ελληνική μουσική
    830 online   ·  210.833 μέλη
    StavmanR
    08.09.2007, 04:28
    Παύλο, σε θεωρητικό επίπεδο όλοι έχουμε το δικαίωμα αλλά και την ηθική, αν θέλεις, υποχρέωση να ερευνούμε και να αναζητούμε απαντήσεις για τα πάντα στη ζωή. Είναι ο λόγος για τον οποίο, αν και διαφωνώ σε μεγάλο βαθμό με τις θέσεις σου, όπως προφανώς διαπίστωσες, συνεχίζω να τονίζω ότι σέβομαι απόλυτα την άποψή σου. Αυτό πηγάζει από το γεγονός πως διαπιστώνω έντονο προβληματισμό από μέρους σου στο θέμα, όπως ισχύει, πιστεύω, και για πολλούς που υποστηρίζουμε την αντίθετη άποψη. Βέβαια, ο προβληματισμός του καθενός είναι σε διαφορετικό επίπεδο και άξονα αναφοράς. Κατά τη γνώμη μου το πιο "επικίνδυνο" τμήμα της συλλογιστικής των υπέρμαχων της εκτρώσεως είναι το γεγονός ότι αποφασίζουμε ότι κάποιος δεν έχει ανθρώπινα δικαιώματα, πριν εξετάσουμε αν είναι άνθρωπος. Σε περίπτωση που κάναμε λάθος και όντως δεν είναι άνθρωπος υπάρχουν άπειρες πιθανότητες: να πεθάνει μόνος του, να ζήσει και να ευτυχήσει ή να δυστυχήσει, και τα δύο, κανένα από τα δύο κλπ. Σε περίπτωση όμως που κάναμε το άλλο λάθος, δηλαδή να φονεύσουμε έναν άνθρωπο επειδή δογματικά θεωρήσαμε ότι δεν είναι, το λάθος μας δεν έχει προοπτικές πέραν του θανάτου, είναι μονόδρομος. Είναι αυτό που ακριβώς έθεσε η Μαρία ως "προληπτική ευθανασία" και της βγάζω το καπέλο σε αυτό. Η απορία "κλειδί" σχετικά με τις θέσεις σου, η απάντηση στην οποία πιστεύω ότι θα τις ξεκαθαρίσει, είναι το τί ορίζεις ως "ανθρωπο". Θα ήθελα την άποψή σου σχετικά με το τί είναι άνθρωπος. Η δική μου θέση προς το παρόν συμπίπτει με της βιολογίας που θεωρεί το όν άνθρωπο ως τον οργανισμό που δημιουργείται από την διασπορά και αυτοπολλαπλασιασμό του γενετικού υλικού στο ωάριο. Με βάση αυτήν την τεκμηρίωση αλλά και τις φιλοσοφικές θέσεις, πολλές από τις οποίες πολύ όμορφα μας παρέθεσε η Μαρία σε ποστς της, δεν έχω λόγους να αρνηθώ και να αμφισβητήσω την ανθρώπινη υπόσταση του εμβρύου. Πραγματικά θα ήθελα να ακούσω από όσο το δυνατόν περισσότερους υπέρμαχους της εκτρώσεως, τί σημαίνει γι' αυτούς η λέξη "άνθρωπος" και η φράση "ανθρώπινη ζωή". Δηλαδή, να οριοθετήσουμε ο καθένας από την πλευρά του που αρχίζει και που τελειώνει η ανθρώπινη υπόσταση. Φυσικά δεν εννοώ μόνο ηλικιακά, αλλά με βάση ποια χαρακτηριστικά και ιδιότητες. Τότε πιστεύω ότι μπορούμε να κάνουμε μία πιο παραγωγική συζήτηση. Αν δεν κατανοήσουμε τις έννοιες ανθρώπινη ύπαρξη και ανθρώπινη ζωή, σαφώς και δεν μπορούμε να προχωρήσουμε ακόμα και σε θέματα που αφορούν την ανθρώπινη αξιοπρέπεια και τα δικαιώματα. Για να έχει κάποιος δικαιώματα, πρέπει πρώτα από όλα να είναι ζωντανός και άνθρωπος. Προσωπικά ποτέ δεν ήμουν υπέρμαχος του "έτσι γουστάρω" αλλά του έτσι γνωρίζω κι έτσι θεωρώ, σε ένα σύμπλεγμα στο οποίο η γνώση και η θεώρηση αλληλοσυμπληρώνονται. Προσωπική άποψη πάντα...


