ελληνική μουσική
    553 online   ·  210.907 μέλη

    Eurovision 2004: Κούνα το! (Shake it)

    composer
    16.05.2004, 13:04
    Πλάκα πλάκα και εγώ φέτος πίστεψα οτι θα πέρναμε κάτι παραπάνω απο την 3η θέση όχι λογω τραγουδιού.....σε αυτόν τον τομέα με κάλυψε απόλυτα ο φίλτατος Giorgos
    To τραγούδι δεν μου άρεσε γιατι πολυ απλά το μόνο Ελληνικό στοιχείο που είχε ηταν λίγο μπουζουκάκι στην εισαγωγή και τίποτα παραπάνω!

    Τώρα αφου και με τον μεγάλο showman Sakis-Sakis(είναι όπως οι χελώνες ,καρέτα-καρέτα ) σπάνιο είδος δηλαδή, εγώ επιμένω στην άποψη μου οτι πρέπει να συνεχιστεί η φετινή παράδοση και του χρόνου στην Ουκρανία να στείλουμε τον ανερχόμενο showman Kώστα Κούντο απο FS2!


    Υ.Γ Ρε παιδιά το μόνο που φτάιει που δεν πήραμε 1η θέση είναι οτι δεν έχουμε γείτονες με καλές σχέσεις!Οι περισσότερες απο τις ψήφους δίνοταν στις γειτονικές χώρες των διαγωνιζομένων!Αντε και του χρόνου στην υγεία μας και καλή μας χώνεψη!
    stefke
    16.05.2004, 13:07
    symfono me ta perissotera apo osa ypothikan mexri stigmis kai tha ithela na prostheso kati...
    me ton tropo pou ginetai i psifoforia i ellada einai sxedon adynaton na parei tin proti thesi pote.i psifoforia den einai antikeimeniki entelos.fysika kai oles oi xores tha psifisoun ena poli kalo tragoudi alla i diafora egeitai sto oti telika tha dosoun tous perissoterous vathmous stin xora me tin opoia einai geitones kai exoun kales sxeseis(vlepe skandinavikes xores),stin xora pou exei tragoudi me stixous pou einai stin glossa tous (vlepe slavikes xores),kai episis i xora me tous perissoterous metanastes,foitites kai loipous omogeneis dinei stin mama patrida ypsili vathmologia.xaraktiristiko ton parapano einai oti ellada as poume pire 12 vathmous apo tin kypro (opos panta,kai tous antapedose,opos panta episis) 12 vathmous apo tin malta (episis poli syxna eispatoume kai dinoume stin malta,oi antiprosopeies mas ta exoun palkakia) 12 apo tin agglia giati ekei o diagonismos den exei poli simasia kai yparxoun 20000 ellines foitites oi opoioi alloiosan to apotelesma tis psifoforias kai 10 vathmous apo tin roumania pou episis einai plimmirismeni apo foitites kai telos 10 vathmous apo tin tourkia stin opoia egine kai to megalytero promotion tou tragoudiou kai episis ekane mia kinisi sto klima kalis filias ktl....
    me liga logia:i vathmologisi den einai entelos antikeimeniki kai einai koino mystiko.kai auto se kammia periptosi den apokleiei to ontos kalytero tragoudi na kerdisei alla polles fores mporei na to ferei 2o i' 3o i' kai se akoma xeiroteri thesi.
    den xero ton tropo pou tha mporouse na kanei akoma pio antikeimeniki tin vathmologisi alla oso einai me autin tin morfi poli amfivallo gia ta apotelesmata tis.
    kai kati teleutaio.oi megales dytikes europaikes xores me megali mousiki paragogi kai katapliktikous kallitexnes (opos agglia,gallia,ispania kai italia i' opoia den pire meros kan) exoun katalavei peri tinos prokeitai kai opos ola deixnoun den asxolountai sovara me to thema.....mipos einai kairos na to xeperasoume kai meis....?

    ps:kat eme ektos apo merikes mpalantes oi opoies itan ontos poli kales alla ektos klimatos (kata tin gnomi mou,gia tetoion diagonismo-panigiri) kai ektos epoxis (kalyetra ton xeimona oi mpalantes) auto pou mou arese itan to tragoudi tis rossias os tragoudi kai tis polonias os tis pio aisthisiakis emfanisis...
    telos loipon me tin eurovision pros to paron kai mexri tou xronou.....shake it dont stir it


