ελληνική μουσική
    553 online   ·  210.907 μέλη

    Eurovision 2004: Κούνα το! (Shake it)

    KIT_KAT
    17.05.2004, 17:19
    Quote:

    Το μέλος Giorgos στις 17-05-2004 στις 15:05 έγραψε:
    [Β]KOYNA TO
    Κούνα, κούνα, κούνα, κούνα, κούνα το, αγάπη μου
    Κούνα, κούνα, κούνα, κούνα κούνα το, αγάπη μου
    Κούνα, κούνα, κούνα, κούνα, κούνα το, αγάπη μου[/Β]




    Ρε Γιώργο.............
    Giorgos
    17.05.2004, 17:33
    Πολύ φοβάμαι ότι μια μέρα θα την πάρουμε την πρωτιά και τότε δε θα ξέρουμε τι να την κάνουμε, γιατί στην πορεία θα έχουμε χάσει τον μπούσουλα...

    Γιατί έχουμε τέτοιο άχτι να βγούμε πρώτοι; Πρώτοι σε τι; Σε διαγωνισμό χαζοτράγουδων; Σημασία δεν έχει να βγεις πρώτος, σημασία έχει ΣΕ ΤΙ βγαίνεις πρώτος. Διαβάζω που γράφετε ότι θα είναι πολύ καλό για διαφήμιση της χώρας και σε διπλωματικό επίπεδο θα μας ωφελήσει. Θα έχουμε καλό image και θα πουλάμε μούρη στους ξένους. Θα μας κουβεντιάζουνε περισσότερο στην Ευρώπη. Κι όλα αυτά, επειδή θα είμαστε πρώτοι. Οι Αμερικάνοι να δείτε σε πόσα πράγματα είναι πρώτοι. Όλος ο κόσμος με εκείνους ασχολείται. Σε όλα τα δελτία για αυτούς λένε. Παρόλα αυτά, γιατί δεν θέλω να γίνει η χώρα μου σαν κι αυτούς;

    Διάβαζα στις εφημερίδες, "Σάκη, ευχαριστούμε". Γιατί ευχαριστούμε ακριβώς; Που η χώρα μας παρουσίασε ένα αμερικανοειδές κομμάτι, με αγγλικούς στίχους, με 2 ημίγυμνες να λικνίζεται κι έναν τύπο να μιλά για το σεξ, κι όχι μόνο αυτό αλλά να μιλά σαν ένας κλασσικός χαζοΑμερικανός έφηβος που βλέπουμε σε ταινίες στυλ American Pie; Για κάποιο περίεργο λόγο, δεν νιώθω καμία απολύτως υπερηφάνια που η Ελλάδα έχει το 3ο καλύτερο χαζοτράγουδο σε ολόκληρη την Ευρώπη.

    Διαβάζω να λέτε για σκηνικές παρουσίες. Κατ' αρχάς, όπως πολύ σωστά επισημαίνει ο Jorge, είναι διαγωνισμός τραγουδιού, κι όχι χορού. Αλλά ακόμα και συνδυασμός τραγουδιού και χορού να ήταν, αυτό δεν λέγεται χορός. Θέλετε να μιλήσουμε για συνδυασμό χορού και μουσικής; Πηγαίνετε να δείτε χορευτές Κέλτικης μουσικής, να δείτε τι θα πει πραγματικός χορός με την συνοδεία μιας υποβλητικής μουσικής. Δεν θα μπορείτε να μιλήσετε από την ένταση που θα αποπνέει το σύνολο. Μου φαίνεται έχουμε παραληρήσει από τις πρωτιές και έχουμε μπλέξει τις κωλοτούμπες με τον χορό.

    Τελικά, γιατί τον ευχαριστούμε τον Σάκη, θα μου πει κανείς;
    Giorgos
    17.05.2004, 17:43
    Quote:

    Το μέλος KIT_KAT στις 17-05-2004 στις 17:19 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος Giorgos στις 17-05-2004 στις 15:05 έγραψε:
    [i][Β]KOYNA TO
    Κούνα, κούνα, κούνα, κούνα, κούνα το, αγάπη μου
    Κούνα, κούνα, κούνα, κούνα κούνα το, αγάπη μου
    Κούνα, κούνα, κούνα, κούνα, κούνα το, αγάπη μου[/Β]



    Ρε Γιώργο.............

    [/I]



    Τι; Αυτά δε λέει;
    Δε θα λες "Ρε Γιώργο... ". "Ρε Σάκη... " θα λες. Ή Sakis. Ό,τι προτιμάς.

    * Επίσημος χορηγός του Κινήματος "PleaseΑλλάξτεΤαSmiliesToυForum-ΒάλτεSmiliesToυSakis"
    falimento
    17.05.2004, 18:28
    Έχεις δίκιο Κατερίνα ήταν τόσες πολλές οι χώρες που ξέχασα να αναφέρω ποιες μας δώσαν τι..

    Αλλά θυμάμαι καλά οτι μας χαντακώσαν οι Σκανδιναβοί! Οι Δανοί που είναι μισέλληνες κτλ κτλ

    Παιδια αυτή η συζήτηση δεν οδηγεί νομίζω κάπου.. Δίκιο έχει κ o GIORGOS και ο Jorge και ο Γιάννης και o Astron.. Είναι πολύ σεβαστές οι απόψεις κ σωστές..