    "Ονειρεύομαι τη ζωή σαν ένα γαλάζιο ουρανό, αεράκι αγνό και καθάριο η ζωή μου να πνέει, πουλί λευκό η ελπίδα μου θε πάντα να πετά ψηλά..."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 08-09-2007 04:56 ]


    NIKOSPI
    19.09.2007, 20:20
    Βέβαια φόνος τι φόνος? δολοφονία εν ψυχρό.Και από ότι έχω διαβάσει σε θρησκευτικό βιβλίο η εκκλησία το παίρνει ως θυσία προς τον σατανά...............
    Stroumfita456
    05.10.2007, 10:28
    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 19-09-2007 στις 20:20 έγραψε...

    Βέβαια φόνος τι φόνος? δολοφονία εν ψυχρό.Και από ότι έχω διαβάσει σε θρησκευτικό βιβλίο η εκκλησία το παίρνει ως θυσία προς τον σατανά...............




    Συμφωνω με τον Νικο για την δολοφονια..Δινεις τελος σε μια ζωη...δεν εχεις δικαιωμα.....Αλλα οσο για το τι πιστευει η εκκλησια με αφηνει παγερα αδιαφορη....
    noizreduction
    05.10.2007, 10:42
    Σε ποιο θρησκευτικο βιβλιο αναφερεται αυτο το εκτρωμα αποψης;!!
    NIKOSPI
    11.10.2007, 08:34
    Παράθεση:

    Το μέλος Stroumfita456 στις 05-10-2007 στις 10:28 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 19-09-2007 στις 20:20 έγραψε...

    Βέβαια φόνος τι φόνος? δολοφονία εν ψυχρό.Και από ότι έχω διαβάσει σε θρησκευτικό βιβλίο η εκκλησία το παίρνει ως θυσία προς τον σατανά...............




    Συμφωνω με τον Νικο για την δολοφονια..Δινεις τελος σε μια ζωη...δεν εχεις δικαιωμα.....Αλλα οσο για το τι πιστευει η εκκλησια με αφηνει παγερα αδιαφορη....



    Εκτός άπο την εκκλησία το είπε και ο Thomas J. Euteneuer πως η έκτρωση είναι ανθρωποθυσία στον σατανά !

    H έκτρωση είναι η πλέον αιμοσταγής θυσία μωρών στον σατανά σέ όλη την ανθρώπινη ιστορία . Αυτό δήλωσε ο κος Thomas J. Euteneuer πρόεδρος του παγκόσμιου Οργανισμού για την ανθρώπινη ζωή η οποία έχει δράση σε 80 χώρες .
    Η έκτρωση από πνευματική σκοπιά είναι μια αποτρόπαια πράξη όπου αποδίδεται τελετουργικώς αθώο αίμα στον παιδοκτόνο δαίμονα του Μολόχ !!
    Aυτή η αιμοδιψής θυσία στον αντίχριστο δεν είναι γνωστή μόνο στη Παλαιά Διαθήκη αλλά και σε πολλούς πολιτισμούς !
    Aυτή η ακόρεστη πείνα για το θάνατο αθώων παιδιών επιζητεί δημόσια αποδοχή για το μακάβριο έργο της και έχει ανάγκη από δημόσια προβολή για να αυξήσει τη λατρεία στο σατανά !

