ελληνική μουσική
    553 online   ·  210.907 μέλη

    Eurovision 2004: Κούνα το! (Shake it)

    MariannaP
    08.06.2004, 15:31
    Βρε παιδιά ο άνθρωπος την δουλειά του κάνει. Όπως μπορεί δηλαδή, γιατί κανοντας τούμπες και χοροπηδώντας σαν το κατσίκι τι φωνη να βγεί?
    Τελικά ποιό είναι το ζητούμενο στη Εurovision? Η επίδειξη των φωνητικών ικανοτήτων ή των ακροβατικών που μπορεί να κάνει ο υποτιθέμενος αοιδός?

    Κατα τ' άλλα τα κριτήρια αξιολόγησης είναι ... πολύ αξιοκρατικά.
    Οι χώρες του ανατολικού μπλοκ ψηφίζουν η μια την άλλη, εμεις ψηφίζουμε την Κύπρο και η Κύπρος εμάς όποιο και αν είναι το τραγούδι και πάει λέγοντας. Εχει καταντήσει ο διαγωνισμός της καλύτερης γειτονιάς. Και για να ενισχύσουμε την ελληνοτουρκική φιλία αλληλοψηφιζόμαστε και με τους Τούρκους!!!
    Ωραία πράγματα!
    Α, και κάτι άλλο. Υποτίθεται ότι πρόκειται για διαγωνισμό πρωτοεμφανιζόμενων καλλιτεχνών και συγκροτημάτων. Ο Ρουβάς θεωρείται πρωτοεμφανιζόμενος???
    Εμείς που τον τρώμε στην μάπα τόσα χρόνια μήπως βλέπαμε εφιάλτη?
    Αντε, του χρόνου να στείλουμε την Βίσση.
    Και στην τελική τι τα κάνουμε αυτά τα ταλέντα από τις Μουσικές ακαδημίες και τα συναφή ριάλιτι? Από φωνή δεν ξέρω τι γίνεται γιατί δεν παρακολουθώ, αλλά τουλάχιστον αυτοί είναι πρωτοεμφανιζόμενοι.
    ANDREAZ
    08.06.2004, 18:33
    Δεν περίμενα ποτέ ότι θα ασχολιόμουν με το θέμα, αλλά μιας και τόφερε η κουβέντα...Αυτό που με προβληματίζει πραγματικά δεν είναι η όποια θέση που πήραμε στο διαγωνισμό, αλλά ο καθ αυτού "διαγωνισμός τραγουδιού".
    Τι είναι αυτό το πράγμα?Και μιλάω γενικώς για καθε είδους διαγωνισμό που αφορά μουσική και τέχνη.Να διαγωνιστεί κάποιος σε αγώνες ταχυτητας π.χ. σε αθλητικούς αγώνες, για να φτάσει κάπου πρώτος...πάει κι έρχεται το καταλαβαίνω.(Αν και δεν το καταλαβάινω , τι μανία κι αυτή).
    Το να βγέις να πείς ένα τραγούδι και μετά να περιμένεις από ένα μάτσο μάζας οπλισμένο με κινητά να σε ...βαθμολογήσει είναι ανωμαλία το λιγότερο.Μιλάμε εδώ για ΜΟΥΣΙΚΗ για ΤΕΧΝΗ, έστω και χειρίστου είδους.Τι να βαθμολογήσεις και σε τι να διαγωνιστείς ?Στο άν σου άρεσε κι άν σ άγγιξε κάτι... να το βαθμομετρήσεις?Δεν είναι όλα ποδόσφαιρο, που κι εκεί τελικά δε γίνεται ο αγώνας για να τον παρακολουθήσεις όπως θα ήταν το φυσιολογικό, αλλά για το τελικό αποτέλεσμα της βαθμολογίας που σου δίνει την ανεξήγητη για μένα ευχαρίστηση της "νίκης" της ομάδας που "υποστηρίζεις"(????).
    Εγώ είμαι με το Σάκη , εγώ με τη Ρουσλάνα, εγώ με το ...Φωκικό.
    Γιά τραγούδια μιλάμε ή ακόμα μπερδεμένος είμαι?Εχουμε μπλέξει τη μουσική με τον αθλητισμό , τα τραγούδια με το ουίσκυ με τα γαρύφαλλα τα νυχτοκάματα, τις σαμπάνιες, τα μπούτια που κουνιούνται , μπλέξαμε τα μπούτια μας.
    Μη ξανακούσω για διαγωνισμούς και κόντρες γιά πρωτιές και αρλούμπες στο χώρο της τέχνης.