    Όμως επιμένω ότι εφόσον έχει πάρει το Ευρωόραμα αυτή τη κατεύθυνση και δεν μπορούμε εμείς σαν έλληνες να την αλλάξουμε ακολουθούμε αναγκαστικά το ρεύμα.. Και στην τελική βλέπουμε πως ψηφίζουν.. Πολιτικά τα κριτήρια.. Γιατί βγαίνουν όλο χώρες του πρώην Σοβιετικού Μπλόκ? Χωρίστε τις και βάλτε τη μια που δίνει 12αρια στην άλλη. Πόση βγαίνει η σούμα?
    Γι αυτό και βγήκε προπερσι η Λεττονιά και φέτος η Ουκρανία.. Εντάξει αυτές οι χώρες με τέτοια φτώχεια τουλάχιστον έχουν κάτι και χαίρονται..Δείτε το κι έτσι..

    Σε όσους δεν αρέσει ή δεν τους εκφράζει ε κλείνετε τη τηλεόραση εκείνη τη μέρα και βάλτε Ανίτα και δείτε "Παρατράγουδα".. So simple!!


    geordan
    18.05.2004, 00:21
    Ήθελα να μείνω εξω από αυτή τη συζήτηση, γιατί τη θεωρώ ανούσια, αλλά οι πολύ καλές τοποθετήσεις που διάβασα -από ΟΛΟΥΣ- με έκαναν να αλλάξω γνώμη.

    Προσωπικά, με εκφράζουν ΑΠΟΛΥΤΑ όλες οι έως τώρα οι τοποθετήσεις του συνονόματου φίλου Giorgos. Θέλω να τονίσω μόνο δυο-τρία σημεία που θεωρώ ότι θέλουν διευκρίνηση.

    Κατά πρώτον θεωρώ πως η μουσική και τα τραγούδια δεν είναι αθλητισμός για να κρίνονται με το μέτρο και το ζύγι. Είναι απαράδεκτη αυτή η φιλοσοφία που θέλουν να περάσουν ότι "ντε και καλά πρέπει να κερδίσουμε, να βγούμε πρώτοι-δεύτεροι-τελευταίοι...". Αυτό είναι τουλάχιστον παράλογο.

    Δεύτερον, νομίζω και γω πως η συμμετοχή σε αυτή τη "γιορτή" μας προσβάλει και πρέπει κάποιος να πάρει επιτέλους την απόφαση να σταματήσουμε να ασχολούμαστε με γελοία πράγματα. Ξέρετε νομίζω καλύτερα από μένα, ως μουσικόφιλοι, ότι κατά η διάρκεια όλου του χρόνου γίνονται σε όλη την Ευρώπη ένα σωρό μουσικά festivals με κύρος. Με αυτά γιατί δεν ασχολείται κανείς;

    Τρίτον, είμαι ένας από αυτούς που δεν θεωρούν ότι τα χρήματα του λογαριασμού της ΔΕΗ που δίνονται "για ΕΡΤ" πάνε χαμένα. Αντιθέτως πιστεύω πως είναι ο μόνος οργανισμός μαζικής ενημέρωσης που σέβεται αυτούς στους οποίους απευθύνεται. Από το κρατικό ραδιόφωνο είμαι πολύ ικανοποιημένος. Όσο για την κρατική τηλεόραση, αν και έχει πάρει λίγο την κάτω βόλτα, υπάρχουν και φωτεινές εξαιρέσεις, βλέπε ΕΤ3. Όμως για αυτήν την απίστευτη φετινή προπαγάνδα για τον Sakis και "για το καλό της Ελλάδος" ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΣΥΓΧΩΡΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Είναι όλοι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ, από την ΕΡΤ, την Δήμαρχο Αθηναίων, ως την κυβέρνηση.
    Ε, λοιπόν, τι να κάνουμε; Η Eurovision δεν είναι εθνικό ζήτημα για κάποιους και δεν θα μας πείσουν με το ζόρι.