    Στο βιβλίο του τονίζει ότι η βιομηχανια των εκτρώσεων προσφέρει τελετουργικώς ανθρώπινο αίμα στον σατανά . Είναι μια δαιμονική θρησκεία με τα εξής χαρακτηριστικά :
    -έχει δόγμα : την ελευθερία της επιλογής
    -έχει διευθύνουσα ιεραρχία : την εταιρεία Planned Parenthood και διάφοροι άλλοι σκοτεινοί οργανισμοί
    -έχει θεολόγους : τις φεμινίστριες
    -έχει ιερεις πρόθυμους να θυσιάσουν αιματηρώς: τους γιατρούς - μαιευτήρες
    -εχει ναούς : τις εκτρωτικές κλινικές
    -έχει θυσιαζόμενους: κυρίως τα αθώα μωρά και δευτερευόντως τις γυναίκες
    -εχει θυσιαστήριο : τα χειρουργικά τραπέζια
    -εχει βοηθούς ιερέων: τους εργαζόμενους στις εκτρωτικές κλινικές
    -εχει εκκλησίασμα : όλους τους υποστηρικτές των εκτρώσεων
    -έχει ένα ενοποιό στοιχείο της θυσίας : το χρήμα

    Με λίγα λόγια η βιομηχανια των εκτρώσεων είναι ένα δαιμονικό σύστημα που προσφέρει μια απρεπή λατρεία στο σατανά !
    Το θυσιαζόμενο θύμα δεν ειναι ένα ζώο που προσφερόταν στην Παλαιά Διαθήκη αλλά ένα αθώο βρέφος το οποίο είναι κατ' εικόνα και ομοίωση του θεού το οποίο δεν μπορεί να υπερασπιστεί τον εαυτό του !


    Αυτός ο συνδιασμός των αθωότητας ,της γονικής συμμετοχής και τελετουργικού αφανισμού της όψης του Θεού στον θυσιαζόμενο άνθρωπο είναι ο τρόπος του διαβόλου για να βλασφημάει το Θεό με την πεπλανημένη συμμετοχή των παιδιών Του . Το σκότωμα των σωμάτων των αθώων παιδιών είναι μια καθαρή βλασφημία κατά του Θεού . Αν η έκτρωση δεν είναι δαιμονική τότε τίποτα δεν είναι δαιμονικό !

    Χρειάζεται μια βαθειά πνευματική προσέγγιση για να σταματήσει το ολοκαύτωμα των εκτρώσεων . Πρέπει να δουλέψουμε με οποιονδήποτε τρόπο για να σταματήσουμε τις εκτρώσεις .

    noizreduction
    11.10.2007, 09:36
    NIKOSPI, θελω μια τουλαχιστον ΕΠΙΣΗΜΗ αναφορα σε ΕΠΙΣΗΜΟ βιβλιο της ΟΡΘΟΔΟΞΗΣ ελληνικης Εκκλησιας.
    Αλλιως, ολα τα υπολοιπα δεν αντικατοπτριζουν την ορθοδοξη λογικη και πορεια. Συγνωμη, που γινομαι τοσο πιεστικος, ομως οταν αναφερονται καποια πραγματα, καλο ειναι να εχουμε μια συγκεκριμενη ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ απο το χωρο αυτο.
    thank
    12.10.2007, 00:59
    Ειχα κάνει κόπυ το ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ κείμενο του NIKOSPI (είναι πριν από του noisereduction) αλλά το έβγαλα μετά για οικονομία χώρου

    Εχουμε και λέμε.

    - οποια από εδώ μέσα είναι φεμιονίστρια, θεωρείται και θεολόγος του σατανά, σατανίστρια κλπ λάθος κάνω ???? μπα δεν νομίζω.
    - Οποιος συμφωνεί με τις εκτρώσεις (ασχετα αν εχει κάνει, αν εχει συμμετάσχει κλπ) είναι μέλος του εκκλησιάσματος του εξ από δω (φτου φτου φτου)
    - καλά οποια έχει κάνει έκτρωση .......... ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ (ολα μαζι τα ανωτέρω και αλλα 100). Κάψιμο θέλει αυτή.
    - Γιατροί και νοσοκόμες ... ιερείς / ιέρειες .... . Λοιποί εργαζόμενοι (καθαρίστριες, λογιστηριο, μαγειρία, σεκιουριτάδες κλπ.... ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΜΑΤΟΣ

    κλπ ... κλπ ....Πλάκα έχει. Και τραγικό παράλληλα. Α ναι και το ΦΟΒΕΡΟ.... έχει δόγμα : την ελευθερία της επιλογής. Ορίστε που σας οδηγεί η ελευθερία της επιλογής. Στον ΣΑΤΑΝΑ. Από τέτοια αθώα ξεκινάει ο σατανάς, ελευθερια επιλογής σε αθώα πραγματα ... και καταλήγει εκει ... (εγω τα γράφω αυτά τώρα. Δεν τα έγραψε ο πως τον λενε ....