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: stefke on 16-05-2004 13:28 ]
    Jasmine
    16.05.2004, 13:50
    Για να σας πω την αλήθεια μου, δεν περίμενα πρώτη θέση για όλους τους λόγους που προαναφέρθηκαν! Δεν έχουμε γείτονες με καλές σχέσεις και μετά τη διάσπαση των χωρών (Γιουγκοσλαβίας και Σοβιετικής Ένωσης) είναι όλο και πιο δύσκολα τα πράγματα, γιατί ψηφίζονται μεταξύ τους ασχέτως τραγουδιού! Πιστεύω ότι θα κάνει πολύ καιρό να ξανακατέβει η Eurovision απ' το Βορρα πάλι κάτω! (Ειναι πολλές οι χώρες εκεί πάνω, όταν η Ουκρανία έχει τριγύρω 10 γείτονες και πήρε δέκα 12αρια στη σειρά φυσικό είναι). Το καλύτερο που θα έπρεπε να γίνει όπως άλλάξανε μερικοί θεσμοί στη Eurovision π.χ. κατάργηση της επιτροπης και ψήφος με televoting, ελευθερία της γλώσσας, ν' αλλάξει και το ότι παίρνει τη Eurovision όποια χώρα κερδίζει! Καλύτερα να γίνεται κλήρωση, όπως στους Ολυμπιακούς Αγώνες! Ε στο κάτω κάτω δεν είναι δίκαιο κάποιες χώρες να έχουν διοργανώσει, 5 φορές το διαγωνισμό και κάποιες άλλες καμία!!!!

    Φιλάκια, να είστε καλά!!
    Giorgos
    16.05.2004, 17:39
    Η φωτογραφία που επεξεργάστηκα και σας είχα υποσχεθεί στο προηγούμενο post μου, προστέθηκε επιτυχώς και βρίσκεται στην αμέσως προηγούμενη σελίδα (Σελίδα 2) αυτού του topic, κάτω-κάτω. Πατήστε πάνω στην φωτογραφία για να την δείτε σε πλήρες μέγεθος και να διαβάσετε ευκολότερα τον διάλογο.

    Κλικ εδώ. Enjoy!
    KIT_KAT
    16.05.2004, 19:53
    Συμφωνώ με τη Jasmine και τους προηγούμενους για τον τρόπο ψηφοφορίας... στην Ουκρανία έδωσαν όλες οι γείτονές της, που είναι αρκετές... εμείς από παντού θάλασσα ... Δεν πιστεύω ότι παίζουν και τόσο εθνικά συμφέροντα, δεδομένου ότι πια ψηφίζει ο κόσμος, κι όχι κριτές. Κυρίως "τοπικό" είναι το θέμα, πιο εύκολα θα ψηφίσει ο Φινλανδός τη Σουηδία, την οποία επισκέπτεται 5 φορές το χρόνο κι έχει και φίλους εκεί... όπως κι εγώ μόλις ακούσω "Κύπρος" θα δώσω περισσότερη προσοχή απ' όση θα δώσω στο τραγούδι μίας τυχαίας από τις υπόλοιπες εικοσιτόσες χώρες.
    Επίσης χθες διαπίστωσα ότι αφού ο "Sakis" πήρε 3η θέση, δυστυχώς περισσότερα η Ελλάδα δεν μπορεί εύκολα να περιμένει...