    Τέλος, μια απορία. Το σέρβικό τραγούδι πως τους ξέφυγε και του επέτρεψαν να συμμετέχει; Και μάλιστα με ζωντανή ορχήστρα λέει... Έγκλημα!
    stargazer
    18.05.2004, 01:31
    to <> tou rouva htan ena kalw vlakotragoudo gia ena vlakodiagonismo. an thimaste kapote ekei eixane paei oi abba h vikh leandros kai poloi alloi pou aksizane kai h mousikh tote paizotane zontana alla epidh to trend ths epoxhs einai na ginomaste zwa ,ermea na ginontai ola epifaniaka pws na to pw...(Poliethnikh):pese sth thallasa einai trendy (Trendaki):malista peftw! giati einai trendy na eisai pnigmenos! mporoume na arkestoume se kithares pou einai kleistes se toumperlekia pou otan ta paizeis akougontai drums se kati ksekola kati gay,kala einai poiotita
    rapsodos
    18.05.2004, 21:50
    Και εγώ τον είδα τον διαγωνισμό. Το διασκεδάσαμε τελικά αλλά όχι με την έννοια της ψυχαγωγίας. Πιο πολύ σχολιάζαμε παρά ακούγαμε. Είναι και αυτός πάντως ένας τρόπος. Προσωπικά πάνως μου άρεσε το τραγούδι της Γερμανίας, όχι τόσο για Eurovision αλλά ίσως απο τον Eric Clapton. Θύμιζε λίγο MTV unplagged αλλά ... τι να κάνουμε, μ'αυτά μεγαλώσαμε. Θα΄ήθελα να το ξανα ακούσω.
    Jasmine
    18.05.2004, 22:25
    Σωστός φίλε stargazer το ότι ανέφερες ότι κάποτε είχαν πάει η ABBA και η Βίκυ Λέανδρος και ακόμα να προσθέσω και η μεγάλη Μαρινέλλα και Μαρίζα Κωχ. Το γεγονός δεν είναι ότι η Eurovision έχει καταντήσει διαγωνισμός χαζοτράγουδων, όλη η Ελληνική μουσική έχει καταντήσει έτσι! Κάποτε τραγουδούσαμε "Σαν σύννεφο απ' τον καιρό μονάχο μες στον ουρανό πήρα παιδί τους δρόμους..." και τώρα τραγουδάμε "Μωρό μου sorry, μα έχω βρει καλύτερο αγόρι..." ΑΡΑ???? Τι σημαίνει αυτό? Η Eurovision ειναι μόνο?? Αχχχχ πάνε οι παλιές καλές εποχές που έβγαινε ένας ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΑΛΟΓΙΑΝΝΗΣ μ' ένα άσπρο πουκάμισο και με μια κιθάρα και καθήλωνε ολόκληρα στάδια... 'Υπήρχε μια μελωδία, κάτι τέλος πάντων που θα μπορούσε να παιχτει ζωντανά, τώρα έτσι και μας κόψουν το ρεύμα δεν μπορούμε να βγάλουμε μουσική... Καλά λένε "Καθε περσι και καλύτερα"!!
    KIT_KAT
    18.05.2004, 22:31
    Quote:

    Το μέλος Giorgos στις 17-05-2004 στις 17:33 έγραψε:...
    Τελικά, γιατί τον ευχαριστούμε τον Σάκη, θα μου πει κανείς;




    Προσωπικά είμαι κατηγορηματικά ΚΑΤΑ οποιουδήποτε επιδεικτικού αρνητισμού, φίλε Γιώργο.
    Hastaroth
    18.05.2004, 23:13
    Εγώ λοιπόν δέν τον είδα τον διαγωνισμό.Έυτυχώς,ένας φίλος μου είχε προνοήσει να οργανώση εκείνη την βραδυά πάρτυ γιά τα γενέθλιά του κι'έτσι μπόρεσα και πέρασα ωραία.Και γιατί άραγε να δώ τον διαγωνισμό αυτόν;Ετσι κι'αλλοιώς έχει πάψει να είναι αυτό που ήταν,αυτό που θυμάμαι από την δεκαετία τού '70 και τού '80,με τραγούδια σάν τα "Un banc,un arbre une rue","Apres toi","Power to all our friends" καί άλλα,με τήν ζωντανή ορχήστρα και -κάποιες φορές- τα συγκροτήματα,με την καλαίσθητη σκηνική παρουσία και κυρίως με τίς ωραίες μελωδίες.Εχει πάψει να είναι διαγωνισμός τραγουδιού και κατάντησε -ή μάλλον τον καταντήσαμε (ώς ακροατήριο),όπως πολύ σωστά λέει ο jorge-πανηγυράκι,όπως άλλωστε πανηγυράκι έχουμε καταντήσει κατά μεγάλο μέρος τήν ελληνική μουσική (αλλά και στίς άλλες χώρες συμβαίνει αυτό).Γιατί δέν μπορούμε να λέμε απλά "αυτά βγαίνουν γιατί αυτά πουλάνε".Σε ποιούς πουλάνε;στούς Αρειανούς ή στούς Βολκάνιους;Σ'εμάς πουλάνε,αλλοιώς δέν θα είχαν πού να πουλήσουνε.Αν όλος ο κόσμος είχε την κατάλληλη μουσική (ή μάλλον ακουστική) παιδεία ώστε να απορρίπτη τα χαζοτράγουδα,κανένας συνθέτης δέν θα τολμούσε να γράψη χαζοτράγουδα,γιατί θα ήξερε οτι δέν θα είχε αποδοχή από τον κόσμο.Ετσι και με την Eurovision.Αφού υπάρχει κόσμος που "γουστάρει" χαζοτράγουδα και "κούνα-κούνα" (και ώς γνωστόν το πολύ το κούνα-κούνα κάνει το παιδί μπουμπούνα),τέτοια τού σερβίρουν και οι εταιρείες (οι οποίες με την σειρά τους αποτελούνται από στελέχη που και αυτά γουστάρουν το "κούνα-κούνα").Δέν λέω,υπάρχουν και εξαιρέσεις,υπάρχουν και άτομα που προσπαθούν να δώσουν στον κόσμο αισθητικά μουσικά ακούσματα,αλλά η αποδοχή τους είναι σημαντικά μικρότερη από την αποδοχή αυτών που γράφουν τα χαζοτράγουδα.Σ'εμάς λοιπόν,που αποτελούμε το κοινό,εναπόκειται να αλλάξουμε την κατάσταση.Εμείς,σάν ακροατές,πρέπει να πάψουμε ν'αποδεχόμαστε και ν'ακούμε ένα τραγούδι απλά επειδή είναι "μόδα","πουλάει" κλπ.Εμείς,σάν δημιουργοί,πρέπει να πάψουμε να καταφεύγουμε στην εύκολη λύση τού να φτιάξουμε ένα χαζοτράγουδο γιά να "τα κονομήσουμε".Εμείς,σάν καλλιτεχνικοί παράγοντες,πρέπει να πάψουμε να λέμε "θα βγάλω CD μ'αυτόν τον τραγουδιστή επειδή κάνει τούμπες επί σκηνής ή τραγουδάει σάν να βρίσκεται στο κρεββάτι και έτσι θα τον λανσάρω ώς νέα μόδα".Αν λοιπόν όλοι όσοι εμπλέκονται στο "παιχνίδι" τής μουσικής λειτουργήσουν σωστά και με ποιοτικά αισθητικά κριτήρια,δέν θα υπάρχη πουθενά θέση γιά "σκουπίδια" τύπου shake it,push it και τα συναφή......
    Giorgos
    19.05.2004, 07:42
    Quote:

    Το μέλος KIT_KAT στις 18-05-2004 στις 22:31 έγραψε:

    Προσωπικά είμαι κατηγορηματικά ΚΑΤΑ οποιουδήποτε επιδεικτικού αρνητισμού, φίλε Γιώργο.





    Κατερίνα, προσπάθησα ειλικρινά να βρω κάτι το θετικό από την όλη ιστορία. Εξέτασα όλους τους τομείς. Διάκριση, διαφήμιση, τουρισμός, image, διασκέδαση. Ξέρεις πού κατέληξα κάθε φορά; Ότι η μουσική είναι η χαμένη της υπόθεσης. Αν η Eurovision ήταν κάτι που συναντούσα σε αρθράκια εφημερίδων μικρής κυκλοφορίας ή σε κουτσομπολίστικα περιοδικά μόνο, ίσως να με διασκέδαζε το ζήτημα. Εδώ όμως έχουμε την κρατική τηλεόραση να μεταδίδει και να προβάλλει τον Διαγωνισμό. Όλα τα ΜΜΕ ασχολούνται σε κεντρικά δελτία, πρωτοσέλιδα, ραδιοφωνικές εκπομπές με το γεγονός. Και όχι μόνο αυτό, αλλά ο Σάκης προβάλλεται ως φορέας του Ελληνισμού στο εξωτερικό. Και το χειρότερο ξέρεις ποιο είναι; Ότι είναι! Και είναι όχι γιατί προβάλλει κάτι θετικό, αλλά εκ των πραγμάτων. Ή μάλλον...γιατί εμείς τον κάνουμε. Δε θα με απασχολήσει τόσο πολύ το ότι αυτό που κάνει ο Σάκης δεν είναι ελληνικό. Τουλάχιστον όχι σε αυτό το post. Θα μπορούσε να ασχολείται με ένα ξένο είδος μουσικής, που όμως αξίζει, και να το έκανε και καλά. Μπράβο θα του έλεγα. Εξάλλου η μουσική δεν γνωρίζει από σύνορα. Η ουσία είναι ότι παρουσιάζει κάτι γελοίο, που υποβαθμίζει την νοημοσύνη όσων τον παρακολουθούν και τον ακούν και, το χειρότερο, χρησιμοποιεί την χώρα μου για να το κάνει. Και το αποκορύφωμα είναι ότι η ίδια η χώρα μου μέσω του κοινού και της Κρατικής Τηλεόρασης του λέει: Χρησιμοποίησε την Ελλάδα όσο θες! Πάρε υψηλή θέση για να διακριθούμε όλοι!.

    Αυτό εμένα με θίγει. Πρωτίστως ως άτομο που αγαπά βαθιά την μουσική και την πονά, και κατά δεύτερον ως Έλληνα. Δεν μπορώ μετά από όλα αυτά να ανησυχώ μήπως και γίνω -πώς το 'πες ακριβώς;-..."επιδεικτικά αρνητικός". Με βομβαρδίζουν καθημερινά με τον πλέον επιδεικτικό τρόπο -τηλεόραση, ραδιόφωνο, εφημερίδες, περιοδικά, διαδίκτυο, αφίσες- με σκουπίδια. Πώς θα πρέπει να το δω; Πιο...θετικά; Συγκαταβατικά ίσως; Αν δεν είχε απήχηση αυτό που κάνει ο Sakis κι ο κάθε Sakis, θα γελούσα. Όταν όμως ανοίγω την τηλεόραση για να ακούσω δυο ειδήσεις της προκοπής και τον βλέπω κεντρικό θέμα, θα εκνευριστώ. Όταν περιμένω να τελειώσουν κάποτε οι τηλεοπτικές αμπελοφιλοσοφίες στα παράθυρα με τον κάθε άσχετο συμμετέχοντα, για να δω ο χριστιανός μια ταινία της προκοπής, και αντ' αυτού πέφτω πάνω στο Pop Idol και το Fame Story, και πάλι θα εκνευριστώ. Όταν πάρω να διαβάσω μια εφημερίδα -σοβαρή κατά τα λοιπά- και βλέπω πρωτοσέλιδο "Ευχαριστούμε Sakis", θα εκνευριστώ. Όταν τέλος κάνω zapping στο ραδιόφωνο και 9 στους 10 σταθμούς παίζουν το "Shake it", θα εκνευριστώ.