    Μου φαίνεται κάτι σαν προπαγάνδα με αυτόν τον κύριο τάδε πως τον λενε ... ???? Καμμία αιρεσούλα μήπως ????? Αντε να ψάχνεις. Ευτυχώς μας καθησυχαζει λίγο με την πνευματική εγρήγορση .... (δεν λέει τίποτα για αφανισμό των ιερέων του σατανά ευτυχώς .....) .... Αλλά ξέρετε, από πνευματική εγρήγορση ξεκινάνε οι τελετουργίες.

    Ελα μωρέ..... Δεν προσβάλει κανέναν ο εν λογω απιστευτος τύπος. Ουτε τρομοκρατεί κανέναν . Μπα. η ιδέα μας.

    (και μη μου πειτε πως παραβίασα κανέναν κανόνα του φορουμ γιατί ειπα "ο εν λογω απίστευτος τύπος ... εγω ... ε να ... ξερετε μπορεί να μην αναφερόμουν στο μέλος, αλλά στον κύριο πως τον λένε τον καθηγητή... αλλά μπορεί και να αναφερόμουν και στο μέλος).

    Επι τη ευκαιρία, δεν λεω να του κανει κανεις κάτι, (σοβαρά το εννοω) απλά ... έχει ενδιαφέρον η πολυφωνία και οι κανόνες της. Αλλά πέρα από αυτό, φαντάζεστε να σκασει μυτη σε κανενα λαιβ και σε καμμια ταβέρνα που θα ειμαστε όλοι και θα μας ενωνει η μουσική και το κρασί .. ????? Και εγω που είμαι
    - φεμινίστρια,
    - γιατρός αναισθησιολόγος
    - έχω υποστεί 2 εκτρώσεις,
    - έχω συμπαρασταθεί και σε άλλες 3 φίλες μου που έκαναν έκτρωση γιατι δεν ειχαν κανεναν άλλον να τους σταθεί (μια στα 17 της ... καταλαβαιτε τώρα .. και οι άλλες δύο ... μεγάλύτερες αλλά ηταν προϊόν ελεύθερου σεξ)
    - ως φοτητρια ιατρικής δούλευα τα καλοκαιρια part time σε κλινική (λογιστήριο)

    ...και μου αρεσει το ΚΟΚΚΙΝΟ ΚΡΑΣΙ .. τι θα γίνει ? θα κάτσει ο τύπος δίπλα μου και θα παρατηρεί το κρασί μου και θα νομίζει πως πινω αίμα μωρου και θα με καρφώνει με λοξό μάτι ... και μετά θα μου λέει "εβίβα" ?????? Φτου φτου φτου ... ανατρίχιασα με την ιδέα. ...

    Ο όποιος τύπος σαν κι αυτόν, οποιασδήποτε λογικής και οιασδήποτε άποψης.

    ααααααα και πουσε εσύ με τις θυσίες ... Δε μου λες αγόρι μου ??? Κατι λες για χρήμα. Βιομηχανία. Εχεις παει στα μαιευτήρια ???? Εκει δεν ειναι βιομηχανία ? Τα παιδιά που γεννιώνται δεν αποτελουν target group. Ασε λοιπον τις τρομοκρατίες και τα σάπια επικαλούμενος ευαίσθητες χορδές των ανθρώπων και δώστους χώρο να ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΟΥΝ ΥΠΕΡ Η ΚΑΤΑ, συμφωνα με κριτήρια πιο ανθρώπινα, με αυτό το της θρησκείας να μην εξαιρείται αλλά χωρίς το ξέσκισμα που του κάνεις οκ ?????

    (πάντως έχει ενδιαφέρον το νετ ... ) σου υπενθυμίζει προσεγγίσεις με τις οποίες δεν εχεις κανένα κοινό, οχι ως άποψη αλλά ως τρόπο.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : thank στις 12-10-2007 01:10 ]


    Fler
    12.10.2007, 01:14



    (δεν ήξερα ποιο από τα δύο μπαρμπαδούδια να επιλέξω...)