    Όσο για τις χώρες που διακρίθηκαν, πολύ ευχάριστη έκπληξη και άξια διάκριση η Σερβία-Μαυροβούνιο, δε φαινόταν ότι θα σταθεί στη Eurovision. Το τραγούδι της Κύπρου επίσης, προσωπικά δεν περίμενα με τίποτα να πάει τόσο καλά, μιας και ήταν μία σχετικά κοινή μπαλάντα, και συμπαθητικές μπαλάντες ακούστηκαν κι άλλες (μήπως λειτούργησε καταλυτικά η παραπομπή σε Barbra Streisand?). Όσο για την Ουκρανία, δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο, κι όσο για την πρωτότυπη σκηνική παρουσία, συμφωνώ, ήταν πρωτότυπο, αλλά αυτό είναι το θέμα? Επειδή πήραν τα ρόπαλα? Ας τυλιχτούμε κι εμείς του χρόνου με σεντόνια ή ας κουβαλάμε αράχνες ή ας βουτηχτούμε σε πράσινη μπογιά ή ας βγούμε γυμνοί ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Προσωπικά μου φάνηκε αρκετά αντιαισθητικό και κιτς. Έθαψα αρκετά? Εντελώς υποκειμενικά τέλος, συμπάθησα ιδιαίτερα το τραγουδάκι της Μάλτας.
    We love you too!! (πολύ καρδουλίτσα δεν έπεσε φέτος btw?)
    jorge
    16.05.2004, 22:56
    Βομβαρδισμός από Saki, χαμός γίνεται, ακόμα και η ΕΤ1 στο Δελτίο αφιερώνει ρεπορτάζ του ρεπορτάζ, ω ρεπορτάζ στον ελληνάρα μας! Το Αλτερ λέει οτι ο Ψιψινάκης πλακώνεται με το στιχουργό, ο συνθέτης παραπονιέται που δεν είχε λιμουζίνα, μιλάμε για ΜΕΓΑ θέμα! Ακόμα και το CNN της Μουσικής, το MusicHeaven έχει δημοσκόπηση για τη Eurovision!

    Λοιπόν, σοβαρά τώρα, ευτυχώς ή δυστυχώς δεν είδα τη Eurovision, γύρναγα από ταξίδι. Άκουγα την ψηφοφορία στο ραδιόφωνο βέβαια όπου είχε αρκετό σασπένς, λόγω μιας απεσταλμένης που έλεγε τη συνολική βαθμολογία όποτε της ερχότανε (κάθε 20 λεπτά...)

    Φαντάζομαι πως ήταν μια ωραία βραδιά για όσους μαζευτηκαν σε σπίτια με πίτσες, μπύρες κλπ.
    XeniaRodo
    17.05.2004, 09:19
    O Σάκης ςίναι ΘEOΣ, και αξιζε να βγει πρώτος....

    και όσο για το τραγούδι της Oυκρανίας, σε λίγο καιρό κανενας δε θα το θυμαται...
    ενώ ο Σάκης θα παίζεται όλο τ ο Kαλοκαίρι......

    ουσιαστικά αυτός ςίναι ο νικητής.... νομίζω πέτυχε το στόχο του....

    (τι λέω 25 χρονώ γυναίκα..... )

    kisss
    Giorgos
    17.05.2004, 09:34
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 16-05-2004 στις 22:56 έγραψε:

    Ακόμα και το CNN της Μουσικής, το MusicHeaven έχει δημοσκόπηση για τη Eurovision!




    Δηλαδή, για να καταλάβω, εσύ τώρα είσαι ο Ted Turner της Mουσικής;
    yiannisyiannis
    17.05.2004, 10:52
    Ανήκω κι εγώ σε εκείνη τη μικρή μειοψηφία, που επέλεξε να κάνει κάτι άλλο, από το να παρακολουθήσει τη Eurovision.

    Ανήκω επίσης σε μια ακόμη πιο ασήμαντη μειοψηφία, η οποία δεν επιθυμούσε να πρωτεύσει ο Σάκης με το shake it.

    Αλήθεια, αν βγαίναμε πρώτοι με ένα τέτοιο άσμα, τι θα κέρδιζε η Ελλάδα;

    Ουσιαστικά θα κέρδιζε το πρώτο βραβείο στο club των δυτικοτραφών και δυτικόπληκτων ευρωλιγούρηδων. Θα αναγνωριζόμασταν σαν η Νο1 χώρα, η οποία πρώτευσε στο ξεπούλημα της γλώσσας και του πολιτισμού της, με απώτερο σκοπό να ομοιάσει με τη δύση. Μάλλον να πιθηκίσει με τη δύση.

    Το τραγούδι του Σάκη, αυτό ήταν. Ένα ξενόφερτο τραγούδι, pop, με στιχάκια όχι ερωτικού, αλλά καθαρά σεξιστικού περιεχομένου.