    Κι αν η λύση ήταν να μην βλέπω τηλεόραση και να προτιμώ τα DVDs, να άκουγα 24 ώρες Μελωδία και Εν Λευκώ (να ακούσω και λίγη αυθεντική jazz επιτέλους), να διάβαζα Le Monde και Δίφωνο, θα ήταν απλά τα πράγματα. Το πρόβλημα όμως είναι ότι ο Sakis, o Sfera, το Fame Story, το Pop Idol, η Λαμπίρη, η Traffic, το Romeo και το Venue είναι ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ που επεκτείνεται και στις υπόλοιπες πτυχές της κοινωνικής δράσης. Το βλέπω στον δρόμο που περπατώ, στο τρένο όπου μπαίνω, στις συζητήσεις που ακούω γύρω μου, στην διασκέδαση που επιλέγει η πλειοψηφία. Τέλος, στον ωχαδερφισμό, στην μετριότητα, στην τσαπατσουλιά και στη έλλειψη παιδείας. Αυτά και τόσα άλλα στοιχεία έχουν εισχωρήσει βαθιά στη νοοτροπία του καθενός, σε σημείο να έχουμε αλλοτριωθεί ριζικά.

    Θυμάσαι τι λέγαμε όταν είχες κατέβει Αθήνα; Ότι τα περισσότερα άτομα δεν ξέρουν τι τους γίνεται, είναι μίζερα και δεν μπορούν να κάνουν μια συζήτηση της προκοπής; Τι νόμιζες; Ότι με πείραξε που ο Sakis κάνει καλύτερες κωλοτούμπες από μένα;

    Η επικρατούσα άποψη μού λέει: Γίνε ένας από εμάς ή τράβα να μονάσεις. Ο εύκολος τρόπος είναι να αφομοιωθώ στη μάζα και να αλλάξω τα μυαλά μου κατά τα δικά τους πρότυπα. Ο δύσκολος τρόπος είναι να μαζέψω τα υπάρχοντά μου και να εγκατασταθώ σε κανά ξερονήσι ή σε κανά βουνό. Κι εγώ...εγώ επιλέγω τον δικό μου τρόπο. Να είμαι εδώ και να πολεμάω καθημερινά για τα πιστεύω μου, με όποιο μέσο διαθέτω, κόντρα στη μόδα και την κοινή γνώμη. Και βλέπω με χαρά ότι δεν είμαι ο μόνος. Ότι υπάρχουν γύρω μου πολλοί που σιχάθηκαν αυτά τα πανηγύρια και αναζητούν περισσότερη ποιότητα στη ζωή τους. Κι ότι όλοι αυτοί έχουν επιλέξει τον δικό τους, προσωπικό τρόπο για να αντισταθούν σε όλα τα σκουπίδια που τους περιτριγυρίζουν.

    Κι ύστερα εσύ μου λες για "επιδεικτικό αρνητισμό"...
    falimento
    19.05.2004, 11:23
    Καλημέρα σε όλη τη τρελοπαρέα!

    Οι περισσότεροι σε αυτή τη συζήτηση δεν έχουν καταλάβει τα εξής απλά πράγματα..

    1)H Eurovision και οι διοργανωτές της κάνουν πολύ καλά τη δουλειά τους για να διαφημίσουν το θεσμό τους και να πλουτίσουν. Όλα είναι θέμα marketing και προώθησης.. H Eurovision λοιπόν αποτελεί ένα προϊόν το οποίο το διαφημίζουν και το προωθούν με υποδειγματικό τρόπο και τα λεγόμενα ¨ανδρείκελα¨ (λέγε με Μπόκωτα κ λοιποί) με τη σειρά τους χειραγωγούν τεχνηέντως τη πλέμπα.

    2) H Eurovision λοιπόν σαν το κύριο προϊόν-αγαθό (μιλώντας με οικονομικούς όρους) ακολουθείται και από τα συμπληρωματικά αγαθά.. Κανείς δεν ξεχνάει το θεσμό προπομπό της Eurovision (μάλλον εγώ τον ξεχνώ) Super Stars(?) (ή κάπως έτσι) που παιζόταν στην ΕΡΤ με παρουσιαστή τον είρωνα Μίλτο Μακρίδη.. Παλαιότερα αν θυμάστε ούτε καν ασχολούμαστε με τη Eurovision και τώρα βλέπουμε και όλα τα συναφή! (Super Idol, Popstars, Fame story).. ¨Όπως βλέπετε όλα έχουν ελληνικά ονόματα και τίποτα δεν είναι ξενόφερτο(!).

    Για να μην μακρηγορώ και καταντώ και βαρετός εκεί βαδίζουν τα πράγματα. Οι άνθρωποι αυτοί με αυτά τα εμπορικά-εφήμερα κομμάτια οδηγήσαν την Ελλάδα στη τηλεόραση το Σάββατο βράδυ με απίστευτα νούμερα (3,000,000)!!!!
    Αφού λοιπόν πετυχαίνουν απίστευτα νούμερα και υπέρογκα κέρδη θα μας βομβαρδίζουν για καιρό ακόμη..

    Αυτοί το στόχο τους τον πετυχαίνουν.. Παρακολουθήστε πόσα μηνύματα στο Forum έχουμε για αυτό το ζήτημα!! Κοντεύει να γίνει απ΄τα πιο πολυσυζητημένα θέματα!!
    Ας σταματήσουμε λοιπόν να τους δίνουμε αξία και άμα πραγματικά θέλουμε να μποϋκοτάρουμε αυτό το θεσμό “ΚΑΝΤΕ ΕΡΩΤΑ KAI MHN ΒΛΕΠΕΤΕ EUROVISION!’’