    Μιστερ Euteneuer, μας έστειλες..(ντουγρού στο διάολο..)
    thank
    12.10.2007, 01:22
    Παράθεση:

    Το μέλος Fler στις 12-10-2007 στις 01:14 έγραψε...




    (δεν ήξερα ποιο από τα δύο μπαρμπαδούδια να επιλέξω...)

    Μιστερ Euteneuer, μας έστειλες..(ντουγρού στο διάολο..)



    Μα εκεί είναι η θέση σου !!!!!!!!!! ... για ψιλο-ιέρεια σε κόβω.... Μάλλον έχεις εργασθεί σε κλινική. και μάθε να διακρίνεις - όταν και αν ξαναβρεις έστω και ελάχιστο από το φως που σου άρπαξε ο σατανάς οταν σου έκανε audition .. ο κος πως τον λενε στις 80 χώρες το έγραψε, ο κος επίσης nikospi, το μετέφερε ως του υπαγόρευσε η άσπιλη συνείδησή του.
    Orfeus
    12.10.2007, 11:53
    Θάνο τώρα που το σκέφτομαι...
    Λες να είμαι .....χοντρο-ιερέας;;;;;


    Hastaroth
    12.10.2007, 12:53
    Αποκλείεται.

    Αλλωστε είσαι καί αδύνατος.

    Η απορία μου εμένα είναι άν αυτοί οι ιερείς φορούν ράσο και άν ναί,έχουν χειμερινό και θερινό,ή μόνο ένα;

    καί επίσης οι ιέρειες-οι φεμινίστριες δηλαδή-φορούν ράσο κι'αυτές ή τους επιτρέπεται να κυκλοφορούν μέ..πολιτικά;
    stroumfakigate7
    22.10.2007, 12:45
    oti poio asximo skotonis mia zoi ama den tin itheles na epernes profilaksissssssss!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    dimitrapan
    22.10.2007, 13:23
    Υπάρχουν οι περιπτώσεις που τίθεται θέμα υγείας του μωρού που θα γεννηθεί (π.χ. σύνδρομο ντάουν) και οι περιπτώσεις βιασμού, όπου νομίζω το δίλημμα είναι μικρότερο...

    Πέρα αυτών των περιπτώσεων όμως εξακολουθώ να είμαι υπέρ της έκτρωσης, αφής στιγμής α) όσο και να χτυπιόμαστε κάποιοι λόγω συνθηκών δεν μπορούν να γίνουν κατάλληλοι γονείς και β) δεν υπάρχει Κράτος ώστε να διασφαλίσει ότι ο άνθρωπος που θα γεννηθεί θα υιοθετηθεί το συντομότερο δυνατόν από κάποιους που πραγματικά θα θέλουν να αποκτήσουν ένα παιδί και να το μεγαλώσουν με αγάπη.

