ελληνική μουσική
    818 online   ·  210.853 μέλη
    koini_maria
    15.05.2006, 17:13
    Ο παπούς μου ήταν Κωνσταντινουπολίτης και η γιαγιά μου Σμυρνιά...
    Με την μικρασιατική καταστροφή το 1923 αναγκάστηκαν να γίνουν και οι δυο προσφυγες στην ίδια τους την χώρα...
    Τελικά , κατάφεραν μετά από 13 ολόκληρα χρόνια(!) να ριζώσουν στην Κομοτηνή...
    Εγώ όλη μου την ζωή την έζησα στην ''μαύρη Αθήνα'' αλλά μάλλον πρέπει να λέω οτι κατάγομαι από την Κομοτηνή.

    Η ''μαμά πατρίδα'' , βλέπετε , δεν είναι και πολύ φιλόξενη , από ότι φαίνεται...
    ΞΕρω ότι δεεν κολλάει και πολύ σε αυτό το topic αυτό που θα πω αλλά ένας Κύπριος φίλος μου πριν λίγες μέρες μου είπε ότι όλοι οι Κύπροιοι χρειάζονται πρασινη κάρτα στην Ελλάδα , για την έκδοση της οποίας βοηθάι κατα κάποιον τρόπο η κυπριακή πρεσβεία....

    Αν κάτι τέτοιο όντως συμβαίνει , νομίζω πως είναι απαράδεκτο!

    Δεν είναι δυνατόν να μεταχειρίζονται τους Ελληνοκύπριους σαν (όλους τους άλλους) αλλοδαπούς!
    Αφού είναι Έλληνες οι άνθρωποι!
    Τι να πω;....
    CHE
    15.05.2006, 19:35
    Κατάγομαι από τους ακρίτες των Βυζαντινών συνόρων. Μετά τη σφαγή στον Ιππόδρομο της Κωνσταντινούπολης από τη Θεοδώρα, το σόι διασκορπίστηκε στα 4 σημεία του ορίζοντα.
    Ο παππούς μου ήταν Κωνσταντινουπολίτης και η γιαγιά μου πόντια από την Τραπεζούντα.
    Οι γονείς μου γεννήθηκαν στη Νιγρίτα Σερρών (όπου γεννήθηκε και ο Στράτος Διονυσίου) κι εγώ γεννήθηκα στη Θεσσαλονίκη αλλά μεγάλωσα στην Αθήνα.
    STR
    16.05.2006, 10:35
    apo th pleura tou patera mou katagomai apo thn karditsa kai apo thn mhtera mou, apo arkadia!


    rouli726
    16.05.2006, 11:16
    Loipon....an katalavete apo auta pou tha po peite mou ki emena..

    O pateras mou einai apo ena xorio tis axaias,ton Agio Nikolao Spata.
    H mama mou vasika einai Patrinia,afou o pateras tis exei gennithei kai zisei stin Patra,o pateras omos tou opoiou irthe prosfugas apo ti Smurni.H mitera tis mamas mou einai ki ekeini apo ena xorio tis Axaias,to basiliko.
    O patrios mou exei gennithei ki autos se ena xorio tis Axaias,ti blasia kalavruton,alla megalose sta vraxneika, patron tote, dimos vraxneikon simera.
    Ego exo gennithei ki exo megalosei stin Patra...Elpizo mono na min pethano edo!
    Auta ta oliga....Elpizo na mi sas mperdepsa!
    georgianoua
    16.05.2006, 11:36
    Aπό Κύπρο είμαι εγω παιδιά αλλά βρίσκομαι τώρα για σπουδές στην Ελλάδα
    yokor
    20.05.2006, 20:58
    Οι γονείς της μαμάς μου είναι ο παππούς από Τυρολόη Ανατολική Θράκης και η γιαγιά από Μικρά Ασία.
    Του μπαμπά μου, ο παππούς από Κεφαλλονιά και η γιαγιά από Κωσταντινούπολη.
    Η μαμά μου γεννήθηκε και μεγάλωσε στη Λεβαία Φλώρινας και ο μπαμπάς μου στην Αθήνα.
    Εγώ γεννήθηκα στην Πτολεμαϊδα, μεγάλωσα, ζω και εργάζομαι στην Λεβαία μου, που δεν την αλλάζω με όλα τα μέρη του κόσμου! Δεν αλλάζω την ελευθεριά με την οποία ζω στο χωριό, τα χρώματα της φύσης που παρακολουθώ σε κάθε αλλαγή εποχής, τα λουλούδια και τα δέντρα που φυτεύω κάθε άνοιξη, και, κυρίως, την θέα που έχω από το σπίτι μου: το βουνό Βόρρα και την λίμνη Βεγορίτιδα. Είναι σαν πίνακας ζωγραφικής, το βουνό χιονισμένο, από κάτω ένα μικρότερο βουνό και στους πρόποδές του το χωριό Βεγόρα και η λίμνη. Είναι μαγικό θέαμα, αλλάζει ανάλογα με το πως πέφτει ο ήλιος! Κάθε μέρα ανακαλύπτω και κάτι καινούριο!

    marsoupilamis
    20.05.2006, 21:23
    Από Αγρίνιο... Ο πατέρας μου γέννημα θρέμα Αιτωλοακαρνάνας ενώ από τη μεριά της μάνας μου έχω πάρει και λίγο από πόντιος αφού οι παππούδες της και οι γιαγιάδες της ήρθανε στην Ελλάδα με το διωγμό τον ποντίων...
    aggeliki
    21.05.2006, 03:49
    Λοιπόν...
    Οι γονείς μου είναι γεννημένοι στην Αίγυπτο...
    Χμ... και οι παπούδες μου!
    Τώρα η κατάγωγή των παππούδων μου από την πλευρά της μαμάς μου είναι από τη Χίο...
    Τώρα η κατάγωγή των παππούδων μου από την πλευρά του μπαμπά μου είναι:
    γιαγιά--->Λήμνος
    παππούς--->Σύμη