    ΥΓ: Nο more Sakis Please!!!!

    jorge
    19.05.2004, 15:20
    Ορίστε και μετάφραση από το Systran (εργαλείο αυτόματης μετάφρασης) !

    Παραθέτω και το αγγλικό για να καταλάβετε τον προτελευταίο στίχο, πολύ γέλιο


    SHAKE IT !!!

    Everytime you wanna play
    turn me on, all the way
    come to me and take the ride
    skin on skin, it’s pure delight
    givin’ me the passion you’re burnin’ my heart
    gonna rock you till you drop
    baby you’re the reason I’m feelin’ so hot
    want you now, I just can’t stop…

    I would trade my life
    for a night with you
    driven by desire
    make that move on me
    it’s time for you to see
    that my world’s on fire!!!!!!!

    Shake, shake, shake, shake, shake it mi amor
    Crazy for love
    Give me some more
    Shake, shake, shake, shake, shake it mi amor
    Crazy for love
    Give me some more
    Shake, shake, shake, shake, shake it mi amor
    Crazy for love
    Give me some more
    Forever!!!!!!!

    Everyday I can’t resist
    need the taste of your lips
    darlin’ it’s your body that drivin’ me nuts
    let me in I’ve got to touch




    ΚΟΥΝΗΜΑ ΑΥΤΟ!!!

    Κάθε φορά που θέλετε να παίξετε
    με ανοίξτε, όλος ο τρόπος
    ελάτε σε με και πάρτε το γύρο
    το δέρμα στο δέρμα, αυτό είναι καθαρή απόλαυση
    δίνοντας "μου το πάθος καίτε" την καρδιά μου
    μετάβαση να λικνιστούν μέχρης ότου μειώνεστε
    μωρό είστε ο λόγος που αισθάνομαι "τόσο καυτός
    σας θελήστε τώρα, δεν μπορώ ακριβώς να σταματήσω...

    Θα αντάλλασσα τη ζωή μου
    για μια νύχτα με σας
    οδηγημένος από την επιθυμία
    κάνετε ότι κίνηση σε με
    είναι χρόνος για σας να δείτε
    ότι του κόσμου μου στην πυρκαγιά!!!!!!!

    Κούνημα, κούνημα, κούνημα, κούνημα, κούνημα αυτό mi amor
    Τρελός για την αγάπη
    Μου δώστε λίγο περισσότερο
    Το κούνημα, κούνημα, κούνημα, κούνημα, το τινάζει mi amor
    Τρελός για την αγάπη
    Μου δώστε λίγο περισσότερο
    Το κούνημα, κούνημα, κούνημα, κούνημα, το τινάζει mi amor
    Τρελός για την αγάπη
    Μου δώστε λίγο περισσότερο
    Για πάντα!!!!!!!

    Καθημερινός δεν μπορώ να αντισταθώ
    χρειαστείτε την προτίμηση των χειλιών σας
    αγάπη που είναι το σώμα σας που οδηγώντας με καρύδια
    με αφήστε εγώ πρέπει να αγγίξει

    jorge
    19.05.2004, 16:07
    Και για να (ξανα)σοβαρέψουμε, ας διαβάσουμε την κριτική του Γιώργου Παπαδάκη, από τη σημερινή Ελευθεροτυπία, έχει ενδιαφέρον:



    Με ελαφρότητα και εθελοδουλεία χωρίς τέχνη και σοφία

    Αν ήταν διαγωνισμός πιθήκων θα είχε, ίσως, περισσότερο νόημα. Οχι τόσο για τα κουνήματα, τις αναπηδήσεις, τα στριφογυρίσματα και τις άλλες γυμναστικές επιδείξεις, που αποκαλούνται, κατ' ευφημισμόν, χορογραφίες, όσο για το ποιος θα πιθηκίσει καλύτερα την αμερικάνικη αγοραία μουσική κουλτούρα και τα επιτεύγματά της.



    Τότε ο διαγωνισμός των τσιρκολάνων θα ανταποκρινόταν πιο καλά σε αυτό που μας συστήνουν οι πιο σοβαροί υποστηρικτές του θεσμού της Γιουροβίζιον, σε όλη την Ευρώπη, που αν και αναγνωρίζουν ότι στον τομέα της μουσικής δημιουργίας, ο διαγωνισμός αυτός δεν έχει καταφέρει, εδώ και χρόνια, να επιδείξει άλλο τίποτε από σκουπίδια που συγκεντρώνει μέσα κι έξω από την Ευρώπη, λένε, ωστόσο, καθησυχάζοντας τους ανησυχούντες και τους αηδιάζοντες, πως αυτό, δεν είναι δα, και τόσο τραγικό, αρκεί να μην του δίνουμε τόση σημασία. Εμείς φταίμε δηλαδή που παίρνουμε στα σοβαρά το πράγμα.

    Μπορεί να έχουν και δίκιο, αλλά τότε ίσως χρειάζεται να γίνει μια μικρή τροποποποίηση στους σκοπούς που έθεσε η Ενωση Κρατικών Ευρωπαϊκών Ραδιοτηλεοπτικών Σταθμών (EBU,) όταν, πριν από μισό περίπου αιώνα δημιούργησε το διαγωνισμό προκειμένου (λέει) να αντισταθμιστεί η μεγάλη επίδραση που ασκούσαν (τότε) στην Ευρώπη τα αμερικανικά μέσα και πρότυπα, προβάλλοντας (και καλλιεργώντας) τα στοιχεία του πολιτισμού των λαών της Ευρώπης. Κι ακόμα (λέει) «να συνεισφέρει στην καλλιτεχνική δημιουργία υψηλού επιπέδου». Επί λέξει στα αγγλικά: «contribute to the creation of high- level».