    Από 'κεί και πέρα, επιχειρήματα του στυλ "δεν ήξερε από αντισύλληψη? ας πρόσεχε..." δεν νομίζω ότι καν έπρεπε να συζητιούνται γιατί ναι πολύ πιθανό ένα 15χρονο είτε να μην ξέρει από αντισύλληψη, είτε να μην ξέρει την σπουδαιότητά της. Κι εκτός αυτού το "ας πρόσεχε" τι σημαίνει? Ποιος τιμωρείται? Αυτός που δεν ήξερε/δεν πρόσεξε/έκανε βλακεία ή το παιδί που θα γεννηθεί και θα είναι ανεπιθύμητο?
    mits-thermo
    23.10.2007, 00:10
    Αυτό το θέμα που άνοιξες είναι πράγματι καυτό. Εγώ πάντως είμαι άκρως αντίθετος με τις εκτρώσεις. Και ιδού κάποια ερωτἠματα προς αναλογισμό μερικών, μερικών...Μα πώς γίνεται να είσαι ενάντια στη θανατική ποινή και να συμφωνείς με τις εκτρώσεις;! Πώς αντέχεις να αφαιρείς το δικαίωμα στη ζωή ενός ανθρώπου που δεν έχει ακόμα γεννηθεί; Και μη μου πεις ότι το έμβρυο δεν αισθάνεται γιατί έχω ακούσει φρικιαστικές μαρτυρίες για γιατρούς που αναλάμβαν εκτρώσεις και τα εγκατέλειψαν όλα επειδή συνειδητοποίησαν ότι σκότωναν έναν άνθρωπο που προσπαθούσε να αποφύγει τη λαβίδα του θανάτου (πλήρης συνείδηση εμβρύου). Εξ' άλλου τι θάρρος έχεις στη ζωή εάν δειλιάζεις να κρατήσεις ένα μωρό που είναι δικό σου, ένα κομμάτι του εαυτού σου -με όποιον τρόπο κι αν προκλήθηκε η εγκυμοσύνη (οικειοθελώς, βιασμός). Δεν είναι λύση η έκτρωση. Κι αν το δούμε με άλλη σκοπιά, ο Θεός σε αξίωσε να γίνεις γονέας κι εσύ το αρνείσαι; Ξέρεις αν μετά την έκτρωση θα μπορέσεις να κάνεις άλλα παιδιά; Είναι στο χέρι σου; Λίγα έχουν συμβεί; Κι αν νομίζεις ότι ένα πρόωρο παιδί θα καταστρέψει τη ζωή σου ή την καριέρα σου, μάλλον δεν ξέρεις να εκτιμάς τη ζωή σου και τις μοναδικές στιγμές της.
    nektarios_pi
    23.10.2007, 14:54
    Έκτρωση, απόξεση, άμβλωση ή διακοπή κυήσεως» την ονόμασαν άτομα με αμβλυμένες συνειδήσεις, άτομα με συμφέρον, άτομα που απαξίωσαν από ανθρώπους όλους τους ανθρώπους που δεν έχουν ακόμη γεννηθεί ή, απλώς, άτομα που δεν έχουν γνώση ή έχουν γνώση δίχως ηθική. Θα δεχόσουν εσύ να εκτρωθείς με απόφαση άλλων, προτού γεννηθείς; Αν σου το ζητούσαν, θα το δεχόσουν; Θεωρείς σοβαρό κάποιον λόγο για να σου έχει αφαιρεθεί η δική σου ζωή; Αυτό που δεν θα ήθελες να σου κάνουν γιατί να κάνεις στους άλλους; Σε λεξικό, θα βρεις πως η λέξη «έκτρωση» βγαίνει από το ρήμα «τιτρώσκω» που σημαίνει «τραυματίζω, πληγώνω, προξενώ φθορά / βλάβη, καταστρέφω, αχρηστεύω» ενώ «εκτρωματικός» σημαίνει «αποτροπιαστικός». Ως θεωρία και πράξη, η έκτρωση είναι ένα έκτρωμα. Τι είδους ιατρική δεοντολογία είναι αυτή που αποδέχεται τις εκτρώσεις; Πριν από χιλιάδες χρόνια ο Ιπποκράτης στον Όρκο του έλεγε «...δεν θα δώσω σε κανέναν θανατηφόρο φάρμακο, ακόμη κι αν μου το ζητήσει... ούτε σε έγκυο γυναίκα εκτρωτικό δηλητήριο...».
    για περρισοτερα
    name=Blog&file=page&blogger=nektarios_pi]εδω[/URL] καιεδω

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nektarios_pi στις 23-10-2007 15:55 ]