    Εγώ γεννήθηκα Αθήνα...Βγάλατε άκρη???
    MalinoisCanary
    21.05.2006, 12:44
    Από Δράμα εδώ και τρεις γενιές
    alterhoh
    24.05.2006, 10:21
    Ο πατέρας μου είναι από Κυπαρισσία και η μητέρα μου από Καλαμάτα. Μένω στη Κυπαρισσία (μόνιμη κατοικία) και ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΛΛΑΖΩ ΜΕ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΠΟΛΗ
    alexia-vicky
    27.05.2006, 14:57
    γεια σου ρε πατρωτακι...εν μερει..!!
    KAKOFONIKS
    27.05.2006, 15:31
    Τι μου θυμίσατε τώρα...

    Το μεγαλύτερο ερώτημα στη ζωή μου, θα σας παρουσιάσω μια ιστοριούλα και θα μου πείτε εσείς.(οοοχι δεν είναι το γενεαλογικό μου δέντρο)

    Ο παππούς Γιώργος και η γιάγια Μαρία ήταν από τον Άγιο Ευστράτιο (ένα νησί πάνω απο την Λήμνο τόπος εξορίας επι χούντας) παντρεύτηκαν κατέβηκαν στην πρωτεύουσα Αθήνα (τόπος εξορίας μετά την χούντα) και κάναν τον Κωστάκη (πατέρας μου).

    Ο παππούς Θανάσσης από την πανέμορφη Κω έφυγε μικρός για την πρωτεύουσα (και αυτός) όπου συνάντησε την γιαγιά Τόλη(απο το Ανατολή) καθώς η γιαγιά πόντια απο την Πτολεμαίδα (έτσι εξηγούνται και οι χιλιάδες γκάφες που έχω κάνει μέχρι τώρα ) εκεί έκαναν την Βανούλα (Ευαγγελία, η μητέρα μου).

    Οι 2 παραπάνω (Κωστάκης-Βανούλα) γνωριστήκαν , αγαπήθηκαν, ερωτεύθηκαν και ήρθαν εις γάμου κοινωνία. Γεννήθηκα εγώ και ένα άλλο παιδάκι που απο μικρό είχε ένα πρόβλημα..... εμένα αδερφό. Δυστυχώς τα πρώτα χρόνια της ζωής μου
    έζησα στην Αθήνα ΕΥΤΥΧΩΣ το αποφασίσαν γρήγορα οι γονείς μου και πήγαμε στην πανέμορφη Κω εγώ φυσικά άσχετα με το τι θα καταλάβετε λέω οτι ειμαι απο Κω και αισθάνομαι ιδιαίτερα περίφανος για αυτό. Γειά σου ρε πατρίδα!







    επισυναπτόμενα: image74a.jpg b-koskarte.jpg 
    poison_girl
    09.06.2006, 01:52
    Ο πατερας μου απο Λειβαδια η μητερα μου απο Αθηνα
    mama
    09.06.2006, 16:21
    Είμαι από χαλκιδική πρώτο πόδι Ποσείδι - Καλάνδρα. ο Μπαμπάς μου απο εκεί κ η Μαμά μου από Πευκοχώρι! Ζω τα τελαιυταία 11 χρόνια στην Θεσσαλονίκη την οποία λατρεύω κ όλοι μου οι φίλοι είναι απο εδώ...
    rammsteiner
    10.06.2006, 21:06
    η καταγωγη μου ειναι απο κεφαλλονια (απο τον πατερα μου)
    και εχω και καποιες ριζες απο ιταλια (η γιαγια μου απο τη μανα μου ειναι ιταλιδα)
    εγω δυστυχως γεννηθηκα και μεγαλωσα στον πειραια...
    Partygirl
    12.06.2006, 18:28
    Κέρκυρα,Κέρκυρα με το Ποντικονήσι...Με τα καντούνια τα στενά που τα 'χω σεριανίσει...Αχ!Είμαι τρελοκερκυραία!ΝΑΙΙΙΙΙΙ!
    rammsteiner
    12.06.2006, 18:54
    Το μέλος Partygirl στις 12-06-2006 στις 18:28 έγραψε...
    Παράθεση:
    Αχ!Είμαι τρελοκερκυραία!ΝΑΙΙΙΙΙΙ!

    απ'τα τρελα νερα εισαι και εσυ???
    ζητω τα επτανησα!!!
    Partygirl
    12.06.2006, 20:32
    Από 7νησα u 2??Αχου πολύ χαίρομαιιιιιιιιι !!!!!! Αχ...η τρέλα δεν πάει στα βουνά...Κέρκυρα ολέεεεεεεεε ολέ ολέ!
    loukaki
    13.06.2006, 16:59
    loipon...
    o 1 mou pappous itan apo Trikala kai i giagia, kai gynaika tou, einai kata to imisi apo Fthiwtida kai kata to imisi apo Kalarytes Iwanninwn!
    o allos pappous itan apo Fthiwtida, alla me makrini katagwgi apo tin Arta, kai i giagia apo to akrivws dipla xwrio stin Fthiwtida!
    polli leptomereia evala,e???
    stuff
    13.06.2006, 18:38
    Οι παππουδες του πατερα μου προσφυγες απο την Μ.Ασια και εγκατεστημενοι στην Αθηνα.
    Δυστυχως,δεν μπορεσαν να ξαναδουν το χωριο τους διοτι το κατεστρεψαν οι Τουρκοι.
    Η μητερα μου απο Νεμεα και μεγαλωμενη στην Αθηνα.