    Καλά ότι θα ξανακούσω είναι σίγουρο...


    Τι θέλω και γράφω και συγχίζομαι?


    Α!!! Ενδιαφέρουσα η φετινή συμμετοχή της Τουρκίας , δε το περίμενα ...
    stefke
    09.06.2004, 03:43
    Apokalispi....o Sakis einai o xamenos gios tou Xarry Klyn
    Idou i apodeixi :





    Astron
    09.06.2004, 11:57

    Jasmine
    09.06.2004, 12:13
    Mια και το ανέφερες stefke του μοιάζει όντως!!! Δεν το είχα παρατηρήσει!!
    theodosia
    09.06.2004, 20:20
    Πάντως ό,τι και να λέμε ο Σάκης μας έβγαλε ασπροπρόσωπους (όπως μας έβγαλε τελοσπάντων...).Γι'αυτό που αντιπροσωπεύει είναι ο καλύτερος.Μπορεί ο θεσμός της Eurovision να έχει χάσει την παλιά του αίγλη, αλλά αφού συμμετέχουμε ως χώρα πρέπει να βρίσκουμε τον καταλληλότερο, αυτόν δηλαδή που με τα σημερινά δεδομένα μπορεί να φέρει μια καλή θέση. Και για να μην πολυλογούμε, δεν ξέρω και πολλούς που να μην είδαν το Σάκη να το...κουνάει εκείνο το βράδυ και να μην στενοχωρήθηκαν που βγήκε τρίτος!Αυτά...
    XeniaRodo
    17.06.2004, 12:33
    απόσπασμα από Δημοσίευμα στην Eλευθεροτυπία του Γιώργου Τσάμπρα


    Αναζητώντας «ηλίθιο τραγούδι»...