    oulion
    03.01.2008, 13:01
    Ειμαι κατά της έκτρωσης γιατί θεωρώ ότι όταν σου δίνεται ευκαιρία να αποκτήσεις κάτι που ο άλλος παρακαλάει να το έχει και κάνει άπειρες προσπάθειες να το αποκτήσει, είναι αχαρηστία να το πετάς και μάλιστα με τρόπο που είναι πιθανό να βλάψει και εσένα...
    marakiasteraki
    08.01.2008, 20:52
    Βασικά με κάλυψε πλήρως ο πρόλογος!
    Αλλά νομίζω ότι καμιά φορά δεν πρέπει να καταδικάζουμε κι αυτές τις μητέρες (;;;;) καθώς μπορεί να υπήρχε π.χ. κάποιο προβλημα υγείας κι έπειτα να αποφάσισαν να προβούν σε αυτό το κοινωνικό αδίκημα...
    kamelia8
    10.01.2008, 22:06
    Γεια σας, παιδιά!
    Το θέμα των εκτρώσεων μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον και θα ήθελα να σας πω τη γνώμη μου.
    Πιστεύω ότι η έκτρωση είναι φόνος.
    Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο να επιτρέπεται να σκοτώσεις ένα μωρό (που στο κάτω κάτω δεν μπορεί να αμυνθεί) και να απαγορεύεται να σκοτώσεις έναν άνθρωπο που βρίσκεται στη ζωή. Ποια η διαφορά;
    Θα μπορούσες να σκοτώσεις αυτό το παιδί όταν θα ήταν π.χ 2 χρονών, αλλά τότε, θα θεωρούνταν φόνος και θα σε τιμωρούσαν όπως τους εγκληματίες. Γιατί το να το σκοτώνεις όταν είναι μηνών θεωρείται άμεμπτο;
    Το μωρό θεωρείται ζωντανό από τη στιγμή της σύλληψης.
    Αυτό το μωρό, έστω κι αν είχε γεννηθεί με πρόβλημα, θα μπορούσε ίσως να κάνει πολλά πράγματα στη ζωή του. Σκεφτείτε πόσοι άρρωστοι άνθρωποι έχουν καταφέρει περισσότερα κι απ' τους υγιείς.
    Σκεφτείτε ακόμη πόσες γυναίκες θέλουν πολύ ένα παιδί και δεν μπορούν να το αποκτήσουν. Πετάς αυτό που ο άλλος θα έδινε τα πάντα για να το έχει;

    Η ανθρώπινη ζωή είναι ανεκτίμητη. Μην καταστρέφεις τίποτα που δεν μπορείς να ξαναδημιουργήσεις.
    Ευχαριστώ!

    kamelia8
    10.01.2008, 22:10
    Παράθεση:

    Το μέλος mits-thermo στις 23-10-2007 στις 00:10 έγραψε...

    Αυτό το θέμα που άνοιξες είναι πράγματι καυτό. Εγώ πάντως είμαι άκρως αντίθετος με τις εκτρώσεις. Και ιδού κάποια ερωτἠματα προς αναλογισμό μερικών, μερικών...Μα πώς γίνεται να είσαι ενάντια στη θανατική ποινή και να συμφωνείς με τις εκτρώσεις;! Πώς αντέχεις να αφαιρείς το δικαίωμα στη ζωή ενός ανθρώπου που δεν έχει ακόμα γεννηθεί; Και μη μου πεις ότι το έμβρυο δεν αισθάνεται γιατί έχω ακούσει φρικιαστικές μαρτυρίες για γιατρούς που αναλάμβαν εκτρώσεις και τα εγκατέλειψαν όλα επειδή συνειδητοποίησαν ότι σκότωναν έναν άνθρωπο που προσπαθούσε να αποφύγει τη λαβίδα του θανάτου (πλήρης συνείδηση εμβρύου). Εξ' άλλου τι θάρρος έχεις στη ζωή εάν δειλιάζεις να κρατήσεις ένα μωρό που είναι δικό σου, ένα κομμάτι του εαυτού σου -με όποιον τρόπο κι αν προκλήθηκε η εγκυμοσύνη (οικειοθελώς, βιασμός). Δεν είναι λύση η έκτρωση. Κι αν το δούμε με άλλη σκοπιά, ο Θεός σε αξίωσε να γίνεις γονέας κι εσύ το αρνείσαι; Ξέρεις αν μετά την έκτρωση θα μπορέσεις να κάνεις άλλα παιδιά; Είναι στο χέρι σου; Λίγα έχουν συμβεί; Κι αν νομίζεις ότι ένα πρόωρο παιδί θα καταστρέψει τη ζωή σου ή την καριέρα σου, μάλλον δεν ξέρεις να εκτιμάς τη ζωή σου και τις μοναδικές στιγμές της.




    Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο με όσα λες!
    Spirous
    11.01.2008, 00:52
    Αν τα παιδιά είναι τα προϊόντα της αγάπης δύο ανθρώπων τότε αυτά των βιασμών είναι του μίσους. Αλλά βέβαια εξαρτάται τι είναι υψηλότερο για μια γυναίκα: η ελευθερία ή η αγάπη...