    Να λοιπόν ένα θέμα που κανείς δεν έθιξε μέχρι τώρα. Τι γνώμη έχετε για τους στίχους του shake it? Τους προσέξατε; Συνάδουν με το Ελληνικό πνεύμα και τον πολιτισμό μας; Το μήνυμα που θα έβγαζαν προς τα έξω, αν κερδίζαμε, σας αντιπροσωπεύει;

    Στο Musicheaven διεξάγεται αυτή τη στιγμή διαγωνισμός ποίησης. Υποτίθεται ότι αγαπάμε την ποιότητα στην έκφραση. Έτσι δεν είναι; Ή μήπως μας ενδιαφέρει μόνο το τι θα παίζεται στα ραδιόφωνα; Διότι, αν αυτό είναι που μετράει, τότε ο Σάκης είναι όντως ο νικητής, έχοντας εξασφαλίσει μια επιτυχημένη πορεία όχι μόνο στα ραδιόφωνα, αλλά σε όλα τα ΜΜΕ.

    XeniaRodo
    17.05.2004, 11:02
    τι ψαχνεις βρε yianiyiani....


    απο τη στιγμή που μιλάμε για Eurovision η αυτά είναι δεδομένα...
    θες να στειλουμε το Mαλαμα???

    είδες τι περναει εκει, μονο η μουρη και τα εφφε....
    τα αλλα τους πεφτουν βαρια.... εδώ πεφτουν στους Eλληνες, δε θα πεφτουν στους ξενους?

    νομίζω ότι το παραπήραμε σοβαρά το θέμα...
    afro
    17.05.2004, 11:16
    Τι να πω θα συμφωνησω με τη Ροδο κι ας εχεις δικιο Γιαννη δεν ειναι διαγωνισμος αυτος να δειξουμε το ποπλιτισμο μας αλλωστε ειναι δεδομενος και αυτο τους τρωει σα σαρακι ολους αμα λαχει εκτος απο πολιτισμο εχουμε και οτι απαιτειται για καθε περισταση και στη συγγεκριμενη περιπτωση αυτο θελανε αυτο πηρανε και τους αρεσε ειτε το παραδεχονται ειτε οχι. Αλλα ελεος πια με το Σακη. Στο ειδος του τι να λεμε ειναι αξιολογος και καλα κανει. Καθενας οτι μπορει κανει σε αυτη τη ζωη και δε πρεπει ναμαστε αυστηροι κριτες εμεις οι Ελληναρες προς τους επισης Ελληνες για να μη ξεχνιομαστε ...



    Astron
    17.05.2004, 11:43
    Αγαπητέ Γιάννη,
    δε νομίζω ότι η Eurovision είναι ο τρόπος να δείξουμε τον πολιτισμό και την κληρονομιά μας. Όπως προανέφερα είναι απλά ένας pop διαγωνισμός που περιέχει και κάποιες μπαλάντες. Το τραγούδι του Σάκη ακολουθούσε σαφώς ξένα πρότυπα κι είχε ελάχιστα ελληνικά στοιχεία. Αυτό όμως δεν με πειράζει. Πολύ περισσότερο θα με πείραζε να δω σε αυτόν τον διαγωνισμό (όπως είναι τώρα) ένα πολύ καλό Ζειμπέκικο να το ερμηνεύει πχ ο Μητσιάς. (Άσε που θα πάτωνε)
    Δεν είναι ανάγκη δηλαδή σε οποιοδήποτε πανηγύρι να πρέπει να αποδεικνύουμε και τον πολιτισμό μας.

    Επομένως δε νομίζω όμως ότι αν νικούσαμε θα ζημιωνόταν η πολιτιστική κληρονομιά της Ελλάδας. Αντίθετα, αν παρακολουθούσες την εκπομπή θα έβλεπες ότι έγινε ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ διαφήμιση στο Ευρωπαϊκό πρόσωπο της Τουρκίας. Eurovision στην Ελλάδα λοιπόν ένα χρόνο μετά τους Ολυμπιακούς αγώνες θα ανέβαζε ακόμα περισσότερο την Ευρωπαϊκή εικόνα της Ελλάδας και διπλωματικά θα ήταν πάρα πολύ καλό γεγονός.
    Μπορεί εμείς να θυμηθήκαμε την Eurovision τελευταία μετά από την επιτυχία των Antique, αλλά στην Ευρώπη θεωρείται πολύ σημαντικός θεσμός.