    Πώς απάντησε ο Χατζιδάκις

    **Το 1975, πρώτη χρονιά της μεταπολίτευσης, η Ελλάδα απέχει απ' τον διαγωνισμό. Επανέρχεται το '76, με μια συμμετοχή-έκπληξη: Ο Μάνος Χατζιδάκις -στο τιμόνι τότε της ραδιοφωνίας της ΕΡΤ- ζητάει από την Μαρίζα Κωχ να εκπροσωπήσει την Ελλάδα και, από κοινού, αποφασίζουν ότι το τραγούδι θα αφορά ένα ακόμη φλέγον θέμα και θα έχει αναφορές στην ελληνική μουσική παράδοση. Με επωδό το ηπειρώτικο «γύρισμα» «Παναγιά μου, Παναγιά μου / παρηγόρα την καρδιά μου», η Κωχ τραγουδάει από σκηνής Γιουροβίζιον τα πρόσφατα -τότε- πάθη της Κύπρου: «Κι αν δείτε γη φρεσκοσκαμμένη/ δε θα 'ναι απ' άλλες εποχές / σταυροί θα είναι φυτεμένοι / θα 'ναι τα μύρια χαλάσματα του χτες».
    Σύμφωνα με μαρτυρία της τραγουδίστριας, η ελληνική συμμετοχή δεν έφτασε ποτέ στις τηλεοράσεις των ανατολικών χωρών λόγω παρεμβολών της Τουρκίας στο κύκλωμα μετάδοσης. Αλλά και οι Ευρωπαίοι δεν την αντιμετώπισαν καλύτερα. Πάλι στην 13η θέση βρεθήκαμε...
    Πολλοί διαμαρτυρήθηκαν ότι «αυτή δεν ήταν μια επιλογή στο πνεύμα της Γιουροβίζιον». Το σχετικό σχόλιο του Χατζιδάκι, όπως δημοσιεύθηκε στις εφημερίδες της εποχής, είναι αφοπλιστικό : «Διάβασα πολλές επικρίσεις εναντίον της Ραδιοφωνίας, για το ότι δεν εναρμονίστηκε με το επίπεδο της Γιουροβίζιον και για το ότι δεν έγινε "δημοκρατικότερα" η επιλογή, ώστε να "πετύχουμε"». Πουθενά δεν διάβασα τη μόνη, τη μία και τη σωστή άποψη. Οτι δεν διαθέτουμε ηλίθιο τραγούδι και είμαστε μια χώρα που έχει τεράστια και αξιόλογη μουσική παράδοση. Λάβαμε μέρος διότι έπρεπε να δηλώσουμε παρουσία. Διαλέξαμε ένα τραγούδι που μας ταιριάζει και δεν μας έκαμε, εκ των υστέρων, να ντραπούμε. Αν πετυχαίναμε, ίσως να ντρεπόμουνα, μιας κι εγώ προσωπικά ως υπεύθυνος πρώτη φορά συνειδητοποίησα το επίπεδο του θορυβώδους αυτού διαγωνισμού».
    yiannisyiannis
    17.06.2004, 13:49
    Πολύ σωστός ο Μάνος. Θέλω να υπενθυμίσω το εξής, σε όσους τυχόν δεν το γνωρίζουν.

    Ο σκοπός της Eurovision, όπως αναφέρεται στο ιδρυτικό καταστατικό της, ήταν να αντισταθεί στην επέλαση του Αμερικανικού τραγουδιού. Οι διαγωνιζόμενες χώρες μέλη, με τραγούδια που θα προέβαλλαν τα ιδιαίτερα ηχοχρώματά τους, θα προήγαγαν και θα υπερασπιζόταν μ’ αυτό τον τρόπο την ευρωπαϊκή μουσική παράδοση και κουλτούρα.

    Άντ’ αυτού, η Eurovision σήμερα κατάφερε να πετύχει αυτό το οποίο απευχόταν. Να αλωθεί από την υπερατλαντική show-biz και να βρωμίσει αμερικανίλα.

    Το χειρότερο είναι, ότι παρ’ όλα αυτά, υπάρχουν σήμερα πολλοί που συμφωνούν μ’ αυτή την κατάντια κι εξακολουθούν να υποστηρίζουν συμμετοχές τύπου Ρουβά, μόνο και μόνο για τη νίκη, σαν να λέμε ο σκοπός αγιάζει τα μέσα. Λυπάμαι αλλά δεν είναι έτσι τα πράγματα.
    CHE
    17.06.2004, 14:27
    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

    Το επιχείρημα ότι με τον αγγλικό στίχο υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες για νίκη είναι τουλάχιστον αστείο.
    Δείτε πόσες φορές κέρδισε η Αγγλία και θα καταλάβετε ότι ουδεμία σημασία έχει η γλώσσα. Οι Σέρβοι ήρθανε δεύτεροι τραγουδώντας -και μαγκιά τους- στη μητρική τους γλώσσα.
    Και το καλύτερο; Πέρυσι οι Βέλγοι βγήκαν δεύτεροι (χάνοντας μάλιστα την πρώτη θέση στην τελευταία ψήφο!) τραγουδώντας σε μία ανύπαρκτη γλώσσα! Και το κομμάτι τους ήταν εκπληκτικό!