    Υπάρχει άραγε θεαματικότερος εκφυλισμός, για ένα θεσμό, από του να φτάνει σε πλήρη ταύτιση με εκείνο ακριβώς που σκοπεύει να περιορίσει; Απορίας άξιον: τι πιστεύουν άραγε τόσοι ευρωβουλευτές, τόσων χωρών; Δύο πάντως εθνικές βουλευτίνες της Ελλάδος, η κ. Δαμανάκη και η κ. Κουντουρά, έκαναν δηλώσεις συγχαίροντας τον Sakis για το ότι κατέκτησε την... τρίτη θέση! Αλλά και η κ. Δήμαρχος Αθηναίων που τίμησε τον Sakis με δεξίωση, εδήλωσε στις κάμερες ότι μας έκανε όλους υπερήφανους. Εντύπωση καταφανώς λανθασμένη. Αντιφατική και η δήλωση του Μητροπολίτη Αμβρόσιου που από τη μια συγχαίρει, κι αυτός, τον Sakis κι απ' την άλλη, αφού μετέφρασε το τραγούδι του από τα αγγλικά και κατάλαβε το νόημά του (κούνα το, ή κούνα τον) απεφάνθη ότι πρόκειται, όπως είπε επί λέξει, για πορνοτράγουδο. Ητοι «συγχαρητήρια για το πορνοτράγουδό σας»!

    Ο μόνος που κατά το παρελθόν αντέδρασε στην ντροπή αυτή είναι ο Σταύρος Ξαρχάκος που χαρακτήρισε το διευρωπαϊκό αυτό ρεζίλι «φασιστικό». Τι να κάνει όμως μόνος του απέναντι στις εκατοντάδες εκατομμύρια τηλεθεατών που αποτελούν το νοήμον κοινό της αθλητικής αυτής διοργάνωσης, αλλά και απέναντι στις απερίγραπτου μεγέθους μπίζνες που τη συνοδεύουν; Οι κρατικοί ραδιοτηλεοπτικοί σταθμοί της Ευρώπης, έχουν, ας σημειωθεί, και πολιτικούς προϊστάμενους. Αυτοί, κατά λογική συνέπεια, χρεώνονται το πνεύμα της εθελοδουλείας που εκπέμπουν οι σταθμοί τους και φαίνεται πως το πράγμα δεν είναι τόσο απλό, όσο το να εκπαραθυρώσουν (και μάλιστα από ψηλούς ορόφους) τους ανεγκέφαλους αυτουργούς των έργων της βλακείας.

    Ιδού, ας πούμε, ένα πεδίον δόξης, για τον καθ' ημάς πολιτικό προϊστάμενο της ΕΡΤ να αποδείξει ότι αυτός ο ζόφος, δεν αποτελεί πολιτική βούληση: ας πάρει λ.χ. μια βρεγμένη σανίδα και ας τρέψει σε άτακτη φυγή όλους εκείνους τους, δημόσιους και μη, υπάλληλους που εμπλέκονται στην περίπλοκη και πολλαπλώς ενδιαφέρουσα υπόθεση «ελληνική συμμετοχή στη Γιουροβίζιον».

    Ας διαβάσει πρώτα, αν θέλει να εξοργιστεί αρκετά, το χρονικό της όλης υπόθεσης, π.χ. το περίφημο Eurostar που πήγε στο βρόντο (και πόσο κόστισε αυτός ο βρόντος στους φορολογουμένους) το κοινό που θα επέλεγε τραγούδι, αλλά στο τέλος έμεινε μπουκάλα κλπ, αλλά κυρίως το πνεύμα με το οποίο οι ανεκδιήγητοι Γιουροβιζιονιστές της ΕΡΤ εξοβέλισαν την ελληνική γλώσσα.

    Η κ. Μπόκοτα μάλιστα, μεταδίδοντας τον αγώνα, σχολίασε αρνητικά το γεγονός ότι το πορτογαλικό τραγούδι δεν ήταν αγγλόφωνο, λέγοντας πως η Πορτογαλία «επιμένει» στην... πορτογαλική γλώσσα. Και ευτυχώς, γι' αυτήν, δεν βρέθηκε εκεί κοντά κανένας οξύθυμος Πορτογάλος.

    Μεταφέρω δείγμα της φιλοσοφίας αυτής, όπως (με ιδιαίτερη πνευματικότητα) διατυπώνεται σε συνέντευξη της καλλιτέχνιδος κ. Γιάννας Φαφαλιού, που διακρίθηκε μεν μεταξύ 750 υποψηφίων στο φιάσκο του Eurostar, αλλά την «έφαγε» το σεισοπυγές Shake it. Στο ερώτημα, λοιπόν, «εκπροσωπεί αυτό το τραγούδι την Ελλάδα;» απαντά ως εξής: «Κοιτάξτε [να δείτε] συμβαίνουν δύο τινά: ή παίζουμε με όρους Γιουροβίζιον, ή παίζουμε σαν Ελλάδα που θέλει να διατηρήσει την ταυτότητά της άθικτη αλλά χωρίς ελπίδες διάκρισης. Οπως είναι τα πράγματα πρέπει να παίξουμε με τους όρους του παιχνιδιού. Αυτό σημαίνει αγγλικό στίχο, χορό, θέαμα, όλα υπάρχουν, ακόμη και τα σεξιστικά στοιχεία με τα οποία εγώ βέβαια διαφωνώ, αλλά από τη στιγμή που παίζουμε με τους όρους του παιχνιδιού, όλα είναι μάρκετινγκ».