    Εντάξει τώρα αυτό περί σεξιστικού περιεχομένου του τραγουδιού του Σάκη, είναι λίγο υπερβολικό βρε Γιάννη. Το shake it ουσιαστικά σημαίνει χόρεψε.
    Και λέει "χόρεψε αγάπη μου, τρελός από έρωτα, δώσε μου περισσότερο"
    ενώ στη bridge λέει "θα έδινα τη ζωή μου για μια νύχτα μαζί σου οδηγημένος από πόθο"
    Οι στίχοι δεν είναι και τόσο κακοί δηλαδή όσο φαίνονται με την επανάληψη της φράσης shake it.

    Νομίζω ότι αν σε οτιδήποτε κάνουμε κοιτάμε να δούμε αν συνάδει με τον πολιτισμό και την ιστορία μας, μάλλον θα πρέπει να φορέσουμε σανδάλια γιατί είναι πιο ελληνικά από τα ξενόφερτα sportex όπως επίσης δεν θα πρέπει να ξανανάψουμε φως γιατί ο Thomas Edison δεν ήταν ελληνόπουλο.
    yiannisyiannis
    17.05.2004, 12:48
    --------------------------------------------------------------------------------------
    Εντάξει τώρα αυτό περί σεξιστικού περιεχομένου του τραγουδιού του Σάκη, είναι λίγο υπερβολικό βρε Γιάννη. Το shake it ουσιαστικά σημαίνει χόρεψε.
    Και λέει "χόρεψε αγάπη μου, τρελός από έρωτα, δώσε μου περισσότερο"
    ενώ στη bridge λέει "θα έδινα τη ζωή μου για μια νύχτα μαζί σου οδηγημένος από πόθο"
    Οι στίχοι δεν είναι και τόσο κακοί δηλαδή όσο φαίνονται με την επανάληψη της φράσης shake it.
    ----------------------------------------------------------------------------------------
    Φίλε Παύλο επισυνάπτω απόσπασμα και μετάφραση του shake it.

    Everytime you wanna play
    turn me on, all the way
    come to me and take the ride
    skin on skin, it’s pure delight

    Κάθε φορά που θέλεις να παίξεις
    άναψέ με ολοκληρωτικά
    έλα σε μένα και καβάλησέ με
    σάρκα με σάρκα είναι σκέτη απόλαυση
    κλπ.kλπ.

    Αν αυτοί οι στίχοι δεν είναι σεξιστικού περιεχομένου, τότε ποιοι είναι;

    Τώρα σχετικά με το που, πως και με ποιον θα έπρεπε να προβάλλουμε τον πολιτισμό μας, είναι φανερό ότι οι απόψεις μας διαφέρουν. Προσωπικά εκτιμώ ότι ένα έθνος, μια φυλή, ένας λαός, δεν πρέπει να κάνει εκπτώσεις στο πνεύμα και τον πολιτισμό του, για να επιτύχει κάποιο στόχο.

    Αυτό ονομάζεται ραγιαδισμός, σύμφωνα με την ωραία διατύπωση της κας Αρβελέρ. Δηλαδή να αλλάζει ένας λαός την εικόνα του, τη συμπεριφορά του, τον πολιτισμό του, προκειμένου να γίνει περισσότερο αρεστός στους άλλους.

    Όσο και την Ευρωπαϊκή εικόνα της Τουρκίας που αναβαθμίστηκε, ή της Ελλάδος που θα βελτιωνόταν εάν κερδίζαμε...Θου Κύριε φύλαττε τω στόματι μου. Άσε καλύτερα να μη μιλήσω, γιατί σέβομαι το συγκεκριμένο site που μας φιλοξενεί. Εδώ μιλάμε για οργανωμένα σχέδια που εκπονούνται προς αυτή την κατεύθυνση, η τελευταία τρύπα του ζουρνά είναι η Eurovision.
    Giorgos
    17.05.2004, 15:05
    Ας δούμε λοιπόν το κομμάτι και στιχουργικά. Δεν χρειάζεται δα τρομερές γνώσεις αγγλικών για να μεταφράσεις αυτό το τραγούδι, ωστόσο μιας και εκτός από μουσικός, το άλλο μου επάγγελμα είναι μεταφραστής, πήρα την πρωτοβουλία να το μεταφράσω ολόκληρο, για να δούμε αν τελικά είναι σεξουαλικό (το προτιμώ από το "σεξιστικό", που έχει εντελώς άλλο νόημα) ή απλά μωρέ υπερβάλλουμε. Τους στίχους τούς βρήκα στην επίσημη ιστοσελίδα της ΕΡΤ στο τμήμα της Eurovision. Έχουμε και λέμε λοιπόν:

    KOYNA TO

    Κάθε φορά που θες να παίξεις,
    άναψέ με μέχρι τέλους
    Έλα σε μένα και καβάλησέ με
    σάρκα με σάρκα, είναι σκέτη απόλαυση.
    Δίνοντάς μου το πάθος σου, μου καις την καρδιά
    θα σε λικνίσω μέχρι να πέσεις
    Μωρό μου, εσύ είσαι ο λόγος που νιώθω τόσο ερεθισμένος
    Σε θέλω τώρα, απλά δεν μπορώ να το σταματήσω

    Θα αντάλλαζα την ζωή μου
    για μια νύχτα μαζί σου
    οδηγημένος από πόθο
    Κάνε αυτή την κίνηση πάνω μου / 2η μετάφραση : "Ρίξ' τα μου"
    ήρθε η ώρα να δεις
    ότι ο κόσμος μου καίγεται.

    Κούνα, κούνα, κούνα, κούνα, κούνα το, αγάπη μου
    Τρελλός από έρωτα
    Δως μου λίγο περισσότερο
    Κούνα, κούνα, κούνα, κούνα κούνα το, αγάπη μου
    Τρελλός από έρωτα
    Δως μου λίγο περισσότερο
    Κούνα, κούνα, κούνα, κούνα, κούνα το, αγάπη μου
    Τρελλός από έρωτα
    Δως μου λίγο περισσότερο
    Για πάντα.

    Κάθε μέρα δεν μπορώ να αντισταθώ
    Χρειάζομαι την γεύση των χειλιών σου
    Αγάπη μου, είναι το κορμί σου αυτό που με τρελλαίνει
    Άσε με να μπω μέσα του, πρέπει να το αγγίξω.



    Τα συμπεράσματα για το αν είναι υπερβολικό να χαρακτηριστεί το περιεχόμενο των στίχων "αισθησιακό"/"σεξουαλικό", τα αφήνω στην κρίση του καθενός...
    Astron
    17.05.2004, 15:40
    Το τραγούδι σίγουρα έχει σεξουαλικό κι ερωτικό νόημα όπως τόσα άλλα τραγούδια, αυτό δεν είναι όμως από μόνο του αρνητικό. Άλλωστε του Σάκη του ταιριάζει να λέει τέτοια τραγούδια.
    Ο όρος "σεξιστικό" όμως που χρησιμοποιείς Γιάννη είναι λάθος -τουλάχιστον σύμφωνα με το δικό μου λεξικό- όπου σεξισμός=αντίληψη, νοοτροπία διακρίσεων εις βάρος του γυναικείου φύλου.
    Καλό είναι να αποφεύγονται υπερβολικές εκφράσεις τέτοιου τύπου. Ένα χαρωπό τραγουδάκι είναι στο κάτω κάτω. Η δε μετάφραση νομίζω δεν πρέπει να γίνεται έτσι κυριολεκτικά, άλλωστε το take the ride ή join the ride συναντιέται πολλές φορές ώς μεταφορική έκφραση.
    Είτε έτσι είτε αλλιώς εγώ δε νομίζω ότι ο ελληνικός πολιτισμός κινδυνεύει από τέτοια. Αν είμαστε σκεπτόμενοι άνθρωποι και ξέρουμε να ξεχωρίζουμε την τέχνη από τον χαβαλέ δε νομίζω ότι έχουμε να φοβηθούμε τίποτα.
    Η Eurovision λοιπόν είναι αισθητική και χαβαλές. Ωραίες μελωδίες, ωραία κορμιά, ωραίες φωνές σε pop περιτύλιγμα.

    Πάντως Γιάννη δεν ξέρω αν άκουσες το τραγούδι της Σερβίας, αν όχι, πήγαινε στο link που έδωσα νωρίτερα να το κατεβάσεις, για να δεις ότι δεν είναι όλα μάπα σε αυτόν τον διαγωνισμό.


