκείνη την επεισοδιακή συναυλία του 1967... ) επηρέασαν τους πρώιμους Έλληνες ροκάδες!!!



    Η υπογραφή σου πάντως είναι του Άσιμου...



    Έτερον εκάτερον...
    Δεν χαρακτήρισα τον Άσιμο σε σχέση με την ελληνική ροκ σκηνή, αλλά είπα ποια ακούσματα θεωρώ ότι επηρέασαν την τελευταία!
    Εξάλλου, κατά την ταπεινή μου άποψη, ο Άσιμος ήταν ροκ με μια έννοια που ξεπερνά αυτό που δηλώνει ο όρος "ελληνική ροκ σκηνή"...
    Όσο για την υπογραφή μου, είναι αυτή που είναι, γιατί αφενός το συγκεκριμένο τραγούδι είναι το τρυφερότερο που έχω ακούσει ποτέ και αφετέρου γιατί σημαίνει και κάποια άλλα πράγματα για μένα...
    Ελπίζω να σε κάλυψα...
    marydlf
    02.02.2007, 20:49
    1.Δημητρης Πουλικακος.-
    2.Παυλος Σιδηροπουλος-ο οποιος ειχε δηλωσει οτι το συγκροτημα που τον εκανε να ασχοληθει με το rock'n'roll ηταν οι Stones.
    3.Τρυπες-γι αυτο και οταν διαλυθηκαν πριν λιγα χρονια,αρχισε και η γκρινια περι της ελληνικης σκηνης..
    Παντως εγω βλεπω πως μια χαρα ειναι τα πραγματα τωρα..και live γινονται,και δισκοι καινουριοι βγαινουν...δεν νομιζω οτι θα ξαναγινουν τα πραγματα οπως παλιοτερα,που ηταν το rock "της μοδας",αλλα με την γενικοτερη μουσικη κριση στην Ελλαδα,το rock θα γλυτωνε; Ετσι κι αλλιως,ηταν παντα underground και ετσι θα μεινει..

    swkraths
    02.02.2007, 22:58
    Παράθεση:

    Το μέλος loukaki στις 02-02-2007 στις 19:04 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος swkraths στις 02-02-2007 στις 17:51 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος loukaki στις 02-02-2007 στις 17:15 έγραψε...

    Προσωπική μου, "ερασιτεχνική" άποψη οι Rolling Stones(με εκείνη την επεισοδιακή συναυλία του 1967... ) επηρέασαν τους πρώιμους Έλληνες ροκάδες!!!



    Η υπογραφή σου πάντως είναι του Άσιμου...



    Έτερον εκάτερον...
    Δεν χαρακτήρισα τον Άσιμο σε σχέση με την ελληνική ροκ σκηνή, αλλά είπα ποια ακούσματα θεωρώ ότι επηρέασαν την τελευταία!
    Εξάλλου, κατά την ταπεινή μου άποψη, ο Άσιμος ήταν ροκ με μια έννοια που ξεπερνά αυτό που δηλώνει ο όρος "ελληνική ροκ σκηνή"...
    Όσο για την υπογραφή μου, είναι αυτή που είναι, γιατί αφενός το συγκεκριμένο τραγούδι είναι το τρυφερότερο που έχω ακούσει ποτέ και αφετέρου γιατί σημαίνει και κάποια άλλα πράγματα για μένα...
    Ελπίζω να σε κάλυψα...



    Φυσικά και κατάλαβα το πνεύμα σου... Απλά μου αρέσει και μένα πολύ αυτό το κομμάτι γι αυτό το επεσήμανα
    Και το έγραψα και αλλού για την ιδιαίτερη άποψη και οπτική του Άσιμου
    Συμφωνώ απόλυτα πάντως μαζί σου
    vouliakis
    03.02.2007, 00:02
    Πολλές απορίες, πάντως, λύνει αυτό εδώ το βιβλίο...
    swkraths
    03.02.2007, 04:20
    Παράθεση:

    Το μέλος vouliakis στις 03-02-2007 στις 00:02 έγραψε...

    Πολλές απορίες, πάντως, λύνει αυτό εδώ το βιβλίο...



    Φαντάζομαι πως δε θα αφήνει απορίες vouliakis.Θα προσπαθήσω να το εντοπίσω και να το διαβάσω