    Αυτή είναι η φιλοσοφία, και μάλιστα με αυτή τη διατύπωση, που είπαμε σε ποιους ανήκει και ποιοι την χρεώνονται. Και τώρα συμβαίνουν δύο τινά: ή παίζουμε με όρους Γιουροβίζιον, που θέλει να διατηρήσουμε τους αρμόδιους της ΕΡΤ άθικτους, ή παίζουμε σαν Ελλάδα και παίρνουμε την προαναφερθείσα βρεγμένη σανίδα (τώρα αμέσως που είμαστε ζεστοί και όχι το Σεπτέμβριο).

    Βέβαια, οι μαρκετόπληκτοι ευρωγιάπηδες της δημόσιας τηλοψίας θα φωνάζουν ότι έπιασαν μεγάλα νούμερα θεαματικότητας. Εκτός του ότι δεν είναι αυτός ο σκοπός των κρατικών μέσων, δεν τα πιάνουν με τις ικανότητές τους, αλλά ελέω EBU μια φορά το χρόνο, και μάλιστα με αυτόν τον πορνογραφικής φιλοσοφίας τρόπο.


    stefke
    07.06.2004, 15:35
    Athanato Photoshop....
    Shake it!







    falimento
    07.06.2004, 16:15
    Πως τον κατάντησαν έτσι τον κακομοίρη τον Sakis...?

    Πάντως σεβασμός επικράτησε για τις 2 καταπληκτικές παρουσίες δίπλα του..
    Astron
    07.06.2004, 17:23

    Απίστευτο!
    Ποιος τα έφιαξε αυτά;

    ZOI
    07.06.2004, 22:53
    Γεια σας φιλοι του musicheaven.Τελειωσα πανελληνιες και ειμαι παλι εδω!προσπαθησα να διαβασω οσα εχετε γραψει,αλλα με υπνο απο τις 12-5πμ και με πολυ κουραστικη μερα δεν μπορω να επεξεργαστω πολλα!παντως να πω οτι ο Σακης ειναι πολυ,πολυ,πολυ ομορφος.και τα καταφερνει και στις τουμπες!το τραγουδι δε μου αρεσε,ηθελα να κερδισουμε καθαρα επειδη ο Σακης ειναι πολυ ομορφος και επειδη καθαρα προσωπικο μου χαρακτηριστικο που ακομα δεν εχω καταφερει να αποβαλλω ειναι να συγχωρω πολλα στους ομορφους ανθρωπους!(δυστυχως ειναι εντελως αληθεια αυτο που λεω,αλλα μην αρχισετε παρακαλω...).
    Ομως εγω οσα χρονια θυμαμαι eurovision,που δεν ειναι και πολλα βεβαια,παντα ενα πανηγυρακι ηταν.μιλαω για τα χρονια τα οποια αντιλαμβανομαι τον κοσμο,που ξαναλεω δεν ειναι πολλα.τωρα τελευταια μας προεκυψε η φαγουρα για τη eurovision.μην παιδευεστε λοιπον.δεν προκειται περι εκθεσεως αριστουργηματων,διαγωνισμος τραγουδιου ειναι και παλι καλα τωρα τελευταια οι χωρες επιλεγουν και τη γλωσσα που θελουν ωστε να διαγωνιζομαστε επι ισοις οροις,αν μη τι αλλο.εννοω οτι ενταξει η μουσικη ειναι η παγκοσμια γλωσσα και μας ενωνει,και...,και...,και...αλλα συγγνωμη δεν μου αρεσει να ακουω ρωσικα,ουκρανικα,γερμανικα να επενδυουν την καλυτερη μουσικη(λεμε τωρα).πως να το κανουμε που οσο καλο και να ειναι κατι,ειναι ξενο στα ακουσματα μου και δε μου αρεσει απο την πρωτη στιγμη.
    τελοσπαντων,εγω την ειδα,και μαλιστα εν μεσω πανελληνιων μου εκανε απιστευτο καλο το οτι μαζευτηκα με κοσμο σε ενα σπιτι και σχολιαζαμε απο το φορεματακι της παρουστριας μεχρι την κοτσιδα του τυπου που επαιζε(τι ηταν αυτο?σα σουραυλι βοσκου...ειμαι και ασχετη απο μουσικα οργανα...)στο τραγουδι της Σερβιας!υπεροχα περασα,πολυ γελιο.μονο γι'αυτο ειναι η eurovision ,για να γελαμε.βεβαια φετος ειδικα ηταν και για να χαιρομαστε θεαμα με το Σακη στην οθονη.
    Astron
    08.06.2004, 10:13
    Καλώς την!

    Τί όμορφος καλέ; Δεν βλέπεις παραπάνω στις φωτογραφίες πώς είναι;
    Ίσως να είναι τραβηγμένες από γωνία που δεν τον κολακεύει, αλλά ο φακός εμίλησε!


    ZOI
    08.06.2004, 14:46