    Τελειώνοντας να σας παραθέσω απόσπασμα μιας στροφής από γνωστό αριστούργημα του Χατζιδάκι (Σαν παλιό σινεμά):

    Τώρα είμαι γυμνός νιώθω σαν θεός
    ... ... ...
    μπορείς να μ' αγαπήσεις, μπορείς να μ' ακουμπήσεις μια στιγμή
    το κορμί μου είναι μόνο η αφορμή


    Επίσης από το τραγούδι "Ερωτική άσκηση για δύο"- επίσης του Χατζιδάκι
    Μαζί θα κάνουμε εκατό παιδιά
    με δυο φεγγάρια στην καρδιά
    Θα 'χεις τα χέρια σου σφιχτά
    Θα 'χω τα πόδια μου ανοιχτά

    Όπως βλέπετε περιγράφει την ερωτική πράξη πιο απροκάλυπτα κι από το shake it. Βεβαίως ουδεμία σύγκριση δεν χωράει ανάμεσα στα δυο τραγούδια.
    Αυτό που θέλω να σας πω είναι ότι το να αφορά ένα τραγούδι το σεξ ή τη σεξουαλικότητα δεν σημαίνει αυτόματα και ότι είναι χαμηλού επιπέδου μιας και έχουμε παραδείγματα από μεγάλους δημιουργούς.

    falimento
    17.05.2004, 15:58
    Εγώ αυτό που θέλω να πω είναι οτι παρακολούθησα το Σάββατο τη Eurovision..

    Πριν 1 εβδομάδα δεν ήθελα να ακούω περί Ρουβά και "κούνα το" (τι να κουνήσω...? Μήπως την αχλαδιά...?)


    Το Σάββατο όμως είδα με άλλο μάτι τα πράγματα..Έβλεπα τη γαλανόλευκη να κυματίζει στην Τουρκία(!) και Τούρκους να ζητωκραυγάζουν όταν τραγουδούσε ο Ρουβάς... Αίφνις ταυτίστικα με τους έλληνες, συγκινήθηκα, ένιωσα την αγωνιά όλων.. Ήμασταν ανάμεσα σε 36 αν δεν κάνω λάθος χώρες και διεκδικούσαμε την πρωτιά ναι με τον Ρουβά, δεν με ένοιαζε πλέον! Ήθελα να βγούμε πρώτοι! Ναι πρώτοι! Έβλεπα τις βαθμολογίες.. Ξέρετε απο που πήραμε τα 10αρια και τα 12αρια?
    Από Αγγλία, Αλβανία, Ισραήλ,Λιθουανία, Γαλλία,Κύπρο(καλά είχαμε πάρει 12 και με τον Ρακιτζή...!) και απ όλες τις άλλες τσιμπήσαμε 6άρια 8άρια..

    Που θέλω να καταλήξω.. Η Eurovision θέλουμε δεν θέλουμε αποτελεί μια μεγάλη διαφήμιση.. Τη βλέπει πάρα μα πάρα πολύς κόσμος.. Δεν μετράει αν το κομμάτι είναι ποιοτικό αλλά μετράει η σκηνική παρουσία.. Έτσι ποτέ δεν θα μπορούσει ένα έντεχνο κομμάτι να πρωταγωνιστούσε..


    Αφού έτσι έχουν τα πράγματα ο Sakis ήταν ο ιδανικός για αυτή τη παράσταση..Τα πήγε πολύ καλά..Μην ψάχνουμε αν το τραγούδι ήταν καλό ή κακό.. Για Eurovision καλό ήταν (μέχρι εκεί όμως) αλλά έπαιξε ρόλο η παρουσία του Ρουβά που τυγχάνει μεγάλης αποδοχής από τους Ευρωπαίους..



    jorge
    17.05.2004, 16:19
    Ένα ερώτημα:

    - Γιατί λέμε οτι "η Eurovision έτσι είναι, θα παίζει μόνο ποπ, πάει τελείωσε";

    Λες και κάποιος τη φύτεψε και της έδωσε σχήμα και δεν μας αφήνει να την κλαδέψουμε. Ξεχνάμε πως αυτός που την κλαδεύει, αυτός που ψηφίζει είναι ο κόσμος, δηλαδή εμείς. Όπως και με τη μόδα. Λένε κάποιοι "α, αυτό θα το φορέσω γιατί είναι στη μόδα". Αυτή τη μόδα αλήθεια την επιβάλλει ο Θεός ή εμείς που την αποδεχόμαστε και σκορπάμε τα ωραία μας λεφτά; Κάποιοι μας προτείνουν κάποια ρούχα και εμείς τους ακολουθούμε, άβουλα και χωρίς να πολυσκεφτόμαστε πως αυτό που φοράμε δεν μας αρέσει και τόσο ή οτι δεν είμαστε ο εαυτός μας φορώντας το.