    Θυμίζω δε πως το 1992 η Κλεοπάτρα είχε φτάσει στην πέμπτη θέση με το ‘‘Όλου του κόσμου η ελπίδα’’ με ελληνικότατο ήχο και σόλο κλαρίνο! Εκείνη τη χρονιά μάλιστα έσπασε το ρεκόρ καλύτερης θέσης στη Γιουροβίζιον (καταρίφθηκε το 2001 από τους Antique). Μάλιστα τότε ήμουν μέλος της Διεθνούς Επιτροπής του Φεστιβάλ της Eurovision (δεν υπήρχε ακόμα η ψήφος του κοινού).
    MariannaP
    17.06.2004, 17:17
    Quote:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 17-06-2004 στις 13:49 έγραψε:

    Ο σκοπός της Eurovision, όπως αναφέρεται στο ιδρυτικό καταστατικό της, ήταν να αντισταθεί στην επέλαση του Αμερικανικού τραγουδιού. Οι διαγωνιζόμενες χώρες μέλη, με τραγούδια που θα προέβαλλαν τα ιδιαίτερα ηχοχρώματά τους, θα προήγαγαν και θα υπερασπιζόταν μ’ αυτό τον τρόπο την ευρωπαϊκή μουσική παράδοση και κουλτούρα.




    Σοβαρολογούμε τώρα;;;
    Τότε όλοι όσοι πηγαίνουν εκεί είναι ασχετοι !!!

    Μόνο το ένστικτο του κοινού δεν αλλοιώνεται τελικά.
    Γιατί δεν είναι τυχαίο ότι πέρσι και φέτος την δεύτερη θέση κατέλαβαν συγκροτήματα που ούτε αγγλικό στίχο είχαν, ούτε Αμερικανόφερναν!
    Κάτι είναι κι αυτό!!!
    MariannaP
    17.06.2004, 17:17
    Quote:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 17-06-2004 στις 13:49 έγραψε:

    Ο σκοπός της Eurovision, όπως αναφέρεται στο ιδρυτικό καταστατικό της, ήταν να αντισταθεί στην επέλαση του Αμερικανικού τραγουδιού. Οι διαγωνιζόμενες χώρες μέλη, με τραγούδια που θα προέβαλλαν τα ιδιαίτερα ηχοχρώματά τους, θα προήγαγαν και θα υπερασπιζόταν μ’ αυτό τον τρόπο την ευρωπαϊκή μουσική παράδοση και κουλτούρα.




    Σοβαρολογούμε τώρα;;;
    Τότε όλοι όσοι πηγαίνουν εκεί είναι ασχετοι !!!

    Μόνο το ένστικτο του κοινού δεν αλλοιώνεται τελικά.
    Γιατί δεν είναι τυχαίο ότι πέρσι και φέτος την δεύτερη θέση κατέλαβαν συγκροτήματα που ούτε αγγλικό στίχο είχαν, ούτε Αμερικανόφερναν!
    Κάτι είναι κι αυτό!!!
    stefke
    12.07.2004, 12:27
    vrika kati to opoio mou fanike poli asteio kai nomizo oti kollaei me to thema pou siziteitai edo opote epanafero to thema:

    Shakeit στα Κυπριακά!

    Κάθε φοράν πού θέλεις να παίξης
    αψε με, οστο τέλος!
    Έλα σε μέναν τζαι καυαλίτζεψε
    σώμα με σώμα, καθαρήν απόλαυσην
    διόντας μου πάθος, μου καύκεις την καρκιάν.
    Εννα σε σούσω μέχρι τελικής πτώσης.
    Μωρό, είσαι η αιτία πού νιώθω τουντην κάψαν,
    Θέλω σε τωρά, εναδύνατον να σταματήσω.

    Ενναδινα την ζωήν μου
    γιαν μμιαν νύχταν μαζίν σου.
    Στην ορμήν της επιθυμίας
    κάμε τζιν την κίνησην σου πάνω μου
    τζαιρος για να δεις
    Πώς ο κόσμος μου κρούζει ! ! ! ! ! ! !

    Σουστο, σούστο, σούστο, σούστο, σούστο τον, αγάπη μου
    Πελλός για έρωταν, δός μμου τζιάλλον!
    Σουστο, σούστο, σούστο, σούστο, σούστο τον, αγάπη μου
    Πελλός για έρωταν, δός μμου τζιάλλον! Σουστο, σούστο, σούστο, σούστο,
    σούστο τον, αγάπη μου
    Πελλός για έρωταν, δός μμου τζιάλλον!
    Α ι ώ ν ι α ! ! ! ! !

    Σουστο, σούστο, σούστο, σούστο, σούστο τον, αγάπη μου
    Πελλός για έρωταν, δός μμου τζιάλλον!
    Σουστο, σούστο, σούστο, σούστο, σούστο τον, αγάπη μου
    Πελλός για έρωταν, δός μμου τζιάλλον! Σουστο, σούστο, σούστο, σούστο,
    σούστο τον, αγάπη μου
    Πελλός για έρωταν, δός μμου τζιάλλον!
    Α ι ώ ν ι α ! ! ! ! !

    Κάθε μέραν εννι μμπόρω ν' αντισταθώ
    Θέλω την γεύσην των σσιλιών σου.
    Αγάπη μου, εν το σώμαν σου πού με πελλανίσκει,
    Άφησμε να μπω, πρέπει να σου τζίσω!
    Εδιούσα την ζωή μου
    Για μμιαν νύχταν μαζί σου.
    Στην ορμήν της επιθυμίας
    κάμε τζιν την κίνησην πάνω μμου
    εν τζαιρος για να δεις
    Πώς ο κόσμος μου κρούζει ! ! ! ! ! ! !

    Σουστο, σούστο, σούστο, σούστο, σούστο τον, αγάπη μου
    Πελλός για έρωταν, δός μμου τζιάλλον!
    Σουστο, σούστο, σούστο, σούστο, σούστο τον, αγάπη μου
    Πελλός για έρωταν, δός μμου τζιάλλον! Σουστο, σούστο, σούστο, σούστο,
    σούστο τον, αγάπη μου
    Πελλός για έρωταν, δός μμου τζιάλλον!
    Α ι ώ ν ι α ! ! ! ! !

    Σουστο, σούστο, σούστο, σούστο, σούστο τον, αγάπη μου
    Πελλός για έρωταν, δός μμου τζιάλλον!
    Σουστο, σούστο, σούστο, σούστο, σούστο τον, αγάπη μου
    Πελλός για έρωταν, δός μμου τζιάλλον! Σουστο, σούστο, σούστο, σούστο,
    σούστο τον, αγάπη μου
    Πελλός για έρωταν, δός μμου τζιάλλον!
    Α ι ώ ν ι α ! ! ! ! !



    Haroulinda
    12.07.2004, 14:03

    christ25
    12.07.2004, 14:25
    poli petiximeno!endiaferon 8a eixe k i metafrasi sta podiaka pisteuo!
    MariannaP
    12.07.2004, 15:31
    Προτείνω να προσπαθήσουν και οι φίλοι μας οι Κρητικοί να το μετατρέψουν σε μαντινάδα!!!
    revekka
    12.07.2004, 19:01
    πολύ γέλιο έχει το shake it στα κυπριακα :) τουλάχιστον η eurovision γνωστοποιει κι άλλους καλλιτέχνες που δεν είναι Αμερικάνοι. τωρα αν δεν αμερικανόφερναν κιόλας θα ήταν ευχής έργο.
    georgianoua
    23.05.2006, 20:26
    Καταλάθως ανοίχτηκε το θέμα παιδιά ξανά μετά από τόσα χρόνια

    Μια αγάπη γεμίζει την καρδιά
    Mε αγάπη από τη φίλη μου tzoy


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : georgianoua στις 23-05-2006 20:28 ]