    Εμείς διαμορφώνουμε τα γεγονότα, αλλά χωρίς να το καταλαβαίνουμε πολλές φορές.

    Αν θέλουμε πραγματικά ένα θεσμό διαφορετικό, με μελωδία και πραγματικά αξιόλογα τραγούδια - χωρίς να ψάχνουμε το λιγότερο κακό - τότε πρέπει να το φωνάζουμε και όχι να το αποδεχόμαστε επειδή "έτσι είναι".

    Τι "έτσι είναι"; Εμείς το κάναμε έτσι.

    Συμβιβασμός δικός μας σημαίνει αλλοτρίωση. Εκτός και αν μας αρέσει η Eurovision ως έχει. Οπότε κανένα πρόβλημα και Όλα Καλά
    falimento
    17.05.2004, 16:30
    Πολύ απλή απάντηση Jorge..

    Διότι αυτοί που προωθούν το ύφος της Eurovision επιδιώκουν την εμπορικότητα, το χρήμα και είναι ασυγκρίτως πιο πολλοι και πιο "δυνατοί"..

    Και να μην ξεχνάμε ψάχνουν εύπεπτα κομμάτια τα οποία κάνουν ένα μπαμ και έπειτα ξεφουσκώνουν σαν μπαλόνια.. Κι αυτό γιατί όσο κρατάει η Eurovision τόσο κρατάει και το τραγούδι.. Μετά ποιος θα το ξανακούσει?
    jorge
    17.05.2004, 16:45
    Αν ο διαγωνισμός συνεχίσει έτσι, ασφαλώς και δεν θα τα ξανακούσει.
    Ακόμα και το πρώτο τραγούδι πέρυσι, της Σερντάπ, δεν ακούγεται πουθενά πλέον.

    Εγώ πάντως θα ήμουν πιο περήφανος σαν Ελληνας αν είχαμε στείλει ένα πραγματικά ωραίο ΤΡΑΓΟΥΔΙ και βγαίναμε δέκατοι. Δεν είμαι κολλημένος, απλά θεωρώ πως όταν λέμε τραγούδι εννοούμε ΣΥΝΘΕΣΗ και ΣΤΙΧΟΣ.
    Οι χοροί καλοί, αλλά πρέπει να δίνεται μικρότερο βάρος σε αυτούς. Σήμερα πιο πολλοί μιλάνε για τον χορογράφο, παρά για τον συνθέτη ή το στιχουργό του τραγουδιού.

    Αλήθεια, γιατί δεν ξεκινάει ένας διαγωνισμός "Eurodance" να ακούσουμε επιτέλους ποιοτική μουσική στη Eurovision (ας είναι και μπιτάκια, δεν είμαι κολλημένος, αρκεί συνθετικά να είναι ψαγμένα)
    KIT_KAT
    17.05.2004, 17:13
    Quote:
    Το μέλος falimento στις 17-05-2004 στις 15:58 έγραψε:
    Εγώ αυτό που θέλω να πω είναι οτι παρακολούθησα το Σάββατο τη Eurovision..
    Ξέρετε απο που πήραμε τα 10αρια και τα 12αρια?
    Από Αγγλία, Αλβανία, Ισραήλ,Λιθουανία, Γαλλία,Κύπρο(καλά είχαμε πάρει 12 και με τον Ρακιτζή...!) και απ όλες τις άλλες τσιμπήσαμε 6άρια 8άρια..



    Η Γαλλία ένα 6αράκι μας έδωσε... Επίσης ξέχασες τα 12άρια της Ρουμανίας, Μάλτας και τα 10άρια της Τουρκίας και του Μονακό...
    Να πούμε κι ότι οι πλέον "κακόγουστοι" (δεν κατάφεραν να εκτιμήσουν το shakeit!) ήταν οι Αυστρία, Νορβηγία, Δανία, Ελβετία, Σουηδία (μας έδωσαν μεταξύ 2-4 βαθμών).